Meerderheid van Malan flink vergroot Wynand Fockink BZ Samenwerking „Verkiezings budget" Scherpe vragen over millioenenorder AMERIKAANS BUREAU PERZIË BESTORMD IN Dijken dicht! Zuid-Afrika koos rustig Gen. Van Fleet bij de film Verschil in loon geen hindernis Waarom werd contract niet getekend? r Hulp kwam op het nippertje s Bollenstreek komend weekeinde één kleurenpracht Mandaat voor apartheidspolitiek Zigeunertumult Oranjeboom Scherpe Wind AFWIKKELING RAMPSCHADE Klacht over traag dijkherstel DUEL OM MARGARETE GING NIET DOOR SüZ Spookschip dobberde 2[imaand stuurloos TWEE OVERLEEFDEN HONGER EN DORST Kind speelde met lucifers Schippers jeugd op school in Zwolle Hazardspelers waanden zich veilig in nieuw tehuis VROUWEN IN DE RAAD Twee vliegvelden voor Rotterdam VRIJDAG 17 APRIL 1953 DE TELEGRAAF 3 HET Nederlandse leger heeft er van afgezien, een order van 25 millioen te verstrekken aan een onzer grootste industrieën. De voorbereidende ontwikkeling was weliswaar geheel overeenkomstig de aanvankelijke eisen van de Ne derlandse landmacht geschied, maar de eisen zijn nadien, toen het beslissende stadium was be reikt en het oordeel van Ameri kaanse legerautoriteiten werd ge vraagd, gewijzigd. Deze nieuwe eisen zouden echter niet zozeer hoger als wel anders zijn geweest dan die van het Nederlandse leger. Toen was de tijd inmiddels zover voortgeschreden, dat geen nieuwe ontwikkeling meer kon plaatsvin den. Indien dit een juiste voorstel ling van zaken is en wij gelo ven dat dit het geval is dan is er geen enkele reden, om op de Nederlandse industrie een blaam te werpen. Dit is echter geschied, terwijl de zegslieden der desbe treffende berichten kennelijk af komstig zijn uit de kringen van het leger, althans uit Haagse krin gen. Onder deze omstandigheden vraagt men zich af, of de betrok ken kringen wel enig begrip heb ben van de Nederlandse belangen. Rond een kwart van de Neder landse belastingpenningen wordt door de militaire autoriteiten uit gegeven en het is ons aller be lang, dat deze uitgaven z'oveel mo gelijk in Nederland geschieden. Bij de militaire dekenorder, die naar België is gegaan, ontstond reeds de indruk, dat het inzicht in de Nederlandse belangen in groter verband, te wensen over laat, en thans is dit in nog veel sterker mate het geval. Het leger stelt zich niet tijdig op de hoogte van de Amerikaanse eisen en als dan een order geen doorgang kan vinden, werpt men met stenen naar het Nederlandse bedrijfsle ven. Het Nederlandse bedrijfsle ven, dat op zijn beurt een belang rijk deel van de gelden bijeen brengt, welke voor defensie-doel einden worden besteed, en dat, aangezien bij buitenlandse leger autoriteiten een geheel andere mentaliteit heerst, op internatio naal terrein geen voet aan de grond krijgt bij de verwerving van militaire orders. Naar de reden van deze onge lukkige gang van zaken kan men slechts gissen. Het is algemeen bekend, dat, in tegenstelling met de Marine, die op een oude tradi tie steunt en nauw samenwerkt met de Nederlandse industrie, on ze na de oorlog uit de grond ge stampte Landmacht herhaaldelijk wrijving heeft met het bedrijfs leven, wrijving zelfs of mis schien juist met bedrijven, die qua kennis en ervaring doorgaans ver de meerdere zijn van de be trokken autoriteiten. Dat in plaats van wrijving sa menwerking geboden is, behoeft geen betoog. Het gaat niet alleen om de besteding van het onge twijfeld niet geringe bedrag van 25 millioen in ons land, maar ook en vooral om de research en de kennis, die Nederlandse bedrijven zich kunnen verwerven en die noodzakelijk zijn, om in indus trieel opzicht de technische ont wikkeling i)ij te houden. DE Engelse minister van Finan ciën mr. R. A. Butler heeft een moedig budget.ingediend. Hij heeft de lasten op het bedrijfs leven willen verlichten, de omzet belasting krachtig verlaagd, en voorts o.m. de inkomstenbelasting tot een draaglijker peil terugge bracht. Bovendien is aange kondigd, dat de suikerrantsoene ring zal worden opgeheven. Het nieuwe budget is bedoeld als een stimulans voor het econo mische leven, als een poging, om de economie van het land op een meer concurrerende basis te bren gen, waarbij de gevaren van infla tie nauwgezet in het oog zijn ge houden. De Labour-oppositie in het La gerhuis heeft de aankondiging van de fiscale verlichtingen echter en kele malen met interrupties be groet, waarbij prompt van een „verkiezingsbudget" werd gespro ken. Dergelijke interrupties wijzen op een gewrongen gedachtengang. Men kan desnoods van mening verschillen over de economische consequenties van bepaalde fis cale maatregelen, maar als men belastingverlaging als een verkie zingsmanoeuvre beschouwt, dan kan met evenveel of even weinig recht hetzelfde worden gezegd van sociale voorzieningen, die een La bour- of soortgelijk bewind ver strekt. De werkelijke achtergrond van de hoogte van de fiscale druk ligt veel dieper. Het gaat er om of via een zware belastingdruk het de Staat mogelijk wordt gemaakt, op alle mogelijke terreinen zijn in vloed te doen gelden, of dat het via een mildere druk aan de bur gers wordt overgelaten, zelfstan dig een bestemming te geven aan hun middelen. Het gaat er om of de mens bij zijn daden gericht, wordt door de Staat öf dat hij als werkelijk vrij burger kan leven. JOHANNESBURG, 16 April. Malan's „Nationale Par tij" heeft vandaag bij de algemene verkiezingen in Zuid- Afrika de overwinning behaald. Dit werd des middags reeds verklaard door het anti-Malangezinde dagblad „Cape Times". Het zou echter nog tot omstreeks middernacht duren voor de definitieve uitslagen bekend waren. bevindt zich de minister van Justitie, Swart, opsteller van de wetsaanvullingen voor de open bare veiligheid, waardoor aan de regering grotere macht gegeven wordt in de strijd tegen de „cam pagne van burgerlijke ongehoor- zaamlheid". Er waren slechts zeer weinig mensen, die niet ter stembus gingen. De opkomst bedroeg naar schatting 85%. Er heerste opval lende kalmte in het land. Des avonds om 11 uur waren de uitslagen betreffende de voor naamste steden bekend: 86 zetels voor de Nationale Partij; 57 voor de Verenigde Partij; 4 voor de Socialisten. De 3 aan de naturel len toegewezen zetels waren niet in het geding; zij behouden ze dus automatisch. Er moesten op dit ogenblik nog 9 uitslagen binnenkomen. Me rendeels van ihet platteland, waar Malan's partij vèr in de meerder heid is. Men schatte, dat de Na tionale Partij ten slotte met een definitieve meerderheid van 18 a 20 zetels uit de bus zou komen. In het vorige parlement bedroeg zij 12. Uit deze verkiezingen blijkt, dat de meerderheid van het Zuid- afrikaanse volk vóór Malan's nationalisme en rassen -onder schei- politiek „apartheid" ding) is. Géén tweederde Eén hoop van de Nationale Partij gaat echter niet in vervul ling; de tweederde meerderheid, nodig om op eigen kracht de ge wenste Grondwetswijziging door te zetten, kon niet behaald wor den. Het parlement immers telt 159 zetels. En reeds des middags stond het vast. dat de oppositie al over 64 stemmen kon beschikken. Voor Malan's grondwetsplannen dus al 11 te veel. Onder de herkozen ministers HOLLYWOOD, 16 April. Generaal James Van Fleet, de voormalige commandant van het achtste Amerikaanse leger in Ko rea, zal zich candidaat stellen voor een functie in de leiding van de Twentieth Century-Fox Film maatschappij te Hollywood. De reden waarom Van Fleet dit wil doen overigens op verzoek van de president, Spyros Skouras zette hij uiteen in een commu niqué dat door de studio werd ge publiceerd. „Aangezien ik er getuige van ben geweest, hoe groot de invloed van de Amerikaanse film in de gehele wereld is, zie ik ook in, welk een belangrijk instrument de film is om het groeiend aantal personen, dat meer over vrijheid wil weten, in kennis te brengen met de goedheid en juistheid van de Verenigde Staten, aldus Van Fleet. (Reuter) Belgisch geluid over de economische samen werking SCHEVENINGEN, 16 April. Het is overdreven te beweren dat de landen met lagere lonen de andere met hun goederen zouden overstromen, indien de invoerbe perkingen zouden worden afge schaft. Dit verklaarde de Bel gische oudminister van Economi sche Zaken, Middenstand en Land bouw tijdens een rede over de economische samenwerking van de landen van het Noordatlantisch Pact. De voordracht werd uitgespro ken voor de Nederlandsche Ka mer van Koophandel voor België en Luxemburg. De heer Heymans legde er de nadruk op, dat hij het gevaar van een lager loonpeil voor de bestaansmogelijkheden van andere landen niet zeer groot achtte. Hij staafde zijn verklaring met de resultaten van een onder zoek in de Verenigde Staten. De lonen lopen in verschillende ge bieden van dit land voor gelijk waardig werk zeer uiteen. Deze verschillen bedragen vaak 25% en meer. De oudminister.vroeg zich dan ook af, of het wel gerechtvaardigd is, de verruiming van het goede renverkeer tussen de landen van het Noordatlantisch Pact nog ver der te verdagen, wegens de ver schillen in loonpeil. De geschie denis van Europa zelf bewijst dat economische en politieke een making mogelijk is tussen gebie den die voorheen gescheiden wa ren. Wij staan thans voor de nood zaak van nieuwe hergoeperingen aldus de heer Heymans voor van de kleine landen, teneinde te voorkomen dat deze niet wor den doodgedrukt tussen de be staande grote mogendheden. DEN HAAG, 16 April. In dien het juist is, dat in 1952 tus sen de regering en de N.V. Philips te Eindhoven een contract ter te kening gereed lag voor de leve ring van voertuigen-sets, die be taald zouden worden uit de tegen waarde-rekening, tot een bedrag van f 20.000.000, wat is dan de reden, dat dit contract geen door gang heeft gevonden? Dit vraagt het Tweede-Kamer lid de heer Visch aan de minister van Oorlog. De heer Visch vraagt verder, welke de politiek is in andere landen (Frankrijk en Engeland) met betrekking tot het inschake len van hun nationale industrieën voor militaire doeleinden, en welke garanties de minister kan geven, dat in de toekomst de Ne- F inancieringsplan Waterstaatswerken (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 April. Een globaal financieringsplan van be langrijke werken, welke Rijks waterstaat voornemens is in de eerstkomende vijf jaar uit te voe ren dan wel te subsidiëren, heeft minister mr. J. Algera ter ver trouwelijke kennisneming ter griffie van de Tweede Kamer ge deponeerd. Met dit plan wordt beoogd slechts datgene aan te geven, wat de regering in de eerstkomende jaren nastreeft tot stand te brengen, zonder dat zij zich daaromtrent thans reeds defi nitief kan binden. UREN EN UREN LANG had stewardess Adra Long ge strompeld door de verlaten berg achtige streek, een zestig' kilo meter van Seattle in de Ameri kaanse staat Washington, om hulp te zoeken voor de passagiers van de DC-3, die Dinsdag met 22 sol daten en 3 bemanningsleden neer stortte. Zes hunner vonden de dood, velen werden gewond. De ste wardess had de kracht en de moed om er in haar eentje op uit te trekken op één schoen. Heli copters cirkelden boven en tussen de bergen, op zoek naar het ver ongelukte toestel en ook over land trokken reddingsploegen door het moeilijk begaanbare gebied om hulp te gaan bieden. Een der redders, Don Pritchett. kwam ten slotte Adra Long tegen juist op tijd om het moedige meisje te ondersteunen, dat op het punt van bezwijken stond derlandse industrie zo vroegtijdig wordt ingeschakeld dat militaire bestellingen, indien maar enigs zins mogelijk, in Nederland blij ven. Ten slotte vraagt de heer Visch of de minister bereid is; a. op korte termijn een com missie voor de landmacht in het leven te roepen, waarin naast militaire, ook burgerdeskundigen uit wetenschappelijke en indus triële kringen zitting hebben; b. medewerking te verlenen aan een nieuwe opdracht aan de N.V. Philips om ten behoeve van de landmacht Amerikaanse sets in licentie te bouwen; c. geen vredere maatregelen te nemen met betrekking tot het plaatsen van een order voor radio sets, voordat de Kamer kennis heeft genomen van het op deze vragen gegeven antwoord. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 April. Onder de zigeuner- en woonwagenbevol king welke in een zijstraatje van de Koningslaan in Den Haag leeft, zijn tussen de families D. en L. de vetes sinds Zaterdag zó hoog op gelaaid, dat er tijdens „mes- en vuisttournooien" verscheidene ge wonden zijn gevallen. Gisteren mengde zich een derde familie, R., in de strijd. Bij de nieuwe onrust smeet de 49-jarige Johanna L. van N. de 22-jarige G. R. een paar pannen met kokend water over het hoofd, omdat R. zijn weggelopen vrouw kwam te rughalen. Schoonmama tracteerde de jongeman daarop op de te hete douche, waardoor hij ernstige 'brandwonden aan hals, rug en gezicht opliep. Toen greep de recherche in en arresteerde behalve de 49-jarige schoonmama, haar zoon de 28- jarige W. L. die iedereen met een bajonet bedreigde en de 36-jarige D. R. tfa' Vorstelijk glam blorf DEN HAAG, 16 April. Men verwacht dat het aanstaande weekeinde vrijwel alle hyacin- tenvelden in bloei zullen staan. Daarnaast brengen vele velden met late narcissen en enige vroege tulpen kleur in de streek tussen Warmond en Noordwijk, aldus deelt de provinciale VVV Zuid-Holland mede. De Keukenhof is thans één kleurenweelde van narcissen, hyacinten en tulpen in talloze variëteiten. Zaterdagmiddag 18 Acril zal, zoals bekend, gravin Jacoba van Beieren met haar ge volg van edelen en pages de Keukenhof bezoeken. Flora is met haar bloeiende narcissen, hyacinten en tulipa's nu op haar mooist. In de grote demonstratiehal toont tot a.s. Zondag Boskoop zijn keur van bloeiende heesters. Ten gevolge van het aanhou dende koude weer is het grote bloemencorso „bloemensympho- nie" uitgesteld tot Zaterdagmid dag 25 April, Het corso zal om 13 uur vertrekken vanaf de Oosteinderbrug Hillegom en zal via Lisse naar Sassenheim rijden waar gekeerd en de tc/rugtocht aanvaard zal worden. maakt Uw Itccl droog cd effen» do weg voor verkoudheden. Verzacht i maak Uw keel vochtig met Tempo wordt opgevoerd (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 April. Er is voor f 6 millioen getaxeerd in het rampgebied over de schade aan gebouwd onroerend goed. Hierbij zijn tot heden 116 voorschotten uitgekeerd tot een bedrag van f 62.000. Dit is een te gering be drag zo werd ons van de zijde van het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting uit eengezet maar thans wordt het tempo der taxaties snel op gevoerd. Friesland en Noord-Holland hebben weinig schade geleden, hier zijn resp. 25 en 40 schade gevallen. Voor Zuid-Holland be draagt dit 11.000, waarvan er thans 6.000 zijn getaxeerd; 3.000 hebben hun oproepingen ontvan gen om de zaak te regelen. In Zeeland gaat het over 5500 schadegevallen, waarvan er 2700 zijn getaxeerd en 2000 afgehan deld. Voor Noord-Brabant be draagt het 5.000, waarvan 2.000 zijn getaxeerd en 1300 afgehan deld. De schade-opneming op Schou- wen-Duiveland vormt nog een probleem, omdat de kans op ver dere schade in de drooggevallen gebieden van dit eiland niet denkbeeldig is- Dr. Drees op Schouwen BROUWERSHAVEN, 17 Apr. - Tijdens een bezoek, dat minister president Drees gisteren aan Schouwen-Duiveland heeft ge bracht, hebben drie burgemees ters van gemeenten op het eiland hun klachten geuit over het trage dijkherstel. Namens Rijkswaterstaat is hier op geantwoord, dat het herstel op Schouwen-Duiveland voorname lijk stuit op het gebrek aan machines. Brouwershaven zal een dijk aan de Westzijde krijgen, zo is toegezegd. Voorts is gevraagd om spoedige afwikkeling van voorschotten op de schade. Voor het herstel moe ten voorschotten aangevraagd worden bij het Rijk en dit loopt niet erg hard, De minister heeft hierover besprekingen gevoerd. Verder is behandeld het pro bleem van de plaatselijke midden stand, die thans weinig afzet heeft wegens het onder water staan van de omliggende dorpen. Een onderzoek is toegezegd. BAKKERSKNECHT PLEEGDE OVERVAL ROTTERDAM, 16 April. Vier jaar met. aftrek eiste het O.M. tegen de 32-jarige banketbakkers- knecht M. d. K. uit Dordrecht, die op 17 Januari een overval had ge pleegd op het postagentschap aan de Rusthoflaan te Rotterdam, waarbij hij de houdster van het agentschap een zakje met 1974 ontfutselde. FRANKFORT, 16 April. Om de genegenheid van de zwartharige dr. Margarete Meyer daagde een arts van het Ameri kaanse leger een Amerikaanse kapitein uit tot een duel op het pistool. Het drama speelde zich af in een Amerikaanse uitleenbiblio theek. De datum was Eerste Paasdag. In deze bibliotheek werkte de 32-jarige Duitse, dr. Margarete Meyer, die onder haar aanbidders zowel een socioloog van een Amerikaanse gevange nis, dr. Blondell Groseclose, als de kapitein van het leger, Char les Tarpley. telde. Op die dag trad de socioloog binnen met een zware papieren zak bij zich. Hij ging zitten en deed niets anders dan naar de zwartharige Duitse te kijken. Het meisje ver telde hem, dat zij hem niet wenste te zien, zo verklaarde zij voor de rechtbank te Frankfort, waar het drama thans zijn ont knoping vindt, en dat hij weg moest gaan. Maar hij bleef zit ten. Toen wandelde op een gege ven ogenblik kapitein Tarpley een veteraan uit de tweede wereldoorlog binnen. Grose- close sprong op en schreeuwde: „Wat zijn je bedoelingen ten op zichte van Margarete?" Tarpley antwoordde: „Ik houd veel van haar". Vervolgens zei de socioloog: „Dan zal je als een man van eer moeten handelen". Hij greep in de papieren zak en haalde er twee geladen pistolen uit te DR. MARGARETE MEYER Hij keek naar mij Kapitein Tarpley Dr. Groseclose voorschijn. „Een van ons tweeën zal deze kamer niet levend ver laten", zei hij kalm. Maar Tarpley weigerde. An dere officieren grepen daarna Groseclose vast en ontwapenden hem. Voor de rechter verklaarde Groseclose, dat de kapitein het Duitse meisje van hem had „af getroggeld", toen hij in een zie kenhuis lag. Er zal nu een on derzoek naar zijn geestvermo gens worden ingesteld. CAFÉ'S ZATERDAG TOT 2 UUR OPEN AMSTERDAM, 17 April. De burgemeester van Amsterdam heefttoegestaan.dat de café's en restaurants in de nacht van Za terdag op Zondag tot 2 uur voor het publiek geopend blijven. Er mag tot kwart voor twee muziek worden gemaakt en ge danst. Onrust om de sjah duurt voort TEHERAN, 16 April. De on geregeldheden, die de laatste da gen plaats vinden in Teheran, zijn thans ook overgeslagen naar de stad Shiraz in Zuidwest-Perzië. Hier bestormde een volksmenigte het Amerikaanse districtsbureau voor de hulpverlening aan econo misch minder ontwikkelde gebie den. Er werden vernielingen aan gericht en brand gesticht. e Amerikaanse ambassadeur heeft scherp geprotesteerd bij premier Mossadeq, die spijt be tuigde en bescherming beloofde. Voor zover bekend werden er geen Amerikanen gedood of gewond. In Teheran zelf werden naar ...en zegt onder aanvoering van de communistische Toedeh-partij weer betogingen gehouden voor het parlementsgebouw. Men riep „weg met de sjah" en „weg met, de Britse en Amerikaanse huur lingen". Er vielen bij opstootjes ruim 20 gewonden, onder wie 1 ernstig, en er werd een twaalftal arrestaties verricht. Majlis krachteloos Acht parlementsleden, die tegen Mossadeq zijn, hebben Teheran verlaten. Zij verklaarden, dit om Advertentie [KEUR LIKEUREN. r (Van een bijzondere correspondent) ROME, 16 April. Een hui veringwekkend drama heeft zich zoals we gisteren reeds meldden, 75 eindeloos durende dagen lang, afgespeeld op de Indische Oceaan, zonder dat iemand er weet van had. Twee overlevenden van een spookschip, dat elf man aan boord had, die voorbestemd waren van honger en dorst om te komen, trachten nu moeizaam aan boord van het vaartuig, dat hen naar het vasteland terugbrengt, weer op krachten te komen. En zij komen van ver: ze lijken meer op geraamten dan op men sen, en zelfs ontbrak hun de kracht, de handen uit te steken naar het touw, dat hun te elfder ure de redding kwam brengen. Kapitein Carlo Girola, de com mandant van het Italiaanse schip „Monlallegro", en diens beman ning zijn de enige getuigen van de laatste acte van deze tragedie. Vanuit Rome krijgt de kapitein per radio instructies, v/clke zor gen hij aan de 20-jarige Antoine Vidot en de 15-jarige Salby Cor- gat moet besteden. In het kort komt het drama hierop neer; de motorbarkas „Ma- rie-Jearine" voer in de buurt van de Seychelles-eilanden met een bemanning van zeven man en vier passagiers, allen Frans-sprekende kleurlingen. Het vaartuig was op weg naar Mahe, maar door motor- pech vervolgd, dreef het cp en kele mijlen van de haven plotse ling af. Er waren geen zeilen of roeispanen aan boord, de motor viel niet te repareren en steeds verder zeewaarts werd de barkas gejaagd door een storm, die in middels was opgestoken. Enkele dagen slechts hielden de voorraden het uit en toen begon het. wachten. De mannen hadden geen vistuig, maar trachtten vo gels te vangen, die op de schuit neerstreken, of vissen, die zij „leegzogen" om aldus de kwel lende dorst te lessen Zes keer slaagden zij hierin, maar de zee bleef angstwekkend leeg. Drie maal zagen de schepelingen een schip aan de horizon driemaal voer het door, zonder hen te zien, En toen begon de dood toe te slaan. De enige vrouw aan boord een van de passagiers stierf het eerst aan uitputting en haar lichaam werd overboord gezet, Toen volgde de een na de ander. En op de 75ste dag bemerkte de „Montellegro" het vaartuigje, dat stuurloos ronddobberde. De hele bemanning riep naar de barkas en deed de sirene loeien, maar er kwam geen antwoord. Antoine en Selby, die wonderlijkerwijze nog in leven waren, hadden niet meel de kracht om antwoord te geven. Thans krijgen zij alle mogelijke zorgen aan boord van het schip, dat hen terugbrengt naar het land, naar het leven hun veiligheid te doen. Maar door hun vertrek wordt de Majlis (het parlement) verhinderd, besluiten te nemen. Er blijven nu namelijk slechts 65 leden over, en voor bet treffen van beslissingen moet minstens een „quorum" van parlementsleden zijn. Het Mossadeq-gezinde „Natio nale Front" heeft nu aan de minister-president verzocht, zo snel mogelijk aanvullende verkie zingen te doen houden, opdat in de Majlis weer het normale aan tal zetels van 136 bezet kan wor den. In elk geval hebben de acht oppositieleden door hun vertrek verhinderd, dat Mossadeq's wets voorstel tot beknotting van de macht van de sjah in het parle ment kan worden afgehandeld. (Reuter - A.P.) Toen ouders uit waren (Van onze corerspondent) HILVERSUM, 16 April. Van morgen omstreeks kwart voor acht is brand uitgebroken in een huis aan de Leeghwatgrstraat 90. De bovenverdieping hiervan wordt bewoond door het echtpaar P. met een vijfjarig zoontje. Man en vrouw waren tegen zeven uur naar hun werk gegaan. Het kind, dat overdag meestal bij zijn grootouders op de benedenverdie ping is, week vanmorgen van deze gewoonte af. Het jongetje pakte een doosje lucifers en ging daarmee in bed spelen. Kort daarna begon het beddegoed te smeulen. Het kind ging toen zónder iets te zeggen naar zijn grootouders. Toen de oude mensen brandlucht roken had het vuur reeds snel om zich1 heen gegrepen. Een groot deel van de boven verdieping werd zwaar bescha digd; de benedenverdieping liep waterschade op. HAMBURG, 16 April. Een pensionhoudster in Fürth (Beie ren) miste haar kunstgebit, 's Avonds kwam haar huisknecht het terugbrengen: hij had het „geleend" om indruk te maken op een meisje, zo meldt het West- duitse weekblad „Der Stern". ZWOLLE, 16 April Het vierde internaat van het School fonds voor Schipperskinderen van de Ned. Herv. Kerk is gisteren in gebruik genomen- Dit drijvende internaat, dat is gestationneerd 2an de Turfmarkt te Zwolle en plaats biedt aan 83 kinderen, werd tijdens een korte plechtigheid in opdracht van Prinses Wilhelmina door mej. J. Geldens, particulier secretaresse van Hare Koninklijke Hoogheid, in dienst gesteld, inter naten van het Schoolfonds zijn thans gevestigd te Amsterdam, Rotterdam, Sneek en Zwolle, Alle dragen namen van onze prinsesjes. Dat te Zwolle is gedoopt als „Prinses Margriet". Prinses Mar griet gaf van haar belangstelling blijk door het zenden van een bloemstuk. ONDER dit motto heeft Neder land meer dan honderd mil lioen ingezameld. Nu zijn er al lerlei ontstellende berichten ver spreid: de bureaucratie is een woordje mee gaan spreken in de afwikkeling van laat ons zeg gen: het geleden leed. Doch een ander bericht heeft ons bijna tot vertwijfeling gebracht: terwijl de zee beukt op de eilanden, de stor men ons land afbrokkelen, wordt er in de rampgebieden „week end" gevierd. Men zou het niet ge loven, wanneer wij deze medede ling niet van uiterst betrouwbare zijde hadden ontvangen, namelijk van onze Amsterdamse burge meester, die Schouwen-Duive land. dat is geadopteerd door Am sterdam, heeft bezocht. Met bootjes en vletjes is burge meester d'Ailly over het hele eiland gereisd en men mag vast stellen, dat hij dus niet alleen de aangename zijden van zijn reis- burgemeesterschap kent, maar geenszins de zware moeilijkheden ontloopt, die er ook aan verbonden zijn. Hij heeft dus uitgekeken. In zijn burgemeestersjaren hoofd van een wereldhaven heeft hij voldoende vakkennis vergaard en hij heeft, Schpuwen- Duiveland bezoekend, direct ge zien waar de schoen wrong. E r wordt niet voldoende ge werkt! De arbeiders leggen Vrijdag avond het werk neer en beginnen in de loop van Maandag weer. En dat terwijl de positie van het eiland nog uitermate kritiek is. Dit is een verregaand schan daal. Wat moeten de Nederlanders denken, die ten koste van een schier ontwrichte economie uit hun dagelijks budget over de hon derd millioen hebben geofferd op alles hebb'en bezuinigd, op hun ontspanning, hun koekje bij de thee, hun bioscoopje en een paar schoenen nu zij zien dat gedu rende het week-einde de vijand de vijand gelaten wordt.. En dat men uit de ramp niets geleerd heeft. Op Vrijdagavond gaan wij naar huis. Altijd, altijd! Opdat Hitier, opdat de zee, opdat het getij, op dat de nieuwe vijand op ons kan rekenen. In de UNO wijst de heer Von Balluseck verwijtend naar de heer Wysjinsky en doet het woord en bemoeit zich met de Russische va zalstaten, geeft raad in het Ko reaanse vraagstuk. Och arme! Wij zijn zelf een klein staatje, voeren onze beste mensen uit en hebben nog niet de courage zeven etmalen te werken om de dijken te dich ten.. terwijl de kleinste man zijn penningske bijdraagt en zich alles ontzegt om te helpen. Ja, ja, wij hebben de regering, wij hebben de zee, wij hebben de bureaucratie, die wij verdienen! PASQUINO. (Advertentie) Gaines p.a. f59-- Ceintures v.a.fl9.so Bustehouders p.a.f 10.- 1 Den Haag Rotterdam Noordeinde 50» Meent 124 Geïllustreerde brochure no. 11 op aanvraag. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 April. Onder leiding van inspecteur C. II. Meet- man heeft gistermiddag de Haagse recherche een inval gedaan in een nieuw speelhol, dat onlangs ge vestigd is aan de Laan van Meer- dervoort 267. Twaalf personen werden op heter daad betrapt bij het spelen van baccarat en rou lette. Allen werden gearresteerd; een vrouw, die drie minderjarige kinderen heeft, werd na het op maken van proces-verbaal huis waarts gezonden. Tot grote verrassing van de tien Hagenaars en de twee Am sterdammers, die zich op een nieuw adres in de middaguren veilig waanden voor de Haagse politie, werd de overval op snelle en doeltreffende wijze uitgevoerd, zonder dat dit zelfs op noemens waardige wijze de aandacht trok van de talrijke voorbijgangers. Gearresteerd werden de 33-ja- Nog geen beslissing over eron ndprijzen (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 17 April In Mei zal de ministerraad zich hebben te spreken over het advies van de Sociaal-Economische Raad t.a.v. het pacht- eri grondprijspeil. Dit deelde minister S. L. Mansholt gistermiddag in de Tweede Kamer- mede. De bewindsman verklaarde persoonlijk accoord te gaan met het standpunt van de meerderheid van de SER, ook in zake hand having van prijsbeheersing voor de landbouwgronden. HORST, 16 April. Bij de oandidaatstelling voor de komende gemeenteraadsverkiezingen is in Horst (L.) o.m. ingediend een „Lijst vertegenwoordiging van vrouwen in de raad". Lijstaanvoerster is mej. J. M. A. Geurts. Tot dusverre bestond de Horster gemeenteraad steeds uitsluitend uit mannen. rige juridische adviseur J. B. uit Amsterdam en de 27-jarige publi cist C. A. J. L. uit de hoofdstad. Voorts de 35-jarige pensionhouder A. H. G„ die ook de bank hield, de 33-jarige timmerman W. E. J. S., de 48-jarige kok J. Chr. H„ de 58-jarige werktuigkundige F. P. J. B„ de 59-jarige huisrestaura teur S. B., de 49-jarige vertegen woordiger P. A. M. van M„ als mede de dames M. J. H.G„ 46 jaar oud en zonder beroep, de'öl- jarige kapster J. H. M. van M.. de 49-jarige huisvrouw C. S. R.—F. en de 44-jarige wed, M. H.D., welke laatste werd vrijgelaten De arrestanten zullen Zaterdag voor de officier van Justitie, mr. dr. J. C. Maris, geleid worden. O ROTTERDAM, 17 April. De minister van Verkeer en Water staat heeft bevestigd, dat hij be reid is medewerking te verlenen om in de Zestienhovensepolder een vliegveld zonder verharde startbanen aan te leggen, waar ook de Nationale Luchtvaartschool en de Rijksluchtvaartdienst heen te brengen zijn. Dit vertelde de wethouder van Openbare Werken, J. Meertens, in de gemeenteraad van Rotterdam, toen hij de sprekers antwoordde, die het woord hadden gevoerd naar aanleiding van een principe- voorstel van B. en W. tot aanleg van een landingsterrein voor heli copters aan de Hofdijk bij het Hofplein, een voorstel waarmee men zich kon verenigen. Het terrein in deze polder zal tevens gebruikt worden voor even tuele reparaties aan de hef- schroefvliegtuigen. In het snelst mogelijke tempo zullen volgens de wethouder de voorwaarden ge schapen worden om op deze weg verder te gaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1