IN HET KREMLIN VAN HET WESTEN Hier is hei geheim van prettig scheren vm»<arns. Bewapening versnellen of vertragen? MODERNE „WACHT AM RHEIN" E' Dwaze zelfdoeners D£ Zaterdag 25 April 1953 ELSEVIERS WEEKBLAD 3 ijfc ift Aan de partijleiding van de P.v.d.A. {ft kan men de verdienste niet ont zeggen, dat zij de moed lieeft zich op ge vaarlijke punten te begeven. Voor deze politieke partij, die nog altijd vele fanatieke ordenaars in haar gelederen telt, en wier beleid ook metterdaad op straffe ordening gericht blijft, geldt zeker, dat voor haar in elke ontmoeting met de zogenaamde middenstanders een gevaarlijk element schuilt De P.v.d.A.-leiding heeft die ont moeting niet geschuwd en te Utrecht kon de heer Koos Yorrink waarlijk 150 echte mid denstanders toespreken. Het moet voor de leiding onzer grootste regeringspartij wel uitermate pijnlijk zijn ge weest, dat het lid der Tweede Kamer Hofstra daarbij de aap uit de mouw liet schieten. Want toen een argeloze middenstander bitter klaagde over de administratieve romp slomp van de sociale verzekering, werd het Kamerlid Hofstra boos. Toen verweet hij driftig diezelfde middenstanders, die men zo gaarne opschept in het verkiezingsnet, dat zij alles aan zichzelf te wijten hadden. Want, zei de heer Hofstra, zij zijn „dwaze zelfdoeners". Deze bittere qualificatie mogen de hon derdduizenden, die in Nederland de midden stand en de middengroepen tot de rugge- graat der samenleving hebben gemaakt, zich voor gezegd houden. Zij allen, de kleine njjveren, de winkeliers, de ambachtslieden en die zeer sterke groep van kleine zelfstan digen, zij allen, die dreigen te worden stuk- gewreven tussen de molenstenen van de ordening, zij weten nu wat zij zijn dwaze zelfdoeners. Welk een redeloos verwijt. Het houdt een vonnis in voor degenen, die het uitspreken. Miskende kracht {ft {ft Men moet het voor Nederland wel zeer gelukkig achten, dat de heer Hofstra in zijn boosheid zijn werkelijke mening heeft onthuld. Deze fiscale specialist der socialisten houdt niet van de middenstand. Hij houdt niet van de eigenaars der winkels en der kleine bedrijven. En hij houdt met name niet van zelfstandigen. Voor deze zelfstandigen heeft hij dat tekenende woord, dat men in Nederland niet moet vergetenzij zijn dwaze zelf doeners. Welnuvoor ieder ander en met name voor iedere Nederlander, die zich rekenschap geeft van het karakter en van de aard der Nederlandse natie, fc het duidelijk, dat haar kern en kracht juist liggen in die zelf standigen. Wie de betekenis van deze maatschappe lijke groep miskent, geeft blijk dat h|j de kracht niet kent, die Nederland in het ver leden groot maakte en evenmin de kracht, die nu nog onze hoop is voor de toekomst. Pessimisme De opmerkingen, welke de heer {ft H. D. Louwes in de Eerste Kamer heeft gemaakt, getuigen wel van een don ker pessimisme. Pessimisme met name inzake de toekomst van de blanke volken. De heer Louwes is namelijk van mening, dat het onverstandig is Nederlanders naar Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland of Australië te laten emigreren, omdat in deze gebie den apocalyptische omwentelingen kunnen plaatsgrijpen, waarvan de blanke volken het slachtoffer zullen worden. Wij menen, dat met name in Australië en Nieuw-Zeeland welbewust voor een sterke aanwas der blanke bevolking wordt gezorgd, dat deze gebieden vooralsnog als volkomen veilig kunnen worden beschouwd. Het zou wel sterk te betreuren zijn, indien men zich in Nederland ging overgeven aan de mening, dat zo belangrijke delen van de wereld zouden zijn voorbestemd om redde loos verloren te gaan onder de stormvloed van gekleurde rassen. Naar Frankrijk {ft {ft Hetzelfde lid der Eerste Kamer {ft heeft over de emigratie een andere opmerking gemaakt, welke zeer algemene aandacht verdient. Hij zeidelaat onze agrarische bevolking liever naar Frankrijk emigreren. Want dan wordt de Westeuro- pese positie althans versterkt. Nu zullen de praktische moeilijkheden, welke de vestiging van Nederlandse land bouwers in Frankrijk ondervindt, ook de heer Louwes bekend zijn. Dit neemt niet weg, dat zijn aansporing de stoot zou moeten geven tot een krach tig streven in de richting ener sterk-ver- grote, goed-voorbereide en deugdelijk- georganiseerde poging om een zeer sterke vestiging van Nederlanders in de Franse landbouwdreven mogelijk te maken. Want inderdaadin Frankrijk ligt voor goede boeren een prachtig arbeidsveld. En deze Nederlanders mogen dan als alle emi granten voor Nederland verloren gaan, zjj zouden voor West-Europa behouden blijven. Zondagsreizen {ft {ft Wij kunnen ons voorstellen, dat de {ft anti-revolutionnaire Kamerfracties en de anti-revolutionnaire partijleiding somwijlen enige moeite hebben om het be leid van het Nederlandse kabinet voor haar aanhangers aannemelijk te maken. Zotifu«K bepaalde beleidspunten, welke de grootste regeringspartij nastreeft, wor den uitgevoerd, dan zouden de volgelingen van Groen van Prinsterer waarlijk de haren te berge rijzen. Nu heeft de anti-revolutionnaire minis ter J. Algera verzekerd, dat hij het reizen op Zondag zal beperken, aangezien hij daarin de toepassing van een sociale norm van Zondagsrust ziet. Wij kunnen ons voorstellen, dat de anti- revolutionnairen naar enig middel zoeken om hun deelneming aan dit ministerie voor hun aanhangers aannemelijk te maken. Maar zij zullen toch naar iets anders moe ten zoeken. Want ieder weet, dat minstens tachtig procent van het Nederlandse volk tegen het reizen op Zondag geen enkel be- Kwaar heeft. Het is voor een minister iet wat goedkoop zich voor een maatregel uit te spreken, waarvan hij zeker weet, dat hij toch niet zal worden uitgevoerd. PARIJS, Woensdag (per tel.) e elfde bijeenkomst van de Atlanti sche Raad staat tegenover twee harde, nieuwe feiten. Als een scha duw hing over de werkzaamheden van het vorig jaar de vraag, welke partij de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten zou winnen. Dat is thans beslist. Het tweede harde feitdat Stalin dood De Atlantische Raad is om zo te zeggen het Kremlin van het Westen. De ministers van veertien landen, die vandaag in Parijs aankomen, waar het warm is als midden in de zomer, moeten deze raad, dit opperbe stuur, directieven geven. Een staf van vijf enveertig Amerikanen met de stoere en stuurse Foster Dulles aan het hoofd toont de betekenis aan, die de Amerikanen aan deze bijeenkomst hechten. Want in de Atlantische Raad zitten verder nog grote namen: Wilson, minister van Verdediging; Humphrey, minister van Financiën Harold Stassen, generaal Bradley. De Amerikanen komen met zwaar geschut en zij zullen dat geschut laten horen. Zij zullen met de vuist op tafel slaan. Zij willen dat hetzij in de Europese Defensie Gemeenschap, hetzij in ander verband, Duitsland meedoet. De Duitse soldaten moeten de divisies op brengen, die de rest van Europa niet in het leven kon roepen. Hoe dat gaat is bijzaak. Het huwelijk tussen Bonn en Washington is voltrokken. Men weet alleen nog niet, wie bruid en wie bruidegom is. Adenauer en Eisenhower willen hetzelfde, dat is een Duits leger. Goed: Amerikaanse hulp aan Europa. MaarDuitse soldaten. Goedverminderde inspanning van het Westen, of liever gezegd de inspanning over een langere termijn uitstrekken. MaarDuitse soldaten. Dat is de kern van de kwestie, waarover het in het Palais de Chaillot gaat, vanwaar eens Hitler over Parijs staarde en waarvoor thans de vlaggen van veertien naties wap peren, trommels roffelen, parades worden gehouden, generaals en admiraals af en aan gaan en waarvoor in de zwoele lente-avond paartjes op de banken zitten. Groot lokmiddel Men weet in één opzicht zeker wat de Russen gaan doen zij gaan naar de Duit sers met voorstellen. Dat is hun grote lok middel. Vrije verkiezingen, terugtrekking van alle bezettingstroepen. Dat wordt de grote klap, die de Westerse eenheid moet doen wankelen. Welk een verleiding voor het Duitse volk om eenheid te verkiezen boven herbewapening in Westers verband. Om Ollenhauer te prefereren boven Ade nauer, al wordt deze laatste dan ook als een tweede Bismarck gevierd. Daarom wil Adenauer de Duitse-verkiezingen thans be spoedigen. Met de ontruiming van Duits land en neutralisering van dit land bestaat er geen gevaar meer voor overrompeling van het Westen door Rusland. Vooral als men, zoals de Russen in Maart 1952 voor- CHURCHILL taak van Eden verdwenen. De vraag is nu maar wat Rusland zal doen of kan doen, aleer de Duitse soldaat in het veld staat. Toen de samenzweerders die morgen van de 10e Thermidor hoe lang is het al ge leden de Tuilerieën verlieten om Robes pierre te vermoorden, juichte de menigte, de reactie was aangebroken. Heeft Rusland thans de 10e Thermidor doorgemaakt, waarop zo velen reeds meer dan twintig jaar wachten? Ligt er ergens een uit tien tallen wonden bloedende tiran op de tafel, zoals Robespierre? Wij weten het niet. En dat geeft aan deze bijeenkomst van de At lantische Raad toch ook weer onzekerheid. Deze bijeenkomst vindt plaats in een stad, die als geen andere tegen de Duitse herbe wapening gekant is laat ons het niet ver geten tegenover het Palais de Chaillot staat het standbeeld van Maarschalk Foch te paard. En bovendien, is er in de Amerikaanse politiek niet een licht verschil van accent tussen Eisenhower en Foster Dulles? Is de laatste wel zo'n sterk man, of breekt er ook voor hem weldra een onbloedige 10e Ther midor aan? Het lijkt ons toe, dat de Ver enigde Staten heen en weer zwaaien tussen een brandend anti-communismc en pacifis me. Evenals Rusland op dit ogenblik heen en weer zwaait tussen brandend communis me en een soort Tolstoianisme, dat dit volk nooit verlaten heeft. Nu mene men niet, dat de Atlantische Raad zich uitsluitend met de politiek bezig houdt. Integéndeel. Het zijn de militaire problemen, die aan het oordeel van de mi nisters worden onderworpen. Echter op de achtergrond van al die problemen staat de staatkunde. De Raad zal een militair rap port bestuderen het jaarverslag om zo te zeggen verder plannen maken voor 1953 en '54, een rapport over de infra structuur bestuderen. Deze term uit de spoorwegwereld is zeer populair en men duidt er de onderbouw van de defensie mee aan. Verder krijgt de Raad een rap port van de sterke man, Lord Ismay, dij in de oorlog Churchill terzijde stond en thans op zijn beurt voortreffelijk geassis teerd wordt door onze jhr Van Vreden- burch. Aan de Raad zal worden gevraagd om tien divisies meer te verschaffen, waar mee Ridgway zijn effectief uitbreidt. Een vraag, die merkwaardigerwijze door de communisten wordt aangewakkerd. Want het staat wel vast, dat de communistische aanval op Laos, waarvan de Franse kran ten vol staan, al degenen versterkt, die menen dat men geen ogenblik moet ver zwakken. Fundamentele vraag (Advertentie) Hoe voorkomt men dat Europa een tweede Korea wordt? Bewapening of ver minderde bewapening? Overleg of krach tiger worden? Of, zoals Foster Dulles wil, overleg èn krachtiger worden? Dat is de vraag, de fundamentele vraag, die deze At lantische bijeenkomst zal moeten oplossen. De onzekerheden van vóór Kerstmis zijn opgelost. Andere zijn daarvoor in de plaats getreden. Men weet niet vvat Rusland wil en men weet ook niet precies, welke offers Amerika bereid is te brengen en men weet evenmin nauwkeurig wat er in Londen ge beurt, waar de oude Churchill, die en het is veelbetekenend de taak van Eden tijdelijk op zich heeft genomen met voorbij gaan van andere figuren uit het Foreign Office, een rol in het conflict tussen Oost en West wil spelen. De Britse ambassadeur in Moskou, die onlangs in Londen aan kwam, had een boodschap voor Churchill bij zich en niet voor het Foreign Office. In werkelijkheid is het zo dat er een scheidingslijn tussen Londen en Parijs aan de ene kant en Washington aan de an- Nieuwe substantie belet het optreden van irritatie door scheren Het is niet nodig, dat Uw huid trekï en schrijnt door het scheren. Gooi dat ongemak overboord en voel hoe pret tig Uw huid reageert op het lanolins' txtract, de weldadige substantie in Williams Shaving Cream. Dit dubbel actieve ingrediënt maakt de baard vlugger scheerklaar, houdt Uw huid soepel en voorkomt dat U de bescherming van de natuurlijke huidoliën „wegscheert". Uw mesje glijdt over Uw wangen, veroorzaakt geen „brand" meer, kortom U scheert U zonder zuchten! Scheer U voortaan met dè weldaad voor Uw huidl dere kant te trekken valt, doch ook een scheidingslijn in Washington zelf loopt, waar het verschil tussen Eisenhower en Dulles wel duidelijk is. Maar er is ook een scheidingslijn in Moskou, want het staat wel vast dat ook daar verschillende krach ten werken. Ook Moskou is onzeker wat het Westen gaat doen. En inmiddels zitten de paartjes op de banken. Het nieuwe leven begint zich te roeren, dat naar geen zekerheid vraagt. Risico's nemen. Dat is de wet van het leven. Onverschillig waar, hetzij achter de groene tafel in het Palais de Chaillot of onder het groen van April daarvoor, zowel waar n^euwe Pannen worden gesmeed, staatkunde en onzekerheid ten spijt. H. A. LUNSHOF MATTHEW B. RIDGWAY 10 divisies meer stelden, Duitsland een klein eigen leger geeft. Dat is de taal, die men :n Parijs graag hoort. Rusland dwingt daarom de Oostduitse bevolking op de knieën, opdat van Oost- Duitsland een schreeuw zal uitgaan naar verlossing. Deze schreeuw om aan de vre selijke druk te ontkomen is de roep om Duitse eenheid boven Duitse herbewape ning. Het gevaar bestaat dat deze roep ook in Parijs en Londen wordt gehoord en dat er zich in het Westen een coalitie tussen Bonn en Washington vormt, die wel Duits land wil herbewapenen en een coalitie ParijsLonden, die liever over de Rus sische voorstellen wil gaan praten. Verdeeldheid KAISERSLAUTERN, Dinsdag en geheim is het niet, maar toch weten slechts weinigen in Europa dat in het onvruchtbare, beboste en dun bevolkte gebied tussen Duits land, Frankrijk en Luxemburg sedert twee jaren een van de grootste bouwwerken der wereld ontstaat. De Amerikanen bouwen hier, in de wes telijkste uithoek der Westduitse Bondsrepubliek, niet alleen de grootste vesting, maar ook de grootste opslagplaats van Europa. En om maar bij de superlatieven te blijven bovendien komt hier de grootste Ame rikaanse stad buiten Amerika. loze depots, vliegvelden, ondergrondse ver dedigingsstelsels en een zeer groot manoeu vreterrein het grootste en modernste van Europa. Binnen twee jaren heeft de grote buur van overzee van bossen, akkers en meren een nieuw landschap van staal en beton geschapen. En hoewel het nieuwe landschap er aan de op pervlakte bijna uitziet als een streek in Amerika, bevat het vele dodelijke Daarom is de Amerikaanse delegatie zo groot, omdat de eenheid in het Westen her steld of gekocht moet worden, want reeds op de vorige zitting van de Atlantische Raad, in die donkere dagen voor Kerstmis, tekende zich verdeeldheid af. Deze vorige zitting werd beheerst doordat de Engelsen de nadruk op de kwaliteit van de Atlanti sche strijdmacht wilden leggen, en niet op de kwantiteit. De Engelsen waarschuwden toen voor een economische uitputting van Europa door herbewapening, waardoor het communisme, dat men aan de voordeur be strijdt, door de achterdeur binnenkomt. En de Engelsen meenden dat was vóór de dood van Stalin dat het gevaar van een Russische agressie niet zo groot was. De Amerikanen zijn in zoverre aan deze bezwaren tegemoet gekomen, daar zij thans ook door het verschaffen van kleinere atoomwapens aan Europa, de kwaliteit wil len opvoeren. Geen honderd divisies, zoals in Lissabon was vastgesteld, maar vijfen zestig divisies zijn nodig. Als compensatie willen de Amerikanen een uitbreiding van de luchtmachteen medewerking aan de wedergeboorte van de Duitse soldaat. De reis van Adenauer is de begrafenis van een dubbel isolationisme geweest. Dat van het Amerikaanse, want de Verenigde Staten hadden nu een vaste bondgenoot in Euro pa en dat van het Duitse. Duitsland behoeft niet meer te dromen van een cauchemar des coalitions tegen De „Vesting Rijnland" lijkt in geen enkel opzicht op de ouderwetse vestingen niet muren, grachten, wachttorens, prikkeldraad en electrische leidingen. De „Vesting Rijn land" is eigenlijk aangelegd volgens het principe van de strijd ter zee. In zes Franse, havens, in Bordeaux, Nantes, La Roehelle, Rochefort, Bussac en St Jean d'Angély, werden gigantische kadevoorzieningen ge bouwd waar soldaten en wapens, levensmid delen en velerlei andere goederen arriveren en opgeslagen worden. Volgens het prin cipe der convooien in de oorlog ter zee leiden betonnen en gedeeltelijk onder grondse straten en pijpleidingen van deze zes Franse havensteden naar de „Vesting Rijnland". Het spreekt vanzelf dat deze zes straten door gemotoriseerde troepen worden be veiligd bovendien zijn er nog talrijke torens met luchtafweergeschut en vele tank bases. De munitieleveranties van het maga zijn Captieux bij Bordeaux zijn bestemd voor de „Vesting Rijnland". Het hele gebied tussen dit Franse depot en de vesting aan de Rijn is verboden ge bied dat niet door burgers betreden mag worden. De „Vesting Rijnland", waar alle toevoerwegen op uitkomen, is strategisch bijzonder goed gekozen. Ten Westen stroomt de Rijn, ten Noorden ligt het moei lijk toegankelijke bosgebied rondom de meren van de Eifel, en ten Zuiden liggen de Vogezen. In dit onvruchtbare, beboste, moerassige en dun bevolkte land namen de Amerikanen 13.000 hectare land in beslag. Eerst werden spoorwegen aangelegd en betonnen wegen van meer dan honderd kilometer lengte. Binnen een half jaar, in de herfst van 1951, waren er al 60.000 Amerikaanse soldaten, pioniers en arbei ders, en bijna 50.000 Duitse arbeiders aan het werk. Zeven vliegvelden werden aangelegd voor de modernste bommen werpers en straalvliegtuigen. De soldaten en arbeiders woonden eerst in geëvacueerde dorpen, barakken en tenten, maar weldra schoten er kazernes, woningblokken, ziekenhuizen, kerken en scholen uit de grond. In de omgeving van Kaiserslautern, de hoofdstad van dit hele gebied, ontstond de Amerikaanse stad Vogelweh de grootste Amerikaanse stad buiten Amerika. Vandaag leven er in deze stad reeds tienduizend Amerikaanse ge zinnen. Nog steeds breidt de stad zich uit. Wan neer zij voltooid is, zullen hier 6000 Ame rikaanse gezinnen en 40.000 soldaten zon der gezinnen leven dus in totaal bijna 70.000 mensen. Drie jaar geleden was hier nog slechts een woest, onbewoond en heuvelachtig bosgebied. Dit hele project, waarin de Amerikanen tot dusver meer dan een milliard Mark ge- geheimen, de geheimen van een nieuwe oorlogvoering waar niemand over spreekt. Wij hebben een gesprek gehad met een oude dominee die zestig jaren lang in een van de dorpjes heeft geleefd die van de aardbodem zijn verdwenen en waar thans de betonnen startbaan van een vliegveld glanst. „Ik weet", zei de oude man, „dat wat hier geschiedt onvermijdelijk is, en dat het misschien zelfs nuttig is en noodzakelijk. Maar toch is het moeilijk voor een oude man als ik. die zijn hele leven in dit stille dorpje heeft doorgebracht, om alleen te denken aan wat nuttig en noodzakelijk is. Nu zijn wij allen rijk geworden, en misschien zijn wij nu veel beter be schermd tegen het grote gevaar uit het Oosten. Maar gelukkiger, neen gelukki ger zijn wij niet geworden. „Maar", zo voegde hij er met een glimlach aan toe, „onze kinderen en kleinkinderen zullen ons er misschien dankbaar voor zijn. HEINZ LIEPMAN Germania gericht. Deze nachtmerrie is I investeerd hebben, is Dmringd door eiude- .dodelijke geheimen tussen bossen en heuvels

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2