ALGEMEEN HANDELSBLAD BRITSE BEGROTING KONDIGT BELASTINGVERLAGING AAN Tegenhanger van Pools vredesvoorstel ingediend Vermindering van omzet- en inkomstenbelasting Geen staatslening De Zeven Provinciën gaat proefvaren op de Noordzee Typische City-begrotingzegt Labour Nog geen klaarheid omtrent militaire order aan Philips Premier van Laos doet beroep op de Y.N. Koningin Elizabeth II inspecteert Grenadier Guards HET BLIJFT KOUD MET NEERSLA G Vertraging in voorziening van materiaal voor de troepen en in 126e JAARGANG No. 41073 gllicuipc Jims ter 6 antiacne @ourant WOENSDAG 15 APRIL 1953 Waant, directeur: mr H. M. PLANTEN Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN ONDANKS de in liet voornemen liggende belastingverlaging ver wacht de Britse Kanselier van de Schatkist, Butler, die gisteren in het Lagerhuis zijn met spanning ver wachte begroting heeft ingediend, dat de inkomsten in het nieuwe fis cale jaar ruimschoots voldoende zul len zijn om de uitgaven te dekken. De totale inkomsten worden begroot op 4.368 millioen, terwijl de gewo ne uitgaven 4.259 millioen zullen hedragen of 108 millioen meer dan in het zojuist geëindigde begrotings jaar. De minister verwacht dal de- gewone dienst een overschot van 109 millioen zal opleveren. De kosten der landsverdediging zullen; 1.636 millioen bedragen: o.a, 580 millioen voor het leger. 548 millioen millioen voor de luchtmacht en 564 millioen voor de marine Voor gezond heidszorg, sociale verzekeringen, pen sioenen, enz. zal een bedrag van 782 millioen nodig zijn, voor voedselsub sidies 222 millioen. De schuldendienst zal 673 millioen vergen. De voorgestelde belastingverlagingen zouden ln hoofdzaak betrekking hebben op de omzetbelasting op een groot aan tal huishoudelijke artikelen, automo bielen. radiotoestellen, televisietoestellen en koelkasten: verlaging van het stan daardtarief der belasting op inkomens boven een bepaalde grens van 47 tot 45% met een overeenkomstige belas tingverlaging voor de inkomens be neden deze grens. Voorts zal de spe ciale overwinstbelasting, die destijds was Ingesteld als tegenwicht voor de uit de herbewapening voortvloeiende hausse, na dit jaar komen te vervallen, Minister mededat Butler deelde verder de regering hooptals resultaat van de aankoop van een millioen ton Cubasuiker tegen voor delige prijzen, de suikerrantsoenering te kunnen opheffen. In zijn begrotlngsrede herinnerde hij er aan, dat Engeland op zijn betalings balans met de rest van de wereld ln 1952 een batig saldo had van 291 mil lioen, terwijl er ln 1951 nog een be talingsbalanstekort was van 398 mil lioen. Hij deed opmerken, dat de In flatie tot staan is gebracht, doch hij waarschuwde, dat Engeland moeilijk heden bij zjjn verkoop van goederen naar het buitenland zal hebben te over winnen. Ook zal Engeland alle Inflatlo- nistische strekkingen ln het oog moeten houden. Het is absoluut noodzakelijk, dat het vertrouwen van de wereld in het Pond Sterling gehandhaafd blijft. Engeland streeft er naar de vrije omwisselbaarheld van het Pond Sterling te herstellen, doch er zijn duidelijk moeilijkheden, die het bereiken van dit doel ln korte tijd verhinderen, aldus Butler. (Van onze correspondent) Londen, 15 April EEN begroting, waarin belastingverlaging wordt aangekondigd, kan niet anders dan populair zijn. In oppositiekringen kon men daarom na de rede van mi nister Butler weer het ge rucht horen dat de conser vatieven na de kroning, in de herfst, nieuwe verkiezin- fen zullen uitschiijven, in e hoop hun geringe meer derheid in het parlement te vergroten. Maar meer algemeen wordt nog aangenomen dat minister Butler geen ander doel met zjjn begroting heeft gehad dan, zoals hij zelf bij herhaling verklaar de, de productie te stimu leren, welke, zoals men weet, het laatste jaar is ge daald inplaats van geste gen, ondanks alle noodzaak het hoofd te bieden aan de steeds scherper wordende concurrentie in het buiten land, vooral van Duitsland en Japan. Ook werd aan de vooravond van „Budget- day" officieel bekend ge maakt, dat het totaal van de spaarduiten der Britse natie weer flink Is en wel met een record na delig saldo van nieuwe be leggingen en opvragingen, te weten ongeveer 73 mil lioen in het afgejopen jaar. Het pas gepubliceerde jaar lijkse Witboek met een Ier zou eenvoudig gedwon gen zijn verlichting van de last te brengen, zowel voor de belastingbetalende bur ger als voor de Britse in dustrie. Deze verlichting van lasten is dan ook ge- overzicht van nationale in- - komen, in allerlei vorm, komsten en uitgaven toont - maar heeft dan ook o.a. tot dat in het' afgelopen jaar veel te weinig kapi-- taaisinvestering in Britse bedrijven is geschied, in het bijzonder voor onderhoud en verbetering van installaties, wegens te zware belasting heffing. Zo kan men doorgaan. De City verwachtte dan ook niet anders of minister But- gevolg, dat de Inkomsten van de Schatkist lager zul len zijn, en wel 170 mil lioen lager dan het vorig jaar. Toch zal de gewone dienst geen deficit vertonen, en zelfs een klein overschot, maar de kapitaalsdienst zal het deficit van 550 mil lioen houden, waarover wij reeds eerder hebben ge- Einde van belastingparadijs De ongeveer 1700 inwoners van de Britse Scilly- eilanden zullen voor het eerst inkomstenbelasting moeten gaan betalen. De minister van Financiën heeft verklaard dat tot op heden door „ondoel matige" administratie de bewoners van deze eilanden deze belasting niet betaalden. Deze „ge lukkige stand van zaken" zal worden beëindigd, zo verklaarde hij. schreven. Het blijkt thans dat minister Butler niet van plan is dit deficit goed te maken door een staatsle ning, maar omdat de uitga ven voor een belangrijk deel worden veroorzaakt door nieuwe huizenbouw door de gemeenten, rekent hg er op dat de gemeenten indirect kunnen profiteren door le ningen van bedrijven, die meer geld te beleggen krij gen wegens de verlaging van lasten welke de begro ting kenmerkt. Het spreekt vanzelf, dat de oppositie principiële be zwaren tegen deze begro ting heeft, welke zij een ty pische City-begroting noemt, omdat minister But ler niet uit is geweest op nivellering en verhoging van subsidies voor iedereen en verhoging van lagere in komens ten koste van de hogere inkomens. Deze ini tiatief tonende politiek van Labour heeft echter haar ongewenste consequenties getoond in de afgelopen ja ren en de conservatieven aan de regering gebracht, die eerst met succes een an dere weg zjjn ingeslagen en nu terecht op die weg door gaan. HET bericht in ons blad van gisteren, dat de Nederlandse regering heeft besloten af te zien van een order van 25 millioen aan de N.V. Philips voor de levering van voertuig-radio zenders ten behoeve van de Kon. Land- tmaobt een soortgelijke order van de Kon. Nederl. Marine ten bedrage van S millioen zou mede geen doorgang vinden heeft in brede kring de aan dacht getrokken. Zoals wij in een deel van onze vorige editie meldden, heeft Philips op dit be richt gereageerd met een mededeling, dat door de latere verandering van eisen het apparaat met nier paste in het be wapeningsprogramma van ons land. De Legervoorllchtirigsdienst 'gaf als reden van de niet-plaatsing van de order op, da.t de ontwikkeling van de bouw van deze toestellen niet bleek te voldoen aan de verwachtingen die het ministerie van Oorlog er aan had gesteld- Philips voegde aan haar mededeling toe. dat er plannen bestaan om ander voertuig-zenderapparaat bij h te laten maken. Onze Haagse redacteur merkt hierbij op, dat een van de moge lijkheden zou kunnen zijn een bestaand radio-apparaat in het buitenland in licentie in Nederland te doen vervaar digen. Van een beslissing daaromtrent is echter tot nu toe nog niets geblöken. De premier van de onafhankelijke Indo-Chinese staat Laos, die evenals Vietnam en Cambodja deel uitmaakt van de Franse Unie, heeft in een ra diorede geprotesteerd tegen de inva sie van Vietminh-strijdkrachten in zijn land en een plechtig beroep ge daan op de V.N., op de Westelijke geallieerden en op de vrije wereld de schending van het grondgebied van Laos als agressie te brandmerken. Hij waarschuwde tegen de mogelijke gevolgen voor Zuid-Azië van een slagen van de Vietminh-actie en wees op de zware verantwoordelijkheid, die op de vrije wereld drukt. 'In Parijs en Washington in de belang stelling het militaire aspect van de nieuwe situatie overschaduwd door het politieke. Het is echter inmiddels komen vast te staan, dat de Vietminh-troepen ver binnen de grenzen van Laos opere ren. Het terugtrekkende karnizoen van Sam Meua, dat gisteren werd ontruimd, is namelijk op tegenstand van de rebel len gestuit. Aangezien de strijdkrachten van de Vietminh van Vietnam uit de grens overschrijden en een onafhanke lijke staat zijn binnengetrokken, ver toont de situatie gelijkenis met die in Korea. De vraag is nu of uit de radio rede van de premier moet worden opge maakt. dat ook officieel aa.n de V.N. zal worden gevraagd te interveniëren. IN HET RAMPENFONDS NU 104 MILLIOEN In het Rampenfonds was tot gister avond 104 millioen gulden gestort. GOUVERNEUR STRUYCKEN NAAR NEDERLAND Officieel Is medegedeeld, dat de gou verneur der Ned. Antillen, mr A. A. M. Struycken zich in de eerste helft van Mei naar Nederland zal begeven periodiek overleg met de Nederlandse regering over verschillende aangelegen heden. Prins Bcrnhard maakte noodlanding te Nice Gisteravond op Soesterberg teruggekeerd Prins Bemhard, aan de stuurknuppel van zijn eigen DC 3. heeft gisteren kort voor de middag een noodlanding moeten maken te Nice, toen een van de motoren warm liep. Prins Bernhard besteedde dit gedwon- *.n verblijf om met de prinsessen Bea trix en Irene het noenmaal te gebruiken met zijn tante prinses Kotzeibue, die in het nabijgelegen Cap d'Ail woont. Om half vier is de Prins weer opge stegen, maar hg moest bijna onmiddel lijk weer landen tengevolge van een andere storing. Ten slotte is hij om half vijf naar Nederland vertrokken, waar het toestel om even over negen op het vliegveld Soesterberg is geland. RUSSISCHE GELEERDE OVERLEDEN Professor Arsenia Roesakow, een van •de negen artsen, die de akte van Stal-ins overigden vijf weken geleden hebben ge tekend, is Zondag „onverwacht" overle den, aldus is Dinsdag te Moskou bekend gemaakt. Roesakow heeft ook het stuk fetekend, waarin het overigden wordt evestigd van Lew Zjarovitsj Mechlis, een voormalig minister van staatstoe zicht en een van de meest vooraanstaan de joden in de Sowjet-Unie. Mechlis overleed in Februari. In een door de Russische minister van gezondheid Tretjakow ondertekende le vensbeschrijving van professor Roesa kow wordt gezegd, dat de Sowjet-Unie „een van haar uitnemendste specialisten in de pathologische j-matomie" heeft ver. i'loren. MOLOTOWONTVANGT BOHLEN Molotow, de Sowjet-Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft Dinsdag de nieuwe Amerikaanse am bassadeur in de Sowjet-Unie, die 11 April in zijn nieuwe standplaats is gekomen, ontvangen. Het bezoek stond in verband met de a.s. aanbieding van Bohlens geloofsbrieven aan de Sowjet- President, Worosjilow. Politieke commissie der VN Clark gemachtigd hervatting van bestands besprekingen voor te stellen Koningin Elizabeth II zinkt in het niet naast haar gardesoldaten bij het inspecteren van de I „sovereign's com- pany" van het eerste bataljon der Grenadier Guards te Windsor. Dit geschiedde vóór de uitreiking van de standaard, welke de koninklijke kroon en een II draagt. De Koningin was de eer ste regerende vorstin, die persoonlijk de standaard overreikte. De plechtigheid ge schiedde voor het eerst in 1661 toen Karei II hem overhandigde. Hij wordt door de „sove reign's company" mee gedragen op officiële gelegenheden, waarbij Koningin tegen woordig is. Dit zal dan ook het geval zijn bij de a.s. kroning in de Westminster Abdij. DE ZEVEN PROVINCIËN op de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Hol land. Gistermiddag is dit zusterschip van de lichte kruiser De Ruytervan Rotterdam vertrokken naar de Noordzee voor zijn eerste proefvaart. DRAZILIË heeft na overleg met de Westelijke geallieerden bij de politieke commissie van de V.N. een resolutie ingediend strekkende tot opschorting van het debat in de V.N. over Korea tot in Pan Moen Jon over eenstemming over een bestand is bereikt of tot de meerderheid der leden zich uitspreekt voor hervatting van het debat, bij voorbeeld omdat de onderhandelaars in Korea in een impasse zouden zijn geraakt. De resolutie is bedoeld als tegenhanger van het Poolse vredesvoorstel, dat op het ogenblik wordt behandeld. Dit behelst een vredesverdrag van de grote vgf, beperking van de bewapening met een derde, een onvoorwaardelijk verbod van de atoombom en onmiddel lijke hervatting van de bestandsbespre kingen. De Westelijke mogendheden willen dit voorstel, dat punten bevat, waar zij in principe niet tegen zijn, niet zonder meer verwerpen, maar zij willen voorkomen, dat de kwestie van de er kenning van communistisch China (nog wel als een der Grote Vijf) de bestands besprekingen vertroebelt. Vandaar de Braziliaanse resolutie. Sir Gladwyn Jebb legde de commissie gisteren een uit vijf punten bestaand programma voor, dat de oprechtheid van de Russische vredeswil op de proef zou stellen. 1. Wapenstilstand in Korea. 2. Vredesverdrag voor Oostenrijk. 3. Vrijlating van duizenden Duitse, Japanse en Italiaanse gevangenen, die nog in Rusland worden vastgehouden. 4. Vrij lating van Griekse kinderen en soldaten door de satellietstaten. 5. Tolerantie op godsdienstig en rassengebied en vrijheid van meningsuiting en vergadering in geheel Rusland. In de politieke commissie deed zich nog een incident voor, toen de afgevaar digde van Irak, sprekende over het Poolse voorstel, plotseling een aanval deed op het „zonder enig voorwendsel onder de duim houden" van Tunesië en Marokko door Frankrijk. De Franse gedelegeerden verlieten onmiddellijk de zaal. TVE opperbevelhebber van de geal- lieerde troepen in Korea, generaal Clark, heeft inmiddels opdracht ge kregen de Noordelijken er van in kennis te stellen, dat de V.N. bereid zijn de in October afgebroken onder handelingen in Pan Moen Jon te hervatten. Clark zal waarschijnlijk voorstellen, dat tegen het einde van deze of in het begin van de volgende week de verbindingsofficieren van beide partijen bijeen zullen komen om de hervatting voor te bereiden. Hij zal voorts doen uitkomen, dat de gealli eerden graag zouden zien, dat de krijgsgevangenen, die niet wensen te worden gerepatrieerd, zullen worden toevertrouwd aan de zorgen van Zwitserland als neutrale staat. Volgens een bericht in de Chicago Sun Times zouden de V.S. onderscheid willen maken tussen de Chinese en de Noord- koreaanse gevangenen. De eersten zou den op een eiland voor de Koreaanse kust onder de hoede van de Zwitsers kunnen worden geplaatst. De laatsten zouden in Zuid-Korea moeten worden vrijgelaten, waar zij zich zouden kunnen assimileren of alsnog zouden kunnen besluiten naar Noord-Korea te gaan. De vraag rgst of neutrale waarnemers de gesprekken zullen mogen bijwonen, die communistische autoriteiten willen heb ben met de gevangenen, die niet willen repatriëren. In Poesan hebben ruim 700 Chinese krijgsgevangenen, allen gewond of ziek, die daar aankwamen van Tsjedjoe om naar Pan Moen Jon te worden gebracht, waar zij tegen geallieerde gevangenen zouden worden uitgewisseld, geweigerd het schip te verlaten. De bewakers stel den een ultimatum en toen zg gewapend met traangasbommen aan boord kwa men, bleken de Chinezen toch bereid van boord te gaan. Rode Kruis-personeel heeft getracht uit te vinden of de Chinezen, die vroeger allen hadden ver klaard te willen worden gerepatrieerd, wellicht demonstreerden, omdat zij op hun besluit waren teruggekomen. Het ging echter alleen om een protest tegen de behandeling. TEGENSTAND TEGEN DE ZENDING IN INDIA Uit New Delhi seint Reuter, dat de minister van Binnenlandse Zaken van India, dr Kat ju, in het parlement over de buitenlandse zending daar te lande heeft gezegd: als er hier buitenlanders willen komen om het christendom te brengen („to do evangelial work") kun nen zij hoe eerder hoe beter daarmede ophouden. Elkeen in India is vrg om zgn godsdienst te propageren, zo voegde hij eraan toe, maar ae regering wenst niet dat vreemdelingen daartoe overkomen. Een der andere ministers had te voren verklaard, dat er vijf en zestig r.k. en vijftig protestantse zendingsgenootschap pen in India werken. Roemeens-Joegoslavische Donauconferentie Te Tekrja in Joegoslavië wordt heden (Woensdag) tussen Joegoslavië en Roe menië een technische conferentie over scheepvaartproblemen op de Don au ge houden. Dit is het eerste contact van Joegoslavië met een Kominform-land sedert de dood van Stalin. Waarnemers zien in de snelle aan vaarding van het Joegoslavische initia tief door Roemenië een aanwijzing, dat Roemenië de conferentie wil gebruiken om Joegoslavië te polsen over een ver mindering van de spanning tussen dit land en de Kominform. "MADAT aan het begin van deze week reeds een koufront over ons land was getrokken, stroomde voortdurend koudere lucht West-Europa binnenaldus deelt het KNMI mede. Tegelijkertijd trok een uit de omgeving van IJsland afkomstige storing naar het Noordzeegebied. Deze storing, die geheel gevuld is met zeer koude lucht, veroorzaakte vandaag buien. Een nieuwe storing, die vanmorgen de barometers in Schotland deed dalen, zal morgen het weer in ons land beïnvloeden. Tussen Groenland en IJsland bevindt zich nog een derde storing, die zich eveneens opmaakt naar de Britse eilanden te trekken. De algemene drukverdeling maakt een aanhouden van het koude weer waar schijnlijk, waarbij de neerslagkansen groot blijven. Volgens Amerikaanse opvatting moet eerst formele goedkeuring van Noordatlantische Raad worden afgewacht NA (Van onze Haagse redacteur) TADAT over de nieuwe legerplannen op het hoofdkwartier van de Atlan tische strijdkrachten in Europa overeenstemming was toereikt en gene raal Ridgway er zgn goedkeuring aan had verleend, was het zaak voor de Nederlandse legerautoritelten de aange gane verplichtingen in het kader van de VOLGENS berichten uit Washington staat de thans drie maanden oude regering-Eisenhower voor haar eer ste interne crisis. De critlek van allerlei kanten op twee belangrijke figuren in Eisenhowers ..team", Dulles, de minis ter van Buitenlandse Zaken, en Wilson de minister van Defensie, is zo scherp, dat sommigen reeds spreken over een heengaan van deze ministers. Vooral Foster Dulles lijkt thans ln een moei lijke positie te verkeren. Vóór de ver kiezingen kon hij nogal onvoorzichtige uitlatingen doen ten aanzien van de buitenlandse politiek, die zijns inziens door Acheson op „gevaarlijk slappe wijze" werd gevoerd. Nu Dulles zelf regeringsverantwoordelijkheid draagt blijkt, dat het ook hem niet mogelijk is een sterkere politiek te voeren, zonder de vrede in gevaar te brengen. Dat de aanhangers van een „sterke" politiek in hem teleurgesteld zjjn. is duidelijk. Wel heeft Dulles toegelaten, dat vrienden van de „heksenjager" McCarthy op sleutelposten in het departement toe zien op de betrouwbaarheid van de amb tenaren (en de oppositie zo af en toe inlichtingen in de hand spelen, zoals bijvoorbeeld tijdens de actie tegen Bohlen. de nieuwe ambassadeur in Mos kou), doch anderzijds heeft Dulles de benoeming van Bohlen gesteund en dat wordt hem door degenen, die nog steeds over het „verraad van Yalta" spreken, kwalijk genomen. Daar komt thans nog bij, dat hij in een vertrouwelijk gesprek een verdeling van Korea na een wapen stilstand en een trustbeheer voor For mosa als mogelijkheden opperde: het geen hem natuurlijk ongezoute critiek van de zijde der Amerikaanse vrienden van Tsjia'ng Kai-sjek op de hals haalde. Ook verzet Dulles zich tegen het door 64 senatoren voorgestelde amendement Bricker, dat een beperking beoogt van de macht der regering, wat betreft het sluiten van verdragen met het buiten land. Bovendien zouden er. volgens on bevestigde berichten, geschillen zijn tussen de President en Dulles over de ten aanzien van het Russische vredes offensief te volgen politiek. OOK het verzet tegen de politiek van Wilson, de minister van Defensie, neemt dreigende vormen aan. Wil- de vroegere directeur van General Motors, wenst de bewapeningsinspan ning der V.S. op economischer leest Le schoeien. Hij acht een beperking van de productie aan straalbommenwerpers mogelijk en zou concentratie wensen op productie van jachtvliegtuigen. Ook zou hij regeringsopdrachten willen beperken tot fabrieken met een hoog productie cijfer. hetgeen rechtstreeks ingaat tegen de politiek, die door de ministers Lovett en Marshall is uitgestippeld. Dulles voorgangers immers beoogden een pro gram van boter én kanonnen. Zij stonden een horizontale spreiding van de wapen- fabricage voor. waardoor vele ook kleinere bedrijven opdrachten kregen, die alle voor rie helft van de tijd bezig hielden. Het doel van deze politiek was. Dagelijk, fcs commentaar 2 gehele Amerikaanse industrie ..ennen aan oorlogsproductie en een volledige overgang naar oorlogsecono mie te vergemakkelijken. Indien Wilson nu zijn zin krijgt, zouden vele kleinere fabrieken zonder opdrachten komen te zitten. Dat er velen zijn in het Ameri kaanse bedrijfsleven, die zich hiertegen verzetten, is duidelijk. Doch kon men verwachten, dat de m&n die eens ver klaarde: „Wat goed is voor General Motors is goed voor de gehele V.S." de efficiëntie van de herhewapenings- inspannlng zou opofferen aan belangen der kleine ondernemers? Nu de intriges tegen hen in Washington gevaarlijk worden, hebben zowel Dulles als Wilson het nuttig geoordeeld eens even te ver dwijnen. Dulles is rust gaan houden in zijn zomerhuis, op „Duck Island", en Wilson is een inspectiereis door Europa gaan maken. Het is waarschijnlijk dat de moeilijkheden binnen de kring der Republikeinse regering een gevolg zijn van de onaangename situate, waarin de overwinnaars van de Amerikaanse ver kiezingsstrijd zich thans bevinden. Aan het bewind gekomen met de belofte een forse lijn te trekken in de politiek van de koude oorlog, moeten de Republi keinen zich thans beraden over de te volgen weg naar een eventuele „koude vrede". Dat de Republikeinse regering daarbij nauwelijks een andere houding kan aannemen dan haar Democratische voorganger, is natuurlijk teleurstellend voor vele partijleden. Wat diplomatiek wenselgk lijkt, blijkt nu (binnenslands) politiek vaak zeer moeilijk. Een zekere irritatie en een forse critiek op perso nen, ten aanzien van detailkwesties zijn. naar men het mag hopen, slechts het tijdelijk gevolg van een periode van onzekerheid in de politieke lijn. Doch vaagheid en onzekerheid, waaraan men in de hoofdsteden der oude wereld in het diplomatieke vlak gewend is. wek ken in de hoofdstad van de nieuw wereld nu eenmaal onlustgevoelens. Westelijke defensie zowel ten aanzien van het personeel als het materieel te realiseren. Voor de materiële realisatie is ons land mede aangewezen op de mogelijkheden, die besloten liggen in het bilaterale verdrag met de Verenigde Staten over de militaire hulpverlening. Toen de plannen het vorige jaar waren goedgekeurd, leefde men hier te lande in de overtuiging, dat niets meer aan de levering van het benodigde mate rieel in de weg zou staan, nadat de wensen daartoe in Washington waren kenbaar gemaakt. De Amerikaanse administratie voor de militaire hulpver lening, welke los staat van de N.A.T.O., was echter de opvatting toegedaan, dat eerst de formele goedkeuring verkregen moest zgn van de Noordatlantische Raad. De raad van ministers zou oor spronkelijk in December j.l. bijeen zijn gekomen, maar deze bijeenkomst werd uitgesteld tot de tweede helft van April. Alsdan zal de Noordatlantische Raad zonder twijfel zijn goedkeuring aan de plannen, die, zoals gezegd, de instem ming van generaal Ridgway hebben, hechten. Intussen betekent deze formele gang van zaken voor Nederland een vertra ging in de voorziening met materieel voor de troepen, die organisch reeds be staan. De Nederlandse regering heeft enige maanden geleden reeds aan de Amerikaanse administratie voor de mili taire hulpverlening verzocht, in afwach ting van de formele beslissing van de Noordatlantische Raad. met de levering van het benodigde materieel een aan vang te maken. Dit verzoek is bji een nota-wisseling van de hand gewezen. Op het departement van Oorlog wordt dit standpunt van de Amerikaanse administratie wel al te formalistisch ge acht. maar men heeft er zich bij moeten neerleggen. Weersverwachting Aanhoudend vrij koud De Bilt verwacht tot Donderdag avond veranderlijke bewolking met enige verspreide buien. Matige tot zwakke wind aanvankelijk uit Noor delijke richtingen, later veranderlijk. Vannacht plaatselijk nachtvorst, morgen dezelfde of iets hogere tem peraturen. (Opgemaakt te 10 u.) Temperatuur ito Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u„ 5.4 °C„ luchtdruk 1016.2 millibaren of 762.2 mm. windrichting en -kracht NNW-2. max. temp. gisteren 10.1, min. temp. 3.8. neer slag 3.5 mm. Zon heden onder 19.37, morgen op 4JJ) 5 42; maan morgen op 6.23, onder 23.59. Eerste kwartier 21 April. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer A B C D E Helsinki l. bew. O 5 14 4 0 Oslo 1. bew. O 1 0 3 0 Stockh. geh. bew. NNW 2 14 3 0 iopenh. regen L\'NW 8 6 0 Londen zw. bew. NNW 5 10 3 0.3 A'dam regenbui zw. bew. NNW 9 4 9 Brussel W 3 9 3 4 Parijs zw, bew. WNW 3 10 3 1 Bordeaux onbew. NW 1 13 I 0.3 Nice WNW 2 18 10 7 Warsch. half bew, ZO 4 18 7 0 Berlijn regen NO 12 6 0.5 Frankf. nevel NW 10 Munchen regen ZW 8 6 Zürich sneeuw w.stil 1 1 14 Wenen geh. hew. W 4 16 7 0 windrichting: B: windsnelheid meter p. sec.; C: max. temp. gisteren: D: tempe ratuur hedenochtend: E: neerslag afgel. x. in mm. (Alle gegevens voor Am sterdam opgenomen op Schiphol.) De WATERSTANDEN aterstanden op de rivieren luidden auochtend: Mannheim 302 016), Trier 169 00S). Koblenz 235 (—005), Keulen 222 (+006), Ruhrort 431 012). Lobith 1028 (4-007), Nijmegen 805 (+0031. Arnhem 812 (4-004), Eefde 330 (onv.). Deventer 232 <-}- 001). Namen (la Plante) 156 004). Borgharen 4048 004). Belfeld 1162 037), Grave 4S7 (+004).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1