NIEUWE APELDOORNSE COURANT Minister Butler verrast Engeland met belastingverlaging 1 Batig saldo op de betalingsbalans Op Schouwen-Duiveland is de toestand nog zeer kritiek Er zijn extia ploegen tijdens weekeinde nodig Indonesiër moet ons land verlaten, een Nederlandse Indonesië 104 millioen WAT ZEGT DE BILT? Gelders Dagblad Woensdag 15 April 1953 50c jaargang Nc. 16344 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 16 ct. Advert.p. rara. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels f 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 ljjnen). Giro 1418 De nieuwe .Britse begroting LONDEN, 15 April. De aanhangers van de rcgering-Churchill hebben met instemming kennis genomen van de begrotingsvoorstellen, die gisteren in het Lagerhuis zijn ingediend. Het bleek de minister van Financiën, Butler, nl. mogelijk te zijn een wat hij noemde stimulerende begroting voor te stellen, die een aantal belastingverlagingen inhoudt. Ondanks de voorgenomen belasting verlagingen verwacht de minister, dat de inkomsten van de schatkist in het nieuwe fiscale jaar ruimschoots voldoende zullen zijn om de uitgaven te dekken. Het is voor het eerst sedert de oorlog, dat een begroting van de Engelse regering geen nieuwe belastingen of belastingverhogingen inhoudt. De minister verwacht, dat de gewone dienst een overschot van 103 millioen pond sterling zal opleveren. ingesteld als tegenwicht voor de uit de herbewapening voortvloeiende hausse, na dit jaar komen te vervallen. Minister Butler deelde verder mede, dat de regering hoopt, als resultaat van de aankoop van een millioen ton Cubasuiker tegen voordelige prijzen, Een stimulerende begroting Vele aanhangers van de Labóur- oppositie geven toe, dat de voorge stelde belastingverlagingen de popu lariteit van de conservatieve regering zullen verhogen, in het bijzonder bij de zg. lagere middenklassen, die naar men gemeenlijk 'aanneemt de doorslag geven bij de verkiezingen. Sommige socialisten geloven zelfs, dat deze be grotingsvoorstellen kunnen worden opgevat als een bevestiging van de geruchten, dat minister Churchill zal voorstellen in het najaar nieuwe ver kiezingen te houden, in de hoop zijn tegenwoordig kleine meerderheid in het parlement te kunnen vergroten. De kosten der landsverdediging zul- ien 1.636 millioen pond sterling bedra gen. Voor gezondheidszorg, sociale verzekeringen, pensioenen enz. zal een bedrag van 782 millioen pond ster ling nodig zijn en voor de voedsel subsidies een bedrag van 222 millioen pond sterling. De voorgestelde belastingverlagingen houden in hoofdzaak in: verlaging van de omzetbelasting op een groot aantal huishoudelijke apparaten, automobie len, radiotoestellen, televisietoestellen en koelkasten met ongeveer een vier de, verlaging van het standaardtarief der belasting op inkomens boven een bepaalde grens van 47 tot 45 procent met een overeenkomstige belasting verlaging voor de inkomens beneden deze grens. Voorts zal de speciale overwinstbelasting, die destijds was Spoorbrug over het Hollandsch Diep UTRECHT. Zoals men weet be slaat het plan in de komende twee ja ren de enkelsporige brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk te ver vangen door een nieuwe spoorbrug, die zal worden ingericht voor dubbel spoor. Deze nieuwe overbrugging zal be slaan uit vijf bruggen van twee honderd meter, elk op drie steunpun ten en een brug van dertig meter op twee steunpunten. Ér zal gebruik worden gemaakt van de bestaande pijlers, die voor het dragen van een aubbelsporige brug geschikt zijn. Naar verwacht wordt, zal de nieuwe overbrugging in 1955 dubbelsporig bereden kunnen worden. Het gehele werk, zal worden uitgevoerd door veertien Nederlandse bedrijven. de suikerrantsoenering te kunnen op heffen. In zijn begrotiDgsredc herinnerde minister Butler er aan, dat Engeland op zyn betalingsbalans met de rest van de wereld in 1952 een batig saldo had van £91 millioen pond sterling, terwijl er in 1951 nog een betalings balanstekort was van 398 millioen pond sterling. Hy verklaarde hiermede nog niet tevreden te zijn en het nood zakelijk te achten, dat deze vooruit gang aanhoudt. Aan het slot van zijn redevoering verklaarde minister Butler, dat Enge land thans de toekomst met meer hoop tegemoet kan zien. Het feit, dat Enge- lands productiecapaciteit niet ten volle benut kan worden, is voor een deel toe te schrijven èan de zware belas tingen. die ongeveer de hoogste ter wereld zijn. Zelfs na de thans voorge stelde belastingverlagingen zullen de belastingen in Engeland nog niet een peil hebben bereikt, dat gematigd kan worden genoemd, zo zeide hij. Mr d'Ailly bezocht Zeeland In Amsterdam is onder leiding van burgemeester d'Ailly een bijeenkomst gehouden waarop veertig gemeenten welke plaatsen op SchouwenDuive- land hebben geadopteerd bijeen ge weest zijn, om de coördinatie van de hulp aan dit door de stormramp ge troffen gebied te bespreken. Er werd besloten dat alle gemeenten welke een plaats op Schouwen-Duiveland heb ben geadopteerd, zullen vragen welke hulp wordt verlangd De verzoeken van deze gemeenten, welke niet kunnen worden verwezenlijkt, zullen aan de hoofdstad, die zelf ook hulp verleent, worden doorgegeven. Deze stad zal er Voor zorgen dat zoveel mogelijk aan de wensen wordt tegemoet gekomen. Testond na afloop van de bijeen komst heeft burgemeester d'Ailly een bezoek gebracht aan Schouwen-Dui veland. Hij sprak er zijn verwondering en ongerustheid over uit dal er bij de noodtoestand tijdens het weekeinde niet wordt gewerkt. De mensen wor den op Vrijdagmiddag naar huis ge stuurd en komen pas des Maandags terug, waardoor de machines en bag-- gerwerken in die tijd werkloos liggen. Er zijn extra-ploegen nodig. In het Weekeinde zou dan de arbeid door kunnen gaan, aldus de burgemeester. De toestand op Schouwen-Duiveland noemde hij zeer kritiek. Op West-Schouwen bijvoorbeeld is Zondag een weg overstroomd, waarop tot nu toe geen water heeft geslaan. In Bruinisse staat het water 30 a 40 cm hoog in de huizen. Dezelfde huizen, die nauwelijks zijn schoongemaakt. Door eb en vloed ontstaan gevaarlij ke toestanden, aangezien de hoofddij- ken nog niet dicht zijn, terwijl de bin- Student kan zijn studie hier niet voltooien DEN HAAG. Het visum van de In donesiër Chairal Saleh, die kortge leden in ons land is aangekomen om zyn studie te voltooien, zal niet wor den verlengd. Hy zal op korte termyn het land moeten verlaten. Saleh was uit Zwitserland naar Nederland geko men op een visum met een geldig heidsduur van 30 dagen. Minister Luns heeft de Indonesische wnd. hoge commissaris in Nederland, mr Soesanto Tirtoprodjo, een toelich ting op dit besluit gegeven. Van Indonesische zijde in Den Haag werd meegedeeld, dat de maatregel niet gebaseerd is op de beschuldiging van het bedrijven van ongewenste po litieke activiteiten in Nederland, maar op het politieke verleden van de be trokkene. De wnd. hoge commissaris had het verzoek gedaan de heer Chai ral Saleh toe te staan in Nederland te blijven tot zijn studie in Leiden zou zijn voltooid. De regering is op dit verzoek niet ingegaan. Chairal Saleh werd kort na de over dracht van de souvereiniteit in Indo nesië gearresteerd, verdacht van com munistische activiteiten. Na twee en een half jaar gevangen te hebben ge zeten, werd hij medio September 1952 op last van de procureur-generaal in vrijheid gesteld. Kort daarop vertrok hij met ten studieopdracht van de In donesische regering naar Zwitserland. Hij reisde op een dienstpaspoort. Beledigend hoofdartikel. De secretaris-generaal van het Indo nesische ministerie van Voorlichting, Roeslan Abdulgani, heeft Pi-Aneta medegedeeld, dat het hoofd van de immigratie tnige dagen geleden be sloten heeft mevrouw FuhriMierop, de hoofdredactrice van het Nieuw Su- rabajasch Handelsnlad uit te wijzen. Volgens dit besluit moet zij het land zo spoedig mogelijk verlaten. Het landgerecht te Surabaja veroor deelde mevrouw FuhriMierop on langs voor het schrijven van een hoofdartikel, dat beledigend voor Soe- kamo geacht werd. nendijken voortdurend aan ondermij ning blootstaan. De burgemeester bracht naar voren, dat de bevolking weinig geestdriftig is om de huizen in orde te maken, om dat men de oorlogsschaderegeling uit ervaring kent. Slechts ongeveer twee vijfde van de werkelijke schade kreeg men terug. Daarvoor wordt ook nu ge- vreest. Er zullen pogingen in het werk wor den gesteld de bevolking recreatie te bieden teneinde de zorgen over de ramp iets weg te nemen. Voorts heeft de burgemeester van Amsterdam gezegd, dat hij, nu enkele polders op SchouwenDuiveland bin nenkort droogvallen, een beroep op de bevolking heeft gedaan om een kachel haard of fornuis voor de getroffen be woners van het eiland af te staan, want voor het schoonmaken en het droog stoken van de overgebleven huizen zijn veel kachels, haarden en fornuizen nodig. Aanbiedingen kunnen schrifte lijk of telefonisch op nummer 43827 worden gedaan aan de voorzitter van de sectie de heer F. de Boer, 2e Boom dwarsstraat 3, Amsterdam. de HAMMARSKJÖLD, nieuwe secretaris-generaal van de U.N.O. tijdens de eedsaflegging bij zijn installatie. Geheel vooraan Trygve Lie, rechts van hem Lester Pearson, de president van de alge mene vergadering. Rechts van Pear son dr Hammarskjöld. PRINS BERNHARD en de prinsessen Beatrix en Irene hebben tijdens hun vacantie-trip in Venetië, vele typisch Venetiaanse plekjes bezocht. Hier ziet U vader en dochters tijdens een tocht per gondel. DEN HAAG. In het Rampenfonds is totnogtoe 104 millioen gulden bin nengekomen. Eergisteravond bedroeg dc stand 103.9 millioen. Prinses Wilhelmina bezocht tentoonstelling DEN HAAG. - Prinses Wilhelmina heeft, vergezeld van haar secretaresse, mejl. Gelatens, onverwachts een onof ficieel bezoek gebracht aan de tentoon stelling „Maurits de Braziliaan" in het Mauri tshuis. Regering ziet af van millioenenorder DEN HAAG. De Nederlandse re gering heeft besloten af te zien van een order van vijf en twintig millioen gulden, die bij de N.V. Philips zou worden geplaatst. Het betreft hier de productie van voertuigradiozenders. De ontwik keling van de bouw van deze toe stellen bleek niet te voldoen aan de verwachtingen die het ministerie van Oorlog er aan had gesteld. De regering had voor deze ontwik keling een millioen gulden beschik baar gesteld. Van de zijde van Philips deelt men ons mede, dat door de latere verande ring van de eisen dit apparaat niet meer paste in het bewapeningspro gramma van ons land. „Er bestaan echter plannen om een ander voertuig apparaat bij Philips te laten maken", zo voegde men hieraan toe. Desgevraagd kon men niet verduide lijken of met deze plannen bedoeld is een voornemen van de regering, dan wel of hier louter sprake is van een plan van Philips zelf. Groepje Japanners vecht door op Loebang MANILLA. Op het bergachtige eiland Loebang, ten Zuiden van Luzon (Philippijnen), bevinden zich nog steeds 15 Japanse soldaten uit de tweede wereldoorlog, die weigeren zich over te geven. Op 4 Juli 1945 verklaarden Ameri kaanse strijdkrachten het eiland voor gezuiverd van tegenstanders; Uit een overval op een Philippijnse landbou wer op Zaterdag jl. blijkt echter, dat de 15 fanatici zich nog op vrije voe ten bevinden. Zeepost voor Oost en West DEN HAAG. - Met de volgende schepen kan zeepost worden verzon den. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indo nesië: ms Willem Ruys (27 April); Ned. Nw.-Guinea: ss Tomini, (21 April); Ned. Antillen: ms Haarlem, (18 April); Suriname: ms Nestor, (28 April); Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: ms Pretoria Castle, (18 April); Canada: *ss Gateway City, (23 April); Zuid-Ame rika: ms Brasil Star, (20 April); Australië: via Engeland, Nw.-Zeeland via Engeland, beide 18 April. Gat bij Bruinisse nog niet dicht BRUINISSE. Met man en macht is men op het ogenblik nog bezig met het leggen van een ringdijk om het gat in de Oude Dijk nabij Bruinisse. Om het bruggenhoofd te versterken- zal men een bak laten zinken in het gat, dat aanvankelijk drie meter diep was, doch tengevolge van de sterke stroming tot zes meter is uitgehold. Het gat is 30 meter lang. Het schip dat men in het gat laat zinken is be doeld als sluitstuk van de ringdijk, waarmee men heden hoopt gereed te komen. Het water in geheel Bruinisse was gisteravond nog vrij hoog, ge middeld werd 55 centimeter gemeten. Bij de hoek van Sint Jacob tussen Nieuwe- en Oude-Tonge ligt thans groot materiaal voor het dichten van de Zuidelijke buitendijk van Goeree Overflakkee. De grote zandzuiger Ahoy is ook aangekomen om bij de werkzaamheden te worden ingescha keld. Prins en dochters terug AMSTERDAM. Even na negen uur gisteravond is Prins Bernhard met zijn oudste twee dochters per Dakota op het vliegveld Soesterberg geland. Zy hebben een bezoek van enkele dagen aan Venetië gebracht. De Prins was van Venetië naar Am sterdam vertrokken met de prinsessen Beatrix en Irene. Hij onderbrak de reis met het oog op het slechte weer en landde te Nice. Na het noenmaal met vrienden genuttigd te hebben, vertrokken de prins en zijn dochters Enige minuten later keerden zij terug, daar één van de motoren van het vliegtuig niet goed werkte. Het euvel was spoedig verholpen. Tien minuten na de tweede, onverwachte landing, steeg te 15.00 uur het vliegtuig van de prins weer op. Ernstig auto-ongeval: een dode BAARN. Op de rijksweg n.r 1 onder de gemeente Hooglanderveen is een auto met grote vaart onder een opleg ger van een vrachtauto geschoten- De 23-jarige heer H. J. Willard, uit Laren (N.H.), verloor hierbij het leven. Zijn moeder, de 52-jarige mevrouw J. WillardMossink en de 26-jarige mej. G. M. Willard werden zeer ernstig ge wond. Drie andere inzittenden, twee meis jes S. Willard en A. M. Willard, resp. 14 en 13 jaar. en een 11-jarige jongen, Wilh. Willatd, bekwamen minder ern stige verwondingen. De geheel vernielde auto moest wor den opengesneden om dé slachtoffers te kunnen bevrijden. Devaluatie-geruchten in Parijs houden aan PARIJS. Nieuwe geruchten over de devaluatie van de Franse franc hadden Maandag een stijging van e goudprijzen op de vrije markt te Pa rijs tengevolge. De financiële moei lijkheden, waarin de Franse schatkist verkeert, waren mede oorzaak van de stijging. De goudprijzen te Parijs bewegen zich reeds ongeveer twee weken in stijgende lijn. Interpellatie over nationale feestdag? (Van onze parlementaire redacteur). BINNENHOF. - Bij het begin van de vergadering der Tweede Kamer heeft de heer Gortzak Dinsdagmiddag verlof gevraagd om vragen te mogen stellen over de viering van de vijfde Mei als de dag van de nationale be vrijding. De Kamer zal hier heden over beslissen. Het blijft koud Nadat aan het begin van deze week een koudfront over ons land was getrokken, stroomde voortdurend koudere lucht West-Europa binnen. Tegelijkertijd trok een uit de om geving van IJsland afkomstige sto ring naar het Noordzeegebied. Deze storing, die geheel gevuld is met zeer koude lucht, veroorzaakte van daag buien. Een nieuwe storing, die vanmorgen de barometers in Schotland deed dalen, zal morgen het weer in ons land beïnvloeden. Tussen Groenland en IJsland bevindt zich nog een derde storing, die zich eveneens opmaakt naar de Britse eilanden te trekken. De algemene drukverdeling maakt een aanhouden van het koude weer waarschijnlijk, waarbij de neerslag kansen groot blijven. Het weer in Europa Weerrapporten van hedenmorgen 7 u. Steden Weer Wind Temp. n. s. en neersl. (mm) Helsinki licht bew. O 5 4 0 Oslo licht bew. O 1 3 0 Stockh. geh. bew. nnw 2 4 0 Kopenhagen regen nnw 5 6 0 Londen zw. bew. nnw 5 3 0.3 Amsterd. regenbui nnw 4 4 9 Brussel zw. bew. w 3 3 4 Parijs zw. bew. wnw 3 3 1 Bordeaux onbew. nw 1 1 0.3 Nice zw. bew. wnw 2 10 7 Warschau hlf. bew. zo 4 7 0 Berlijn regen no 2 6 0.5 Frankfort nevel nw 2 4 2 München regen zw 2 2 6 Zürich sneeuw windstil 1 14 Wenen geh. bew. w 4 7 0 Verwachting AANHOUDEND VRIJ KOUD Veranderlijke bewolking met enkele verspreide buien. Matigt tot zwakke wind aanvankelijk uit Noordelijke richtingen, later ver anderlijk. Vannacht plaatselijk nachtvorst, morgen dezelfde of iets hogere temperaturen. 16 APRIL. Zon op 5.42, onder 19.39. Maan op 6.23, onder 23.59.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1