BRYLCREEM Conflict bij De Ommelanden spitst zich toe Troostrijke uiteenzettingen voor de Schouwenaren Bromfietsers moeten in Rotterdam op rijwielpaden blijven messsm BELGIE maakt het aantrekkelijk voor Nederlandse toerist Oranje weer in haar element 'ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 21 APRIL 1953 3 (Van onze redacteur voor Indonesië) HET feit, dat onze regering de heer Chairul Saleh niet de gelegenheid heeft gegeven zijn studie in Neder land te voltooien, heeft in Indonesië weer heel wat opschudding te weeg ge bracht. En al pleegt men daar de splin ter in andermans oog beter te zien dan de balk in het eigene, zodat wij niet al te zeer onder de indruk komen van de opgewonden betogen, waaraan men zich daar ginds weer eens bedwelmt, noch tans kunnen wij ons voorstellen, dat vele Indonesiërs zich teleurgesteld gevoelen. Men rekent daar nog altijd meer op ons,, dan wij hier menen. Men had ditmaal! gehoopt, dat wy het lastige geval- Chairul Saleh" wel voor Indonesië zou den willen opknappen. Deze oud-revolutionnair ligt vele Indonesiërs nog altijd na aan het hart. Saleh was in de Indonesische revolutie een uitzonderlijke figuur. In hem is veel van de romantiek van deze tijd, waar naar velen van zijn landgenoten nog altijd met een zeker heimwee teru; denken, vastgelegd. Hy is een der mannen van de (overi gens door Hatta bestreden) legende, volgens welke Sukarno en Hatta dooi de pemuda's, die hen op 16 Augustus ontvoerden, werden gedwongen de pro clamatie van onafhankelijkheid uit te vaardigen. Hij stond in de revolutie vooraan, was lid van het bekende werkcomité de K.N.I.P., voorzitter van de Badan Congres Pemoeda en hij wekte vooral bij de jongeren een hoge mate van revo- lutionnaire geestdrift. Maar hij behoorde ook tot de onhandelbaren, die telkens de revolutie wilden voeren naar hun per soonlijke opvattingen. In 1946 werd hij gearresteerd, aangezien hij betrokken was bij intrigues tegen het kabinet Sjahrir. Echter hij wist te ontvluchten. Daarna maakte hij zich opnieuw ver dacht. Hy zou toen hebben deelgenomen aan de ontvoering van Sjahrir en aan de zogenaamde 3 Juli-af faire. Weer werd Saleh gearresteerd en in 1948 hoorde hij deswegen vijf jaar tegen zich eisen. Evenwel, hij wordt vrijgesproken. (Van onze Groningse correspondent) Dinsdag, 21 April. MET het ontslag van de hoofddirec teur van De Ommelanden, de heer F. de Boer, is een nieuwe phase in het stakingsconflict bij De Ommelanden ingetreden. De Alg. Ned. Agrarische Be- drijfsbond tracht in gezamenlijk overleg met het bestuur te komen tot naleving van het bindend advies der arbiters. Daarentegen neemt de oppositie uit leden en melkleveranciers onder leiding van de heer de Boer en de oud-voorzitter van het bestuur, de heer E. Bus, scherp stelling tegen de nieuwe gang van za ken. In een persconferentie heeft de secre taris van de A.N.A.B., de heer S. van der Ploeg, gistermiddag meegedeeld, dat de oud-hoofddirecteur de heer de Boer, in een brief aan bestuur en com missarissen had verklaard, dat hij bereid was de leiding van de fabriek te behou den, wanneer de A.N.A.B. bereid was haar boetebedreiging van 300.000 in te trekken. De A.N.A.B. heeft hiervoor echter geen enkele reden. De boete be draagt thans reeds 375.000. aldus de heer van der Ploeg. Wanneer het be stuur van De Ommelanden niet door het overgrote deel der leden wordt ge schraagd, dan zal de boete met terug werkende kracht van Donderdag 9 April j.l. af tot 10.000 per dag worden ver zwaard, terwijl van heden af de boete 100.000 per dag zal bedragen, zulks wegens niet-nakoming van het bindende advies van de arbitragecommissie. Overigens vernamen wij, dat het be stuur van De Ommelanden zal doorgaan met zijn vastberaden politiek. De ANAB hoopt, dat men hierin zal slagen. Wanneer de heren de Boer en Bus door- HIJ was de leider van de sansculotten der Bamboe Roentjing, een groep die niet uitblonk door humane strijd- methoden. In 1950 deed hij opnieuw van zich spreken. Weer had hij een huzaren- Streek uitgehaald. Men legde hem toen deelneming aan de ontvoering van Ban- tamse bestuursambtenaren ten laste. Yamin, een onstuimig man als hij. liet hem gedurende de tijd, dat hij minister was, vrij, maar de militaire autoriteiten lieten zich niet zo gemakkelijk vermur wen. Zij arresteerden hem opnieuw. Vele van zijn vroegere medestrijders en vrienden drongen op zijn vrijlating aan, maar pas kort geleden werd hij uit de gevangenis ontslagen, omdat men hem zonder het bewijs van zijn schuld te '1 «veren, niet eindeloos kon blijven vast houden. Men wist echter met een in vrijheid rondlopende Saleh in Indonesië geen mad en stuurde hem met een studie opdracht naar het buitenland. In Zwit serland vond hij een koel en van Indo nesische troebelen onberoerd klimaat. Toen hij echter naar Nederland wilde om af te studeren, konden de moeilijk heden niet uitblijven. Het is volkomen te begrijpen, dat men in Indonesië deze man, die eens de strijdgeest, de Semangat ten duidelijkste demonstreerde en daarbij op de ver beelding werkte, gaarne de gelegenheid gunde om al studerende wat te kalme ren en aan wijsheid te winnen. Zijn vrienden en vele anderen wensten dit te meer, omdat zij in Saleh geen misdadig type zagen, maar veeleer een oneven wichtige idealist. Dit neemt echter niet weg, dat hij dan tevens behoort tot het type, dat naar aard en temperament slechts extremist kan zijn. Zo keerde hij zich fel tegen Sukarno, maar daaren tegen was hij de anak mas (troetel kind) van Tan Malaka. DIT is zijn verleden en daarmede heb- toij wij slechts zo ver te maken, als het een aanwijzing vormt voor zijn tegenwoordige geestesgesteldheid. En zo bezien kan men in Indonesië het onze regering toch moeilijk euvel dui den, dat zij hem als een „communist" aanmerkt en hem op grond daarvan niet toelaat in dit land, dat nu eenmaal door de omstandigheden is gedwongen om tegenover de communisten een bijzon dere waakzaamheid te betrachten. Daarbij komt nog dat Saleh juist door zijn qualiteiten ook voor ons bijzonder lastig kan worden. Hy is ongetwijfeld een begaafd man, die over grote over redingskracht beschikt. Men dient zich dus ook in Indonesië af te vragen of het wel verstandig is deze persoonlijkheid met de moeilijkheden die men daar ginds van hem ducht, over te plaatsen naar Nederland, waar duizenden jonge, voor een invloed, als die welke van hem uitgaat, zeer vatbare, Indonesiërs stu deren. Als men een in Indonesië ietwat on mogelijk geworden revolutionnadr „en retraite" wil sturen om hem zachtere zeden en wat meer bezadigdheid bij te brengen, dan is ons land daarvoor, zo wel wanneer men de kwestie van Indo nesisch als van Nederlands standpunt beziet, niet de juiste plaats. Wij willen hopen, dat het eens zover komt, dat wij Indonesië een „bijzondere vrienden dienst" als het reclasseren van in Indo nesië „ongewenste" landgenoten, die voor\ons ongewenste vreemdelingen zijn, kunnen toewijzen. Maar daartoe zal het klimaat moeten verbeteren. De wind uit Moskou zal minder guur moeten wor den. Maar bovendien zal men hier het gevoel moeten hebben, dat men in Indo nesië onze diensten zo zeer waardeert, dat daarvan een gunstig effect kan sorteren. En men zal daar ginds toch moeten begrijpen dat de uitingen en beurtenissen in Indonesië, waar men nu pas onze militaire missie op weinig gracieuze wijze heeft weggemopperd, Cns deze overtuiging niet kunnen geven. Wij zouden gaarne een gul standpunt tegen een oud-tegenstander hebben aan genomen, maar wy zouden daardoor alleronaangenaamste risico's op ons nemen. Saleh is een communistisch agi tator en daarom is het beter zowel voor zijn eigen belangen, als voor de Neder lands Indonesische betrekkingen, dat wij hem thans niet toelaten, opdat wij. zoals te voorzien is, straks niet zulien worden gedwongen tot de veel pijnlijker operatie van de uitwijzing. Daarom aanvaarden wij, zij het zonder enig enthousiasme, maar desondanks volkomen het v e r- standige toesluit van de Nederlandse regering. INDONESISCH DIPLOMAAT REED TE WATER (Van een correspondent) Naar wij thans vernemen is de plaatsvervangend waarnemend hoge commissaris van Indonesië mr Soetipjo Zaterdagmiddag bij het maken van een autotochtje in de bollenstreek met zijn vrouw en drie kinderen te water ge raakt. Mevrouw Soetipjo zat aan het stuur, toen de auto na de Centenbrug bij Bennebroek te zijn overgegaan, par does de Leidsevaart inreed. Politieman nen en burgers hielpen de drenkelingen op het droge. Met een andere auto van het Hoge Commissariaat is de familie naar huis gebracht. Bestuur overweegt zo nodig om benoeming van regeringscommissaris te verzoeken Ontwerp-gezondheidswet ingediend By de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp gezondheidswet, welke is be doeld ter vervanging van de gezondheids wet, die in 1919 tot stand is gekomen. Het ontwerp heeft in de eerste plaats ten doel een orgaan In het leven te roe pen, waarin het overleg tot stand komt tussen de centrale overheid en de onen- bare lichamen en andere rechtspersonen, diensten en instellingen, welke zelf of wier leden werkzaam zijn op het gebied der volksgezondheid. In de tweede plaats zullen ter bevor dering van de uitvoering van de gezond heidszorg provinciale raden worden ge schapen. De noodzakelijkheid van het scheppen van deze organen is in de loop der jaren duidelijk gebleken. Het ont werp schept mede de mogelijkheid tot vorming van stimulerende en coördine rende contactorganen voor gedeelten van provincies of voor afzonderlijke ge meenten. Volgens de nieuwe wet zullen er voorts twee veelzijdig samengestelde centrale organen zijn, te weten de centrale raad voor de volksgezondheid en de gezond heidsraad. Daarnaast wordt de directeur-gene raal van de volksgezondheid wegens de bijzondere plaats welke hij In de orga nisatie van de volksgezondheidszorg inneemt thans ln de wet opgenomen. Ten slotte wordt het staatstoezicht op de volksgezondheid geregeld, hetwelk aan hoofdinspecteurs en inspecteurs blijft opgedragen. gaan met hun oppositie, dan overweegt het bestuur de regering te verzoeken of reeds een dezer dagen een regerings commissaris voor De Ommelanden kan worden aangesteld. Het bestuur heeft de heer de Boer verboden het fabrieksterrein te betreden. Het bestuur denkt er niet over zich te laten intimideren door de melkleveran ciers. Wil men geen melk meer aan de fabriek leveren, dan moet men dit zelf weten. De A.N.A.B. zal echter niets na laten te trachten er voor te zorgen, dat de melk van De Ommelanden niet naar andere fabrieken verdwijnt. Vandaag zou de A.N.A.B. over deze aangelegen heid met 20 fabrieksdirecties in de noor delijke provincies besprekingen houden. RAAD VAN ZIERIKZEE NEEMT NOOD VERORDENINGEN AAN (Van onze correspondent) Zierikzee, 21 April. In de laatst gehouden vergadering van de raad van Zierikzee is uitvoerig gedebatteerd over de gevraagde be krachtiging door de raad van noodver ordening 4, waarin wordt bepaald, dat mensen die hier langer verblijven dan de in hun tijdelijke verblijfsvergunning aangeven periode, kunnen worden uit gewezen. In aansluiting daarop ontspon zich een debat over het evacuatie- en revacuatiebeleid in het algemeen. Na schorsing der vergadering werd de noodverordening aangenomen. Tevoren was aangenomen, dat het hebben van een droog huis en het noodzakelijk deel hebben aan het arbeidsproces, criteria zijn voor revacuatie van inwoners dei- stad met hun gezinnen. Het betrekken van een huis van iemand anders in over- rigens soortgelijke omstandigheden zal nader door B. en W. worden bekeken. Twee leden van de woonruimtecommis sie zullen in het vervolg vertegenwoor digd zijn bij de zittingen van de met de evacuatie belaste wethouders. PJ een vergadering van polderbestuur ders van Schouwen-Duiveland heeft gistermiddag ir J. F. R. van de Wall, hoofdingenieur-directeur der Zuiderzee werken, een uitvoerige toelichting ge geven over de plannen tot dichting van de dijkgaten. In grote trekken stemde deze toelichting overeen met wat wij hierover verleden week Maandag- publi ceerden, doch enige markante opmer kingen verdienen speciale aandacht. Om een idee te geven van de omvang der gaten vergeleek spreker met aanzien lijke grootheden. Het gat van Schelp- hoek heeft een vermogen van anuerhalf maal de Nieuwe Waterweg; het grootste gat in de Zierikzeese havendam is ver gelijkbaar met een flinke rivier; de ga ten bij Ouwerkerk zijn, wat hun vermo gen betreft, gelijk te stellen met de Nieuwe Maas bij Rotterdam. Destijds hadden de gaten op Walcheren een ver mogen van 100 millioen kub. meter in iedere zes uur, maar het vermogen van de gaten op Schouwen-Duiveland nadert het dubbele daarvan. Ir Van de Wall vertelde, dat de bin nendijken zoveel mogelijk worden ver sterkt. maar dat men met grote moei lijkheden heeft te kampen ömdat zij vrijwel onbereikbaar zijn. Het ene gat is vaak te bereiken, als het andere dicht is. De toestand van de Oudedijk bij Brui- nlsse is en blijft precair tot de stroom- gaten zijn gesloten. Gelijktijdige dich ting van de gaten bij Sirjansland en de Noordzijde van de Vier Bannen, de zgn. Stevensluis, zoals eerst in de bedoeling lag, kan niet doorgaan vanwege de on bereikbaarheid. Uitvoerig beschreef ir Van de Wall de techniek der dichting van de verschil lende gaten. De Zierikzeeënaren stak hij een hart onder de riem door te vertel len, dat scheepskapiteins van oordeel zijn, dat de bruikbaarheid van de haven van deze stad met vijftig procent is ge stegen. Men heeft nu een dyktracé ont worpen over tamelijk hoog land van weerszijden van de havendammen. De dijk wordt ruim duizend meter lang. Over circa 600 meter wordt bezonken. Tot een lengte van 300 meter zitten de ztnkstukken er al in. Besloten is thans de overblijvende lengten van ongeveer vijfhonderd meter te maken van kleine caissons; die elf meter lang, zeven en een halve meter breed en twee meter twintig hoog zijn en die op alle ge'wenste (Ingez. vied.-advertentie) Jdr wacht U een hartelijk welkom en een sfeer van hoffelijke gastvrjheid op de luchtweg naar Uw vacantiebestemming. De KLM stelt er een eer in alle denkbare zorg aan U te bestedtn en U een service te bieden, die geheel en al op Uw comfort is gericht. Schenk Uzelf loet genoegen per KLM ie reizen. Het is dè inzet van een goede vacantie! Zürich 9 x per week retour f 169.20 Genève 3 x per week retour f 198.— Moonliner Milaan 3 x per week retour f 270.- Met ingang van 23 Mei 2 x per week MOONLINERDIENSTEN manleren kunnen worden gecombineerd. Tenslotte deelde ir Van de Wall mee, dat zojuist het eerste zinkstuk in het Schelphoek-gat naar beneden was ge gaan. Voor de dijkgedeelten van de af sluiting van 4 km lengte is in totaal 120.000 vierk. meter zinkstuk nodig, dat men in tien weken op zijn plaats wil hebben. Drie dodelijke ongelukken in Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) Het was gisteren voor het verkeer te Amsterdam een hoogst ongelukkige dag. Er gebeurden drie dodelijke ongelukken, waarvan in twee gevallen kinderen het slachtoffer werden. Op de Zeeburgerdyk bij de tunnel is in de namiddag een zesjarig jongetje, dat in de Grommelinstraat woonde, door een zware vrachtauto overreden- Het kind was onmiddellijk dood. Te kwart voor vijf gistermiddag waren arbeiders op de Jozef Israëlskade bezig een truck het terrein op te duwen. De motor was uitgeschakeld en plotse ling rolde het gevaarte van een kleine terreihhelling terug met het droevige gevolg, dat een zesjarig jongetje, dat vlak achter de truck speelde, een der zware wielen over het hoofd kreeg. Het kind is kort nadat het in het Wiilhel- minagasthiuis was opgenomen overleden. In de avonduren, tegen half tien ver loor een 23-jarige motorrijder in de Oostzaanstraat de maöht over zijn stuur. De motor botste tegen muur en de zeer zwaar gewonde man overleed enige uren na zijn vervoer naar een der zieken huizen Een ongeluk, da minder erge gevolgen had, gebeurde op de hoek van de ersweg en de Middenweg in Ams< Oost. Op deze plaats zijn reeds h< del ijk ongelukken gebeurd omdat men door het hoge kerkhofhek van de Zaai- ersweg af weinig uitzicht heeft op het van links komende verkeer op de Mid denweg, waar over het algemeen vrij snel wordt gereden. Een fietsende dame kwam gisteren tegen half twee de Zaaiersweg af; zij wilde de Middenweg oprijden. Zij werd door een auto aan gereden en op de weg geslingerd. Met wonden aan beide benen is zij in een ziekenhuis opgenomen. KNAAPJE VERDRONKEN (Van een correspondent) Na de gehele nacht tevergeefs bij het licht van een brandweer-aggregaat te hebben gezocht, is Maandag uit het modderige riviertje de Gender het lijkje opgehaald van het driejarige knaapje. Het kind was sinds Zondagavond spoor loos verdwenen en men neemt aan, dat het tegen het vallen van de avond is te water geraakt. Rode Kruis onderscheidt kolonel Reynohls Coördinator van hulp uit het buitenland Tijdens een diner, dat te zijner ere werd aangericht, heeft kolonel Walter B. G. Reynolds uit Toronto in Canada van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis het kruis van verdienste ontvangen als een blijk van hulde voor tiet zeer belangrijke coördinerende werk. dat hij bij de buitenlandse Roae-Kruis- nulpverlemng aan ae watersnoodslacht offers heeft verricht. De heer Reynolds was door het Geneefse bureau voor de coördinatie van de hulpverlening aange wezen. Hij zette drie belangrijke projec ten op stapel, namelijk het textielplan, dat het Nederlandse Roue Kruis tnanfi in staat stelt aan 60.000 personen (12.000 gezinnen) bij terugkomst in het rampgebied een nieuwe uitzet te geven, het huizenplan en het landbouwplan. De heer Reynolds vertelde, dat het huizenplan waarschijnlijk een geheel Scandinavisch project zal worden. Zoals de zaken thans staan, zullen Zweden. Noorwegen, Finland en Denemarken 452 houten woningen schenken, die tezamen ongeveer 8 millioen gulden zullen kos ten. De slotbesprekingen hierover zul len op 28 April tussen Scandinavische afgevaardigden en technici en Neder landse vertegenwoordigers van verschil lende departementen worden gehouden. De eerste 'huizen komen over 3 maan den, de laatste over 6 maanden. Het landbouwplan beoogt boerenbe drijven in de rampgebieden van nieuwe werktuigen en machines te voorzien en staat nog aan het begin van uitvoering. KINDJE VERBRAND (Van een correspondent) Tijdens brand in een woonschip in de Vossevaart te Hillegom is Zondagavond een kindje van één jaar verbrand. De bewoners waren even buurten bij een vederop liggende arkbewoner. Toen de brand werd ondekt, heeft de vader en hebben ook anderen nog gepoogd het schip binnen te dringen, maar de zware rookontwikkeling maakte dit onmoge lijk. (Ingez. med.-advertentie) Flacon 50 dragées: 12,25 Flacon 100 dragées: f 3,75 100dragées voldoende voor 3maanden De rechtbank te Rotterdam heeft in hoger beroep een vonnis geveld, dat ge volgen heeft voor berijders van bepaalde rijwielen met hulpmotor in het gehele arrondissement Rotterdam. De voorgeschiedenis is als volgt. Voor het kantongerecht te Rotterdam was een automobilist gedagvaard, die van links komend, een berijder van een rij wiel met hulpmotor geen voorrang had verleend. Het O.M. was tot dagvaarden overgegaan, omdat rijwielen met hulp motoren steeds als motorrijtuigen waren beschouwd en dus voorrang zouden moeten hebben in dit geval. Ook de kan tonrechter was deze mening toegedaan, n.l. dat men met een motorrijtuig' en niet met een rijwiel te maken had, zodat ver oordeling van de automobilist volgde. Het rechtsgeding was hiermede niet ten einde en de rechtbank te Rotterdam kreeg de zaak in hoger beroep te behan delen. Het rijwiel met hulpmötor is echter onderwerp van bespreking geweest bij internationaal overleg en in Genève werd in September 1949 nopens het wegverkeer een verdrag gesloten. In één der bijlagen staat vermeld, dat ry- wielen uitgerust met een hulpmotor in de vorm van een verbrandingsmotor met een cylinderinhoud van ten hoogste vijf tig kubieke centimeter, mits zij overi gens voor zover betreft hun bouw de voor rijwielen normale eigenschappen bezitten, met rijwielen zijn gelijkgesteld. Dit verdrag, op 2 Mei 1952 door ons parlement goedgekeurd, trad op 19 Oc tober j.l. in werking. Op grond hiervan kwam de rechtbank in de zaak tegen de automobilist tot ontslag van rechtsver volging, tegen welk vonnis de officier van justitie geen cassatie heeft aange tekend. Het resultaat van dit rechtsgeding is Koningin bezocht expositie te Hilversum Koningin Juliana heeft gistermiddag een onverwacht informeel bezoek ge bracht aan de tentoonstelling van jonge Nederlandse schilders in het raadhuis te Hilversum. Granaat bij demonstreren ontploft Gisteravond omstreeks 8 uur was de heer Van Zeytveld te Leuvenheim, een buurtschap tussen Brummen en Dieren, bezig op de deel een granaat te demon teren. Een twaalfjarige buurjongen stond daarbij te kijken. Plotseling ont plofte het projectiel. Van Zeytveld werd op slag gedood, dc jongen werd zwaar gewond naar het algemeen ziekenhuis te Zutphen -ervoerd. nu, aldus vertelde de ambtenaar O.M. te Rotterdam mr Van Buuren, dat in het arrondissement Rotterdam de rijwielen met hulpmotor, voor zover ze voldoen aan de voorwaarden van het verdrag van Genève, als rijwielen zullen worden beschouwd. Dit heeft voor de berijders verschillende gevolgen, bijvoorbeeld; in het arrondissement Rotterdam dienen zij zich van de rijwielpaden te bedienen als normale wielrijders. KRENTEN BLOEIEN IN EERDE' Woensdag zullen de krentenbomen bij het kasteel te Eerde, gemeente Ommen, in volle bloei staan. Tot het komende weekeinde zal de bloesem vermoedelijk het fraaist zijn. De krentenbomen op het landgoed van het kasteel te Eerde werden 150 tot 200 jaar geleden uit Canada geïmporteerd. Deze fraai bloeiende boompjes staan in een straal van ongeveer 500 meter om het kasteel. (Ingez. med.-advertentie) geelt U glanzend haar OMDAT BRYLCREEM zuivere natuurlijke oliën bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorging OMDAT BRYLCREEM geen gom, zeep of alcohol bevat en droog haar weer gezond maakt; OMDAT BRYLCREEM het haar de gehele dag correct houdt zonder overdadige vettigheid. Vraag BRYLCREEM - de perfecte hairdressing County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, England - Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Schouwen-Duiveland wenst betere bootverbindingen (Van onze correspondent) Z i e r i k z e e, 21 April. De stichting „Nieuw Schouwen-Dui veland", mede ontstaan door contact met en op Initiatief van de stichting „Nieuw Walcheren" heeft een onderhoud gehad met de minister-president en daarbij aan enige wensen en verlangens uitdruk king gegeven. Besproken werden de regeling der geleden schade, het herstel der boerenbedrijven, de verkeersmoei lijkheden op het eiland, de verbindingen met de buitenwereld, het woningpro bleem by terugkeer der geëvacueerden, het dijkherstel en de classificatie der bij het herstelwerk ingeschakelde arbeiders. Van direct belang Is volgens de Stichting een betere verbinding Zierik- zee-Westhoek. Vooral de bootdlenst Zierikzee-Burghsluis geeft onvoldoende gelegenheid voor het noodzakelijk ver voer. Hier zouden meer vaarten moeten worden ingelegd, terwijl ook auto's vervoerd moeten kunnen worden. Van daag hoopt het bestuur der Stichting hierover een bespreking te hebben met de minister van Wederopbouw. Ook de enige verbinding te land met Westhoek via Brouwershaven en Seharendijke laat veel te wensen over. Deze weg Is vaak gedeeltelijk onberijd baar door aangespoeld wrakhout en door de vele gaten. De veerdienst Zierikzee-Anna Jacoba- polder eist dringend verbetering, vooral meer comfort en ruimte dan het s.s. 106.6 MILLIOEN IN RAMPENFONDS Het Nationaal Rampenfonds heeft tot gistel-middag 106.6 millioen gulden, ge ïncasseerd. Sedert de opgave van de laatste stand is er weer 100.000 by gekomen. Zijpe vermag te geven. Alweer is het vervoer van auto's hier een groot strui kelblok. Daar te verwachten is, dat steeds meer materialen voor herstel en weder opbouw zullen moeten worden aange voerd, is een grotere boot noodzakelijk. De Stichting acht het tevens van groot belang, het veer Zijpe-Anna Jacobapol- der in de nabije toekomst in te richten voor boten met koplading. Wil men stagnatie in de aanvoer van allerlei benodigdheden bij het droogvallen der oostelyke polders voorkomen, dan dient reeds nu de voorbereiding hiertoe ter hand te worden genomen. Een tweede punt betreft de onderbren ging van de geëvacueerden op het eiland en van hen, die over kortere of langere tijd zullen terugkeren van evacuatie. Door het bouwen van gezinsbarakken zou hiervoor een oplossing kunnen komen, aldus de Stichting. Deze kun nen zowel worden benut in de overbe laste evacuatieplaatsen, zoals Renesse en Haamstede, als ln de plaats van her komst der evacué's, waarheen ze zo nodig kunnen worden overgebracht. Een beslissing op korte termijn over deze problemen zal volgens de Stich ting stellig noodzakelijk zjjn om het herstel en de terugkeer der bevolking zo vlot mogelijk te doen verlopen. Ardennen worden war veronachtzaamd (Van onze Haagse redacteur) ER moge nog zoveel aan de ver wezenlijking van de Benelux in de weg staan, op één punt Is er wei nig reden tot klagen. Het wederzijdse toerisme namelijk ontwikkelt zich be vredigend, Men behoefde waarlijk Zon dag- niet in Amsterdam te zyn om te constateren, dat het bezoek van onze Zuiderburen groot was. Elders ln het land en vooral in de bloembollenstreek, maar ook ln het Stichtse zag men tal rijke auto's met de bekende witte num merborden met rode cijfers. Den Haag en Scheveningen wisten er in het weekeinde ook van mee te spreken. De statistiek zal na het seizoen wel uitwijzen, dat ons land over het bezoek van Belgen niet te klagen heeft. Maar de Belgen blijken ook niet ontevreden over het bezoek van Neder landers. het vorige jaar aan hun land gebracht. Ruim 16 van het totale buitenlandse bezoek aan België be stond uit Nederlanders en in vergelij king met 1951 nam het aantal over nachtingen van Nederlanders bet vo rige jaar met 36 toe. Dit laatste vertelde ons gistermiddag de heer Edmond Struyf, adj. commissaris- generaal voor toerisme ln België tijdens een ontvangst by de Belgische ambassadeur de heer Graeffe. De heer Struyf toonde zich overigens verheugd over het besluit der Nederlandse rege ring, waarbij de hoeveelheid toegestane deviezen van f 400 op 600 werd ge bracht. De heer Struyf verklaarde enigszins verwonderd te zijn over het feit. dat de Nederlanders in de na-oorlogse ja ren de Ardennen wat veronachtzamen. Slechts 21 van de Nederlandse be zoekers vertoefde in de Ardennen te gen 63 in de kunststeden, Brussel incluis. De heer Struyf sprak de hoop uit, dat dit seizoen meer Nederlanders de weg naar de Ardennen zullen vinden. Overigens kampt men in België met soortgelijke problemen als hier te lande. Het hoofdseizoen ls te kort voor het hotelbedrijf. maar tot nu tpe hebben alle middelen om tot vacantiespreiding te komen, vrijwel gefaald. Nu heeft men er by onze Zuiderburen dit op gevonden. Wie in Mei. Juni en Sep- tember zeven dagen achtereen in een hotel logeert, behoeft de zevende dag niet te betalen. Bij een verblijf van 14 dagen krijgt men zelfs een reductie van 24 dag! Overigens geldt deze re ductie uitsluitend voor de kustplaat sen en voor de Ardennen. Verder kun nen de automobilisten bij een verblijf langer dan drie dagen recht doen gel den op fr. 2 reductie op elke liter benzine. Voor de Belgische kust ls stellig dit seizoen de belangrijkste gebeurtenis de heropening van de herbouwde Kur- zaal ln Ostende op 20 Juni a.s. Overi gens zijn er over geheel België ver spreid tal van manifestaties, maar op dit punt verschilt het niet van ons land, noch van andere landen. NOODTOESTAND IN DE BLOEMISTERIJ Op advies van de afdeling bloemiste rij heeft de Stichting voor de Landbouw een brief gezonden aan de minister van Landbouw inzake de noodtoestand in de bloemisterij. De bezorgdheid van de Stichting ls gebaseerd op de uitkom sten van een onderzoek, dat het Lanu- bouw Economisch Instituut heeft inge steld ln ongeveer 80 bedrijven te Aals meer. Hierbij is gebleken dat in de pot plant-bedrijven en seringen-bedrijven het gemiddelde ondernemersinkomen, waar in zyn begrepen: winst, beloning voor leiding en toezicht, beloning voor de handenarbeid van de ondernemer en de rente van eigen kapitaal, gemiddeld be draagt 3400. Ter verbetering van de toestand m de bloemisterij beveelt de Stichting aan. maatregelen tot een verantwoorde be heersing van de productie; voorts de be vordering van de afzet van bloemisterij producten, met name bij het afsluiten van handelsovereenkomsten en maat regelen welke kunnen lelden tot ver laging van de kostprijs. Slachtoffers watersnood Het informatiebureau van het Rode Kruis heeft de 62e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. DREISCHOR Johanne Levin a Steenland-van der Weijde, geb. 4-2-13 te Nieuwerkerk, laatste adres; Zuidstraat d 179. NIEUWERKERK Pieter M. Folmer, geb. 7-12-47, laat ste adres: Stationsstraat 371; Jan Heij- boer, geb. 26-3-21, Laatste adres: Rijks weg 215; Janna. Hendrlna Hoogerland, geb. 16-2-31 te Nieuwerkerk, laatste adres: Westerstraat 37; Jozeas Hooger land, geb. 2-5-97, laatste adres: West- straat 34; Frederik Smits, geb. 2-4-24, laatste adres: Zuidendijk-West 70, Dub beldam. STAVEN 1SSE Tona de Graaf-Van Gorsel, geboren Minister Zijlstra naar de West en de Ver. Staten Van Schiphol is vanmorgen de mi nister van Economische Zaken, prof. dr J. Zylstra, die samen met dr A. Wïnsemius, directeur-generaal van de industrialisatie, een vierweekse reis zal maken, die hen via Paramaribo, Curasao en Venezuela naar New York zal voeren, vertrokken. DE ORANJE ligt weer in haar element, na op de werf van de N. D. S. M. van een nieuwe voorsteven te zijn voorzien. Schilders zijn bezig met het aanbrengen van een frisse kleur.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1