Hoopvolle week voor de „hals" van Zuid-Beveland RANG *t)e pan k ARCHAEOLOGISCH WERK EN VONDSTEN IN PALESTINA DE PANEELRADIATOREN enVERWARMINGSKETELS „HET HUWELIJK VAN DE HEER MISSISSIPPI" ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 25 APRIL 1953 0 Met de vrouwen keerden bloemen terug in de huizen van Rilland (Van t i onzer verslaggevers) Wederom heeft een bootje van de Rijkspolitie ons van de VOOR het Oostelijk deel de hals van Zuid-Beveland Zanddijk afgehaald. In veertien dagen tijds zijn opnieuw is de afgelopen week byzonder belangrijk gewêest. In het blijde licht van een onbewolkte lentehemel gebeurden allerlei dingen, die voor het herstel van dit zwaar getroffen gebied van grote betekenis zijn. Allereerst zag men Maan dag weer dieseltreinen rijden tussen Bergen op Zoom en Krabbendijke. Ten tweede werd het grote dijkgat bij Bath gedicht. Dinsdagochtend precies om 11 uur een historisch moment. In de derde plaats keerden vrouwen en kinderen Donderdag naar hun huizen in Rilland terug. En op die zelfde dag sloot een leger van ongeveer 1200 man het laatste gat in de Kadijk, waardoor de polder van Waarde voor verder watergeweld werd veilig gesteld en wellicht spoedig droog zal komen. Van Dinsdag tot en met Donderdag hebben wy in dit gebied rondgezworven, te voet, per boot en per as. Op vallend is de activiteit, die daar op het ogenblik heerst. In de enorme dijkgaten bij Kruiningen, waar het twee weken geleden bijna beangstigend stil was, wordt nu stug gewerkt. „Dat is ineens gekomen nadat de minister van een inspectie tocht in Den Haag was teruggekeerd", zegt vos; populi in het geteisterde dorp. Telefonisch wordt een afspraak ge maakt met de post- commandant van het dorp Waarde opdat wij. zo lang het water hoog genoeg is. per boot naar deze zeer geïso leerde plaats kunnen gaan. Weer varen we, zoals veertien dagen ge leden, over de trieste watervlakte die de eens zo vruchtbare Kruinin- genpolder bedekt. Het bootje koerst naar de plaats, waar de ponton van de veerhaven tegen een binnendijk geplakt zit. Daar is het over stappen. Van deze dijk zien we het is Woens dag honderden man nen onafgebroken aan het werk om de defini tieve dichting van de Kadijk voor te bereiden: zandzak na zandzak g, wordt aangedragen over een smalle loopbrug, die het laatste gat over spant. Schelwit tekent zich een tent af tegen de blauwe lucht. Als een donker stipje nadert de politieboot van Waarde over de glinsterende waterspiegel. Postcom- mandant Vrecke - - een van die kranige Rijks politiemannen die men overal in het rampgebied ontmoet en aan wie de geëvacueerde bevolking ontzaglijk veel dank is verschuldigd voor de wijze waarop zij huis en have bewaken de postcommandant is zelf meegekomen om onderweg inlichtingen te geven. Het "ehele dorp staat nog onder water; het is er nooit droog, omdat het water in deze pl.m. 900 ha grote binnenpolder niet zo gemakkelijk wegvloeit als uit de Kruiningenpolder. Alle elfhonderd inwoners zijn geëva cueerd, grotendeels naar het nabije Krabbendijke. maar er zitten er ook op Walcheren en veel verder van huis tot in Groningen toe. Bij de ramp was in Waarde slechts één dode te betreuren: een jonge man. die een koe in veiligheid had gebracht en ondanks een waarschuwing per fiets naar het dorp terugkeerde om zijn Twee dijken gedicht en een dorp mor ondergang behoed papieren te halen. Dat er niet méér slachtoffers zijn, is te danken aan het feit. dat iedereen wist wat er kon ge beuren. Eerst Zondagavond 1 Februari, toen de Kadijk „gelijk een kam" werd. stortte het water de polder binnen. Het dorp met zijn zware. Zeeuwse toren is, op het eerste gezicht, veel minder zwaar .beschadigd dan Krui ningen. We varen langs gevels van welvarende huizen. Tot aan de venster banken staat het water stil en trans parant zonder golfslag: van de tuin hekken z'en we slechts de kleurige koppen. Maar van vele huizen zijn de binnenmuren gebroken en hoe het er in de eens zo propere kamers uitziet?... Het interieur van de kerk is er vrij goed afgekomen, maar de grote ge reformeerde kerk, die op een laag punt in het dorp staat, is van binnen geruï neerd. Een tragisch gezicht: alle fruit bomen in bloei, sneeuwwitte bloesems steken boven het water uit. zover het oog reikt. De onderste takken zijn dood. gruwelijk grijs: tot sover stijgt het zMte water bij hoogtij. Daarboven vieren de bomen hun laatste lente. Straks, als z(j hun laatste eigen voedsel hebben verbruikt, zullen zij sterven. De l n- verdiepingen der woningen zijn en. naar het schijnt, onbesc' "d Keurig recht hangen de gord,.:jes achter het vensterglas. Daar is de s er- lijke villa Zonnewende van burgemeester Van Burg. „Burgemeester is vandaag naar Franeker", zegt onze gids, „dat is de Friese stad die ons zo mooi helpt" DE Rijkspolitie te Waarde vijf man omvattend -- zetelt in het ge meentehuis. Radiomuzlek klinkt ons tegemoet. Dat is de radio, die Waarde's bewakers van prins Bernhard ten geschenke hebben gehad. We lopen voorbij de onttakelde raadzaal, langs de huizen gebroken en ingestort, maar in het centrum van Kruiningen is het wat levendiger geworden. Meer mensen dan gewoonlijk staan op het droge marktplein; zij zijn, aangelokt door het mooie weer, een dagje naar het dorp gekomen om naar hun woningen te kijken. Daar is de dokter, daar is de notaris, daar is ook de predikant. „Ik kom even meedelen", zegt ds Van Burgeier tot post commandant Van Hoepen, „dat we Zondag 3 Mei een kerk dienst houden in het café De Korenbeurs, ik zal dan meteen het kindje van Labrije dopen." De predikant heeft onderdak gevonden in Goes. De meeste inwoners van Kruiningen zijn op Zuid-Beveland gebleven, verdeeld over een aantal plaatsen. „Verleden Zondag", vertelt ds Van Burgeier, „zijn we allen bij elkander gekomen in Kloetinge, wij hadden daar de grote kerk met herenbanken en al tot onze beschikking gekregen en het is een Avondmaalsviering geworden die we nooit zullen vergeten, het was precies alsof wij in onze eigen kerk waren, al die bekende gezichten; en na afloop gebruikten toe gezamenlijkhéél Kruiningen, de koffiemaaltijd!" burgemeesterskamer die nu als machine kamer er. opslagplaats van benzine en olie dienst doet. In de secretarie staat een grote tafel. Portretten van het koninklijk echtpaar, potten met pere bloesem. dampende koffie. Er is ook een gastenboek, maar er staan niet veei namen in, want „in Waarde komt bijna nooit iemand op" bezoek, we hebben er ook nog nooit een kranteman gezien". De stemming onder de politiemannen is voortreffelijk: één hunner kookt hei eten. dat eens per dag uit Krabbendijke wordt gehaald koken op butagas, natuurlijk; er is geen ander middel. DE „droge" -middag gebruiken wij voor een wandeling niet zonder hoge rubberlaarzen in de omge ving van Kruiningen. De veerhaven is droog, maar wij herkennen haar niet. Zelfs de Kruinimgers weten niet wat zij zien, als zij op de vele malen doorbro ken betonnen weg staan tussen de met kreken doorwoelde woestijnen van drijf zand. Stil staan zij te staren naar links en naar rechts. Vreemde geluiden klin ken hun in de oren: de donder van steenblokken, die ginds bij de grote dijkgaten worden gestort, en het ruisen van een waterval, machtig als van de Niagara. Die waterval is thans een van de grootste bezienswaardigheden van Kruiningen. Over de Rijksweg naar Rilland wandelt men erheen. Het is geen gemakkelijke tocht, want het water, dat van de Kruiningenpolder naar de Westerschelde afvloeit, stroomt zó heftig met witte krullen over het beton weg. dat men moeite heeft op de benen te blijven. Geniesoldaten en mensen van de Zuid-Bevelandse Waterleiding profi teren van de eb om naar de baileybrug te rijden, die de militairen daar over een gat van de weg hebben gebouwd om de buizen van de noodwaterleiding tot steun te dienen. Het gat in de weg is naar schatting negen meter diep en on geveer vijftig meter wijd 'heel vroe ger moet hier een belangrijke waterloop zijn geweest en het water perst zich met dreunend geweld door, met schuimkoppen en al, in een stroomver snelling zonder weerga in ons land. Wat weet men ervan, in het overige Neder land? Des avonds in een koffiehuis te Bergen op Zoom horen we een Braban der aan de bittertafel de vraag stellen: „Hoe zit het eigenlijk in Kruiningen en Waarde? Kun je daar al weer wonen, nu de trein naar Krabbendijke rijdt?".... •olgende ochtend zijn wij naar Rilland gegaan om er de terugkeer van vrouwen en kinderen uit de diaspora gade te slaan. De man waren al Maandag gekomen. Die ruim den, samen met een aantal iiverigen uit Zaandam. Aalten en Valkenburg de drie plaatsen, die Rilland adopteer-' den de allerergste rommel op, sleep ten alles wat in de huizen bedorven was op straat en maakten vervolgens dat Epii dar voornaamste straten van Waarde, liet dorp dat nu de Kadijk is gesloten weldra droog zal vallen. Nauwelijks waren de vrouwen terug in opbloeiendRilland, of de grote schoonmaak begon. de straat schoon werd. De stationsweg is omzoomd met hagen van roestige potten en pannen, vormloze resten van huisraad. Van alle 2300 Inwoners van Rilland en Bath één gemeente zijn er 2000 geëvacueerd geweest; de rest is In de droge Frederika-, Bath- en Kreek- rakpolders blijven wonen. De schade aan de woningen is nogal meegevallen d.w.z. aan de gebouwen, want de interieurs zijn grotendeels vernield. Ook de scholen kunnen weer worden ge bruikt en het ligt in de bedoeling, zc spoedig mogelijk de lagere- en de kleu terscholen op gang te brengen. Voor de huismoeders is dit zeer belangrijk, want die zullen 'het de eerstvolgende weken druk genoeg hebben met de schoon maak. Er is schoonmaak en schoon maak; mannelijk en vrouwelijk! Voordat de vrouwen m Rilland terug keerden, nog in de vroege morgen, wan delden we door het dorp, waar de mannen bezig waren de laatste hand te leggen aan de voorbereiding voor de ontvangst van hun gezinnen. De bakker bracht ons vol trots naar zijn oven. waarin de broden al lagen bruin te wor- (Ingez. med.-advertèntie) den. Zijn woonkamer zag er echter nog desolaat uit en verdrietig bladerde hij in een boek, dat eens een foto-album was geweest; de kiekjes waren groezelige vodjes geworden, kaal en leeg als na brand, met alleen de resten van een lamp nog over en een spiegel met grauwe vlekjes. De kapper stond zijn flesjes te ordenen op de gebarsten mar meren plaat van zijn wankel geworden wastafel. Nu en dan zagen wij een vrouw verschijnen; zij kwamen per auto of trein uit Noord-Brabant of van nóg verder weg. Een jongen reed per fiets door het dorp met een pak kranten over de arm. „Ha, de krantenboer", riep iemand lachend. Er klonk weer een lach in Rilland. „Wachtmeester, moet ik mij nog melden?' 'riep een jonge vrouw over een heg. De witte molen liet zijn wieken draaien. Nu reed een bus met wuivende vrouwen het dorp binnen, een bus uit Eindhoven. In de woning van de post commandant Van Es van de Rijkspolitie zaten wij op een gloednieuwe stoel gloednieuwe tafel, behorend tot de zojuist uitgereikte zgn. „kampeeruit rusting" van het Rampenfonds, maar vóórdat mevrouw Van Es koffie ging zetten had zij iets heel belangrijks te doen, nl. geraniums en begonia's voor het gordijnloze venster te plaatsen. Toen wij na dit bezoek verder wandelden door het tot nieuw leven gewekte Ril land, waren er in de meeste huizen bloemen voor de ramen, zelfs bosjes paardenbloemen en takjes bloesem van de bomen. Het was ineens feest in het dorp, een heel stil maar heel bloemrijk feest. De eigenares van de kruideniers zaak in de Dorpsstraat stond te stralen achter haar toonbank. Zij had al weken lang snoepreisjes naar Rilland gemaakt 's morgens heen, 's avonds terug om ervoor te zorgen, dat haar winkel knap voor de dag zou komen als het grote ogenblik zou zijn aangebroken. Eerst de winkel, dan het woonhuis. Hoe zij dat allemaal zo mooi heeft kunnen krijgen? „Iedere dag schoonmaak, me neer, iedere dag opnieuw". ZO was het in Rilland, Donderdag. En in Bathdaar was het weer heel anders. Rilland-Bath is de naam van één gemeente, maar wat een ver schil tussen beide delen! De Rillanders zijn echte Zeeuwen, de Bathsenaren zoals zij zich noemen -- een „eigen" schippersvolk. Zelfs hun taal verschilt. Dijk is in het Rillands „diek" en in het Baths „daik". In Bath, in het grote dijk huis, woont Rijkspolitiepostcomman- dant J. Walraven, een Bathsenaar in hart en nieren. Hij heeft ons iets laten zien van het plaatsje, dat hij zo trouw bewaakt nu iedereen nog weg is omdat men er niet wonen kan. Van de dpk, waar de gehele dag DUW-arbeiders met rijshout sjouwen, gingen we omlaag door de zware zachte modder van ver woeste straten. Een van die straten loopt recht naar- het gedeelte van de Scheldedijk, waarvan het water de kruin heeft weggeslagen en het was net alsof het grote stoomschip in de rivier recht op ons afkwam, een fantastisch gezicht. Verschillende huizen mochten we be treden; wat een ruïnes, onbeschrijflijk grauw en stinkend. „Het ;s zo jammer", zei de heer Walraven, „dat onze mensen naar zo verre plaatsen zijn geëvacueerd, want daardoor zijn ze minder in de gelegenheid hier wat te komen op ruimen overdag". En het is daarom des te meer jammer, omdat Bathsenaren mensen zijn, die zóveel van him woon plaats houden dat zij niets liever willen dan deze Augiasstal reinigen, omdat dit voor hen het enige werkelijk bewoonbare plekje op aarde is. Markab-N na aanvaring veilig in Dover Het Nederlandse motorschip Markab— is gisteravond één mijl ten Zuiden van Folkestone in aanvaring geweest met de Noorse tanker Sarita. De Markab-N liep een gat op. Nadat reeds aanvankelijk het noodverkeer was opgeheven, seinde de Markab-N om 22 uur een SOS uit, waarin om onmiddellijke assistentie werd verzocht, De reddingboot van Dover is toen uitgevaren. Later werd gemeld, dat de Markab-N Dover had bereikt. De Markab-N, die 499 ton meet, is het eigendom van Nievelt, Goudriaan Co te Rotterdam. De Groningse kustvaarder Rian heeft bij een aanvaring in de mist op de Theems aan stuurboord en aan het ach terschip schade opgelopen. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Officiële publicatie Opkomst militairen voor inlevering van wapens Voor de militairen, die op Maandag 27 April 1953 hun wapens moeten in leveren, zijn enkele extra-treinen inge legd. waarvan de dienstregeling hierna volgt. Voor de inlevering te Deventer: Utrecht C.S. v. 8.53 Amersfoort v. 9.14 Apeldoorn v. 9.49 -Deventer a. 10.04. Voor de inlevering te Utrecht en Arnhem: Den Haag S.S. v. 7.53 Voorburg v. 7.57 Rotterdam Maas v. 8.04 Gouda v. 8.26 Utrecht C.S. 8.54 Arnhem a. 9.40. Met de vorengenoemde treinen moeten reizen de militairen, woonachtig in een der vorengenoemde plaatsen, alsmede de militairen, die via een dezer plaatsen naar hun bestemming reizen en derhalve op een dusdanig tijdstip van hun woon plaats moeten vertrekken, dat zij op het desbetreffende station aansluiting heb ben op de extra-trein. Alle overige mili tairen moeten, ingevolge hun lastgeving, reizen met de treinen of bussen van de normale dienstregelingen, per eerste reisgelegenheid na 7.00 uur, uitgezon derd de militairen, die zich op 27 April a.s. te 's-Hertogenbosch moeten melden voor wapenonderzoek, welke moeten rei zen met treinen van de normale dienst regeling, zodanig, dat zjj zich te 's-Her togenbosch kunnen melden op het in hun lastgeving aangegeven uur. (Ingez. med.-advertentie) V1& HC5 Enige bijzonderheden over RANG zou men het nieuwe woord voor versnapering kunnen noemen. U kunt kiezen uit een grote sortering. In de eerste plaats Cristalfruits, in diverse smaken; frambozen, ananas, sinaasappel, citroen, enz., alles van de fijnst denkbare smaak. RANG is hygiënisch verpakt Op het beschermend omhulsel staat duidelijk de naam RANG ÜQ Bijzonderheden over de jongste sensationele vondsten bij de Dode Zee Te Khirbet Qumra'n een gebouw der Esseeërs opgegraven Bar Kochba (Van onze correspondent) Jeruzalem, 21 April. /~\NDER de kort geleden aan de Dode Zee in Palestina gevonden rollen van bybelfragmenten enz., bevinden zich acht en dertig manuscripten, die tezamen negentien boeken van het Oude Testament en enige Apocryphen bevatten, in het Hebreeuws en deels in het Grieks. De overige rollen bestaan uit godsdienstige commentaren en verhandelingen, in het Aramees en Hebreeuws, meest dè speciale literatuur van de secte, aan wie de grot eens behoorde, uit het begin van deze jaartelling. Evenals de eerder ontdekte manuscripten bevonden ook de nieuw ontdekte rollen zich in aarden krui ken, en sommige in koperen vaatwerk. Bijzonderheden over de nieuwe vondst heeft de directeur van het Jordaanse Toeristenbureau dezer dagen aan de pers bekend gemaakt. Hij zeide dat de Jordaanse regering hoopt dat er grote aantallen toeristen en geleerden thans Jordanië zullen bezoeken om deze nieuwe rollen te bezichtigen, die in het Jordaanse Museum te Amman en het Rockefeller Museum te Jeruzalem zul len worden tentoongesteld. TE Khirbet Qumra'n worden thans opgravingen verricht door het Jor daanse Departement van Archaeo- logie (onder Lankester Harding), de (Ingez. med.-advertentie) Studententoneel in Hypokriterion Een fascinerend stuk in uitstekende nachtvoorstelhng door ASTV-Kothurne HET werd laat op de avond, maar het volk was schoon, vannacht in Hypo kriterion. Wie misschien wat mismoedig al na het middernachtelijk uur naar de Roetersstraat was getrokken om daal de premire van Het Huwelijk van de heer Mississippi door de ASTV en Kothurne te gaan bijwonen, is er in de vroege ochtend klaarwakker en met een hoofd vol gonzende gedachten vandaan gekomen. Want dit was studententoneel op zijn best: een onvoorwaardelijke overgave van de spelers, volstrekte toe wijding van de regisseur aan een stuk, dat nergens beter tot zijn recht kan komen dan in de gespannen, liefst een tikje óverspannen atmosfeer van het experimenterend toneel. Met hetgeen de schrijver Friedrich Dürrenmatt in enkele uren op het toneel laat geschieden blijft •Jc toeschouwer op een alleraangenaam ste manier in zijn maag zitten: het is een stuk dat op allerlei manieren te analyseren zou zijn. waar lang over te bomen valt. dat vol zwakheden steekt, maar van het eerste tot het laatste woord boeit door de bezetenheid waar mee het is geschreven, door de bran dende hartstocht die uit de probleem stelling. uit alle figuren en uit alle tek sten spreekt. Alles is er in te vinden: bitterheid en sneelsheid, grandeur en n'.atvloersheid, filmgrappen cn dichter lijkheid, maar bovenal onzekerheid. Het is de onzekerheid, die alleen de "anatiekc moralist ker.ncn kan. wanneer hij heeft besloten met geen enkele drog reden meer genoegen te nemen en drif tig de algemene en persoonlijke zedelijk heid aan rafels eritiseert: Dürrenmatt is zulk een moralist. In zijn stuk is er een voortdurend gelijk en ongelijk in alle personen, een onafgebroken gevecht om helderheid een hopeloos gevecht. De bezeten Openbare Aanklager Mis sissippi. die de wet van Mozes terug wil en er honderden doodvonnissen rioor- iaagt. de fanatieke rcvolutionnair in wie het algemeen heil en de persoonlijke eerzucht onontwarbaar zijn verstren geld, de verlopen graaf die zich ruïneert voor wat een „liefdeloze liefde" blijkt te zijn, de vrouw die alles is onbereken baar als het leven zelf, buigend voor het recht van de erotisch sterkste maar meesteres van allen heeft één van hen meer aan zijn zjjde dan het eigen gelijk Misschien alleen de vrouw uit de kracht van haar natuurlijkheid en drift, misschien ook de minister van justitie die de politiek als een berekend steek spel bedrijft en als enige aan het eind van het stuk zegeviert, arm aan ziel maar rijk aan succes. Voor het overige: dood of waanzien, een waarlijk Shake- speareaanse apotheose. Daarmee is dan alleen iets gezegd van de inhoud, waarin krachtdadige en groteske moordpartijen naast prachtige stukken proza figureren. De vorm ont trekt zich eenvoudig aan karakteristiek. Gespannen scènes wisselen af met zotte invallen en komische interrupties, de figuren spreken tegelijk tot het publiek en tegen elkaar, het toneel is tegelijk naturalistisch en fantastisch, midden in hoogst ernstige vertogen vallen plotse ling opmerkingen, waarvan men niet weet of ze luguber of gewoon grappig ztfn. De toeschouwer zit er inderdaad soms mee verlegen, of hij moet lachen of niet, hetgeen in dit geval betekent dat hij voornamelijk met zichzelf ver legen zit en dat is een van de schoonste dingen die het toneel kan bereiken. Een deel van het studentenpubliek blonk bij de première vannacht uit door onbegrip en stellde zich veilig door maar om alles te grinniken; wie zich voor dit merk waardige stuk wil openstellen voelt zich na afloop dooreengerakeld en onthutst en heeft alle reden Dürrenmatt dank baar te zijn. Maar het is het voorrecht van de kunst, dat zij de troebelste emoties in schoonheid kan herscheppen. Zo was er bij deze voorstelling behalve de schoon heid van de taal ook de verheffing door het spel. De uitvoering voldeed aan zeer hoge eisen, en wat regisseur Ton Lutz met zijn jeugdige acteurs heeft tot stand gebracht doorstaat strenge critiek. De Openbare Aanklager trof door een fraaie beheersing die zijn rol te meer sinister maakte, de revolutionnair door een vlammende bezieldheid, de graaf door een werkelijk beangstigende wisse ling van dronkenschap naar nuchter heid, van geestdrift naar morbiditeit en waanzin. Het meisje dat de moeilijke rol van de vrouw Anastasia op zich had ge nomen bezat hiertoe wel de lome sen sualiteit, maar niet de felheid. Ook de kleinste bijrollen waren door gode spe lers bezet. Zij allen slaagden er in de vreemde spanningen waar dit stuk vol van zit te doen gevoelen en de raadse len tot klemmende onzekerheden te ma ken, daarmee doende in de geest van dit stuk, waarvan men de bodem slechts gissen, niet aanwijzen kan. De voorstel ling wordt vanavond er. morgen cn voorts op 1, 2 en 3 Mei in Hypokriterion herhaald. W. B. Friese beweging vraagt: Verplicht leervak en tolk in de rechtzaal De voorstellen die minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen no pens het onderwijs in het Fries op de lagere scholen heeft aangekondigd en het rapport van de commissieKingma Boltjens over het gebruik van het Fries in het rechtsverkeer, heeft de raad van de Friese Beweging aanleiding gegeven zich in een adres tot de minis ter te wenden. De raad verklaart daar in o.a.. dat hij opneming van het Fries als facultatief leervak in de wet op het lager onderwijs onvoldoende acht en dat slechts verplichte invoering tot een werkelijke oplossing zal leiden Voorts verklaart de raad, dat hij het recht van het gebruik van de Friese taal voor de rechtbanken in Friesland onverkort en onbelemmerd gehandhaafd wenst te zien en dat het bezwaar van het niet verstaan van het Fries zolang de rech ters en de rechtelijke ambtenaren het lories nog niet ten volle verstaan, te ondervangen ware door toevoeging van een tolk. UIT DE STAATSCOURANT Jkvr, A. A van Eysinga te Leeuwarden is benoemd tot ridder ln de orde van Oranje-Nassau. WOLVEILINGEN SYDNEY, 23 April. De prijzen voor Merino vllesvol en Skirtings, vrij van groeifouten, waren hier heden 2j<3> hoger Andere mei ino-soorten. fijne comebacks en crossbreds en grovere soorten werden tegen de betere prijzen van gisteren ver kocht. De mededinging was scherp en al gemeen. Engeland, het Continent en Japan waren de voornaamste kapers, terwijl er ook plaatselijk goed werd gesteund Totaal waren de vornaamste kopers, terwijl er welke er 14.864 werden verkocht. Ecole Bibllque (onder Père de Vaux), het Rockefeller Archaeologische Mu seum en de American School for Orien- Research, welker gebouwen zich eveneens in het tot Jordanië behorende deel van Jeruzalem bevinden, en sinds enige tijd ook door archaeologen van de Universiteit te Leuven, onder prof. Ryckmans. Israëlische archaeologen worden er niet toegelaten. Te Khirbet Qumra'n hébben Lankes ter Harding en pater de Vaux het vo rige jaar een gebouw aan het licht ge bracht, dat naar zij menen het hoofd kwartier was van de Esseeërs, de Jood se secte van xoélke naar men meent deze rollen afkomstig zijn. Het recht hoekige gebouw, van 30 bij 37 meter, met bijgebouwtjes aan drie zijden, da teert uit de tweede of eerste eeuw vóór Chr., en is waarschijnlijk omstreeks 70 na Chr. door de Romeinen in brand gestoken; de hier gevonden munten da teren van 10 tot 67 na Chr. Bij het ge bouw bevinden zich een grote ciste'rna (waterput) en een begraafplaats, waar lange parallele rijen minstens dui zend personen, mannen en vrouioen, ijn begraven. Volgens Lankester Har ding en pater de Vaux is hier het cen trale gemeenschapsgebouw der leden van deze secte geweest. Zij nemen aan. dat deze in het jaar 70, toen zij voor de Romeinen de vlucht moesten nemen, hun heilige boeken in de talrijke grot ten in de omgeving verborgen. IN hetzelfde gebied, ln de Wadi Mu- raba'at ten Z.O. van Béthlehem, eveneens in Jordanië, heeft Lankes ter Harding onlangs eveneens in de grotten een belangrijke vondst van tek sten gedaan, uit de tweede eeuw na Chr. Onder de papyri en perkamenten fragmenten zijn exemplaren van de proclamatie van de Joodse vrijheidsheld Simon Bar Kochba, die in 132135 de opstand tegen de Romeinen leidde munten, tijdens de opstand geslagen; er een brief van hem aan zijn bevelhebber 'n.deze streek. Uit de klassieke schrij- ërs weten wij. dat tijdens de opstand an Bar Kochba de Joden zich naar de wildernis van Judaea terugtrokken en vandaar het verzet tegen de Romeinen voortzetten. Onder de vondsten is ook een collectie Nabataeische papyri. Nabataeërs waren een uit Arabië af komstige stam, die ongeveer 2000 jaar geleden ten Zuid-Oosten van de Dode Zee woonden, waar Petra hun hoofd stad was, Tot nu waren van hen al leen inscripties bekend, die niet veel meer dan namen en enige korte mede delingen bevatten; dit is de eerste maal. dat continue teksten zijn gevonden. BIJ Jericho is sinds Januari 1952 een expeditie van de British School of Archaeology, onder leiding van miss Kathleen M. Kenyon, aan het werk, met medewerking van de Ame rican School of Oriental Research, en met een drieledig doel: verdere gege vens te verkrijgen over de tijd van de val van de laatste stad uit het bronzen tijdvak, die waarschijnlijk veroorzaakt werd door de Israëliten onder Josua; de zeer rijke graven in de buurt van Jericho nader te onderzoeken; en een verder deel op te graven van de neoli- thische stad. waarmee professor John Garstang in 1935 een begin had ge maakt. Om ons tot het laatste punt te be palen: niet alleen bleek, dat het neoli- thische Jericho niet slechts een kleine nederzetting, maar een werkelijke stad geweest, de eerste neölithische stad ter wereld, die ons bekend t's. Maar juist op de laatste dag van de winter' expeditie van nu is hier een zeer be langrijke vondst gedaan van zeven uit omstreeks 500 vóór Chr. daterende, merendeels zeer fraaie, koppen, die de indruk maken portretten te zijn. Het bovengedeelte van de koppen is ge boetseerd rondom schedelsen de on derkaak is van gips; de ogen zijn met schelpen ingelegd, en wenkbrauwen en oogleden met verf aangegeven. De kop pen hebben rechte neuzen; met brede neusgaten, en dunne lippen. De kop pen, die gevonden werden onder de drempel van een gebouio, en alle een verschillende uitdrukking hébben, kun nen óf tropheeën zijn van verslagen vijanden, óf hetgeen meer waar schijnlijk wordt geacht icegens de grote zorg, die er aan is besteed vergod delijkte voorouders. IN Israël in tegenstelling met Jor danië zijn buitenlandse archaeolo gische expedities tot nu toe zeer schaars. Zoals reeds gezegd, liggen de gebouwen van de voornaamste buiten landse archaeologische instituten, die vóór de oorlog in Palestina werkzaam waren, nu op Jordaans gebied, evenals het Rockefeller Museum. Israël zou echter gaarne buitenlandse archaeolo gen in zijn gebied werkzaam zien. Het laatste nummer van het Bulletin van het Israëlische Departement van Ar- chaeologie stelt de waarde van de sa menwerking door buitenlandse expedi ties in het licht, en deelt mede, dat de Israëlische regering hun een belang rijke financiële tegemoetkoming zal verstrekken. Intussen zijn in de afge lopen winter reeds twee leden van het Oriental Institute van de universiteit te Chicago werkzaam geweest in het Noordelijk gedeelte van Beth Jerach aan het Zuideinde, van het meer van Tiberias en heeft de universiteit te Leeds een kleine ploeg naar Jaffa ge zonden. Het leeuwendeel van het werk ver richten echter de Israëli's zelf: het Regeringsdepartement van Archaeoln- gïe, de Hebreeuwse Universiteit, en de Israëli Exploration Society. Deze laat ste is een particulier genootschap vau vaklieden en belangstellende amateura, dat reeds veertig jaar bestaat; aan haar drie-daagse jaarlijkse archaeolo gische conferentie van dit najaar te Beth Jerach, hebben niet minder dan duizend personen deelgenomen. De na het recente overlijden v^n prof. Sukenik bekendste Israëlisc ie archaeoloog, prof. Benjamin Maz ir (Maisler), zal misschien voorlopig wei nig tijd voor archaeologisch veldwe 'k hebben. Na in November rector mag nificus der Hebreeuwse Universiteit te zijn geworden een functie, die dst.ir doorgaans drie jaar door een en deze f- de persoon wordt vervuld is hij de:;?r dagen tevens tot president van deze universiteit gekozen, zodat nu voor .!e eerste maal rector en president een - n dezelfde persoon zijn. Intussen gaan de opgravingen dojr. Deels systematisch zoals te Br.h Jerach, waar Israëlische archaeolog. n reeds enige jaren het zuidelijke deel op graven, dat overblijfselen bevat van Ce Vroege Bronstijd tot het Hellenistische Tijdvak. En deels als gevolg van toe vallige ontdekkingen van overblijfselen uit het verre verleden, die worden ge daan bij het bouwen van nieuwe huizen of het aanleggen van wegen. Zo is ten Noorden van Haifa onlangs bij het aan leggen van de nieuwe haven aan de mond van de Kishon een begraafplaats van ongeveer 230 vóór Chr. ontdekt; te Bath Jam, een voorstadje van Tel Aviv, een haven uit de Perzische pe riode en te Beersjeba aardewerk uit de tijd der aartsvaders, omstreek 3500 vóór Chr. De gemeentebesturen van deze plaat sen tonen een levendige belangstelling in het verloop van deze opgravingen, waarvoor zij zelfs een subsidie geven en een bescheiden museum inrichten. En de bevolking van deze plaatsen in Beersjeba b.v. vrijwel geheel nieuwe immigranten beziet met begrijpelijke trots deze overblijfselen van een over oud verleden in hun nieuw-oude land.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2