ALGEMEEN HANDELSBLAD §Hicurve Jim <5 ter 6 amis c£e gourattt PREMIER NAZIMOEDIN VAN ZIJN FUNCTIE ONTHEVEN Ouwerkerk op Duiveland vrijwel weggevaagd Eisenhowers rede was een inleiding CRISIS IN PAKISTAN V.V.D. sloot geen overeenkomst met Duitse liberalen en nastie m DE Verwarrende ontwikkeling in Surinaamse politiek DE 126e JAARGANG - Ne. 41076 ZATERDAG 18 APRIL 1953 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Gouverneur-generaal benoemt Mahamed A1L ambassadeur in V.S., tot opvolger AE gouverneur-generaal van Pakis- tan heeft premier Khwaja Nazimoedin van zijn functie ontheven en zijn kabinet ontbonden Nazimoedin was sedert de dood van zijn voor ganger Liaquat Ali Khan premier. Daarvoor was hij gouverneur-gene raal. In het op 23 October 1951 tot stand gekomen kabinet had Nazimoe din tevens de portefeuille van Defensie. Gouverneur-generaal Ghoe- lam Mohammed heeft Mohammed Ali, de 44-jarige Pakistaanse ambassa deur in de V.S. verzocht een nieuwe regering te vormen. Ghoelam Mohammed werd in 1951 op advies van de regering van Pakistan door koning George VI van NAZIMOEDIN Engeland benoemd. Als gouverneur- generaal is hij gemachtigd porte feuilles terug te nemen, indien hij van ifiening is dat de situatie in het land dit eist, hoewel in het algemeen het ontslag van een premier pas komt na een motie van wantrouwen door het parlement. Radio-Pakistan maakte bekend dat Mohammed Ali Maandag uit de V.S. is gearriveerd. De gehele week hebben be- sprekingen op hoog niveau plaats gevon den. Het besluit om Nazimoeddin te ont slaan en Mohammed Ali met kabinets formatie te belasten is gistermiddag op een kabinetszitting genomen. In de verklaring, waarin bekend werd gemaakt, dat Nazimoeddin van zijn func tie wordt ontheven, zeide Ghoelam Mo hammed: „Ik heb met toenemende onge rustheid de buitengewoon moeilijke om standigheden gadegeslagen, voor welke Pakistan zich gesteld ziet. Er is een zeer ernstige voedselsituatie. De algemene economische vooruitzichten vertonen ver scheidene aspecten, welke krachtig moe ten worden aangevat. De situatie van wet en orde eist krachtig optreden. Br is ernstige critiek op regeringsmaatrege len en nog meer op het uitblijven van maatregelen om de situatie het hoofd te bieden. Ik word tot deoc nclusie gedreven dat het kabinet van Khwaja Nazimoed din volkomen ontoereikend is om de moeilijkheden, voor welke het land zich gesteld ziet, het hoofd te bieden. In de noodtoestand welke ontstaan is, is het een plicht het kabinet te vragen af te treden, opdat een kabinet dat beter in staat is aan haar verplichtingen jegens Pakistan te voldoen, gevormd moge wor den". jjE nieuwe -premier heeft later bekend gemaakt, dat re ede zeven nieuwe ministers zijn beëdigd. Het zijn Zafroel- lali Khan, Mohammed Ali een naamge noot van de premier), Moestaq Ali Goer- mani, Sadar Bhadoer Khan, MullicJc, dr Queritsji en dr Barodi. De premier uit de grensprovincie Ab- doel Qoeaiyoem Khan en de Hoge Com missaris te New-Delhi Sjoeaib Queresji hebben er in toegestemd zitting te ne men in het kabinet, waarin verder nog enige niet met name genoemde personen zijn opgenomen. De nieuwe premier, die zelf kort ge leden drie maanden gevangen heeft ge zeten, beloofde een onderzoek in te zul len stellen naar het lot der politieke ge vangenen en verzekerde, dat er een eind zou komen aan onverdraagzaamheid, ne potisme en corruptie. De nieuwe regering is. evenals de oude, geheel samengesteld uit leden van de Mohammedaanse Liga, waarvan Nazimoeddin president is. „Slechts als de Liga zou hebben gefaald, zou men een coalitieregering hebben moeten vormen", zo zeide de nieuwe pre mier. In New-Delhi meende men reeds enige tijd te weten, dat de betrekkingen tussen Nazimoeddin en Ghoelam Mohammed, de gouverneur-generaal, enigszins gespan nen waren, doch er waren geen aanwij zingen voor een crisis. In New-Delhi is het bekend, dat Ghoelam Mohammed veel belang hecht aan vriendschappelijke betrekkingen tussen India en Pakistan. Zeven Amerikanen door Noord-Korea vrijgelaten De Noordelijken in Korea wensen, aldus een Vrijdag door het communis tische persbureau „Nleuw-China" aan gehaalde officiële verklaring, dat op de bijeenkomst van de verbindingsoffi cieren te Pan Moen Jon op Zondag een datum wordt vastgesteld voor de her vatting van de bestandsbesprekingen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend ge maakt uit Moskou bericht te hebben ontvangen, dat zeven Amerikaanse burgers zijn vrijgelaten, die na het uit breken van de oorlog in Korea door Noord-Korea anse troepen waren ge vangen genomen. Bekend is geworden, dat van de in totaal 13 geïnterneerde Amerikaanse burgers er 3 waren over leden en dat omtrent het lot van 3 anderen niets bekend was. Van de 170 huizen 145 vernield of beschadigd (Van onze correspondent) Zierikzee, 18 April Niet minder dan 96 huizen te Ouwer kerk op Duiveland zijn weggespoeld, terwijl êr 49 zwaar zijn beschadigd, wat er in de practijk op neerkomt, dat ze straks ook zullen instorten. Ouwerkerk telde ongeveer 170 woningen. Kreken en zandbanken beslaan thans reeds een oppervlakte van meer dan 300 ha en op de plaatsen waar het water niet wegstroomt bij eb, zijn nog geen grondmonsters genomen. Volgens de Centrale Dienst Noord zeeland zijn te Nieuwerkerk 300 wonin gen geheel vewoest en 100 zwaar be schadigd. De wederopbouw zal niet gemakkelijk zijn, maar toch heeft men in de laatste gemeenteraadsvergadering de eerste na de ramp de vraag behandeld, hoe de herbouw moet geschieden. Hiertoe zal overleg worden gepleegd met een stedebouwkundige. Vertegenwoordigers van verschillen de organisaties, werken in het bijna drooggevallen Dreischor. Een soortge lijk team is ook in Oude Tonge werk zaam. Deze groep werkt thans aan het schoonmaken van de openbare ge bouwen. Het dorp had al iets verder droog kunnen zijn als men geen pech had ge- Het Duitse persagentschap D.A.P. heeft gepubliceerd, dat de Neder landse V.V.D. en de Duitse vrije demo- cratische partij tijdens een bijeenkomst te Dusseldorf, tot samenwerking heb ben besloten, In een onderhoud deelde prof. mr P. J. Oud mede, dat dit niet juist is. De „Liberal International" heeft aan het hoofdbestuur van de V.V.D. ver zocht toe te treden tot dit verbond. Bij deze organisatie zijn ook aangesloten de Engelse, Zwitserse, Franse en onder meer ook de Duitse liberale partij. De V.V.D. heeft de Liberal Inter national geantwoord, dat zij in principe bereid zou zijn toe te treden, doen eerst zich wenste te overtuigen hoe de ver houdingen bij de Duitse vrije democra- Wij vestigen uw aandacht op: VERANTWOORDING VAN GIF TEN bij het Handelsblad voor het Rampenfonds binnengeko men yag. 3 DORUS RIJKERS, de koning der blauwe zeeridders pag. 3 SAHARA zou het Texas van mor. gen kunnen vtorden pag. If ZAAK-FINALY heeft drie pre cedenten Paü- h DUITSE HERBEWAPENING wint terrein bij de politieke mening pag. Jf RUSSISCH VLOOTBEZOEK aan Engeland paf), h Dr AART JURRJAANSE na 51 jaar uit Zuid-Afrika in ons land terug pag. 7 SUITE CLASSIQUE TEN PLATTELANDE (foto-repor. tage) pag. 8 KRU1NINGEN, dorp in nood pag. 9 MERGELWINNING in Limburg pag. .9 ENGELAND INTRODUCEERT turbine-schroefvliegtuigen pag. 9 BEELDENDE KUNST IN AME RIKA staat onder de druk van de abstracte mode pag. 11 THOMAS MANN'S oprechte zelf portret pag. 11 VERKORTE BIJBELUITGAVEN en bijbelse kunst pag. 11 NAAMLOZE VENNOOTSCHAP •n haar aandeelhouders pag. 15 tische partij lagen. Door de plaatsver vangende voorzitter van de Duitse partij, dr Friedrich Middelhauve is toen een uitnodiging aan de Nederlanders gezonden Hierop volgde een bespre king. waaraan deelnamen prof. Oud en dr H. A. Korthals. Een voorstel van dr Middelhauve om te komen tot een Europese libérale partij heeft de V.V.D. voorshands van de hand rezen. Binnenkort zal het hoofdbe stuur van de V.V.D. bijeenkomen om te besluiten toe te treden tot de „Liberal International". De algemene vergade ring van de V.V.D. heeft onlangs het be stuur gemachtigd om na de partijraad gehoord te hebben, tot de „Liberal Inter national" toe te treden. Prof. Oud deelde nog mede, dat ten onrechte de indruk is gewekt dat uit Noord-Rijn-Westfalen namens de Duitse vrije democratische partij aan de besprekingen in Dusseldorf deel namen de minister van binnenlandse zaken dr Fransz Meyers en de president van de landdag Joseph Cockeln. Deze politici, aldus prof. Oud, zijn in het geheel geen lid van de liberale partij doch maken deel uit van de CDU. Hof verantwoordelijk voor incidenten in Iran? Radio-Teheran heeft bekend gemaakt, dat de gouverneur, de garnizoenscom mandant en de chef-staf in Sjiraz, waar kort geleden anti-Amerikaanse onlusten voorvielen, zijn vervangen door andere functionarissen. Tijdens de wanordelijk heden hebben menigten aanvallen gedaan op kantoren en woonhuizen van Ame rikanen die voor het punt vier pro gramma werken. Prins Kosrow Ghatsj- gai, Kamerlid en tevens leider van de machtige, Mossadeg steunende Ghatsj- gai-stam, heeft verklaard, dat het leger „op instigatie van het hof" rechtstreeks verantwoordelijk is voor de incidenten. De radio maakte bekend, dat de staat ran beleg is afgekondigd in Difoel, een stad in de Zuidwestelijke olieprovincie Khoezistan. Dit werd gedaan vanwege recente wanordelijkheden. De radio gaf hierover geen bijzonder heden, maar van officiële zijde werd vernomen, dat er gisteren botsingen plaats hebben gevonden tussen voor- en tegenstanders van Mossadeg. Volgens deze berichten zijn er ook wanordelijk heden geweest in Abadan, waarbij ver scheidene mensen om het leven zouden zijn gekomen. Een vroegere employé van de Russi sche ambassade in Teheran beweert in een artikel in het Amerikaanse blad This Week, dat de Russische ambassa deur op 4 Februari 1949 een communis tische opstand in Iran heeft moeten afgelasten, omdat een op zijn last ge huurde moordenaar er niet in was geslaagd de Sjah neer te schieten- kregen met de motoren van het gemaal te Bellart, waardoor de droogmaking tijdelijk moest worden stopgezet. Inmid dels zijn andere motoren aangekomen en vóór 1 Mei kan de polder droog vallen. De drooglegging betekent echter in geen geval dat de bevolking kan te rugkeren. Dat kan alleen al niet, omdat 50 huizen z\jn verwoest en de terugkeer der bewoners pas mogelijk zal zijn als een redelijke beveiliging tegen het zee water bestaat. Kerkelijke hulpverlening uit Canada Gemeenten van de Ver. Canadese Kerk hebben 110.176 dollar bijeenge bracht tot hulpverlening aan de door de overstromingen in ons land en in Enge land gedupeerden: de Ned. Herv. Kerk zal de helft van dit bedrag ontvangen, en enige Kerken in Engeland gezamen lijk de andere helft. DEELNEMERS AANVAL OP VRIJE PERS VERHOORD Te SuraJbaia zijn 91 studenten, die verdacht zijn van deelneming aan de aanval op het gebouw van de Vrije Pers, aangehouden en verhoord, Donderdag avond werden allen weder vrijgelaten. De resident, de officier van Justitie en het hoofd vaft de residentie politie hiel den redevoeringen, waarin zij de studen ten er op wezen, dat hun optreden in strijd was met de wet en waa.rin zij hun waarschuwden tegen de gevolgen van verdere acties. De zaak is thans in handen gegeven van de officier van Justitie. Morgen Bollenzondag Hyacinthen volop in bloei (Van onze correspondent) Haarlem, 18 April. De hyacinten op de bollenvelden ten Zuiden van Haarlem staan er thans aanmerkelijk beter voor dan een week geleden. Het ziet er dan ook naar uit, dat het morgen een echte bollenzondag zal worden. Op vele plaatsen in de bol lenstreek rijen de kleurige vakken zich aaneen. De late bloei van de hyacinten ze z(jn nog lang niet overal geheel in bloei is eensdeels aan het schrale weer te wijten, maar voor een deel ook aan de behandeling, waaraan men de hyacintenbollen voor het planten heeft onderworpen. Bij deze vertraagde bloei is de schade van nachtvorst veel ge ringer. De hyacinten worden thans voorna melijk gekweekt op jonge afgezande gronden in de omgeving van De Zilk en langs de weg naar Noordwijkerhout. En bovendien in groten getale in de Anna Paulownapolder in Hollands Noor derkwartier. Wanneer men van het bekoorlijke schouwspel van bloeiende hyacintenvel- den wil genieten, is het zaak, dat men dit weekend zijn kans waarneemt. Van daag over een week is namelijk het grote bloemencorso vastgesteld en dat vergt millioenen hyacintennagels, „Kruisweg" van Servaes verwijderd Uit Trappistenklooster te Tilburg De bisschop van Roermond, mgr W. Mutsaerts, heeft de Kruiswegschildering van de Vlaamse schilder Albert Servaes uit een der gangen van het Trappisten klooster te Tilburg laten verwijderen, in opdracht van het Heilig Officie te Rome. Tegen deze, in de jaren twintig voor een Vlaams klooster geschilderde Kruisweg is vele malen heftig verzet gerezen. Reeds eerder hebben kerkelijke instan ties er hun veroordeling over uitgespro ken, daarna heeft men het werk aan vaard, en nu is dan het getij weer geken terd met een waarschijnlijk definitieve verwerping. De schilderingen zijn thans op de zolder van het klooster opgeslagen. Een duplicaat er van is nog te zien in het museum voor hedendaagse religieuze kunst te Utrecht. DUITS LEGER ERKENT RECHT OP DIENST WEIGERING In het nieuwe Duitse leger zal voor het eerst in de geschiedenis van Duits land het recht worden erkend om we gens gewetensbezwaren te weigeren wa pens te dragen, aldus verklaarde Theo- dor Blank gisteren. Personen, die erkende gewetensbe zwaren hebben tegen het dragen van wapens, zullen zodanige militaire taken krijgen, waarbij het dragen van wapens niet nodig zal zijn. Deze kwestie, aldus Blank, zal natuurlijk pas acuut worden, wanneer het verdrag voor het Europese leger in werking treedt, „maar mijn bu reau heeft reeds alle noodzakelijke voor bereidingen getroffen". De vice-president van India heeft voor- jesteld, dat de Sowjet-Unie de Komm- form zal opheffen als blyk van haar vredeswil. Op weg om te worden uitgewisseld ZIEKE EN GEWONDE rode krijgsge vangenen verlaten te Poesan een Ame rikaans landingsschip, waarmede zij van een der eilanden voor de kust van Zuid-Korea zijn gehaald op weg naar het Noorden om te worden uitgewisseld. Bij de aankomst in Poesan weigerden de communisten aanvankelijk van boord te gaan uit protest tegen het feit, dat zij werden gefotografeerd, (TeieCoto) VREDESOFFENSIEF DER V.S. Het denkbeeld van een Amerikaans vredesoffensief sou in Londen en Parijs zijn goedgekeurd De rede, welke President Eisenhower Donderdag heeft gehouden over de wereldvrede en de vermindering der bewapening, is slechts de Meldingsfase van een algeheel vredesoffensiefaldus verklaarde Vrijdag een •woordvoerder van het Witte Huis. De Amerikaanse regering, zo zeide hij, is reeds met al haar ten dienste staande middelen een actie begonnen om de Sowjet-Unie er toe te bewe gen, haar medewerking te verlenen aan een doeltreffend vredesplan. In Augusta, het vacantie-hoofdkwartier van de President, waar deze inmiddels is terugge keerd, verklaarde genoemde woordvoerder voorts onder meer, dat het denkbeeld van dit Amerikaanse „vredesoffensief" besproken is met de Republikeinse leiders in het .congres en dat het plan aan de regeringen van Groot-Brittanniê en Frank rijk is voorgelegd, die er „in algemene termen" haar goedkeuring aan hebben gehecht. standplaats een afschrift van Eisenho wers jongste rede te overhandigen, Zulks is in Moskou reeds geschied. In Washington achtte men .het een gunstig teken dat de Russische pers en de radio 361 woorden wijdden aan me dedelingen en commentaar op de rede van Eisenhower, waarmee zij aanduiden dat zij deze beschouwen als een belang wekkende verklaring in de wereldaan gelegenheden. Alle kranten brachten hetzelfde bericht een telegram van Tass uit New York en radio Moskou heeft het verschillende malen voorgele zen. Pravda ruimde er een opvallende plaats voor in op haar bladzijde voor het buitenlandse nieuws. De andere bladen brachten het ook op opvallende wijze. Pers noch radio prezen de rede. maar geen van beiden veroordeelden haar in felle bewoordingen. Het feit, dat de bla den haar zo snel publiceerden (de Prav da was er reeds mee op straat enkele uren nadat de rede was uitgesproken) DULLES SPREEKT VANDAAG De Amerikaanse diplomatieke verte genwoordigers in het buitenland hebben opdracht gekregen aan de minister van buitenlandse zaken van het land hunner Overwegend droogmaar morgen iets lagere temperatuur (~\P de Oceaan tussen IJsland en de Azoren bevindt zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk. Een uitloper ervan strekte zich vanmorgen uit over de Noord zee. Deze uitloper werd aan de Noordzijde aangetast door luchtdrukdalingen, welke samenhangen met een actieve storing, die in het zeegebied tussen IJsland en Groenland is ontstaan. Deze storing heeft zioh in de afgelopen 2Jt uur in onge veer oostelyke richting verplaatst en lag vanmorgen voor de kust van Midden- Noorwegen. Fronten, die de depressie vergezellen naderden het Noorden van Schotland. Deze fronten zullen gedurende het weekeinde ons land het dichtst naderen. Doordat in Scandinavië en op de Noordzee dalingen van de luchtdruk optreden, is een krimping van de wind naar noordelijke richtingen te verwachten. In ver band daarmee zal de temperatuur morgen iets Jager zijn dan vandaag. Z.K.H. PRINS BERNHARD, tussen de Amerikaanse ambassadeur, de heer Selden Chapin en de commandant van de Onderzeebootdienstkolonel De Booy was aannoezig op het terrein van de Onderzeebootdienst aan de Waalhaven te Rotterdam bij de aankomst van de aan ons land in bruikleen afgestane Amerikaanse duikboot Icefish, thans de Walrus. Achter de Prins vice-admiraal A. de Booy en minister Staf. Woensdag interpellatie- Gortzak Op voorstel van de voorzitter heeft de Tweede Kamer gistermiddag besloten de interpellatie van de heer Gortzak (c.p.n.) over de viering van de 5e Mei te doen houden op Woensdag 22 April. DINSDAG a.s. worden in Denemarken verkiezingen gehouden voor de Rigs- dag, het Parlement, dat bestaat uit het Landsting (Senaat) en het Folketing (Huis van Afgevaardigden)Dit zou op zichzelf niet zo belangrijk zijn, indien het nieuwe parlement niet zou worden geroepen een beslissing te nemen over de voorgestelde Grondwetsherziening, welke voorziet in de instelling van een parlement van één in plaats van twee Kamers, en die bovendien de troonop volging opnieuw zal regelen. Voor de 151 zetels in het Folketing en de 76 in het Landsting, welke moeten worden ver- niemvd, hebben zich meer dan 800 can- didaten aangemeld, maar naar alle waar schijnlijkheid zullen de gekozenen niet heel lang plezier beleven van hun man daat, want zij zullen zichzelf min of meer „wegstemmen". Immers, op het nieuwe parlement rust de taak de Grond- wetshervorming goed te keuren, die dan daarna aan een volksreferendum zal worden onderworpen. Verklaart 55%; van het kiezerscorps zich er mee ac- coord, dan moeten binnen zes maanden verkiezingen voor de in te stellen enkel voudige Kamer worden uitgeschreven. Worden de voorstellen echter verworpen dan zal het Dinsdag te kiezen parlement zijn normale zittingsperiode van 4 jaren behouden. De positie van de tegenwoor dige coalitieregering van conservatieven en agrariërs (deze laatsten heten in Dene marken „liberalen"), die tezamen over evenveel zetels beschikken als de so- ciaal-democraten en de enkele kleinere jroeperingen, is vrij labiel, want moch ten de sociaal-democraten er een paar zetels bijkrijgen dan is te verwachten dat de coalitie zich niet zal kunnen hand haven. Het merkwaardige is dat de re gering wat haar financiële politiek be treft (die anti-socialistisch is), de steun van de conservatieven en agrariërs- ge niet. maar voor haar pro-Atlantische politiek op de socialisten steunt, daar de QPagelijk cs commentaar >1 radicaal-liberalen (dit zijn de feitelijke liberalen) zich er tegen keren. voorgestelde Grondwetsherziening zal waarschijnlijk op geen ernstige tegenstand stuiten, daar zij de in stemming heeft van de liberalen (in dit geval de agrariërs)de conservatieven en de radicaal-liberalen. Behalve de in voering van een enkelvoudige Kamer, welke 179 leden zou tellen (met twee vertegenwoordigers van Groenland, het geen lot dusver niet het geval was), zou de mogelijkheid worden geopend, dat deze Kamer met een 5/6 meerderheid souvereine rechten des lands overdraagt aan internationale organen, waarmede een belangrijke bijdrage aan de Europese integratie zou worden geleverd. Dynas tiek van betekenis is, dat de Grondwet, welke tot dusver geen troonopvolging aan vrouwen toestond, in dier voege zou worden gewijzigd dat in de toekomst ook vrouwen de troon zullen kunnen bestij gen. Hiermede zouden dan de erfopvol gingsrechten van prinses Margaretha, de oudste dochter van koning Frederik en koninginIngrld (die geen zoons hebben), worden erkend. Een nader punt, dat in de verkiezingsstrijd is geworpen, is het toelaten van buitenlandse strijdkrachten van het Atlantisch Pact op Deens grond gebied. De regering is in de loop der jongste maanden scherp aangevallen wegens haar zwichten voor de Ameri kaanse „wensen", die met „orders" wor den vereenzelvigd. Het verschaffen van luchtbases aan Amerikaanse luchteska ders wordt gemotiveerd met de noodzaak het bescheiclen Deense leger in geval van nood te ondersteunen. Minister-president Erik Erikson verklaarde met enige aar zeling dat niemand gaarne buitenlandse troepen in Denemarken zou zien en hij liet voorzichtig doorschemeren dat het misschien wel mogelijk zou zijn geallieer de troepen in Duitsland, even bezuiden de Deense grens, te stationneren. Er is reeds met de NATO onderhandeld en voor zover bekend is geworden heeft Denemarken zich nergens toe verbon den, maar evenmin positief verzekerd, dat het dit niet zal doen. De nota-wisse ling hierover met de Sowjet-Unie is al weer verouderd sinds te Moskou „de nieuwe koers" zijn intrede heeft gedaan. toont aan welk belang de Russen er aan hechten, aldus een woordvoerder te Washington. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dulles heeft na.een bijeen komst met de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen aan de pers verklaard, dat het Westen zou moeten voortgaan zich te versterken als Rus land niet spoedig reageert op Eisenho wers vredesplan, Hij zei dat het doel voor 1953 voor de strijdmacht van het Atlantisch pact waarschijnlijk „aanmer kelijk hoger" zou zijn dan dat voor 1952, dat 50 legerdivisies, ongeveer 4000 vliegtuigen en 1600 schepen inhield. De Navo-autorïteiten hadden gemeld dat het doel voor 1952 in hoofdzaak be reikt was. „1953 zal een jaar zijn, waai'in de Navo-plannen opnieuw zullen worden bezien, rekening houdend met de ontwikkeling", aldus Dulles. Voor de congrescommissie verklaarde hij. dat de regering tegen een plaatsen van For mosa onder beheer van de Verenigde Naties is. Hij ontkende ooit het tegen deel beweerd te hebben. Hedenavond zal Foster Dulles een rede over de buiten landse politiek uitspreken, die naar men verwacht een vervolg zal zijn op het door Eisenhower aangesneden onder werp. Molen Het Prinsenhof wordt hersteld De uit 1722 daterende molen Het Prinsenhof te Westzaan, die sinds eind December 1950 met slechts twee wie ken maalt, zal binnenkort geheel wor den hersteld. NP.S.-fractie weigert opdracht van hoofdbestuur Dr Pos in Nederland terug •aamemend voorzitter van de Surinaamse regeringsraad, de heer A. Currïe, die na een verblijf van een week in Nickerie in Paramaribo is teruggekeerd, heeft de landsminister van volksgezondheid en sociale zaken, dr G. B. Kletter, tegen wie een straf- réchtelijlc onderzoek gaande is, ver zocht nog heden zijn ontslag in- te dienen, onder mededeling, dat indien de heer Kletter hieraan geen gevolg zou geven, hij een ontslagbesluit zou krijgen. De heer Kletter heeft geweigerd zijn ontslag aan te vragen. Hij zegt wel be reid te zijn af te treden, mits daarbij de parlementaire weg wordt gevolgd en althans de meerderheid van de Staten in de kwestie zal zijn gekend. Het hoofdbestuur van.de N.P.S. heeft gisteren in een communiqué bekend ge maakt, dat het hoofdbestuur aan de fractie van de partij in Staten heeft meegedeeld, dat binnen enkele dagen dient te worden overgegaan tot de vorming van een landsregering be staande uit leden van de N.P.S. De fractie heeft hierop aan het hoofdbe stuur meegedeeld, dat zij niet zal in gaan op deze opdracht, omdat de frac tie dat niet in het landsbelang acht en van mening is, dat een dergelijke op dracht dient uit te gaan van een partij congres. Gisteravond is de algemene vertegen woordiger van Suriname mr dr R. H Pos in Nederland teruggekeerd. Om trent de jongste politieke gebeurtenis sen in Suriname deelde hij mede. dat hij uit besprekingen met de regerings raad de indruk had gekregen, dat de regeringsraad de strafrechtelijke ver volging van de lieer Kletter niet wenste te belemmeren. Over het tot hem gerichte verzoek om op te treden als voorzitter van de regeringsraad bevestigde de heer Pos, Belgische journalisten uitgenodigd naar Moskou Een zestal Belgische journalisten en een aantal hoogleraren zijn uitgenodigd tot een bezoek aan Moskou. Het betreft hier persoonlijke uitnodigingen, gericht aan journalisten van uiteenlopende politieke opvatting. Het liberale blad La Dernière Heure zou geweigerd heb ben zijn verslaggever toestemming te geven, de uitnodiging te accepteren om dat dit blad van oordeel Is, dat het zelf moet kunnen beslissen wie het naar Moskou zal zenden. dat in verband hiermede een regerings programma is tot stand gekomen, waar van de behandeling door de fractie van. de N.P.S-, die mr Pos voor de functie had voorgedragen, is uitgesteld tot na de behandeling van de begroting. Naar de mening van de heer Pos zal dit re geringsprogramma als geheel tijdens de behandeling van de begroting waar schijnlijk geen onderwerp van bespre king uitmaken, doeh mogelijk wel be- paalde gedeelten er van, die ook een onderdeel vormen van het huidige rege ringsbeleid in Suriname. Bij de beoor deling van het regeringsprogramma kan dan ter sprake komen het beleid an de personen, die het programma zullen moeten uitvoeren. Voorlopig zal de heer Pos zijn func tie in Den Haag weder opnemen. Tot half Juli gereduceerde 7 prijzen in Franse toeristenhotels Op verzoek van de Franse minister voor Openbare Werken. Transport en Toerisme, André Morlce. hebben de hotelhouders goedgevonden om met het oog op de vacantie-spreidïng tot half Juli een belangrijke prijsvermindering oe te passen op de prijzen van het volle seizoen. Gemiddeld zijn deze reducties 20% /an 1 Mei tot 1 Juli en van 10 tot 15% in de eerste helft van Juli. Weersverwachting Lagere temperaturen De Bilt verwacht tot Zondag- ivond: Veel bewolking maar over wegend droog weer, zwakke tot ma tige wind, krimpend naar Noord- West of West. Vannacht plaatselijk mist cn hier en daar lichte nacht vorst. Lagere temperaturen. (Opge maakt te 10 u.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade^ S.-10 u 103 °C„ luchtdruk 1022,2 millibaren ol 766 7 mm., windrichting en -kracht O.N.O.-3. max. temp. gisteren 12.7, min. temp. 7.8 geen neerslag. Zon heden onder 19.-12, morgen .cs. op 5,35; onder 19.44; Maandag op «jij) 5.33, Maan morgen onder 1.53. op 9.06. Maandag onder 2.2S, op 10,18. Eerste kwartier 21 April. WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 329 (-f- 007): Trier 160 004»; Koblenz 235 OOS)Keulen 210 003); Ruhrort 416 (—002); Lobith 1020 007)Nijmegen S02 006)Arn hem 80S (—006)Eefde 331 006;Deven ter 233 005Namen la Plante 145 (—005) Borgharen 4015 (—022)Eelfeld 113 (—009)Grave 483 (-f 007). Vreeswyk 0.50 003). (Zie verder pag. 10)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1