A Tweede Kamer besprak staatloosheid Apeldoornse kok had millionnair kunnen zijn Commissie voor rampgebied wacht omvangrijke taak Zaterdag 18 April 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Naweeën van tweede wereldoorlog Zeventig duizend personen verloren hun Nederlanderschap (Van onze parlementaire redacteur, BINNENHOF. Vrijdagmiddag heeft de Tweede Kamer zich uitvoerig bezig gehiuden met een der naweeën van de tweede wereldoorlog. Onze wetgeving op het Nederlanderschap bepaalt namelijk, dat zij die zich zonder koninklijk verlof in vreemde staats- of krijgsdienst begeven, met hun gezin, de Neder landse nationaliteit automatisch verliezen. Op grond van deze bepalingen zijn thans 70.000 mannen en vrouwen, benevens hun kinderen, tengevolge van dienstnemen bij de Duitsers zonder nationaliteit. Twee jaren geleden diende de regering een wetsontwerp in om aan deze ongewenste toestand vele onschuldigen toch werden getroffen een einde te maken. Daar dit ontwerp op zeer veel weerstand stuitte, diende minister Donker onlangs een geheel gewijzigd voorstel in, dat thans in openbare behandeling is genomen. Cardioale verschillen De cardinale verschillen tussen het eerste en tweede ontwerp zijn, dat thans zekere voorwaarden voor het verkrijgen van het Nederlanderschap worden gesteld en dit niet van rechts wege gebeurt en voorts, dat de voor malige Spanje-strijders alsmede enke le gevallen uit de eerste wereldoor log niet langer op één lijn worden gesteld mei hen, die ons land ver- fieden. Deze zeer weinige gevallen zullen op de normale wijze worden genaturaliseerd. VAN ..TOT.. ARTJS heeft een bijna krijsend ver zoek van de jeugd ingewilligd. Ho pelijk met ingang van Zondagmiddag zal het mogelijk zijn in een pony-wa gentje een ritje door de tuin te maken. Voorlopig worden dergelijke tochtjes alleen op Woensdag- cn Zondagmïd-, dagen gehouden. Tegen het vacantie- seizoen zal de jeugd naar alle waar schijnlijkheid elke dag een ritje kun nen maken. In de Betuwe, welke jaarlijks in de bloesemtijd duizenden bezoekers trekt, staan de pruimen hier en daar reeds open. De volle bloei is tegen morgen te verwachten. De vroe ge kersen zijn aan het opengaan en zullen bij zacht weer geheel geopend zijn. De Meikersenbloei kan pas tegen het midden van de volgende week worden verwacht. De peren staan er ook gunstig voor. Sijtje Boes heeft het thans al druk. Als voorproefje van wat in het zomerseizoen is te verwach ten komen talrijke toeristen, onder wie veel Amerikanen, het eiland Marken bezoeken. Zouden er dit jaar weer zo veel klachten komen over zekere uit- - kleedpartijen? De gulden middenweg is nog steeds de beste. Ofschoon de zingende huilebalk Johnny Ray, die op het ogenblik in Engeland optreedt, flinke honoraria geniet, voelt hij zich niet erg prettig. Jongelieden uit Man chester hebben Johnny gemolesteerd na een optreden, zodat de zanger in half bewusteloze toestand naar zijn auto moest worden gedragen. Zijn chauffeur zei: Men probeerde zijn kle ren in stukken te scheuren om sou venirs te krijgen. Ik dacht -dat zij hem dood zouden trappen. Een landbou wer in Delft heeft er enige weken over geklaagd, dat de jeugd er genoe gen in had ..paardje" te rijden op zijn varkens. De politie staakte het „spel", doch thans is gebleken dat de land bouwer een lelijke schadepost heeft moeten Incasseren. Drie zeugen, welke als „rijpaarden" hebben dienst gedaan, hebben dode biggen, dertig in totaal, geworpen. Een Chinese astroloog, de kolonel Lin Wen Kwei van de Chi nees-nationalistische luchtmacht, heeft verklaard, dat „in de sterren staat te lezen dat generalissimus Tsjang Kai- Sjek van 1954 af voor een aantal jaren de machtigste man in Azië zal zijn. Een Parijse rechtbank heeft mevrouw Jeanne Campion een boete opgelegd. Zij zal aan mevrouw Ann Dasano. mannequin van beroep, wegens „alge hele verandering van persoonlijkheid" een schadevergoeding van vijftig dui zend francs moeten betalen, terwijl bo vendien haar honden moeten worden afgemaakt. De honden hadden nl. twee katten van eiseres van het leven be roofd. Volgens de raadsman was zijn cliënte na de dood van haar katten „uiterst neurotisch" geworen. De ver dediger van gedaagde trachtte aanne melijk te maken dat de dood van de katten geen groot verlies betekent. Hij haalde een medische verhandeling aan, waarin wordt gezegd, dat een katten- beet in gevaarlijkheid onmiddellijk komt „na een beet van een leeuw en van een vrouw". Ook voerde hij aan dat in een reglement van de Franse spoorwegen honden als „huisdieren" staan vermeld, maar katten als „wilde dieren". Hij had geen succes met zijn pleidooi. ^EKERE Peter Akulonis in Lawrence (Massachusetts) heeft zeven van zijn familieleden, met inbe grip van zijn oude moeder, zijn vrouw en een jongetje, om 't leven gebracht. Hij gebruikte hiervoor een timmer mansbijl en een pistool. Tussen de moorden door haalde hij een zoontje van school, dat tot nog toe zoek is. Toen de man, die in een vlaag van waanzin moet hebben gehandeld, zag dat de politie hem opwachtte, schoot hij zichzelf dood. De in het ontwerp-Donker opgeno men voorwaarden beogen, gelijk mi nister Donker uitvoerig betoogde, om hen, die zware politieke misdrijven begingen, of wier gedrag anderszins ernstig te wensen heeft overgelaten, buiten te sluiten. Ook zij die zich met rechts of links poliliek-extremistisehe activiteiten bezighouden zullen niet worden geaccepteerd. Voor de grote hoop wordt een eenvoudige procedure beoogd; de minister schatte de duur van de hele affaire op rond twee jaar, de kosten op enkele tienduizen den guldens. Een gedeelte der kosten zal door de betrokkenen worden ge dragen. Uiteraard verklaarde de heer Gortzak (CPN) tegen het ontwerp te zullen stemmen. Met grote klem onderstreepte mi nister Donker in tegenstelling met het betoog van de heren Scheps (PvdA) en Lemaire (KVP), dat het verlies van het Nederlanderschap niet als straf, maar als administratieve maatregel, moet worden gezien. Dit blijkt alleen al, zo viel hij freule Wttewaall van Stoetwegen (CH) bij, uit het feit, dat ook bij het treden in bevriende staatsdienst verlies van Ne derlanderschap volgt als het vereiste verlof niet is verleend. Een en ander brengt mee, dat de door de heer Koersen (KVP) bestre den publicatie in de Nederlandse Staatscourant van betekenis is. Bo vendien kan een dergelijke publicatie van groot belang voor de betrokke nen zijn, daar deze door slordigheid of verlies van het oorspronkelijke do cument in moeilijkheden zouden kun nen komen. NATIONALITEITENRECHT. Op een betreffende vraag van mr Van Rijckevorsel (KVP), antwoordde minister Donker, dat het hem weinig zin leek te hebben thans een onder zoek in te stellen inzake een even tuele wijziging van ons nationaliteiten- recht. Deze zaak is onlangs reeds uit voerig bekeken; een wijziging werd toen niet wenselijk geoordeeld. Ook minister Donker was van oordeel, dat het verval van het Nederlanderschap in het reeds genoemde geval behou den moet blijven èn met het oog op 1 zijn preventieve werking èn ter ver mijding van ongewenste moeilijkhe den. Hij wees er nog op, dat een der gelijke bepaling juist verleden jaar in de Verenigde Staten was ingevoerd. De universele verklaring van de rech ten van de mens is zijn inziens in dit geval niet van toepassing. TALRIJKE AUTORITEITEN waren Vrijdagmiddag aanwezig, toen Hr. Ms. onderzeeboot Walruie Rotterdam arriveerde. Z.K.H. Prins Bernhard, die bij de ontvangst aan wezig was, nam direct na aankomst een kijkje op de boot. Verschillende leden, onder wie de heer Scheps en ds Fokkema (AR), stelden voorts de vraag, hoe in twij felgevallen en bij afwijzing zal wor den gehandeld. Zij drongen aan op overleg terzake tussen de minister en een commissie uit de Kamer. Mi nister Donker meende, dat dit de procedure onnodig zou verzwaren. Overigens was hij bereid de Kamer op ieder ogenblik alle gewenste in lichtingen te geven. Tenslotte besprak de Kamer nog een reeks juridisch-technische kwesties: Dinsdag zal over de ingediende amen dementen en het ontwerp zelf worden gestemd. Bij het begin van de vergadering had nog een korte discussie plaats ge vonden tussen de Kamervoorzitter, dr L. G. Kortenhorst en de heren Bur ger (PvdA), Schmal (CH) en Ruygers (PvdA) over de vraag of de Kamer zich niet kan en behoort bezig te hou den met de gang van zaken in de Raad van Europa, die binnenkort weer te Straatsburg zal bijeenkomen. Ten slotte werd besloten dit debat zo mogelijk op 28 en 29 April a.s. te houden. Voorts deelde de voorzitter nog mee, dat de heer Gortzak (CPN) zijn inter pellatie over de viering van de Natio nale Feestdag op 22 April a.s. zal kun nen houden. Isolement moet worden opgeheven DEN HAAG. Ir H. B. J. Witte, mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting, heeft de planologischc commissie voor de rampgebieden ge ïnstalleerd en gezegd, dat de gedachte zich opdringt om van de situatie, wel ke is ontstaan in Zuidwestelijk Neder land, gebruik te maken voor het op lossen van structurele problemen, die ook vóór de ramp reeds in dit lands deel bestonden, maar die na de over stroming in een geheel nieuw licht zijn getreden. Opheffing van het iso lement hield al geruime tijd de ge dachten bezig. Ir Witte bracht naar voren, dat af sluiting van de zeegalen de mogelijk heden tot landaanwinning dichterbij zouden brengen. Het is geen wonder, aldus de minister, dat reeds wordt ge dacht aan een mogelijke verlichting van de druk, waaraan de land- en tuinbouw in de randstad Holland is blootgesteld dóór de voortdurende aanspraken voor stadsuitbreiding, aanleg van wegen, vliegvelden; havens, enz. De industriële ontwikkeling in het rampgebied nam tot dusver geen grote vlucht; een verschijnsel, dat hand in hand ging met een voortdurend weg trekken van bevolking, vooral uit de jonge leeftijdsgroepen. Onderzoent zal moeten worden in hoeverre partij kan worden getrokken van de oplos singen voor betere land- en waterver bindingen en het terugdringen van het zoute water om de vestigingsmo gelijkheden voor industrie zodanig te verbeteren, dat het structurele tekort aan werkgelegenheid met kracht kan worden bestreden. Dit zal temeer no- Oog behouden, dank zij radio ROTTERDAM. De Ternate van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd voer op weg naar Indonesië halfweg de Golf van Bengalen, toen de vijfde werktuigkundige een stukje roest in het linkeroog kreeg, dat doordrong tot -in het hoornvliesweefsel. Een ontste king volgde en daar een en ander er nogal ernstig uitzag vroeg de gezag voerder advies aan Scheveningen radio. Een specialist werd geraad pleegd en na een half uur kreeg de kapitein raad, hoe het oog te be handelen, totdat het schip in Belawan zou zijn. Daar ging de patiënt onmid dellijk van boord om door een specia list te worden geholpen. Na twee da gen was het oog gered en weer nor maal, dank zij de radio. dig zijn, .omdat bepaalde structurele veranderingen wellicht verschuivingen ten nadele van zekere belangen zullen moeten medebrengen. De minister dacht hierbij aan de invloed van de rationalisatie in de landbouw op de werkgelegenheid, aan het lot van een vissersplaats als Stellendam en aan de oester- en mosselteelt. Opheffing isolement. Wellicht zullen opheffing van het isolement en vorming van zoetwater bekkens middelen kunnen zijn om .ruimere ontspanningsmogelijkheden te bieden aan d« millioenenbevolking van de omliggende Nederlandse en Belgische landsdelen. Bij dit alles, zo vervolgde ir Witte, is feitelijk de komende ruimtelijke ontwikkeling van geheel Z.W. Neder land in het geding. De minister verwacht, dat de plano logische commissie zo nodig ministe ries, die niet in de commissie zijn vertegenwoordigd. Kamers van Koop handel en Fabrieken, de E.T.I.'s door raadpleging ad hoc in de studie zullen betrekken. Hij genoot internationale vermaardheid, maar lichtte uitgeverij op De Zutphense rechtbank heeft zich bezig gehouden met de strafzaak tegen de kok H. uit Apeldoorn, een man, die bekend staat als een groot fantast, die eenmaal veroordeeld is wegens valsheid in geschrifte en twee maal wegens oplichting en die in verband met zijn geestelijke afwijkingen ter beschikking van de regering is gesteld, maar die ondanks dit alles kans zag bij de N.V. Drukkerij „de Spaarnestad" te Haarlem een cheque aan toonder los te krijgen tot een bedrag van f 30.000. Hy kocht er een auto voor, die f 22.600 kostte. De officier van justitie vorderde voor dit feit een jaar gevangenisstraf zonder aftrek en ter beschikking stelling van de regering. De rechtbank, die een verzoek tot in vrijheid stelling af wees, schorste dc behandeling van de zaak en stelde de stukken in handen van de rechter-commissaris voor een nader onderzoek. De raadsman, mr v. Doorninck uit Deventer, had vrijspraak gepleit. Nieuw onderzoek gelast De verdachte staat in de kringen van zijn beroep bekend als een van de beste vaklieden. „Als u zich bij uw ambacht had gehouden, was u nu mil lionnair geweest", zei de president van de rechtbank tegen H., die nu invalide Is als gevolg van een poging om zich het leven te benemen. De man genoot internationale vermaardheid. Hij had een vlotte pen en schreef behoorlijk gehonoreerde artikelen over kook kunst enz. voor verschillende tijd schriften. Hij schreef een boek over dit onderwerp en gaf zelf een blad uit. Met dit alles schijnt hij echter niet tevreden geweest te zijn. Hij vatte het plan op in de Ahoy-hallen te Rotter dam een grootse tentoonstelling op zijn gebied te organiseren. Hij interes seerde voor dit plan o.m. de N.V. Drukkerij De Spaarnestad, die f 125.000 zou betalen. Er waren twee gegadig den voor de Ahoy-hallen. H. moest met geld komen om te laten zien, dat zijn plannen serieus waren. De Spaar nestad gaf hem toen een cheque aan toonder voor een bedrag van dertig duizend gulden. H. vond dat hij een slee van een wagen nodig had en kocht er een voor f 22.600. Hij be taalde die met het geld van de Spaar nestad. De om zijn prijs incourante auto is het eigendom van de druk kerij geworden. „Dit is de kat op het spek binden", zei de officier van justitie mr J. C. Donker in zijn requisitoir. „De ver dachte spint er een heel verhaal om heen en stelt de zaken heel anders voor dan ze in werkelijkheid zijn. Nu hij ontkent is er geen sprake van aftrek van preventief. Gezien de geestesgesteldheid en de rapporten en rekening houdend met verschillende processen verbaal die ad infonnandum aan het dossier zijn toegevoegd waaronder de verduistering van een auto vorderde spr. een jaar en ter beschikking stelling. Nieuw onderzoek gelast. Mr Van Doorninck vertelde dat de verdachte door zijn bekwaamheid in goede doen verkeerde. Hij was daar echter niet mee tevreden, hij wilde ook roem. Hij was bezeten door het Idee van een grandioze tentoonstel ling. Zijn ideeën zijn later door an deren uitgewerkt, zoals de wedstrijden om de beste huisvrouw en de beste puddingkookster. Schoolstrijd opnieuw opgelaaid DOETINCHEM. Ongeveer zeven tig a tachtig leerlingen van de R.K. la gere school te Dinxperlo hebben een paar extra vacantiedagen gehad, door dat een schoolstrijd, die al enkele ja ren bestond, thans opnieuw is opge laaid. Thans ging het echter in hoofd zaak om de benoeming van een leer kracht. Vroeger was er een R.K. lagere school in het plaatsje Breedenbroek, dat enkele kilometers van Dinxperlo af ligt en tot de gemeente Gendringen gen behoort. Toen na de bevrijding bij de grenscorrecties het Duitse plaatsje Suderwich bij Dinxperlo kwam en daar een lokaliteit beschikbaar bleek, werd hier een R.K. school opgericht. Verleden jaar werd echter in Dinxper lo zelf een R.K. school gesticht, waarmee die in Suderwich kwam te vervallen. De ouders wilden, dat de onderwijzeres die te Suderwich was benoemd, thans aan de Dinxperlose school verbonden zou worden. Het schoolbestuur stelde de onderwijzeres slechts tijdelijk aan. Toen dezer dagen bleek, dat zij nog steeds niet vast was aangesteld, terwijl sqpxmigen zelfs meenden te weten, dat de onderwijze res ontslag zou zijn aangezegd, hielden de ouders hun kinderen gedurende en kele dagen thuis. Thans bezoeken alle kinderen weer de school. Maar de ouders verlangen nog steeds een vaste benoeming van de onderwijzeres. EEN BEKENDE FIGUUR in de Apeldoornse sporticereld trad gisteren in het huwelijk, nl. de heer G. C. van Raaii, voorzitter van Al batros, met mejujfrouw G. Janso- mus. Een erehaag van Albatros- juniores zette by het stadhuis meer dere luister bij aan dit huwelijk, zoals onze j'oto laat zien. Het is echter niet zo, dat de Spaar nestad de tentoonstelling organiseerde en dat de verdachte in haar dienst was. De verdachte organiseerde, en enkele anderen zouden geldschieters zijn. Er was nog geen contract. Op de kwitantie voor de cheque staat niets. Hier is geen verduistering gepleegd, want het geld was van de verdachte- en niet van de Spaarnestad. Er is geen 4nder bewijs dan de bewering van de Spaarnestad, die achteraf vier of vijf maal heeft geprobeerd de zaak te sussen. Op het moment dat de klacht werd ingediend, was de auto nog niet eens gekocht, aldus de raads man. De klacht is dus ingediend voor de verduistering. Spr. concludeerde op juridische gronden tot vrijspraak of ontslag van recntsvervolging, en i er- zocht de onmiddellijke invrijheid stelling van de verdachte. Na raadkemer wees de recitbank het verzoek tot invrijheidstelling af en schorste de behandeling \an de zaak. De stukken werden verwezen, naar de rechter-commissaris voor een onderzvek in volle omvang. Met na me zullen allen worden gehoord die bij de beprekingen tussen de ver dachte en de Spaarnestad aanwezig zijn geweest. Fiets op negentigste verjaardag BAARN. Een van de geschen ken, die de Baarnse dahlia-koning, Opa Hornsveld, op zijn negentigste verjaardag heeft ontvangen is.... een splinternieuwe hex-eni'iets (met een steppie, natuurlijk). Oude vrouw verbrand HILVERSUM. In een woning aan het Slachthuisplein heeft een hevige brand gewoed, welke aan een bejaar de vrouw het leven heeft gekost. Het slachtoffer is de 73-jarige mevr. Rosa HornWeckmann uit Sonnborn bij Frankfurt am Main. Zy was uit Duits land overgekomen om bij haar doce- ter en schoonzoon, de familie Twil- haar, te logeren. In hel kleine keukentje was de ge hele familie, bestaande uit vader, moeder, vier kinderen en oma Horn, bezig met het pellen van gramofoon- platen. Het betrof hier zg. eigen op namen. Deze platen bestaan vrijwel geheel uit aluminium met slechts ten zeer dunne celluloselaag, waarin de groeven voor muziek en gesproken woord worden opgenomen. De taak van de heer Twilhaar was deze uiterst dunne celluloselaag af te krabben, zodat het aluminium voor verdere verkoop overbleef. Daarom stonden in de keuken grote stapels platen en zat men om een grote tafel geschaard, waarop de nog te peilen platen lagen, die eerst in kokend wa ter waren geweekt. Hiertoe stond in óe keuken een gasstel op de grond met een pan water. Toen grootmoeder Hom een kopje thee wilde zetten, waarvoor zij het gasstel aanstak, sloeg daarbij een vonk in de stapels hoogst brandbare cellulose. Enkele felle steekvlammen grepen onmiddellijk om zich heen, waardoor de oude vrouw, die tussen tafel en keukenmuur opgesloten zat, een prooi der vlammen werd. De ove rige familieleden kwamen met de schrik vrij. Twee dorpen in Kenia ontruimd Haarden van Mau-Mau- activiteit NAIROBI, 17 April. Duizenden in heemsen zijn verdreven uit twee dor pen nabij Nairobi, de hoofdstad van Kenia, die volgens de politie haarden van Mau-Mau-activiteiten zijn. De dorpen zullen met de grond gelijk wor den gemaakt. De ongeveer zevendui zend inwoners trekken nu met hun vee en verdere bezittingen naar Ki- koejoe-reservaten in het Noorden van het land. Vrijdagochtend vroeg hadden politie en militairen de beide dorpen om singeld. Alle volwassenen werden on dervraagd en in totaal zevenhonderd verdachte personen zijn' aangehouden. De inwoners van de dorpen kregen aanzegging binnen 48 uur te vertrek ken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2