IN DE GLANS VAN EUROPESE DYNASTIEËN*) Luxemburg leefde mee met mijlpaal in geschiedenis van het Vorstenhuis Vrydag 10 April. 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De Wcslduitse rege ring heeft eenzijdig besloten met in gang van 1 Juli a.s. voor een reis naar Duitsland geen visum meer te verlangen. Wel is nog een visum vereist voor een langer verblijf in Duitsland. Nederland heeft niet een overeen komstige maatregel getroffen, zodat de Duitsers, die naar ons land willen reizen, nog altijd een visum nodig hebben. Het besluit van de Duitse Bonds regering geldt alle landen van de O.E.E.S. (Organisatie Europese Econo mische Samenwerking) en de Raad van Europa, dat zijn in Europa IJs land, Noorwegen, Zweden. Denemar ken, Groot-Brittannië, Ierland, Ne derland, België, Luxemburg, Zwitser land. Frankrijk. Portugal, Italië, Griekenland en Turkije. Hel is getrof fen op grond van een in de Duitse Bondsdag aangenomen motie, waarin de regering gedwongen wordt een stap vooruit te doen. Er is in dit ge val naar men ons van Duitse zijde verklaarde vooral sprake van een ideële opdracht. In dé motie wordt namelijk de verwachting uitgespro ken, dat het gebaar van de Duitse Bondsregering andere regeringen zal stimuleren een overeenkomstig be sluit te nemen, teneinde daarmede een overeenkomstig besluit te nemen een stap te zetten in de richting van de eenwording van Europa. De afschaffing van het visum voor de korte reizen betekent voor de Bondsregering een aanzienlijke ver mindering van inkomsten Reizen naar Duitsland Geen visum wordt meer vereist Bijzondere gast in Luxemburg LUXEMBURG. Een Nederlandse onderwijzeres uit Geleen, mejuf frouw Kentgens, was een van de officiële gasten in de Luxemburgse kathedraal tijdens de inzegening van het huwelijk van kroonprins Jan en prinses Charlotte. Mejuffrouw Kentgens heeft prins Jan in het laatst van de oorlog twee weken onderdak verleend. Prins Jan, toen luitenant. Luxem burg, maakte deel uit van een Brits regiment en kwam in Decem ber 1944 in Geleen. Hij bleef teza men met zijn meerdere, sir Owen Davies, twee weken ten huize van mejuffrouw Kentgens. Daarna wer den beide officieren in allerijl naar het front gezonden in verband met het offensief van Von Rundstedt. Prins Jan bleef contact onder houden met mejuffrouw Kentgens, die na de oorlog tweemaal een be zoek heeft gebracht aan het groot hertogelijk paleis te Luxemburg. Oplichter aangehouden DEN HAAG. De 29-jarige mon teur F. L. M. werd kort geleden, toen hij ons land binnenkwam, bij een grenspost bij Maastricht aangehouden, omdat de politie nog een appeltje met hem te schillen had. Enige maanden geleden was hij nl. met zijn Joego slavische vrouw naar het land van Tito vertrokken. Kort voor het vertrek kocht hij in Den Haag een mantel en een costuum, doch toen men met de rekening aan de deur kwam, bleken de vogels gevlogen. Thans zit M. in Maastricht in ver zekerde bewaring en zijn vrouw in Joego-Slavië. ,,Oui Monseigneur...!" (Van onze correspondent) LUXEMBURG. Een miezerige, kille regen daalde gistermorgen neer, toen de kerkklokken de dag inluiden, die een belangrijke mijlpaal betekent in de geschiedenis van het Belgische en Luxemburgse volk. Niets vermocht echter de geestdrift van de tiendui zenden langs de weg te bekoelen. Gekleed in regen jassen en gewapend met parapluies en waterlaarzen heeft men urenlang in de druilerige regen staan wachten om de beide koningskinderen in warme toe juichingen zijn aanhankelijkheid te betonen. Reeds in de prille ochtenduren hadden honderden 2ich met klapstoeltjes opgesteld langs de route, welke de bruidsstoet pas vele uren later zou afleggen. Tegen elf uur was de mensenmenigte in het centrum der stad zo groot, dat het volstrekt onmogelijk was zich een weg te banen naar een ander punt. De journalisten en fotografen waren eenvoudig geblokkeerd en kon den slechts door halsbrekende toeren te verrichten, hun copie doorgeven. Overal langs de wegen waren vrolijk versierde stalletjes opgesteld, waar de commercieel aangelegde Luxemburgers zaken deden met de verkoop van be legde brocldjes en dranken. Een tiental Belgische en Luxemburgse muziekcorpsen veraangenaamden onge veer 250.000 Luxemburgers, Belgen. Nederlanders, Fransen, Duitsers en Engelsen het lange wachten door het spelen van opgewekte marsen. De meest fortuinlijken onder de toeschouwers hadden een plaats gevonden aan een venster langs de weg, welke de vorstelijke stoet nam. Naar wij vernamen werden hiervoor prijzen betaald, die varieerden van 300 tot 700 gulden. De talrijke tribunes, die tegenover het groothertogelijk paleis en op alle strategische punten waren opgetrokken en waarop een plaats 8 tot 16 gulden kostte, waren ook dicht bezet. Nog enkele fotoflitsen van de huwe lijksplechtigheid in Luxemburg. Bo ven: Officieren van de eregarde en soldaten van dg groothertogelijke garde vormen een erepoort, als het bruidspaar na de huwelijksinzegening de kerk verlaat. Midden: Het bruids paar verschijnt op het balkon van het paleis om de toejuichingen in ont vangst te nemen. Onder: H. M. Ko ningin Juliana verlaat hier in gezel schap van de Groothertog van Luxem burg de kathedraal. Regen kon tienduizenden niet afschrikken uren langs de straten te wachten Tegenover het paleis was rondom het standbeeld van Koning Willem II, die ook Groothertog van Luxemburg was, een enorme erepoort opgericht. Nadat het burgerlijk huwelijk was gesloten, begaf het vorstelijk gezelschap zich via de Rue de la Reine en de Rue Notre-Dame naar de kathedraol, waar het huwelijk zou worden voltrokken. Hoewel de lucht toen nog betrokken was, regende het op dat ogenblik niet meer en het was enigszins een teleurstelling voor de duizenden toeschouwers, dal de 34 hofauto's geheel gesloten waren. Bij de poorten van het paleis bracht een detachement van de Luxemburgse gendarmerie het eresaluut. Langs de route, die de bruidsstoet nam, stonden soldaten van het Luxemburgse leger in velduniform opgesteld. Voor de kathedraal, in de Rue Notre-Dame, stonden afdelingen van de Luxemburgse garde en een erehaag van twaalf Luxemburgse officieren. Hier hadden ook de honderden journalisten en fotografen een plaats gevonden. De vrouwelijke verslaggevers hadden een extra taak te vervullen, door tijdens het maken van haar eigen aantekeningen aan de mannelijke collega's uitleg te verstrekken over de fraaie toiletten van de koninginnen en prinsessen, toen deze uit de hofauto's stapten. Enkele journalisten waren zelfs voorzien van een korte-golfzender, waarmee zij hun verslag doorgaven aan hun collega's, die de wacht hadden betrokken bij een telefoonverbinding in het perscentrum. In open auto (in regen) terug naar paleis De eerste die bij de kathedraal, on der de met bourgogne-rode fluweel beklede baldakijn, versierd met de wapens van prinses Joséphine Char lotte en prins Jan. arriveerde was de Pauselijke Nuntius, mgr Cento, die het huwelijk zou voltrekken. Hij was het ook, die de vorstelijke personen bij hun intrede in de kathedraal .be groette. Prins Harald van Noorwegen, met prinses Sophie van Beieren en prins And ré de Bourbon-Parma, wa ren de eersten, die bij de kathedraal aankwamen onder de tonen van de volkswijsjes, die de bekende Mechelse beiaardier Staf Nees over de' hoofd stad deed weerklinken. Hierna volg den achter elkander gravin Bernadot- te en de prins van Napels, prinses Astrid en prinses Marie Therèse van Bourbon-Parma en de andere prin selijke gasten. Ex-koningin Maric-José, de zuster van ex-koning Leopold, was vergezeld van prins Bernhard. die gekleed was in de blauwe uniform der huzaren met kolbak en witte pluim. Zij wer den door de menigte, die uit de ramen van het tegenover de kathedraal ge legen klooster hing, hartelijk toege- j-j.eht. Hierna volgden de prinses van Retie, de echtgenote van ex-koning Leopold, begeleid door prins Karei Bernadottc. De Koningin Onder het gelui 'van de kerkklok ken arriveerden vervolgens Koningin Juliana en koning Boudewijn, die een ovatie in ontvangst moesten nemen van de enthousiaste Luxemburgers. De koningin droeg een japon van parelgrijze satin de Florence en een klein hoedje met een krans van grijze paradijsveren Hierna volgden koningin Elisabeth van België en prins Felix van Lux emburg, groot-hertogin Charlotte en prins Jan, prinses Josephine Charlotte en ex-koning Leopold De bruid was gekleed in een fraaie japon van faille, organza en tulle. De sleep bestond uit Brusselse kant, waaraan vrijwel alle kantklosters van België hebben gewerkt. Deze sleept werd op het hoofd vastgehouden door een diadeem van 850 diamanten uit de Belgische Congo, waarvan de centrale steen een gewicht heeft van 3.25 karaat. Prins Alexander, de tienjarige zoon van ex-koning Leopold en de prinses van Retie, fungeerde als page. Na het uit de auto stappen had hij enige moeite om de kanten sleep van prin ses Joséphine-Charlotte weer goed in handen te krijgen, doch met behulp van de hofdames van de prinses werd hij de toestand snel meester. De jonge prins zag er alleraardigst uit in zijn wit satijnen costuum en zijn zijden witte kousen en ontlokte kreten van bewondering aan de toeschouwers. Koningin Elisabeth droeg een grijze kantjapon met purperen corsage en een bontcape. De groothertogin droeg een kleed van duchesse-satijn met schuin over de borst het grootlint van de orde van de Leeuw van Nassau. Züt gy bereid? In de kathedraal, waar Luxemburg se soldaten een erewacht vormden, knielden prinses Joséphine-Charlotte en prins Jan voor het altaar neer, terwijl prins Alexander achter de prinses ging staan Nadat mgr Cento zijn toespraak had gehouden, bekleed de hij zich met de cappa magna en stelde hij prins Jan de rituele vraag: Jan van Luxemburg, in naam van de Almachtige vraag ik u of het uw vrij en wel overwogen wens is, prinses Joséphine-Charlotte van België tot Na deze indrukwekkende plechtig heid volgde de huwelijksmis Aan het eind hiervan had in het koor van de kerk de ceremonie van het tekenen der huwelijksacte plaats Als getuige voor de prins trad op diens broer, prins Karei van Luxemburg, en voor prinses Joséphine-Charlotte. die thans de titel draagt van hare koninklijke hoogheid erfgroothertogin van Lux emburg, haar broer, prins Albert van Luik Tenslotte bracht mgr Cento zijn hand tekening onder het document aan. Nadat het vorstelijk gezelschap de Brabangonne en het Luxemburugse volkslied staande had aangehoord, ver liet men onder de tonen van- een Toccata van Bach de kathedraal. Onder de toejuichingen van de duizendkoppige menigte reden de thans open hofauto's langs de Boule vard de Roosevelt en de Boulevard Royal naar hel groothertogelijk paleis. Vooral Prins Bernhard en Koningin Juliana werden hartelijk toegejuicht. Toen de stoet bij het paleis was aangekomen, weerklonken vanaf de hoogten rondom Luxemburg de 101 kanonschoten, waarmede het jongge,- huwde paar een welkom werd toege roepen. echtgenote te nemen, en of gij bereid zijt, volgens de geboden van God haar onder alle omstandigheden trouw te blijven, zoals een goed echtgenoot betaamt". Alvorens te antwoorden, richtte prins Jan zich tot zijn ouders en na van dezen een teken van toestemming te hebben ontvangen, keerde hij zich tot mgr Cento en antwoordde met vaste stem: Oui. Monseigneur. Hierop richtte mgr Cento zich met eenzelfde vraag tot de prinses, die met zachte stem en diep geroerd eveneens: Oui, Monseigneur, ant woordde Hierop wisselden de jonggehuwden de ringen, legde prinses Joséphine- Charlotte haar hand in die van prins Jan en wikkelde de Pauselijke Nun tius zijn stola om beide handen en be sprenkelde deze met. wijwater, de woorden uitsprekend, dan verbind ik A.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2