NATO-RAAD KEURT PROGRAM VOOR INFRASTRUCTUUR GOED MODIEUZE LEDERWAREN In het geheel zullen 124 vliegvelden worden aangelegd Nederland betaalt 4.07 pet DETAM gaat te Utrecht centraal gebouw stichten boek Casino te Scheveningen wordt internationaal vermaakcentrum vertegenwoordiger 10 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 25 APRIL 1953 "T)E Nato-raad te Parijs heeft Vrijdagmiddag een speciaal program ten bedrage van 3170 millioen gulden voor de aanleg van nieuwe vlieg velden en militaire installaties in de komende drie en een half jaar goed gekeurd. Dit program, dat bekend staat als „infrastructuur", omvat de 670 millioen gulden, 'waarom gneeraal Ridgway, de Atlantische opper bevelhebber, in December vroeg en waarover toen geen besluit werd genomen. De percentages, welke door de Nato-landen aan de kosten van het pro gram voor de infrastructuur zullen worden bijgedragen, zijn als volgt: V.S. 42.86, Frankrijk 13,75, Groot-Brittannië 11.45, Canada 7.13, Italië 6.50, België 5.09, Nederland 4.07, Denemarken 3.05, Noorwegen 2.54, Turkije 2.03, Griekenland 1.01, Portugal 0.32 en Luxemburg 0.20 proeent. Voor het komende gedeelte van 1953 is 670.000.000 en voor de jaren 1954, 1955 en 1956 2500.000.000 gulden uitgetrokken. Verklaring van Minister Beven Er is machtiging verleend voor de aanleg van 124 vliegvelden, ongeveer tachtig hiervan zullen eind 1953 in ge bruik kunnen worden genomen. In West-Duitsland zullen 34 vliegvelden worden aangelegd, waarvan er 28 eind 1953 voor gebruik gereed zullen zijn. De kosten van aanleg van deze vliegvelden worden gedragen door dé drie Westerse bezettende mogendheden. TFKFNFNnF Vele architecten, die ILiVh.i.MliiMJD uifc den aard der zaak AnpTJITFFT toch steeds het teken- AiU^riiliaV,! materiaal in de hand hebben, wanneer zij hun constructies op het papier zetten, laten zich wel ver leiden tot andere fantasieën dan bouw kundige. Door hun sterk mathematisch gericht zijn komen zij betrekkelijk wei nig tot sculpturale of picturale uitingen, maar beperken zij zich meestal tot ge tekende en zeer verantwoorde weergaven van gebouwen, soms tot een min of meer gestyleerde plantentekening. Dergelijke bladen treft men ook aan op de tentoon stelling in de Academie van Bouwkunst te Amsterdam, schetsen van ir. A. Boe ken, waaraan enige foto's en plattegron den van bouwwerken zijn toegevoegd. De kleine, met zorg uitgevoerde tekenin gen, sommige gekleurd, vormen meestal abstracte composities. Boeken heeft zeer zeker Mondriaan bewonderd, misschien ook Klee, Ook hij is sober in zijn vlak vulling, doch er ligt meer dan eens .een speels element in zijn werk. Hij verlangt naar iets luchtigs en naar ruimte, om boven de materie uit te rijzen. Dat blijkt ook uit de vele bollen en cirkels die hij zeer gevarieerd toepast. De Ionische voluut was meermalen aanleiding tot speelsigheden. Wanneer men de foto's naar bouwwerken en tekeningen verge lijkt. komt men tot de conclusie dat Boeken zich dikwijls sterk gebonden heeft gevoeld door techniek, door wet matigheden. dat hij misschien te weinig zjjn fantasie en zijn eigenlijke wezen heeft kunnen uitleven. Weliswaar komen ook in bouwwerken wel eens cirkels en een voluut te voorschijn, doch er is ook steeds een druk, welke hem belemmerde werkelijk groots monumentaal te zijn, althans in hetgeen hier wordt geëxpo seerd. Misschien ligt dat voor een be langrijk deel ook aan de opdrachten, waarbij zuinigheid en nadere materiële bekommernissen de vrijheid om te schep pen meermalen zullen hebben afgeremd. In ieder geval geeft deze tentoonstelling een totaal ander aspect van deze archi tect te zien. Men kan het betreuren dat menige goede compositie niet in groter formaat is uitgevoerd. Vele kleine schetsen staan op een niveau dat op een tentoonstelling van abstracte kunst niet misstaan zou, H, v. G. De tentoonstelling duurt tot 29 April. In vooruitgeschoven gebieden zullen opslagplaatsen van brandstof voor straaljagers worden ingericht. Het in frastructuur-programma voorziet in de aanleg voor ongeveer 3200 kilometer pijpleiding. De permanente N.A.T.O.-staf, burger ingenieurs en de commissies voor de infrastructuur van de Atlantische Raad, zullen met de N.A.T.O.-leden samenwer ken, ten einde „tijdverspilling tegen te gaan en te verzekeren, dat het geld, dat de N.A.T.O.-landen gezamenlijk voor het program bijdragen, ten volle en op de mees'- economische wijze wordt be nut". De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, Beyen, heeft gisteren na de vergadering van de N.A.T.O.-raad te Parijs medegedeeld, dat de regeringen van de zes landen, die lid zullen zijn van de Europese Defensie-Gemeenschap accoord zijn gegaan met de Franse aan vullende protocollen, waardoor Frank rijk zelfbeschikkingsrecht over zijn troe pen behoudt Minister Beyen verklaar de, dat ratificatie van het E.D.G.-ver- drag door alle leden-landen zijn beslag moet hebben voor de komende herfst. De minister meende, dat de verklaring van Dulles, dat het Amerikaanse Con gres alvorens in Juni de hulp te bepalen, wenst te weten hoe de plannen voor een Europese Defensie-Gemeenschap te gen die tijd gevorderd zjjn, niet bete kent, dat de V.S. ratificatie tegen die tijd vergen. Nederland zou met de rati ficatie niet wachten op Frankrijk of West-Duitsland. De datum van Neder- landse ratificatie was echter moeilijk te voorspellen, Ondanks de zware verliezen door de overstroming zullen geen wijzi gingen worden aangebracht in het Ne derlandse militaire programma, aldus de minister. In de zitting van gistermiddag deelde de Britse vertegenwoordiger mee, dat Engeland alles zal doen om de Euro pese Defensie-Gemeenschap te steunen. Engeland was echter niet in staat Frankrijk een garantie te geven, dat Britse troepen op het vasteland zouden blijven gedurende een periode van vijftig jaar, de duur van het E.D.G.-verdrag. De raad zal nog nader beraadslagen over het verschil tussen het door de militairen aangevraagde bedrag en het geen de politici wensen uit te trekken voor de algemene defensie-uitgaven. GEESTELIJKE De bundel „A mon Age" van WEERBAARHEID Jan van Gelder (Uitgeverij Fo- reholte. Voorhout) is in de eerste plaats een terugblik op het eigen leven en een afwegen van de verworvenheden. Van Gelder paart aan een ietwat sceptische allure een diepe overtuiging, die vol doende doorklinkt om de verzen te red den, al is een zekere monotonie in het woordgebruik niet geheel overwonnen. Ondanks de nadruk, die Van Gelder op het vorderen zijner jaren legt, is zijn stem eerder jeugdig, soms op het badi nerende af. Het belang van deze verzen ligt, meer dan in hun directe poëtische kwaliteiten, in de geestelijke weerbaar heid, waarvan zij getuigen, een rake lings langs het nihilisme gaande geloofs kracht, een enigszins Pascalaans Chris tendom. M. M. (Van onze correspondent) Utrecht, 25 April. Binnenkort zal in Utrecht worden be gonnen met de bouw van een groot kan toorpand ten behoeve van de bedrijfsver eniging voor detailhandel en ambachten (Detam). Kort na haar oprichting in 1930 vestig de de Middenstands Bedrijfsvereniging zich in een pand aan de Maliebaan. Na de oorlog kwam een fusie tot.stand met de bedrijfsvereniging De Middenstands Onderlinge, terwijl in verband met de op handen zjjnde reorganisatie van het uit voeringsapparaat der sociale verzeke ring, het concentratieproces zich verder voltrok, doordat ook werd gefusioneerd met de Nederlandse Bedrijfsvereniging voor de middenstand. Met het oog op haar toekomstige taak werd de naam gewijzigd in Detam. Het verzekerde loonbedrag dezer vereniging beloopt ongeveer 300.000.000 per jaar. In de loop der jaren moesten de kantoor ruimten worden uitgebreid. De onhoud baarheid van het verspreid zijn van de administratie over vier gebouwen trad steeds duidelijker aan de dag. Zoals te begrijpen werd de noodzakelijkheid van afdoende voorziening op dit punt ernstig onder ogen gezien en na een langdurige voorbereiding is het dan nu zover dat de bouw van één groot kantoorpand in zicht is. Als terrein werd gekozen „Nijenoord in Utrecht-Noord, nabij het Boerhave- plein. hoek Omloop. Het bouwplan is ont worpen door het architectenbureau Roosenburg-Verhave-Luyt te Den Haag dat o.m. het gebouw van de Rijksver- zekeringbank heeft gebouwd, het kantoor van Philips en K.L.M.gkantoren. Het Detam-gebouw zal een oppervlakte beslaan van 1750 m2 en bestaan uit vier verdiepingen. Gelijkvloers zal het. in verband met eisen van het gemeentebe stuur van Utrecht, gedeeltelijk winkel ruimten bevatten. Het ligt in de bedoeling een kloek en practisch ingericht kantoorgebouw te vestigen. Een gebouw, dat niet alleen de mogelijkheid biedt om de thans versprei de afdelingen van administratie te con centreren, maar tevens om bij eventuele uitbreiding te blijven fungeren als het so ciale verzekeringshuis voor detailhandel en ambachten in Nederland. Er is thans ruim driehonderd man personeel bij de Detam werkzaam. Het nieuwe kantoor krijgt een frontlengte van bijna honderdertig meter. AAFJEb Karei Jonckheere is bij J. M. Meulen- hoff te Amsterdam verschenen „Bertus Aafjes, de dichter van de poëzie", een essay, waarin de schrijver aan de hand van Aafjes' publicaties in dicht en on dicht het wezen van diens werk poogt te peilen, een voorlopige balans van dit dichterschap opmaakt en zich zelfs aan een prognose waagt. Inderdaad mag men Aafjes de dichter van de poëzie noemen, omdat de functie van de dich terlijke werkzaamheid zijn centraal pro bleem vormt. Bij Boutens (men leze er Binnendijks essay „Een protest tegen den Lijd" op na) wordt ook in toenemen de mate het mysterie der poëzie tot het dominerend motief van zijn gedichten. Het verschil met Aafjes is echter duide lijk. Boutens' opvlucht op Platonisch- Christeljjke wieken is Aafjes vreemd; de problematiek van de jongere dichter is misschien niet dieper, maar wel nijpen der, doordat hij kind is van een feller verscheurde tijd. Dit betekent, dat zijn aesthetiek de sporen blijft dragen van een op de rand der vertwijfeling balan cerende menselijkheid. Jonckheere heeft met scherpzinnigheid en humor de ont wikkeling van het denk- en dichtproces in Aafjes gevolgd, waarbij hij gelegen heid vindt verschillende zijdelingse sla gen uit te delen, zowel naar zijn Noord- Nederlandse broeders als naar de z.g. experimentele jongeren. Om deze laat- sten afdoende te weerleggen, ware het beter geweest, indien hij behalve aan de centrale gedachte in Aafjes' werk meer aandacht had besteed aan de poëtische kwaliteiten daarvan. Hij laat het nu bij terloopse opmerkingen, al krijgt men, mede door zijn afwijzing van „Maria Sibylla Mcrian", wel de indruk, dat Jonckheere ook in dit opzicht Aafjes' mogelijkheden duidelijk heeft gezien. THE EASTER Voor het eerst sinds Dl 13 TV "Cn 'aal' 'S ee" r AJK.I 1 nieuwe roman ver schenen van Victoria Sackville-West, getiteld The Easter party (London, Michael Joseph, 1953). Helaas is de naam van deze bijzondere schrijfster in de tussentijd enigszins in vergetelheid geraakt, hoewel een boek als TheEdwardians haar daarvoor had moeten behoeden. The Easter party is de geschiedenis van een be roemd advocaat. Sir Walter Mortibojs Q. C., die slechts twee liefdes kent: zijn hond Svend en zijn landgoed Anstey. Hij is uit behoefte aan decoratie getrouwd met de uitzonderlijk mooie Rose, dochter van een plattelandsgeestelijke. op de wonderlijke voorwaarde, ontsproten aan zijn volstrekt egocentrische en misan- thropische natuur, dat hun huweiijk slechts in naam en niet in feite zou bestaan. Op indrukwekkend knappe wijze weet de schrijfster in rustig en beeldend proza de lezer te overtuigen hoe Sir Walter tijdens een familiereünie op* Pasen door toedoen van zijn humane en intelligente broer en door het ver branden van Anstey een geestelijke om wenteling doormaakt. The Easter party is in geen enkel opzicht een modern boek. Het is bijna klassiek van compositie en taal. het is positief van portee en door en door beschaafd. Victoria Sackville-West heeft de litte raire wereld niet op zijn grondvesten doen schudden door de publicatie van deze roman, maar ongetwijfeld zal dit werk de producten van heel wat titaan tjes overleven. G. S. iVONF^FTTT Gedurende veer- UiNlj" L tien jaar heeft Sir SHAKESPEARE Francis Meynell het hart van iedere boekenliefhebber verheugd door zijn voorbeeldige Nonesuch editions, en iedere kenner heeft het diep betreurd toen hij de meer lucratieve functie van directeur ener betonmaatschappij ging vervullen en de uitgeverij van fraaie boeken er aan gaf. Gelukkig :is hij thans op het oude pad teruggekeerd en op 12 Mei a.s. zal 'bij -de herboren Nonesuch Press de eerste uitgave verschijnen: een Shakespeare in vier half-buckramdelen op bijzonder fraai orême getint dundruk, (Van onze mode-redactrice) DE tassen, waarin wij in het komende seizoen poederdoos. zakdoek, brieven, rijbewijs en andere onmisbare nuttige zaken zullen meedragen, zijn be paald eenvoudiger en smaakvoller dan die van verleden jaar. Deze ver blijdende boodschap kunnen wij u overbrengen na het bijwonen van de show van de Stichting Lederwaren- mode, die deze week in de Carlton Zalen werd ge houden. Ongeveer de helft van de getoonde modellen was ver vaardigd van plastic, dal echter hier, in tegenstel ling tot de vorige keer. een rustige indruk maakte Wèg zijn de (met permissie rezegd: monsterlijke) ont werpen van griezelig glim mend goud en zilver mé- tallisé of lila en rode spik keldessins en niemand zal ze missen, want de tegen woordige plastic blijkt pre tentieloos, praktisch en werkelijk te gebruiken. Effen of generfd waren er langwerpige koffertjes of overslagmodellen, hele maal niet duur en toch net jes afgewerkt en wie goed uit de ogen kijkt en de best geslaagde modellen (b.v. een van de aardige tasjes in naturelkleurig ümitaitie raffia) uitkiest, kan de hele zomer plezier van haar aankoop beleven. Natuurlijk geniet een leren tas nog steeds de voorkeur, al was het alleen al omdat ze zoveel langer meegaan en over het alge meen genomen was er in relax, boxcalf, struis enz. .ook veel goeds te zien; ten minste zolang de tassen in één soort leer waren uit gevoerd, de combinatie- ontwerpen in beige met cerise- enz. zijn betrekkelijk onpractisch en eigenlijk niet mooi. Beslist een pracht op lossing voor iemand die een gezellige tas vil hebben voor een betaalbare prijs, zijn de met echt leer afge werkte effen of geruite linnen modellen. Er zijn er voor boodschappen in de stad met ruimte voor een. redelijke hoeveelheid pak jes en grotere tassen, die bij wijze van week-end-bag mee op reis gaan. Daarnaast zag men nog een enorme hoeveelheid handige valiesjes in z.g. jaspé (zegt u maar linnen) met kunstleren afwerking en ritssluiting, serieuze relsnecessaires, picknick koffertjes en nagel-, naai en bridge-étui's, allemaal in echt of imitatieleer in alle denkbare variaties. Geen mens hoeft van de zomer meer met een rieten karabies met een touwtje erom heen in de trein te stappen, dat is zeker. Aan de arm: Last minute ba<7 van linnen met bor deaux leer. Rechts vooraan: Zwart make-np-koffertje van vulcan-fiberdaarach ter: Week end-koffertje van jaspé met ritssluiting opzij. •gezet uit de Goudy Modern. De tekst is die van de eerste Folio met de Quarto- varianten en de conjecturen voor klaar blijkelijk corrupte plaatsen in margine, dus Shakespeare's Shakespeare en niet die van zijn commentatoren. De zes spe len waarvan de Qwarto-tekst aanzienlijk afwijkt van de Foliolezing, zijn in beide versies gedrukt en bovendien zijn drie stukken opgenomen waarvan het auteurschap dubieus is. Het deel gedich ten is op Japans papier van dezelfde kleur gedrukt om een boek te krijgen van dezelfde omvang als de drie andere delen. De bekende graficus Reynolds Stone heeft de vignetten getekend en de prachtige opdracht aan de jonge ko ningin Elizabeth. Ivor Brown ten slotte heeft de uitgave voorzien van een hel dere en zakelijke inleiding. A] met al zal deze Shakespeare-editie een feeste lijk bezit vormen voor iedei'e minnaar van Engelands archipoeet en evenzeer als voor de liefhebbers van het schone boek. G. S. VAN 'S DTTTVELS door Mar)'a Roe L»U1 V-EjIjO ig een historjsche BEGEREN roman uit het Frankrijk van de 16e eeuw. Rijk gevarieerde inhoud, waarin de historische feiten knap zijn verwerkt: de geschiedenis van een merk waardige liefde als het ene, leven en figuur van Catharina de Medici als tweede hoofdthema. Verder: de opkomst van het Protestantisme, de beruchte Bartholomcusnacht. intriges aan het Franse hof. vaardig verteld. Toch een tikje teleurstellend na vorig werk van deze schrijfster door de qunsi-nrchaïsche gesprekken: „Gij herkendet hem gewis" en dergelijke. (Leopold, Den Haag.) DF HFFTTFF van Maurice d'Haese UL, n LI LI LrtL -s een in Belg,ië spe_ GRAMSCHAP lende verzetsroman, somber en triest. Men kan zich niet aan de indruk ont trekken, dat de ontluisterende blik van de schrijver iets opzettelijk-negatiefs heeft. Daar werkt trouwens ook de stijl aan mee, die zeer persoonlijk, vaak ge kunsteld is, en wel dermate, dat de zwartgallige, wrede beschrijvingstech niek de psychologie in een hoek drukt. Een soms bijtend, soms nogal chaotisch verhaal. (U. M. Holland, Amsterdam.) OP GELUK Basenau, Even als in vorig werk houdt de schrijfster zich hier bezig met het lot der door de oorlog van huis én land verdrevenen. Een groep gevluch te Balten trekt op een klein schip de Atlantische Oceaan over, als Zweden de gastvrijheid opzegt; zij hopen in Amerika een nieuw leven te beginnen. De reis is zwaar, gevaarlijk en avontuurlijk en de Amerikaans in luxe en Frans in sfeer (Van onze Haagse redacteur) De naam Casino, dat indertijd werd gegeven aan het bekende etablissement aan het Gevers Deynootplein ts Scheve ningen, hebben we altijd een beetje over dreven gevonden, om niet te zeggen pra lend. Van een casino heeft de buitenlan der in elk geval een andere voorstelling dan hetgeen dit etablissement tot nu toe heeft geboden. Korte tijd scheen het wer kelijk tot een echt casino uit te groi- en toen de roulette werd gespeeld, maar daaraan maakte de justitie een eind. Midden in het seizoen stond daar toen een onverlicht gebouw, met gesloten ven sters, precies wat op dit centrale plein van de badplaats vooral in de avond uren met veel lichtreclame's tegenstra- len en noden tot binnengaan. En dan komt men inderdaad in een vermaakcentrum. dat een vergelijking met soortgelijke in- tingen in het buitenland kan door staan, tenminste wat de inrichting be treft. Tegen de wanden van de grote zaal zijn nl. niet minder dan zestien bioscoop projectieschermen aangebracht, waarop de bezoeker zich in Amerika, Parijs, Zwitserland, de Cote d'Azure, Miami of waar ook ter wereld kan wanen. Boven dien is er nog een groot projectiescherm, waarop stereoscopische films kunnen worden vertoond. Er is een vrij groot toneel voor „shows", dat door middel van hydraulische liften uit de grond om hoog wordt gebracht. Bij vertoningen klapt het projectiescherm om en dient het als hemel voor het toneel. Er is een vei'lichte dansvloer, die ook al uit de grond omhoog komt en zo zijn er nog allerlei andere attracties, zoals fluores cerende gordijnen en stoelen, telefonische communictie tussen de tafels van de be zoekers, die ten getale van 475 in dit casino een plaats kunnen vinden. Naast de grote zaal ligt een modern ingericht restaurant en krijgt de nieuwe vluchtelingen ondergaan honger, dorst en kou, voor zij als vagebonden New York bereiken. Het verhaal is boeiend geschreven, psychologisch verantwoord in de tekening van spanningen en con flicten, vriendschap en strijd aan boord, en doortrokken van de menselijke warm te en blijmoedigheid die al het werk van deze schrijfster kenmerken. (Ploegsma, Amsterdam.) exploitant van dit moderne vermaakcen trum daartoe vergunnig, dan bouwt hij op de plaats, waar nu nog parkeerge legenheid is, een verkleind model van de Eiffeltoren, 30 m hoog en omgeven door- zestien kleine winkels. Wat het water vernielde aan Zeeuwse monumenten In zijn maandelijkse publicaties heeft de Koninklijke Nederlandse Oudheid kundige Bond een overzicht gegeven van de schade, die het water aan monu menten in Zeeland heeft veroorzaakt. Aan de Oudehaven te Zierikzee zijn de mooie pilastergevel „De witte Swaen" uit 165S en het aangrenzende Vrijpoor-tje uit 1643 onderspoeld en in gestort. De zgn. „Godskamertjes", der tien oude huisjes in eigendom van de Ned. Herv. Gemeente, staan nog over eind, maar het telkens terugkerende water tast de funderingen sterk aan. Voorts is in Zierikzee een stuk van 15 meter lengte afgebrokkeld van de oude vestingmuur bij de Noordhavenpoort. Te Brouwershaven is het hordes van het stadhuis zwaar beschadigd en de fundamenten zijn verzwakt, waardoor het muurwerk op vele plaatsen is ge scheurd. Het meubilair in de Grote Kerk heeft erg geleden. In Renesse staat de benedenverdieping van het slot Moermond bij elke vloed nog onder water; de schade aan het interieur wordt onherstelbaar geacht. Er worden plannen bei-aamd om het gehele slotmet een kistdam te omringen. De windkorenmolen te Sirjansland is door het water verzwolgen. Zware schade werd aangericht aan het meubilair in de St Jacobskerk te Vlissingen; het grafmonument voor Bar- well (uit 1779) zal moeten worden ge demonteerd. Het interieur 'van de Ned. Herv. kerk te Stavenisse is grondig ver nield en het marmeren grafmonument voor Hieronymus va.n Tuyll van Seroos- kerken, door Rombout Verhulst, zal ver moedelijk ook moeten worden gedemon teerd. Te Veere zijn oude tuinmuurtjes ter lengte van 160 meter beschadigd'of geheel ingestort. Groothandel in machines vraagt voor spoedige indiensttreding Vereist wordt: Diploma M.TS. afd. Werktuigbouw. Leeftijd 25-30 jaar. Bekend met Engels en in het bezit van rijbewijs. Voorkeur verdienen zij, welke goed ingevoerd zijn bij Scheepswerven en Machinefabrieken. Aangeboden wordt Vaste salariëring onkostenvergoeding. Eigenhandig geschreven brieven met opgave van referenties, levensloop enz. worden gaarne ingewacht onder no. 55357 Adv.bur. Keuzenkamp. Rochussenstraat 269, Rotterdam. Op het kantoor van een vooraanstaande N.V. te Amsterdam KUNNEN GEPLAATST WORDEN: 1. Assistent voor de boekhouding VEREIST: einddiploma middelb, school, practijk-dlploma boekhouden, goed kun nende typen; leeftijd 2530 jaar. 2. Typiste (Nederl.) VEREIST: MULO-opleiding, enige kantoorervaring. EIgenh. geschr. brieven met volledige gegevens over oplei ding, bekwaamheden, verlangd salaris enz. no. 15464, H.blad. WORDT GEVRAAGD OP KANTOOR TE AMSTERDAM JONG MEISJE toewijding en goéd humeur. Geboden wordt interessant, afwisselend werk in prettige omgeving. Brieven onder no, 15463. Adm. Hbld. Bij de Dienst Havens en Handelslnrlchtlngen (Beheer Zeehaven) der Gemeente Amsterdam bestaat de mogelijkheid tot plaatsing van een Doctorandus in de Economie, ter vervulling van de betrekking van Adjunct- Econoom. Salarlsgrenzen 5491.806881.04, in clusief vaste toelage 1951. Kindertoelage volgens de Gemeentelijke regeling Leeftijd bij voorkeur niet boven 32 jaar. Ervaring ln researchwerk, statistiek en docu mentatie strekt tot aanbeveling. Sollicitaties op zegel, onder No. 69 H.I. met uitvoerige Inlichtingen vóór 11 Mei a.s. te richten tot de Directeur der Gem. Personeels voorziening, Sarphatistraat 92, Amsterdam-C. JACOB VAN CAMPEN O.Z. Voorburgwal 87-89 HANDELSDRUKWERK ZELFBEWON1NG Te koop mod. vrijst. land huisje aan de Oud-Bussum- merweg Ie Laren (N.-H.). Ind.: ben. 1 gr. zit-eetk. m. corner, keuk., bijkeuk., ruime hall; bov.: 3 slaapk., douchekam., 1000 m2 tuin en gar. Koops. 27.500. Fa H. de Koster Zonen, ïnl. Makelaars, G. v. Amstel- str. 31, Hilversum. Telel. 5774—5729 (K 2950). De Burgemeester-Strandvon der van Texel roept ter reclame op, rechthebbenden op de vol gende aan het Noordzeestrand alhier aangespoelde goederen: I (jzeren laadboom, 1 be schadigde sloep, 1 wrak sloepje, 1 partijtje hout als mede 1 partij wrakhout v/d rampgebieden, alles onge merkt. De burgemeester van Texel, DE KONING. N.V. PHILIPS-ROXANE Pharmsceullich - Chtmlich* Industrie "DUPHAR" zoekt voor haar kantoren te Amsterdam en te Weesp geroutineerde viertalige stenotypistes Brieven te richten aan N.V. Phllips-Roxane Afdeling Arbeid en Sociale Zaken ie Weesp onder vermelding van nr. 89 in hel briefhoofd. BERGEN (N.H.) TE HUUR GEBODEN: GROOT LANDHUIS vorzien van alle comort, oliestook c.v., enz.; o.m. bevattende: grote woon- zitkamer (plm. 6x10 m.) en 5 andere kamers, badkamer, douche, keuken, bijkeuken, dubbele garage op de parterre en 2 kamers op de le verdieping. Het geheel is omgeven door terrassen en grote tuin. Huurprijs 1500.per jaar. IN RUIL WORDT TE HUUR GEVRAAGD: MODERNE FLAT OF GRACHTENHUIS voor woning en kantoor ten minste bevattende 7 kamers en gelegen TE AMSTERDAM of wel ruim modern LANDHUIS in AARDENHOUT of HET wel ruim modern LANDHUIS in AARDENHOUT of het GOOI. Inlichtingen bij de Makelaars Z. DEENIK ZOON, Reguliers gracht te A'dam, tel. 41320—33020 (na 6 u. Laren 2206) HERBOUWPLICHTEN TE KOOP GEVRAAGD J. L. v ELMPT BOU WONDER N EMER Amstelveen De Sav. Lnhmanlaan 4 Zwitserse zomercursus in de Moderne Talen Jongens- en meisjesleerlingen voor de cursussen. 21 Juli21 Aug., In Frans, Engels, Duits van het Knabeninstltut. auf dem Rosenberg te St. Gallen (O. Schw.), kunnen worden aangemeld bij Dr A. DE VLETTER. Kleverlaan 47. Bloemendaal, tel. 22400. Inlichtingen (relB en verblijf onder geleide, sport, excur sies. bergtochten, lezingen, conversatielessen» aan boven staand adres. VRIJ TE AANVAARDEN: TE KOOP HALVE VILLA nieuwbouw, 3.30 A, voor- en achtertuin, garage, C.V., 2 gr. kamers ens. 4 slaspk., badk.. Bruvnzeel-keuken. 32.000. Op eerste stand Badhoevedorp (10 min. van Amsterdam). Event, ook geh. gemeub. te koop. Br. no. 15495, Handelsbl. TER OVERNAME AANGEBODEN Electrotechnisch Installatiebureau MET WOONHUIS, ln centrum des lands. Brieven ond. No. R-144S, -Adv. Bur. ALTA, Utrecht. I ERVAREN VERKOPER, Ingevoerd bij de GROOTHANDEL - LEVENSMIDDELEN zoekt Agentschap. Auto aanwezig woonpl, Amsterdam-C. Brieven no. 15471, Administratie Handelsblad. FINANCIERING GEVRAAGD lm- Exportfirma te Amsterdam WENST CONTACT MET kapitaalkrachtig persoon In staat t.n.o.w. transacties te financieren en wel steeds op korte termijn. Brieven onder No. 15292, Adm. Algemeen Handelsblad. N.V. DRUKKERIJ JACOB VAN CAMPEN O. Z. Voorburgwal 87-89 A'dam Tel. 33721-32721 HANDELSDRUKWERK - PERIODIEKEN HERSTELLINGEN en ver-Het^Huls nieuwingen aan uw sanitair, gasfornuizen enz. worden door ons A'akkundig en snel ver richt. Vraagt prljsopg. Gebr. Blok, A'dam. Tel. 99649-98301. Gerubriceerde aankondigingen Loodgieter Strolcer, tel. 38274, Verzorgt al uw loodg.werk. Dag/nacht. W. Lombardsteeg 5 SNEL PRIVÉ DANSLES in 5 lessen meedansen. JOY, Keizersgracht 722. Telef. 40588. Prospectus gratis. jor damesmaat- klcdlng verwerkt uw stoffen. Japonnen vanaf 20.-. Wou- ermanstraat 2. telef. 27836. Kindje, blij. zegt tatata Heeft een PLASTICBROEKJE S.G.A. Vervang uw oude schrijfma chine, wij kopen of ruilen deze voor u. Vele merken, gem. bet. Komt u eens kijken? Kaptino, Leliegr. 24. Tel. 46922, A'dam. Parüs, 5 d. p. luxe au toe. m. log., 59 (leden 56). Itac, Singel 317. Tel. 63698. B.z.a. huisnaaister, m. alles op de hoogte, 5.50, 97 Br. no, 15106, Adm. H.blad, Dak herstellen, BLOK gauw bellen. Wij verzorgen al uw loodgieterswerk. Gebr. BLOK, Ruysdaelstraat 17 - A'dam, Telefoon 99649—98301. Uw woning herschapen door uw vloeren te laten beleggen met plastic vloerbedekking, Vraagt toelichting en prijsop gave. J. Spier, Churchill-laan 89. Tel. 710S65. Maquillage, pedicure, massage Mevr. A, de Vries, Oosterpark 35 huis. Amsterdam. Schoonheids- en Massage- Inslltuut BEA EUTROPIUS. Weteringschans 187 E, telef. 40711. Part. biedt zyn in zoer goede staat verkerende Ford Vedette 1950 met radio e.a. accessoires aan tegen elk aann. bod. Geen olieverbr., benz. 1:9. Uitsi. part. Tel. 34940. w loodgieter voor gas- en •aterleidingen. Gebr. BLOK, erkende gas- en waterfitters. A'dam. Bel op 99649—98301. Prijsopgave vrijblijvend. Boekentoko, Oude Hoogstr. 4, Amsterdam, vraagt BOEKEN TE KOOP Telefoon 41012. Dansclubje ouderen vraagt, nog enige dames en heren. Br. no. 7S86, Adm. H.blad. De hoogste prijs voor uw gebr. mach. Alléén bij Kobes, Over toom 181220. Wij demonstre ren zonder verplichting de al lerbeste nieuwe naaimachines. Laat ons u vrijblijvend voor lichten bij aanschaf van gas haard, gasradiator, geyser of sanitair. Gebr. Blok, Ruysdael- itr. 17, A'dam, tel. 99649-98301. Te koop aangeb. zeer mooie staartklok, gaaf en pr. lopend, compleet. W.esteinde 45, Voor burg, telefoon 728177. Simcn '50 Maroon, ln prima staat angeb.. in ruil v. Skoda Cabr. Tel. K 2955—2912 (tot 6 uur). Aangeb. een eiken vleugel, pr. staat, 1500.contant. Br. no, 15317, Adm. Handelsblad. Stelmvay vleugel gevraagd v. partic, Br. m. gegevens onder no. 15281, Adm. Handelsblad. Te koop wegens plaatsgebrek zo goed als nieuwe concert vleugel 1.50 x 2 m., merk Bliithner. Kievitstraat 11. Winkler Prins Encycl., 6e dr.. best. uit 18 delen, reeds 15 delen versch. Gloednieuw, in cartonn. huls van 496 voor 325. Boekentoko, Oude Hoog straat 4, telefoon 41012. Wegens omstandighed. tegen fabrieksprijs te koop: gloed nieuwe electr. KOELKAST, 65 lti', m. opbergruimte. Den Dekker, Roerstr. 31 II, A'dam. Telefoon 710861. Aangeb. door Forddealer: Ford Taunus 1951 Ford Anglla 1952 Citroen 1049. Deze wagens in prima staat. H. Dirks, 1e Jan v. d. Heijdenstraat 99103. tel. 718199. d.e.n. geopend. le klas BOERDERIJ Te koop een half tons bestelw. Peugeot 1950, in pr. st. Dag. te z. S. Gellecom, van Bosse- str. 77, tel. 120S10. Duitse plano 675. Krulssn., 5 j. gar. Ook termijn. Fa Mel- cher Tilmes, Brederodestr. 2 Tel. 85888. Te koop gevraagd voor zelf- bewoning herenhuis, S kam., Oud of Nieuw Zuid te A'dam. Mak.leant. Joh. Claushuis, He- rengr. 350, tel. 43659. A'dam. Te koop gevr. voor zelfbew Herenhuis z, garage, oud of nieuw Zuid, Ev. mooi huis in Bilthoven beschikbaar. Mak. Kant. Joh. Claushuis, Heren gracht 350, tel. 43659, A'dam. Te koop te Loenen a/d Vecht groot, goed onderhouden He renhuis met tuin en koepel aan de Vecht. Vrij te aanv. nadere inlichtingen Dorpsstr. 14, na 19 uur. (Zondags niet.) WOON-,en WINKELHUIZEN TE KOOP GEVR. voor geld belegging. Makelaar W. Fris. Leidsegr. 60. tel. 35086—38364. Hilversum. Aangeb. v. Aug. gem. villa vlak b\j bos en hei m. w, en k. str. w. Telef., gar. en tuin, 7 bedden. Br. onder no. 14946, Adm. Handelsblad. Aang. 3e bovenh. 4 k., keuk., badk., box. J. Rosskade. Huur 46. Gevr. Dat Z„ omg. Lair.- str.. minst. 3 k„ keuk., badk, h. huur geen bezw. Br. ond, no. 14S33, Adm. Handelsblad. Hilversum. Te huur 1-15 Aug. voor gez. z. kl. kind. zonnig huis. 2 zitk., 1 gr. 2 kl. sl.k. Tuin. B(j bush. Station Loos- drecht. Eringa, Vermeerl. 19. Hilversum. Rustig pension bij particulier aangeboden in kop N.H. Pr. viswater. Boot. tel.. str. water, garage aanwezig, 5 p.d.p.p. Br no. 14942, Adm H.blad. Woningrnll HaarlemA'dam. Spoed i Aangeb. nieuw vrij bo venhuis, 2 woonk., 3 slaapk., keuken, douchecel, balkon, gr. zolder, ruime schuur, c.v., w. en k, str. w. Tel, 24952. Ge zocht: omgev. Churchill-laan vrij ben,- of bovenhuis. 56 kam., 1. c.v,, tel. Br. no.' 14836. Adm. Handelsblad. Aangeb. 1 Juni gr. gest. kam. c.v., gebr. badk., m. w. maalt. 125 p. mnd. Zeer gesch, voor 2 pers, 200 (Nw-Zuid), Br. no, 15345, Adpi. H.blad. Vaoantlerull. Aangeb. Baarn (bos), gevr. zee, 14 d, voor de maand Aug. Br, 15338, H.blad. Te huur vrile 2e. étage, van Eaerlestr.. 2 zeer gr. kam, en- suite, 1 kl. kam., keuken, ve randa, tel,, vrij uitz. Huur ca. 40 p, m, Bjjdr. verb.kosten 2500. Voorkeur bezitt. urg.- verkl. Br. no. 15328, H.blad. n. kamer aang. Lalt., 5 min. v. station Baarn. Br. 15337, Hbl. In Hello gem. kamers te huur voor 2 of meer pers., gedur. de zomermnd., met gebruik v. keuken. Br. no. 15331, H.blad. Loosdrechtse Plasscngebïrd. Te huur voor Juni, Juli of Juli/Aug. een goed gem. bun galow, mod. comf. Schitt. ge legen, rijk viswater. Ultsl. v. echtparen zonder kind. Prijzen Juni 500. Juli 500, Aug. 600. Br. no. 15322. H.blad of telefoon 38892, Amsterdam. Vr, tel», aangeb. a. bej. echtp. op mooie boerd. k f 3.50 p.d. p.p. in Geld. Bij dame en H. event, red. Br. no. 15319, Hbl. „Amstelhof" Rusthuis der Herv. Gemeente A'dam vraagt enige vr. vacantichulpen in- of extern, P G., leeftijd tot 45 jr. Br. of pers. bezoek vóór 12 uur, directie, Amstel 51. Parterre, goede st„ omtr. Con- certgeb., t. o. a. geh. vr. flat. gestoff., ongemeub., bev. gr. suite, 2 z(jk., serre, badk., vr, keuk., kl. tuin. Mod. comfort, c.v,, tel. Prijs 180 p. m., incl. c.v., gas, el. Br, 15287, H.blad, Aangeb. 2 gestoff. kamers i: Oud-Zuid, centr. verw.. warr en koud str. water, aan bejaard echtp. z. kinderen. Br. onder no. 15283, Adm. Handelsblad. GOOI. Gein. Landli. te huur, half Juni tot 1 of 15 Sept. Cond. n. te bespr. Br. no. 15387 kiosk bij de Kei, Hilversur 1 Mei a.s. te huur gr. gem. zit-sl.kamer, alle comf., bad en telef. aanwezig, de Laires- sestraat 126 boven. Jong, acad. gev. echtp. vr. 2 gest. kam. -f- bad- en kookgel. ged. gem. g. bezw. Br. onder no. 15100. Adm. Handelsblad. 12 KM DE PARIS Dame Franqaise reqoit invités payant, dans villa tout con- fort. grand jardin, excellente cuisine, bois et plage de sable proximité, nombreuses rëfé- rences. Ecrire: Mme Dumar- cet. 62 Ave des Tllleuls, Bre- vannes (S et O). Besch j. echtp. z.k. zoekt 2 gestoff. kam. met kook- en badgel. Uitorl. 1 Juli. Br. ond. no. 15104, Adm. Handelsblad. Huurovemanie riante FLAT. Huurovername aangeboden v, zeer riante vrije hoekflat (zes kamers), mod, comfort, omg. Minervalaan, met verplichte overname van geheel nieuwe chique Inboedel. Br. no. 15378. Adm. Handelsblad. Te huur 3o bov. él age, omgev. Concertgeb,, bov. 3 k„ keuken, badk., zolderk,, v. goed geslt. en rustig echtp. of 3 pers., In b. v. urg.verkl, Huurpr. 60 p, mnd. Br. no. 15382, H.blad HET GOOI. Gem. zlt-slaap- kamer# aangeb. m. g. v. k. Jas, el., str. w. en gebr. v. bad 2 p.p.p.d. Br. no. 15397, Hbl. Te huur aangeboden caravan (kampeerwagen). K. Schaart, Hondsdrafstr. 8, Arnhem-Z. Aang. te Heemstede op goede st. geh. gestoff. en ged. gem. étage voor echtp. m.b. of twee dames. Goed gesitueerd. Br o. no. 15402. Adm. Handelsblad, GOOI. Aangeb, gedeelte van gem. Landhuis: gr. zit-eetk.. keuken. 1, 2 of 3 sl k. Str. w.. badk., garage, telefoon aanw. Br. no. 15407. Adm. H.blad. Kantooruimten te huur. Cen trum Hilversum, Brieven no. 15467, Adm. Handelsblad. Te huur aangeb. te Den Haag zeer goed gemeub. learner in herenh. Incl. alle comf. f 125 p.m. Br. no. 15482. Adm. Hbld. Roquebrune Cap Martin, Frankrijk. Gemeub. app, 2. 4 of 6 pers. v. 118 Juli. Tele foon 94508. Welke Heer of Dame (uit de betere stand) wil zijn/haar vrije tijd productief maken met de VERKOOP VAN WIJNEN en binnen- en buitenlands gedistilleerd op provisiebasis, aan de beter gesitueerden voor een oude, bekende Wijnhandel? Na ge bleken voldoende verkoop kracht vast salaris plus pro visie, Br. no. 13331, H.blad. Nationale Service Centrale (Service door Werkstudenten) v. Eaerlestr. 164, vraagt voor direct (steno-) typiste. Leeft. 18 jr. Enige kennis moderne talen strekt tot aanbeveling. Dame, m.l., b.z.a. v. hulp bij oude of hulpbeh. dame, voor tijdelijk iedere dag. Br. ond. no. 15288, Adm. Handelsblad. Voor direct gevr. administra tieve kracht (vr.). Vereisten: Middelb. schoolopl. en goed kunn. typen. Behoorl. kennis van de "mod. talen en steno strekt tot aanbeveling. Aan melden uitsluitend schriftelijk Taxi-centrale, Keizersgracht 4851. Amsterdam. Kl. text.kant. vraagt steno typist (e), zelfst. k, corresp. mod. talen. Br. m. voll. inl, en verl. sal. no. 15286, H.blad. Zojuist afgestudeerde lerares Huishoudschool zoekt tot Aug. een werkkring in een 1ste klas hotel. Br. no, 15429, Adm. Hbl. Huwelijk. Zou gaarne in con tact willen komen met een verstandige, zeer omfcw. man met een reële kijk op 't leven, kilskracht bezit en evenals Ik geh. is geweest en ook weer een partner zoekt van z(jn niveau. Ben beg. veertig, op- gew. en evenwichtig. Geen godsdienst. Br. no. 15108, Hbl. Huwelijk. Dame, 60 j., opgew. fl, versch.,. oud ged, verpl,, n. g. o„ geen eigen home. zoekt kennismaking met heer. Br. no. 15417. Adm. Handelsblad. Jonge vrouw. i. b. v. sportw,, zoekt gezellig echtp. Of vrlen- dln v. g. h., prot. Br. onder no. 15416. Adm. Handelsblad.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3