98 et De jeugd in de crisis Koninginnefeest op 29 en 30 April Veefonds „Broekland" in het goud „Het busje van de burgemeester" is museumstuk geworden Nationale reserve hield contactavond Toneel voor 10.000 kinderen Een stem uit Zuid-Afvika Vrijdag 17 April 19S3. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Derde blad ER IS EEN TIJD GEWEEST, dat een Apeldoornse boer, wanneer hem een koe was doodgegaan, met een bezwaard gemoed bij de bur gemeester aanklopte en dan een busje kreeg om collecte te houden. Dat gaan naar de burgemeester en dat bedelen met het busje is als de „druk king" geweest waaruit boter voortkomt. De boeren sloten zich aaneen en stichtten veefondsen, om zo elkaar de last te helpen dragen. In Broekland gebeurde dat op 16 April van het jaar 1903 en derhalve viert de „Onderlinge Veeverzekering Mij. „Broekland" nu haar gouden jubileum. Als datum daarvoor is vastgesteld Dinsdag 21 April. In .het gebouw voor Chr. Belangen te Beemte zal 's middags van drie tot half vijf receptie zijn en 's avonds een feest gehouden worden. Stoere pioniers Wij. hebben in de oude notulen van het veefonds mogen bladeren endaar- in lazen wij, dat in November 1902 een koppeltje boeren de hoofden bij ^elkaar stak, op een winderige avond, in de' huiskamer van de familie Wa- gemans, te Broekland. Nu wijlen de heren W. Lubberts en J. van Bree- men. te Terwolde, waren mede aan wezig, omdat zij in Terwolde reeds een onderling veefonds hadden opge richt en dus ietwat van wanten wis ten. De bijeenkomst had succes. Tot voorzitter-boekhouder werd gekozen de heer J. Mulder en tot taxateur de heer Dirk Jan Spijker. Beiden hebben het tijdige reeds met het eeuwige ver wisseld. „1-Iet kindje leed echter reeds direct", aldus de notulen, „aan ondervoeding". Het kwam voorlopig niet eens tot of ficieel „'aangeven". Na een paar we ken moest al een nieuw bestuur ge kozen worden. Voorzitter werd toen de heer D. J. Klein Lankhorst, hoofd van de o.l. school te Beemte en boek houder de heer Joh. Kleiboer. Dirk Jan bleef taxateur. Op dat ogenblik waren er 33 leden. Op 16 April ein delijk, in 1903, tekende notaris H. H. Everts te Twello de oprichtingsacte. Besloten werd de taxateur een dub- HET 'DAGELIJKS BESTUUR van de „Veeverzekering Mij. Broek land". Van links naar rechts de he ren Th. Mulder, taxateur; J. Slijk huis, voorzitter, en W. Bomhof, se cretaris-boekhouder. beitje per koe te geven, als hij num mers moest opbranden of taxeren. Op 16 December 1907 verklaarde de heer Spijker evenwel, dat hij niet langer „voor een dubbeltje klaar wilde staan" en hij legde zijn functie er bij neer. In zijn plaats werd de heer A. Jonker benoemd. De vergaderingen moeten in die tijd bijzonder interes sant zijn geweest. Soms legde het hele bestu.ur als één pian zijn bijltje er bij neer Nu voor rurm drie ton verzekerd Er werd echter meer gedaan dan gezellig kibbelen. In December 1916 gaf het fonds de stoot tot oprichting van een paardenfonds in Apeldoorn. Het fonds kwam en het is momenteel een belangrijke organisatie. In 1926 telde „Broekland" 144. leden en kwam het verzekerde kapitaal al over de f 100,000. Inmiddels was de heer W. Bomhof in 1921 secreta ris-boekhouder geworden, een functie die hij nog steeds en ondanks het klimmen der jaren met animo vervult. Hij zit nu, met 32 dienstjaren, het langst achter de bestuurstafel. Voor zitter is momenteel de heer J. Slijk huis en taxateur de heer Th. Mulder. In October 1952 had het fonds reeds 184 leden, die samen 661 stuks vee hadden verzekerd, voor een waarde van f 326.440. Met inbegrip van wat er toen op de Boerenleenbank stond, had men te beschikken over f 2.046.95. De door de leden te betalen premie is niet altijd even hoog geweest. Soms was het 2%, soms 3, een enkele maal 4 en in 1952 slechts 1 %#/o. Maar wat steeds excelsior ging was het aan zien, dat de Maatschappij naar bui ten geniet. Zij heeft in de voorbije Dr Ph. Idenburg sprak voor de Vereniging voor Paedagogiek l)r Ph. J. Idenburg, de directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage, heeft Woensdagavond in The Corner een interessante lezing gehouden voor de Vereniging voor Paedago giek. Dr Idenburg sprak over „De jeugd in de crisis van deze tijd", naar aanleiding van een rapport over de verwildering der jeugd, opgesteld op last van het mini sterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Een rapport, dat een ontstellend beeld geeft van Nederlandse jonge mensen zonder gestalte en zonder levensplan. De samenstellers vertegenwoor digers van de belangrijkste universi- tei'.en— komen tot de conclusie, dat deze gestalteloze jeugd niet alleen ge vonden wordt in „proletarische" mi lieu's, maar evenzeer in de „betere" kringen. In dit verband wordt dan ge sproken van „gepolijste" massajeugd, van wie het grote gevaar is, dat zij, volwassen geworden, leidende functies gaat innemen, zonder oog te hebben voor psychische, economische en cul turele problemen. Als een van de oorzaken van het kwaad noemde dr Idenburg „het feit, dat heel het wereldleven van tegen woordig verregaand gestalteloos is. Onze cultuur kwam in een gevaarlijke crisis, begonnen in de 19e eeuw. Een crisis die ons vele waarden uit de hand sloeg, zonder er iets noemenswaards voor iri de plaats te geven". Als symptoom moet gezien worden de in het onderwijs sterk merkbare overmatige belangstelling voor intel lectuele vorming. „De mensen worden langzamerhand zo verstandig", aldus spr., „dat het leven er uit gaat. Het rationalisme, kenmerk speciaal van deze eeuw, stuurt aan op de overheer sing van de economische doelmatig heid, onderschattende de waarde van de fantasie en het gevoel. Het getal is bezig beslissend te worden. Beslissend is de prestatie en het hoge cijfer; de mens staat niet meer centraal, maar is een middel geworden". In de meest fundamentele zin is de oplossing van de problemen een kwes tie van eeuwen, aldus dr Idenburg. Wij leven in een overgangsperiode en mogen alleen maar hopen, dat de mensheid de tijd zal krijgen om zich zelf weer te worden. Het mag niet meer zijn; „ik denk, dus ik ben", maar wij moeten eerst iemand zijn. en dan handelen". Het sanjenzijn werd, zoals gewoon lijk, geleid door de heer H. E. Son- dorp, voorzitter van de vereniging. J halve eeuw voor de kleine boer in de Noordelijke buurtschappen van Apel doorn belangrijk sociaal werk ver richt en voorkwam, dat „het busje van de burgemeester" nog het enige plechtanker was wanneer er sterfte onder het vee kwam. Er zullen komende Dinsdagavond ongetwijfeld vele namen worden ge noemd van hen, die de Onderlinge Veeverzekering Mij. „Broekland" heb ben groot gemaakt. En het prettige is, dat menigeen aan wie „Broek land" veel heeft te danken, nog in leven is. De naam van de heer W. J. Kluitenberg zal worden genoemd, die als buurtmeester heeft gewerkt totdat hij niet meer kon. Hij is niet meer, maar wel de heren H. Vos en P. v. Amersfoort, die langer dan een kwart eeuw buurtmeester waren. Voor hen, voor de heer Bomhof en voor an deren, die eveneens een lange staat van dienst hebben, zal het Dinsdag de dag van het jaar zijn. Fabrikante: Fa. Gebr. Tjallema, Sneek Loop der bevolking van Apeldoorn. Van 1 Febr.—1 Maart. Bevolking op 1 Februari 1953: M. V. Tot. 46126 45799 91925 Vermeerdering: M. V. Tot. Geboorte 81 64 145 Vestiging 167 137 304 Vermindering: M. V. Tot. Overlijden 49 40 89 Vertrek 160 154 314 Bevolking op 1 Maart 46165 45806 91971 Aantal huwelijken in Februari 36. Vermeerdering in Februari 46. Het veldgrijs of liever gezegd veld- groen overheerste i.d. zaal v. Kunst en Genot, aan de Kanaalstraat, waar de afdeling Apeldoorn van het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag een con tact - en meer nog propaganda-avond hield. De belangstelling viel enigszins tegen en dat was eigenlijk dubbel jammer, omdat men van deze avond veel zou hebben kunnen leren, vooral diegenen, die nog immer in de mening verkeren, dat ons democratisch staats bestel op onwankelbare wijze is ge grondvest. Nadat de voorzitter van de Com missie S.W.G. Apeldoorn, de heer G. I-I. Ebens, de avond met een toepasse lijk woord van welkom had ingeleid en een suggestief filmpje van de Re geringsvoorlichtingsdienst met de titel „Wij leven vrij, wij leven blij" de sfeer van de huidige wereldsituatie Het Koninginnefeest, dat evenals vorig jaar weer georganiseerd wordt door de Oranjevereniging „Apeldoorn" en de Chr. Oranjevereniging „Koningin Juliana" wordt dit jaar gevierd op 29 en 30 April. Voor de jeugd worden er toneelvoorstellingen gegeven op het A.G.O.V.V.- terrein, terwijl er op de tweede dag. Donderdag 30 April, een feest wordt georganiseerd voor jong en oud. dende techniek ieder jaar meer ver rassingen brengt. Wanneer de weersomstandigheden op beide dagen gunstig zijn, zal het feest ongetwijfeld slagen. De organi satiecommissie is reeds enige maan-, Ned. Jeugd-toneel naar Apeldoorn Op het A.G.O.V.V.-terrein, daar voor belangeloos beschikbaar gesteld, zullen 10.000 kinderen de avonturen van Flip en Flap kunnen zien. Daartoe zullen er zes voorstellingen van elk 5 kwartier worden gegeven. De eerste vangt 's morgens om half negen aan en de laatste- om 18.30 uur. Tussen elke voorstelling heeft men een half uur speling voor aan- en afvoer van de jeugd, die onder leiding van het onderwijzend personeel de voorstellin gen bezoekt. In dat bewuste half uur zal toen ook een tractatie uitreiken aan de kinderen. Daartoe is menin staat ge steld door de grote medewerking, welke de firma Venz te Vaassen ook nu weer verleent. Donderdag 30 April. Het traditionele klokkenluiden vormt de inzet van de feestelijkheden op de Verjaardag van H. M. de Koningin, waarna er om 10.30 uur een parade wordt gehouden door het garnizoen. Plaats van de parade en route zijn nog niet officieel vastgesteld en zul len nader bekend worden gemaakt. Tussen 1.30 en 2.30 uur zal voor de Kon. H.B.S. de opstelling plaats vin den van een historisch-allegorisch- sprookjes-optocht. Reeds ontving het organiserend comité opgave van 14 versierde wagens, welke in de stoet zullen meerijden. Ook de Apeldoornse gymnastiekverenigingen, padvinders organisaties en, wandel verenigingen hebben toegezegd medewerking te zul len verlenen. Voorts marcheren er drie muziekcorpsen mede. Om half drie vertrekt de. stoet van het Prins Hendrikplein en neemt dan de volgende route: Molleruslaan, Oranjelaan, Regéntesselaan, Paslaan, Hoofdstraat, Canadalaan, Van der Heijdenlaan, Marialust, alwaar ontbin ding van de stoet zal volgen. Voor de fraaist versierde wagens en groepen zijn mooie prijzen beschik baar. Voor de aanvang van de op tocht, dus tijdens de opstelling zal de jury een en ander beoordelen. Demonstraties Kerschoten. Om half vier zullen de Kon. Mare chaussees in samenwerking met de Rijkspolitie demonstraties met paar den en motorrijwielen geven. Vorig jaar boekte men hiermede veel succes en ongetwijfeld zal het, mits de weers omstandigheden niet al te ongunstig zijn, ook dit jaar niet aan de nodige belangstelling ontbreken. Op Marialust, waar zes kermis attracties worden opgesteld en een groot aantal kramen er voor zorgt, dat de dorstigen gelaafd en de hon- gerigen gespijzigd worden, organiseert men volksspelen, welke te 16.30 uur aanvangen. Deze spelen zullen bestaan uit stoelendans, zaklopen, ringsteken met tonnetjes en flik-happen. Voor de winnaars zijn fraaie prijzen beschik baar. Vuurwerk. Ook 's avonds zal Marialust onge twijfeld het middelpunt zijn van de feestviering. Van 8 uur af geven de Apeldoornse gymnastiek- en turnver enigingen demonstraties op het gras voor de villa, een en ander onder sterke, gekleurde belichting., Om kwart voor elf zal de eerste vuurpeil de lucht ingaan als inzet van een groot vuurwerk. Een oud schouw spel, dat in de loop der jaren nog niets aan aantrekkelijkheid heeft in geboet, en dank zij de voortschrij den met de voorbereiding bezig en, gezien de wijze waarop vorig jaar het feest verliep, mag men er ook nu weer op vertrouwen dat het aan de verwachtingen beantwoordt. Alleen het financiële gedeelte baart de commissie zorgen. In het bijzonder brengt het feest, dat men de jeugd bereidt, grote kosten mede. Vandaar de dringende oproep, wélke men richt tot onze ingezetenen, zich op te geven als lid van een der organiserende Oranjeverenigingen. Want de contri buties, welke men ontvangt, moeten tenslotte de financiële basis leggen voor de viering van het feest. Feitelijk hadden wij wol ge noeg', maar deze week werd ons een partij wollen garen aangeboden, die na veel loven en bieden de onze werd en voor zo'n lage prijs, dat wij onze klanten hiervan gaarne laten profiteren Bollen 100 wol, fijne brei- wol, die. prachtig uitbreït, ge sorteerd in 12 kleuren, wol die normaal 1.45 kost. ZATERDAGMORGEN verkopen wij deze bollen wol, niet voor '1.45, maar voor slechts Openb. Leeszaal en Bibliotheek. ROMANS: Christie: De werken van Hercules; Donker: Tien verhalen; Fa- bricius: Langs de Leie; Hambraeus: Marit; La Mure: Moulin rouge; Nijen- huis: Dossier 333; Raddalil: De nimf en de lamp; Wertheim: Isaac de Fuen- tes. STUDIE: Bovet: De overwinning op de angst; De Hoog Castell: Astrologie: Hoogwerf en Knoop: Wat leert u de zielkunde? Inleiding tot de moderne astrologie; Ott'ema; I-Iet kunstambacht en de volkskunst in Friesland; Ver doorn: Kleine juridische vraagbaak. JEUGDBOEKEN: Schuil: Hoe de Katjangs op de kostschool van Buikie kwamen; Sperry: Mafatu; Winkler- Vonk: Heidi. Nederland wordt niet vergeten Een oud-Apeldoorner, die nu in George, Zuid-Afrika, woont en zich via de Nieuwe .Apeldoornse Courant op de hoogte houdt van hetgeen er in ons land in het algemeen en iy Apeldoorn in het bijzonder gebeurt, heeft natuur lijk ook het nodige gelezen over de watersnood en over de adoptie van Kruiningen door Apeldoorn. Ik heb met vreugde gezien, schrijft hij nu aan familie hier ter plaatse, dat Apeldoorn niet achterwege blijft om spontaan hulp te bieden, nu een deel van Nederland zo zwaar getroffen is. Het was voor ons Nederlanders, die in den vreemde zich een bestaan willen veroveren, een zware slag te verne men, dat ons oude vaderland opnieuw zwaar geteisterd is. Wij kregen slechts de berichten druppelsbewijs door, en bij ieder bericht werd onze ongerust heid steeds groter. Immers, wij ken nen de niets ontziende kracht van'de zee. Overal ter wereld is spontaan hulp geboden en ook hier in George (een dorp pl.m. 380 mijl van Kaapstad) werden plannen beraamd voor hulp verlening. De burgemeester riep een fonds in het leven voor geld- en goe dereninzameling. De heer en mevrouw Spijkerman, ook Nederlanders, en hier geruime tijd woonachtig hebben spoe dig alle Nederlanders in George bij elkaar geroepen om te gaan collecte ren. Er zijn bij hotels etc. busjes ge plaatst en inzamelingen gehouden bij bazaars en tentoonstellingen. De straalcollecte (huis aan huis) en de busjes etc. bracht 413.9 (pl.m. 4139 gulden) op en waarschijnlijk komt er nog iels bij. De bevolking heeft met sympathie gegeven; er waren arme mensen, die de spaarpot van de kin deren een aderlating gaven. Het burgemeestersfonds (voor alle getroffen landen) bracht reeds ruim 700 (pl.m. f 7000) op en de inzameling hiervan is nog niet geëindigd. KLEURENPRACHT IN DE BOLLENSTREEK DEN HAAG Men verwacht dat het aanstaande weekeinde vrywel alle liyacintenvlden in bloei zullen staan. Daarnaast'brengen vele velden met la te narcissen en enige vroege tulpen lcleur in de streek tussen Warmond en Noordwyk. De Keukenhof is thans één kleuren weelde van narcissen, hyacinten en tulpen in talloze variëteiten. Zaterdag middag 18 April zal, zoals bekend, gra vin Jacoba van Beieren met haar ge volg van edelen en pages de Keuken hof bezoeken. Flora is met haar bloeiende narcis sen, hyacinten en tulpia's nu op haar mooist. In de grote demonstratiehal toont tot a.s. Zondag Boskoop zijn keur van bloeiende heesters. Tengevolge van het aanhoudende koude weer is het grote bloemencorso „bloemensymphonie" uitgesteld tot Zaterdagmiddag 25 April. Het corso zal om 13 uur veirtrekken vanaf de Oost- einderbrug Hillegom en zal via Lisse naar Sassenheim rijden, waar gekeerd en de terugtocht aanvaard zal worden. nog weer eens duidelijk geaccentueerd had, was de beurt aan de heer B. Kos ter, die op uiterst boeiende wijze verhaalde van zijn belevenissen als oorlogscorrespondent en als frontsol daat in Korea. Spr. wilde zichzelf zien als een avonturier, door vaderlands liefde gedreven tot de strijd tegen het communisme en vertelde het een en ander over de wapenstilstandsonder handelingen te Panmoendjon, die hij voor een groot deel heeft kunnen bij wonen. Hij belichtte in het bijzonder de te genstellingen tussen Oost en West, die daar dikwijls zo scherp naar voren kwamen. Ook de verhoudingen tussen het Amerikaanse bezettingspersoneel en de Westeuropese berichtgevers wa ren voor spr. aanleiding zijn gehoor er op te wijzen, dat de Amerikanen voor hun grootscheepse economische- en militaire hulp aan het Westen ont zaglijke offers moeten brengen. Zij doen dit met de nuchtere zakelijkheid en verantwoordelijkheid, pie hen nu eenmaal kenmerkt slechts waardering kunnen hebben. Sprekende over de verandering van de Russische politiek, meende de heer Koster1, dat de machthebbers van het Kremlin streven naar een verbrokke ling in West-Europa. Het is niet moge lijk, dat Rusland op grond van zijn ideologie zijn buitenlandse politiek gaat wijzigen en daarom is juist nu waakzaamheid dubbel geboden, aldus spreker. Hij had in Tokio persoonlijk van ge neraal Ridgway mogen vernemen, dat de Nederlandse soldaten tot de beste ter wereld behoren. Dat liet spr. dui delijk uitkomen, ook al omdat bij ve len de mening overheerst, dat onze Korea-vrijwilligers voor het meren- ."deel uit a-socialen bestaat. De heer Koster ontkende dit ten stelligste en besloot zijn met grote aandacht ge volgde betoog met te. zeggen, dat de strijd tot behoud van onze vrijheid een zaak is die niet beperkt mag blijven tot een klein deel van ons volk. Na de pauze sprak de heer D. G. Sanders een kort woord over het doel en streven van het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag en wekte de aan wezigen op tot aanmelding bij de Na tionale Reserve. De - avond werd besloten met een tweetal korte films. Atoomwapens in Europa? WASHINGTON. Een lid van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, Johnson, heeft te Wash ington medegedeeld, dat de Verenigde Staten „atoomeieren" en vliegtuigen van het type B-36 in Europa hebben. Hij gelooft dat er ook Amerikaanse atoombommen in Korea zijn. Later zeide Johnson tegen een ver slaggever dat hij het misschien niet had moeten zeggen maar men weet het in het algemeen wel wat wij daar ginds in Engeland hebben, voegde hij eraan toe, Leraarssalarissen Eerlang beslissing DEN HAAG. Twee sprekers heb ben Woensdag in de Eerste Kamer nog het woord gevoerd over de begroting van onderwijs, kunsten en weten schappen. Van hen betoogde de heer Brandenburg (CPN) dat het nu eens duidelijk moest worden dat niet alleen de onderwijzers en leraren aan het eind van hun geduld zijn, maar dat de Kamer dat ook is. De heer Woudenberg (PVDA) ver ontrustte het dat de minister van plan is in het wetsontwerp tot defini tieve regeling van de status van de radio te verbieden polemisch te spre ken over politieke onderwerpen. Minister Cals verzekerde dat hij met een van zijn ambtgenoten zeker het financiële aspect zou bekijken, dat er volgens enige afgevaardigden procentueel minder voor onderwijs wordt uitgegeven dan voor de oorlog. Overigens behoeft het feit dat er min der wordt uitgegeven nog niet te zeggen, dat er minder voor het onder wijs wordt gedaan. De minister vroeg voor de salaris- politiek allereerst vertrouwen van de leraren. Hun ongeduld kon hij zich indenken. Maar de formulering van hun wensen is van zeer recente da tum en zij moeten worden bezien le gen de achtergrond van de ambte narensalarissen in hel algemeen. De regering hoopt nog voor het nieuwe schooljaar een beslissing te nemen. De ontknikking van de onderwij- zerssalarisse'n behoeft; niet te wach ten op de algemene herziening van de ambtenarensalarissen. De minister stond volledig achter lxet afschaffen van schoolgelden voor het lager onderwijs. Verder wilde hij in dit stadium niet gaan. Verlaging van de leerlingenschaal oordeelde de minister als een ver eiste. Het hoger onderwijs is een onder- wei-p van toenemende zorg voor de regering geworden. De televisie-stichting moet spoedig weten waar ze aan toe is. Weldra kan dan ook hierover een beslissing wor den verwacht. De begroting is daarna zonder hoof delijke stemming aangenomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2