PRAETVAERIA THANS PRESIDENT VAN NICARAGUA CASTELLA SCHEERZEEP la/re ELSEVIER, UtTcJe "UTRECHT" Als ze nu dat ene goaltje maar hadden gemaakt door Martin W. Duyzings ELSEVIERS WEEKBLAD Zaterdag 25 Anril 1 Ik was schildersknecht aldus de lieer M. te A. Jaren lang, 20 luidt een authentieke brief van de heer M. te A„ jaren lang was ik schildersknecht. Doordrenkt van de lijnolie, besmeurd met rode menie, werd ik van bouwwerk tot bouwwerk ontslagen, in afwachting van de defini tieve plannen van het Ministerie van Wederopbouw. Tot ik mg, gedreven door uw publicaties, begon te scherenmetCastellaScheerzeep, gemengd met het baardwekend Recinit. Mfjn glanzend-schoongeschoren gelaat bracht zelfs de meest geharde aannemers in de waan, dat ik woonblokken wilde laten bouwen. Hypotheekbanken be groeven mg onder renteloze voorschotten. De Russische regering zond kosteloos hout en de Amerikanen een ijskast. Deze revolutie in de bouwwereld gaf mij een algemene smaak voor omwentelingen in de mond. Er kan ter wereld thans geen om te stoten situatie zijn, ofmgn naam duikt op. Dat de regering van Nicaragua mgn benoeming tot President nog ontkent, is slechts het werk van een voorlichtings-ambtenaar aldaar, die zyn langste tijd heeft gehad. Kan uw zoontje ook wel zo iets uit denken1 Geef de knaap een kans. Er zit meer in, dan U vermoedt. En onthoudt intussen stevig, dat Castella het baard wekend Recinit bevat, waardoor de stugste baardeven weinig kans krijgt tegenover hetscheermesals een zuigeling tegenover een tijger. Iedere man kan zich betersneller, grondiger en schoner scheren, dank zij (Scheersticks en Scheercrême) met het wonderlijke RECINIT f verfrist iir «ea oogwenk de lucht in alle vertrekken LA COUR INTERIEURS (T OLDE BINNENHOFJEJ Rötisserïe Le plus petit restaurant d'Amsterdam Lunch - Diner - Souper Singel 449 - Res. 63692 Man.: Marlui Klla, v/h Dan Haag Ignoramus Nathaniel Gubbins, de grote grappen maker van de Sunday Express, heeft woorden naar onze aard gewijd aan de mensen, die nooit iets van iets (behalve van voetballen) weten. Meneer Gallup van de Gallup poll heeft in Engeland laten vragen „betaalt u inkom stenbelasting?" en zeven procent van de ondervraagden heeft geantwoord „dat weet ik nietdaar heb ik geen flauw idee van". Nathaniel Gubbins, de grote grappen maker van de Sunday Express is, zonder grappenmakerij, bizonder boos geworden over dit antwoord. „Dit zijn de weetikniets van het Gallup- leger", schrijft hij. Dit zijn de mensen zon der opinie over wat dan ook. Zij hebben geen opinie over de defensie, over opvoe ding, over hygiëne, over kunst. Zij weten vermoedelijk niet wat de politieke richting van de regering is, zij hebben nooit een poli tieke redevoering gehoord of gelezen en als ze er een door de radio horen, dan denken ze waarschijnlijk dat het een humoristische voordracht is. Ze hebben een televisie-nek en ze gaan twee maal per week naar de bioscoop, on geacht welke film er gedraaid wordt. Maar ij geven de voorkeur aan cowboy- en ;angsterfilms omdat zij zelf van nature mis dadig zijn. Zij zijn helemaal niet verontwaardigd, zo als alle mensen van redelijk litterair inzicht, omdat de film de litteratuur vulgariseert en als de intellectuelen onder hen al ooit van Walt Disney gehoord hebben, dan zullen ze waarschijnlijk denken dat hij de schrijver van Schuld en Boete of van Peter Pan. Dat zijn de mensen die staan te kijken naar arbeiders die de straten opbreken en die uren en uren in de rij staan voor kaarten voor een voetbalwedstrijd of voor de be handeling van een moordzaak en wanneer zij buitengewoon op hun qui vive zijn zeggen geleund om zoveel mogelijk zonlicht op hun gelaat te krijgen. Er waren veel aanstellers onder, die direct hun donkere bril hadden voorgedaan. Maar wij hebben ons er niet aan geërgerd omdat het zonlicht alle ergernis uit ons hart weg-wiste. Wij moeten zelfs eerlijk bekennen, dat de zee zó goed glansde en dat de hemel zó doorzichtig-lichtblauw was, dat wij ons niet ééns bekommerd hebben om Nederland België. Laat staan om Zijne Majesteit de Koning van Laos. Onrust Dit is altijd de tijd van het jaar, waarin wij nog onrustiger worden, dan wij (van nature) reeds altijd zijn. Dit is altijd de tijd van het jaar, dat wij niet weten of wij de wereld moeten gaan hervormen of dat wij de wereld links moeten laten liggen, ze hun abonnement op hun krant op, omdat er iets in stond wat hun niet beviel. 's Avonds hebben zij de radio op 't hardst aan staan en lezen de sportverslagen en de komische strip... Zij doen altijd véél zout en peper op hun eten, wat dat ook is. Ze eten gerookte zalm die geen zalm maar kunstmatig-gekleurde witvis isbami met veel tomaten-ketchup, en nemen altijd te grote happen van te dikke boterhammen. Slagroom, old finish meube len en alles waar een gekleurd lichtje in schijnt, zijn«**ft ideaal. Hun honden blaffen harder dan andere hondenhun kinderen huilen luidruchtiger dan andere kinderen zij gooien alle papier tjes en lege cigarettendoosjes op de grond, in de trein en in de natuurze zijn precies zo dom als ze er uit zien, net als hun honden, hun kinderen en hun echtgenoten. Maar wanneer de armen van geest geluk zalig zijn, dan zijn zij de gelukzaligsten van het land. Nathaniel Gubbins, de grappenmaker van de Sunday Express was deze week bizonder ernstig. Maar ge moet goed begrijpen dat hij het over zijn eigen landgenoten heeft. Voor Nederland geldt dit natuurlijk niet. Week Het is bizonder rustig geweest, deze week. Nederland heeft tegen België gevoet bald en verloren. Professor mr A. N. Molenaar is vijf-en-zestig jaar geworden. Jacob Malik wordt Russisch ambassadeur in Londen. Wij hadden nooit van het konink rijk Laos gehoord, maar de koning van Laos heeft Vieth-Min'ers op zijn dak en in zijn hoofdstad gekregen. Alle kranten en het Kamerlid Visch (KVP) willen weten hoe het zit met die geschrapte defensie-bestelling aan Philips. In de schouwburgen zijn de laatste toneel-premières van het seizoen ver toond Jan de Hartog heeft groot succes met zijn Hemelbed in Parijs behaaldde hemel is verduisterd van de witte vredes duiven Zondag is een mooie zonnige dag geweest en overal worden de straten open gebroken. Er is nog veel méér gebeurd in alle rubrieken van ons dagbladsport, politiek, kerknieuws, misdaad, scheepsberichten en beursnoteringen hebben gegonsd van activi teit, maar in het aangezicht van de wereld is weinig essentieels veranderd. Flora, Keukenhof, Vincent en Maurits de Dat wij niet weten of wij nu verlangen heb ben naar een verre reis naar een ver land, of dat wij juist hier in Nederland willen blijven, omdat Nederland nu op z'n mooist is. Dat wij niet weten of wij de dame die naast ons zit in de zon op de boulevard van Scheve- ningen zullen aanspreken met een praatje over Jacob Malik, het weer of onze bloed eigen zieleroerselen, of dat wij haar maar rustig aan haar lot en de zon moeten over laten, omdat vreemde dames aanspreken niet mag en omdat het ons bovendien nog maar weer op een kop koffie te staan komt en wij die 48 cent (inclusief) beter kunnen besleden aan een melk-hazelnoot reep en drie post zegels van zes cent. Dit is altijd de tijd van het jaar van de onrust en van de onzekerheid. Dat wij plotseling niet meer zeker weten of wij trek hebben in nassi-goreng of in een gewoon broodje-rosof wij op Cyprus zou den willen wonen, op Majorca of op Ter schelling of wij voor de gemeenteraad op de V.V.D. zullen stemmen of op de lijst van de Middenstanders van Goeden Huize of wij vóór of tegen de integratie van Europa zijn vóór of tegen d* -nnexatie van Oegst- geest door Leidenvóór of tegen lijk verbranding, Hauser, het bizondei onder wijs, de Publiekrechtelijke Bedrijfs Organi satie, de heer de Clercq, het stopperspil- systeem en vivisectie. Nooit zijn onze onrusit en onze onzeker heden zo formidabel als tussen Fasen en Pinksteren, tussen het eerste kievitsei en de eerste nachtegaal en tussen de crocussen en de narcissen. Wij trekken dan ons (lichtbruine) zpajer- jasjè "en onze (parelgrijze) zomerpamsion aan en kopen, elk jaar om deze tijd wéér, een nieuwe (donkergroene) das. Wij dromen van de witte stad Nicosia, van Rita Hayworth en van eên wereld zonder gemeenteraden en met alléén maar griesmeelpudding-met-bessensap. Wij weten totaal niet meer wat wij willen. Het is de mooiste tijd van het jaar. Nog maar éven en alle vruchtbomen staan in volle bloei. President-Directeur J. V Klautz Directeur P. van Hek Directie, Redactie, Administratie en Advertenties Spuistraat 110-112 Amsterdam Telefoon 32211 Abonnementen Kloveniersburgwal 51 Telefoon 43558 Postgiro 335900 Abonnementsprijs 15 p. jr of 3.80 p. kw. Losse nummert 0,35 Agenten voor Betgié Elsevier Brussel N V Steenweg op Charleroi 26. Brussel Postcheque no 962 48 Jaarabonnement 250 fr.; halfj.abt 130 fr.; kwartaalabt 70 tr. Agenten voor Engeland Alb Milhado Ltd 140 Cromwell Road London SW 7 Agenten voor Frankrijk Nmivclies Messageries de la l'rcsse Parisicnnc Rue Réamur 111 Paris (2e) Braziliaan hebben om beurten of allen tege lijk onze aandacht gehad en dc woorden van de heer President Eisenhower, van twee weken geleden gonzen nóg na onder ons schedeldak. Pasen is voorbij en Pinksteren is in 't zicht. Dat is ieder jaar om deze tijd zo, maar de kranten kunnen nooit nalaten daar de aandacht op te vestigen in fijne, min-of- meer ontroerde stukjes. Eigenlijk hebben de kranten daar geen ongelijk in, want het is ontroerend en het is (elk jaar weer) nieuws, wanneer het eerste kievitsei gevonden, de eerste nachtegaal ge hoord en het eerste, tere, groen aan de bomen gezien wordt. Eigenlijk hebben de kranten gelijk, want eigenlijk is dkt het belangrijkste nieuws van het jaar. Wij hebben vergeten kievitseieren te eten en wij hebben nog geen nachtegaal gehoord, maar wij hebben wel onder het eerste groen van de bomen gelopen en Zondag, beschut legen de nogal felle wind. op dc boulevard in Scheveningen in dc zon gezeten. De meeste mensen zaten, met gelukzalig- gesloten ogen, met het hoofd achterover- BKKN'G t\V V li O U\V IX en laat haar luisteren naar NICO DE VRIES en zijn orkest Thé-dansant vanaf 4 uur met volledig cabaretprogramma Extase JLeldsepïeln Ingericht met de modernste alr-condltlonlng! In de Franse kranten hebben we gelezen wat wij vorige Vrijdag hebben gemisit een kokteel-paartie, gegeven door hotel magnaat Francois Dupré. Hij heeft acht honderd leden van de beau monde uitge nodigd en óf hij heeft ons gepasseerd (iets wat wij ons van de directeur van de Parijse George V niet kunnen indenken), óf de uit nodiging, op geschept papier met een gouden kroontje, is zoek geraakt. Ondanks de achthonderd uitgenodigden waren er twaalfhonderd mensen ter ge legenheid van de opening van de non-alco holische Beauty Bar en van 7 tot 10 hebben die 'gegeten en gedronken en gekeken naar een modeshow van de voornaamste elf Parijse hoot-koeture huizen. (Juwelen van Boucheron en Carrier coiffures door Guil- laume). Wij lazen, dat bijna, alle dames hoeden droegen bij avondtoiletten en dat dit ,de allernieuwste Parijse rage is en wij het maar betreuren dat wij er niet bij waren door een gewone, banale, stomme vergissing van de postbode. Vorige week Vrijdag van 7 tot 10 (wij hebben dat in ons dagboek nageslagen) hebben wija) boterhammen met radijs ge geten b) de Nieuwe Rotterdamse Courant, het Algemeen Handelsblad, Haarlems Dag blad en de Noord-Ooster (waarin opgenomen de Nieuwe Veendammer en Pekelder Cou rant) gelezen c) een straatje omgelopen met Dientfe (juwelen van het parfumeriehuis Apollo toilet van C. en A.coiffure van Jansen)d) een detectiefje gelezen e) een glas melk gedronken en wij hebben de in druk dat wij het bij Fran?ois Dupré in de George V beter zouden hebben gehad. Wij zijn trouwe bezoekers van de George V. Logeren altijd in dat kleine hotelletje in de Rue St. Sévérin (ad 350 francs per nacht), maar gaan altijd uitrusten in de lobby van Francois. Wij schrijven bij hem, in de schrijf- zaal, ook altijd onze brieven op zijn (gratis) papier. Dat geeft ons cachet in de ogen der wereld. Wij hebben in de George V nooit één drankje (alcoholisch of niet) durven te bestellen, uit vrees dat dan ons gehele bud- getaire evenwicht verstoord zou worden. Economisch gesproken heeft good old Dupré dus nooit veel aan ons gehad, maar moral iter des te meer. De laatste kokteel-paartie die wij hebben meegemaakt was in de Witte Brug in Den Haag, ter gelegenheid van het vertrek van de Amerikaanse journalist Daniël Schorr. Het was een fijn partijtje en op de dikke vloerkleden van de Witte Brug zijn wij altijd in ons element. Overal waar de traplopers de vloerkleden dikker zijn dan bij ons thuis en waar rondsluipende bedienden ons vuur geven voor onze cigaret gevoelen wij ons in ons element. Wij hebben op die kokteel allerlei grote mannen gezien wij stonden zó dicht bij minister Beijen dat wij Hem (als wij gewild hadden) zó hadden kunnen aanraken. Maar schalksstaf stond éVn paaf meter van ons af, maar wij hebben hem goed kunnen bekijken en met doctor Vroom van Oka en Wee (ge makkelijk, mèt mr Adama Zijlstra van Ee Em Es, de fraaiste en rijzigste figuur van allen) hebben wij geaboucheerd over het nieuwe gebouw van zijn ministeriehij was er geestdriftig over. Her en der hebben wij aardige gesprekjes gevoerd en, naar ons gevoel, ons mondain crediet wel versterkt. Wij zijn altijd dól op kokteel paarties. Wij drinken sherry, roken cigaretten en eten kaassoesjes voor een hele week. Wij zien een glimlachende, hoffelijke en onwezenlijke wereld van allemaal mensen, die net doefi of sherry met kaassoesjes hun dagelijkse prak- kic is. Maar Fran§ois Dupré, de (non-alcoholi sche) Beauty Bar en de juwelen van Bouche ron en Carrier hebben wij gemist. Een akelige, holle, lege plek in ons leven. Dat mogen wij wel zeggen. Verzekerings voorbeelden De békende serie ver zekeringsvoorbeelden van de Levens verzekering Maatschappij ..Utrecht" wordt U gaarne zonder enige ver plichting op aanvraag toegezonden. Het zon ons werkelijk verwonderen, als niet écn der acht pakkende voor beelden treffend op Uw persoonlijke omstandigheden slaat. Een briefkaartje naar ons hoofdkantoor en per kerende post ontvangt U de complete serie, zodat U thuis, rustig in Uw stoel gezeten, kunt nagaan wat met een goede levensverzekering te bereiken is en hoeveel premie U daar voor moet betalen. Mondelinge toelichting alfcien na Uw speciale uitnodiging. Schiet dus oog vandaag aan de N. V. Levensverzekering Mij. Leidseweg 2 Utrecht aOe I/Ma iotpZ! BERG EN DAL bij Nijmegen GRAND HOT EL 100 bedden Bekend, restaurant Verzuimt niet het uitzicht vanaf het terratil Het drama speelde in cén kille,' alles vergruizelende seconde. Hel ge beurde slechts enkele weken na dat, na afloop van de wedstrijd Neder landZwitserland,'de Verenigde Neder landse Voetbal-Critici koortsig en kreu nend onder de last hunner somberste adjectieven naar hun schrijfmachines ge dribbeld waren teneinde het ontredderde vaderland te berichten, dat wij op een vroege, grauwe en naargeestige Lente- Zondag het stoffelijke overschot van wijlen het eens zo vermaarde Oranje team nog eenmaal hadden bezichtigd al vorens het zonder veel misbaar als mummie zou worden bijgezet in een vitrine ten K.N.V.B.-paleize tot lering, stichting en vermaak van het nageslacht. Het gebeurde slechts enkele luttele weken nadat, temidden van een opgewon den voetbal-spraakverwarring waarin men barre kreten als „Eén leeg stadion cn het wordt wel anders!" beluisteren kon, de hci'cn van de technische en dc keuze-com missie van de K.N.V.B. tijdens een druk bezochte persconferentie met ontwapenen de rondborstigheid toegaven, dat er aan gaande de avonturen van ons nationale elftal inderdaad geen jubelende coplas meer te dichten vielen. Doch niettemin zalen er bij NederlandBelgië opnieuw, laat ons zeggen, zestig duizend Neder landse belangstellenden op de afgeladen tribunes van ons Olympische stadion, en tóch was er een moment in deze wed strijd waarop zelfs zij die van deze Neder landse voetbalwereld geen spatje heil meer verwachten alvorens de heer Terlouw het woord .stopperspil" op zijn visite-kaartje mag laten drukken (ad veertien mille 's jaars. of daaromtrent), aan dc kans op, zowaar, ccn Nederlandse overwinning be gonnen e geloven. Dat wa het verrassende, het boeiende aan deze ïterland tegen de Belgen dat wij lange ijd oartij waren, alle sombere voorspellingen van alle voetbalgeleerden ten spijt. Er was daar een Nederlands elftal, dat na de wedstrijd tegen de Zwit sers zulk een storm van critiek in de Neder landse sportpers veroorzaakt had, dat het, naar men mocht aannemen, ijlings zoekende was naar een collectieve emigratie-moge lijkheid. Er was daar een Oranje-team, dat in een grotesk experiment de Olympische arena werd binnengestuurd met een voorhoede waarin niet minder dan drie jongelieden hun debuut als international maakten en waarin voor het overige Lenstra-zèlf, ge handicapt door een blessure, ditmaal voor namelijk terwille van het spek, de bonen, de traditie en het decorum weerloos mee- strompelde. Dit team zand men de loop graven binnen tegen elf Rode Duivels die men niet meer behoefde te melden, dat zij technisch en tactisch superieur waren aan de onzen en -die er, voorts, geen geheim van hadden gemaakt, dat zij ons m één adembenemend bliksemoffensief meedogen loos wensten te vermorzelen. En dan gebeurt het, dat de Nederlandse defensie drie kwartier recht blijft staan dan ervaart zelfs het bleke, zure mannetje- Coppcns dat er, blijkbaar cn als er maar sféér heerst in zo'n interland, in een Neder landse voetbalploeg nog altijd genoeg spirit varen kan om te verhinderen, dat elf vin nige, doch wat hautain spelende Rode Duivels van zo'n derby-der-lage-landen een alles behalve vrolijke keuken maken met niets dan gerinkel van Nederlandse scherven. Dan gebeurt het, ten slotte, dat dit bij voorbaat kansloos geheten Oranje team zich na rust met zoveel geweld optrekt aan de sfeer van dat stadion, dat het met geestdrift losbarst in een offensief. Het kwam zo ver, dat dc Belgen zich ge noodzaakt zagen, van het ietwat hautaine podium te klimmen teneinde ons, zonder franje, te bestrijden met keihard recht-op- en-neer-voetbal dat ons voor de zoveelste maal duidelijk maakte, dat deze traditionele derby niet bepaald geschikt is voor onder voede bleekneusjes. Het kwam zélfs zo ver, dat Seghers, de Belgische doelman die in de eerste helft geen enkele fout gemaakt had, na rust kennelijk in zijn eigen zenuwen ver strikt raakte en alleen de hemel weet wat er met deze Belgische defensie nog alle maal gebeurd zou zijn als wij in die stem ming en op dat ogenblik maar dat ene, ellendige doelpunt hadden gemaakt, waarop zestig duizend Nederlanders daar in dat stadion volop zaten te wachten. Toen juist toen! veroorzaakte Coppens met het eerste Belgische doelpunt die éne, fatale seconde en meteen was het drama gespeeld. Er knakte iets in onze ploeg. Zij kon niet meer terugslaan, want zij had haar (men tale) reserves reeds verspeeld, cn in een ge vecht op voetbaltcchnisohe wapens-alléén was zij bij voorbaat in het nadeel En nu slaat men in de voetbalwereld elkaar gedurende de laatste jaren bij voorkeur rond de oren met hoogge leerde formulesen men cijfert en rekent in de voetballerij met woedende ijveren als een trainer niet bereid is om twee dozijn krijtjes per week te gebruiken teneinde van de prille ochtend tot de bittere avond magische vierkanten en grendelstellingen en weetikveel-systemen op een schoolbord uit te tekenen, wordt hij met hoongelach over laden en men leest tegenwoordig turven- van-bocken over voetbal in dezelfde mee slepende toon waarin gij destijds uw wis kundeleraar een referaat over het Nut, de Kracht cn de Diepere Ondergronden van de stelling van Pythagoras hebEhoren houden. Doch wat men uit zo'n Nederland-België- intcrland opnieuw leert, is, dat voethal nog altijd wat méér spel is dan een rekensom en dat. diensvolgens, zelfs een Nederlands elftal nimmer en bij voorbaat geheel en al kansloos ia. 4

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2