Algiers ligt in Frankrijk MUZIEKLEVEN TE AMSTERDAM Paul Brandt veilt prenten en tekeningen (J3elialue de ^Jdaójba die zich in -Afrib ci leuin di NATIONAAL PLAATWERK „DE RAMP is aangrijpend document geworden ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 24 APRIL 1953 3 Ejotltiei uit de flktU IV (Van een onzer redacteuren) Algiers, April. TAE buitenlander, die door deze stad dwaalt, kan een gevoel van teleur- stelling niet onderdrukken. Dit immers is een Franse stad, die in veel gelijkt op Marseille, of op bepaalde delen van Lyon. De vale, hoge kantoor gebouwen, die bier tegen de rotskust zijn geplakt, de lange drukke straten evenwijdig boven elkaar liggend langs de steile helling, de smalle stegen en trappen, die deze hoofdstraten onderling verbinden, de kleine bistro'tjes, de grote ongezellige brasserieën, die in zoveel gelijken op stationswacht kamers, de hoger gelegen Europese woonwijken met hun over het algemeen foei-lelijke villa's uit het jaar 1910, opgetrokken in neo-Moorse stijl: het is Frankrijk. Slechts een voorbijganger met roze fez op het hoofd en de trolley-bussen, die met meters ijzerdraad en kilometers optimisme worden bijeen gehouden, wijzen er op, dat men toch net aan de andere kant van de Middellandse Zee, in Afrika, is. Het is ook de officiële visie duizendmaal herhaald door burgers en amb tenaren: dit is Frankrijk. Algerije besaat uit drie Franse departementen, de Algerijnen zijn Franse burgers en het land is verfranst; met Franse cul tuur en Franse geest doordrenkt. „...En daar waar het nog niet zo is, daar zal het zo moeten worden, goedschiks, of kwaadschiks", zoals de baas van het café'tje, waar wij vanochtend op zijn Frans met zwarte koffie en een stuk droog brood ontbeten, verklaarde. Van (file gebieden- in Noord-Afrika is Algerije het land, waar Frank rijk het langst is, en cynici beweren zelfs, dat men, nadat Algerije tus sen 1830 en 1838 werd gepacificeerd, ook Ma rokko en Tunesië bezet te „slechts om de Alge rijnse flanken" te dek ken. Inderdaad, het is te merken, dat de Fran sen sinds meer dan 120 jaar in dit land aan het werk zijn. Het spreekt vanzelf, dat hun pene tratie werd vergemak kelijkt door het feit, dat de ,JDey", die eigenlijk een Turks stadhouder was, zich onmiddellijk na 1830 terugtrok en dat de Franse pioniers hier niet, zoals in Ma rokko of Tunesië, een geordende staat en een oude dynastie aantrof fen. Ook is het Franse deel der bevolking hier groter dan in de andere Frans-Noord-Afrikaanse landen. Er wonen thans ruim 1 millioen Fran senof met hen gelijk gestelde Joden, Malthe- zers en. Spanjaarden, zo dat het Europese deel der bevolking ruim een tiende van het Arabische deel bedraagt. TWEE WERELDEN LEVEN NAAST ELKAAR HOOG en toch midden in de stad, staat het grootste kantoorgebouw van Algerije: Het Gouvernement-Gene raal. Het front van het gebouw is naai de zee. en naar Frankrijk daarachter, toegekeerd. Van de bureaux uit heeft men een strategisch overzicht over de benedenstad en de havens met links de Arabische wijk en rechts de Europese woonbuurten. En in dit gebouw zitten vele Franse ambtenaren, die gaarne be reid zijn aan de wereld de balans van 120 jaar „présence frangaise en Algérie" te tonen. Van 2 millioen in 1830 groeide de autochthone bevolking tot 8 millioen. Het bevolkingsoverschot bedraagt nu 250.000 per jaar. Het geboortecijfer steeg van 25 tot 35 per duizend van 1920 tot 1953. Het sterftecijfer daalde van 20 op 13 per duizend. De fruit- en groenteproductie verdubbelde sinds 1937. De graanpro- ductie, waarvan 50% gerst, steeg in die periode van 850.000 ton tot 1.025.000 ton. Sinds 1920 werden door grootse waterbouwwerken 138.000 ha land vruchtbaar gemaakt. Thans zorgen meer dan 10 grote stuwdammen ervoor, dat 480 millioen m3 Water per jaar voor irrigatie-doeleinden kunnen worden ge bruikt. De electriciteitsproductie steeg in de periode '38 tot '52 van 270 millioen tot 700 millioen kw/uur. Het aantal af nemers nam toe van 250.000 tot 350.000. De ijzerproductie bedraagt thans twee en een half millioen ton per jaar. Van de fosfaatproductie 700.000 ton wordt 60.000 ton ter plaatse verwerkt, de rest STRAATJE IN DE KASJBA wordt geëxporteerd. In 1938 gebruikte de gemiddelde bewoner van Algerije 11 kg suiker per jaar, thans 13 kg. In '38 waren er 85.000 radiotoestellen, thans 220.000. Het aantal abonné's op de telefoon is verdubbeld; 400.000 ge- salarieerden profiteren thans van de kinderbijslag, die thans gemiddeld 300 gulden per vader per jaar bedraagt. Zelfs op het gebied van de volksgezond heid is de toestand heel wat beter dan die in de andere Noord-Afrikaanse ge bieden. In 1938 waren er 6000 hospitaal bedden thans zijn er 24.000. Het aantal artsen laat echter nog te wensen over: er zijn er thans 1786, dat is één op de 5151 inwoners. Ook de handelsbalans is nog niet gunstiger: er wordt per jaar voor 223 milliard franc geïmporteerd, voor 74% uit Frankrijk, doch slechts voor 143 milliard franc geëxporteerd, waarvan 69% naar Frankrijk gaat. DE Fransen zijn trots op deze presta ties en zy steken deze trots niet onder stoelen of banken. De natio nalisten? ,,Een onbelangrijke groep op roerkraaiers, half-ontwikkelden, die betere baantjes wensen of agenten van Moskou." Het is allemaal zeer duidelijk en zeer eenvoudig, indien men zo de ambtenaren hoort spreken, In dit hoofd kwartier van het Franse bestuur in Algerije. Als men dan enigszins duizelig van al die cijfers in de richting van de Kasjba, de Arabische wijk van Algiers, gaat, waar de winkelstegen voller zijn dan de Kalverstraa,, op Koninginnedag, dan komt men weer in Afrika terecht. Nog voordat men de wijk heeft bereikt, vallen tientallen tegen de muren ge vleide bedelaars op. die in vodden ge kleed, hun verminkingen en afwijkingen ten toon spreiden om hun recht op een aalmoes te bewijzen. Nauwelijks is men enige meters in de hoofdstraat gevor derd of een kolkende, kleurige zee van Arabische handelsbedrijvigheid sluit de vreemdeling in. Tienduizenden schijnen rond te slenteren zonder bepaald doel, een cijfer over de werkloosheid was op de „mairie" niet te krijgen. Dan gaat het naar boven door steile en zich steeds weer krommende straatjes, de „stillere" wijken tegemoet. De bevolkingsdichtheid bedraagt hier 2000 per ha. In de prach tige oude huizen, waarvan de vooruit springende eerste verdiepingen worden gesteund door rijk bewerkte schuine houten balken, wonen thans veelal tien families, terwijl zij gebouwd zijn voor één gezin. Veel blinde muren ook hier, doch ook veel Spaans aandoende balkons en vensters, voorzien van kunstig ijzer- smeedwerk en prachtig met koper be werkte houten deuren. JN deze doolhof van straten en stegen leeft het grootste deel van de Arabische bevolking der stad. Doch dagelijks komen nieuwe stromen op de stad af, op zoek naar werk en geluk. Even boven de Kasjba begint de eerste „Bidonville", waar in de afzichtelijkste armoede duizenden leven... in huisjes van oude benzine- blikken, planken of stukken oud roest. De holen zijn niet groot genoeg om er in te kunnen staan, het eten wordt toebereid op een vuurtje vóór de ingang. Het krioelt van de half naakte kinderen. De vrouwen zijn in, vodden gekleed. Het is het probleem van Noord-Afrikade steden kunnen de toestromende plattelandsbevol king niet opnemen en dagelijks groeit daardoor het aantal dergenen, die tot een haveloc's en werkloos grote stads- proletariaat verworden. 500.000 Al gerijnen leven thans in de Bidonvilles der steden. Dat zijn er dus 500.000, die voor het grauwe Niets in het leven staan. In de avond dalen we weer af naar de Kasjba., verliezen ons in de doolhof dei- stegen, ontmoeten vloeiend Frans spre kende Arabische studenten, die ons de volle Arabische café's binnenleiden, waar behalve alcohol alles is te krijgen. Van coca-cofa tot hasjisj, welk verdo vend middel in sigaretten-vorm wordt gerookt. In een bepaalde winkelstraat beginnen we te tellen hoeveel winkeliers de foto van generaal Naguib, die hier als een Kemal Ataturk van Noord-Afrika wordt vereerd, hebben uitgestald. We telden tot vijftig en toen werd onze aandacht gegrepen door de op een prominente ALGIERS its opgehangen foto's van de Sultan van Marokko, die het de Fransen daar ginds zo lastig maakt. De in zoete kleu ren uitgevoerde foto's van Naguib en de Sultan brachten ons weer de woor den in herinnering, die vanochtend zijn gevallen in dat moderne ruime kantoor van het gouvernement-generaal... op roerkraaiers. Bij terugkomst in ons Franse hotel vroeg een Franse kennis, waar wij toch zo laat hadden gezeten. Toen wij hem antwoordden, dat wij de kasjba hadden bezocht, schrok hii en verzeker de ons dat 'hij nu al 25 jaar in Algerije en het dus kon weten: de kasjba bezoeken na zes uur 's avonds, dat was zo iets als zelfmoord. Die Arabieren daar waren allemaal halsafsnijders. Wij hebben hem toen gevraagd, hoe lang geleden hg het laatst in de kasjba was geweest... Hij was er sinds vóór de oorlog niet meer geweest. We zjjn toen maar naar bed gegaan... in Frankrijk. (Ingez. med.-advertentie) Pakjes voor johan Maurits en vrijwilligers Gedurende het tijdvak van 27 April t/m 9 Mei a.s. wordt de mogelijkheid geboden om ter gelegenheid van Pink steren aan de opvarenden van hr ms Johan Maurits van Nassau en aan de militairen van het Nederlands Detache ment Verenigde Naties in Korea niet- aangetekende pakjes tot een maximum gewicht van 500 gram per luchtpost te verzenden tegen betaling van het zee posttarief k 8 cent per 50 gram (mini mum 40 cent). Voor Verenigd Europa Jeugdmeetings op het Drielandenpunt (Van onze correspondent) Kerkrade, 24 April. Op het Drielandenpunt bij Vaals zal op Zondag 17 Mei een jeugdmeeting worden gehouden, tfjdens welke o.m. Duitse, Nederlandse èn Belgische deel nemers aan een Katholieke Jeugdweek, die van 13 tot 17 Mei in Aken wordt gehouden, zullen demonstreren voor een Verenigd Europa. Deze bijeenkomst sluit aan op een plechtigheid in het Akense stadhuis, tijdens welke aan Jean Monnet. de president van de Hoge Auto riteit der Europese Kolen- en Staalge meenschap, de ter stimulering van de Europese eenheid bedoelde „Karlspreis 1953" van de stad Aken wordt uitge reikt. Jean Monnet zal op de bijeen komst op het Drielandenpunt het woord voeren. Tevens wordt dan gesproken door Prof. Lenz-Medoc uit Parijs en door vertegenwoordigers van de Neder landse, de Duitse en de Belgische jeugd. Een andere jeugdmeeting wordt begin Mei op het Drielandenpunt gehouden in het kader van een Europese Week. wel ke van 2 tot 10 Mei te Luik wordt ge organiseerd. Twee vissersschepen naar Noorwegen verkocht (Van onze correspondent) IJ m u i d e n, 24 April. Het Centraal Verkoop Kantoor te Amsterdam heeft de motorlogger Com. de Boer IJM 268 van de N.V. Visserg- Onderaeming De VEM te IJmuiden, ver kocht naar Noorwegen. De stoomtreiler Bruinvisch IJM 97 van de rederij Marezaten, die al ge ruime tijd was opgelegd, is door het zelfde kantoor eveneens naar Noorwe gen verkocht. CAISSONS IN ZIERIKZEE AANGEKOMEN De 3d er caissons, elk 8 ton wegende, van de eerste sleep van acht voor het dijkherstel in Zeeland bestemd, die Maandagavond uit Amsterdam waren vertrokken, zijn gistermiddag op de rede voor Zierikzee aangekomen. Driejarig knaapje verdronken Gistermorgen zag een koopman uit Schiedam, die diergaarde Blijdorp pas seerde, in een der vijvers van het Vroe- senpark een knaapje drijven, dat kenne lijk het bewustzijn had verloren. Hij trok het kind, de 3-jarige A. E. Koorae, op de kant. doch het mocht niet meer geluk ken het jongetje tot het leven terug te brengen. De kleine was met een even oud vriendje ter plaatse aan het spelen geweest en te water geraakt. Toen dit gebeurde was het vriendje van schrik op de vlucht geslagen. Acht jaar geëist tegen Poolse zeeman „Dit is een jongen van een andere pla neet. Toen hij zes jaar was. werd hij met een ijzeren stok geslagen. Zijn jeugd was zeer moeilijk. Ikzelf ben tgdens de ge vechten om Warschau uit een vliegtuig gesprongen en heb er meegevochten. Mannen, vrouwen en kinderen lagen dood in de straten en 750.000 mensen verloren toen het leven. Vandaag is het zijn naamdag. Zijn hele leven is hij ge slagen. toen h;i genegenheid zocht." Al dus sprak drs E. Dobrowolski, die als tolk optrad bg de Rotterdamse Recht bank. waarvoor zijn landgenoot, een 22- .ïange radio-telegrafist, terechtstond, die ervan werd verdacht een vrouw van het leven te hebben beroofd. Acht jaar gevangenisstraf met aftrek eiste de officier van Justitie tegen hem. Hij was van oordeel, dat verdachte waarschijnlii k niet de bedoeling had ge had de vrouw te doden, doch hij meende, dat verdachte doodslag ten laste kon worden gelegd. De verdediger merkte op, dat niet van een lustmoord kon worden gesproken. Helsinki zendt hout voor rampgebieden De gemeenteraad van Helsinki heeft besloten Nederland honderd standaards hout te zenden, ter waarde van ongeveer 5 millioen mark, ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood. (Ingez. med.-advertentie) Beethoven-cyclus CONCERTGEBOUWORKEST ONDER PAUL KLECKI DER traditie getrouw is het Concert gebouworkest aan het slot van zijn seizoen weer teruggekeerd tot Beet hoven. teruggekeerd tot de schepper van het hedendaags symphonie-orkest. Het is goed deze traditie te handhaven, omdat de geestelijke en muzikale om wenteling, die Beethoven teweeg heeft gebracht nog niets aan waarde heeft verloren. Bij Beethoven is de muziek niet meer een aangenaam divertisse ment. maar zij wordt de directe afdruk van het leven zelf. Beethoven is de ge niale incarnatie van een nieuw willen en denken, dat een ieder vandaag den dag nog bezig houdt. De Beethovencyclus staat dit jaar on der leiding van de Pools-Zwitserse diri gent Paul Klecki, met wie Amsterdam gisteren voor het eerst heeft kennisge- (Ingez. med .-advertentie) Een verstandig man scheert zich met een HMs Prijzen van 69.50 tot 181.— Vraagt prospectus No. 25 en adres van de dichtst bijzijnde handelaar bij: KOBLER-I MPORT, Laan Copes van Cattenburch 54 Den Haag Buitengewoon groot is het aantal inschrij vingen geweest, dade lijk nadat was bekend ge worden, dat de ramp van 1 Februari 1953 in een rijk geïllustreerd gedenkboek, een authentiek fotoverslag, een nationaal plaatwerk zou worden vastgelegd. De totale oplaag werd vastge steld op 675.000 exempla ren. met Inbegrip van de Engelse uitgave en de bij lagen In de Franse en Duit se taal. Het behoeft niet te verwonderen, dat de distri butie van deze voor ons land ongekend grote oplage een aantal weken zal vor deren. Niettemin kan thans de verschijning van het aangrijpende werk worden vermeld. De verwachtingen waren hoog gespannen en de vervulling ervan ligt duidelijk vóór ons; ze zijn zelfs overtroffen door de spanning die van het boek uitgaat een spanning, die de benauwenis van de eerste week na de catastro phe weer actueel maakt. Reeds de omslag, die gol vende watermassa's met de twee kleine paardenfiguren onder de rauwe zwarte onderkastletters van de titel, met aan de achter- zgde de zielige ontoerei kendheid van een brug die geen brug meer kan zijn, is zó veelzeggend dat men „niets meer behoeft te vra gen". Het is een boek, dat stil maakt; een boek dat van de eerste tot de laatste bladzijde alles vertelt wat Nederland van deze ramp wil onthouden want we ten dóet men het al. Er is niet veel tekst In. Wè.t er is dient ter verduidelijking; het behoort erbij. Maar niets behoort zó bij dit plaatwerk als de inleiding van H.M. de Koningin, een facsimile van haar hand schrift, waarin zij o.m. sehrjjft: „Moge deze uit gave, ontstaan uit de spon tane samenwerking der ge hele Nederlandse Boeken wereld, haar aandeel heb ben in de leniging van de nood; een herinnering zijn aan de schokkende Fe bruaridagenen tevens een klein monument vormen voor het saamhorigheids gevoel van ons volk." Na een bladzijde kernachtige samenvatting van dit ver schrikkelijke stukje vader landse geschiedenis komen er twee foto's, waarvoor een zestiental regels telex kopij de eerste beriohten, die op die stormachtige ochtend de kranten bereik ten als onderschrift die nen; ook hier een-fascimile en juist daardoor, met alle tikfouten, een documentje op zichzelf. Ontroerender nog dan de foto's, die het geweld van het overrompe lende water weergeven, zgn die van de reacties der mensen op deze invasie: de wanhoop op de gezichten, de angst, de afmatting, maar vooral ook de blijd schap om redding en ver zorging, de forsheid waar mee hulp werd verleend, uit eigen land en uit het buitenland. Het zijn geen „mooie" foto's, de meeste zijn zomaar terloops geno men, ln 't voorbijgaan korte notities zou men kun nen zeggen, doch dit maakt dat ze levendiger zijn en directer spreken dan wat gefatsoeneerd en aesthe- tisch berekend fotograferen ooit kan bereiken. Aan het boek. dat iedere Nederlander zou moeten bezitten niet zozeer voor zichzelf maar vooral voor het nageslacht is een zeer duidelijke vijfkleuren- kaart van het gehele nood- gebied toegevoegd; en ook daarvoor past erkentelijk heid jegens de Vereniging ter Bevordering van de Be langen des Boekhandels, die met deze uitgaaf iets tot stand heeft gebracht dat waard is te worden gere kend tot een van de goede uitvloeisels van de nood: inniger samenwerking, óók wat voorlichting betreft. Bslr Componist Mojsisovics overleden In Graz is op 22 April de Oostenrijkse componist Roderick Mojsisovics overle den. Hij werd in Graz op 10 Mei 181 geboren, studeerde aan het conservato rium te Keulen bij Müllner en Klauwell en later bij Thuille in München. Sinds 1912 was Mojsisovics directeur van de Stiermarkensè muziekvereniging in Graz. Hij schreef enige opera's orkest werken, koren en kamermuziekwerken. Van zijn hand verwierf een biografie over Max Reger enige bekendheid. DERDE ORGELCONCOURS TE HAARLEM Van 16 tot 18 Juli zal te Haarlem onder auspiciën van de stichting Haar lems Bloei, in samenwerking met de N-C.R.V., het derde internationale orgel concours worden gehouden. De winnaar van het vorige jaar, Anton Heiier uit Wenen, zal zijn prijs dan moeten verde digen tegen een Belg, twee Nederlanders en een Duitser, de jury van het concours bestaat uit Susi Jeans (Engeland), Alf Linden (Zweden) en Albert de Klerk (Nederland), die eveneens op het orgel van de Grote Kerk zullen concerteren. Zaterdag 18 Juli zal Albert de Klerk in de gemeentelijke concertzaal met medewerking van de Haarlemse Orkest Vereniging onder leiding van Antoon Verheg de eerste uitvoering geven van een concert voor orgel en orkest van Sem Dresden. Moeilijkheden over Enschedese schouwburg (Van onze correspondent) Enschede, 23 April B. en W. van Enschede hebben aan de gemeenteraad medegedeeld, dat de minister van Onderwijs nie't aecoord gaat met de vorm, waarop de N.V. Twentse Schouwburg zou worden be heerd. De minister Is nl. niet bereid de bevoegdheidsverklaring voor de Stichting van Kunst en Ontspanning te verlenen. De minister motiveert zgn besluit met de argumentatie, dat de wet gemeenschappelijke regelingen een nieuwe rechtsorde ln de publieke sfeer Inleidt, welke nog niet valt te overzien en daarom z. i. met grote voorzichtig heid dient te worden gehanteerd. De minister heeft het gemeentebestuur alle mogelijke steun toegezegd om ver traging in de bouw van de schouwburg te voorkomen. Voorgesteld wordt nu. dat de sta tuten van de N.V. Grote Sociëteit, welke haar grote gebouwencomplex In brengt, moeten worden gewijzigd. Het maatschappelijk kapitaal zal moeten worden verhoogd van 165.000 tot 800.000 De gemeente zal daarvan 401 aandelen van 1000 ter beschik king krijgen. Verder zal zij aan de N.V. een lening verstrekken van maxi maal twee millioen gulden. Morgen vertrekt uit Amsterdam het gemengde koor Collegium Musicum Amstelodamense naar Parijs. Het is er uitgenodigd onder leiding van Toon Vranken uitsluitend Nederlandse mu ziek ten gehore te brengen. Van een aantal Nederlandse koorcomposities zullen op 29 April voor de Franse radio omroep opnemingen worden gemaakt. Oude en moderne kunst vertegenwoordigd in een fraaie collectie (Van een onzer verslaggevers) DE collectie prenten en tekeningen, die van 27 April tot en met 1 Mei bij Paul Brandt te Amsterdam wordt geveild, is zeer uitgebreid en be vat belangrijke bladen van zeer bekende kunstenaars. Uit de aard der zaak ho ren daar veel Franse kunstenaars bij. Een uitzonderlijk mooi stuk is de ets van Felix Bracquemond, een zeer leven dig portret van Edmond de Goncourt. Bonnard, Vuillard, Toulovse Lautrec zijn met enige uitstekende litho's vertegen woordigd. Altijd weer opnieuw bewon dert men de rake observatie en de gees tigheid waarmee Lautrec de toneelartis- ten heeft weergegeven. Ook van Dela croix treft men een mooie litho aan met antieke medailles. Dat Kees van Dongen in zijn vlotte allure meer Fransman is dan Hollander ziet men duidelijk in de kleurige litho van de Are de Triomphe en in de streng decoratieve en zeer ge spannen ets met vliegende meeuwen. Duitse grafiek ziet men minder vaak op veilingen. Des te opmerkelijker is het hier etsen van Kirchner en Klee aan te treffen en litho's zowel van de zeer poëtische Klee als van de vrij felle Kokoschka. De werken van Kèithe Koll- nitz zijn wat opvatting betreft reeds ge heel geschiedenis. Natuurlijk zijn zij die landschappen uitbeelden rijkelijk vertegenwoordigd. Degene die de tijd neemt om rustig alle bladen te bestuderen kan hier een zeer aardig overzicht krijgen van de opvat tingen omtrent dit onderwerp vanaf de 17e tot de 20e eeuw. Van Goyen, Potter, Segentini, Jongkind. Vlaminck, Witsen De Zwart, Noordhoek en vele anderen hebben ieder iets getoond zowel van de schoonheid van de natuur als van hun eigen persoonlijkheid. De hedendaagse kunstenaars zijn met verscheidene goede werken vertegen woordigd; er is overigens slechts weinig abstract werk bij. Picasso en Zadkine zijn in deze verzameling het meest reactionnair. Wim Beuning toont ook zeer vatbaar te zijn voor problemen van deze tijd. Proost en Noordhoek zijn rus tiger. Een grote reeks topografische prenten biedt interessant vergelijkings materiaal met de hedendaagse gesteld heid en geeft een indruk van de stads ontwikkeling. De gehele collectie omvat belangrijk materiaal, zowel voor min naars van de oude kunst als voor mo derner georiënteerden. Kon. Liedertafel Gruno honderd jaar Feestweek in Mei (Van onze Groningse correspondent) De Koninklijke Liedertafel „Gruno" te Groningen, een der grootste en oud ste mannenkoren ln ons land. bestaat 3 Mei 100 jaar. Van Zaterdag 2 Mei tot en met Vrijdag 8 Mei wordt een eeuwfeestweek gehouden. Zaterdag 2 Mei wordt van 46 uur ln de Harmonie een officiële receptie gehouden en vindt de officiële opening van het eeuwfeest plaats. Des avonds staat allereerst een carillonconcert van de Martinitoren op het programma, waarna een fakkeloptocht met alle leden ln landauers en auto's met twee muziekcorpsen (Gruno's Postharmonie en Patrimonium) naar het stadhuis volgt, voor ontvangst door het ge meentebestuur. Meer dan 100 padvin ders zullen de fakkels dragen. De Martinitoren zal worden verlicht. Des nachts wordt een eeuwfeestbal ge houden. Zondag 3 Mei wordt een krans gelegd bij het monument op Esserveld ter herdenking van gevallenen en overleden leden. 's Middags zal „Gruno" ln de Akerk onder leiding van Johan van der Meer een concert geven. Dinsdag 5 Mei ver leent de Kon. Liedertafel „Gruno" onder het motto „Gymnastiek en Zang" haar medewerking aan de door de Turnkring Groningen van het K.N.G.V. te organiseren 5 Mei-uitvoering, mede ter herdenking van Gruno's eeuwfeest. Alb. Geraerts, die reeds 40 jaar diri gent la geweest en „Gruno" heeft maakt. Hg ig een uiterst bekwaam en nauwgezet musicus, die zich alleszins rekenschap heeft gegeven van het feit, dat Beethoven nog steeds de toetssteen voor de bepaling van het artistieke ge halte van een reproducerend kunstenaar is gebleven. Reeds in de ouverture Co- riolan gaf Klecki blijk, dat hij de the ma's een uitdrukking wilde geven die meer inhoud bezat dan uitsluitend mu zikale charme's. Maar hij ging wel iet3 te ver. want het stuk klonk wat hoekig, al t.e verbeten, grimmig en verbitterd. Die elementen zgn weliswaar in de ouverture Coriolan verweven, maar uit deze woelige conflicten moet ten slotte een synthese van voornaam en edel ka rakter worden gegeven. Klecki gaf de strijdende Beethoven, niet de overwin nende hg gaf een cynische „Coriolan", geen bevrgdende. Niettemin dwong zijn opvatting tot respect. Na de pauze was Paul Klecki tijdens de vertolking van de Eroïca zich geheel meester. Hij toonde in elk geval, dat zijn opvatting consequent volgens een be paald en doordacht plan was opgebouwd Geen enkele weifeling verstoorde het eerste deel. dat gelijk bekend zeer moeiliik los van de noten is te krjjgen. in het Scherzo liep de spanning even terug, maar in de Marcia funebre kwam Klecki tot bijzonder treffende, zelfs ver voerende momenten. En zodra een diri gent deze vrgheid in expressie bereikt zonder te vervallen in goedkope effecten, dan spitst men de oren: dan is hij van het goede hout gesneden. Ook de Finale bezat vaart en overtui gende kracht .Overdreven was evenwel m de tutti vgf hoorns te laten spelen, hetgeen overigens een ingeslopen ge bruik is. Cor de Groot was solist in het Vijfde Pianoconcert. Zijn perfect spel, fel 'van klank, helder tot in het kleinste detail en uiterst brillant in de finale, verwierf geestdriftige betuigingen van bijval, waarin hij de dirigent en bet orkest aan stonds betrok. Wie van de overtalr;ike toehoorders evenwel van mening is. dat h;j Cor de Groot wel eens meer ge ïnspireerd heeft gehoord, heeft gelijk. Maar is het wel billijk om van een solist, die dagelijks optreedt, altijd het allerhoogste te eisen? P. T. Schietoefeningen veroorzaakten heidebrand Als gevolg van schietoefeningen, die door militairen van het garnizoen Steen- wijk in de gemeente Havelte werden ge houden, Is een oppervlakte heide van on geveer 50 ha afgebrand, alsmede enig bos. De vlammenzee kon juist voor het mooie Ooster- en Westerveld aan de weg HavelteWapsterveen tot staan worden gebracht door de te hulp geroepen brandweer, die geholpen werd door een groot aantal militairen. Beeld van Nederland op Curacao Het, beeld, dat de beeldhouwer Ter- mote in opdracht van de Nederlandse regering heeft vervaardigd om de dank van het Nederlandse volk uit te druk ken voor hetgeen de bevolking der An tillen in de oorlog voor Nederland heeft gedaan, zal een plaats krijgen op het' gouvemementsplein, voor het paleis van de gouverneur, aldus meldt het A.N.P. EERBIED VOOR DE VLAG GEVRAAGD (Van onze correspondent) groot gemaakt, zal ook deze avond als dirigent optreden. Woensdag 6 Mei heeft ln de Stads schouwburg een ere-avond plaats, waar leden van „Gruno" een opvoering zul len geven van „Figaro, de Barbier van Sevilla", onder leiding van Alb. Geraerts. Donderdag 7 Mei heeft in „Suisse" een feestrepetltle plaats ln kledij anno 1853, gevolgd door een herensouper. Vrijdag 8 Mei wordt in het Stads park voor de Groninger burgerg een concert gegeven met rhythmische gym nastiek door een damesgroep van „Vlugheid en Kracht" op een verlicht podium. Ook het Polittemuzlekcorps werkt hieraan mee. Ter gelegenheid van dit concert zal op de grote Stads parkvijver een watervuurwerk worden afgestoken. Na afloop heeft ln „Frigge" een slultingsfeest plaats. Op 9 October a.s. zal een jubileum concert worden gegeven, waarna op 10 October een galaconcert volgt. Russische dundruk-bibliotheek Er zal binnenkort bij G. A. van Oor schot, Amsterdam een serie Russische literatuur verschijnen onder de titel Rus sische bibliotheek. Deze serie zal de be langrijkste werken uit de 19e eeuwse Russische literatuur omvatten in de ver taling van Charles B. Timmer. Deze dundenk-editie zal in het najaar, typo grafisch verzorgd door H. Salden, begin nen te verschijnen met het verzameld Voorts verschgnen nog in deze serie, die werk van Anton Tsjechow in vgf delen, drie en dertig delen zal omvatten, wer ken van Dostojewski, Iwan Toergenew, Poesjkin, Lermantow, Gogol, Gontsja- row, Pisemski, Saltykow en Leskow. Hengelo, 24 April Bij de Thiemsbrug te Hengelo bevindt zich een oorlogsmonument, waarop een verbleekte vlag is geplaatst. Twee jonge mannen ergerden zich er aan, dat de vlag dag en nacht buiten hmg. Als sol daten moesten ze vaak bg het ceremo nieel van het hijsen en strijken van de vlag aanwezig zijn. Deze week, toen ze langs het monument kwamen, besloten ze, hoewel het middernachtelijk uur al naderde, de vlag te strgken. Ze brachten die naar het politiebureau. Daar ver zochten zij de dienstdoende inspecteur maatregelen te willen nemen, dat voort aan aan de nationale driekleur de nodige eer zal worden bewezen. VERZAMELDE WERKEN VAN LECLAIR Mare Pincherle, voorzitter van de Société Frangaise de Musicologie, zai met medewerking van een groot aantal musici alle werken van Jean Marie Leclair (16971764) bij Heugel in Parijs uitgeven. De meeste werken van Leclair ziin voor viool met becijferde bas ge schreven. maar ook de concerten voor drie violen en de opera Scylla et Glaucus zullen in deze publicatie, bestaande uit 16 delen, worden opgenomen. Landbouwschuur afgebrand (Van onze correspondent) Gistermiddag is brand uitgebroken in de boerderij van de landbouwer Hillen te Kessel (L.). Een groep mijnwerkers, die met een autobus passeerden, toege schoten omwonenden en de onmiddellijk gerequireerde brandweer bestreden het vuur. De grote landbouwschuur met voorraden en landbouwwerktuigen ging verloren. Het woonhuis bleef gespaard. Verzekering dekt de schade.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1