W atersnood-slaclitof f ers welkom in Canada Vrouw vergiftigd te Hengelo Onthulling gebrandschilderde ramen N.C.G.B. PUROL Geneest al wat Uw huid deert! Mr. G. H. A. Grosheide jubileert FarrnHeb' ichten KONINGINNEDAG EN NATIONALE FEESTDAG IN ENSCHEDE GEEN ENERGIE MEER? Chr. school 75 jaar MARIËNBERG KAMPIOEN VAN ZWOLSE EERSTE KLAS B 2 TROUW MAANDAG 13 APRIL 1953 Kerkelijke organisaties staan klaar (Van onze Haagse redacteur). In verschillende delen van Ca nada hebben zich commissies ge vormd, die'zich ten doel stellen als „sponsor" op te treden voor slachtoffers van de overstroming, die de wens te kennen geven naar Canada te emigreren. Deze com missies, waarin vertegenwoordi gers van alle gezindten zitting hebben, richten zich elk tot een bepaald gebied. Het comité in Winnipeg, bestaande nit pater Devent en de heren Welte vreden (Ned. Herv.) en Polet (Geref.) wil de plaatsing verzorgen van adspi- rant-emigranten van Goeree en Over- flakkee. In Zuid-Alberta is een commis sie gevormd voor adspirant-emigranten van Schouwen en Duiveland. Ds. Han- hart te Monarch in Alberta heeft het correspondentie-adres van deze com missie. Vertegenwoordigers van verschillen de kerkgenootschappen te Edmonton hebben besloten ook deze stad aan te wijzen voor het adopteren van een be paalde streek in de getroffen gebieden. De overkoepelende leiding van de kerkelijke immigratie-organisaties in Canada heeft verklaard in staat zijn te zorgen voor een behoorlijke vestiging van een groot aantal perso nen boven het normale aantal Neder landse emigranten voor 1953, los van hun beroep, gezinsgrootte en gezindte. Bij de aankomst van elk immigranten schip zullen de kerkelijke organisaties vertegenwoordigd zijn en zij ^zullen te allen tijde de verantwoordelijkheid (Van onze correspondent) In Hengelo is een 36-jarige vrouw, G G v. d. S.U., moeder van vier kin deren, door een bij haar inwonende vrouw met rattenkruid vergiftigd. Laatstgenoemde had ongeoorloofde be trekkingen met de echtgenoot van de vermoorde. De man ontkent alle schuld. Doch vermoed wordt dat hu met de daderes heeft gesproken over het uit de weg ruimen van zijn echt genote. De vrouw heeft een gedeelte lijke bekentenis afgelegd. Mevrouw Van der S. is op 5 April overleden. In de omgeving van de Rudolfstraat, waar de familie v. d. S. woont, deden spoedig geruchten de ronde, dat de vrouw geen natuurlijke dood zou zijn gestorven. De recherche stelde een on derzoek in, waarna de 39-jarige echt genoot van de gestorvene, C. v. d. b. en 36-jarige bij de familie inwonende vrouw A. W. H. werden aangehouden. Laatstgenoemde verklaarde dat zij met v. d. S. een plan had beraamd om de vrouw van v. d. S. met rattenkruid om het leven te brengen. Sectie wees uit. dat de vrouw aan fosforvergifti- ging is overleden. De beide gearresteerde personen zijn voor de officier van Justitie geleid. RADIO-AGENDA Dinsdag 14 April - 746 kc/s. 7 00 "krÓ^Too Nieuws: 7.10 Gram.: 7.45 Mor gengebed en Liturg, kalender: 8.00 Nieuws en weerber 8 15 Gram.: 9 00 Voor de huis vrouw: 9 35 Waterst.: 9.40 Lichtbaken caus.: 10.00 Voor de kleuters: 10 15 Gram.: 11.00 Voor de vrouw: 11 30 Blaastrio; 11.55 Gram.: 12.00 Angelus: 12.03 Metropole ork. en soliste 112.30—12 33 Land- tuinbouw- meded.l: 12.55 Zonnewijzer: 13 00 Nieuws en Kath. nieuws: 13 20 Mil. act.: 13.25 Amu- sementsmuz.: 14.00 Gevar. progr.: 14.50 Or kestconcert-. 15.30 ,.Ben ie zestig' 16 00 Voor de zieken: 16 30 Ziekenlof: 17.00 Voor de ieugd: 17 15 Felicitaties v. d. jeugd: 17 45 Reguitz.: Dr. H K. J Cowan. ..Inheemse rechtspraak in Nieuw-Guinea"; 18 00 Gram.: 18.10 Lichte muz.: 18 20 Sportpraatje: 18 30 ..Dit is leven", caus.: 18 45 Gram 18 52 Act: 19 00 Nieuws: 19 10 Gram: 19.15 ..Ui» het Boek der Boeken"- 19.30 Gram 20.25 Pp gewone man zegt er 't zijne van: 20 30 ..Ken ladder tegen de maan", hoorspel; 22 45 Avondgebed nn liturg, kalender: 23 00 Nieuws; 23.15 Pianorecital: 23,5024.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM TT. 298 m 1007 kc/s. 7.0(5 AVRO: 7,50 VPRO: 8 00—24 00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws: 7 10 Gram: 7 15 Gvmn 7 30 Gram VPRO* 7 50 Dagopening AVRO- 8.00 Nieuws: 8.15 Gram 8 45 Gram.: 9 00 Morgenwijding' 915 Omr koor: 9 25 Voor de vrouw 9 30 Gram 10 50 Voor de kleuters: 11.00 Voor de zieken: 11.30 Piano recital: 12 00 Lichte muz.; 12 30 Land- en tuinbonwmeded.; 12 33 Voor het platteland: 12 40 Pianospel: 13 00 Nieuws: 13 15 Meded of gram.: 13 20 Lichte muz.: 13.50 Gram.: 14 00 ..Zeg eens, Amerika": 14 30 Gram.: 14 40 Schoolradio: 15.00 Gram 15.15 Voor de vrouw: 15.45 Gram 16 30 Voor de Jeugd 17 30 Gevar. muz.: 17.40 Voor de jeugd: 18 00 Nieuws; 18 15 Pianospel: 18 30 Repor tage of gram., 18 35 Orgelsnel: 18.50 ..Paris vous parle": 18.55 Fanfare-ork.: 19 20 Strijkkwart20 00 Nieuws: 20 05 Gevar proer 21.15 Lichte muz: 2135 Meded 21 40 Lichte muz 21 50 Vrolijke muz 22 30 Buitent. nverz 22 45 Gram.: 23 00 Nieuws: 23.15 ,N»w Vork calling": 23 20 2-» ('0 C-ramofoonmuzIek. BBC UITZENDING VOOR NEDERLAND 22.0022.30 Nieuws. Vraaggespr. Boek- bespr. (Op 224. 49 en 42 m). TELEVISIE Experimenteel programma van de NCRV 2'..1521 45 1 •'olitieke poppenkast: 2 Journaal; 3 Weerbericht: 4. Costuum- show. Pauze. 5. Zang voordracht en piano: 6. Dagsluiting. dragen voor de vestiging van deze im migranten boven het normale aantal. De Canadese regering ,is bereid ten volle mede te werken aan de emigra tie van rampslachtoffers ongeacht het beroep dat zij uitoefenen. Alle bouwvakarbeiders gelijk met vacantie De bedryfsraad voor het bouwbedriif j heeft voor dit jaar de vacantie in de bouwvakker, vastgesteld in de week van 27 Juli tot en met 1 Augustus. In tegenstelling tot het vorige jaar, toen de vacanties waren gespreid, waartos het land in drie rayons was verdeeld, is men thans weer overgegaan tot een gelijktijdige vacantie in het gehele land. Dit is hoofdzakelijk geschied op verzoek van de werkgevers, daar de grote bedrijven, die in verschillende plaatsen werken in uitvoering hebben, in moeilijkheden kwamen met de va cantie van hun kantoorpersoneel, door dat zij genoodzaakt waren hun kantoor de gehele periode open te houden. Slechts wanneer dit op technische gronden voor een bepaald werk nodig is, zal dispensatie kunnen worden ge geven van de landelijke regeling. Üty&nwijj IN een gesprek niet een oude school- 1 vriend kwamen we op Pietje Bik- man, het meest eigenwijze jongetje, dat we ooit hebben gekend of nog zui len kennen. „Wat doet hy voor de kost?" vroeg ik, nieuwsgierig als iJe ben naar wijze en eigenwijze mensen. Hij heeft een broodjeswinkel Utrecht", zei mijn bankgenoot. Zoek 'm eens op, dat zal die leuk vinden. Hij is -nog even eigenwijs als vroeger." Aangezien ik kort. daarop in Utrecht moest wezen, liep ik „Bikmanst Brood jes Paleis" binnen. Tegen de kassa leunde een gezellige dikkerd, tegen wie Ik eigenlijk geen Pietje meer kon zeg gen. Doch voordat ik hem nog gegroet had, verpakte hij mij in twee reusach tige handen onder het. uitschallen van: „Ha, die Barend Verhoef, wat ben jij veranderd! Je hebt geen rood haar meer en dat nare brilletje ben je ook kwijt. En wat heb je met die uitsteken de oren van je gedaan en zag ik je laatst niet met een snor? Kerel, kerel wat ben jij veranderd. Ach, ach, ach je bent er knapper op geworden!" „Pietje", zei ik een beetje teleurge steld, „ik ben Barend Verhoef niet, ik ben Alias Heel goed", zei Pietje, „hij is goed, je hebt dus ook je naam veranderd. Doet er niet toe jongen, iedereen heeft wel eens wat. Ga zitten of blijf staan; wat zal het wezen, want je kijkt nog net zo hongerig als vroeger." 't Is waar. Pietje is nog nét zo eigen wijs als vroeger. ALIAS De tjalk „Baraba", die vorige week op het IJaelmeer bij Enkhuizen was ge zonken, is door de bergingsmaatschap pij Goedkoop gelicht en via de Oranje sluizen naar Amsterdam gesleept. Zaterdagmorgen zijn in 'n bijeenkomst van het hoofdbestuur van de NCGB de gebrandschilderde ramen, die deze organisatie bij haar gouden jubileum vorig jaar door het CNV en de daarbü aangesloten organisaties waren aange boden. onthuld. Deze ramen zijn aan gebracht in het gebouw van deze bond aan het Valeriusplein 30 te Amster- dam-Z. De ramen zijn een schepping van de glazenier Jan Ooms, die daar een prachtige symboliek in wist neer te leggen. In de drie op elkaar volgende ramen in de erker is uitgebeeld het wezen van de Ned. Chr. Grafische Bond, nl. de vakorganisatie in haar Ideële vorm gesymboliseerd in een vrouwenfiguur vanwege de moeder lijke zorg die zU besteedt aan de bij haar aangeslotenen. Ze houdt in de ene hand een weegschaal, welke op de CAO wijst, de balans, die onder haar toezicht in evenwicht gehouden wordt, waarbij zij tegelijkertijd haar blik richt op de Bijbel en haar andere hand, weergevende de principiële basis van deze bond. Dat deze organisatie het recht heeft midden in het bedrijf en leven van de grafische werkers te staan, is getracht tot uitdrukking te brengen door de vrouwenfiguur te doen omringen door voorstellingen van grafische bedrijvigheid, waarbij in de twee zijpanelen ter weerszijden van deze vrouwenfiguur de grafische tech nieken zijn versymboliseerd in haar practische ontwikkeling en typische mechanische toepassing van heden. Het vierde raam wijst meer op het practische werk van de bond, vooral op het strijdende en strevende element. Tevens is hier een herinnering aan de afgelopen vijftig jaar ingelegd. Een figuur uit de tijd van de oprichting geeft de fakkel, die in de strijd van de sociale gerechtigheid het licht brengt daar waar ten deze nog duis ternis heerst, over aan de meester met naast zich de gezel en de leerling- Het gebaar van deze figuur wil duiden op het hooghouden van deze fakkel boven hetgeen bereikt is en nog bereikt moet worden in de zich steeds verder ont wikkelende grafische bedrijven. De bondsvoorzitter, de heer Joh. A. Conjong, sprak ten slotte woorden van dank tot de kunstenaar Ooms voor zijn prachtig stuk werk, dat op de aanwe zigen diepe indruk maakte, ook van wege de opvallend schone transparante tinten en kleuren. BOND v. OPENB. CHR. LEESZALEN Jaarvergadering te Utrecht (Van een onzer verslaggevers). De Bond van Openbare Chr. Lees zalen en Bibliotheken in Nederland heeft Zaterdag zijn jaarvergadering in Utrecht gehouden. Uit het verslag van dr. J. Karsemeijer te Dordrecht, de secretaris, kwamen .de moeilijkheden, waarmee de bond no^ te kampen heeft., naar yoren, o.a. het subsidievraagstuk en het gebrek aan deskundig personeel voor de bibliotheken. Het verslag had toch een opgewekte grondtoon: men kon gewagen van Consolidatie van wat verkregen is en van toenemende be langstelling. Er is, wat dit laatste betreft,- een (langzame) stijging van uitleningen en inkomsten. Voorts konden van ver scheidene plaatsen goede berichten ge meld worden over oprichting van Chr. leeszalen of plannen daartoe. De sub sidiekwestie zit vast op het nog steeds ontbreken van hot rapport der rijks commissie '49. Hoe dankbaar men daarom ook is voor de 11.000 subsi die van het Rijk voor 1953, dit blijft een noodopiossing. Wat het tekort aan personeel betreft, er komt nu een di ploma voor hulpgssistente, waarvoor meisjes met ULO-diploma toegelaten kunnen* worden. Ten plattelande blijft de situatie van de lectuurvoorziening nogal verwarrend, verschillende orga nen staan vijandig tegenover elkaar. Uit alles bleek wel, dat de bond nog veel op zijn agenda heeft. Men pakt echter gaarne aan, mits men zich ook gedragen weet door de steun van Prot.- Chr. Nederland. Di laatste geldt ook voor de Prot -Christ. Lectuurraad, die afzonderlijk bijeen was: een inniger band met verschillende bonden en ver enigingen is wenselijk. De P.C.L.R. is in 1949 opgericht op initiatief van de bond en mede in samenwerking met diverse Chr. orga nisaties. Zij beoogt met name de be vordering van orthodox prot. biblio theken op het platteland en wil gaarne bestaande plaatselijke bibliotheken, b.v. van het C.J.M.V., als basis nemen. Het gaat er om goede, informerende lectuur te brengen. De voorzitter, dr. K. Sprey te Hil versum, die op de bondsvergadering refereerde over de kwaliteitseis aan openbare bibliotheken, gaf ter bijeen komst van de P.C.L.R. diverse afge vaardigden het wóórd. Wij vernamen, dat de zaak in Gelderland goed loopt, dat in Zuid-Holland al meer dan^-25 plaatselijke afdelingen bij de prov. af deling zijn aangesloten en dat men m Zeeland en Noord-Brabant ook actief' bezig is. Natuurlijk heeft de watersnood ook hier zijn uitwerking gehad. De Bond van Openbare Chr. Leeszalen over weegt nu op de Zuidhollandse eilanden te komen tot een flinke districtsbiblio theek. De P.C.L.R. heeft een eigen or gaan „De Chr. Bibliotheek". Twee nummers zyn al verschenen en zij lichten degenen, die van het nuttige werk van de Raad en ook van de Bond nog niets weten (het zijn er velen) uitnemend in. Rechterlijke benoemingen Bij K.B. zijn benoemd: tot vice-pre sident van de rechtbank te Rotterdam, mr. J. C. Berenschot; tot rechter in de rechtbank te Arnhem, mr. J. G. de Boer; tot kantonrechter te >-Hertogenbosch, mr. H. Ch. A. Vermolen, alle benoem den zijn oud-Indisch rechterlijk Amb tenaar. TEK.KQ TAKS EN DE NIEUWE UITVINDING De temmer was verrukt over het succes dat zijn beren met deze reclamestunt bij het publiek oogstten en dacht: „Die meneer Kriel betaalt in ieder geval zonder morren een fiks bedrag uit, voor een optreden, waarbij geen dressuur nodig is!" Verscheidene toeschouwers renden enthousiast het veld op en omringden de beren. Ruimschoots werden de dieren van snoep voorzien, dat zij zich goed lieten smaken. Daar drong zich ook de trainer van „Windhonden Vooruit" door het publiek naar voren. „Beren, da's aardig!" ging het door de man heen. „Wacht, ik heb nog een rol pepermunt bij me van die snuiter van daarstraks! De jongens geven toch niet om snoep!" En met een royaal gebaar deelde de trainer de rirovitatabletjes aan de beren uit, die ze met graagte naar binnen werkten. Dan blies plotse ling de scheidsrechter snerpend op zyn fluitje. De rust was om; het spel ging weer beginnen. Zeker van de overwinning renden de windhonden het veld weer op. De Maltheser Boys kwamen er buitelend en vrolijk achteraan. Advertentie Mr. G. H. A. Grosheide, voorzitter van het College van Directeuren der Vrije Universiteit te Amsterdam, en oud-voorzitter van het Nederlandse Binnenvaart Bureau, heeft Zaterdag de dag herdacht, waarop hij veertig jaar geleden 11 April 1913 aan de Vrije Universiteit op een proefschrift over „Oprichting van Naamlooze Ven nootschappen naar Nederlandsch Recht" met lof promoveerde tot doctor in dc rechtsgeleerdheid. Zyn promotor was prof. mr- A. Anema. Mr. Grosheide werd 27 Januari 1887 te Amsterdam geboren, bezocht daar het Gereformeerd Gymnasium en stu deerde aan de Vrye Universiteit. Aan de belangen van deze univer siteit heeft mr. Grosheide een zeer groot deel van zijn tijd en krachten willen wijden. Als voorzitter van het College van Directeuren niet alleen, maar ook aLs president van de Civitas- r&ad. De verleden jaar tot stand gekomen complete medische faculteit is voor een zeer belangrijk deel te danken aan de energie van mr. Grosheide, terwijl zyn gTote belangstelling en werk kracht op dit ogenblik uitgaat naar de tot standkoming van het nieuwe ge bouwencomplex dat hopelijk binnen afzienbare tijd in het Zuiden van Am sterdam gefeed zal komen. Mr. Grosheide werd in 1911 toege laten als lid van het Ned. Instituut van Accountants en vestigde zich na zijn promotie in 1913 als advocaat en accoutvtan in Amsterdam. Sinds hij in 1913 secretaris werd van de Amsterdamse Beurtvaartvereniging Ds. C. J. v. d. BOOM OVERLEDEN Te Lunteren is. Vrijdag in de ouder dom van 76 jaar overleden ds. J. van der Boom, emeritus-predikant van de Geref. Kerk van Overschie. In 1903 aanvaardde hij het predik ambt bij de Geref. Kerk van Hantum. Hij diende vervolgens de Geref. Ker ken van Uithuizermeeden, Paesens en van 1918 tot 1944 die van Overschie- Nadat hem hier in 1944 emeritaat was verleend, vestigde ds. v. d. Boom zich te Lunteren. Lange ijd was ds. v. d, Boom voor zitter van de bond van Geref. Mannen- verenigingen en hoofdredacteur van Geref. Mannenblad. Is het leven van mr. Grosheide verwe ven geweest met de beurtvaart. Hij nam een leidende positie in in de ont wikkeling van dit bedrijf en had een belangrijk aandeel in de stichting van de Landelijke Vereniging van Werkge vers in het Beurtvaartbedryf (in 1920) en van het Ned. Binnenbeuxtvaartbu- reau (in 1929). Zeven Migs neergeschoten Amerikaanse piloten hebben gisteren in Korea zeven communistische M.I.G.- jagers neergeschoten en er waarschijn lijk nog één vernield. Eén Amerikaan, kapitein McConnell, sprong per para chute uit zijn beschadigde Sabre-jager na zijn achtste M.I.Q.-jager te hebben neergeschoten. Hij werd, na in de Ja panse Zee te zyn terechtgekomen, dtpr een helicopter gerejl. (uit andere bladen) VERLOOFD: B Ryxma-n en F. Cohen, BlarlcumLeeuwarden: M. van Oerle en H. Vaut Boxtels Hertogenoosch, GETROUWD- C. H. M Malburg en P M Muller. Waalwijk; C. den Hoedt en W Spronlc. Rotterdam: J P. van Eesteren en N Timmerman Richmond (Engeland), BEVALLEN Mevr. Box—van der WUUtt. Alkmaar, d-r Mevr. André de la Porte Laurel (Maryland U.S A )-. Mevr. Alta— Waller Loosdrecht, zMevr. Fonleertde Reus Rotterdam, z... Mevr de KroesWinter-- Rot- lerdam. d.. Mevr. van der Klaau" van Bverdtngen Budapest 'Hongarije), d OVERLEDEN C V' van .Spo- rK tl j Tilbure H -y Rotte- R rar. Dltmars 23 j -dam M -ek van Bever. 83 Amsterdam; G a Son- acnbergBueters, 73 j„ Deventer: L. Wes- Serhuisde Cock Rouaan, 93 j., Winsum-, W- L Hofmanvan Calker, 80 j., Amsterdam. VI r* n 1-1ten verenigingea gaan om 6 uur con- tjlHl G lOCni Tl aai [certeren bij de ziekenhuizen en soort gelijke inridhtingën en de Enschedese Athletiek Commissie zal zich weder om belasten met de organisatie van de Fakkelestafette van Nijmegen naar Enschede. Handhaving van deze fak kelestafette op de 5e Mei werd door de vergadering op hoge prijs gesteld, Voor de aankomst van het bevrijdings vuur by het stadhuis (omstreeks half- negen) en na de plechtigheid, welke hierbij plaatsvindt, wil men een con cert vaststellen op de Markt. In Gla- nerbrug, Dorp Lonneker en Boekelo zullen in gelijke geest feestprogram ma's worden samengesteld. De Nationale Herdenking zal, zoals officieel is vastgesteld, op Maandag 4 Mei worden gehouden- De vergadering ging accoord met een voorstel van de voorzitter, burgemeester M. van Veen, om de Stille Tocht, die nu, evenals vorige jaren, naar de Oosterbegraaf plaats plaats vindt, ingaande het vol gende jaar naar het Oorlogsmonument in het Volkspark te ondernemen. Zoals bekend ligt het in de bedoeling om dit Enschedese Oorlogsmonument Maandagmiddag 4 Mei te onthullen. oorlogsmonument ENSCHEDE. Vrijdagavond heeft het Comité voor de Viering van de Nationale Feest- en Gedenkdagen vergadering op het stadhuis plannen besproken voor de feestvie ring öp 30 Apriil en 5 Mei. Omdat thans op 30 April 's middags vrijaf wordt gegeven en niet op 5 Mei zal programma worden geboden dan voor gaande jaren het geval was. 's Morgens houdt de Politiemuziek vereniging haar traditionele rond gang door de stad en ontvangen de kinderen op de scholen een tractatie. De oudste leerlingen komen om 11 uur op de Markt bijeen voor het uitvoe ren van een aubade. Verder ligt het in de bedoeling het middagprogram ma te openen met een sportfeest op het Sportclub terrein. Om 5 uur zal men een 2> ot mili tair- en burgerlijk défilé te zien krij gen, wellicht het grootste dat ooit in Enschede werd georganiseerd. Aan het militaire défilé nemen o.a. de op de vliegbasis Twente gelegerde militairen deel. Voorts zal een beroep worden daan op alle sport-, jeugd- en andere organisaties om aan het burgerlijk défilé deel te nemen. Evenais het vo rige iaar belegt het gemeentebestuur 's middags van 4 tot 5 uur op het stadhuis een receptie en organiseert de Enschedese Motor Club haar jaar lijkse grote sterrit. In de avonduren zal in het G. J. v. Heekpark een vuur werk worden ontstoken. Voor de vyfde Mei is een program ma ontworpen, dat zich hoofdzakelijk op de avonduren concentreert. De bij de Enschedese Zangersbond aangeslo- JONGETJE HIELD TREIN OP ENSCHEDE. De bestuurder van de elecfrische trein, welke Vrijdagmid dag op weg was van Hengelo naar En schede, moest om even voor vijf uur ter hoogte van de Bruggemorsweg stoppen, omdat er een klein jongetje rustig midden op de spoorlijn zat. Ook toen de wagenvoerder door middel - signalen probeerde het ventje van de rails weg te krijgen, bleef het zitten en het knaapje verwijderde zich eerst, toen het treinstel op enkele tientallen meters was blyven staan. Kalm ver dween het jongetje in de richting van de Bruggemorsweg, alsof er niets aan de hand was. AANBEVELING DIRECTEUR GEMEENTEWERKEN URK. Wegens het bedanken van de heer A. W. Fey te Eist voor de func tie van directeur van gemeentewerken, hebben B. en W. een nieuwe aanbeve ling voor de raad gesteld. Het zijn: 1 de Heer G. Wartena, hoofd van de dienst van gemeentewerken te Haar- lemmerliede en Spaamwoude; 2. di heer C. Wijker, adj.-directeur van ge meentewerken te Wierlngermeer. LOODS UITGEBRAND TE HENGELO Zaterdagmorgen omstreeks halfvijf is brand uitgebroken in een grote houten loods, in gebruik als grondstoffen- magazijn by de N.V. Hengelose Veren- fabriek H. Bakker. De loods werd een prooi der vlammen. De schade is voor de onderneming ernstig. De HengeloSi Verenfabriek maakt vele soorten veren, waarvoor een grote voorraad materiaal in verschillende soorten metalen aangehouden moet worden. Deze voorraad is door de brand ver nietigd. De directe schade wordt door verzekering gedekt, doch ook de be drijfsschade is groot. Beiaardconcert in Grote Toren ZWOLLE. Het programma van het beiaardconcert, Dinsdagmiddag van 4 tot 5 uur te geven ter herdenking van de bevrijding van Zwolle, op de beiaard in de Grote Toren, door de stadsbeiaar- dier Willem Créman, luidt: 1. Vader landse liederen: a. Wilhelmus van Nas- souwe, Valerius' Gedenck-clanck; b. 'k Hou van Holland, C. J. Bute; c. Een liedje van Koppelstok den veerman, A. J. Schooleman: d. Kent gy het land? e. Hollands zee. Dan. de Lange; f. 's Lands wijs. 's lands eer, Hendrika van Tussen broek: 2. Allegro. J. H. Fiocco; 3. Liede ren uit Valerius'Gedenck-clank: a. he: sang en spel; b. Begeertens lust baert altijd quaet; c. Hoe groot, o Heer; d. Gelukkig vaderland: 4. Drie beiaard études voor manuaal, Willem Créman; a. Allegretto: b. Toccatina; c. Herinne ringen aan J-h Seb. Bach; 5. a. Zomer, J. C Andre? b. Naar buiten, Cor Kuy- ler: c. Zr» i ten het wel. J. Worp: d Van dos ier. Henri Zagwijn: e. Vo gelnestje. Adr. van Tetterode; 6. Andante Cantabile voor beiaard, Jef Denijn; 7. Postludium over: „God is ge trouw, Zijn plannen falen niet" (Gezang 130), Willem Créman. (Advertentie) NIEUWE KRACHT MET PLEEGZUSTER BLOEDWIJN Dr. P. C. VISSER SPRAK OVER RUSLAND ALMELO. Voor de Volksuniversi teit sprak Vrijdagavond de oud-ambas sadeur in Rusland, dr. P. C. Visser, over „Mijn indrukken in de Sovjet- Unie". Spr. gaf zijn grote auditorium een beeld van de toestanden in Rusland, waar een hoogleraar 30.000 roebels per maand Incasseert, terwijl zijn mede lotgenoot „Jan boezeroen" er van 400 tot 800 in dezelfde tijd moet komen. Spr. liet uitkomen, dat ook onder de Czaar het niet veel zaaks was, en in zoverre zyn de Sovjets met de kapitalistische wereld meegegaan, dat langzamerhand ook daar (evenals onder het „kapita lisme") betere materiële toestanden zijn ontstaan voor bepaalde groepen. Wat ..vrijheid" betreft, deze bestaat niet, noch in de samenleving noch in de godsdienst, noch in de wetenschap, noch in de politiek. Ook de zogenaamde „nieuwe situatie" werd behandeld en deze is waarschijnlijk al wel onder Sta lin viporbereid, doch deze kon niet „om zwaaien": dat kan een nieuwe man (Malenkof) wel. „We moeten sterk bewapend blijven," aldus de oud-ambassadeur, „en onze sociale positie steeds verbeteren DEDEMSVAART. De Chr. School in de Tuinstraat bestaat op 15 April 75 jaar. Het bestuur heeft besloten een herdenkingsavond te beleggen in het gebouw „Ons Centrum". Candidatenlijst A.R. WIJHE. De A.R. kiesvereniging stelde voor de gemeenteraadsverkie zing de volgende candidatenlijst samen: 1. D. G. Mulder; 2. P. D. Baerends; 3. G. Koster; 4. A. H. Rietberg; 5. J. Bos. ADVENDOCONCERTEERDE IN GEREFORMEERDE KERK HENGELO. Onder leiding van de heer K. Oling heeft de Kon. Chr. Mu ziekvereniging „Advendo" Zaterdag avond in Nijverdal een concert ver zorgd, dat op hoog niveau stond. Oor spronkelijk zou dit concert op 7 Fe bruari gegeven worden, doch de Natio nale ramp was oorzaak van uitstel. Aangezien het Gebouw van Chr. Be langen niet beschikbaar was, heeft „Advendo" de beschikking over de Ge ref. Kerk gekregen, een ruil, waarover men geen spijt behoeft te hebben. De acoustlek was voor harmoniummuziek verrassend goed en zelfs in de fortissi mo-gedeelten bleef het geluld buiten gewoon beschaafd. Directeur K. Oling en zijn amateur musici kunnen op een zeer geslaagd concert terugzien. Het programma was met zorg gekozen en dikwijls hebben wij genoten van een buitengewoon fraai klankgehalte. Reeds bij het eerste nummer, de mars Karl Kiipfer, bleek dat de con certruimte zeer fraai was. Romeo et Juliette, van H. Berlioz, een werk vol effecten, werd zeer beheerst en zuiver van toon gebracht. Hierna volgde de Prelude uit de Suite voor Harmonie en Fanfar» van Piet van Meyer, die even eens een goede vertolking kreeg. Het hoogtepunt van deze avond was zonder twiifel een onberispelijke uit voering van de bekende en fraaie suite Les deux Pigeons, van Messager. deze uitvoering toonde „Advendo" dat haar musiceren op zeer hoog peil staat De heer Oling heeft gedurende het ge hele werk een grote spanning weten te handhaven en de aanwezigen hebben van deze zes delen genoten. Hulde voor een dergelijke vertolking. Finlandia van Sibelius en een Andante in G van Batiste waren eveneens uitstekend, ter wijl wij in de Ouverture Wilhelm Teil gelegenheid kregen te luisteren naar zeer fraai spel van de hobo en fluit. Met de pittige Lynwood-mars werd dit rijk gevarieerde programma gesloten Nijverdal kan trots zijn op zijn Chris telijke muziekvereniging. Het bewijs Ook de kampioen van de le kl. B (afd. Zwolle) is Zaterdag jl bekend geworden. Na een aantrekkelijke wedstrijd is „Manenberg" er in geslaagd in de laatste competitiewedstrijd tegen Heemse beslag te leggen op de titel door met 40 te winnen. Voordat de Marienberger* tot deze 4O- zege kwamen moest men er danig voor werken, want Heemse heeft vooral in de eerste helft prima partij gegeven. De resterende wedstrijd in deze afdeling tussen Bergentheim en Avereest eindigde in een 53-overwinning voor de Bergent- heimers. 12 9 Mariënberg Kloosterhaar Avereest Bergentheim Hardenberg II Heemse Grams-her--n 12 2 18 12 7 1 4 15 -30 12 5 2 5 12 28—21 T2 5 l 6 11 30—44 WVF, de kampioen in deze afdeling, leed te Zwartsluis togen DES een verrassende 21-nederlaag Via een doelpunt van v. d. Linde verkreeg DESZ met de rust een 10- voorsprong. Na de hervatting werd de stand zelfs 20 voor de Zwartsluizers Invaller middenvoor Kapper- smaakte het genoegen een tegenpunt voor WVF te scoren i21). Owios won in een matige wedstrijd van PVBK met 3—2 He: Zwolse CSV stelde ten slotte weer danig teleur door met 12 12 0 0 12 verliezer WVF Owios DESZ DOSK Urk CSV 'VV 'BK Urk. 7 2 5 16 54—14 67—31 40—32 15 6 4 5 16 36— 13 5 3 5 13 14 6 1 7 13 14 1 2 7 12 31—34 8 8 '445 12 3 -75 de degradatie ivudM*-». De uitslagen waren verder: 2e kl. A" Emmeloord verloor nl. TuindersHarde 30 (Tuinders kampioen), in Kampen tegen DOS me! 60. zodat de VollenhoveVSW 00 WilsumStorlca sympathieke ploeg uit de Noordoostpolder I 2—2, SVM—WZC 3—1. 2e kl. B: Avereest zal degraderen naar de 2e ld. A. nBergentheim 22. hiervan werd weer Zaterdag geleverd. Voor de afwerking van het programma werd het Wilhelmus gezongen en tot slot Ps. 138 vers 1. F. ORGELCONCERT IN GROTE KERK ENSCHEDE. Voor het 60ste orgel concert, dat Dick van Wilgenburg in de Grote Kerk Vrijdagavond gaf, bestond groter belangstelling dan bij het vorige. Het gebodene bood variaties, die vele hoogtepunten openbaarden. De mede werking van de altzangeres Akke de Vries had ongetwijfeld een aandeel in de meerdere belangstelling en niemand zal teleurgesteld zijn, want opnieuw be wees deze soliste veel schoons te kun nen bieden. In de drie psalmen (van Const. Huy- gens): „Proba me, Deus" (Ps. 139) ..Quare tristis es" (Ps. 42) en „Memor fui dierum antiquorum" (Ps. 143) trof ons de bijzondere nuancering. „Three sacred songs" .door Henk Ba- dings geschreven voor Akke de Vries en Joop Lenaerts, werden door de alt ge zongen op de van haar bekende wijze en wegens ziekte van de heer Lenaerts speelde Henny Reymerink de hobo partij. Hij toonde zich een uitstekende vervanger. Ook zijn hobo-solo „Sonate in G" van Willem de Fesch was een ge slaagd prograrnmanummer. De organist speelde vijf koraalvoor spelen voor Paaskoralen van oude mees ters der 17e en 18e eeuw. beschreven als „echt kerkelijke orgelkunst". De> uitvoe ring is inderdaad echte orgelkunst ge worden! Publiciteit betreffende Twentse beweging ENSCHEDE. Het hoofdbestuur van de Algemene Vereniging Twente heeft besloten een werkgroep in te itellen voor de publiciteit betreffende de Twentse beweging. Voorzitter van leze groep, waarvan het bestuur voorts zal bestaan uit enkele publicisten en lournalisten. is de heer H. A. te Riel burgemeester van Diepenheim. De -icrste taak van deze werkgroep zal zijn het uitgeven van „Bij ons in Twenteland", een boekje over de Twentse beweging. Voor de zaak var iet regionale toneel werd uit het mid den van het bestuur de heer Joh Buursink als contactman aangewezen De A.V.T. zond o.a. een felicitatie aan orof. dr. K. H. Heeroma ter gelegen heid van diens benoeming tot hoog- 'eraar in de Nedersaksische Taal- en Letterkunde te Groningen. Hulpprediker jubileerde DEDEMSVAART De hulppredi ker der Ned. Herv. Gemeente te De- demsvaart. de heer J de Jong her dacht het feit. dat hfj gedurende 25 iaar verbonden is geweest aan de kerk hier ter plaatse, voordien te Borger Het echtpaar J. de JongCort word! in alle lagen der bevolking zeer ge waardeerd, vooral in de kr'ng der kerk De heer De Jong wenste f o huldi-1 ting. WIERDEN. Tot notaris ter stand plaats Wierden is benoemd de can- didaat-notaris J. L. Potjer te Rijs wijk. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Rotterdam-Delfshaven, wijkgemeente.Middeland (toez., vac.-A. .xdriani), G. Snijders, predikant voor Luitengewone werkzaamheden te Har derwijk- Te Rouveen (toez.), B. Haverkamp te Veen (N.-Br.). Te Bant (N.O.P.), K. Beks te Harlingen. Beroepen: Tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden (Raad voor Kerk en Israël) (toez.), cand. S. P Tabaksblatt cand. te Den Haag (nadere omschrijving). CHR. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Papendrecht: H. W- Eer- land te Lisse en K. G. v. Smeden te Utrecht-Noord. Beroepen: Te Dokkum, H. Toorman te Deventer. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Leiden, H. v. Gilst te Elspeet, die bedankte voor Dordrecht. EVANQ. LUTHERSE KERK Aangenomen: Naar Haarlem (vac.-C. H. Brandt), G. Kroes te Zaandam- Minder studenten aan Technische Hogeschool Uit de laatste cijfers over het aan tal ingeschrevenen aan de Technische Hogeschool te Delft blijkt een verde re teruggang in vergelijking met het vorige studiejaar Thans bedraagt het aantal ingeschrevenen 5063 tegen 5343 op dezelfde datum van het vorig jaar. De verdeling over de verschillende studierichtingen is als volgt: civiel 813 (96R), bouwkunde 429 (424), werktuigkunde 1100 (1160), scheeps- - bóuwkunde 133 (138), vliegtulgbouw- kunde 158 (175), electrotechniek 813 (871), scheikunde 902'(919), mijn bouwkunde 198 (188), natuurkundt 330 (334), geodesie 62 (64), metaal kunde 23 (21). ijker 1 (4), alle lessei 51 (49) en enkele lessen 52 (30). Eveneens liep het aantal voor d< eerste maal ingeschrevenen terug. nl. van 662 tot 653. Het aantal vrouwelij ke ingeschrevenen toonde een terugi gang van 70 tot 66. Conferentie Europese Evangelische Zending De Europese Evangelische Zending, die in verschillende landen van Europa werkt, zal van D:nsdag 21 April t/m Donderdag 23 April een grote x»n- dlngsoonferentie houden !n het ge- bouw der Vrijz Hervormden. Jacob- str. 6 te Haarlem, Onderwerp: „Gaat heen in de gehele wereld, weest mijn «etuigen". Samenkomsten 3 en 8 uur, 6 uur koffietafel. Sprekers: Rev. George Brucks Canada, voorganger w- Dubbeldam. Rotterdam, ds. H C. v. d. Flier, Enschede, mr Armin Hoop- \eT' z- Europa. Winterthur (Zw J Kits directeur Brandpunt, Doorn Ritr Sehweiïhoffer uit Ame rika (werkt in Duitsland), ds. 1. J. Vasseur Kampen P D Bardelmeijer, Noordwijk aan Zee, en ds H Heijer- mans Treebeek Toegang vrij. Tijdens deze conferentie zal de grote Europa Eynneeli'atie-wagen, de mooist ingerichte rijdende preekstoel, voorzien van zeven luidsprekers 85 zitplaatsen, tv&e nlatfni-ms etc., In ge bruik genomen worden. Rijheldag te Antwerpen Ook dit Jaar zal op 1 Mei de traditionele Btjbeldag te Antwerpen worden gehouden. In de morgenvergadering die om tien uur In de Christuskerk. Bexstraat 13 begint, spreekt de heer H Schutte over ..Het Lied in de kerk" en ds J. Servaas over „Het lied in de Evangelisatie" De middagvergadering Begint om drie uur Als sprekers treden hier op- dr G. Hartdorff over .Geloof en twijfel Gevaar lijke twijfel" en ds H Hegger over „Ge loof en twijfel Heilzame twijfel" In de -vondvergadering die om acht uur In de grote zaal van de Dierentuin Komnein 4stridnlaats wordt gehouden, zullen de heer A J Pietor« en ds G Lugtigheid snreken over ..De dwaasheid van het on geloof" Medewerking aan deze Bijbèldag ver lenen de Fanfare Soli Deo Gloria, de orga nist A van Eek. het Nationaal Stafmuziek- korps van het Leger des Heils en het N C.R V -vocaal ensemble De avondverea- derine zal door de NCRV worden uitge vonden Verder zullen ds C Graat er de heer J du Meunier Vrijdag 24 April de» avonds van (HU o tot 6 25 u voor Radio- Brussel spreken over ..De RtJbel in he* Centrum Hiiheldag te Antwerpen" BENOEMINGEN CHR ONDERWIJS ï'nt inspecteur: Bedankt voor de benoe ming to» inspecteur van hert onderwijs aan de scholen der Evangelische Broederge meente in Suriname H Haspet hoofd Chr school te Zutphen t hoofd Breda (aan de te openen •i In de Heuvelstraat) I A Hooeer- hans hoont te Kamperland (Zeel -I onderwiper Dedemsvaari rhoofd J. -sma) B Gritter te Vmnmshoop EXAMENS MJVKKHEIDSU\l>t KWIJS s-GRAVENHAGE - Voor net paedago- seh getuigschrift bij de akte NB zijn go- nagd- G Vellinga te Dedemsvaart en K. Lange te Maarsbergen Franse trawler „fourbillon" die bij )en Helder tn moei'.ijKbeden verkeer de t« 30 eiger i.-acht ••'lotgekomen. Het s<hip koerst naar ^»en Neder landse have.v De reddingsboot „Prins Hendrik", die was uitgevaren, is teruggekeerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2