popentd°opi Middenstand van Zierikzee appelleert nog steeds Zes en veertig Nederlanders in het Canadese leger Slechts drie Nederlandse krijgsgevangenen in Korea BEELDJES Wydag 10 April 1953. NltUWE APELDOORNSE COURANI Kort geding evacuatie voor Haagse Hof (Van onze speciale verslaggever). DF.V HAAG. Voor het gerechts hof zijn Woensdag in hoger beroep de pleidooien gevoerd in het kort geding, dat de Zierilczeese Middenstand aan hangig maakte tegen het gemeente bestuur over de vraag, of de gelaste evacuatie van Zierikzee va de ramp van 1 Februari ivel rechtsgeldig is. De burgemeester baseerde deze lastgeving op de artikelen 219 en 220 van de gemeentewet, daarmee uitdrukking ge vende aan zijn vrees voor openbare ordeverstoringen. En tegelijkertijd lie ten B. en W. de bevolking per procla matie weten welke gevaren er dreig den en levens, dal de plaatselijke autoriteiten de verantwoordelijkheid niet langer konden dragen voor het verblijf van allen, die niet noodzake lijk zouden moeten arbeiden aan het herstel van Zierikzee of het eiland Schouwen. De Middelburgse Arrondissements rechtbank, gepresideerd door rar C. R. F. van Roggen, verklaarde zich enige weken geleden onbevoegd kennis te nemen van de vordering, voor zover deze verband hield met de vraag of er in Zierikzee sprake is van een noodtoestand en ontzegde de eisei's do Zierikzeese Middenstand dus het recht op de vordering, die de burge meester misbruik van gezag verweet. De behandeling dezer zaak in hoger beroep voor het Haagse gerechtshof, trok al even veel belangstellenden als de behandeling in Middelburg. Mr A. Keuning, pleiter van de Mid denstand, leidde zijn rede in met een korte schets van de huidige situ atie in Zierikzee. Van de 1994 huizen in Zierikzee zijn er nog ongeveer 500 bewoonbaar. De invloed van eb en vloed laat zich nog dagelijks in vele woningen gelden. Nog steeds spoelen er kadavers aan en de stad is verstoken van normale gas- en waterleidingvoor- het leven in Zierikzee volkomen on dragelijk zou zijn. Maar wie deze oude stad bezoekt, zal merken, dat de wer kelijkheid minder alarmerend is, dan deze feiten doen vermoeden. Twee maal daags rijdt er een tankwagen met. drinkwater langs de huizen en de butagasvoorzioning is zo voortref felijk geregeld, dat er aanstonds waar schijnlijk niemand meer zal terugver langen naar de oude gemeentelijke voorziening. Ondanks dat, wilde pleiter niet schromen ernstige crltiek te oefenen op het gevoerde overheidsbeleid. Er wordt sinds een week gewerkt aan een damv/and, waar notaris Klaessen zes weken geleden al over sprak. Voor de rechtbank in Middelburg is gespro ken over „vuilspuiterij" van deze notaris. Immoreel. Maar inmiddels neemt men zijn idee over, nu gebleken is dat een aanvan kelijk gedachte oplossing niet wel uitvoerbaar was. Het gemeentebestuur is zeer slordig omgesprongen met de belangen van de burgerij. Immoreel noemde pleiter het, dat de mensen die van huis en hof verjaagd werden, ge dreigd werd met inhouding van de ondersteuning, indien aan het evacu atiebevel gèen gevolg zou worden ge geven. Mr Keuning zei, dat de burgemees ter nadrukkelijk in strijd met de wet gehandeld heeft door naar veel groter bevoegdheden te grijpen dan de bedoe ling van de wetgever ooit is geweest. Bovendien zag mr Keuning als tweede grief liggen, dat de overheid ver- Dwerg-olifant ontdekt In Zuid-Somaliland is een naar schatting ruim honderdjarige dwerg olifant ontdekt, die slechts 1.80 m. hoog is en nauwelijks 200 kilo weegt De eer van deze ontdekking komt toe aan een Italiaanse wetenschappelijke expeditie, De zeldzame olifant werd gesignaleerd toen hij bij zonsopgang 'n bad nam in de Uebi Scebeli-rivier. "Wij dachten eerst, verklaarde kapitein Antonio Ziccardi, leider van de expe ditie, dat het een jonge olifant was, maai' bij 't naderen zagen wij, dat hij slagtanden had. Toen een onzer wut gerucht maakte zette het dier hel: op een lopen, waarop wij het neerscho ten. Het cadaver zal zo spoedig mogelijk naar Italië worden overgebracht. strekte bevoegdheden had gebruikt voor een ander doel als ze werden ge geven. Mr F. W. Adriaanse, tegenpleiter, meende, dat de wijziging 1931 van de gemeentewet duidelijk heeft bepaald, dat de rechter het terrein van het administratief beleid niet mag betre den. Pleiter stelde de vraag of de burge meester nooit bevoegd zou zijn tot „ontvoiking" van zijn gemeente. Het aanvullend recht laat de bevoegd heden van de burgemeesters onverlet. De staat moet bestaan, en dan moeten er dus rechten zijn voor de overheid. Pleiter concludeerde dat in abstracto aangenomen diende te worden, dat de gemeentewet evacuatie toelaat, en voorts, dat de noodzakelijkheid van toepassing van het evacuatlebesluit in Zierikzee degelijk was gebleken. Het Hof zal 13 Mei uitspraak doen. In vreemde krijgsdienst DEN HAAG. Met zyn linkerhand op de hjjbcl en zijn rechterhand oni- houg zwoer de 38-jarige Amsterdamse klarinettist Hcndrikus Bonneberg van het radio-symphonie-orkest gisteren om half zes in de Dierentuin, dat liy in het Canadese leger „trouw zou dienen II.M. Elisabeth de Tweede, haar erfgenamen en opvolgers, dal hy de vijanden van H.M. zou weerstre ven en getrouw zyn plicht zou ver vullen". uurtjes zoals in Nederland, maar soms van dagen en nachten achtereen. Straks zal het misschien een Nederlandse trompettist zijn, die op het kamp in de prairie bij Winnipeg of aan het meer bij Kingston de 'reveille blaast. Hij zal dan een van de eersten geweest zijn, die van H.M. Koningin Juliana toestemming gekre gen heeft in vredestijd in vreemde krijgsdienst te treden. Biefstuk-partij in Italië Uit Rome wordt gemeld, dat pro fessor Corrado Tedeschi, econoom en uitgever van een puzzletijd- schrift, bezig is op originele wijze parlementslid te worden. Tijdens een goed dinertje met- enige vrien den zei een van zijn tafelgenoten, dat eigenlijk iedere Italiaan dage lijks een flinke biefstuk moest kun nen eten. „Daar zit iets in", gaf de professor toe en hij stond vervol gens peinzend op, liep naar een telefoontoestel en belde de redactie van zijn tijdschrift, dat zij moest schrijven: „Alle Italianen hebben recht op minstens één grote malse biefstuk per dag." De volgende dag zat professor Tedeschi wel lets met het geval in zijn maag, maar aangezien zijn tijd schrift toen reeds was verschenen, kon er niets meer aan worden ver anderd. Er kwam een stroom brie ven binnen van enthousiaste lezers en binnen drie dagen was dc op lage van zijn orgaantje verdubbeld. Voor de prof. er erg in had, was hij leider geworden van een nieuwe politieke beweging, „Italiaanse Biefstukpartij" gedoopt, die de pro fessor candidaat stelde voor het parlement. Momenteel is zijn ver kiezingscampagne in volle gang. In plaats van redevoeringen te houden, laat de gulle Tedeschi op politieke bijeenkomsten grote bief stukken serveren. Als het nu maar geen paardenvlees is.... gsf Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen tot predikant voor buiten gewone werkzaamheden (geestelijke verzorging strijdkrachten): E. G. Boessemkool, candidaat te Nieuw- leusen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Winschoten: L. Zwa nenburg te Oud-Schoonebeek. GEREF. KERKEN (ONDERH. ART. 31 K.O.) Beroepen te Eindhoven: J. Kok te Leerdam- Beroepen te Middelburg: H. Scholte te Nieuwleusen. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Haarlem-Centrum: J. P. Geels te Rotterdam-Centrum. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen to Werkendam: M. Blok te Rotterdam-Centrum. Daarmee werd hij bandsergeant Bonneberg ijan hel Canadese leger en ingeschreven als nummer SX-1500, als eerste soldaat die ooit. buiten Europa voor het Canadese leger aan geworven werd. Vandaar de X in het nummer, de X die in deze combinatie voor het eerst in het Canadese leger wordt gebruikt en die de aanwerving in Europa aanduidt. Met hem gaan vijf en veertig Neder landse muzikanten naar Canada, ter versterking van de militaire kapellen aldaar. Zij krijgen de nummers SX-1501 tot en met SX-1545 en zullen waarschijnlijk nog deze maand, even tueel met hun gezinnen op een drie of zes jaar contract naar Canada ver trekken. De vrijgezellen per vlieg tuig, de gehuwden per boot. Het zijn vrijwel allen ervaren musici, leden van bekende orkesten, zoals Boyd Bachmann en Frans Wouters, van het radio-symphonie-orkest en van het Concertgebouworkest, musici uit nachtclubs en uit de orkestzaal. Camp Borden, Halifax, Petawawa, Kingston, Winnipeg en Calgary zullen hun bestemmingen worden, maar daarnaast zullen zij veel reizen, want de Canadese stafmuziek is, evenals hier, bij vrijwel alle militaire plech tigheden van importantie aanwezig en dat zijn dan geen reisjes van een paar Miniatuurslok De Drankwet verbiedt de verkoop van spiritualiën in gesloten flessen, kannen of kruiken, die minder dan een deciliter kunnen bevatten. Aange zien kleine flesjes bijzonder gewild zijn, probeerde een Rotterdamse win kelier er iets op te vinden. Hij ver pakte vijf miniatuurflesjes in een grote fles en bood deze zo ten ver koop aan. De man werd verbaliseerd. maar nu heeft de Rotterdamse kan tonrechter de principiële uitspraak gedaan, dat het verkopen van in een grote fles verpakte miniatuurflesjes niet in strijd is met de Drankwet. De grote fles dient echter goed gesloten te zijn met deksel, draad en zegel, of papierstroken. Zendingen geschenken in Bruinisse BRUINISSE. Na de geschenkzen ding steen, die onlangs a ons land is aangekomen, als geschenk van de le zers van het Engelse blad The Times, is gisteren in de vluehthaven te Brui nisse weer een geschenkzending stort- steen voor de Nederlandse dijken ge arriveerd, ditmaal geschonken door Zwitserland. De steen was geladen in het sleepschip Schwarzhilde. Voor zover bekend niet ziek en niet gewond (Van onze Haagse .redacteur) DEN HAAG Nu tussen de Geal lieerden en de communisten in Korea definitief overeenstemming is bereikt over het uitwisselen van alle zieke en gewonde krijgsgevangenen en Pan- moenjon verzamelplaats zal worden, rUst de vraag, oï ook Nederlandse krijgsgevangenen deze plaats zullen passeren. Officieel is slechts van drie Neder landse militairen bekend, dat zy in Noordkoreaanse krijgsgevangenen- schap verkeren. Het zijn Arie Biever, een hospitaal- sodaat uit Den Haag, die ongeveer twee jaar geleden door de Noord- (Advertentie) Bheumatische Pijnen? Stram en stijf vóór Uw tijd? Noem dan toch Kruschsn Salts en jaag zo de rheumalische pijnen uit uw leden. Kvuschens zes minerale zouten hebben een wonderbaarlijke aansporende werking op lever, nie en en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak verrichten, weet U van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak: onzuiverheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regei- malig, iedere dagKoop vandaag Kruschen bij uw apotheker of drogist en begin morgênochtend die heilzame kuur. De Amerikaanse marine heeft onlangs proeven genomen met een nieuw soort raket-projectiel, dal zowel door land- als zeestr\jdkrachten gebruikt zal kun nen worden. Het projectiel, dat „Re- gulus" genoemd wordt, is niet moei lijk te vervoeren. Duikboten kunnen er zelfs mee uitgerust worden. De „Regulus" even na het afschieten. Koreanen krijgsgevangene gemaakt werd en sindsdien in Noord Korea in hospitaion werkzaam is; de soldaat Lamberti uit Maastricht en de serge ant v, d. Snepscheut uit Best. Van deze drie is het aan de familie be kend, dat zij in Noordkoreaanse ge vangenkampen vertoeven. Zij komen namelijk voor op de officiële com munistische lijst, Het contact tussen Lamberti en v. d. Snepscheut en hun familie in Nederland is sinds het ogenblik, dat zij gevangen genomen werden verbro ken. Tussen Biever en zijn vrouw is enige briefwisseling geweest. Voor zover bekend zijn deze drie Nederlanders niet ziek. Men neemt- aan, dat zij, wanneer tiet tot een uit wisseling van de overige krijgsgevan genen komt, spoedig hun vrijheid zul len herkrijgen In het verleden zijn meermalen Ne derlandse Korea-strijders als vermist opgegeven. De mogelijkheid bestond dan, dat zij gevangen genomen wa ren. Achtpraf werden zij bijna steeds gesnouveld teruggevonden, zodat het voor de hand ligt. dat het totale aantal Nederlandse krijgsge vangenen in Korea inderdaad niet meer dan drie bedraagt. Hoe verheugend de bereikte over eenstemming op zich zelf is, voor ons land heeft zij dus niet zo'n grote be tekenis. Luxemburgse journalisten in ons land DEN HAAG. Vanmiddag arriveren aan het station Hollandse Spoor acht vertegenwoordigers van Luxemburgse dagbladen. Ze zullen enige dagen de gast zijn van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer (A.N.V.V.) en de Holland- Amerika lijn. Tijdens hun verblijf hier te lande zullen de gasten uit het Groot-Hertog dom een bezoek brengen aan verschei dene interessante delen van Neder land. fl Tweede blad Redders ontvingen gouden medaille AMSTERDAM. - ..Gij, die vervuld zijt van /••Üvfefloochenfng en toewij ding". sprak -Ie heer F. Hummel, de Franse consul ie Amsterdam, in zijn ontvangkamer, tot de bemanning van de reddin-boot Neeltje Jacoba, zult wel enigszins verbaasd zijn over do lof van landkrabben, die ditmaal tot uiting komt in gouden ere-medailles van do „Soeiété Centrale de Sauve- tage de Naufragés" (vereniging voor het «redden van schipbreukelingen), U in opdracht van admirual Le Case uit gereikt. Mogen deze medailles er van getuigen, dat onder zovele helden daden in de noodlottige dagen van watersnood verricht, de lichamelijke en geestelijke troost -die gij op 2 Fe bruari met uw twee iochten ujt IJmuiden naar het in nood verkerende Franse ss Carthage, hebt geschonken, niet onopgemerkt zijn gebleven". Op de medailles, die daarna aan de bemanning van de Neeltje .Jacoba, de heren J. van der Meulen (kapitein), D. de Koning. C. Koper. W. van der Meulen en J. Varkenvïsser werden overhandigd, vergezeld van een diplo me d'honneur, staat gegraveerd: ..cou rage, dévouement" (moed. toewijding). Voorts de naam van de gehuldigde en „2 Februari 1953". Eerste K.L.M.-vlucht naar Cayenne op 12 April DEN HAAG. Zoals onlangs is gemeld, zou de hoofdstad van Frans Guyana, Cayenne, de honderdste stad worden, die in het KLM-Iuchtnet zou worden opgenomen. Naar wij thans vernemen, zal de eerste vlucht van Curacao via Georgetown en Parama ribo naar Cayenne Zondag 12 April a.s. worden gemaakt. Deze dienst zal eenmaal per week worden gevlogen. Cayenne wordt hierdoor niet alleen de honderdste stad. doch ook de 33ste stad op het Westelijk halfrond in het ruim 200.000 km lange KLM-luchtnet. Een Christie de tweede In Kopenhagen is een zekere Carl Bertil Sjoegren Svensson gearresteerd, verdacht van moord op twee vrou wen. Svensson is een jonge Zweed, die met een flinke buidel geld in De nemarken was gearriveerd voor en kele dagen „ontspanning". In de loop van Dinsdag drong hij een kamer binnen in het Parkhotel te Kopen hagen, bewoond door een jonge ge scheiden vrouw. Hij moet haar in de volgende nacht door -wurging om het leven hebben gebracht. Het lijk werd Woensdagochtend gevonden. Woensdagmiddag vond de politie andermaal het lijk van een 74-jarige vrouw. Ook zij was door wurging terstond overleden. De Zweedse Christie werd gearres teerd toen hij in gezelschap van een dame een wandeling maakte. Korte berichten „Lentejool" in Nijmegen. Ter com pensatie van de in Februari jl. afge laste carnavalsfeesten, zal de Nnn- weegse Carnavalsvereniging „De Blauwe Schuit" op Zondag 19 en Maandag 20 April a.s. 'onder het motto „Lentejool" feesten houden. Op inspectie. Generaal Ridgway, de opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, is in Rabat de gast geweest van de Franse resi dent-generaal in Marokko. Vergez.id door generaal Guillaume bracht gene raal Ridgway een bezoek aan de Sul tan van Marokko. P. G. Putlyn. In Rotterdam is op de leeftijd van 55 jaar overleden de heer P. G. Pattijn, voorzitter van de af deling Rotterdam en hoofdbestuurder van de Katholieke Bond van Over heidspersoneel. Voorts was de heer Pattijn voorzitter van de Rotterdamse afdeling van Herwonnen Levens kracht. Hij was bestuurslid van de kring Rotterdam van de K.V.P. en van de afdeling Rotterdam van de K.A.B. De overledene \\as drager van de pauzelijke onderscheiding Pro Ecclesia et Póntifice. Oude man door auto overreden. De 79-jarige heer Carl Suntheim uit Gilsa nabij Kassei, die enige dagen bij familie in Huizen' (N.-H.) logeerde, maakte een fietstocht door het Gooi. Bij het oversteken van de Soestdijker straatweg tussen Hilversum en Baarn lette hij niet voldoende op het snel verkeer tengevolge waarvan hij door een uit Hilversum naderende auto werd gegrepen. De man liep een schedelbasisfractuur op en overleed. Vereniging van commerciële direc teuren. Opgericht is de Neder landse vereniging van commerciële directeuren, afgekort N.C.D. Doel van de vereniging is „de effi ciëntie van de arbeid van de commer ciële directeuren te vergroten in het belang van Nederlands welvaart, de onderlinge waardering en de goede betrekkingen in Nederland en in het buitenland te bevorderen, het aanzien van de arbeid te verhogen en begrip te wekken voor de betekenis van de taak van de commerciële directeur". FEUILLETON De verdwenen door Patricia Wentworth 24. 't Was al een heel tijdje later, toen de telefoon Catherine Welby in haar gezellige kamer opschrikte. Ze legde het boek, waarin ze had zitten lezen, neer en nam het toestel van de haak. Op het horen van James Lessiters stem omklemde ze de hoorn kramp achtig. „Ben jij daar, Catherine? Je zult wel blij zijn als je hoort, dat ik het memorandum heb gevonden". Met moeite en met dc uiterste krachtsinspanning bracht ze 't niet verder dan een ietwat onzeker klinkend: „O!" „Ik was al bang, dat het vernietigd zou zijn, want natuurlijk heefl meneer Holderness alle stukken die hij kon vinden bijeen verzameld en mevrouw May- hew had me verteld, dat jij telkens in-en-uitliep". Catherine bracht de linkerhand aan haar keel en zei met half-verstikte stem: „Ik deed wat ik kon". „Daar twijfel ik niet aan. Maar het waswaar denk je wel?" „Dat kan ik niet raden"Haar mond was zo droog als kurk, maar ze moest oppassen, dat haar stem geen vreemde klank kreeg. „Je zou het ook nooit, want het was. in een boek met preken van de oude dominee. Ik herinner me nog, dat hij ze Liet afdrukken en haar de manu scripten gaf weet je 't ook niet? Moeder kon er volkomen van op aan, dat niemand daarin zou snuffelen. Ik vond het ding, omdat ik na overal zoeken alle boeken uit de kast nam en ze uit schudde. De aanhouder wint!" Catherine zweeg, maar haalde snel adem. James Lessiter hoorde het en gnuifde er om. „Nu dan", zei hij vlug, „het zal je plezier doen te vernemen, dat het memorandum geen twijfel laat omtrent jouw positie. Oorspronkelijk werd aange nomen, dat je een nominale huur van 10 shilling per maand zou betalen, maar na een paar termijnen werd er niet meer over gesproken en bleef de huur- kwestie in 't vergeetboek. Wat betreft het meubi lairZei je daar iets?" „Neen't Was haar onmogelijk, méér te zeg gen. „Welnu, wat de meubelen betreft, is het memo randum zeer pertinent. Mijn moeder schreef: „Ik weet niet precies, welke meubelen Catherine in het Poortgebouw heeft. Van tijd tot tijd heb ik wat naar haar toegestuurd, maar natuurlijk onder de conditie, dat ze slechts geleend waren. Ik vond het beter, dat ze gebruikt werden en zij is heel zorg zaam. M.i. moet je haar, als je haar niet in het Poortgebouw wilt houden, er genoeg van laten om een klein huis te kunnen meubileren. Uiteraard geen dingen van grote waarde, maar alleen nuttige dingen. Ze heeft ook het kleine Queen Anne thee servies. dat ik haar in de oorlog, toen porselein moeilijk te krijgen was, leende. Ook dit was, het spreekt van zelf, en werd ook als zodanig begrepen, niet meer dan een lening". Nu sprak Catherine, ofschoon met half toegekne pen keel: „Dat is niet waar. Ze heeft het me geven". „Zo, zo? Maar begrijp je wel, dat wanneer deze zaak voor de rechter kwam, het memorandum zeer waarschijnlijk als bewijs dat er van een gift geen sprake is geweest, zou gelden?" „Rechter?" Catherine bleef andermaal steken. „Ja, zeker. Het is iets zakelijks, weet je en ik ben een zakenman. Ik wil niet, dat er enig misver stand dienaangaande bestaat en heb juist Holderness op de hoogte gesteld". De schrik, die Catherine eerst als 't ware had vi lamd, dreef haar nu tot actie voor zelfbehoud. „Maar James, je kunt toch onmogelijk willen... „Niet?" klonk het in haar oor. En toen: „Nu, ik raad je heus aan mijn wil in dit opzicht te ge loven". HOOFDSTUK XI. Carr en Fancy kwamen met de trein van half zeven terug én namen in Lenton een taxi. Beiden waren vrolijk enhadden trek. Fancy had het heel prettig gehad, want een vriendin had haar mee uit lunchen genomenen bovendien aan drie ver schillende mensen voorgesteld, die ieder voor zich hadden verklaard, dat ze haar zonder enige moeite een baantje konden bezorgen. „En die ene was bij de film. Hij zei, dat ik goed voor foto's zou zijn en toen liet ik hem de kieken zien, die ik in mijn tas had en hij beloofde me, ze aan een vriend te zullen tonen, die een hele Piet is bij de Atlantic Studio's. Zou het niet prachtig zijn, als ik óók bij de film kwam?" (Wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1