Vastberaden en eensgezind EEKBLAD Steun voor de Wereldfederatie Dierenbescherming ELSEVIER PRIJS VOOR NEDERLAND 35 CENT VOOR BELGIË 7 FRANK 40 PAGINA'S Met 16 pagina's voor de vrouw ZATERDAG 25 APRIL 1953 N.V. UITG. MIJ BONA VENTURA 9e JAARGANG - No 17 (d. K.) Ten onrechte heeft men Eisen howers grote en welhaast klassieke rede voering „een uitdaging aan Moskou" ge noemd. Het kenmerk van Eisenhowers toespraak was juist haar vastberaden redelijkheid. De rustige toon van dit ex posé, waarin de.'weg naar vrede stap voor stap werd afj akend, markeerde te scherper het 'ha gtepunt der conclusie. Van dat hoog'&punt af werd naar een wijde horizon gewezen de samenwer king van Air^n- ka en Rusland tot ontwik keling van alle delen met name van de misdeelde en 'ihtergebleven delen der gehele wereld De historischbetekenis van Eisenhowers .grote redevoering, die reeds thans de lei draad is geworden van de gehele Westerse politiek, werd door Winston Churchill op even indrukwekkende wijze bewezen. „President Eisenhower", aldus Churchill, „heeft het besluit der vrije naties verkon digd, om haar defensiebeleid niet te ver zwakken zolang een deugdelijke regeling niet is bereikt. Maar hij heeft geen deur gesloten voor enigerlei poging om een wer kelijke wereldvrede te bereiken, steunende op goed vertrouwen en op goede wil. Wij geven Eisenhower onze welberaden en har telijke steun." Zo schaarde Churchill zich achter Eisen- hower en zo hebben twee grote staatslieden van het Westen een nieuw moment gescha pen in de geschiedenis van deze eeuw. Een groot moment, want voor het eerst in vele jaren ligt thans het initiatief in het gehele internationale bestel weer in Westerse han den. Want dit is de grote betekenis van dit ogenblik scherp, duidelijk en voor ieder begrijpelijk is de vredeswil van het Wes ten aangetoond. De leiding van de Sow- jet-Unie is thans in een positie gebracht, waarin zij een antwoord zal moeten geven. Blijft het uit, of is het onbevredi gend, dan is de schuld der Russen voor gans de wereld zonneklaar. Noch Eisenhower, noch Churchill kan men ervan verdenken, dat zij geneigd zouden zijn tot enig optimisme om trent de ware Russische intenties. Zij be horen zeker niet tot degenen, wier licht vaardige goedgelovigheid ons de schrik soms om het hart doet slaan. Aan hen die, te goeder of te kwader trouw, thans voor geven te geloven, dat in Sow jet-Rusland eensklaps een bewind is ontstaan. dat louter gedragen wordt door goedertierenheid en door een lelieblanke vredeswil, heeft Fran cois Mauriac dezer dagen een pertinente vraag gesteld. „Hoe kunt gij geloven", vroeg hij, „dat mannen, die zich dertig jaren achtereen in politieke misdaden zo bedreven toonden, eensklaps bekeerd zon den zijn? Hoe kunt gij geloven, dat deze verschrikkelijke realisten, die elk menselijk wezen, dat zich tegen hen verzette, pleeg den te onteren, naar het gevangenkamp te zenden of op te hangen, en die dit niet al leen in hun eigen land deden, maar ook in alle kleine landen, die aan hun genade zijn overgeleverd hoe kunt gij geloven, dat zij eensklaps tot een wonderbaarlijke be kering zouden zijn gekomen? Het is nuttig en gelukkig, dat de poli tieke realiteit van dit ogenblik zo helder en zo duidelijk is vastgesteld, nu te Parijs de eerste grote Westerse conferentie be gint, sinds Stalin's dood een zo verras sende ontwikkeling in Rusland mede bracht. Dit is nuttig, omdat de verstreken weken hebben aangetoond, hoe licht het valt in het naar rust en vrede hunkerende Westen twijfel en verwarring te zaaien. En dit is gelukkig, omdat vaststaat, dat althans een aantal leidende staatslieden der Westerse mogendheden zich niet aan illusies overgeven, maar dat zij tegelijk hun bereidwilligheid tot overleg en hun vastberadenheid om het Westen steeds verder te versterken hebben verkondigd. Te Parijs zal tijdens de beraadslagingen der veertien NATO-landen moeten blijken, dat de vrije wereld eensgezind en vast beraden blijft. Daarbij zal duidelijk aan de dag treden welk een merkwaardige ver houding in deze NATO is ontstaan. Zij be- bestaat uit drie deleneen Amerikaans, een Brits en eert Europees gedeelte. Het Ameri kaanse deel is verreweg het sterkste en de Britse vleugel is eerder tot bindingen met de Amerikaanse dan met de Europese ge neigd. En het Europese deel blijft onvolle dig, zolang West-Duitsland er niet in is op genomen. Parijs moge dan het hoofdkwartier der NATO zijn, het is tegelijk een zeer zwak punt. Zwak, omdat het verdeelde en be sluiteloze Frankrijk zwak geworden is. Zwak voorts, omdat West-Europa tot dus verre niet bij machte is gebleken zich hetzij politiek, dan wel economisch als werkelijke eenheid te stellen naast de Britse en de Amerikaanse eenheid in het Atlantisch verband. De glans en de glorie van Parijs mogen dan dit Westerse overleg omringen, het is een harde waarheid, dat men naar de inzichten en naar de denkbeelden van West-Europa ter conferentie maar nau welijks behoeft te luisteren. Wil men het anders, dan zal men moeten trachten dit West-Europa iets van de luister te hergeven, die het slechts winnen kan, wanneer het iets terugvindt van de oude kracht. Merkwaardig genoeg is in 1952 geble ken, dat West-Europese samenwer king de primaire voorwaarde voor het Europese krachtsherstel wel degelijk bereikbaar is. De samenwerking op het ge bied der productie van staal en steenkolen, welke te Luxemburg haar middelpunt vindt, bewijst hoezeer het mogelijk is, schijnbaar strijdige belangen in één West-Europees verband te verenigen. Wil nu West-Europa e»v. waerijjk gelijk waardige partner worden' in het grot? ge heel der Atlantische samenwerking, dan zal men naarstig moeten zoeken naar nieuwe vormen, nieuwe velden en nieuwe gebieden van samenwerking. De mening, dat men deze niet allereerst op politiek, maar veeleer op militair en economisch ge bied moet zoeken, is juist van Nederlandse zijde nadrukkelijk uitgesproken en het is wel zeer opmerkelijk, dat Nederlandse denkbeelden terzake juist de laatste dagen in Amerika zo sterk de aandacht hebben getrokken. Wij bedoelen het Nederlandse voorstel, dat eind Februari op de bijeenkomst der zes ministers van Buitenlandse Zaken van de Schuman-plan-landen te Rome eenstem mig werd aangenomen. Dit zogenaamde „plan-Beyen" wordt thans door de re geringen van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Beneluxlanden bestudeerd. Deze studie kan leren, dat dit plan voor reële en praktische economische samen werking eerder is te verwezenlijken dan bij voorbeeld de denkbeelden ener Europese constitutie van Straatsburg en eerder dan de Europese Defensie Gemeenschap. Ster ker: men kan de mening verdedigen, dat deze economische samenwerking een voor waarde is om de politieke te doen slagen. Het plan-Beyen komt neer op het scheppen van één gezamenlijke Westeuro- pese markt en van een lichaam, dat „Communauté Tarifaire" zou heten en dat zou zorgen voor de vrije handel zonder Rood China's Januskop invoerrechten, zonder importquota's en zonder administratieve barrière tussen de West-Europese landen. Dit plan-Beyen werd dezer dagen warm aanbevolen door de Amerikaanse econoom Michael A. Heilperin, die bovendien mede deelde, dat hij er uitvoerig over sprak met de Belgische minister Paul van Zeeland. Deze had opgemerkt, dat een douane-unie op zichzelf onvoldoende zou zijn, maar dat men zeker ook alle quota's en andere hin dernissen uit de weg moest ruimen. „Alles moet gedaan worden", zei de Belgische staatsman, „om te bereiken, dat dit Neder landse voorstel wordt verwerkelijkt. En daar is haast bij", zo voegde hij eraan toe, „want de tijd verstrijkt en wij moeten zor gen de kansen te grijpen, zolang zij zich nog voordoen." Nederland is een klein land geworden. Het moet leren bescheiden te zijn. Het spreekt ook te Parijs maar een zeer klein woordje mee. Maar het heeft een goede naam in de wereld liet heeft zich redelijk hersteld en men beschouwt ons als een weliswaar kleine verarmde, maar toch flinke en kordate natie. Het Wollen dekens siruls J770 Te Leiden is dezer dagen een „Stichting tot Steun van de Wereld Federatie Dierenbescherming" opgericht met hel doel krachtiger dan tot nog toe het geval kan zijn actie te voeren tegen de dierenmis handelingen over de gehele wereld. Welis waar heejt de Wereld Federatie ter Be scherming van dieren", welke in 1950 te Scheveningen werd opgericht, in de afge lopen jaren reeds enorm veel werk verzet, doch voor het allergrootste deel werd dit werk op de schouders gelegd van de presi dent, mr dr W. Hugenholtz. De „Stichting tot Steun van de Wereld Federatie", waarin een groot aantal dieren beschermers en dieren beschermsters hebben zitting genomen zal thans trachten gelden bijeen te zamelen ten einde daarmede een huis te kopen dat zal kunnen dienen als hoofdzetel der Federatie. Terecht heeft mr dr Hugenholtz eens op gemerkt dat na de slaven, de vrouwen, de kinderen en de arbeiders nu de tijd is aan gebroken om alle aandacht te besteden aan de levensomstandigheden, waaronder de dieren temidden van onze beschaving leven. Aan die levensomstandigheden is nog heel wat te verbeteren! Er gaat vrijwel geen dag voorbij of er komen uit verschillende delen der wereld bij de Wereld Federatie rappor ten binnen over ten hemelschreiende toe standen, waaronder dieren leven enster ven. Maar met het constateren van deze dik wijls gruwelijke dierenmishandelingen, komt men niet tot verbetering van deze toe standen. Toen het vorig jaar bij de Wereld Fede ratie het bericht binnenkwam dat te Nice honden werden gebruikt om de riolen van de stad schoon te maken met het gevolg dat deze dieren nadat zij drie- of viermaal door de onderaardse gewelven waren ge jaagd de dood vonden, werd de Internatio nale Perscommissie van de Federatie inge schakeld met het gevolg dat plotseling in de gehele wereld bekend werd wat daar in het zonnige Zuiden gebeurde. Aan deze af schuwelijke dierenmishandeling kwam spoedig een einde. Nederland zal thans moeten bewijzen dat het prijsstelt op de organisatie welke niet slechts in ons eigen land doch in de gehele wereld wenst te strijden tegen de dieren mishandelingen. Daarvoor is geld nodig, dat in de eerste plaats besteed zal worden aan de hechte fundering van de hoofdzetel welke men gaarne blijvend in Nederland zou willen zien. Het spreekt vanzelf dat alien die zich beijveren dat doel te bereiken het omvang rijke werk volkomen belangeloos doen. De eerste giften zijn reeds binnengekomen op Postrekening 591000 ten name van de Stichting tot steun van de Wereldfederatie Dierenbescherming Leiden. Wie donateur of donatrice van deze Stichting wil worden kan dit doen door een jaarlijkse donatie vanaf 5 per jaar. Alle dierenvrienden in Neder land zullen kunnen bewijzen dat zij op de bres willen gaan staan voor het misdeelde dier. Het oude spreekwoord „Dieren be schermen is mensen beschaven", heeft zijn waarde nog lang niet verloren. M. RECKMAN zou kunuen zijn, dat het plan-Beyen met terdaad de stoot gaf tot een doelmatige en praktische samenwerking van West- Europa. Te eerder zou dit het geval zijn, zo men in de Westeuropese hoofdsteden wilde inzien, dat het doen wegvallen der torenhoge economische grenzen en tarief barrières boven alles nodig is om van West-Europa een kracht te maken in het Westerse staatsbestel. Nieuwe fout In Djakarta is dan het protocol ge- ifc lekend, dat aan de taak der Neder landse Militaire Missie in Indonesië een einde maakt. Dit had reeds veel eerder moeten ge beuren. Zodra de Nederlandse regering be merkte, dat de regering van de Republiek Indonesia weigerde stelling te nemen tegen de politieke agitatie inzake deze missie, bad zij deze onverwijld moeten terugnemen. Het besluit tot het terugroepen van deze militairen is dan thans genomen. Maar de Nederlandse regering heeft de kans om op nieuw een fout te maken niet willen ver zuimen zij heeft erin toegestemd de advi serende bemoeiingen niet de Indonesische „marine" nog enige tijd voort te zetten. Blijkbaar vindt men het nuttig aldus voor de nationalistische heethoofden en de semi- bolsjewistische agitators onder de Indone siërs opnieuw een kans te scheppen voor anti-Nederlandse actie. Wat het beleid inzake Indonesië aangaat kan men van sommige Nederlandse be windslieden niet zeggen, dat zij veel tijd nodig hebben om weinig te Ieren. Men zou moeten zeggen zij leren het nooit. Irt dit nummer: PAG. 3 In het Kremlin van het Westen, door H. A. LunshofDe moderne „Wacht am Rhein", door Heinz Liep man. PAG. 4 en 5Piet Bakker en Eppo Doeve op Schouwen-Duiveland. PAG. 7 Gerepatrieerden en hun polis sen, door A. W. Colijn. PAG. 9 Een Marco Polo aan het woord, Piet Bakker interviewt de heer J. P. Klautz. PAG. 11Goden en geld in Hellas, door prof. dr W. de i BoerVoorbeelden van klassieke humor. PAG. 13 Uit de jeugd van koningin Victoria, door H. A. Lunshof. PAG. 15 Bouwstenen van de cultuur in Spaans-Amerika, door prof. dr mr J. A. van PraagCultureel contact van Nederland met de Spaanse wereld, door prof. dr C. F. A. van Dam. PAG. 17 Emotie en ziekte, door prof. dr L. van der HorstN-53, Neder lands lid van het Orlon-gezin, door drs Schlimme. PAG. 19 Financiën en economie (met o.a. „De fiscus als krentenweger"). PAG. 21, 23, 25 en 27 Kunst en Let teren. PAG. 29Commissaris Maigret loopt een griep op (Beroemde detectivever halen, ditmaalGeorges Simenon). PAG. 31De engel en de juke-box, door Hubert Lampo. PAG. 33Een dag in het leven van een houtvester, door Joost de Klerk. PAG. 35De ongemanierde tijger, door J. W. F. Werumeus Buning„Zeggen ze", door Martie Verdenius. PAG. 37 Spel, sport en vermaak. PAG. 39De weg der wereld in zeven dagen. PAG. 40 De gelukkige dagen van „la belle époque", door A. Glavimans stereofonische radiouitzendingen, door W. Vogt. Zestien pagina's klein formaat voor de vrouw, waarin Anna van Saksen, historisch feuilleton door H. A. LunshofHet laatste water en de laatste schaduw, door M. H. Székely-Lulofs drie pagina's mode. r~ KONINGINNEDAG - IN Vergeet u niet, ons tijdig uw ADVERTENTIES te doen toekomen voor het nummer van 2 MEI A.S. De sluitingstijd is bepaald op ZATERDAG 25 APRIL, 10 UUR V.M. voor advertenties bestemd voor de sectie voor de Vrouw Voor alle overige advertenties op MAANDAG 27 APRIL, 4 UUR N.M. Advertentie-afdeling ELSEVIERS WEEKBLAD

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1