CEn ten slotte.. Friese Bloedtransfusiedienst sprong in de bres In Brabant dit jaar 15.000 ha gerst D.D.D. e uan 't Evangelisch Luthers Weeshuis 275 jaar geleden gesticht WEK DE GAL IN UW LEVER OP 2 'ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 18 APRIL 1953 Internaat voor schippers kinderen te Zwolle Dezer dagen heeft, de particuliere secretaresse van prinses Wilhelmina. mej. J Geldens. namens de Prinses het internaat Prinses Margriet te Zwolle in dienst gesteld, het vierde van het Schoolfonds voor Schipperskinderen vanwege de Ned. Herv. Kerk. Behalve het .vaste gebouw te Amsterdam zijn er thans dryvende Internaten ln Rotter dam. ..Sneek en Zwolle, zodat door het Schoolfonds str-aiks, als ook de Ko ningin Juliana in gebruik wordt geno men, aan 600 schipperskinderen onder dak kan worden verschaft, zodat ze geregeld onderwijs aan de vaste wal kunnen volgen. De Prinses Margriet Is een verbouwde Kempenaar van 510 ton, met'een lengte van vijftig meter; er kunnen S3 kindererf in geplaatst wor den. Behalve de recreatiezaal zijn er slaapvertrekken,' wasgelegenheden, douèh&hokjes e.d. Onder de aanwezigen waren de com missaris der Koningin, ir J. B, G. M. ridder de van der Sohueren, de burge meester van Zwolle, jhr mr G. A. Strick van Linschoten, met de wethou der van Onderwijs, de heer Boden, de inspecteur voor het schlppersondenvijs, de heer J. Tazelaar, en kerkelijke auto riteiten. De directeur van de Internaten, de heer G_ de Jong. hield een pleidooi voor betere onderwijszorg voor schip perskinderen. Er is nog, zo zelde hij o.m,, een groot aantal zwervende" ikinderen, van wie de minister het juiste aantal niet eens weet. Het is nu vooral een huisvestingsprobleem geworden, en daarom Js het dubbel goed, aldus spre ker, dat het onderwijsvraagstuk in deze streek ten cele opgelost ls. De opvoe ding in de internaten is volgens de leer en het karakter der Ned, .Herv. Kerk, doch iedere ouder is vrij ln het kiezen van de school voor zijn kind. Voorts spraken nog de heer C, H. W. Smit, voorzitter van het fonds, ds J. R. Wölfensherger, praeses van de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk, de burge meester van Zwolle en tal van bes.tuur- deren yan enderwijs- en schippersvere nigingen. Onder de vele bloemenmanden was een bloemstukje van prinses Margriet. (Van onze redacteur in de noordelijke provinciën) rPOEN de provincie Zeeland, als ge- -I- volg van de tragische gebeurtenis sen van begin Februari, plotseling uitviel als bloedafnemingsgebied voor de bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis en de succes belovende actie aldaar, waarvoor zich een paar duizend bloedgevers (donors) hadden aangemeld, teniet gisg, verzocht het hoofdbestuur de Friese bloedtransfusie dienst op korte termijn een dusdanige actie in zijn gebied te organiseren. De Friese organisatie, die reeds vroe ger met gunstig gevolg een plasma actie op provincieel niveau had ver zorgd, verkreeg onmiddellijk de mede werking van de commissaris der Koningin en de steun van een aantal burgemeesers. In korte tijd kon een ge bied worden bewerkt, dat ongeveer het zelfde aantal donors opleverde als in Zeeland was uitgevallen. De actie in Friesland is thans in volle gang. De bloedafneming omvat in totaal tien centra, nl. Dokkum, Sint Anna Parochie, Berlikum, Leeuwarden, Kollum, Dron- i'Jjp. Warga, Bergum, Stiens en Grouw. Wij waren in de gelegenheid gesteld, i ,,slag om het Friese bloed" op de plaats zelve gade te slaan. De organi satoren spraken met grote waardering over de spontaneïteit, waarmee de Friese bevolking op de oproep heeft ge reageerd. Vooral de medewerking ten plattelande is loffelijk; terwijl in de hoofdstad'nogal wat afvallers zijn, komen de plattelanders vrijwel allen op. in de dorpen melden zich gehele groepen als zangclubs, voetbalvereni gingen, e.d. aan voor het goede doel. Zo zagen wij 's avonds om halfelf, na de repetitie, het dorpszangkoor in voltal lige bezetting en in de beste stemming verschijnen. Aangezien er op hen werd gewacht, vielen zy bij hun nogal luid ruchtige aankomst letterlijk in de armen van het Roode-Krulspersoneel-ln- battle dress en het zestal ..prikkers"-in- PROBLEMEN NA DE RAMP (•Van een correspondent) Dat West-Brabant sinds jaar en dag van.waterstaatkundige problemen is ver vuld, is algemeen bekend.' „Juist nu ondervinden wy de extra-moeilijkheden van de al te lang slepende kwestie van de afwatering,die „opgehangen" is aan de -kapstok van liet Moerdijkkanaal. Ik zou bijna zeggen: dat ellendige Moer dijkkanaal," zei ir Küpers, rijksland- bouwconsulent tot de K.V.P.-kamerleden, toen zjj deze hoek van Brabant bezochten. Het late droogvallen van sommige pol ders zal in elk geval tot gevolg hebben, dat op deze gronden slechts gerst zal kunnen worden gezaaid. Dat worden dit jaar dan 15.000 hectaren gerst in Bra bant, vijfmaal zoveel als normaal. Afge zien.nog van het feit, dat bij een zo grote hoeveelheid het gewas weinig winst zal afwerpen,' betekent déze .hoeveelheid een probleem, waarover men voorlopig nog niet is uitgepiekerd. Deze 15.000 hectaren geifet zullen ongeveer gelijktijdig moeten worden geoogst, en helaas moét dat ma chinaal gebeuren. Men krijgt op deze wijze een fantastische ai'beidsstop, en het is nog zeer Se vraag, of men ér vel in zal slagen de oogst binnen te krijgen. Brabant kan zijn gebruikelijke 3000 hec taren nauwelijks aan met de aanwezige 130- combines in dit gebied. Er zullen dus machines uit andere delen van het land moeten worden ingeschakeld om de zaak in orde te krijgen. Daarvoor worden reeds nu voorbereidingen getroffen, maai er zal veel van afhangen, of het gewas elders vroeg of laat rijp zal zijn. En daarna blijft het nog de vraag, of er voldoende drogingscapaciteit zal zijn. Een zorg van „langere adem"''in het noodgebied' is de kwestie der landarbei ders. Menige boer zal voorlopig en het zal ongeveer drie jaar duren voor dat zijn grond weer de oude structuur heeft niet voldoende werk hebben voor zijn vaste arbeidskrachten. Moet hij deze mensen tijdelijk ontslaan en straks maar zien, of hij aan nieuw personeel kan komen? Ir Küpers en ook ir Kluytenaar, de rentmeester van de Domeinen te Klun- dert. h'e'oben'in dit opzicht een felle waar schuwing laten horen. „Houdt de land arbeiders op de bedrijven, want wie het land verlaat, komt er niet meer terug", zeiden zij. Dat was geen voorbarige angst, want bij de evacuatie is reeds gebleken, dat menig professioneel land arbeider die in de stad werk had ge vonden en de gemakken van het stads leven leerde kennen, weigert naar het eig-en dorp terug te keren. Het valt niet moeilijk te bepalen, welke zeer ernstige gevolgen een tekort aan geschoolde land arbeiders zoü hebben voor de arbeids intensieve suikerbietenteelt ln West- Brabant. zei ir Küpers nog. Voorlopig heeft men door het vormen van een avbeiderspool de trek naar de grote steden trachten tegen te gaan. De landarbeider krijgt nu zijn normale loon doorbetaald van zijn eigen werkgever, maar als de boer geen werk heeft, wordt de knecht tewerkgesteld bij de Cultuur technische Dienst, die in de polders nog genoeg om handen heeft. Maar dit is niet voldoende. Juist nu is de kwestie van het wederopbouwen van de woningen van de landarbeiders zeer actueel ge worden. Ook dat hebben beide ingenieurs gesignaleerd. Men Wil de lintbebouwing tegengaan, maar laat men in vredesnaam de -landarbeider zijn huisje in de buurt van de boerderij doen herbouwen. Laat hem daarbij voorrang krijgen, en stel hem het gebruikelijke comfort van elec- trisch licht en stromend water in het vooruitzicht, zo wérd gevraagd; anders raken wij hem in de kortste tijd kwijt. Er zal aan dit nevenprobleem de nodi ge aandacht worden geschonken, beloofde burgemeester Sehaminee, Van Zevenber- ;en. Maar of het zal lukken? Wat betreft Ie electriciteïtsvoorziening in de „onren dabele gebieden" is de PNEM verre van royaal. Spoorbrug bij Rhenen wordt weer opgebouwd (Van onze correspondent) Nijmegen, 18 April De Nederlandse Spoorwegen hebben' het plan de tijdens 'de oorlog vernielde en sindsdien niet herstelde spoorbrug over de. Rijn bij Rhenen weer op te bou wen. Tijdens de rampdagen, toen al het verkeer naar het Zuiden over Utrecht moest worden geleid, zou de kwets baarheid van de verbindingen in noor delijke en zuidelijke richting zijn geble ken en daarom zouden de N.S. nu weer het plan hebben opgevat de spoorbrug te Rhenen te herstellen, ten einde in dagen van nood de andere verbindingen te kunnen ontlasten. Dit werd ln de gisteravond gehouden vergadering van de Nijmeegse Kamer van Koophandel meegedeeld. Eerder dan oorspronkelijk ln de bedoeling had gelegen werd Vrijdag de kaasmarkt te Alkmaar weer gehouden. Het plan was er op 1 Mei een begin mee te maken; na besprekingen ge durende de afgelopen week kon liter reeds deze Vrydag toe wor ergegaan. De aanvoer was goed en deze kaas werd ook werkelijk allemaal verkocht. Nagedachtenis oud-wethouder A. C. de Graaf geëerd Gistermiddag heeft burgemeester G. G. Loggers, van Wieringermeer. aan het gemeentebestuur van Sybekarspel het monument overgedragen, dat is ge wijd aan de nagedachtenis van de heer A." C. de Graaf, oud-wethouder van WieElngermeêr, een vooraanstaande figuur uit de illegaliteit van de Wie ringermeer. Na.de plechtige overdracht onthulde een zoon van de op 17 April 1945 ge vallen verzetstrijder het gedenkteken. Namens het gemeentebestuur van Sijbe- karspel aanvaardde burgemeester Elmers het gedenkteken. Aan de voet van het monument werden vervolgens vele bloemstukken gelegd. FAMILIEBERICHTEN (uit andére bladen) Getrouwd: J. Zyderlaan en L. C. W. Hailing, Stolwijk. Bevallen Elsen-Van Dusseldorp, d., Wassenaar; Van Borsêlen-Ridderhof, z., Rotterdam; Brenkman-Gllissen, d„ Deri Dolder: Haffmans-Gielen, d„ Hel den; Lammers-Putman, z., Hamilton, Overleden: J. M. Israël-van de Putte, 68 j., Apeldoorn;' M. Diemer- Boër, 72 j„ Rotterdam; P. E. Ansen, m., 7$ j„- idem; H. Mcinsma-Attema, 93 j„ idem; E. E. M. Strater. m., 78 j., Meer- velöhoven: J. A. Egelie, m„ 76 j„' Amersfoort. (Ingez. méd.-advertentie) Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart.de ziekte kiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN witte jassen van het Centraal Laborato rium te Amsterdam. Terwyl de bloedafneming. waarvoor zich op die avond 158 donors beschik baar hadden gesteld, zich in volmaakte orde voltrok, ging de ijverige leider van de dienst, rir R. A. Hoekstra, bij de „patiënten" rond met een wakend oog, aangezien aan zo'n bloedaftapplng risico verbonden is en zich daarbij complica ties kunnen voordoen. De ene persoon ondervindt er meer last van dan de ander, hoewel slechts een gering aan tal de prestatie met enige minuten in zwijm liggen moet betalen. De overigen spelen het klaar met een kwartiertje te gaan „vloeren", waaraan zelfs geen aspirine, maar wel een kop extra sterke koffie te pas komt. Er is maar een enkele, die op last van de dokter met de auto naar huis wordt gereden; verre weg de meesten bestijgen na een ruim half uurtje hun tweewielig karretje, op geruimd en met de genoegdoening een daad van morele strekking te hebben verricht. HEIFETZ speelt onder politiebewaking viool sonate van Strauss De Amerikaanse violist Jasja Heifetz heeft Donderdagavond ln Jeruzalem onder politiebewaking de Vioolsonate opus 18 van Richard Strauss gespeeld. In plaats van met de verwachte vijandige demonstratie werd de uitvoe ring van het werk met groot enthousias me begroet. Nadat de politie de concert zaal had omsingeld, speelde Heifetz het werk van de Duitse componist voor een gespannen, stampvolle zaal. De Israëli sche dagbladen hadden hun afkeuring uitgesproken over het programma, waar op de Sonate van Strauss voorkwam. Zij hadden dit een belediging voor de slachtoffers van Hitlers Joden-vervol ging genoemd, omdat de componist relaties met de nazi's heeft onderhou den. Na elk deel van de Sonate klonk een hartelijk applaus en aan het einde moest Heifetz een ovatie in ontvangst nemen. Bij het verlaten van de concertzaal werd Heifetz door een onbekend geble ven man aangevallen en aan de hand gewond. aldus meldt A.F.P. uit Jeruzalem. afloop" kwam de staf met z'n helpsters en helpers voor een pauze bijeen. Het was drie uur lang hard arbeiden in een gespierd coördi nerend tempo geweest, De leider, dr Hoekstra, en de secretaris van de af deling Leeuwarden van het Ned. Roode Kruis, majoor A. S. Fogteloo, spraken hun medewerkers toe bij een broodje- koffie, en ook in die woorden vonden wij bevestigd wat wij heel de avond zelf hadden ervaren, dat de teamgeest in de Friese groep uitstekend is en dat deze arbeid, waarvoor niemand de leiding noch de helpers enig hono rarium geniet, met zo'n bereidwillige instelling en con amore wordt verricht. En terwijl de avond overging in de nacht, reed de grote wagen van het Roode Kruis het Friese bloed van de boeren, de arbeiders, de huisvrouwen, de winkeliers, de chauffeurs, de tim merknechts, de zangvereniging en de gemeente-secretaris naar Amsterdam, waar het nog diezelfde nacht bevroren werd in een temperatuur van 40 graden onder nul, waarna het vervolgens in de centrifuge wordt gebracht, waarin de rode bloedlichaampjes (tegelyjc met de ziektekiemen) uit het plasma wor den „geslingerd''. Reeds de volgende dag is het bloed veranderd in een vaste poreuze substantie, die beschikbaar is voor de ziekenhuizen in den lande. Zeeland wel uit Friesland sprong in de bres voor de belangen van de lijdende mensheid. Café's te Amsterdam Zaterdag en Zondag tot 2 uur open De burgemeester van Amsterdam heeft toegestaan, dat de café's, restau rants e.d. in de nacht van Zaterdag 18 op Zondag 19 April tot 2 uur voor het publiek geopend Dlijven. In bedryven. ten aanzien waarvan een muziekvergunnlng c.q. een muziek- en dansvergunning geldt, mag daarvan in gemelde nacht tot 1.45 uur gebruik wor den gemaakt, mits de houders dier ver gunningen van hun voornemen daartoe aangifte hebben gedaan aan het hoofd kantoor der Gemeentebelastingen. He rengracht 196, en de belasting, verschul digd ingevolge de Verordening op de her ring van een belasting op vermakelijk heden, door hen is voldaan. (Ingez. med,•advertentie) HERSENS in 'n laatje Ja, de hersens van de knapste koppen in een laatje van Uw kast, Uw schrijfbureau! Elk ogenblik ter beschikking om U te helpen op Uw weg naar suc ces! Dat kan, als U schriftelijk studeert Uiterst bevoegde leraren stellen in de schrifte lijke lessen van Resa-Hilversum hun wetenschap tot Uw dienst en blyven U leiden tot Uw doel bereikt is.' Vraag vrijblijvend inlichtingen aan Resa-Hilversum. Bekende schriftelijke cursus. OÓJ Dagelijks feuilleton door GUY TRENT 13 HIJ Meld nog steeds haar hand vast en riep: „Dank je wel, Perce. Vriendelijk bedankt", tegen de pianist: toen nam hij haar mee tussen de coulissen waar een paar stoelen stonden. Hij trok er een voor haar naar voren en ging toen nog even 't toneel op om zijn jasje te halen. Hij trok 't aan, viste m een van de zakken en haal de er een pakje boterhammen uit. Hij maakte 't papier open en bood er haar van aan. ..Neem er een. Er zit worst op en ze zijn lekker." .,Ik heb geen honger, dank u wel. Ik heb gegeten voor ik hierheen kwam", zei Roosje netjes. „Ik ook", Larry grinnikte, met z'n zonderlinge driehoekige grijns. „Gebak ken vis en frites en koek en kaas en selderie en Ik vlieg nog in brand van de honger." Enige ogenblikken lang zat hij naden kend zijn boterham op te knabbelen, toen vuurde hjj plotseling 'n vraag op haar af: „Ik heb je naam onlangs gehoord, weet je iemand heeft 't nog maar kort geleden over jou gehad „Ik wil wedden, dat 't die kat was, diie Lila Orone", viel Roosje venijnig uit. „Steekt altijd d'r neus ln andermans zaken, die „Ja. 't Was Lila, geloof ik. Dus jij bent dat meisje, dat de Trots van het Regiment veroverd heeft", ging Larry voort, die 't zich nu herinnerde, maar nu klonk er sarcasme in zijn diepe stem „Die Lord Lorley!" „Charles is heel lief voor me", ver klaarde Roosje, direct klaar een vriend te verdedigen. „Daar twijfel ik geen moment aan." Larry trok zijn wenkbrauwen op tot ze bijna de inplanting van 't haar op zijn voorhoofd raakten. „Maar jij bent de grootste sufferd, die er bestaat wanneer je je door zijn attenties Je hoofd op hol laat brengen. Dat zwijn hoorde niet zo'n kind als jij bent, uit te kiezen", bar3tte Larry los. ,Ik moet u verzoeken uw insinnewa- s terug te nemen, meneer Crayle", verzocht Roosje uiterst gepikeerd. „Charles Lord Lorley bedoel ik li een vriend van mijn." „Wat je zegt!" Larry kneep zijn ogen half dicht. Een eigenaardig gevoel kroop in zijn vingers, en in zijn hart ontwaakte de lust Lord Lorley's hals dicht te knijpen. „Hij zal me helpen een engagement te krijgen aan 't Gejetie Theater. Om- dattle weet. dat lk een beroemde toneelspeelster worden wil, méér dan iets anders in de wereld." „Waarom moet 't dan de Gaiety zijn?" daagde Larry haar uit en zijn lippen krulden zich verachtelijk „Wat heb je tegen de Haymarket, mag ik dat weten? Of 't St. James Theater? Of heeft Zijne Lordschap je niet aange boden je bij je hand te nemen en je regelrecht de kleedkamer van onzè grootste Shakespeare-speler binnen leiden?" „Be weet niet waar u 't over hebt", bitste Roosje, uit haar humeur. Al wat ik weet is, dat ik optreden wil in de Gejetie en Charles zal me daarbij hel pen." Larry hield meteen op haar „te voe- ren". Hfl herinnerde zich hoe vei'rukke- ly<k ze gedanst had en hoe zij een liedje over 't voetlicht kon krijgen en de har ten van al wie haar hoorde, van vreug de kon laten zingen. Dat kleine ding kon wel eens wijzer zijn dan zij op 't eerste gezicht leek en inzien dat ln de revue en de operette haar kracht lag en dat daarom de Gaiety haar doel moest zijn! Maar zelfs in dat geval met haar talent en haar uiterlijk had zij geen hulp nodig van dat verwenste gravenzoontje. Larry was eerlijk bezorgd voor haar jwelzljn toe hij haar waarschuwde: „Als ik jou was zou lk proberen door m'n eigen verdienste aan 't Gaiety Theater te komen, Roosic Torrent." „Waarom?" Zij zette grote ogen op. „Als Ik er gauwer komen kan doordat Charles me helpt? Hij kent een massa hoge lui bij het. toneel. Hij heeft een vriend die de direoteur zelf kent." Verzameling sloten en sleutels tentoongesteld De heer Vincent Bras, een der direc teuren van de Lips Brandkasten- en Slotenfabrieken te Dordrecht, heeft een grote verzameling sloten en sleutels bij eengebracht, die werden gebruikt in het oude Egypte, in Griekenland, in het Romeinse Rijk. Verder zijn er die ge bruikt zijn door de Karolingers, de Me- rdwiingers en de oude Scandinavische volkeren. Houten sloten, zoals die van de Surinaamse bosnegers, heeft de heer Eas eveq. goed als een slavenketen, dde 2000 jaar oud is. De verzamelaar is er voorts in geslaagd enige oude kluis deuren aan zijn collectie toe te voegen, die wonderlijke stalen van smeedkunst en vernuft zijn. Prachtig uitgevoerde sleutels, soms met symbolische voorstel lingen, kunnen verder worden bewon derd. Deze collectie wordt tot en met 15 Mei in Dordrechts Museum te Dordrecht tentoongesteld. Heden heeft de heer Eras deze exposi tie geopend met een causerie, waarin hij tal van interessante bijzonderheden over sloten en sleutels vertelde. DE volgende ochtend was de pijn gelukkig over en terwijl Olie uit bed sprong, zei hij bij zichzelf: „Gelukkig! En nu zal ik maar net doen, alsof er niets gebeurd is en er niet meer over praten! Dan wordt het vast een prettige dag vandaag. Daar zag het ook wel naar uit. Er scheen een lekker zonnetje naar binnen en toen Olie het raam opendeed, hoorde hij buiten overal de vogels fluiten. Terwijl hij zich aankleedde en vast de beschuitjes voo het ontbijt klaarzette, neuriede hij zachtjes in zichzelf ei toen alles klaar was. mompelde hij: „Ziezo, nu zal Rotsreke wel uitgeslapen zijn. Ik zal hem maar eens gaan roepen!" Maar toen bij een ogenblik later bij bet bed van Rotsreke stond, was zyn goede stemming ineens verdwenen. Het bei van Rotsrekel was onbeslapen en van Rotsrekel zelf wa nergens een spoor te bekennen! Walrus in Rotterdam ONDER DE aangekomen (Van onze correspondent) Rotterdam, 18 April. Gistermiddag is te Rotterdam aange komen Hr Ms onderzeeDoot Walrus tde vroegere Icefish), die de Nederlandse marine in bruikleen krijgt van de Ame rikaanse marine. Ter begroeting waren op het terrein van de Onderzeedienst aan de Waalhaven o.m. aanwezig Prins Bernhard, minister Staf, vlce-admiraal A. de Booy, bevelhebber der Zeestrijd krachten, schout bij nacht F. T. Burg hard, commandant Zeemacht Nederland, en de generaal-majoor der Mariniers P. J. van Gyn. Voorts behoorden tot de genodigden de Amerikaanse ambassa deur Selden Chapin, de heer Clarence Hunter, en majoor-generaal Alfred H Noble, hoofd van de Militaire Advies groep. De Walrus ls In 1944 gebouwd en meet 93 X 8 meter, het schip heeft een waterverplaatsing by onderwatervaarl van 2400 ton. Onder water bedraagt de maximum snelheid 10 mijl, boven water 20 myl. Het schip ls voorzien van een snuiver en heeft zes boeg- en vier hek- torpedolanceerbulzen. De bemanning bestaat uit 80 koppen Met een lied, dat een ereplaatsje in de eetzaal had, moesten de eerste weeskin deren van het Evangelisch Luthers Weeshuis een paar maal daags hun dankbaarheid jegens hun weldoeners uiten. Gelukkig is het tegenwoordig anders gesteld en de weeskinderen van nu, nu het weeshuis op 27 April 275 jaar bestaat, zouden waarschijnlijk niet weten wat hen overkwam wanneer hen deze rijmelarij werd voorgelegd: „O aangenaam verblijf, wie zon U niet waar deer en? Hier laat liefdadigheid ons nimmer iets ontbeeren Van 't geen tot onderhoud van 't lighaam noodig is Hier worden we opgeleid tot eedle deugdbetrachting Hier sterkt men ons geloof, en onze heilsverwachting. Zou hier de troon niet zijn der waare erkentenis?" Het Evangelisch Luthers Weeshuis werd dan 275 jaar geleden gesticht, aan de Noordzijde van de Lauriersgracht. De plannen voor deze stichting waren al enige jaren oud, maar steeds weel waren de financiën het moeilijke punt geweest waar alles op afstuitte. De ge meente had het niet en slechts door de fift van een zekere Jan Geerkens, die aar het huis en de tuin van een voor malige goedleermakerij aan de Lau riersgracht aanbood, kon de stichting worden verwezenlijkt. Op 27 April 1678 was toen het weeshuis een feit gewor den: drie diakenen en drie assessoren werden door de diaconie benoemd uit de gequalificeerden der gemeente. De eer ste weeskinderen, 25. kwamen in Augus tus. Ondanks de strenge reglementen voor de toelating de kinderen moes ten ln de gemeente zijn gedoopt, moch ten niet ouder zyn dan twaalf jaar, de vader moest twaalf jaar burger zijn ge weest en bovendien moesten zowel de vader als de moeder twaalf jaar lid van de gemeente zijn geweest nam het aantal weeskinderen gestadig toe. In 1684 al volgde een uitbreiding van het gebouw; in 1757 werd zelfs een heel nieuw voorhuis gebouwd. Toen kwamen in 1811 de Fransen: het weeshuis moest worden ontruimd om tot militair hospitaal te worden inge- i-icht, de 143 wezen kwamen aan de Muidergracht terecht in.het besjes huis! De moeilijkheden waren natuurlijk groot. Het aantal ouden van dagen moest worden beperkt, de weeskinderen intussen namen steeds in getal toe. Waarom na afloop van de Franse bezet ting de kinderen niet naar hun eigen huis terug gingen is niet helemaal dui delijk; in ieder geval werd het huis, dat eerst werd verhuurd, in 1832 door de stad gekocht en gebruikt voor de ver pleging van cholerapatiënten. Als een voorlopige oplossing bouwde de diaconie in 1861, inmiddels waren er al 302 wees kinderen, een afzonderlijk ziekenhuisje naast het gesticht op de hoek van de Nieuwe Kerkstraat. Pas in 1883, nu door een belangrijke erflating, kon aan de Weteringschans een nieuw weeshuis worden gebouwd, het weeshuis waarin nu het 275-jarig bestaan van de stich ting zal worden gevierd, zo vertelt B. de Ridder in „Ons Amsterdam". Er zijn thans niet veel weeskinderen meer, voornamelijk voogdijkinderen worden in het weeshuis geplaatst. (Ingez. med.-advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dap moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Datzelfde aureool van puurheid en onschuld, dat zulk een diepe uitwerking had gehad op Charles Lorley bracht nu Larry tot zwijgen, 't Zat 'm niet zozeer in haar naïeve protesten, als wel in die heldere, stralende blik ln haar ogen, die recht door ihem heen schenen te zien tot aan de Hemelpoort en die hem 't recht ontzeiden haar ziel te bezoedelen met zelfs maar de o-zo-goed-bedoelde waarschuwingen. Lorley moest haar tn ieder geval netjes behandeld hebben, anders had zij er zo niet uitgezien als een van Miohelangelo's engelen in modern gewaad. Zijn blik gleed over haar slechtzlt- tende, vale jurk van grof, donkerblauwe wollen stof on hij bracht haar zonder omslag aan 't verstand; „Je zult chiekere kleren nodig hebben dan je nu aanhebt wanneer je Indruk wilt maken op die directeur of op een van zijn vrindjes." „O, dit is m'n beste niet", legde Roosje uit. „Ik heb me zwart-fluwelen, dat de meissies mijn hebben gegeven met nog wel 'n kanten kraag." „Die schoenen..." Larry keek min achtend naar haar lompe schoeisel en tegelykertyd was hij ln het diepst van zyn hart voldaan, dat haar aanbidder tot nog toe geen kleren voor haar ge kocht had. „Wanneer ik op het toneel sta krijg Ik de hele tijd de schoenen aan, die lk hebben moet, want daar zorgt de direc tie voor. En ln het gewone Teven..." ze haalde de schouders op, „doet het er niks toe, wanneer alles maar schoon en heel Is." „Die zit!" grinnikte Larry. „Maar je zult nog heel wat moeten doen aan dat ontzettende accent van je, voor je ge schikt bent voor ster", zei hij plomp verloren. „Bedoelt u hoe lk spreek?" „Ja. Het spijt me, Roosje. Dat had lk niet moeten zeggen. Ik heb je ge voelens gekwetst", vóegde hij er haas tig aan toe. toen hy dc bedroefde en vragende uitdrukking zag in haar ogen, die zij strak op hem vestigde. „M'n gevoelens zijn helemaal niet gekwetst' verzekerde Roosje hem. „Ik weet dat lk niet spreek zoals de grote lui zoals u, meneer Crayle. Maar lk dacht als 't niet te veel moeite was en als u me toevallig eens Iets hoorde zeggen dat niet goed was, zou u me dan willen zeggen hoe lk 't wèl zeggen moet..." „Graag Roosje. Maar ik waarschuw je, wanneer je naam ln grote letters bulten het Gaiety Theater hang', dan zal ik tegen al m'n vrienden opschep pen: lk heb Roosje Torrent haar uit spraak geleerd." „Daar plaagt u me alweer", berispte Roosje hem. „Maar lk geloof, dat u.zelf niet lang bij de Schmiere blijven zult, meneer Crayle" voort LH K... GRAMOFOONPLATEN ITJJ 'I De heer Rudi Schuricke, zanger 1'fflfj van amusementsliederen, is de M3/ eerste geweest, die „Auf wie- derseh'n" zong. Voor de radio. Voor de gramofoonpiaat. Daar ginder aan de overzijde van de grens, waar Eberhard Storch tekst en muziek van deze schlager-van-hier-Tot-guntér heeft geschreven. Het is geen klein succes geworden. Trouwens, de beer Schuricke is aan successen gewend. Wij hebben hem gisteren in het Victoria-Hotel ont moet. Een rijzig heer, die vertelde reeds twintig jaar zanger te zyn en het aantal gramofoonplaten voor Po- lydor gemaakt, niet te kunnen tellen. In elk geval is hij thans de bezitter van 'het grootste hotel aan de Ammer- see, even Zuidwest van München. Vyf- enveertig kamers, tennisbanen. Vóór de oorlog zong Rudi Schuricke reeds voor de AVRO. Tijdens het Ne derlandse tournee, die hij thans met een klein orkest, half Belgischhalf Duits, de coloratuur-zangeres mej. Holm en de violiste Noucha Doina maakt, zal hij wéér voor de microfoon van deze omroepvereniging komen, en wel op 26 April. Diezelfde dag treedt Schuricke in het Concertgebouw op. „Wanim weinst du, kleine Tamara?", „Florentinische Naohte" behoren tot de zeer bekende liederen uit het réper toire van deze zanger, zoon van een militar-kapellmeister in Brandenburg aan de Havei. „Zelf ben ik helemaal, maar dan ook helemaal geen militair", vertelt hij. Dat ligt hem niet. Hij is zanger. En, geslaagd, zakenman, zou den wij zo z was nu goed op de hoogte van hei theater-jargon. „U bent veels te goed Mervoor." „Veel te goed, Roosje", verbeterde hij haar. ,Veel te goed", herhaalde Roosje nederig. Nu drong het geluld van voetstappen en stemmen van achter het toneel tot hen door en Larry zei spijtig: „We zul len naar de kleedkamers moeten, als niet beboet willen worden omdat we niet met de aanvang klaar zijn." Hij merkte, dat hij maar één boter ham had gegeten en pakte de rest weer in. Terwijl ze door de met gasvlammen verlichte -gang liepen, vroeg Roosje be schroomd: „Meneer Crayle. mag ik u vragen Iets voor my te doen?" „Voor de dag ermee, juffrouw Tor- rent!" Hij keek op haar neer met 'n raad selachtige, geamuseerde blik. „Weet u het ls zo als u ooit Iemand heb ben wil om üw liedjes mee te repete ren, dan zou u myn 'n groot plezier doen als u myn vroeg..." „Dan doe j ij Iets voor mij, ik niet voor jou", luidde Larry's antwoord. „En wat méér is: ik zal je aan ,1e woord houden, let op! Wie weet Roosje, mis schien vaar ik nog eens in jouw kielzog recht naar 't toneel van 't Gaiety." Roosje pruilde. „Ik wou, dat u myn niet altijd voor de gek hield, meneer Crayle." „Mij, Roosje. Vergis je niet, ik ben nooit ernstiger geweest." Hij kneep haar even in de wang en opende de deur van de kleedkamer, die hij deelde met een paar andere „ge sproken rollen" in de pantomime. Roosje liep door. naar de kleedkamer van het ballet. Haar stemming ver beterde weer: Larry had haar verzekerd, dat hy haar niet geplaagd had. Wat 'n bof was dat geweest, dat ze net van avond zo vroeg naar de schouwburg was gegaan, toen Mi dat liedje aan t repeteren was! Wat zou dat heerlijk zijn als zij zo netjes kon leren spreken als hij en Charles! Ze hoopte uit de grond van haar hart, dat 't niet lang zou duren voor Mi haar weer nodig had om een nummer met hem te repeteren. (Wordt vervolgd) VRIJE FLAMINGO'S Men heeft dit jaar in Artis de proef genomen om het hek, dat de flamingo's van het publiek scheidt (of omgekeerd) te ver wijderen en er slechts een uiterst laag hegje voor in de plaats te zetten. Tot nu toe is de proef geslaagd en de sier lijke vogels lopen nu als het ware vrij rond. En toch zullen ze vermoedelijk overdag niet het stapje over het heg je wagen. Want flamingo's zijn sterk sociale dieren, die altijd na.uw aaneengesloten in groepen leven. Bo vendien is het grasveld, waarop ze le ven voor hen een veilig terrein geble ken, waar ze niet zo gemakkelijk van zullen afkomen. Het is niet onmogelijk, dat 's nachts, wanneer de omstandigheden voor de dieren totaal zyn veranderd, een der brutaaisten eens een kijkje ïn de bui tenwereld gaat nemen en dan zullen de andere hem wellicht volgen. Maar bij de komst van de eerste bezoekers zullen zij zich ongetwijfeld zo snel mo gelijk naar heit veilige grasveldje haasten. In theorie ls het ook mogelijk by- voorbeeld leeuwen achter zo'n geringe versperring te zetten. Wanneer ze niet op jacht gaan en dat zal niet gauw gebeuren, omdat ze in Artis voldoende te eten krygen zullen ze rustig ach ter het hekje blijven, omdat ook voor hen daarbuiten alleen maar de „boze, vreemde wereld" bestaat. Maar deson danks waagt men het er in Artis maar liever niet op Ook de andere segmenten van het grote vogelveld, waarop de flamingo's een eigen afdeling hebben, worden op geknapt en gemoderniseerd, zodat de daar verblijvende vogels eveneens he ter voor het publiek zullen zijn te zien. SMEEDKUNST [-gF] De constructiewerkplaats en buil smederij G. Heemskerk, Oranje Vrijstaatkade 7 in Oost, viert binnenkort haar 40-jarig be staan. In 1913 was, zoals de directie van het bedrijf schrijft, het ijzer heet en de heer G. Heemskerk Sr. begon hei- te smeden. In samenwerking niet de heer G. J. Breukelaar richtte .hij een kunstsmederij en constructiewerk plaats op. De heer Breukelaar trad na drie jaar al uit de firma, de heer Heemskerk evenwel hield vol. Zijn moeite is beloond: na veertig iaar UA&SA bard en onafgebroken werken is hy nu de eigenaar van een grote construc tiewerkplaats en een smederij die er mag zijn. De leiding van het bedrijf heeft hij nog altijd niet neergelegd, hij beeft er Integendeel een actief en be langrijk aandeel in; een aandeel dat voorlopig ook nog wel niet zal ven minderen, Het personeel van bet be drijf zal Woensdag 22 April, de vie ringsdag van het jubileum, de heer Heemskerk des ochtends ln zy'n kan toor een geschenk aanbieden. FEEST IN OOST 1 w I In Oost Frankendaalkwartier M ij wordt, wij hebben het al vertelc VEfx een wijkcentrum voorbereid. Ee: voorlopig bestuur is gevormd mr T Schadd is voorzitter, en eerst secretaresse is mevrouw M. Wijn schenkYvon, Eisingastraat 28 E waar men zich als lid van de vereni ging, die de basis wordt van het wijk centrum (dat nog geen naam heeft] kan aanmelden. Het voorlopig bestuu is voornemens op Koninginnedag 30 April, een feestje voor de jeugd t geven: ballonwedstrijd, versierde auto peds, touwtrekken, zaklopen en blok jesrapen; dit laatste voor de kleuters Het feest begint 10 u. op het grasvel' tegenover de Ritzema Bosstraat en d Bolkstraat. Inschrijving uiterlijk 2 April bij mevr. SandersLindenbergl Eisingastraat 27 I; de heer J. H. Daa men, Ferrarisstraat 61 (tussen 5 en uur)mevr. WijnschenkYvon, Eisin gastraat 28 II of mevr. A. Keppel. Rit zema Bosstraat 17 hs. De deelnemin; aan de wedstrijd is gratis. Het voorlopig bestuur deelt no; mede, dat het de bedoeling van d gemeente is tussen de Glauberweg Pieter Zeemanlaan-Van 'tHofflaan e: de Ostwaldstraat een speeltuin aan t leggen. Het bestuur zal trachten dez speeltuin en clubgebouw ter beschik king der vereniging te krijgen. BAZAR-AMUSO rnn Vanavond 19.30 en morge: 1H 13.30 houdt de V.C.J.V. eei VQX bazaar in de „Lairesseschool' Ruysdaelstraat 67 ten bate vai het jongerenwerk en het vryplaatsen fonds. Deze bazaar genaamd Amuso en to stand gekomen met medewerking vai Oud-leden, heeft tot doel de V.C.J.N en enige jongere groepen, die than in een financieel zeer moeilijke positï verkeren, te steunen en in staat tt stellen hun leden de Pïnksterconfe rentie 1953 in Ommen te laten bezoe ken en hun belangrijk jeugdwerk voor! te zetten en uit te breiden. KALENDER De herdenkingsbijeenkomst van d ghetto-opstand van Warschau, morge: in Bellevue, begint door onvoorzien omstandigheden met 20 u. 's avondf doch eerst 20.45 u. Voor de Amsterdamse Loge der Theo sofische Vereniging geeft prof. E. I Selleger een openbare lezing: Het Denk vermogen omgezet van Heerser tot Die naar. op Maandag 20 April 20 u, in ge bouw Isis, Tolstraat 155 a. De vrouwengroep Amsterdam van d Christelijk Historische Unie houdt oi Woensdag 22 April, 20 u. een familie avond In het American Hot.el, Marnix straat; de heer F. H. van de Weterin, zal spreken over: Wij en de gemeente raadsverkiezingen. UITGAAN Carré: Dagelijks om S uur. morgen oo! om 2 uur. De Jantjes: Centraal Theater Elke avond om 8.15 uur. morgen ook on 2 uur, speelt de Nod. Comedie Welkon thuis, Helena; Concertgebouw: Vandaa, en morgen om 8 uur speelt de Amsl Postharmonie in de gi'ote zaal; in d kleine zaal treedt heden om 8.15 uur d pianist Gérard van Blerk op; Maan da. om 8.15 uur Stanley Weiner (viool) e George var. Renesse" (piano) in de klein zaal; Hypokr:terion: Morgen om 2 en uur kindervariété: Kleine Komedie: Da gelijks om S.15 uur De Medailles van ee Oude Vrouw; Leidsepleïn Theater: Da gelijks om 8 uur Dè Kleine Hut; Stads schouwburg: Vanavond om 8 uur speel het A.T.G Zes Personages op zoek naa een Schrijver; Tropenmuseum: Morgei om 3 uur Indiase dansen door Mohin Devi; Stedelijk Museum: Morgen om uur een concert door Jo Hekster (viool en Johan van den Boogert (plano) Nieuwe de la Mar: Dagelijks om 8 uu Jan Musch in De Vrek. HET is niet alleen in de sfeer van d< grote politiek dat op het ogenblil onderhandelingen worden gevoeri waarbij men tot overeenstemmlni tracht te komen; als eerste vroeg' klant bij de kapper vanmorgen zatei wij er middenin. Om ons heen ruistei dc bossen van Nunspcet, rezen de witti toppen van dc Alpen op in de blauw hemel boven de Amsterdamse huizen zong de branding bij Zandvoort. D opper-kapper stond met gefronst voor hoofd over ccn lijst gebogen, terwijl d> bedienden zich om hem heen haddei geschaard. „Mag het even, meneer?' vroeg hy „anders komen we er nool uit, ziet u, straks wordt het te druk •Tan zal u helpen, met hem ben 11 klaar". Jan legde een romige zeeplaaj over onze kaken en in de spiegel zagei wij zijn baas een zorgelijk gebaa maken. „Vooruit dan maar weer" zt hij „Dick gaat dus eind Juni en da- kan Henk..." „Ik wou graag in Augus tus" zei Henk snel. „Ik zou ook bégi: Juli krijgen, eind Juni en begin Juli zei Dick. „Augustus niet" zei Ja langs ons oor en schermde heftig me het scherpe scheermes-lemmet „ter minste begin Augustus kan niet. Da ga lk, De school' van mijn dochter be gint de 16e weer". „Jan" zei Hen! „Kan jii niet een paar dagen eerde gaan? We zouden dc 10c vertrekke' en als jij dan terugkomt..." „De 10 is mlin moeder iarig" zei Jan „dat zou den we in bet huisje vieren. Er is toe! wel een latere reis' Waarom neem t September niet? Dan is het dikwijl no" prachtig weer en in het bnh-enlan. hliift bet langer mooi". Mijn ver loofde" zei Henk „heeft middel Augustus vacantie. Dan zou ze moetd ruilen met een collega, maar da.t kaï weer niet. want die collega d'r verloof de moet dan ruilen met... Opnieuw zwaaide het scheermes ge vaarlllk langs ons hoofd. Want de haa had op het tafeltje geslagen. „Nou i het uit!" riep hi1 „meneer, dit duur zo al vilf dagen!" Hit greep een paa papiertjes en krabbelde daar data or Toen greep Mi onze hoed „permit teert u even meneer?" en deed d papiertjes erin. „Alsjeblieft" zei Ir „willen de beren trekken?" De here: trokken en keken teleurgesteld. En ten slotte, toen inmiddels eei tweed klant onder het mes zat, begoi het weer: „Zeg. ik heb Augustus ge loot. Als wii non ruilen, een paar da gen. dan ruilt mün verloofde met haa collega en die d'r verloofde ruilt dai weer met..."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2