Wynand Fockink Nieuwe premieregeling voor particuliere woningbouw Actifral-10 GEVAL „SALEH" BLIJFT OPZIEN BAREN Onruóti^e mót R00NENBURG Electrificatie-programma NS op 15 Mei voltooid IU vitaminen Hoge Raad stelt omroepverenigingen in het gelijk DE AANVAL OP DE VRIJE PERS IN SOERABAIA ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 17 APRIL 1953 3 BIJ de bespreking van de nota van de minister over het nieuwe Burger lijk Wetboek zyn wij thans genaderd tot een even actueel als omvangrijk pro bleem, de onrechtmatige overheidsdaad. Dat het actueel is, moge onder meer worden bewezen door de omstandigheid, dat de commissie van advies inzake ver hoogde rechtbescherming (het is een goede gewoonte staatscommissies naar hun voorzitter te noemen en wij zullen ons dus veroorloven in den vervolge van de commissie-De Monchy te spreken) gemeend heeft aan de materie een wets ontwerp te moeten wijden, tengevolge waarvan onze op afkorting zozeer be luste tijd aan het begrip Odol nieuwe luister heeft bijgezet, te weten: on rechtmatige daad overheidslichamen. Dat het omvangrijk is, worde gestaafd door het feit, dat de commissie-De Monchy aan haar, drie jaar geleden gepubliceerd rapport, een lijst van 86 rechterlijke uitspraken toevoegde, ten einde de stand der jurisprudentie te il lustreren. Het vorenstaande wettigt een uit de aard summiere bespreking in het kader dezer artikelen, ofschoon de nota van de minister en dus kennelijk ook de ont werper van ons nieuw B.W. voor het vraagstuk geen oplossing geeft. Dit op zichzelf is belangrijk. Tot nu toe zijn wij slechts vraagpunten tegengekomen, waarvoor een wettelijke oplossing aan de hand werd gedaan. De nota wil een zo belangrijk vraagstuk als het onder havige niet ontwijken, doch komt tot de conclusie, dat de rechtspraak zich in' een bepaalde phase van ontwikkeling be vindt en dat deze niet door een wette lijke regeling bevroren mag worden, zo dat de verdere ontwikkeling van die rechtspraak naar de zich wijzigende om standigheden dient te worden afge wacht. Als laatste prealabele opmerking moet ons van het hart. dat de materie voor treffelijk past in het kader van de strijd om de Rechtsstaat, al zullen wij daarbij worden teruggedrongen op ons ceterum censeo: de administratieve rechtspraak. ÖM het terrein goed te kunnen over- -ien. dient eerst te worden vastge- steld. wat een onrechtmatige daad is. Veel licht verspreidt het Burgerlijk Wetboek niet. Artikel 1401 stelt: „Elke onrechtmatige daad, waardoor aan een ander schade wordt toegebragt, stelt dengenen door wiens schuld die schade veroorzaakt is in de verpligting om de zelve te vergoeden". Wij kunnen gerust zeggen, dat wij na lezing van de wet nog even ver zijn. Bij dit stilzwijgen der wet, was de uitwerking van het begrip „onrechtmatig" aan de rechtspraak overgelaten. Tot in het eerste decennium dezer eeuw was de stand van zaken deze. dat ons hoogste rechtscollege geen kans zag daaronder meer te laten vallen dan „schennis van een rechtsplicht of Inbreuk op eens anders wettelfik recht". Dit begrip is, naar onze moderne rechts opvattingen, wel zeer eng. Om een voorbeeld te geven: oneerlijke concur rentie viel er niet onder. Daarom besloot de regering in te grijpen. In 1911 werd een wetsontwerp ingediend, dat in 1913 nog belangrijk werd gewijzigd en de in de literatuur verdedigde ruime op'~~"' van het begrip onrechtmatig b De uitbreiding kwam hierop neer, dat naast de bestaande kenmerken van on rechtmatigheid, daaraan voortaan zou worden toegevoegd: „het indruisen, hetzij tegen de goede zeden, hetzij tegen de zorgvuldigheid, welke in het maat schappelijk verkeer betaamt ten aanzien van eens anders persoon of goed". Maar terwijl het bijzondere terrein van de on eerlijke concurrentie voldoende werd bewerkt door de opname, in 1915. van een strafbepaling artikel 328 bis) in het Wetboek van Strafrecht, bleef het civiele wetsontwerp op de onrechtma tige daad in het Parlement steken. Toen volgde het, in ons land, meest gerucht makende voorbeeld, waarbij de rechter lijke macht, overigens op een zeer elegante wijze, op de stoel van de Wet gevende Macht plaats nam. Want de Hoge Raad nam bij het bekende arrest van 31 Januai-i 19i9 de omschrijving van het begrip „onrechtmatig" uit het wetsontwerp over. De wetgever incas seerde de gevolgen van zijn nalatigheid en liet het er bij. Zonder dat de volks vertegenwoordiging zich had uitgespro ken, was deze gewichtige kwestie in de practijk van ons rechtsverkeer bevredi gend opgelost. THANS komen wij tot het maken van een sprong van een onrechtmatige daad, gepleegd door een particulier, tot die van een overheidslichaam. Hoe ds het mogelijk, dat de laatste door het Burgerlijk Wetboek wordt geregeld Het allereerste artikel van het B.W. maakt een duidelijke onderscheiding tussen publiek- en privaatrecht, waar het zegt: „Het genot der burgerlijke regten is onafhankelijk van de staat kundige regten, welke alleen overeen komstig de Grondwet worden ver kregen". Tooh geeft dit allerminst een ant woord op de gestelde vraag, want bij de onrechtmatige overheidsdaad gaat het daarom, dat de overheid door haar handelen of nalaten inbreuk maakt op een particulier recht. Wat moet nu domineren: de omstandigheid, dat de overheid handelt of nalaat, dan wel, dat het recht van een particulier wordt aangetast Wie de Rechtsstaat lief heeft, zal aan de eerste omstandigheid de voorrang geven. Hjj zal immers als essentiële van de Rechtsstaat aanvaarden de noodza kelijkheid, dat de staat rechtsgrenzen - erkent voor zijn competentie ten aan zien van de mens, Het trekken van die rechtsgrenzen behoort bij uitstek tot het publieke recht. De toepassing daarvan op het concrete geval is de taak des rechters. Dat dit de taaie van de bur gerlijke rechter zou zijn, ligt geenszins voor de hand. Veeleer dient nogmaals de wenselijkheid te worden uitgespro ken, dat de rechtspraak omtrent de veïhouding van oveiheid tot burger aan speciaal daartoe in het leven geroepen rechterlijke organen wordt toevertrouwd. Diverse bijzondere wetten kennen een eigen administratieve rechtspraak. De algemene ontbreekt nog. Ten onrechte. Op het gebied van de onrechtmatige overheidsdaad doet zich Intussen nog' een complicatie voor. waaraan de bur gerlijke rechtspraak bijzondere aandacht heeft gewijd, zij het ook volgens een enigszins ander dan het navolgende criterium. De moderne overheid treedt lang niet altijd als zodanig op, wanneer zij tegenover de burgers komt te staan. Zij gaat allerlei dingen ondernemen, welke de burger even goed kan verrich ten en doet daarmede tekort aan de zelfwerkzaamheid van het individu. Zij exploiteert vervoermiddelen, oefent soms zelfs het winkelbedrijf uit en neemt van particulieren gelden in bewaring, alsof er geen banken waren. Een der gelijke overheid, die haar eigen karak ter miskent, mag er niet op rekenen, zo zij door een harer burgers in rechte wordt aangesproken, slechts te behoe ven te verschjjnen voor een rechter Wiens opleiding en wiens processuele bevoegdheid waarborgen, dat met het overheidsstandpunt rekening wordt ge houden. Maar voor het overige zien vrij geen reden om de overheid In haar wezenlijke gedaante aan e.pn ander, dan van het oordeel van de administratieve rechter te onderwerpen. Veroorzaakt een auto in overheidsdienst een aanrijding, dan is het besturen van die auto een han deling. welke naar haar aard niet slechts door de overheid, maar ook door een bijzonder persoon kan worden verricht Actieve bevordering van eigen woningbezit van arbeiders en kleine zelfstandigen Sterkere differentiatie (Van onze redacteur) A 7ANDAAG zijn in de Staatscourant opgenomen het K.B. Premie- en bijdiragebesluit woningbouw en de beschikking van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting inzake de (nieuwe) premie- en bij drageregeling. De nieuwe regeling maakt, voor wat de maximum-Inhoud der woningen be treft. geen onderscheid meer tussen eengezinshuizen en meergezlnshuizen. Thans geldt voor beide categorieën de zelfde maximum-inhoud, t.w. 500 m3. Bij woningen met bedrijfsruimte, indien "e aanvrager de woning zelf bewoont, jeldt bij de nieuwe regeling een maxi mum-inhoud van 500 m3 voor het woon- rielte, hetgeen ook meer Is dan bij de oude regeling. De inhouds berekening blijft on veranderd, op één onderdeel na. In de oude regeling werd de inhoud van de ;arage meegerekend, thans niet meer. In de nieuwe regeling houdt de hoogte van de premie ook rekening met het aantal personen, dat in de woning kan worden gehuisvest, maar de toeslag valt nu in twee delen uiteen; er wordt thans een toeslag gegeven voor funderings- kosten en een toeslag voor grondkosten. Deze toeslagen zijn afhankelijk van een der drie groepen, waarin de gemeenten zijn gerangschikt. In groep I bevinden zich Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra- venhage; ln groep H Alkmaar, Amers foort, Arnhem. Beverwijk. Breda, Delft. Deventer, Dordrecht, Eindhoven, Gouda, Groningen, Haarlem, Den Bosch, Leeu warden, Lelden, Nieuwer-Amstel, Nij megen, Rijswijk (Z.H.), Schiedam, Utrecht, Vlaardlngen, Voorburg, Zaan dam, Zullen en Zwolle. In groep Hl bevinden zich alle overige gemeenten en het gebied van het openbare lichaam de Noordoostelijke poldér. Deze indeling Is gemaakt, omdat ln de ene gemeente meer aan fundatlekos- ten moet worden besteed dan ln een andere gemeente en ook was de rege ring van oordeel, dat er rekening mee moest worden gehouden, dat nu eenmaal de grondkosten In de steden hoger zQn dan ten plattelande. De gemiddelde premie wordt bij de nieuwe regeling niet hoger dus dan diewelke bij de oude regeling gold maar de differentiatie komt. m.et name tot uitdrukking in de toeslagen op funderings- en grondkosten. Enkele voorbeelden mogen dit verdui delijken. Voor een eengezinshuis, be stemd voor zes personen ln een ge meente (thans behorende tot groep III), te bouwen op zandgrond was de oude premie 3800, nu f 3575. Voor een eengezinshuis, bestemd voor 9 perso nen, ln Den Haag gold een premie van 4500: die wordt thans 5105. Voor een eengezinshuis in Amsterdam, waar voor tot nu toe een premie van 5440 werd verleend, zal volgens de nieuwe rp^-Uiig een premie van 6175 kunnen -'en toegekend. Voor een etage-woning voor zes per sonen (drie woonlagen) ln Den Haag, waarvoor tot nu toe een premie van 3800 gold, kan thans een premie wor den verleend van 4288. criterium van de Hoge Raad om de berechting van een onrechtmatige over heidsdaad bij gebreke aan administra tieve rechtspraak aan zich te kunnen trekken maar het feit, dat het rijden met die auto diende om de functie van overheid uit te oefenen, moge voldoen de zijn om de schadevordering wegens die aanrijding aan het oordeel van de administratieve rechter te onderwerpen. Daarmede is ook ten aanzien van de onrechtmatige overheidsdaad ons stand punt bepaald. KAPPEYNE. In de nieuwe regeling is thans ook opgenomen een jaarlijkse bijdrage voor tien achtereenvolgende jaren, variërende ongeveer van 90 tot 120zijnde 2h% van het premiebe drag, doch uitsluitend voor een eigen huw. D.wz. deze jaarlijkse bijdrage kan alleen worden toegekend als de aanvrager van de premie het huis, waarvoor de premie wordt aange vraagd, ook zelf gaat bewonen. Het gaat bij deze jaarlijkse bijdrage bovendien uitsluitend om eengezinshui zen en ln de praktijk zal zij slechts gel den voor arbeiders en kleine zelfstan digen. Er zijn aan deze jaarlijkse bijdrage ook nog enkele andere beperkende voor waarden verbonden, t.w. de aanvrager mag niet ouder dan 50 jaar zijn, de bij drage geldt zo lang de aanvrager de' woning zelf bewoont; indien bet een woning met bedrijfsruimte geldt, mag de oppervlakte van de bedrijfsruimte niet groter zijn dan 20% van het woon gedeelte, de woning of het woongedeelte mag een bepaalde, ln het uitvoerings besluit genoemde oppervlakte niet over schrijden. Volgens de oude premieregeling mochten de woningen niet tegen hogere prijs worden verhuurd dan door de minister werd vastgesteld. Deze bepa ling werd in de oude premieregeling op genomen op een tijdstip, dat de huurwet nog niet in werking was getreden (1 Januari 1951). Deze Algemene Maat regel van Bestuur is thans niet meer nodig. De minister stelt volgens het Be sluit Bijzondere huurprijzen de huur prijs van de woningen op verzoek van de eigenaar bij verhuring vast. Dit be sluit waakt er 'tegen, dat een verhuurder een te hoge huurprijs zou vragen. Bij het begin van dit jaar waren bij het departement ca. 5000 aanvragen voor een premie in behandeling. Sedert dien zijn er nog aanvragen bijgekomen, maar op het ogenblik liggen er nog ca. 1500 aanvragen bij het departement op afdoening te wachten, afgezien van enige honderden aanvragen, die thans nog bij de provinciale directies berusten. Op de aanvragen, waarvoor de be schikking tot het toekennen van premie op de dag van inwerkingtreding van de nieuwe regeling (20 April 1953) gereed is, zal de oude regeling van toe passing blijven. Ingediende aanvragen, waarop nog niet is beschikt, zullen op basis van de nieuwe regeling worden be handeld, tenzij de belanghebbende zijn aanvrage intrekt. Degenen, die boven een premie een jaarlijkse bijdrage wen sen te ontvangen, dienen hun aanvrage in te trekken en deze opnieuw in te die nen met verzoek om toekenning vaE premie èn bijdrage. De reeds ingediende aanvragen zullen, voor zover zij niet worden ingetrokken, in chronologische volgorde naar de datum van indiening worden afgedaan. Belanghebbenden, die nieuwe aanvra gen indienen, welke het gemeentebe stuur kan accepteren, moeten er reke ning mee houden, dat met het omwerken en afhandelen van de eerder ingediende aanvragen vermoedelijk geruime tijd ge moeid is. Het is daarom mogelijk, dat zij enige tijd (wellicht drie maanden) zul len moeten wachten, voordat hun een beschikking kan worden gezonden. WAT de jaarlijkse bijdrage betreft, in de toelichting, die minister Witte hierop heeft gegeven, noemt hij deze bijdrage een belangrijk beginsel, dat thans voor het eerst in de rijks steunregeling voor de particuliere wo ningbouw wordt gebracht. Daarmee wordt gedoeld een eerste stap te zetten op de weg naar een actieve bevordering van het eigen woningbezit van arbeiders en met hen gelijk te stellen kleine zelf standigen. Het ligt ln het voornemen van de minister nader te doen onderzoeken, of in de toekomst een mogelijkheid tot rea lisatie van een volledige regeling aan wezig kan worden geacht, doch de be windsman heeft gemeend op de uitslag van dit onderzoek niet te mogen wach ten, nu zich de gelegenheid voordeed aan de premieregeling een uitbreiding te ge ven, waardoor althans een bescheiden begin met de bevordering van het eigen woningbezit van de genoemde bevol kingsgroepen kan worden gemaakt. Een Israëlische woordvoerder heeft verklaard, dat op 11 April twee Ara bische vaartuigen hebben getracht agen ten op Israëlische bodem aan land te zetten. Een Israëlische patrouille opende het vuur, waardoor enige Arabieren werden gewond. Een der schepen werd in beslag genomen, het andere wist te ontsnappen. YAMIN wekt misverstand door citeren van brief van O., K. en W. (Van onze correspondent) Djakarta, 17 April, DE Indonesische pers gaat in bittere bewoordingen voort de beslissing, die de Nederlandse regering ten aanzien van Chairul Saleh heeft geno men, te critiseren. Merkwaardigerwijze legg.en sommige bladen de nadruk op het beledigend karakter van de maatregel, die een slag zou zijn in het aangezicht van Indonesië. Mohammed Yamin deelde hedenmor gen in een persconferentie o.a. mede, dat de voortzetting van Salehs studie te Lei den reeds verzekerd scheen te zijn. Hij citeerde een brief van de secretaris generaal van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen te Den Haag, waarin werd medegedeeld, dat Saleh niet alleen was toegelaten tot de studie, doch waarin hem ook werd verzekerd, dat hij aan stonds zou worden toegelaten tot het doctoraal examen. (Van onze redacteur voor Indonesië) DE heer Yamin wekt door zijn mede delingen een misverstand. Inder daad heeft het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen een IZLAAR en rimpeloos ligt de waterspiegel onder de beioolkte voorjaarshemel. Als we ernaar kijken en dat doen wij graag, want dit beeld, van rust is fascinerend ontwikkelt zich een gevoel van spanning. Het wachten is op iets. Zal het watervlak straks vol putjes van regendruppels komen Of zal de donkere wolk verdwijnen om de zon gelegenheid te geven de diepte van het water met haar gouden pjjlen te peilen? Deze rust is vervuld van onrust, van ongewisheid, van twijfel tussen vrees en hoop. Onze gevoelens zijn als waterspiegels, die de wisselingen in de atmosfeer weerkaatsen. En. omdat deze wisselingen in de lente zo veelvuldig zijn zou het daarom niet komendat wij in dit jaargetijde zo vaak dat wonderlijke gevoel hebben van onrustige rust van leven tussen werkelijkheid en droomvan hogere inspiratie? (Foto van Aart Klein) brief doen uitgaan, waarin werd mede gedeeld, dat voor de heer Saleh de moge lijkheid openstond te worden ingeschre ven bij de rechtsfaculteit. De studie vau het Indisch recht is, zoals men weet op geheven, maar daarbij is tevens de be paling gemaakt, dat zij die in deze studie reeds een bepaalde graad van gevorderd heid hebben bereikt, alsnog in de gele genheid zullen worden gesteld hun studie te voltooien. Op de vraag of deze gelegenheid voor de heer Saleh openstond is medegedeeld, dat hy „op grond van zijn vorige studie" in aanmerking kwam om van deze moge lijkheid gebruik te maken. Hem werd dus medegedeeld, dat er „als student" voor hem geen beletselen waren om zijn studie hier voort te zetten. Een geheel andere kwestie is het echter of hij hier in Nederland een ver blijfsvergunning zou kunnen krygen. Hij werd niet, zoals men in Indonesië soms slordig zegt „uitgewezen", hem werd slechts de toegang ontzegd. Als elke vreemdeling was hij onderworpen aan een onderzoek van de vreemdelingen politie. Hij werd niet toegelaten op grond van de bestaande regelen. Nederland weigert een verblijfsver gunning aan vreemdelingen die onge wenste politieke activiteit ontwikkelen. Het geeft ook geen visa of verlengt geen reeds gegeven visa aan personen, die als notoir communist bekend zijn. De antecedenten van de heer Saleh zyu van dien aar.d dat men hem ongetwijfeld als communist, zij het dan ook wellicht niet als Moskou-communist kan aan merken. (Ingez. med.-advertentie) iSiisk Onze elalages overtuigen U van, de gedistingeerde sfeer, die wij in Uw Interieur kunnen' fcrengen. Onze^meubelenimunten uil door aesthetlsche ontwerpen, hel volkomen eigenkarakter en vormen inderdaad een klasse apart. 24 Jaa.fwonloglnrlchters INTERIEURVERZORGING OVERTOOM 75-77-79 AMSTERDAM Premier Siroky Tsjechoslowakije trekt samen met S.U. op De nieuwe Tsjechoslowaakse premier Siroky heeft gisteren ln het parlement verklaard, dat de buitenlandse politiek van het land gericht is op de vreedzame samenwerking met alle volkeren van goede wil. Siroky, die een uiteenzetting van de Tsjechoslowaakse buitenlandse politiek gaf, zei, dat het land voor alles handel met alle landen nodig had. zij het onder voorwaarde van algehele ge lijkheid en met volledige erkenning van de onafhankelijkheid en souvereiniteir van elke staat. Hij voegde hieraan toe. dat Tsjechoslowakije van plan is mei alle middelen zijn militaire macht te ver groten en de militaire paraatheid van de strijdkrachten te verhogen en schouder aan schouder te marcheren met de Sow- jet-Unie. Binnen- en buitenlandse vijan den zullen getroffen worden door de gehele macht van onze socialistische wetten, zo verklaarde Siroky. De verga dering werd bijgewoond door de onlangs gekozen Tsjechoslowaakse president Zapotocky. Koningin Saroja, de gemalin van de Sjah van Iran, zal vermoedelijk nog deze maand een bezoek brengen aan Europa. Baanvak Zwolle-Zutphen dan gereed (Van onze oorrespondent) Utrecht, 17 April. Aan de op 17 Mei Ingaande zomer- dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen, zullen twee feiten een hij zonder relief verlenen: het in gebruik nemen van de nieuwe spoorbaan Rotter- dam-Nieuwerkerk en het gereedkomen van het geëlectrificeerde baanvak ZutphenZwolle. De nieuwe baan sluit ten Westen van het nieuwe rangeer-emplacement var Rotterdam-Noord, aan op de Ceintuur baan. Deze laatste, wordt nu tot station D.P. geschikt gemaakt voor frequent verkeer. Tot de winterdienstregeling blijft Maas eindstation, maar toch zullen met ingang van de zomerdienstregeling reeds enkele tremen van de nieuwe baan NieuwerkerkRotterdam profiteren als de D-treinen via Utrecht naar Hoek van Holland en de Britse verlofgangers- treinen. In October gaan de D-treinen stoppen aan een nieuwe halte: Rotter dam-Noord. Belangrijk is, dat ook de twee treinen Rotterdam-Amsterdam via Woerden Gouda, de zogenaamde beurstreinen, reeds in Mei gebruik gaan maken van de Nieuwerkerkse lijn. De spoorwegen hebben in dit verband de vertrektijden aanzienlijk kunnen verbeteren. Alle goederentreinen gaan ook van de nieuwe Daan gebruik maken, zodat Rot- RORSCHACH-EXAMEN In aansluiting op het, hier te lande, voor de eerste maal door een Intern. Commissie afgenomen R.orschach- exaimen, is dezer dagen een Rorschach- Congres gehouden, waartoe de college zaal van prof. Langevelt te Utrecht ter beschikking was gesteld. De sprekers waren: dr Hans Zulliger (Bern)dr E. Seeger (Keulen)dr E. Kunigh (Bonn) en J. J. Wittenberg, cref Bedrijfspsycho- logisoh bureau der K.L.M., die tevens als discussleileider optrad. Behandeld werden o.an. de navolgende onderwerpen: de Rorschach in de opvoe ding (dr Zulliiger)de Rorschach in de beroepskeuze dr ZuUiger)Opvoedings moeilijkheden (dr ZuUiger)de Z-test dr ZulUger)de Pfister-Heiss-test (dr E. Seeger); Rorschach-onderzoek in de gevangenis (dr E. Kunigh)de Szondi- test (de heer J. J. Wittenberg). Men heeft besloten volgende jaren wederom een vongres te houden, in aansluiting op de jaarlijks in ons land af te nemen Rorschach-examens, zomede een brochu re van de gehouden causerieën uit te geven. terdam-Maas wordt uitgeschakeld voor goederenvervoer. Ten aanzien van het geëlectrificeerde baanvak ZutphenZwolle wiUen wij herinneren aan het feit, dat nu het elec- trificatie-program van de spoorwegen is afgewerkt. Op Vrydag 15 Mei zal het gehele baanvak ArnhemZwolle offi cieel worden geopend. Er rijdt dan een feesttrein. Voor het overige zal de zomerdienstregeling geen grote veran deringen brengen, wel kleine verbeterin gen die voornamelijk gezocht zijn in de tijdschema's. (Ingez. med.-advertentie) HET IS NOG LANG GEEN ZOMER! Men zegt wel: ,fNa regen komt zonneschijn", maar in deze dagen geldt „Na zonneschijn komt voor jaarsmoeheid". Er ligt een lange winter achter ons. Wij hebben het gevoel, dat we er niet meer tegenop kunnen. Wij voelen ons moe. loom, mat. Met vreugde begroeten wij weliswaar de eerste prille zonnestralen, maar één zwaluw maakt tenslotte nog geen lente, dus nog minder een zomer. „Actifral-10", het universele vita- minenpreparaat van Philips-Roxane, geeft ons juist datgene waaraan wij in deze dagen zo'n grote behoefte hebben. „Actifral-10" bevat de be langrijkste vitaminen, die we elke dag tekort komen, ln de juiste ver houdingen en hoeveelheden ln één dragée. De prijs is laag: „Actifral-10" (voor normale gevallen) kost slechts 1.95 per 60 en 2.90 per 100 dragees; „Actifral-Multi" (de sterke samen stelling voor bijzondere gevallen) kost slechts 2.90 per 60 en 3.90 per 100 dragees. „Actifral-10" Is gemakkelijk te herkennen aan de ORANJE ver pakking! Weer een millioen bij het Rampenfonds Het Nationale Rampenfonds heeft tob gistermiddag 106 millioen ontvangen. Sinds Woensdag is er dus weer een mil lioen bijgekomen. Cassatieberoep van „Het Radioprogramma He verworpen (Van onze Haagse redacteur) EDENOOHTEND heeft de Hoge Raad arrest gewezen in de zaak van de omroepverenigingen en de stichting HetRaadioprogramma, in welke zaak de omroepverenigingen zich be riepen op bescherming van de radio programma's door de auteurswet. Rechtbank en gerechtshof te Amster dam hadden beide het auteursrecht van de Omroepverenigingen erkend. De advocaat-generaal hij de Hoge Raad had 6 Maart jj. geconcludeerd tot niet ontvankelijkverklarlng van de x deringen van de omroepverenigingen. Blijkens het heden door de Hoge Raad gewezen arrest, is dit hoogste rechts college deze conclusie niet gevolgd. De Hoge Raad heeft n.l. het tegen het arrest van het gerechtshof te Amsterdam in gestelde cassatieberoep verworpen. De Hoge Raad heeft zijn oordeel ge grond op de wetsgeschiedenis, uit welke bedoeling blijkt om in het algemeen ge schriften de bescherming van de auteurs wet te verlenen, ook ai is aan de ge schriften elke kunstwaarde vreemd en al heeft de steller op zijn geschrift niet zijn eigen stempel gedrukt. Anders dan Het Radioprogramma meende, is, naar de Hoge Raad. in zijn arrest vaststelt, deze bedoeling in de auteurswet, met name in de art. 10 en (Ingez. med.-advertentie) Indonesische studerende jeugd geeft blijlc van gebrek aan democratische zin (Van onze correspondent) Soerabaja, 16 April. VOALS wjj reeds meldden, werd Donderdagochtend het gebouw van het Nederlandse dagblad De Vrye Pers te Soerabaja aangevallen. Dit ge schiedde 's morgens om elf uur door een zestigtal studenten van de Juridi sche Faculteit te Soerabaja. De ruiten van het gebouw werden ingeslagen, de administratie werd vernietigd en het portret van de Koningin werd ver scheurd en daarna verbrand. Het portret van president Sukarno werd door de studenten meegenomen. Enkele personen werden licht gemolesteerd, doch de woede richtte zich voorname! yk tegen het bedrijf. De machines werden licht, doch niet onherstelbaar beschadigd. ten. In een daarvan werd gezegd, dat de plaatsing van het stuk moest worden afgekeurd, aangezien dit de minderwaar digheidsgevoelens van de studenten, die het Nederlands niet beheersen, aanwak kerde. Donderdagochtend kwamen de studen ten echter terug om de oorspronkelijke copy van het betrokken bericht op te vragen. Intussen hadden de directie en de hoofd redactie van De Vrije Pers alsmede de Nederlandse commissaris te Soerabaja de Indonesische autoriteiten de ernst van de bedreiging van de studenten onder ogen gebracht. Zij hadden er op gewezen, dat Maandag reeds een groep van ongeveer honderd man het gebouw was binnengedrongen, waarbij de be togers het telefoneren verhinderden en telefoongesprekken aannamen. Drie po litiemannen werden toen onder het ge roep, dat alles in orde was de stoep afgedrongen, Wonderlijk genoeg bleven toen verdere inoldenten uit. Donderdagochtend had de hoofdre dacteur reeds om zeven uur de assisten tie van de politie ingeroepen bij het hoofd van de residentiepolitie, die politie- hulp had toegezegd. Daarop heeft de Nederlandse commissaris de resident en Vandalisme kost half millioen roepiahs Reeds enkele dagen tevoren hadden zich moeilijkheden voorgedaan over de plaatsing van een stadsberlcht, waarin de bezwaren werden uiteengezet, welke studenten, die het Nederlands niet be heersen, ondervinden bij hun studie, daar vertaalde studieboeken ontbreken. Het bericht was volkomen zakelijk. Toen van de zijde van de studenten werd geprotes teerd, bood de hoofdredacteur van De Vrye Pers onmiddellijk aan om een tegenstuk van de studenten op te nemen, waarin zij hun viae op de kwestie zou den uiteenzetten. De studenten wilden echter ook de zegsman van het bericht weten. Het scheen, dat deze kwestie aanvankelijk ten genoege van beide par tijen werd opgelost, daar kon worden aangetoond, dat de zegsman niet kwam uit de kleine groep Nederlandse studen ten van deze faculteit, die door de pro testerende studenten ervan werden ver dacht, dat zy De Vrije Pers hadden voor- -elicht. Daarop plaatste de hoofdredactie iden stukkei gel tw< 'ee ingezonden stukken van de studen- de plaatsvervangend gouverneur zocht die op hun beurt toezegden dat preventieve maatregelen zouden worden genomen. NADAT de kleine delegatie studenten, die de oorspronkelijke copy hadden opgevraagd, was weggegaan bleef het gebouw door een viertal re chercheurs bewaakt. Wederom werd de politie gewezen op het onvoldoende aan tal van de bewakingsmanschappen, daal de studenten aan de overkant in een mess waren geconcentreerd. De hoofd redacteur werd toen opgeroepen door het hoofd van de residentiepolitie en terwijl hij opnieuw wees op de dreigende situatie en de onvoldoende bewaking kwam op de politiesectie het bericht bin nen, dat de aanval was begonnen. De politie kon er niets tegen uitrichten, on der meer omdat een agent die schieten wilde door de commandant ter plaatse werd verboden van zijn wapen gebruik te maken. De studenten liepen rond met palen, stokken, stukken ijzer en messen. Ook werd er gegooid met flessen, met oude krantenleggers werd een brandje gesticht, waarbij liet portret van de Ko ningin werd verbrand. Het brandje zelf werd spoedig geblust. De hoofdredacteur, die kennelijk door de studenten werd gezocht, mocht het gebouw van de politiesectie niet verlaten en werd later door de Nederlandse com missaris. de heer Van der Zwaai, in <*en auto onder politiebescherming naar het huis van de commissaris gebracht. Zoals de zaken nu staan is het waar schijnlijk dat De Vrije Pers voorlopig in een noodeditie zal moeten verschijnen. Volgens Aneta moet de schade worden geschat op een half millioen roepiahs. Clarence Hunter blijft tot 30 Juni De directeur van de Mutual Security", mr Harold E. Stassen, heeft in Washington meegedeeld, dat de heer Clarence Hunter, hoofd van de M.S.A.- mlssiè ln Nederland, er ln heeft toe gestemd tot 30 Juni van dtt jaar zijn functie te blijven vervullen. uitdrukking ge- 15, wel degelijk bracht. De stelling van Het Radioprogramma, dat een geheel wekelijks programma een ln een nieuwsblad of tijdschrift versche nen nieuwstijding of gemengd bericht zou zijn en uit dien hoofde door een ander nieuwsblad of tijdschrift vrij zou mogen worden overgenomen, mits met duidelijke bronvermelding, heeft de Hoge Raad verworpen. De Hoge Raad overwoog, dat, daargelaten waar de grenzen van het begrip nieuwstijding of gemengd bericht bepaaldelijk liggen, zo'n programma onder dat begrip ln geen geval is te brengen. Interpellatie in Staten van Suriname De Surinaamse Statenleden Pengel, Lachmon en Karamat Ali hebben een voorstel tot interpellatie ingediend, dat beoogt, dat de regering de Staten zo volledig mogelijk inlicht over de kwestie- Kletter en alles wat daarmede samen hangt. Zij spreken hun bevreemding er over uit, dat de regering in strijd met de parlementaire verhoudingen tot dusver in gebreke bleef de Staten over een en ander in te lichten. De advocaat-generaal E. Grunberg diende ontslag in, waarbij hy o.m. als overweging opgaf, dat er grote princi piële verschillen met de minister van Justitie Emile Ensberg bestaan. Minister Kletter wees schriftelijk de suggestie om af te treden af. Mr F. Brandon trad uit het hoofdbe stuur van de Nationale Partij Suriname; de aanleiding daartoe was volgens hem een partij-zaak. DriekwQrt eeuw hoofdagent van Rotterd. Lloyd Woensdag was het 75 jaar geleden, dat de toenmalige Stoomboot-redery Rotterdamsche Lloyd aan de Internatio nale crediet- en handelsvereniging Rot terdam (Internatio) haar hoofdverte genwoordiging in Nederlands Oost- Indië opdroeg. In een op 17 April 1878 gedateerd nader schrijven van de heren Ruys aan het kantoor van Internatio te Batavia werd gezegd, dat dit kantoor voortaan „het agentschap zal voeren van de steamers lopende in de lijn Rotter damsche Lloyd, voor het verzamelen van lading, gepasporteerde militairen en pas sagiers." In deze brief wordt een be schrijving gegeven van de „inrigtingea der steamers", waarby in het bijzonder „attentie wordt gevestigd op de zeer lugtige passagiers-inrieting aan boord van de steamers Overijsel, Gelderland en Wyberton". Verder staat hierin nog te lezen „in de hutten met dx-ie couchet tes kan men op het bezwaar stooten, dat man en vrouw geen geld bezitten om 250 bij te betalen teneinde de derde couchette vrij te houdeneen derde per soon alsdan erbij te geven, gaat niet en dan dient u in dergelijke gevallen te schipperen." In deze 75 jaren van samenwerking heeft Internatio voor de schepen van de (Koninklijke) Rotterdamsche Llovd naar schatting zeker ongeveer millioen pas sagiers en bnna 19 millioen ton lading geboekt. Met een Woensdagavond door de di rectie van de Llovd aan boord van het nis Sibaiak aangeboden diner werd het ubileum feesteH'k gevierd. Ambassadeur in Canberra bood geloofsbrieven aan De Nedexiandse ambassadeur in Aus- tralië de heer A. M. L,' Winkelman heeft gisteren zijn geloofsbrieven aan de gou- verneur-genei-aal Sir William McKell Hij zeide bij deze gelegenheid, dat zijn land het aantal emigxanten naar Australië hoopt te vergroten. De Ne derlandse regering, aldus de heer Win kelman, ziet met vreugde de samen werking met Australië tegemoet, om Nieuw Guinea vooruit te helpen en te werken aan de ontwikkeling van de be volking. De ambassadeur dankte voor de Australische hulp aan de slachtoffers van de overstromingsramp. Deze hulp, zo zeide hij, toont, dat er banden van warme vriendschap tussen beide landen bestaan. In Londen zijn Woensdag de kaarten verkocht voor de T.V-uitzending van de kroningsplechtigheid in de Royal Fes tival HallIn een uur waren alle plaatsen uitverkocht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1