ALGEMEEN HANDELSBLAD Zware strijd op de waterfronten Zuiderzeewerken een jaar vertraagd door dijkherstel in rampgebied Un Schenkingen in vee belastingvrij Volgende week Maandag begint de uitwisseling Vandaag generale Voor Luxemburgs bruidspaar repetitie DULLES acht herziening van politiek der V. S. noodzakelijk 126e JAARGANG - No. 41071 SHieutpg Jltnsteröctm^c^e gouranf Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN MAANDAG 13 APRIU 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Het hoge water van gisteren deed weer breuken ontstaan in pas- herstelde dijken op Schouwen-Duiveland (Van een onzer verslagevers) TAE Zuiderzeewerken zullen één jaar vertraging onder- vinden nl« cevnlf van bot veelomvattende werk Hat vinden als gevolg van het veelomvattende werk, dat het herstel van de dijken in het rampgebied vergt, aldus verklaarde vanochtend ir A. G. Maris, directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, aan het eind van een persconferentie, waarin zowel een algemeen als een gedetailleerd overzicht werd gegeven van de toestand op de „waterfronten". Van de op 1 Februari jl. ondergelopen 145.000 ha. waren er vóór Zondag 128.345 van het buitenwater afgesloten, zodat er nog 16.655 ha. waren geïnundeerd. Helaas heeft het onvoorziene hoge water van gisteren deze getallen weer iets minder gunstig beïnvloed door dat er nieuwe breuken zijn gekomen in de Oudedijk bij Bruinisse en in de kleine buitenpolder op Goeree. Er zijn thans nog 11 van de oorspronkelijke 67 stroom- NADAT ir Maris de lange lijst had voorgelezen van alle stroomgaten, die reeds gedicht zijn, kwam ir J. F. R. van de Waft, hoofdingenieur- directeur der Zuiderzeewerken, thans belast met de leiding van de dienst „droogmaking Schouwen", aan het woord. Aan de eerbiedwaardige lijst van geslaagde operaties kon hij tot zijn leed wezen weinig toevoegen met betrekking tot Schouwen-Duiveland. Wat daar ge beurt, is een enorm moeilijk werk. Tot Zondagavond was 4275 ha tegen het zeewater beveiligd, maar de verras sing van Zondagavond, die men niet kon ondervangen, deed verscheidene breuken in de pas-herstelde Oudedijk bij Bruinis se ontstaan, waardoor weer 780 ha aan de waterwolf moesten worden prijsgege ven. Er is dus op het ogenblik niet meer dan 3500 ha droog op het geteisterde Be hoge waterstand kwam, volko men onverwachtzo deelde ir Van de Wall mee. Toch, als men hem had kunnen voorzien, zou men geen maat regelen er tegen hebben kunnen nemen. De dijk was voorlopig met- zandzakken gedicht, maar van opho gen een zeer lastige en tijdrovende karwei had nog geen sprake kun nen zijn. Van de drie gaten, die gis teren in deze dijk werden geslagen zijn er alweer twee dicht, gemaakt: er is er nog één over van 30 meter lengte en ongeveer een meter diepte. Bijzonder belangrijk voor het eiland is het feit, dat de Schouwsedijk heel is. Wanneer die .zou bezwijken, zou. er een geweldige èf.room over geheel Schouwen-Duiveland komen, die al het droag-gebleven gebied zon ver zwelgen. Op het ogenblik is men bezig met het definitieve herstel van deze hoogst importante waterkering en de verioachting is, dat de dijk over enkele maanden geheel hersteld is en beter dan ooit tevoren, maar.... men mag niet vergeten, dat dit ook moet, aangezien hij voorlopig de functie van een buitendijk vervult. Ook in de dijk om Burgh- en West- land in het uiterste zuidwesten van het eiland is gisteren een gat ont staan; het kon echter spoedig wor- ïen gedicht. TTVOERIG schetste ir Van de Wall vervolgens de toestand van de grote stroomgaten op Schouwen-Duive land. „Toen wij op het eiland kwamen, konden we moeilijk op gang komen. Door een samenloop van allerlei om standigheden vonden wij daar niet de meest geschikte aannemers en uitvoer ders. Thans is de situatie zo, dat alleen die aannemers zijn ingeschakeld, die op het gebied van dijkaanleg en dijkherstel een rijpe ervaring hebben, nl. de M.U.Z., de N.V Zanen Verstoep, de firma Hol land, Van Oort e.a.". Op verschillende punten wordt thans hard gewerkt, te weten op de punten waar gewerkt kan worden; dat is ln de eerste plaats bij de gaten in het Noord oosten van het eiland. Bij Sirjansland bijvoorbeeld wordt om het wad heen een kade aangelegd en in de komende dode tijden, eind April, zal worden getracht dit gat met zand dicht te spuiten. Het zuidelijker gelegen gat in de polder Vier Bannen is dieper e=i hier moet vrijwel zeker van caissons gebruik worden gemaakt. Bij het gat van Oos terland zal een afsluiting binnendoor tot stand worden gebracht; de aijkskoppen zijn daar al bezonken cn men wil in'het midden een stenen dam bouwen. Enorm groot is het werk, dat moet worden verzet om de Rampaartsedijk tussen Oosterland en Ouwerkerk te herstellen; men denkt er eerst mee klaar te komen wanneer de buitendijken gereed zijn. De twee zeer grote gaten ten Zuiden van het dorp Ouwerkerk vormen tezamen één geweldig project; de bedoeling is dit dijkgedeelte buiteniangs te sluiten met caissons van ongeveer 10 meter hoogte. De volgorde van het dijkherstel op Duiveland zal zijn: 1. het gat van Oosterland, 2. het iets zuidelijker daarvan gelegen gat, 3. het noorde- lijike gat van de Vier Bannen-polder en 4. de gaten bij Ouwerkerk. „Wij moeten er rekening mee houden, dat we nog wel eens tegenvallers zullen1 moeten incasseren, zoals we er giste- gaten te dichten, waarvan 7 op Schouwen-Duiveland en 4 op Zuid-Beveland. Van de binnendijken is totaal een 182 km hersteld, nl. 40 km op Flakkee, 27 op Schouwen- Duivelang (de gebeurtenissen van Zondag niet mee gerekend), 15 in West-Zeeland en 100 in Noord- Brabant. Aan materieel zijn ingezet: 2 hopperzuigers, 12 zuigers, 19 perszuigers, 6 profielzuigers, 7 bagger molens, ongeveer 150 draglines, 3 drijvende kranen, 15 bulldozers en 5 kranen. Het werk werd gezamenlijk ondernomen door de waterschappen, dé Provinciale en de Rijkswaterstaat. Vooral de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland verdient lof voor zijn bijzondere voort varendheid, zei ir Maris. Er is sedert de ramp zeer veel gedaan, aldus spreker, maar het is nu eenmaal menselijk dat men meer let op wat er nog gedaan moet worden dan op wat er al is verricht. ren een hadden, maar dit meen ik stelligdat nog dit jaar al deze stroomgaten zullen dichtkomen." (Zie verder blz. 3) Dit jaar ongeveer twintig duizend emigranten naar Canada Moeilijkheden voor immigratie in Australië practisch opgelost (Van onze Haagse redacteur) TATAAR wij vernemen zal de voorge- nomen liquidatie van de stichting landverhuizing Nederland 1 Juli a.s. een feit worden. Op dezelfde datum zal de Nederlandse emigratiedienst de werkzaamheden van de stichting PERÓN SPREEKT MET MINISTERS OVER VERZET Het Argentijnse algemene verbond van vakverenigingen heeft bepaald, dat het werk a.s. Woensdag zal stilliggen en dat die dag te Buenos Aires een grote betoging zal worden gehouden voor de regering van Perón. Aan het besluit van het vakverbond was Zaterdag een kabinetszitting voor afgegaan. waarop Perón met zijn minis ters over het groeiende verzet in het land tegen zijn bewind heeft gesproken. Zondag zijn in twee kortgeleden in gestelde Argentijnse provincies Pre sidente Perón en Eva Perón verkie zingen gehouden. In de provincie Presi dente Perón hebben, behalve de partij van Perón alle partijen zich terugge trokken. uit protest tegen het nieuwe kiesstelsel, waarbij leden van vakver enigingen twee keer kunnen stemmen. Zij zéggen verder, dat constitutionele waarborgen onlbreken. In de provincie Eva Perón hebben alleen de commu nisten candJdaten gesteld. Gekozen werden gouverneurs, provinciale afge vaardigden en senatoren voor het na tionale congres. Mede als gevolg van het boycotten der verkiezingen door de oppositiepar tijen zjjn nagenoeg overal de regerings- candidaten gekozen. Intussen is de verordening op maximumprijzen van levensmiddelen van kracht geworden. Wegens overtreding der bepalingen zijn 50 winkels gesloten en 470 handelaars gearresteerd. Koningin zag kleurenfilm van prinselijk huwelijk Koningin Juliana heeft hedenmorgen, vergezeld van prinses Marijke een be zoek gebracht aan de Cineac in Den Haag, waar zij de kleurenfilm van het prinselijk huwelijk te Luxemburg heeft gezien. In het overige programma zagen de koningin en de prinses nog de ruiter- wedstrijden, waaraan de twee oudste prinsessen hebben deelgenomen en de opening actie ..Een heitje voor een karweitje" op paleis Soestdijk. overnemen. Voorts vernemen we. dat .aan de Raad voor de emigratie verzocht is advies uit te brengen over de vraag in hoeverre aan zgn. bezitloze emigranten op een of andere wijze economische steun kan worden verleend in lier eeva> dat zrj zich in het buitenland een be staan kunnen opbouwen, doch de n ,e geldmiddelen daarvoor ontbreken. Uit de Raad voor de emigratie is een com missie benoemd om dit vraagstuk te bestuderen. Zij, die zich thans nog voor emigratie naar Canada aanmelden met de bedoe ling dit jaar te emigreren, zullen er rekening mee moeten houden, dat zij waarschijnlijk nas het volgend jaar zui len kunnen vertrekken. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit. dat er door een zekere versnelling in het emi- gratïeprogramma voor Canada in de achter ons liggende maanden een zo groot aantal aanmeldingen is ontvan gen, dat het plafond, dat althans voor bepaalde categorieën wordt aangehou den en dat overigens door de selectie- capaciteit wordt bepaald, is bereikt. Per week meldden zioh de laatste tijd 400 tot 500 eenheden, d.w.z. 1200 tot 1500 personen aan. In feite geldt er geen plafond voor agrariërs, voor automonteurs en voor personen, die op verantwoordelijkheid van reeds in Canada vertoevende fami lieleden wensen te emigreren. Dit jaar zullen vermoedelijk van deze laatste groep 6000 tot 8000 Nederlanders naar Canada emigreren. In totaal rekent men voor dit jaar op een emigratie van on geveer 20.000 Nederlanders naar Cana- Nieuwe arrestaties in West-Duitsland Sedert Vrijdag zijn in het kader van de operatie „VulKaan", gericht tegen een spioninage-organisatie in West-Duitsla:nd vier nieuwe arrestaties verricht. Onder deze arrestanten bevinden zich twee vrouwen. Van officiële Duitse zjjde wordt verno men, dat inmiddels een van de verdach ten. die Vrijdag werd aangehouden, in vrijheid is gesteld. da. Daarvan zullen er xvaarschijnlijk 0000 tot de agrarische sector behoren. Volgens een zeer recent ambtelijk rapport uit Australië verloopt de plaat sing van de Nederlandse emigranten daar te lande thans, na de inzinking van enkele maanden geleden, zeer vlot. In het emigrantenkamp Bonagilla vertoe ven thans nog slechts vijftien Neder landse gezinnen. De regeling, waarbij de Nederlandse regering voor een deel de verantwoor delijkheid voor plaatsing van enugran- ten in Australië op zich neemt en die 1 Januari j.l. is begonnen, blijkt eveneens gunstig te verlopen, zo is ons van be voegde zijde verzekerd. Op het ogenblik zijn er reeds 40.000 Nederlanders in Australië. De moeilijk heden, die zich het vorige jaar in de Australische economie hebben voorge daan en die werkloosheid ten gevolge hadden, zijn thans practisch opgelost De werkloosheid in dat land is op het ogenblik niet meer van betekenis. In tussen heeft de inzinking tot gevolg gehad, dat het aantal aanmeldingen voor Australië was teruggelopen. He: gevolg daarvan is weer geweest, dat in de eerste helft van alt jaar vermoede lijk slechts 4000 Nederlanders naai Australië zullen kunnen vertrekken Omtrent het tweede halfjaar kan nog geen prognose worden gegeven, De be langstelling van de Australische auto riteiten voor de Nederlandse emigrant bljjft intussen groot. Nog onlangs ver klaarde minister Holt, dat er niet ge noeg Nederlanders naar Australië kun nen komen om aan de opbouw van het land mee te werken. COLUMBUS GEEN GENUEES Over de herkomst van Christoffel Columbus is reeds veel geschreven en verscheidene landen en steden eisen de eer voor zich op hem tot een hunner zonen te mogen rekenen. De meest gangbare „theorie" luidt, dat h yin Genua werd géboren. Thans echter beweren de autoriteiten van Casale Monferrato bij Turijn, dat zij documenten hebben gevonden, waar uit zonneklaar zou blijken dat Chris- tfofel de derde zoon tvas van een zekere Dominico Columbus, een edelman aan het hof van Willem VIII en dat hij in September af October 1//5X in Casale Monferrato het Levenslicht aanschouwde. Rampenfonds zal zendingen administreren In een bespreking met vertegen woordigers van het ministerie van Financiën en van de Coördinatie commissie Agrarische Hulpverlening is enige weken geleden toegezegd, zo wordt ons thans medegedeeld, dat de schenkingen in vee aan de getroffen gebieden dezelfde belastingfacili teiten zullen genieten als de schenkingen aan het Rampen fonds en aan het Nederlandsehe Roode Kruis. Hierbij was echter de voorwaarde gesteld dat deze schen kingen dan formeel zouden moeten lopen over een van deze beide instellingen. In de afgelopen week is overeen stemming bereikt met het Rampenfonds over deze aangelegenheid. Het Rampen fonds heeft zich bereid verklaard de geschenkzendingen aan vee voor het getroffen gebied over zijn administratie te laten lopen. Waarschijnlijk zal men binnen enige weken kunnen beginnen met de verzen ding en de verdeling van de eerste dieren van het geschonken vee. In dit voorjaar kan vermoedelijk de eerste helft van het geschonken vee worden geplaatst. De verzending en verdeling van de tweede helft zal meer tgd in beslag nemen, omdat men daarbij af hankelijk is van het tempo waarin de overstroomde gebieden drooggemaakt en hersteld kunnen worden. Het ziet er naar uit dat dit voor verschillende zwaar getroffen gebieden in de eerste maanden nog niet het geval zal zijn. NIEUWE VOORZITTER VAN GEZAMENLIJKE MIJNEN (Van onze correspondent) Kerkrade. 13 April De heer H. H. Wemmers. voorzitter can de directie der Staatsmijnen, is met algemene stemmen tot voorzitter geko zen van de vereniging De Gezamenlijke Steenkolenmijnen in Limburg. De heer Wemmers volgt in deze functie dr ir Oh. Th. Grootboff, op. GEWONDE KRIJGSGEVANGENEN 7ANDAAG werd in Pan Moen Jon een generale repetitie gehouden voor de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen. De ge allieerden hebben deze repetitie geor ganiseerd om te zorgen, dat de volgende week alles zo vlot mogelijk zal verlopen. Vandaag ook werden de verbindingsofficieren het eens over de adjninistratieve zijde van de uitwisseling, nadat gisteren een datum was vastgesteld. De Noorde lijken zeiden om technische redenen niet in te kunnen gaan op een geallieerd voorstel, reeds Woensdag met de uitwisseling te beginnen, maar men werd het eens over Maan dag 20 April als begindatum. Vóór 10 Mei moet de gehele operatie zgn voltooid. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft intussen in een verkla ring gezegd, dat enkele van de vrij te laten Amerikanen wellicht voor de communistische radio-propaganda zijn gebruikt. De gevangenen hebben onder meedogenloze druk gestaan, opdat zij hun politieke mening zouden verande ren. Een aantal van hen schijnt voor deze druk te zijn bezweken, aldus de verklaring, die er voorts op wijst, dat men de gevangenen niet kan veroor delen, die voor de schijn de zijde van het communisme hebben gekozen. De Noordelijke stafofficieren hebben medegedeeld, dat Dinsdag een transport van 23 voertuigen met zieke en gewonde krijgsgevangenen naar Kaesong vertrekken, waar het Donderdag April zal aankomen. De Zuidkoreaanse nationale vergadering heeft generaal Clark, de geallieerde opperbevelhebber verzocht bij de Noordelijken aan te dringen op vrijlating van 27 leden van de vergadering, die in 1950 bij de ver overing van Seoel door de Noord- Koreanen werden geïnterneerd. DE Zuidkoreaanse president Syng- man Rhee heeft in een radio toespraak, waarvan de tekst door de ambassade te Washington is gepubli ceerd, gezegd, dat elke regeling van de oorlog, die Korea verdeeld laat, zal worden beschouwd als een toe geeflijkheid tegenover de commu nisten. R'hee dringt in zijn rede aan op hereniging van Korea door een overwinning aan de Jaloe, de eeuwen oude Noordgrens. De president wijst in zijn rede verder op het beweerde munitietekort in Korea, waarvoor hij een verklaring vraagt. Radio-Peking heeft de resolutie van de politieke commissie der V.N., waarin wordt aangedrongen op een onpartijdig onderzoek naar de beschuldigingen in zake het gebruik van bacteriologische wapenen door de geallieerden, „onwet tig" genoemd en verklaard, dat de Amerikanen door dit onderzoek slechts de doeltreffendheid van hun bacterio logische oorlogvoering willen onder zoeken. Indien Europees leger uitblijft Meer hulp mor Fransen in Indo-China DE V.S. zullen wellicht hun denkwijze over de Europese verdediging „moeten herzien", tenzij Europa stappen onderneemt om een enkel verdedigingsleger te scheppen. Dit heeft Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken op 18 Maart in een besloten vergadering van de commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaard. „Wij erkennen", aldus Dulles, „dat het in de eerste plaats een zaak is, waarover de Europeanen zelf moeten beslissen. Doch als zij zich niet in de richting van een Europees leger zouden bewegen, en zij zijn vrij om dit niet te doen, dan zullen wij wellicht onze denkwijze moeten herzien". Dulles verklaarde zich voorstander van meer hulp aan de Fransen en bondgenoten in Indo-China. waar militaire toestand minder gunstig was dan eerder werd verwacht. Voorts achtte de minister het belang- ADVISEUR VAN TITO OVERLEDEN Dr Boris Kidric, de voornaamste ad viseur van maarschalk Tito op econo misch gebied, is Zaterdag te Belgrado overleden. Hij leed aan een bloedziekte. In de tweede wereldoorlog was Kidric een van de leiders in Slovenië, die de partisanenbewegln-g van Tito organi seerden. Hij heeft ln de loop der jaren talrijke posten bekleed. Op 23-jarige leeftijd was hij secretaris-generaal van de (toen illegale) Joegoslavische com munistische partij. Na de oorlog werd hjj premier van Slovenië, vervolgens lid van het Joegoslavische politieke bu reau. In 1946 minister voor mijnbouw en industrie en ten slotte hoofd van de economische afdeling van de federale uitvoerende raad (de regering). President Tito heeft Zaterdagavond een nationale rouw van vier dagen af gekondigd. Het stoffelijk overschot van dr Kidric zou Zondag en Maandag te Belgrado worden opgebaard en vervol gens naar zijn geboorteplaats Ljoeb- ljana worden gelu'aoht, waar het zal worden bijgezet in het mausoleum van de nationale helden. Z.K.II. PRINS BERNHARD maakte Zaterdag met zijn oudste twee dochters een gondelvaart over het Grand Canal te Venetië. Op de foto is prinses Beatrix nog juist te onderscheiden. Behalve deze gondelvaart maakten de Prins en de Prinsessen, een tocht door de Dogenstad, waarop zij een bezoek brachten aan het plein van San Marco, de basiliek, het dogenpaleis en de brug der zuchten. Op het plein voor de San Marco voerden de Prinsessen de duiven. ZWARE VONNISSEN IN TSJECHOSLOWAKIJE Een rechtbank in de Tsjechoslowaakse stad Ostrava heeft 18 personen. 12 mannen en 6 vrouwen, veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van 10 maanden tot 17 jaar. zo meldt het blad Nova Svoboda. Hun was ten laste ge legd te hebben nagelaten de leden van een „Brits spionnagecomplot" aan te geven. De verdachten waren familiebetrek kingen en vrienden van de leden van dit vermeende complot. Deze laatsten, negen in getal, stonden in Februari van dit jaar in Ostrava terecht. Er werden toen twee doodvonnissen uilgesproken, de overige straffen varieerden van 12 jaar gevangenisstraf tot levenslang. rijk de nationalisten op Formosa te ver sterken als een bedreiging van het Chinese vasteland en ter voorkoming van afleiding van Chinese communis tische troepen en uitrusting naar flank posities in Indo-China en Korea. Wat het Midden en Nabije Oosten betreft meende Dulles, dat de V.S. hier wellicht moeten „trachten een nieuwe politieke lijn" te ontwikkelen en dat misschien voor dit gebied wat meer geld zou moeten worden uitgegeven. toestand noemde hij „onzeker" er bestond gevaar voor ontwikkeling van anti-Amerikaan se sentimenten. FRAMBOESIA teistert INDONESIË Zeven millioen mensen behoeven behandeling De framboesia is op het ogenblik in Indonesië een zeer ernstige en veel ver spreide volksziekte. Het ministerie van volksgezondheid begon in Mei 1950 een bestrijdingsacfie in Djakarta en Djokja karta. Er zijn 4.679.955 personen on derzocht. Niet minder dan 641.595 ge vallen. voor het meerencieel wouwen en kinderen, moesten in behandeling wor den genomen. Naar schatting moeten nog 72 mil lioen personen worden onderzocht. Men neemt aan dat 10 procent hunner zal moeten worden behandeld. Voetballers niet terug naar Joegoslavië V\jf leden van de Joegoslavische voet balclub Metalic uit Susak, welke een tour door Oostenrijk heeft gemaakt, hebben aan de Oostenrijkse en Britse autoriteiten om politiek asyl verzocht. De vijf verlieten hun medespelers gedu rende een bezoek aan Graz voordat de ploeg naar Joegoslavië terugkeerde. Zij hebben aan de politie verteld, dat zij al lang met het plan rondliepen Joegosla vië te verlaten. Zij hadden moeilijkheden, doordat zjj hadden geweigerd lid van de Joegoslavische communistische partij te worden. De Oostenrijkse en Britse auto riteiten hebben besloten het asyl te ver lenen. Minister Eden geopereerd De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden is gisteren in een Londense kliniek geopereerd wegens een ontsteking aan de galblaas. Het na de operatie door de artsen ver strekte communiqué luidt„Mr Eden heeft vandaag een operatie wegens cho lelithiasis ondergaan. Zijn toestand bevredigend." Eden wordt op 12 Juni a.s. 56 jaar. Men verwacht, dat hij pas over zes weken weer op zijn departement kan zijn. De premier Churchill zal zolang de Buitenlandse Zaken waarnemen. Op de bijeenkomst van de Noord-Atlantische Raad, die op 23 April te Parijs begint, zal minister van Staat, Selwyn Lloyd, minister Eden vervangen. Het geschenk van de Nederlandse regering aan het groothertogelijke Luxemburgse bruidspaar. De Neder- landse gezant te Luxemburgde heer H. A. Hooft, heeft dezer dagen op het groothertogelijk paleis een foto van deze klok overhandigd. De klok zelf zal later worden gezonden Regering stemt toe in helicopter-dienst Brussel—Rotterdam De burgemeester van Rotterdam heeft Zaterdag van de minister van Verkeer en Waterstaat telefonisch de mededeling ontvangen, dat van de zijde der regering op de nodige mede werking kan worden gerekend met de aanwijzing van een veld in de binnen stad. van Rotterdam voor het verkeer met helicoptervliegtuigen. De uitvoering van de plannen van de Sabena voor een verbinding Brus selRotterdam staat nu dus niets meer in de weg. communistische leider Maurice Tho- rez na een verblijf van 30 maanden m de Sowjet-Uhie is voor de Commu nistische Partij aanleiding geweest op demonstratieve wijze kenbaar te maken, dat er in de leiding der partij niets is veranderd, dat Thorez zijn functie van •ecretaris-generaal heeft hervat en dat ie partij zal worden geleid door het .•iermansehap, bestaande uit Thorez. Jacques Duclos, Lecoeur en Fajon, lid van het Politiek Bureau. Duclos begroet Thorez als de „wonderbaarlijke leider ■a.n de grote partij, welke de arbeiders erdedigt en werkt aan de voorbereiding an een nieuwe wereld, die verlost zal zijn van de kapitalistische verrukking en uitbuiting". Zij. die overtuigd waren dat Thorez in Moskou in ongenade was gevallen er waven er zelfs, die ver moedden dat hij al lang overleden was moeten er nu van worden doordron gen, dat de „generale staf" niet is ge wijzigd en de kracht der partij niet is verzwakt. Men neemt echter aan dat Thorez, alvorens Rusland te verlaten, •ichtlijmen heeft meegekregen van de machthebbers in het Kreml tot de te volgen nieuwe koers. Daargelaten of Thorez lichamelijk nog in staat zal zijn de dagelijkse leiding van de partij op zich te nemen, wordt zgn terugkomst in de eerste plaats gezien als een stimu lans voor de activiteit der partij ir Frankrijk. Dit heeft zij inderdaad nodig: het aantal leden is in de jongste tijd sterk achteruit gegaan, de communis tische bladen hebben een bedenkelijk groot aantal hunner lezers verloren én enkele weekbladen moesten hun ver schijning staken. Van meer belang is evenwel de recente onenigheid in de par tij zelf. welke tot de bekende „zuive ring" leidde, die enkele kopstukken hun functie kostte. Aan de vooravond dei- gemeenteraadsverkiezingen kan de par tij een dergelijk pvestige-verlies moeilrik verdragen en nu wordt verwacht dat de aanwezigheid van Maurice Thorez het gezag van de partij (of veeleer van de partij leiders) zal versterken, VANDAAG is de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen, die op 3 en 10 Mei worden gehouden, ge opend. Zij is al direct met een vrij grote heftigheid ingezet, want. in tegenstel ling met de buitenlandse politieke situa tie. waarin een onmiskenbare ontspan ning is ingetreden, is de binnenlandse politieke toestand in de republiek sterk 111 Dagelijks commentaar gespannen. Naast de Communistische Partij heeft ook het Rassemblement populaire francais, de partij van De Gaulle, onder innerlijke tweedracht te lijden. Pierre de Gaulle, de broeder van dé generaal, die voorzitter van de Parijse gemeenteraad is geweest, heeft besloten in overeenstemming met zijn broeder, zo wordt er ter verduidelijking bij ge zegd zich niet meer candidaat te stellen. Openlijk maakt hjj gewag van het interne conflict in de partij, dat tot gevolg heeft dat een figuur als Frédéric Dupont, die nummer twee stond op de lijst van de R.P.F. bij de laatste parle mentaire verkiezingen, thans op een concurrerende lijst van onafhankelijken is geplaatst. Ofschoon de a.s. verkiezin gen uiteraard in hoofdzaak gemeente lijke problemen tot inzet hebben, drukt. de onzekerheid, welke er heerst omtrent de (on)standvastigheid der regering, er haar stempel op. Het parlement is op reces en komt pas op 12 Mei weer bij een. zodat er vóór de verkiezingen geen gelegenheid meer is voor een uitspraak in de Kamer. Bovendien hebben de ministers besloten tijdens de verkiezings campagne nergens het woord te voeren. De Monde schrijft, dat niemand de crisis van de Schatkist aan het tegen woordige kabinet toeschrijft, maar dat men het slechts venvgt deze niet te hebben voorzien. De rijksfinanciën zijn niet los te maken van de gemeentelijke financiën en een financiële crisis kan dus rechtstreeks haar invloed uitoefe nen op de komende gemeenteraadsver kiezingen. De Franse ldezers voelen zich daarom enigszins aan hun lot overgela ten: het parlement op reces, ministers, die op en neer reizen naar internatio nale conferenties, gemis aan duidelijk omschreven gemeentelijke programma's men kan niet zeggen dat het klimaat voldoende rustig is voor de keuze van. de aanstaande bestuurders van stad en dorp. welker gemeenteraden sedert October 1947 niet zijn vernieuwd. Weersverwachting KOUD WEER De Bilt verwacht tot Dinsdag avond: wisselend bewolkt met enige buien. In de nacht zwakke tot ma tige, overigens matige tot vrij krach tige wind tussen Zuid West en Noord West. Vannacht hier en daar lichte nachtvorst, morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 10 u.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u., 8.1 (11.2) °C., luchtdruk 1012.7 (1011.9) millibaren of 759.6 (759.0) mm., wind richting en -kracht W-4 (Z-4), max. temp. gisteren 17.3 (15.8). min. temp. 6.2 (7.1). neerslag 4.6 (geen) mm. (De cijfers tussen haakjes hebben betrek king op gisteren resp. eergisteren). yTpv Zon onder 19.34, morgen op 5.46; (|®j) Maan morgen op 5.29, onder 21.11. Nieuwe Maan heden. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Helsinki 1. bew. zzo 5 S 5 0 Oslo motreg. z 3 9 5 4 Stockh. 1. bew. z 6 13 7 0 Kopenh. onbew. z 8 10 7 0 Londen zw. bew. w 4 13 4 4 A'dam onbew. w 6 17 6 4 Brussel 1. bew. wzw 4 18 5 3 Parijs onbew. w 4 18 3 1 Bordeaux zw. hew. w.stil 21 4 0 Nice N 1 18 11 0 Warsch. onbew. zzo 6 15 5 0 Berlijn onbew. zo 4 19 8 0 Frankf. regen zw 2 19 8 0.1 München I, bew. zzw 1 19 0 Zurich geh bew. w.stil 21 8 0 Wenen OBl-W. ZZO 7 14 7 0 A: windrichting; B: windsnelheid meter p. sec.; C: max, temp. gisteren; D: tempera tuur hedenochtendE: neerslag afgel, 24 u. in mm. ('Alle gegevens voor Amsterdam J opgenomen op Schiphol,) De waterstanden vanochtend 192 (4- 006). Koblenz 233 (4- 001). Keulen 212 (-f 002). Ruhrort 422 (4- 004). Lobith 1024 (4- 008), Nijmegen 798 (4- 005), Arn- WATERSTANDEN hem S07 007), Eefde 32S (4- 003), Deven ter 229 (4- 002). Namen la Plante 160 014). Borgharen 4057 024). Belfeld 1168 i012). Grave-Beneden 504 (-}- 005), Vreeswijk 077 (4-, 037), Lith 124 014).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1