NIEUWE APELDOORNSE COURANT Watersnoodplan is in overweging Gelders Dagblad Minister Witte op Schouwen H.M. de Koningin op bezoek in Heldring-gestichten Minister Dulles te Parijs naar N.A.V.O.-bijeenkomst Acht militairen gewond Woensdag 22 April 1953 50c Jaargang No. 16350 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse nunuru 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lflnen). Giro 1418 Minister zal overleg plegen omtrent aanschaffing van meer amphibie-vaartuigen Er is inderdaad aanleiding voor de veronderstelling, dat in sommige gebieden een nog hogere waterstand zou zijn bereikt en andere, thans gespaarde gebieden mede zouden zijn getroffen, wanneer de storm was samengevallen met hoog opperwater op onze bovenrivieren, zegt de minister van Verkeer en Waterstaat in de memorie van antwoord op de begroting van zijn departement voor 1953. De minister zal met zijn ambtgenoot van Oorlog en Marine overleg plegen omtrent de mogelijkheid van de aanschaffing van meer amphiblevoertuigen dan waarover thans wordt beschikt. De wenselijkheid van de aanleg van terpen of andere vluchtgclegenheden wordt in de zg. Delta-commissie (afslui ting zee-armen) bestudeerd. In dit kader zal ook aandacht worden besteed aan het eventuele nut van een „watersnoodplan". wagen van de kunde, de inspanning en de voortvarendheid, waarmee de desbetreffende Provinciale Water staatsdiensten, alsook de technische Vertraging van andere waterstaatswerken Het zal bij de enorme omvang van de in uiterst snel tempo uit te voeren herstelwerken niet zijn te ontgaan, dat de uitvoering van andere voorgenomen waterstaatswerken, al thans dit jaar, enige vertraging zal ondervinden. Daarvan zullen o.m. de werken aan Oostelijk Flevoland (Oost polder), de kanalisatie van de Neder- Rijn en Lek, de werken tot verbete ring van de waterstaatkundige toe stand in Westelijk Noord-Brabant, om er slechts enkele te noemen, de in vloed ondervinden. Enerzijds is dit een gevolg van de omstandigheid, dat per soneel van de Rijkswaterstaat en van de Zuiderzeeiverken aan zijn normale taak moest worden onttrokken en in de rampgebieden te werk moest wor den gesteld, terwijl anderzijds daar ook grote hoeveelheden aannemners- materiaal moesten worden geconcen treerd. Er zijn thans verscheidene arbei derskampen in aanbouw in de nood- gebieden. Het is niet waarschijnlijk, dat de herstelwerken op Goeree en Over- flakkee gepaard zullen kunnen gaan met de aanleg van een vaste oever verbinding. Bij de studie door de Delta-commissie van de afsluiting van de zeegaten zal echter aan dit vraag stuk mede alle aandacht worden ge schonken. Met dankbaarheid heeft de minister kennis genomen van de woorden van waardering, die werden gewijd aan de activiteit van de Rijkswaterstaat bij de herstelwerken aan de dijken. Hij stelt er prijs op zijnerzijds met lof te ge- BRUINISSE. Gisteren heeft de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir H. B. J. Witte, een be zoek aan Schouwen en Duiveland ge bracht. Om tien uur kwam hij in de Anna Jatobapolder aan, in gezelschap van de Commissaris van de Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot en leden van Gedeputeerde Staten. Het gezelschap werd verwelkomd door het gemeentebestuur van Bruinisse. Met lange laarzen, wadend door het water, dat in Bruinisse nog altijd in de straten staat, bezichtigden de gas ten dc Leeuwenbuurt cn een woning in een der slopjes van de Molenstraat, bijna honderd jaar oude huisjes, be slaande uit een klein kamertje en dito keukentje met weinig licht en lucht. Vervolgens werd de terugtocht naar de haven aanvaard en vertrok men naar Zierikzee, waar in hotel Van Oppen een bijeenkomst werd gehou den met verscheidene burgemeesters van de getroffen gemeenten. Alleen de burgemeesters van de gemeenten uit de Westhoek van het eiland ontbraken op het appél. Zij werden persoonlijk door de minister bezocht. Na de besprekingen in Zierikzee ging men naar Bergsluis. Het gezel schap passeerde onderweg het zo langzaam berucht geworden gat aan de Schelphoek, dat door het eerste zinkstuk allerwege belangstelling ge niet. Panmoendjou Uitwisseling gewonden gaat verder PANMOENDJON. De Verbondenen en de Noordelijken hebberi wederom een aantal zieke en gewonde krijgs gevangenen uitgewisseld. Om 9 uur plaatselijke tijd werden de eerste vijftig van de honderd Zuid- Koreanen, die de Noordelijken vandaag uitleveren, overgedragen. Er worden ditmaal geen niet-Koreanen vrijge laten. De Noordelijken deelden mee, dat morgen vijf Australiërs in vrijheid zullen worden gesteld. Ook nu weer beklaagden communis tische journalisten te Panmoendjon. zich over de zeer slechte toestand van de gevangenen, die uit kampen der V. N. terugkeren. Volgens hen lijdt dertig procent aan t.b.c., terwijl de rest voor het merendeel een of meer ledematen mist. diensten van verscheidene water schappen en gemeenten en niet in de laatste plaats de aannemers met hun technische staf en bekwame arbeiders, hun vaak uiterst belangrijk aandeel aan het herstelwerk hebben geleverd en voortgaan te leveren. Grote viiegtuigorder te wachten in Europa? PARIJS Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat op de voltallige zitting van de Atlantische raad die morgen te Parijs zal worden geopend, belangrijke orders voor vliegtuigen van Europese makelij zullen worden geplaatst. Men meent te weten dat het om orders van ongeveer 500.000.000 dollar gaat. De overeenkomsten betreffen in hoofdzaak, zo neemt men aan, de bouw van Britse straaljagers en straaljagers van Franse makelij, namelijk de Mystere. ARNHEM. H.M. de Koningin heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan de Reldring-gestichten te Zetten, die de oudsten zijn in de rij van inwendige zendingsinstellingen in ons land. Aan de Wageningse kant werd H.M. de Ko ningin op de pont van het Lexkensveer ontvangen door de commissaris der Koningin in Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford en zijn echtge note. De Koningin stond toe dat twee met stenen zwaar beladen vrachtauto's niet behoefden te wachten tot zij was Westelijke plannen niet gewijzigd door Sovjet vredesgebaren Grote vier weldra bijeen? WASHINGTON. John Foster Dul les, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, is uit Washington vertrokken naar Parijs, waar hij de komende vergadering van de NAVO- ministerraad zal bijwonen. Dulles werd vergezeld door de minister van Financiën, George Humphrey, en de directeur van het bureau voor de We derzijdse Veiligheid, Harold Stassen. Dulles herhaalde bij zijn vertrek de verklaring, dat de huidige veiligheids plannen van de Westelijke landen niet wegens de recente Sovjet-vredesge- baren zouden kunnen worden gewij zigd. Hij geloofde integendeel, dat er goede redenen bestonden om aan te nemen, dat de groeiende kracht van de vrije wereld de Sovjet-Unie beslis send zou kunnen beïnvloeden in de richting van vrede. De landen van de Atlantische gemeenschap moesten vol gens hem standvastig blijven voort gaan op de weg naar grotere kracht en eenheid, intussen steeds het even wicht bewarend tussen de militaire defensie en de fundamentele econo mische stabiliteit. Dulles geloofde, dat de vergadering in Parijs zeer belangrijk zou zijn. Voor de eerste maal komen nl. de ver tegenwoordigers van de Republikeinse regering in direct contact met de lei ders van Europa. In goedingelichte kringen te Parijs verwacht men, dat de NAVO-minis- ters - bij hun politieke besprekingen ook de mogelijkheid van een confe rentie van ministers der Grote Vier, om tenminste enkele van de geschil len tussen het Westen en de Sovjet- Unie weg te nemen, zullen bezien. Men gelooft, dat de kleine landen van Ontploffende granaat bij heidebrand ASSEN. Gistermiddag is tijdens cn tengevolge van schietoefeningen in hel oefenterrein van het garnizoen te Assen, Het Wittcvcld, een heidebrand ontslaan, waardoor een oppervlakte van tien a twaalf hectare werd zwart geblakerd. Tijdens de blussingswerkzaamheden, waaraan behalve de brandweer van Assen, ruim honderd militairen deelnamen, is door de hitte een granaat van pantserafweergeschut ontploft. Door de rondvliegende scherven werden acht militairen, die bjj de blussing hielpen, meer of minidcr ernstig gewond, zodat zij in het gewestelijk militair hospitaal te Assen moesten worden opg« bestaat gelukkig voor geen der getroffenen levensgevaar. de Atlantische gemeenschap zullen eisen, dat zij geraadpleegd zullen wor den over de tactiek der Westelijke Grote Drie Engeland, Frankrijk en Amerika bij eventuele besprekin gen met de Russen. Pools minister in arrest gesteld LONDEN Generaal Komar, de Poolse onderminister van defensie, is van zijn functie ontheven en gearres teerd, aldus heeft het Britse blad Daily Telegraph gemeld. Het blad citeerde een artikel in het Poolse blad Novi drogi, dat was ondertekend door de Poolse minister van staats veiligheid, Radkiewicz, en waarin werd verklaard, dat generaal Komar heeft bekend schuldig te zijn aan „verraad". Volgens de Daily Telegraph werd Komar in Maart gearresteerd, waar schijnlijk omstreeks het tijdstip van de wijzigingen in Moskou na Stalins overlijden. overgezet, maar mee mochten met de pont. De tocht ging daarna door de zon overgoten Betuwse contreien naar de Heldringgestichten. Hare Majesteit was vergezeld van haar particuliere secre taresse, mevrouw N. SmittAvis en de kamerheer in buitengewone dienst, de heer W. A. van den Wall Bake. Bij de pastorie werd de Koningin ontvangen door de voorzitter der vereniging, mr A. M. A. Baron van Boetzelaer van Loenen cn Wolfferen, nadat haar door de twaalfjarige Beppie van Reede een bouquet anjers was aangeboden. In de studeerkamer heeft ds Finken-, sieper enkele indrukken weergegeven uit het verleden en het heden. 1 Hierbij merkte hij op dat ds Otlo Amerikaans generaal in ons land op inspectie FRANKFORT Generaal Thomas Handy, plaatsvervangend opperbevel hebber van de Amerikaanse strijd krachten in Europa, is uit Frankfort naar Nederland gekomen voor een routinebezoek. Hij maakt een inspec tiereis van drie dagen langs advies groepen voor wederzijdse bijstand in Nederland en België. De generaal be zocht gisteren Den Haag en gaat van daag door naar Brussel. Aanvaring „Ruys-Oranje" Dinsdag voor AMSTERDAM. De zaak van de nogal mysterieuze aanvaring tussen de grootste Nederlandse schepen Wil lem Ruys en Oranje, in de Rode Zee, zal waarschijnlijk Dinsdag 28 dezer voor de Raad van Scheepvaart komen ter behandeling. In het gat bij Rilland-Bath werd een schip tot zinken gebracht. Het schip is aan de grond gezet. Een andere schuit met keien gaat op één kant en alle keien glijden gelijkmatig in het gat naast het gezonken schip. Meisjes van de Huishoudschool van het Heldring-gesticht begroeten de Koningin. Gerhard 'Heldring de grote improvisa tor van het Christelijk sociale werk in de vorige eeuw is geweest. De arbeid in de Heldring-gestichten heeft zich in de loop der jaren als het ware onder de handen door ontwikkeld. Achter eenvolgens kregen de leiding ds H. Pierson, ds J. Lammerts van Bueren en ds O. G. Heldring jr, kleinzoon van de oprichter. Na de uiteenzetting van ds Finken- sieper ging het gezelschap naar het paviljoen Bethel, waar H.M. ontvan gen werd door de directrice zuster W. J. van Tellingen. Hare Majesteit be zichtigde hier werkstukken van meis jes en ontving een geborduurd tafel kleed en een beertje voor Prinses Marijke. De feestelijke stemming die in de Heldring-gestichten heerste, wordt het best getypeerd door het feit dat zelfs de poes een oranjeslrik aroeg. Bij de terugkomst bij de Pastorie sprak H.M. nog even met de oudste verpleegde uit het Magdalena-huis, de 92-jarige mej. Masche. India belemmert de missie-activiteit NIEUW DELHI De Indische minis ter van Binnenlandse Zaken, dr Laiias Nath Katjoe, heeft in de Indische Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering maatregelen heeft genomen om een einde te maken aan de acti viteiten van enkele buitenlandse mis sionarissen in de provincie Madhja Pradesj in Midden-India. De minister deelde mede dat ds regering berichten had ontvangen, volgens welke missionarissen optreden op een wijze, „die de gevoelens van de niet-christelijke bevolking kwet sen". Er werken vijf of zes Ameri kaanse missionarissen in dat gebied, aldus de minister. Dr Katjoe zeide dat alle buiten landse missionarissen en zendelingen in India is medegedeeld dat het niet wenselijk is om te trachten mensen tot het Christendom te bekeren. Men wist niet nader mede te delen of de maatregelen Katholieke mis sionarissen of protestanse zendelingen betreffen. De Heide brandt! Om twaalf uur hedenmiddag steeg in Noord-Westelijke richting een don kere rookzuil op, teken van een heide en bosbrand. Blijkens onze informaties woedt een hevige brand bij Nunspeet. Alle bosbrandweercorpsen en garni zoenen van de Veluwe zijn gewaar schuwd ter blussing. Stembusnederlaag Deense regering KOPENHAGEN. Volgens de voor lopige einduitslag van de in Denemar ken gehouden algemene verkiezingen, zal de nieuwe kamer van afgevaar digden als volgt zijn samengesteld: Sociaal-democraten: 61 zetels (in 1950 59 zetels); Conservatieven: 26 zetels (27 zetels); Agrarische partij: 33 zetels (32 zetels); Radicalen: 13 zetels (12 ze tels); Eén-belasting-partij: 9 zetels (12 zetels); Communisten: 7 zetels (7 ze tels); „Dansk Samling" 0 (0). De uitslagen betreffende de twee zetels van de Far Oër-eilanden zullen pas volgende maand bekend zijn. Het is vrijwel zeker, dat deze zetels zullen toevallen aan de partijen, welke deze thans ook reeds bezetten, d.w.z. een aan de sociaal-democraten en de an dere aan de agrarische partij. Hierdoor zullen de regeringspartijen de beschikking krijgen over 60 zetels, tegen de socialisten over 62 zetels. Po litieke kringen te Kopenhagen ver wachten, dat de regering als gevolg van deze uitslag zal aftreden. In de Senaat zal de agrarische partij waarschijnlijk een zetel winnen ten koste van de een-belasting-partij. De aanhangers det regering wijten hun nederlaag aan de „Dansk Sam ling". Deze groep kreeg slechts 16.337 stemmen, te weinig om een zetel te veroveren. G.S. van Gelderland op de bres voor natuurschoon Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben hun goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit van Arnhem om gronden op Monnikenhuizen te be stemmen voor de bouw van scholen en de aanleg van sportvelden. Hoewel aan scholen en sportvelden een nijpend gebrek is, zou het echter landschap pelijk in dit fraaie landelijke deel dei- stad een groot verlies zijn, zeggen zij. Werklieden uit zwevende bak gevallen ROTTERDAM. Op het terrein van de Rotterdamse Droogdok Maa'schap- pij is gisterenmiddag een ernstig onge val gebeurd. Twee werklieden, die in 'n werkbak zaten welke aan een kraan zweefde, zijn daar uitgevallen. De 39- jarige Th. Du Bols, die een schedelba- sisfractuur opliep en een arm brak, is aan de gevolgen overleden. De 24-jari- ge ijzerwerker B. Hunze uit Hoogkerk moest ernstig gewond in het hai izie- kenhuis worden opgenomen. Het iveer in Europa Weerrapportcn van hedenmorgen 1 u. Steden Weer Wind T ëmp. o s. en oeersl. (mm) Helsinki onbew. w 2 4 0 Oslo licht bew. windstil 7 0 Stockh. zw. bew. windstil 4 0 Kopenh. geh. bew. windstil 7 0 Londen onbew. ono 5 4 0 Amsterd. onbew. ono 7 8 0 Brussel onbew. ono 3 6 0 Parijs onbew. no 1 8 0 Bordeaux zw. bew. zo 4 11 0 Nice onbew. nnw 3 11 0 Warschau 1. bew. nnw 5 4 0 Berlijn onbew. windstil 8 0 Frankfort onbew. no 4 7 0 München onbew. windstil 1 0 Zürich onbew. windstil 5 0 Wenen onbew. windstil 4 0 Verwachting Tot Donderdag avond: AANHOUDEND DROOG Over het algemeen weinig bewol king maar in de nanacht en vroege ochtend hier en daar mist of laag hangende bewolking. Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Oos telijke wind. Iets hogere tempera turen. 23 APRIL Zon op 5.27, onder 19.51 Maan op 13.54, onder 3.26

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1