ZEVEN RADARPOSTEN TUSSEN ROTTERDAM EN DE HOEK Dertig duizend slagzinnen door oude getrouwe verslagen A.N.W.B. zoekt Stemmen bij volmacht BEELDJES Drie Zaterdag 18 April 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Kapitein en loods blijven verantwoordelijk voor de navigatie (Door dr K. Landsberg). IVJISSCHIEK was het slechts een toeval, dat men kort achter elkaar in de laatste weken een reeks berichten in de kranten kon lezen, die alle betrekking hadden op Radar. Grote Radarplannen voor de haven van Hamburg, eveneens voor die van Antwerpen, van New York en andere Amerikaanse havens en tevens vele berichten over scheeps- botsingen in de mist. waarbij steeds werd vermeld, dat deze ongelukken Radar ten spijt waren gebeurd. Vooral in de laatste verhalen nu was een misvatting te vinden, die men al te vaak tegenkomt waar het de algemene beoordeling van de moderne technische uitvindingen betreft. Wij bedoelen de gevaarlijke voorstelling van de onfeilbaarheid der heden daagse electronische wonderwerken, de idee dat zij de mens overbodig zouden maken of hem zouden kunnen vervangen. Wij zijn wellicht verwend door de mechanisatie van het dagelijks leven. Maar zo min als men totaal succes van de nieuwe geneesmiddelen eist. mag men dit bij de nieuwe machines doen. Nog te zwijgen' van het feit, dat de idee van robots, die ingewikkelder denkprocessen zouden kunnen uitvoeren, schrikwekkend is. Krachtig hulpmiddel voor de scheepvaart HOE BELANGRIJK juist bij Radar het menselijk element blijft, mapr ook hoe belangrijk dit element in het scheepverkeer al is, bleek uit een ge sprek, dat wij met de Rotterdamse havenmeester, de heer J. van Leeu wen voerden over de grote Radarket ting, die langs de Nieuwe Waterweg en rond de Rotterdamse havert gelegd wordt. De grondidee van de Rotterdamse installatie is, dat Radar het gebruik van de haven ook bij de dikste mist mogelijk zal maken, en niet, dat de te bouwen Radar-stations het bevel over de schepen uit de handen van kapitein en loods zouden nemen. De radiofonisch ononderbroken van uit deze landstations naar de brug van het schip gezonden mededelingen over zijn positie, eventuele ogstakels in zijn koers e.d. vervangen slechts het optische zicht, zijn dus slechts van adviserende aard. De beslissing over de te treffen maatregelen blijft bij loods en kapitein. Men legt in Rotterdam de klemtoon hierop, en wel tegenover vele buiten landse met name Duitse stemmen van de laatste tijd, die de wenselijkheid opperen, een absolute bevelsmacht van het Radarsysteem in te voeren, waar bij dus het initiatief op de brug zou moeten wegvallen en slechts de com mando's van de Radarstations de lei ding van het schip bepalen. Door de voorstanders van een dergelijk systeem wordt op het luchtverkeer gewezen, v/aar, zoals bekend, de commando toren van het vliegveld bij blindlan- dingen alle bevelen geeft. Maar dit is een verkeerde vergelijking. Vanwege de grote snelheid van vliegtuigen is hier immers de situatie geheel anders. In de gedeelten van seconden, die voorbijgaan, voordat een blind landen de piloot uit de mededelingen van het vliegveld over zijn positie zijn con clusies zou kunnen trekken, is het vliegtuig alweer honderden meters verder. Daarom zoekt men zelfs naar een constructie, die de piloot volkomen uitschakelt en de aanwijzingen van de toren onmiddellijk op de automatische piloot van de vliegmachine overbrengt. Omgekeerd is tegen soortgelijke con structies voor waterverkeer bijvoor beeld in te brengen, dat in tegenstel ling met de in verhouding uniforme, moderne vliegtuigen de zeeschepen on telbare afwijkingen ten opzichte van hun reactie op roerbewegihgen, snel heidsveranderingen, enz., tonen. JC&rkmeuws- NED. HERV. KERK. Ab- Beroepen te Wezep (toez.) bringh te Oosterwolde (Gld.) Bedankt voor Oldebroek (2e pred.pl.) toez., C. v. d. Boogert te Harderwijk. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Beroepen te Apeldoorn, P. J. Mietes te Amsterdam. GEREF. KERKEN. (Oriderh. art. 31 K.O.) Aangenomen naar Armadale (Austra lië) F. F. Pels te Almelo. VRIJE EVANG. PREDIKANTEN. Onder leiding van ds P. J. Mietes van Amsterdam hebben de predikan ten van de Bond van Vrije Evangeli sche gemeenten deze week als ge woonlijk te Nijverdal hun predikan tenconferentie gehouden. De eerste dag werd gesproken over de verhou ding tot andere kerken en gemeenten en tegenover de zich steeds weer op dringende seciarische stromingen. Wat de kerken betreft, zou men graag wat meer waardering zien voor elkanders werk en standpunt. Men moet wat meer respect hebben voor wat de an der in oprechtheid doet. De confe rentie heeft zich ook beziggehouden met enkele onderwerpen uit de prac- tijk, zoals het jeugdwerk in deze tijd. de positie van de emeritus-predikant enz. Tot ds H. H. W. Zegerius te Dor drecht, die zeer waarschijnlijk binnen kort naar Canada vertrekt, werd een hartelijk woord van afscheid gespro ken. waarna de conferentie op gebrui kelijke wijze werd gesloten. Uit deze feiten trok men in Rotter dam de conclusie, dat slechts het vol gende systeem mocht worden gekozen: Langs de Nieuwe Waterweg worden zeven Radar-landstations gebouwd, de eerste onmiddellijk aan de kust bij Hoek van Holland, de laatste midden in de stad bij de Maastunnel. Daar tussen op een onderlinge afstand van pl.m. zes kilometer van elkaar de an dere vijf. Elk punt van de Waterweg en de haven wordt door deze stations bestreken. Op hun ontvangstschermen later waarschijnlijk op grote pro jectieschermen kan men het te na vigeren schip onafgebroken volgen. De dienstdoende waarnemer spreekt in de microfoon een „gesproken beeld", dat naar de brug van het schip wordt gezonden. Elk station heeft zijn eigen ultrakorte golf, zodat zij elkaar niet storen. Deze mededelingen (zij luiden bij voorbeeld „U is thans bij ducdalf no... 100 meter rechts voor U een ander schip" enz.) worden op de brug op gevangen door een lichte draagbare ontvanger, welke door de loods werd meegebracht. Naar de mededelingen uit de luidspreker oriënteren loods en kapitein zich en besturen het schip. Gemakkelijk toestel Het was niet eenvoudig tot de thans gevonden perfecte vorm van dit ont vangtoestelletje te komen. Het mocht niet afhankelijk zijn van de op 't schip gewekte stroom.en men moest het grote gewicht van een luidspreker aanvaarden, aangezien koptelefoons onbruikbaar zijn; zij zouden met hun draden kapitein en loods in hun* be wegingsvrijheid hinderen. Men is er in geslaagd de eigen batterij en de luid spreker ten spijt een makkelijk draag baar en licht toestel te construeren. De bedoeling is, tenminste in de eer ste tijd, dat elke loods ook bij goed weer deze ontvanger draagt. Metter tijd zal men tot verbeteringen kunnen komen, bijvoorbeeld deze, dat in Rot terdam gedomicilieerde schepen een eigen vaste ontvanger inbouwen. Een andere verbetering zou kunnen zijn, dat het lopende Radarbeeld vanuit de landstations ook nog voor controle radiografisch naar de brug van het schip zou gezonden worden. De landstations zullen in de tweede helft van 1954 gebruiksklaar zijn, de hele organisatie kort daarna, begin 1955. De stations zullen hun stroom ontvangen uit het stadsnet, maar zul len daarnaast echter ook een eigen noodgenerator krijgen zodat zij onder alle omstandigheden bedrijfsklaar blij ven. De totale kosten worden voorlopig bij benadering op twee millioen gul den geschat, nieuwe slagzin DEN HAAG. Dertig duizend slag zinnen werden verslagen door één, een oude getrouwe. De ANWB zoekt namelijk een nieuwe slagzin in plaats van „Laat niet tot dank voor 't aange naam verpozen den eigenaar van 't bosch de schillen en de dozen". Maar hoewel op 'n prijsvraag zich vele brei nen aftobden, was het resultaat, dat helaas geen der ruim dertig duizend inzendingen werd gekozen als de fa voriete van de toekomst. Tien der beste inzendingen het moesten korte en bondige inzendingen zijn, werden uitgekozen om mee te loten om de prijzen, waarbij de heren J. W. van Wipgerden en H. van Os uit Rotterdam met de eerste en de tweede en de heer J. Lodewijks uit Groenekan met de derde prijs uit de bus kwamen. En thans liggen enorme stapels pa pier met dertig duizend verslagen slag zinnen ogenschijnlijk renteloos te' wachten. Men vindt er, ondanks het voorschrift van bondigheid, verzen bij van twintig tot veertig regels. Zelfs kan men er hier en daar de politieke en religieuze inzichten van de mede dingers uit ontwaren. Tal van Neder landers hebben aan hun dichtaderen zitten peuteren, niet inziende, dat een slagzin heus niet hoeft te rijmen. Nie mand echter vond „je van het", de slagzin, die de wandelaar of toerist moet aansporen de natuur netjes te houden. De directie van de A.N.W.B. heeft nu een vijftig, kunstenaars uitgeno digd om voor de eerste Mei een affiche over het onderwerp der schillen en dozen te ontwerpen. De gekozenen zijn Rein Dirksen, Frans Mettes, Han Nygh, Koen van Os en C. van Roem- burgh. Deze ontwerpers mogen kiezen uit 52 van de 30.000 ingezonden slag zinnen, doch zijn hieraan niet gebon den. De jury is geweldigbenieuwd, of deze tweede, rijk te honoreren prijs vraag, het gewenste resultaat zal op leveren. Clarence Hunter blijft tot 30 Juni DEN HAAG. Mr Harold E. Stassen, directeur van de Mutual security heeft in Washington meegedeeld, dat de heer Clarence Hunter, hoofd van de M.S.A.-mlssie in ons land, er in heeft toegestemd tot 30 Juni van dit jaar zjjn functie te bljjven vervullen. In Januari, toen door de Nederland se regering werd meegedeeld, dat zij geen beroep meer zou doen op Ameri kaanse hulpverlening voor het fiscale jaar 1952/'53, diende de heer Hunter zijn ontslag in. Naar aanleiding van de noodtoe stand, welke in ons land door de ramp in de nacht van 31 Januari ontstond, stemde de heer Hunter er in toe zijn functie te blijven vervullen tot het einde van het lopende fiscale jaar. Hij is al op weg naar Den Haag. Boeren ontvangen 10 millioen terug Uit bet Zuivelfonds DEN HAAG. Het bedrijfschap voor zuivel heeft besloten voorshands tien millioen gulden uit het zuivel fonds III terug te betalen aan de melkveehouders, die in het zuivel fonds heffingen hebben gestort. Dit bedrag komt overeen met onge veer 139/o van de in het melkjaar November 1951 lot November 1952 ge storte gelden. Het is niet onmogelijk, dat op deze terugstorting nog een tweede zal volgen, maar zeker is zulks niet. Zoals men weet is uit het Zuivel fonds III reeds een millioen gulden aan het Rampenfonds geschonken. Monument verzetsstrijders onthuld WOGNUM. De heer G. G. Loggers, burgemeester van-Wierïngermeer heeft uit naam van het Comité Stichting Monument A. C. de Graaf, aan het ge meentebestuur van Sijbekarspel onder grote belangstelling het monument overgedragen, dat is gewijd aan de na gedachtenis van de heer A. C. de Graaf oud-wethouder van Wieringermeer, de grote figuur uit de illegaliteit van de Wieringermeer. Na de plechtige over dracht onthulde eenzoon van de op 17 April 1945 gevallen verzetsstrijder het gedenkteken, terwijl de vlag in top ging. Aan de voet van het monument werden vele bloemstukken gelegd. GENERAAL NAGUIB bracht onlangs een bezoek aan een doofstommen-instituut te Cairo. De Egyptische leider in „gesprek" met één der doofstomme kinderen. Werkkleding nodig..? DE MAART-PRIJSWINNAARS ZIJN: le prijs: Corrie Meurs, Lindenstraat 80. Amsterdam 2e prijs: Nelly van Schijndel. Kerkstraat 51, Born (L.) 3e prijs: :Nellie de Groot, Van HogendorpstraaL 42 m, Amsterdam 4e prijs: Hans Schalk, Vlietstraat 2611, Amsterdam. Deze en de overige prijzen werden inmiddels aan de betreffende winnaars toegezonden. Uiterlijk 13 Mei a.s. aanvragen Degenen die b(j de raadsverkiezin gen van 27 Mei a.s. gebruik willen maken van de mogelijkheid bij vol macht te stemmen, moeten uiterlijk 13 Mei a.s. een verzoekschrift indienen bjj B. en W. van de gemeente in wel ker kiezersregister zjj op de dag der candidaatstelling (14 April) waren op genomen. (Formulieren zijn ter secre tarie van elke gemeente kosteloos ver krijgbaar). Voor stemmen bij volmacht komen in aanmerking: 1. Degenen, die blijkens een genees-- kundige verklaring ten gevolge van hun lichamelijke toestand vermoede lijk niet in staat zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. (Een kos teloze geneeskundige verklaring wordt slechts afgegeven aan kiezers die zijn Kees Manders terug uit Amerika Toevalligheden bepalen lot van artist in V.S." AMSTERDAM. „ln Amerika hangt het lot van een artist wel van toevalligheden af", aldus de 39-jarige Nederlandse chansonnierKees Man ders bij zijn terugkomst inons land. „De manager Ivan Black, aan wie ik- voor een groot deel mijn succes .in New York te danken heb, zei tegen •de directeur van de Hypolion Televi sion Film Corporation letterlijk: ..Hij voldoet aan de belangrijkste eisen" Die eisen waren in volgorde van belangrijkheid: 6 voet lang (1.S3 m), „personality" persoonlijkheiden hij heeft nog een slem ook". En zo hebben duizenden New Yor kers onze landgenoot met zijn tradi tionele kruiwagen als „typical Dutch man" gekleed in Volendams costuum op hun televisiescherm „Volendam, you are the beauty of our sleepy Zuy- dersea" zien zingen. Manders, die in New York bovenr dien voor de Nederlandse kolonie en voor de Amerikaanse club „Friends for Holland" is opgetreden (beide ma len voor het. Rampenfonds), tekende voorts een contract met de film onderneming Panther Productions, waarvoor hij zingend zal optreden in diverse films. In verband daarmede hoopt hij in de komende herfst opnieuw de Oceaan over te steken. Zijn vertrek is voor lopig vastgesteld op 14 November a.s. üegel voor New York. Ter gele genheid van het 300-jarig bestaan van New Y'ork, heeft de heer H. Calkoen van de Internationale Afdeling van ANVV aan de burgemeester van New ^"ork, Vincent Irnpeliitterï, een wand- tegenl van Delfts blauw overhandigd, waarop een voorstelling staat van Nieuw Amsterdam, zoals Manhattan 300 jaar geleden heette. Op de tegel komen ook de wapens voor van Am sterdam en van Nieuw Amsterdam. Het geschenk ging vergezeld van een brief van Prins Bernhard. FEUILLETON De verdwenen door Patricia Wentworth 31. Lachend knikte hij haar toe. „Je bedoelt een soort kippenren! Nu, ik zou je de positie als leid ster of directrice niet benijden. Denk maar eens, hoe ze elkaar de ogen zouden uitkrabben". „Waarom? En ik zou niet alleen vrouwen willen opnemen, want mannen hebben veeleer een tehuis nodig, omdat ze er geen zelf kunnen inrichten". Toen, haar hand uitstekend, drong ze nog eens aan: „Kom nu, James, verbrand alsjeblieft dat papier". Glimlachend schudde hij 't hoofd. „Het is mijn testament en niet jouw zaak. Als het me ooit had kunnen schelen, zou ik al lang een ander hebben gemaakt. De kwestie is, dat het me volkomen koud liet, maar dat, als zulks niet het geval was, ik toch hetzelfde zou hebben gedaan". „Waarom?" Rietta's blik was vast op hem ge richt. „Ik zal het je zeggen, maar wapen je vast tegen complimenten. Ik had het over een jonge liefdes roman en die droom je moogt het geloven ol niet heb ik nooit weer kunnen dromen. Ik heb een heleboel knappe .yromyen-'t .hof gemaakt en pleizier gehad, maar het contact was, om 't zo eens uit te drukken, van andere aard, want de idyllische nootnu ja, die ontbrak. Die andere vrouwen leken geen van allen ook maar in 't minst op Pallas Athene. Ook wanneer iemand er helemaal niet naar verlangt weer tot de ongemakken van zijn jonge lingstijd terug te keren, blijft er toch een zekere bekoring om zweven. Welnu, jij personifieert als 't ware die bekoring". „Je weet heel goed, dat ik nooit een greintje be koorlijkheid heb bezeten. Je hebt me zelf gezegd, dat ik zo lomp was als een olifant en dat ben ik nóg. Ik heb nooit enige tact gehad, dus je moet me maar nemen zoals ik ben. Maar ik wil je iets zeggen. !t Gaat over Catherine".. Buiten op de trap, nauw tegen de glazen deur gedrukt, hoorde Catherine Welby haar naam noemen. Boven aan het venster, waarvoor ze stond, was een van die ouderwetse ventilators, daterend uit het jaar 1880 of daaromtrent, toen men er achter kwam, dat frisse lucht heus niet doden zou. De ventilator stond open en de stemmen van de twee sprekenden klonken luid op. Ze had al heel wat afgeluisterd, toen ze James Lessiter hoorde zeggen: „Catherine''" „O, James, maak het haar niet moeilijk". „Lieve kind. ze is een dievegge". Ofschoon C.atherirfe gehuld was in een lange zwarte met bont gevoerde mantel, die Mildred Les siter haar lang geleden 'had gegeven, rilde ze van koude. „Ze is een dievegge!" „Je hebt geen recht, dat te zeggen". „Ik denk van wèl. Hier is het memorandum van mijn moeder; je moogt het lezen als je wilt. Cathe rine heeft gelogen toen ze zei, dat ze die kostbare stukken cadeau had gekregen. Als ze die niet wil of kan teruggeven, zal ik haar gerechtelijk vervolgen". „Dat kun je niet doen!" „Ik kan het en ik zèl hetl" „Waarom?" „Omdat ze een dievegge is". Rietta schudde het hoofd. „Dat is het niet", sprak ze met klem. „Je hebt iets tegen haar". „Je behoeft mij dat niet te vertellen. Ze heeft onze verloving verbroken jou leugens over mij verhaald". „James, het waren geen leugens!" „Ze loog over ons tweeën legen mijn moeder!" Nu kwam Rietta naar hem toe en liet haar rech terhand op de tafel rusten, terwijl ze kalmweg zei: „James, niet daardoor is onze verloving verbroken. Ik verbrak dietoen je je hond doodde". Een donkere blos van woede bedekte zijn wan gen cn er was geen spoor van scherts meer te be kennen. „Dacht je soms, dat ik een woest beest, dat me had aangevallen, zou houden?" vroeg hij boos. „Je had hem bang gemaakt en toen beet hij. Je hebt hem op wrede manier gedood". „Dat heeft Catherine je zeker verklapt?" „Neen, een van de tuinlui, die het gezien had, Catherine wist er niets van. Ik heb het nooit iemand verteld". „Wat een herrie over een hond!" zei hij knorrig. En toen, weer in zijn vroegere toon vervallend: „Ik heb je gezegd, dat ik mijn rekeningen vereffen. Ik stel me veel voor van de afrekeningen met' Catherine". (Wordt vervolgd) 'aangesloten bij een Ziekenfonds of een inkomen hebben van f 3750 of minder per jaar). 2. Degenen, die blijkens een door hen ingediende verklaring op de dag dei- stemming vermoedelijk zullen vertoe ven buiten de gemeente, in welker kiezersregister zij op de dag der candi daatstelling zijn opgenomen In het verzoekschrift aan B. en W. moet men opgeven: naam, voornamen, geboortedatum en geboorteplaats; voorts de gemeente in welker kiezers register men is ingeschreven, alsmede zijn adres of laatste adres aldaar; ten slotte de redenen waarom men bij vol macht wenst te stemmen alsmede de naam enz., gemeente en het adres van degene, die bereid is als gemachtigde op te treden. Bij het verzoekschrift moet, behalve de hiervoor onder 1 of 2 bedoelde ver klaring en zo nodig bescheiden tot staving daarvan, ingediend worden een verklaring van de gemachtigde, dat deze bereid is als zodanig op te treden. Hij, die zich bereid heeft verklaard, als gemachtigde op te treden, moet zijn opgenomen in het kiezersregister, waarin de naam van de verzoeker voorkomt, en bevoegd zijn tot deelne ming aan dezelfde verkiezing. Een kiezer mag niet meer dan één aanwijzing als gemachtigde aanne men, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aanvaarden, indien beide zijn geschied door personen, die tot zijn huisgenoten behoren. Van de beslissing op het verzoek ontvangt zowel de volmachtgever als de gemachtigde mededeling. Indien de gemachtigde overlijdt of komt te verkeren in een toestand, als hiervoor onder 1 bedoeld, kan de vol machtgever uiterlijk 13 Mei a.s. mede deling doen van de aanwijzing van een andere kiezer, die bereid is als ge machtigde op te treden. De volmachtgever is niet bevoegd de volmacht in te trekken of in persoon aan de stemming deel te nemen. De gemachtigd^ ontvangt een oproe- pingskaart tot deelneming aan de stem ming in het stemdistrict, waartoe de volmachtgever volgens het kiezersre gister behoort. Evenals voor het verzoekschrift, om bij volmacht te stemmen dient voor de mededeling of aanwijzing van een an dere gemachtigde gebruik te worden gemaakt van formulieren, welke ter secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn. )ans A tout Bridgen in de huiskamer De mogelijkheden bij het bieden zijn in zekere zin onbegrensd en er zijn tal van systemen, die daarbij hou vast bieden. Nu is ons dezer dagen gevraagd ook bepaalde systemen aan een bespreking te onderwerpen. Voor lopig zijn we daaraan echter nog niet toe want men vergete niet, dat deze rubriek bestemd is voor de huisbrid gers en niet voor de geroutineerden, die op wedstrijden van de Nederl. Bridgebond uitkomen en meer syste men al of niet tot in de perfectie be heersen. Van de algemeenheden nog het vol gende. Wanneer men zeven of acht kaarten heeft van dezelfde kleur en overigens niets in handen heeft, ope nen men met een driebod. Dit heeft twee voordelen. In de eerste plaats weet de partner dan, dat hij wat an dere kleuren betreft niet op steun kan rekenen. Doch bovendien bemoei lijkt men in belangrijke mate het bieden van de tegenpartij. Want met' een verdeelde kaart, die dan onge twijfeld bij de tegenstanders aanwe zig is, is het zeer moeilijk in eens boven een driebod uit te gaan. Heeft men lange kleur doch in de andere kaarten eveneens de nodige punten, dan opene men twee in de lange kleur. Dat is een forcing, waar op de partner in geen geval mag pas sen. Bij het bezitten van minstens zeven punten geeft de partner een positief antwoord dóch bij minder punten een negatief. Het antwoorden in negatieve zin kan het beste ge schieden door opvolgende kleur te bieden. Opent men bijv. met twee harten, dan is het negatieve ant woord twee schoppen. Bij een ope ning van twee in sans atout is drie klaveren dan hét negatieve antwoord. De openingsbieder stelt daarna het eindbod zelf vast en het spreekt van zelf dal de partner daarop past, ten zij' in zeer bijzondere gevallen, waar op we later nog wel terug komen,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3