NIEUWERKERK, dorp in de zee W ar woordraadsel Chr. Academie voor L.O. vraagt ruggesteun Met stormboot naar „De Mee Baal" Pioniers in de laatste Vesting J^AGELIJKS, als het Weer gunstig is, vertrekt er een stille ploeg uit Zierikzee, over wegend vrijwilligers, die aan de Stenendijk in een langge rekte motorboot slappen. Zij hebben een klein bijna vierkant bootje op sleeptouw, dat in den regel in het namiddaguur een droeve last bevat. C.A.L.O. straks naar Rotterdam Niet Piekeren maar Puzzelen LADDERWEDSTRIJD 105e OPGAVE (Va speciale verslaggever) VAN de Stenendijk, ten Noordoosten van de stad, onderhoudt Zierikzee de dienst met Nieuwerkerk en Ouwer- kerk, dorpen, die vervormd zijn tot grillige, afbrokkelende terpen in de binnenzee en vanwaar bet leven schijnt te zijn geweken. Maar zoals bijna ieder omspoeld dorp op Schouwen en Duiveland is er in de kom een klein gebied, dat is drooggevallen en waar enkele pioniers de wacht hebben betrokken totdat betere tijden zullen zijn aangebroken. Op een heldere voorjaarsdag hebben wij de post „Nieuwerkerk' bezocht, er de sfeer onder gaan, er het zelfvertrouwen en de rust van een kleine gemeenschap, welke lang niet uitsluitend uit Zeeuwen bestaat, bewonderd. De rijks politie te water, versterkt met collega's van elders, onderhoudt een dagelijkse dienst naar de bijna verdronken dorpen, waar vooralsnog de kern behouden is gebleven. ge-z'orr o p A/ieUIVfRKÊRk API'k. 'JSi ;,Het dorp ligt in de zee", merk te bootsman A. Kes op, toen we des morgens na eerst onze kuit laarzen voor lieslaarzen te hebben verwisseld in de glooiing van de binnendijk in zijn stormboot stapten. De Aalsmeerse politieman Van der Merwel, evenals Kes tij delijk aan.de dienst van de Rijks politie op Schouwen en Duiveland toegevoegd, completeerde de be manning. Het is 'n half uur varen naar Nieuwerkerk, dwars over de woelige binnenzee, langs huizen en boerderijen, die langzaam in gchuine richting hellen. Bijna da gelijks stort een huis in, bijna da gelijks verandert het sombere as pect op deze vaart over vrucht baar bouwland. De mannen van de stormboot zijn langzamerhand deskundig in hei schatten Van de ondergang van een huis. De rukkende vloed- stroom en de zuigende ebstroom vreten gestaag door en brengen de hechtste huizen, de kapitaalste boerderijen langzaam maar zeker op de knieën. Als men de zee de tijd laat en haar weken achtereen laat komen en gaan, knauwt zij da gelijks haar prooi. Op onze tocht naar de vesting van het rampzalige Nieuwerkerk moest de Aalsmeerder telkens de peilstok han teren. De dag tevoren had de storm boot, die de dienst op Ouwerkerk onderhoudt, reeds drie keer haar schroef verspeeld. Palen van afraste ringen, palen van hekken of drijvende zandzakken en matrassen maken dade lijk de schroef van de lichte buiten boordmotoren onklaar. En al zeggen ze van sergeant-monteur Schaap in Zie rikzee, ervaren pontonnier, dat, als je bij hem een splitpen inlevert, hij er «en motor omheen bouwt, ook zijn geduld neemt een einde.... Maar bootsman Kes, Volendammer van geboorte, kent de zee al is de ver raderlijkheid van deze binnenzee niet te vergelijken met de grote binnenzee voor Volendam. De vaarweg leidt onder neerhangen de telegraafdraden door, langs een tuinderij, het verenigingsgebouw, het kerkhof en dan recht door de Stations straat van Nieuwerkerk naar de merk waardige burcht". Vier vijfde deel van de woningen van dit Duivelandse dorp zijn in de afgelopen maanden reeds onder gegaan, maar het ouderwetse hotel met zijn uit zonderlijke naam ,,De Mee Baal" staat letterlijk als een vesting op het hoog ste punt van dit dorp. De eigenaar, de heer Van Felius, een forse Zeeuw, die de vloedplankjes voor de achterkeuken bij de hand houdt, heeft ons uit de doeken gedaan, dat de naam „Mee Baal" (het wordt niet aan elkaar geschreven en er behoort beslist geen 1 in) iets te maken heeft met de meekrap, een verfplant. In het verleden was de koffiekamer van dit hoge forse huis de vergaderplaats voor handelaren, die bij deze verfplant ge ïnteresseerd waren. Vermoedelijk heeft het hotel eerst „De Meekrap" geheten; De mannen zijn in het rub ber gehuld en dragen hand schoenen als Waren zij chirur gen. Een der mannen noemde ons twee aangrijpende cijfers. Nieuwerkerk betreurt 284 dodenmen heeft er lot dus verre 150 geborgen en gekist op de dodenakker van Zierik zee. De dag Waarop wij Nieuwerkerk bezochten was het aantal, dat geborgen is, tot 155 gestegen. „Twee mannen, twee vrou wen en een jongetje", zei Pieler Jan Bakker van de rijkspolitie ie Amsterdam, die de dagtocht meemaakte. Wij hebben het diepste re spect voor de mannen van de rijkspolitie te Water en de bur ger-vrijwilligers, die vaak dag in dag uit dit droeve, maar hoogst noodzakelijke Werk verrichten. Zij doen het waardig en met de grootste eerbied voor de dood. Grauwe dekens dekken de slachtoffers, de mannen, de VrouWen en de kinderen, licha men, welke de zee na meer dan tien Weken nauwelijks wenst prijs te geven. JEUGD-ZEEVERBOND OPGERICHT (Van onze Haagse redacteur) Om te voorkomen, dat verschillende activiteiten van het Nationaal Jongeren Verbond beëindigd zouden moeten wor den nu ddt verbond onlangs is opge heven, is een stichting in het leven geroepen, genaamd het Jeugd-Zeever- bond. Krachtens de stichtingsakte wil dit verbond, met eerbiediging van ieders godsdienstige overtuiging, onaf hankelijk van enige politieke richting en in de overtuiging dat de scheep vaart en al wat daarmee samenhangt voor ons koninkrijk een levensbelang is, er aan medewerken de Nederlandse jongeren lichamelijk en geestelijk op hun maatschappelijke taak voor te be reiden en hen „zeebewust" te maken. De middelen om dit doel te bereiken zijn het oprichten en in stand houden van zeekadetkorpsen. het organiseren van zëekampen en het in stand houden van een nationale jeugddienst, die ad vies geeft bij beroepskeuze Voorzitter van het dagelijks bestuur van de stichting is de heer A. Th. C. Schiebergen te Arnhem. De administratie van het Jeugd-zee- verbond is gevestigd: Onder de Linden 122 te Arnhem. Advertentie 'iiaaliJlw Deze vreemde lettertekens vormen het woord „Aspirin" in de Siamese taal. Men moge andere gewoon ten hebben in Siam, maar hoofdpijn wordt daar, even als hier, bestreden met Aspirin (alléén A echt met het Bayer- kruis). Aspirin A, ü/nrf-u* 0VERAL ftOOt&tHMUS, TER WERELD zwaar gebombardeerde dorp tal van taken verricht. Op het dak van de keuken heeft de postcommandant Lotens van Nieuwer kerk een zendertje. Iedere dag om streeks het middaguur roept hij Huize „Havenoord" op, het hoofdkwartier van de Rijkspolitie te water in Zierik zee. Deze Lotens logeert in „De Mee Baal". In zijn schaarse vrije uren maakt hij in de achterkamer van het hotel z'n haard schoon, die hij uit zijn huis, dat waarschijnlijk reeds in de golven is verdwenen als deze regels gedrukt zijn, nog heeft kunnen redden. Hij is als het ware het hoofd van de pioniersgroep, welker samenstelling zeer nationaal is. Daar zijn de Andijker schippers, die vrijwillig naar het eiland zijn gekomen als zovelen en nu in dienst van de gemeente met smalle ondiepe boten beurtvaartdiensten ver richten. Verlanglijst „Jans" de weduwe De Braai Nortier en haar dochter Betsie lei den de huishoudelijke dienst. „Dit moet er morgen komen," zei .Tar.s, en ze liet ons haar verlanglijstje lezen: „Twee bolletjes (kaasjes), drie krat ten melk, een kilo kalfsvlees, vijf pond boter, een blik biscuits, een half pond rookvlees, een half pond ham, vier bussen spinazie en een kilo witlof". De Amsterdammer Kes, onze boots man, suggereerde, dat het meeste ver dwijnt in de magen van de Andijkers. Het moet gezegd worden, dat joviale Jan Schuitemaker er weg mee weet, maar ook de jonge Andijkers Dol en Hooieveld konden er mee terecht. de volksmond heeft er „De Mee Baal" van gemaakt. En nu is het een waar toevluchts oord geworden voor allen, die een paar uur bij gunstig weer en gunstig tij naar hun dorp komen om mee te nemen, wat nog niet verloren is ge gaan. Tegen de achtergevel van het ouderwetse hotel heeft een ploeg van gemeentewerken van Nieuwerkerk een kistdam, met drie pakken stro tussen dikke planken, aangebracht. Op deze wijze heeft het hotel het aanzien van een burcht gekregen. Als óók dit hoge antieke koffiehuis met zijn opkamertjes door de vloed- stroom wórdt aangetast, dan zal men het kleine centrum van Nieuwerkerk moeten opgeven. Bij hoog water blijft ongeveer honderd vierkante meter in de omgeving van de Kerkstraat droog. I-Iet hotel ligt precies in dit gebied en is de centrale post voor een kleine gemeenschap, welke in dit schijnbaar Als er boeren komen, die bij laag water naar hun boerderijen willen, dan varen de Andijker schippers ze er heen en helpen bij het transport van het in de regel geringe bezit, dat nog waarde heeft. Zij tanken zoet water aan de Stenendijk, laden de levens middelen in, varen als het zo uit komt met autoriteiten of dames van het Rode Kruis rond en zijn water geuzen van de beste soort op en rond om de terp Nieuwerkerk. We zijn door het ineengeschrompelde dorp gewandeld, vierhonderd meter naar rechts, driehonderd meter naar links. Het wegdek is spiegelglad van de vette natte klei en men moet her haaldelijk over lawines hout stappen. Van de „Mee Baal" met haar brandende kachel naar het grootste houtveld van de omtrek is een luttel aantal stappen. Onder dit houtveld van planken, schot ten, balken, deuren, zolderingen, plin ten en spanten moeten nog verschei dene Nieuwerkerkers liggen. We ontmoetten in Nieuwerkerk dr. Vleugel Schutter, die weer eens naar het eilandje gekomen was om de be zetting van de vesting een prik te geven. In dit gebied is de kans op in fecties zeer groot, een onbeduidende schram kan reeds gevaarlijk zijn. Men heeft er altijd jodium bij de hand. Natuurlijk gaat de dokter by laag water even naar zijn huis aan de zo genaamde Ring midden in het dorp, schuin tegenover de luidklok, die op een grasveld is neergezet en is uitge luid Op de deur van het doktershuis prijkt een bordje: „Alleen voor spoed- boodschappen bellen". In zijn absurditeit herinnerde het ons aan de mededeling in de hoge gelagkamer van Van Felius, waar een wandbord met „Hier wordt niet ge mopperd" hangt. De dokter inspecteerde zijn antieke meubilair, wreef over de sliklaag en wees ons met trots hoe hij zijn apotheek had opgeruimd. Alle flessen stonden nu dermate veilig, dat. zelfs een extra- gretige vloed wel hoog moest reiken. Met wrange humor vestigde de arts van Nieuwerkerk onze aandacht op het wandbord in zijn spreekkamer, waar aan de golven net niet hadden kunnen lekken: „Wie zee houdt, wint de reis". Klein dierenrijk Bootsman Kes wels naar buiten, naar een witte kip, die parmantig over drijfnatte strobulten hipte. De enige kip van Nieuwerkerk! Een welgevoede kat Betsie zorgt liefderijk voor de éne hond en elf katten van het dorp slipte langs een scheefgezakte benzinepomp, waartegen een gehavende bromfiets stond te roesten. We schuifelden een hellend straatje in, sopten onze lieslaarzen schoon en stapten weer bij „Moeke" en Betsie naar binnen. „We hebben tlixi miaiinen in huis, ik moet iedere morgen twaalf bedden op schudden. Erg schoonhouden doen we het niet met al die modderlaarzen. Een beetje aandweilen, dat is alles," ver klaarde Betsie, die glunder keek, want die komende Zaterdag kwam haar ver loofde, de zoon van de hotelhouder, naar de „Mee Baal". Het dorp brokkelt zienderogen af. Woningen, die ogenschijnlijk nog in tact gelijken, zijn onherroepelijk ge doemd tot onder gang. Want golfslag is sterk als in open zee. Op deze ver latenheid in de grauwe vlakte, waarop duizenden uien dobberen, heeft men sinds kort zó wordt er op alle fron ten gepionierd zelfs electrisch licht. Maar niet in de huizen, die een wit kruis dra gen, ten teken, dat zij door red dingsploegen of in het somberste geval door ber- giogsplcegen zijn bezocht. Er ver dwijnen dagelijks witgekalkt krui» sen, omdat de muren verzakken, instorten. Van opzichter Schuiling kwam het bericht, dat Ouwerkerk, het zuster dorp op enkele kilometers afstand, be laagd wordt door grote hoeveelheden zand, welke de ondergang verhaasten. Het kerkhof is al geheel verzand. Bij de terugvaart leek de zee ons ruw, maar bootsman Kes vond het kinderspel. Toen vorige week bij vlie gende storm hun watertank was weg gespoeld van het „fort" en hij met de stormboot naar Zierikzee moest om twee melkbussen met water te gaan halen, waren zwemvesten aan boord geen overbodige voorzorgsmaatregel. Wij noteerden nog, dat Nieu'.verkerk 1858 inwoners telde en aanvaai'dden terstond de verzekering van de mannen in de laarzen, in het pilo en met de alpino's, dat het in één fcdem genoemd kan worden met Stavenisse. Wrakhout Vooral als we denken aan die soms zacht, soms onstuimig deinende velden van wrakhout, die het puin van wo ningen bedekken en waartussen zich tientallen slachtoffers moeten bevinden. Meer dan twee maanden na de ramp is Schouwen en Duiveland nog volop noodgebied Mocht men er aan twij felen, dan spreekt een doodeenvoudig schoolschrift, waarin wachtmeester Lo tens zijn dagelijkse ervaringen ver meldt, duidelijke taal. „En hoe was het?" vroeg de com mandant van de Waterpolitie in het patriciërshuis, gelegen in hét bemod- derd hart van Zierikzee, Wij konden hem niets nieuws vertellen, maar wel van de saamhorigheid en de sterke sfeer, die twee Zeeuwse vrouwen, twee Amsterdammers, drie Andijkers en enkele Zeeuwen, die evenmin van wij ken weten, er hebben geschapen. Johannes van Felius keerde het eerst naar de „Mee Baal" terug; hij en de anderen blijven totdat Nieuwerkerk helemaal ten onder gaat of totdat hun dorp zal herrijzen. Maar dan moeten de grote dijkgaten bezuiden Zierikzee vóór de najaars stormen gedicht worden en moeten late voorjaarsstormen uitblijven. Zoals in heel het noodgebied, maar Zeeland in het bijzonder, zegt men: „Sssst" als het weerbericht uit de luid spreker komt. Oók in de gelagkamer van „De Mee Baal", want daar hebben ze volop radio. (Van onze Rotterdamse redactie) Bij het bijzonder onderwijs in Nederland is een ontstellend gebrek aan bevoegde leerkrachten voor de lichamelijke oefening. Was dit tekort al aan het licht gekomen toen de „gymnastiek" alleen op de middelbare- en U.L.O.- scholen een verplicht vak was, nu ook op de lagere scholen één of meer uren per week aan de lichamelijke opvoeding wordt besteed, is de kwestie urgent geworden. Een aantal onderwjjs-organisaties en jeugdverenigingen heeft de handen ineen geslagen om tot een doeltreffende opleiding voor de middelbare akte voor lichamelijke opvoeding te komen. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, is uit dit initiatief de Christelijke Academie voor Lichamelijke Opvoeding geboren. Deze academie vindt tot September a.s. onderdak in het A.M.V.J.-gebouw in Amsterdam, maar zal dan naar Rotterdam worden overgeplaatst. Reeds werd in de Maasstad een gebouw aangekocht in het centrum van de stad. Dit gebouw voldoet aan alle eisen, die men stellen mag aan een instelling als de C.A.L.O. Bevriende relaties hebben de aan koopsom voorgeschoten, hetgeen het college van directeuren mogelijk maak te om in ieder geval een werkprogram ma op te stellen. De C.A.L.O. begint dus met een schuld, die alleen maar kan worden voldaan, wanneer geheel protestants- christelijk Nederland de handen in eenslaat om gelden voor een oprich- tingskapitaail bijeen te brengen. Van vele zijden werden reeds bij dragen ontvangen, maar momenteel heeft men zeker nog 100.000.no dig om het voorgeschoten bedrag te rug te betalen en de inrichting van het gebouw te bekostigen. Deze 100.000.moeten er komen. Onderwijsinstellingen en jeugd- en sportverenigingen hebben hier een taak. Maar ook de ouders van school gaande kinderen en andere bij het christelijk onderwijs- en organisatie leven betrokken personen mogen niet achterblijven. De plaats, die de sport in de tegenwoordige samenleving inneemt, is van enorme betekenis. Ook in protestants-christelijke kring Steeds groter wordt de aan drang, weer eens met een war- woordraadsel voor de dag te ko men. D'e woorden zijn normaal Nederlands en de enige „vreem de" aardrijkskundige naam zal nog wel meevallen. De omschrijvingen volgen hier; Horizontaal: 1. Gunstig gestemd voor je getal. 4- Ofschoon niet zo ver van een ver eniging is het het toch. 7. De bode stak zich in een „voor wereldlijk" strandvervoermiddel. 8. Spijt over een letter artikel kort zij daar. 10. Dat is groot zonder thee op Sin terklaas. 12. Kind der muse. 13. Loens in de war om een muziek noot brengen. 14. In een woning blijven de snellen in 't huis. 17. De eerstvolgende radar omgezet in trouweloosheid. 19- Vol verlangen zit U in de beren. 21. Het is rood menen zij, die de les nog eens overlezen. 22. Geschikt, dus deugt het ding iets. 23. Marine-ingenieur kortweg in de war wordt soldaat. 24. De neiging tot hazardspel lokt stug maar te loos. 25. Ik trek Kloos uren en daar heb ik verdriet om. Verticaal: 1. Je baard is verward door een stuk vlees. 2. Peinzen en denken vereist maar een kleine verandering 3. Sioit om het knaagdier; op zijn kop een pmbtenaar. 4. Zo is het veldteken een keer van adel. Proeve van illustratie bij dit warwoord 5. Een vrachtje achterover geeft stel lig te veel moeite. 6. Hier zie ik verlangend torens. 9. 'n Plaats -f werktuigkundig inge nieur, noord 500 is een koude vlaag. 10. de Hoofdstad van Oesbekistan is een danskraam. 11. In gong en ren viert de stad 28 Augustus feest. 15. Een Kerstgrap mint een groene vlakte. 16. Het grootste aantal voor de op schik is een man. 17. Voor vee aardig behendig. 18. Dit gros levert geneesmiddelen. 19. Gezwollen zonder dat er de bom barst. 20. Anderen komen in de buurt. Degenen, die de figuur foutloos in vullen krijgen 3 punten. Voor een ge wint meer en meer de overtuiging veild, dat het terrein der lichamelijke opvoeding onder geen beding mag worden prijsgegeven aan hen, die met de Bijbelse normen geen rekening houden. De C.A.L.O. zal naast oplei dingsinstituut ook wetenschappelijke instelling zijn. Zij zal zich o.m. bezig houden met het geven van voorlich ting, het organiseren van kadercur sussen voor de christelijke jeugdbe weging, het opleiden voor de akte lichamelijke opvoeding bij het lager en buitengewoon lager onderwijs en het instellen van een wetenschappelijk centrum ter bestudering van de pro blemen voor de aanpassing van inva liden aan hun omgeving. Deze werkzaamheden zijn nood zakelijk, will men de sport niet lang zamerhand zien verworden tot een on christelijke vrijetijdsbesteding met alle gevolgen van dien. De C.A.L.O. vult een leemte in onze onderwijsinstellingen. Tot dusver ken de men alleen de (Rijks) academie voor L.O. in Den Haag en de RK- academie in Nijmegen. De leerkrach ten, die les gaven op de bijzondere scholen, werden van deze academies betrokken, hetgeen talrijke bezwaren met zich bracht. Nu de C.A.L.O. er is, zal in de be hoefte van het christelijk onderwijs kunnen worden voorzien. Daarom is de C.A.L.O. een noodzakelijkheid. Wil len wij op het terrein der lichamelijke opvoeding onze invloed op de jeugd behouden, dan zal deze C.A.L.O. een gezonde instelling moeten zijn. Ook financieel. Allen, die bij de opvoeding betrok ken zijn, zullen hun steentje moeten bijdragen. Giften en bijdragen kunnen worden gestort op rekening 29565 van de Zuidhollandse Bank N.V. te Rot terdam en op rekening 3016 van de Rotterdamsche Bank N.V. met vermel ding C.A.L.O. Mochten er zijn, die jaarlijks deze christelijke instelling willen steunen, dan kunnen zij zich wenden tot de penningmeester van de stichting, de heer J.. Kuilman, Groenhofstraat 39, Hengelo. deeltelijke oplossing worden 1 of 2 punten beschikbaar gesteld. Deze pun ten voor onze doorlopende ladderwed strijd blijven steeds geldig, tenzij men gedurende een geheel kalenderjaar niet inzendt. Zendt men minstens éénmaal per jaar in, dan stijgt het puntentotaal van een deelnemer voortdurend totdat ait totaal door geen enkele andere deelnemer overschreden wordl en dan wint men welverdiend de prijs. Niet door loten dus, niet door geluk, maar door noest volhouden envernuft! Oplossingen van deze puzzle dienen uiterlijk veertien dagen na het ver schijnen van dit nummer binnen te zijn op één der kantoren van Trouw. Op briefkaart of briefomslag moet „Niet Piekeren maar Puzzelen" vermeld staan, terwijl in het schrijven naam en adres in blokletters dienen voor te ko men. Inzenders uit de overzeese delen van het Rijk en uit het buitenland krijgen een langere inzendtermijn naar behoefte, mits zij in hun schrijven de datum van verzending vermelden. Ik ben benieuwd, wie dit zonderlinge geval er zonder kleerscheuren afbrengt! MR. G. VAN VORDEN ZATERDAG H APRIL 1953 TROUW

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1