Stalins politiek thans afgezworen meent maarschalk Tito In Bruinisse wordt nog steeds hard gewerkt Fransen op terugtocht in provincie Laos Fantast na achtervolging in arrest Er zou wrijving zijn ontstaan met China Speurtocht naar toestel van 7om Hayhow duurt voort Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont.,"elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. De nieuwe leiders in 't Kremlin Fraai speurderswerk Omstreeks half,, tien gisteravond alarmeerde de heer J. Velthuis, Zut- phensestraat 91, de Apeldoorn'se po litie met de mededeling, dat on bekende personen zich ophielden in z'n kuikenhok, waarin 120 kuikens waren ondergebracht. V. was er op afgegaan, doch bij zijn komst na men de personen de vlucht met medeneming van een aantal kuikens. Toen de politie kwam, waren de daders reeds gevlogen, doch op het terrein vond men een alpinomuts en dat nuttige hoofddeksel leidde tot opsporing van de gezochten. Men riep de hulp in van wachtmeester De Jonge te Epe met zijn befaamde politiehond „Max". Dit scherpzinnige dier. dat reeds vele successen boek te, faalde ook nu niet. Het dier snoof de lucht van de alpinomuts op en zonder aarzeling voerde hy de politie naar de Kromme Velderslaan, waar in een perceel een 14-jarige jongen werd aangetroffen, die met zijn vriendje van dezelfde leeftijd de da der bleek te zijn. Twee kuikens werden nog bij hen aangetroffen. Het onderzoek bracht verder aan het licht, dat het tweetal tot de dief stal was aangezet door de 41-jarige G. A. H B., wonende in de Kromme Veldersaan. B. werd in verzekerde bewaring gesteld. Geen cafe's met de naam Prins Charles GREAT M1SSENDEN (Engeland). Koningin Elizabeth heeft er bezwaar tegen, dat de namen van haar beide kinderen gebruikt worden als naam voor café's. Kort geleden had de overheid ver lof gegeven om de „Old stag and hounds" te herdopen in .Prince Char les" ter ere van het kroningsjaar. Vandaag echter heeft een vertegen woordiger van de brouwerij, die het café exploiteert, meegedeeld, dal de Koningin hiertegen bezwaar heeft. Verscheidenen voor flinke bedragen, opgelicht HILVERSUM. Dezer dagen kwam de 23-jarige G. v. V. uit Naardcn op het Hilversumse stationsplein met dc politie in aanraking, omdat hg by de stationscontröle zonder kaartje naar buiten ging, nadat hy de onthutste controleur aan de uitgang had bedreigd met cèn revolver,"die later een si garettenkoker bleek te zyn. Zondagavond kwam hij op minder onschuldige wijze opnieuw met de po litie in relatie en nu blijft hij in arrest, Het is nl. gebleken, dat.hij met de be kende methode van trouwbeloften een 20-jarig Hilversums meisje een bedrag van 900 gulden heeft ontfutseld. Hij kwam met het verhaal, dat hij stuca- door was, hetgeen hij inderdaad is, in dienst van een patroon, en dat hij geen erkenning als baas kon krijgen, toch eigen karweitjes had opgeknapt en nu duizend gulden boete moest betalen. Als hij die voldaan had zou hij zich als baas mogen vestigen. Het meisje offer de haar spaarduitjes om de jongeman te helpen, die daarna niets meer van zich liet horen. Toen hij Zondagavond in Hilversum werd gearresteerd, liep hij gearmd met een ander meisje. De jongeman heeft voorts bekend, met allerlei gefantaseerde verhalen ookverscheidene familieleden voor een flink bedrag te hebben opgelicht. Na zijn aanhouding op het Stationsplein wist hij op de Groest aan de begelei dende rechercheur te ontvluchten. Bij de wilde achtervolging door verschei dene straten moest de politieman tot tweemaal toe een schot uit zijn revol ver lossen, voordat de vluchteling zich overgaf. Russen stellen nieuwe corridors voor BONN De Sovjet-autoriteiten hebben op de viermogendhedenbe- spreking te Berlijn over de veiligheid van het luchtverkeer boven Duits land voorgesteld de drie luchtcorri- dors van West-Duitsland naar West- Berlijn te vervangen door een enkele die aanzienlijk breder zal zijn. De huidige drie corridors die elk ruim 32 kilometer breed zijn lopen van Munchen, Hannover en Hamburg naar Berlijn. Naar verluidt hebben de Russen ook een voorstel gedaan betreffende de regeling van de hoogte, waarop de toestellen dienen te vliegen. Een derde voorstel van de Russen betrof, naar verluidt, een verbod voor westelijke oorlogsvliegtuigen om naar Berlijn te vliegen. Aangiftebiljet voor 15 April inleveren Morgen sluit de termijn voor de in levering van de aangiftebiljetten voor de inkomstenbelasting over het jaar 1952 en voor de vermogensbelasting voor het belastingjaar 1953. Vóór deze datum moeten de aangiftebiljetten dus bij de inspecteur der Belastingen zijn terugbezorgd. Wie echter tijdig een voorlopig aan giftebiljet heeft ingeleverd, heeft nog tot 15 Juli 1953 tijd voor de inzending van het volledige aangiftebiljet. Het voorlopige aangiftebiljet is nodig voor een tijdige vaststelling van de vooiv lopige aanslag. Daarin wordt dan ook alleen opgaaf gevraagd van het ge schatte inkomen over het lopende jaar. Het weer in Europa WeerrapportCD van hedenmorgen 1 u. Steden Weer Wind Temp'. in. s. e nee isl. (mm) Helsinki zw. bew. zo 5 6 0 Oslo licht bew. wnw 2 1 10 Stockh. z\v. bew. w 3 5 0 Kopenh. zw. bew. windstil 6 0.1 Londen zw. bew. w 4 4 0.6 Amsterd. zw. bew. zzw 4 5 0 Brussel geh. bew. zw 3 4 Parijs licht bew. w 1 2 0.6 Bordeaux zw. bew. windstil 3 0 Nice regen nw 3 12 2 Warschau zw. bew. ^0 2 4 0 Berlijn nevel windstil 7 1 Frankfort nevel windstil 2 4 Mtinchen regen nw 4 6 3 Zürich regen nw 3 5 7 Wenen onbew. zzo 4 4 0 avond: OVERDAG OPKLARINGEN Aanvankelijk enkele buien maar morgen overdag opklaringen en tot het einde van de middag droog weer. Aanvankelijk matige tot krachtige wind hoofdzakelijk tussen West en Noord, later matige tot zwakke wind draaiend naar richtingen tussen West en Zuid Weinig verandering in tempera tuur. 15 APRIL. Zon op 5.44, onder 19.37. Maan op 5.52, onder 22.39. Honderdjarige op de „Wülem Ruys" ROTTERDAM. Met de „Willem Ruys", die volgeboekt onderweg is van Indonesië naar Rotterdam, reist de 100-jarige mevr. Van Dorp- Lamira, in gezelschap van haar 66- jarigc dochter en verzorgster, naar Nederland. Voor zover bekend is, is dit de eerste maal in de geschiede nis van de Rotterdamse Lloyd, die zelf ongeveer een eeuw oud is, dat er op een van haar schepen een 100-jarige w;rd geboekt. - WASHINGTON, 13 April. Iu ccn onderhoud met een vertegenwoor diger van dc „U.S. News and World Report" heeft de Joegoslavische president, maarschalk Tito gezegd, dat de nieuwe houding van de Sovjet-Unie tegenover het Westen een verwerping betekent van Stalins houding, doch geen verzachting van de koude oorlog inhoudt. Volgens Tito vormen Bulgarije en Tsjeclio-Slowakije o.a. de zwakste punten in het vazallen-front van de Sovjet-Unie in Oost-Europa. Naar zijn mening zou de Sovjet-Unie zich op Azic concentreren. Stalin te autoritair Volgens Tilo kan" communistisch' China geen echte vazalstaat van de Sovjet-Unie genoemd worden. Het autoritaire optreden van Stalin heeft wrijving tussen beide landen veroor zaakt. Nu Stalin dood is, zullen China en Azië een vrijere hand krijgen. Het Westen moet met China en niet met de Sovjet-Unie over Chinese aangele genheden praten. Mocht het Kremlin tot de conclusie komen, dat het niet tegelijkertijd én in Europa én in Azië successen kan boe ken, dan zal het desnoods wel enig terrein in Europa willen prijsgeven, dch zeker niet in Azië. De nieuwe politiek van het Krem lin, zo zeide Tito voorts, wordt door verscheidene mensen gemaakt en zij hopen hiermede de impasse, die door Stalin's handelwijze is ontstaan, te kunnen doorbreken. Wat de nieuwe leiders ook zeggen of schrijven, dat wat zij thans doen en trachten te doen, is in lijnrechte tegen, stelling met de politiek, zoals die door Stalin werd gevoerd. Tito gaf ten slotte nog te kennen, dat zijn bezoek aan Londen hem er van had overtuigd, dat de commu nistische en niet-communistische we reld met elkaar in vrede kunnen leven. LONDEN—MOSKOU. In een voorlopig rapport aan de Britse regering over zijn onderhoud met de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotof zou Sir Alvary Gascoigne, de Britse ambas sadeur te Moskou, mededelen, dat Mo lotof bereid is faciliteiten toe te staan wat betreft de betrekkingen en de be wegingsvrijheid van de buitenlandse diplomaten. Molotof zou met name de wens uitgedrukt hebben, voortaan persoonlijk de buitenlandse vertegen woordigers te ontvangen en met hen de hangende kwesties te bespreken, dit in de plaats van notawisselingen. Sir Alvary zou ook de kwestie van de rrtet Britse burgers gehuwde Rus sische vrouwen te berde gebracht heb ben, de eventuele toelat'iT? van Westerse journalisten in de Sovjet- Unie en verzachting van de censuur op de berichten van buitenlandse correspondenten. Rechtbank wees eis van ex-N.S.B.-er af DEN HAAG. De rechtbank heeft de eis van de ex-NSB-er C. Miga te gen de Staat der Nederlanden en de rechtspersoon Suriname afgewezen. M. had de Staat en Suriname doen dagvaarden en een bedrag van f 59.400, of zo veel de rechtbank hem eventueel zou toewijzen, als schadevergoeding geëist, omdat hij op 10 Mei 1940 in Ne derlands Indië naar zijn mening ten rechte was gevangen genomen en in 1941 naar Suriname was overgebracht. Door deze gevangenneming was hij zijn betrekking kwijtgeraakt en tijdens zijn internering waren hem, naar zijn zeggen, verschillende eigendommen ontstolen. M. werd veroordeeld tot de kosten van het geding, zijnde f 402,50 voor zijn eis tegen de Staat der Nederlanden en f 177,75 voor zijn eis tegen de rechtspersoon Suriname. De rechtbank verklaarde zich niet bevoegd kennis te nemen van de eis, die M. tegen de republiek Indonesië had ingediend. Burgemeester Van Heumen. Bij K.B. is met ingang van 1 Mei 1953 de heer M. J. F. M. Baron van Hugenpoth tot Aerdt, burgemeester van Over- asselt, tevens benoemd tot burgemees ter van Heumen. Brokstukken in de buurt van Klagenfurt lvI.AGENFURT, 13 April. Dc Britse sportvlieger Tom Hayhow, die sedert Vrydag jl. op een vlucht van I.onden naar Belgrado wordt ver mist, is nog steeds niet gevonden. Nabij de Ossiacher-see in Oostenrijk werden wrakstukken gevonden, maar deze zijn waarschijnlijk afkomstig van een in de tweede wereldoorlog ver ongelukt toestel Onderlussen zijn berichten van een politiepatrouille ontvangen, volgens welke nabij Ferlach, ten Zuid-Oosten van Klagenfurt, over een uitgestrekt gcoied metalen brokstukken zijn ge vonden, die vermoedelijk van een vliegtuig afkomstig zijn. Sportvlieger Tom Hayhow is Vrij dag van Londen vertrokken. Het toe stel, dat is uitgerust met een motor van 130 PK, werd het laatst gezien, toon het een tussenlanding te Mün- ciien maakte om brandstof in te nemen. Hayhow, die reeds 28 records voor ÊPOil vliegtuigen op zijn naam had staar, poogde het record Londen Belgrado te breken. Het gat móét dicht EEN DAG OUD en reeds flink uit de kluiten ge wassen In Artis tverd Zondag een kameeltje geboren, dat de naam „Marja" heeft gekregen. Moeder dochter maken het uitstekend. Veel moeilijkheden door sterke stroom BRUINISSE. Nog steeds wordt er in Bruinisse, waar Zondag tijdens het ho ge getij, op verscheidene plaatsen dc dyken bezweken en dat voor tweederde is ondergelopen, hard gewerkt om het voornaamste gal in de Oude Dijk met zandzakken te dichten. Tweehonderd mannen uit Noord- Brabant, veertig van Sint Philipsland en zeventig uit Zeeuwsch-Vlaanderen hebben gisteren meegeholpen. Gister avond kwam de uit Bruinissers be staande nachtploeg weer aan de beurt. De Zeeuwsoh-VIamingen bleven de nacht in Bruinisse. Zy wilden beslist het gat helpen dichtmaken. Dc andere helpers van buiten het dorp vertrok ken gisteravond. Het water stroomt met grote kracht uit dc polder door het gat. Dikwijls moet men vyftien a twintig zandzak ken in een net bij elkaar doen en zo in het gat rollen, om dc stroom de baas te kunnen blyven. Als men niet slaagt wil men vandaag of op zijn laatst overmorgen ccn schip in het gat tot zinken brengen. In het dorp staat het water veertig a vijftig centimeter hoog en vele in woners vertrekkèn uit eigen beweging. In de Westhoek van Schouwen heb ben driehonderd mannen en vrouwen van Zondagmiddag tot Maandagmor gen onafgebroken en vrijwillig ge werkt om de noodzandzakkendijk bij Burgh op Schouwen te dichten en ver der onheil te voorkomen. Zij zijn daar in volkomen geslaagd. Niet minder dan tienduizend zandzakken zijn in die pe riode „verwerkt". De dijk was op vier plaatsen -doorgebrokën. „Zij hebben gewerkt als paarden", zo vertelde de Burgemeester. De gaten zijn thans dicht en het wa ter is zo goed als geheel uit het achter de dijk liggende gebied verdwenen. Sam Nua niet te verdedigen HANOI, 13 April. De Franse gene rale staf in Indo-China heeft bekend gemaakt, dat het garnizoen van Sam Nua (in grootte de vijfde stad van Laos) Zondag opdracht heeft gekregen, de stad tc ontruimen. De Fransen trekken nu terug naar net plateau van Tran Ninh, ongeveer 160 km naar het Zuiden. In Franse kringen is men van me ning, dat een geslaagd offensief van de .Vietminh in Laos in de richting van Thailand en de Birmese grens ern stige gevolgen zou kunnen hebben voor geheel Zuidoost-Azië. Er is nog geen nieuws van het Franse bolwerk Nasam, buiten de grens van Laos, dat de Vietminh blijk baar wil neutraliseren omdat het een bedreiging vormt van haar verbindin gen voor de invasie van Laos. Nasam en Sam Nua zijn 90 km van elkaar verwijderd. Volgens A.F.P. is het besluit om Sam Nua te ontruimen genomen, daal de Vietminh begonnen was met een omsingelingsbeweging. Bovendien wordt de stad, die omringd is door be boste bergen, door de Fransen be schouwd als moeilijk te verdedigen en strategisch van minder belang. Naar verluidt zijn reeds twee divi sies van de Vietminh Laos binnen getrokken. Turken stellen kapitein in staat van beschuldiging*. ANKARA. Kapitein Oscar Lorents- zen, de gezagvoerder van het Zweedse schip „Nabotand", dat Vrijdag 3 April in de Dardanellen in aanvaring kwam met de Turkse duikboot „Dumlupinar", welke daardoor verging, is beschuldigd van dood door onoplettendheid cn on voorzichtigheid. IN HET GEBIED VAN LAOS, één der drie delen waaruit Indo- China is samengesteld, zijn de Viet minh thans een hevige actie begon nen. Tot voor kort kende Laos alleen een guerilla-activiteit en bleven de gevechtshandelingen beperkt tol de Tonkindelta bij Hanoi en het mid den van Vietnam. Geen politieke belangstelling. Het Tsjechoslowaakse blad „Nova Svo- boda" heeft onlangs geklaagd over ge brek aan politieke belangstelling van de Tsjechoslowaakse jeugd. Een func tionaris van de communistische partij heeft medegedeeld dat nog slechts 305 van de 957 onlangs opgerichte politieke studiekringen activiteit ontplooien.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1