aa NIEUWE APELDOORNSE CUUKATN1 Churchill en Dulles dringen aan op besprekingen op hoog niveau Bromfietsen worden als rijwielen beschouwd Eerste caissons voor Zeeland zijn nu onderweg In Amsterdam wordt eerste diepte-film vertoond Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bui-.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 Ijjnen). Giro 1418 Geen onmiddellijk Sovjet-antivoord verwacht op Eisenhowers voorstellen LONDEN-WASHINGTON. Premier Churchill heeft in het Britse Lagerhuis verklaard, dat de Britse regering en waarschijnlijk alle landen van de vrije wereld, zich gaarne zouden scharen achter de vredesoproep van president Eisenhower van verleden week. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Foster Dulles, meende echter op zijn wekelijkse persconferentie, dat vóór alles politiek over-het Verre Oosten een overeenstemming moet zijn bereikt. Dit ging zelfs voor een wapenstilstand in Korea. De kwestie van de vrede staat in de eerste plaats in het dénken en de aandacht van de regering, zo zei premier Churchill. Onder toejuichingen verklaarde Churchill verder te hopen, dat er weldra besprekingen op het hoogste niveau zouden volgen. De premier meende, dat op het ogenblik meer geduld dan haast nodig was. Volgens hem kon nog niemand fde reikwijdte of het doel van de aan de dag getreden wijziging in het Sovjet-optreden peilen. Hij had Eisen howers rede niet gezien als een soort uitdaging en hij verwachtte dan ook geen onmiddellijk categorisch Sovjet-antwoord op Eisenhowers ver klaring. Churchill achtte het nog te vroeg om enige verslapping van onze inspanningen voor collectieve verdediging te overwegen. Intussen ver trouwde hij er op, dat nergens iets zou worden gezegd, dat de sfeer van goede wil, die misschien groeiende was, nadelig zou kunnen beïnvloeden. Rotterdamse rechtbank: Na militair, ook politiek accoord in Korea Dulles zeide op zijn conferentie niet van plan te zijn een conferentie van de vier grote mogendheden Enge land, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de V. S, bijeen te roepen. Hij antwoox-dde op een vraag over Churchills verklaring in het Lager huis, dat de jongste Sovjet-slappen hopelijk zouden kunnen leiden tot be sprekingen op het hoogste niveau. Dulles zeide, dat conferenties der grote mogendheden nuttig zouden kunnen zijn, indien de weg er voor eerst door besprekingen was vrij ge maakt. Totnogtoe waren er echter nog geen voorbereidingen getroffen, aldus Dulles, voor dergelijke voorbereidende besprekingen. De minister deed opnieuw een be roep op de Sovjet-Unie, ten aanzien van Oostenrijk een r.ieuw standpunt in te nemen en een vxedesverdrag met dit land te ondertekenen. Hij achtte dit een van die weinige op zichzelf slaande daden, die zo eenvoudig, maar aan de andere kant zo belangrijk in hun gevolgen zijn. Verwijzend naar de politieke confe rentie, welke zou moeten volgen op een bestand in Korea, zeide hij, dat, indien zou blijken, dat er geen mogelijkheid van een politieke overeenkomst be slaat, dit van invloed zou kunnen zijn op het sluiten van een wapenstil- sl andsovereenkomst. Hij geloofde, dat de V.N. zover mo gelijk moeten trachten te verzekeren, dat een politieke bespreking samen valt met de militaire wapenstilstands- Schadeloosstelling voor afgemaakt vee DEN HAAG. Bij K.B: is de scha deloosstelling, die aan de eigenaar van vee, dat aan mond- en klauwzeer lijdt en dat deswege moet wox-den afge maakt, wordt uitgekeerd, verdaagd van 90"/" tot 75"/o van de waarde van het vee in gezonde toestand. Vandaag verkiezing in Denemarken KOPENHAGEN. De algemene verkiezingen, welke vandaag in Dene marken worden gehouden, zijn nodig geworden doordat het parlement het regeringsvoorstel voor grondwetswijzi ging heeft aanvaard. Volgens de ge wijzigde grondwet is ook troonsopvol ging in dk vrouwelijke linie mogelijk en wordt de omvang van het parle ment tot één kamer teruggebracht. Voigens de huidige grondwet moet een grondwetswijziging worden aan vaard door beide huizen van het par lement en door twee nieuwgekozen kamers, alsmede bij een volksstem ming. Wanneer het thans nieuw te kiezen parlement de wijziging heeft goedgekeui-d, zal in Mei aanstaande de volksstemming worden gehouden. Valt ook de volksstemming gunstig uit, dan zullen in de herfst weer nieuwe verkiezingen gehouden moeten worden voor de éne kamer van het gereorganiseerde parlement. Wordt de grondwetswijziging verwox-pen, dan zal het nieuwgekozen parlement van twee kamers in functie blijven. De grondwetswijziging wordt door de regeringspartijen conservatieven en liberalen en de sociaal-democra tische partij gesteund, en tezamen vormen deze partijen een grote meer derheid. Behalve genoemde drie partijen heb_ ben ook de radicalen (linkse liberalen) een „belasting-partij", de communisten en de (conservatief-liberale) Dansk Samling, candidaten gesteld. bespx-ekingen, opdat de politieke be- spx-ekingen niet voor onbepaalde tijd zouden 'worden uitgesteld. Hij hoopte, dat de wapenstilstands onderhandelingen spoedig tot een re sultaat zouden leiden. Eervol bestand in Korea Het bereiken van een eerlijk en eer vol bestand in Korea, met de nodige eerbied voor andere Aziatische landen AMSTERDAM In een van de Amsterdamse bioscopen kan men van a.s. Vrijdag af reeds kennis maker, met de drie-dimensionale film. In Cincmïx-Royal zal nl. de stereo-film „B'wana Duivel" gedraaid worden, du in Amerika en Engeland reeds grote opgang maakte. Om deze film te kun nen zien moet de toeschouwer cén van de zesduizend speciale brillen op zijn neus zetten, die in het theater gereed liggen en die na elke voorstel ling in een speciale „badinrichting" gereinigd worden. Het systeem dat bij de opname van „B'wana Duivel" is gebruikt is het zg. natural-vision systeem. Het film doek behoudt bij deze methode de normale afmetingen; er wox-dt echter een dubbel beeld geworpen, waarbij men gebruik maakt van de normale projectoren in de cabine van de Cine- ma Royal, die door een speciale kop peling „gelijk op draaien". Do beide filmstroken, die door deze projectoren lopen, zijn vex-kregen door de handeling op te nemen met een camera met twee lenzen, die even ver van elkaar af staan als de ogen van een mens. Bij de vertoning in het theater wordt gebruik gemaakt van het polarisatie-principe, dat wil zeg- kwam volgens Churchill op de eex-ste plaats. Dit zou de deur kunnen ope nen voor verdere vorderingen van on- schatbax-e waarde naar een algemene verlichting van de wereldtoestand, waaruit een werkelijke en duurzame vrede zou kunnen voortkomen. Dit was de reden, waarom, aldus de premier, een ieder zich diende te verheugen in de stappen, die worden ondernomen om tot hervatting der besprekingen te Panmoendjon te komen. Morrison, de leider' van de oppositie schaax-de zich geheel achter deze ver klaring. De vooxmalige labourminister van Ooi'log, Strachey, drong er bij de px-emier op aan te verklaren, dat hij voorstander zou zijn van toelating van communistisch China tot de Ver. Na ties als een bestand in Kox-ea zou zijn gesloten. Churchill antwoordde hierop, dat pogingen om nu voorwaarden te stellen of aanbiedingen te doen wel licht zelfs de loop der gebeurtenissen in de richting van een bestand in Korea zouden kunnen belemmeren. Leden van Eerste en Tweede Kamer brachten Maandagmiddag een bezoek aan de „Keukenhof". Dr Kortenhorst (rechts), voorzitter van de Tweede Kamer, met zijn rug naar een beeldje en links mr Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, in bewondering voor de „bollen". In het midden de heer Van Waveren, voorzitter van de Keu kenhof. gen, dat de twee lichtbundels door glazen „filters" worden geleid, die slechts in één richting lichtstralen doorlaten. De speciale bril, welke de toeschou wer bp de neus krijgt, is op dezelfde wijze gepolariseerd en daardoor wordt Granaat ontploft te Leuvenheim Man gedood, jongen zwaar gewond De heer P. van Zeytveld te Leuven heim, een buurtschap tussen Brummen en Dieren, was Maandagavond in zijn huiskamer bezig met het demonteren van een granaat. Plotseling ontplofte het helse ding met het gevolg, dat de heer Zeytveld op slag gedood werd. Een twaalfjarige buux-jongen, enigst zoontje van de familie Donderwinkel, dat naar het demonteren had staan kijken, werd levensgevaarlijk gewond. Hij is in zeer zorgwekkende toestand naar het Algemeen Ziekenhuis te Zutphen vervoerd. In de kamer werd een grote ravage aangericht. De verslagenheid in het kleine Leu- venheint is groot. Japanse verkiezingen Regering verliest meerderheid TOKIO. Premier Sjigeroe Josjida van Japan en zijn liberale partij, die vóór de verkiezingen van gisteren over 245 van de 466 zetels in het Japanse Huis van Afgevaardigden beschikten, hebben zoveel zetels verloren, dat zij de eenvoudige meerderheid niet meer halen. De einduitslag is (met tussen haak jes de oude toestand): Liberalen 199 (245); Progressie ven 76 (88); Links socialisten 72 (56); Rechts-socialisten 66 (60); Dissidente liberalen 35; Com munisten 1; anderen 17 (17). bex-eikt, dat het dubbele beeld, dat op het doek te zien is, weer netjes wordt gesplitst en dat elk oog zijn „eigen" beeld ontvangen. Tezamen geven deze twee beelden in onze hersenen de indruk van de diepte, aldus een uit eenzetting in de „Telegraaf". De brillen zijn heel simpel en van zeer licht metaal geconstrueerd; de glazen zijn zeer licht gekleurd, zoals bij goede zonnebrillen het geval is. Zowel technisch als ax-tistiek bevindt de 3-D-film zich in volle ontwikkeling. De toeschouwer krijgt de indruk alsof de handeling zich in de diepte achter het doek afspeelt en door een venster wordt aanschouwd. Een door een inboorling gewox-pen speer schijnt echter rechtstreeks de zaal in te gaan. Gevolg van een internat, verdrag ROTTERDAM. De rechtbank heeft in hoger beroep een vonnis geveld, dat gevolgen heeft voor berijders van bepaalde rijwielen met hulpmotor. De voorgeschiedenis is als volgt. Voor het kantongerecht was een auto mobilist gedagvaard, die, van links komend, een berijder van een rijwiel met hulpmotor geen voorrang had ver leend. Het O.M. was tot dagvaarden overgegaan, omdat rywielen met hulp motoren steeds als motorrijtuigen wa ren beschouwd en dus voorrang zou den moeten hebben. Ook de kanton rechter was deze mening toegedaan, nl. dat men met een motorrijtuig en niet met een rijwiel te maken had. Veroordeling van de automobilist volgde. Het rechtsgeding was hiermede niet ten einde en de rechtbank kreeg de zaak in hoger beroep te behandelen. Het rijwiel met hulpmotor is echter onderwerp van bespreking geweest bij internationaal overleg. In Genève werd in September 1949 nopens het wegver keer een verdrag gesloten. In één der bijlagen staat vermeld, dat rijwielen uitgerust met een hulpmotor in de vorm van een verbrandingsmotor met een cylinderïnhoud van ten hoogste vijftig kubieke centimeter (mits zij overigens voor zover betreft hun bouw de voor rijwielen normale eigenschap pen bezitten) met rijwielen zijn gelijk gesteld. Dit verdrag, op 2 Mei 1952 door ons parlement goedgekeurd, trad op 19 October jl. in werking. Op grond hier van kwam de rechtbank in de zaak tegen de automobilist tot ontslag van Minister Zijlstra naar de West vertrokken SCHIPHOL Op Schiphol bevon den zich vanmox-gen de minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijl stra, en dr A. Winsemius, directeur- genex-aal van de industrialisatie, op het punt een vierweekse reis te aan vaarden, die hen via Paramaribo, Curasao en Venezuela naar New York zal voeren. Anthony Eden gaat vooruit LONDEN. De toestand van de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Anthony Eden, die ruim een week geleden aan de galblaas is ge opereerd, is over het algemeen bevre digend, aldus is medegedeeld. Zijn temperatuur is gedaald. Hij lijdt ech ter nog aan lever- en amandel-ontste king. Accoord over mil. missie vandaag getekend DJAKARTA. Het liQuidatlcprotocol van de Nederlandse militaire missie in Indonesië is vanochtend getekend. Het protocol bevat de grondslagen en de richtlijnen voor de beëindiging van de wex-kzaamheden van de missie uiterlijk tegen het einde van dit jaar. De geleidelijke repatriëring van de leden der missie zal onmiddellijk be ginnen. Een uitzondering wordt ge maakt voor de opleidingen van de zee macht in Surabaja, die niet reeds op 31 December a.s. beëindigd zullen kun nen worden zonder daaraan schade te doen. Deze opleidingen zullen worden afgex-ond. Zaak Ommelanden A.N.A.B. vraagt hogere boete GRONINGEN. Het hoofdbestuurs lid van de Algemene Nedex'landsche Agrarische Bedrijfsbond, de heer S. v. d. Ploeg heeft medegedeeld, dat het hoofdbestuur van de A.N.A.B. heeft besloten de arbiters in het geschil tus sen de Ommelanden en de A.N.A.B. te verzoeken, de Ommelanden van 9 April af voor iedere dag, dat zij in ge breke blijft de overeenkomst na te ko men, de overtredingsboete op te leg gen van f 10.000 per dag. De totale boete, welke de A.N.A.B. van de Om melanden heeft geëist bedraagt 375.000 gulden. Daar komt dan nog bij 10.000 gulden van 9 April af voor iedere dag, dat de Ommelanden in gebreke is ge bleven deze boete te betalen. Thans heeft de A.N.A.B. aan de arbiter ver zocht met ingang van heden de Om melanden te verplichten voor iedere dag, dat zij in gebreke blijft de boete te betalen, een boete aan de A.N.A.B. uit te keren van 100.000 gulden per dag. rechtsvervolging, tegen welk vonnis de officier van Justitie geen cassatie heeft aangetekend. Het ï-esultaat van dit rechtsgeding is nu, dat in het arrondissement Rot terdam de rijwielen met hulpmotor, voor zover ze voldoen aan de voor waarden van het verdrag van Genève, als rij wielen zullen worden beschouwd. Dit heeft voor de berijders verschil lende gevolgen. In Rotterdam dienen zij zich nu van de rijwielpaden te be dienen als normale wielrijders. Charles Bohlen in Moskou ontvangen CHARLES BOHLEN alles kan geregeld ivorden MOSKOU. Charles Bohhm, de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in het Kremlin, heeft gisteren zijn ge loofsbrieven ovex-handigd. Hij maakte hiertoe bij president Vorosjilof zijn op wachting. De president verzekerde hem dat alle kwesties tussen de beidé rege ringen op vriendschappelijke wijze kunnen geregeld word.en. Na de officiële ontvangst spraken president Vorosjilof en Bohlen nog enige tijd infoxmëel samen. President Vorosjilof heeft Bohlen geantwoord, dat de Sovjetpolitick -en vredespolitiek is. Vorosjilof sprak nog maals als zijn overtuiging uit, dat alle kwesties tussen de V. S. en de Sovjet- Unie op vriendschappelijke wijze op gelost kunnen worden. De werkzaam heid van de Amerikaanse ambassadeur voor de ontwikkeling van vriendschap pelijke betrekkingen met de Sovjet- Unie zou door de Sovjetregering vol ledig gesteund worden. Het weer in Europa Wcerrapporten van hedenmorgen 7 u. Steden Weer Wind Temp. n. s. en nee •si'. (mm) Helsinki onbew. n 2 2 0 Oslo licht bevv. windstil 5 0 Stockh. zw. bew. nnw 3 5 0 Kopenh. licht bew. w 2 5 0 Londen onbew. n 1 3 0 Amsterd. onbew. ono 5 8 0 Brussel onbew. ono 3 6 0 Parijs onbew. nno 4 9 0 Bordeaux regen z 2 11 0 Nice licht bew. nw 4 12 0 Warschau 1. bew. nw 4 3 0 Berlijn zw. bew. ozo 1 5 0 Frankfort onbew. no 5 7 0 München onbew. O 2 2 0 Zürich onbew. n 1 6 0 Wenen nevel n 1 1 0 Bouwcapaciteit: twee per dag AMSTERDAM. De eerste acht van totaal honderd betonnen caissons voor het dijkherstel in Zeeland zijn gistermorgen uit de Coenhaven te Amsterdam vertrokken. Vier van de 80.000 kg wegende caissons gaan naar Zierikzee. Het tweede viertal is bestemd voor Hansweert. Het geenszins eenvoudige tx-ansport van deze logge en uiterst kwetsbai-e bak ken wordt uitgevoerd door vier sleepboten van Muller en Co. De eerste 50 caissons zijn in geforceerd tempo in 28 dagen vervaardigd door de Amsterdamse Ballast Mij. Elke vier dagen zullen er acht ver trekken. De bouwcapaci teit is twee stuks per dag. Medio Juni zullen de 100 caissons gereed zijn. Elk caisson is verdeeld in zes vakken, die, nadat hel geheel op een zink- stuk is geplaatst, vol wor den gespoten met zand en belast met keien. Daarna worden tenslotte de stop pen uit de zijwanden los geslagen en zinkt de cais son, die tenslotte breekt. Met zware ijzeren bouten worden de caissons ter plaatse aan elkaar ge koppeld. Zo vormen zij de basis voor de nieuwe dijken. Verwachting Tot Woensdag avond: WEINIG VERANDERING Vrijwel onbewolkt, maar in het uiterste Noorden van het land later kans op binnendrijven van enkele wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Noord-Oost. Weinig verandering in tempera tuur. 22 APRIL Zon op 5.29, onder 19.49 Maan op 12.44, onder 3.12 Zes duizend brillen lieven voor de toeschouwers

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1