fVAN DE BROER VAN EVA PERON DOOD GEVONDEN Nam II stelt hervatting der bestandsbesprekingen voor RAVAGE IN TUNNEL INDONESISCH KABINET LIJDT NEDERLAAG f-^arijóe (fSoulevarcló Wisjinski tegen vrijwillige repatriëring van krijgsgevangenen Weer hoop op bevrijding van Amerikanen succes in HE 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 10 APRIL 1953 (Van onze correspondent) Par ij s, April BIJ de herdenking van Vincent van Goghs geboortedag in 1853 heeft de Franse nationale radio-omroep verslag gegeven van de plechtigheden, die te Auvers- sur-Qise en te Parijs aan zijn nagedachtenis zijn gewijd. Voorts is bij de uit zending „F Art et la Vie" de dochter van de hotelhouder uit Auvers aan het woord feweest; zij vertelde dat Vincent het portret van haar vader had geschilderd en aarbij veel had gerookt, maar geen woord gesproken. Voorts hoe. na Vincents overlijden, zijn schilderijen, waren verdeeld. „Mijn vader, die er al twee had, zei tot Theo dat het zo genoeg was. Dokter Gachet pakte echter verschillende doeken bij elkaar en gaf ze aan zijn zoon om ze mee te nemen". Vergissen wij ons niet. dan klonk de stem van de spreekster bij deze mededeling wat spijtig. Dr Gachet had in Vincent de ras-srhilder ontdekt, de herbergier niet: een realiseerbare waarde hadden de doeken in 1890 niet, en geen van beiden kon vermoeden, dat zij vijftig jaar later ongeveer bovenaan zouden staan op de moderne kunst,.markt". Een andere dame, Madame Guillon, vertelde dat zij als heel klein meisje Vincent had gekend: „De wilde niet gaan slapen als Vincent op mijn lei niet eerst de zand- m an "had getekend..." DE statistische afdeling-van de V.N. heeft uitgemaakt waar het leven goedkoop, duurder en het duurst is. Dit interesseerde natuurlijk in hoge mate de ver schillende regeringen, ter bepaling van de bezoldigingen en verblijfs vergoedingen van haar vertegenwoordigers in het buitenland. Bij de vaststelling der cijfers werd rekening gehouden met de prijs van meer dan 100 artikelen en diensten, 'ook met de levenswijs en de gewoonten in elk land bijvoorbeeld met de nationale dranken (een glas whisky is duurder dan een glas melk!). De resul taten waren in sommige opzichten verbijsterend; zo komt Parijs even duur uit als New York. De levensmiddelen en de maaltijden zijn vrijwel gelijk in prijs in de twee steden. Bij de huurkosten werd uitgegaan van het standpunt van iemand die gedwongen is op korte termijn een woning te vinden, dus onderhuur, gewoon lijk gemeubileerd. De goedkoopste grote stad bleek... Den Haag! Londen was het billrjkst voor de voeding, te Rome was de kleding het laagst geprijsd. Parijs was voor alles het duurst op sommige voedingsmiddelen na. New York werd als basis genomen met de index 100 en de voornaamste steden kregen op het lijstje de volgende cijfers: Voeding Woning Kleding Totaal New York City 100 100 100 100 Kopenhagen 65 53 106 75 Genève 105 66 101 91 Den Haag 71 47 110 72 Londen 60 79 94 75 Mexico 87 121 90 Parijs 95 100 121 100 Rome 98 90 8 2 89 JOURNALIST VOOR THOREZ AANGEZIEN Hartelijk toegejuicht en gekust Te Parijs heeft zich een grappig incident voorgedaan. Talrijke com munisten hadden zich op liet perron van het Gare du Nord verzameld om hun leider Tliorez te verwelkomen. Toen de verslaggever van Associa ted Press, Roderick, uit de trein stapte steeg er een groot gejuich uit de menigte op. De correspondent vertoont n.l. enige gelijkenis met de leider der Franse communisten en daar niemand wist. dat Thorez in St. Quentin de trein had verlaten, ts de vergissing te begrijpen. Men drong om Roderick heen. Vrouwen kusten hem op de wangen. Fotogra fen schreeuwden, terwijl hij vergeefs trachtte zich verstaanbaar te ma ken om de vergissing uit te leggen. Een klein meisje drukte hem een bos bloemen in de hand. Roderick slaagde er ten slotte in zich uit de menigte, die hem omring de, los te maken, hij gooide de bloe men op de grond en vluchtte in het bureau van een stationsbeambte, achtervolgd door enkele fotografen en het luide geschreeuw va nde me nigte: „deze kant op, kameraad, deze kant op!" Effectenbeurs te Londen De activiteit op de Londense effectenbeurs was heden bij opening niet groot. Van een bepaalde tendens kon niet worden gesprok» Japanse fondsen en Duitse kalileningen v ren iets boter. Chinese fondsen echter t makkelijker. Griekse fondsen waren iets vaster. Debat in Politieke Commissie der V.N. Washington sou plan in studie hebben tot splitsing van Korea en tot scheiding van Formosa en China "fN de politieke commissie der V.N.-Assemblée, waarin liet I'oolse voorstel ter sprake kwam om maatregelen te nemen ten einde de oorlogs dreiging af te wenden, heeft de Rus Wisjinski weinig concessies gedaan aan het oude Sowjet-standpunt. Wisjinski hoopte, dal na dc uitwisseling van zieke en gewonde gevangenen in Korea ook een weg zou gorden ge vonden, om alle gevangenen uit te wisselen, doch voor deze gold volgens hem niet de vrijwilligheid. Wisjinski handhaafde zijn standpunt, dat de repatriëring voor alle gevangenen verplicht moest zijn. In de V.N. werd deze rede teleurstellend geacht, omdat de Chinese premier Tsjou En-lai in uitzicht had gesteld, dat de gevangenen die niet wensten te worden ge repatrieerd onder de hoede van een neutraal land konden worden gesteld. Men vraagt zich af, of het Chinese standpunt afwijkt van het Russische. Toen het voorstel van India aan de orde was, had men reeds de indruk, da.t Peking bereid zou zijn geweest het te aanvaarden, doch dat na verwerping van het plan door de Russen de Chi nezen het voorbeeld van Moskou volg den. Moskou vreest klaarblijkelijk een te grote zelfstandigheid van het rode China. Dit heeft echter zijn tegemoet komingen nog niet herroepen. In de politieke commissie critiseerde de. Poolse gedelegeerde dé Atlantische organisatie en ook "Wisjinski noemde de Nato en de Europese Defensie-Gemeen schap in strijd met de V.N. Hij zeide, dat wedijver tussen de Sowjet- en de andere systemen geen overeenkomsten uitsloot en drong weer aan op toelating van Peking tot de V.N. De démilitari- satie van Duitsland achtte hij nodig. Dc Polen hadden de tekst van hun reso lutie iets-gewijzigd met het oog op de onderhandelingen in Korea. De nieuwe tekst behelst de volgende punten: onmiddellijke staking der vijan delijkheden in Korea, gepaard gaande met ondei'handelingen over de uitwis 'ling van gevangenen. Vermindering de bewapening en de strijdkrachten der grote mogendheden met een derde. Het .onvoorwaardelijk verbieden van atóom- en andere .wapens voor massa-vernieti ging. De. ratificatie van het Geneefse protocol van. 1925 inzake Verbod van bacteriologische wapens en het sluiten van een vredesverdrag tussen de vijf grote mogendheden. Kans op aanvaar ding heeft dit voorstel niet. AMERIKAANSE bladen en persbu- reau's hebben gemeld, dat het Amerikaanse State Department heeft overwogen, nieuwe politieke tfcht- lijnen op te stellen op de volgende basis: 1. De gewonde krijgsgevangenen moeten eerst worden gerepatrieerd. 2. Daarna uitwisseling van alle gevangenen op basis van vrijwilligheid. 3. Een be stand in Korea. 4. Een politieke (Ingez. med.-advertentie) FRAHZJOSEF j BITTERWATER e.krnd. Imp.A.P.K. Adam. Tel. 44938 conferentie, negentig dagen na het be stand, om over Korea, Indo-China, For mosa en de verhouding van de V.N. tot Peking te spreken. 5.' Scheiding van Formosa en China als twee afzonder lijke staten, waarbij voorlopig Formosa onder de voogdij van de V.NT zou wor den geplaatst. 6. Scheiding van Korea in een Noordelijke en Zuidelijke staat, met dien verstande, dat de huidige front lijn als grens zou worden opgeschoven naar het Noorden, tot 140 km van 38ste breedtegraad. Aldus zou Zuid-Korea uit drie vierde van het Koreaanse grond gebied bestaan. Van de zijde van het State Depart ment is ontkend, dat in die richting een besluit zou zijn genomen, maar niet, dat genoemde punten in studie zijn. Zij zouden behelzen, dat Tsjiang Kai-sjelc er van moet afzien, zich te beschouwen als vertegenwoordiger van geheel China. Russen passagieren te Duinkerken De bemanning van twee Russische vrachtschepen is Woensdag te Duinker ken aan wal gegaan. De kapitein van een der schepen stelde een vriendschap pelijke voetbalwedstrijd tegen een plaat selijk elftal voor. Zijn schip was evenwel vóór de vastgestelde tijd gelost en het vertrok onverwijld, doch de kapitein liet weten, dat de wedstrijd een andere keer zou plaatsvinden. De Russische matrozen hebben te Duinkerken o.a. schoenen gekocht. „Zij zouden in Leningrad tweemaal zoveel kosten," aldus een der matrozen, „wij zullen dat onthouden voor later". Een dag nadat hij ivas afgetreden als secretaris van de president Actie tegen corruptie in Argentinië aangekondigd UAN DUARTE, de zwager van pre sident Peron, die Dinsdag ails secretaris van de president aftrad, is overdeden. Men vond hem dood in zyn woning met een kogelwond aan het hoofd. Duarte trad af, omdat hij zich niet in staat gevoelde de nieuwe politiek van president Perón ten aanzien van lonen en prijzen, welke ten doel heeft de Inflatie te beteugelen, uit te voeren, omdat zijn achtjarige dienst tijd zgn gezondheid had aangetast. De minister van arbeid en sociale ver zekering, José Maria Freyre, trad ge lijk met hem af en later werd het af treden bekend gemaakt van de ministers van landbouw, van handel en industrie en van financiën Juan Duarte heeft sinds Juni 1946, toen Perón het gezag overnam, in dienst van Perón gestaan. Hij werd een van de actiefste zakenlieden van het land genoemd. VANDAAG heeft generaal Nam R, de Noordikoreaanse leider van de dele gatie, welke onderhandelde over een bestand, een brief doen overhan digen aan zijn Amerikaanse collega generaal Harrison, waarin wordt voor- ^steld de besprekingen over een bestand zo spoedig mogelijk te hervatten. Als basis zou het voorstel van de Chinese premier Tsjou En-lai moeten gelden volgens hetwelk de gevangenen, die niet willen repatneren, onder de hoede worden gesteld van een neutrale mogendheid. Deze zal hen van beide zijden doen voorlichten, zodat de gevangenen vrij kunnen bepalen, of zij naar communistisch gebied willen terugkeren. In een officiële mededeling voor Argentijnse radio werd gezegd, dat Duarte is „heengegaan" en een brief voor president Perón heeft achterge laten. Het stoffelijk overschot is over gebracht naar de woning van de zuster van de overledene. De omgeving door de politie afgezet. Duarte stierf nog geen 24 uur nadat president Perón had aangekondigd, dat hij een onderzoek naar de gedra gingen van alle ambtenaren zou laten nstellen de president zelf en de ministers inbegrepen om op deze w\jze aan de corruptie een einde maken. „Iedere oneerlijke ambtenaar zal naar de gevangenis worden gezonl den, zelfs al zou het mijn eigen vader zijn", zo luidde de bekendmaking van Perón. Officiële woordvoerders bevestigden later op de dag, dat Duarte, die 38 jaar 'orden is, zelfmoord had geplet" lichaam werd aangetroffen zijn intieme vriend Rafael Amundarain, minister van handel en industrie, toen deze in de vroege morgen de flat van Juan aan de Callao Boulevard betrad. Duarte lag gekleed in pyama en kamerjas op bed. Het bleek dat een kogel boven de rechterslaap een eind aan het leven van Eva Perón's broer had gemaakt. a de brief, die hg voor Perón achterliet, zegt Duarte: ..Ik ben met Eva gekomen, ik ga met haar en roep uit „lan°: leve Perón, lang leve het vaderland", mo«en God en uw volk altgd met u zijn. Ik neem afscheid van deze wereld met afkeer van het gespuis, maar gelukkig, omdat ik de zekerheid heb, dat uw volk u altgd zal blijven beminnen." Duarte maakt in het begin van zijn brief melding van zijn verbittering wegens het feit, <iat personen, „die u het werkende volk hebben verra den", en „vijanden van het volk" po gingen hebben gedaan om hem Duarte van Perón te scheiden. Hij zegt dat de persoonlijke vriendschap van Perón hem ruimschoots heeft teruggegeven Over de uitwisseling van zieken en gewonden is nu te Pan Moen Jon over eenstemming bereikt. Het defin tieve accoord zou morgen worden getekend. Dé communisten zullen 450 Zuldkorea- nen 120 Amerikanen, 20 Britten en 15 anderen (o.w. een of meer Nederlanders) naar het V.N.-kamp dóen vervoeren. Bericht Is, dat 14 Franse en 7 Britse burgers, die in 1950 in Zuid-Korea door de Noordkoreanen zijn aangetroffen en toen zijn geïnterneerd, zijn vrijgelaten en op weg zijn naar Moskou, om van daar hun landen weer te bereiken. Tot de gewezen Britse geïnterneerden be horen de gezant te Seoel. Vyvyan Holt. de vice-consul Blake, missionarissen en de journalist Dean. MISLUKTE STAKING BIJ DE PARIJSE METRO De communistische C. G. T. had voor de Parijse Métro een staking afgekon digd, welke zou duren van hedenmorgen 5.30 tot 9 uur. De arbeiders, zo werd gezegd, wensen een herziening van de lonen voor bepaalde groepen werk nemers. De staking is evenwel op een mis lukking uitgelopen. Bijna alle Métro stations gingen op de gewone tjjd open en driekwart van het aantal treinen reed normaal. Zuid-Rhodesia vóór een Centraal-Afrikaanse federatie Zuid-Rhodesia heeft het plan voor een Centraal-Afrikaanse federatie omvat tend Zuid- en Noord-Rhodesia en Nias- saland aanvaard. Alle stemmen, uitge bracht bij het Donderdag gehouden refe rendum, zijn nog wel niet geteld, doch in de 23 van de 30 districten, waarvan de uitslag bekend is, werd een meerder heid van 9.415 voor het plan behaald. Nog slechts 9.191 stemmen moeten wor den geteld. In de Centraal-Afrikaanse federatie zullen 200.000 blanken, 14.500 Aziaten en 6.400.000 inheemsen wonen. In Zuid- Rhodesia waren 47.000 Europeanen, 535 personen van gemengd bloed, 535 Azia ten en 429 Afrikanen stemgerechtigd. De getelde stemmen geven het volgende beeld: 21.101 vóór federatie, 11.686 tegen. Men verwacht, dat goedkeuring van het plan door Zuid-Rhodesia gevolgd zal worden door goedkeuring in Noord- Rhodesia en Niassaland, waar overigens geen plebisciet zal worden gehouden. Kapitein van de Naboland vrijgelaten De gezagvoerder .van het Zweedse schip Naboland, dat onlangs de Turkse onderzeeboot Dumlupinar heeft geramd, waarbij 99 Turken het leven lieten, heeft Donderdag de gevangenis verlaten als gevolg van een stap van de Zweedse gezant in Turkije. De kapitein zal ech ter voor de duur van het onderzoek aan boord van zijn schip moeten blgven. Klacht tegen Frankrijk Namens veertien Arabisch-Aziatische landen heeft Henry Cooper (Liberia) een klacht bij de Veiligheidsraad (waar aan deze maand Wisjinski voorzitter is) ngediend tegen Frankrijk. De Fransen zouden geen gevolg hebben gegeven aan de V.N.-resolutie, welke rechtstreeks overleg aanbeveelt van Frankrijk met de nationalisten in Tunesië en Marokko (ook met de Bey en de sultan) opdat genoemde landen zo spoedig mogelijk zelfbestuur zouden venverven. De klacht is gebaseerd op artikel 34 van het Hand vest, omdat vrede en veiligheid in ge vaar zouden zijn gebracht door de hou ding van Frankrijk. AUTOBUSBRAND TE JERUZALEM Zes doden In een bus te Jeruzalem is op onver klaarbare wijze brand uitgebroken. Zs~ van de 39 passagiers zgn in de vlam"'?: omgekomen, zes anderen liepen ernstige brandwonden op. Joodse Wereldconferentie over anti-Zionisme geannuleerd De Joodse wereldconferentie over het antl-semïtisme en het anti-zlonisme in Rusland is geannuleerd. Het besluit werd door het bestuur van het „Joodse Agentschap" genomen naar aanleiding van de ogenschijnlijke wijziging in dé Russische politiek. LONDENS PUBLIEK GESCHOKT DOOR TREINRAMP (Van onze correspondent) L o n d e n, 10 April De Londense Underground heeft zulk een rotsvaste reputatie voor veiligheid, dat het publiek hier diep is geschokt door de botsing in de tunnel bij Strat ford. Natuurlijk moet worden afge wacht. wat het officiële onderzoek zal uitwijzen, maar reeds staat vast, dat het automatische veiligheidssysteem op dat deel van het traject niet functionneerde. Het bestaat uit het automatisch opwip pen van een ijzeren arm tussen de rails, welke arm op de rem van een voorbij gaande motorwagen drukt. Het schijnt, dat een van deze armen op dit traject was afgebroken. Het gevolg was, dat alle automatische signaallichten langs het traject voortdurend op onveilig stonden. Om het verkeer op het spits uur, toen de ramp geschiedde, niet ge heel stil te behoeven leggen, werd een overigens reglementair vastgesteld nood- systeem van rijden gevolgd. Volgens dit systeem kunnen treinen langzaam blij ven rijden, maar in plaats van dat er, zoals onder normale omstandigheden, altijd een traject tussen twee treinen openblijft, volgen de treinen elkaar zon- EEN BRANDWEERMAN zoekt naar slachtoffers in de ruïne van een der beschadigde wagons van de forensen treinen, die hij het station Stratford de ondergrondse in Oost-Londen op elkaar zijn gebotst. der tussenruimte van een traject op. Het „doorgeven" van treinen geschiedt dan met een reservesysteem van met de hand bediende signalen. De motorman van de achterste trein moet door een onveilig handsignaal zijn heengereden, of ook dit handsignaal moet niet hebben gefunctionneerd. Crisis wordt vermeden wegens haar onoplosbaarheid HET Indonesische parlement heeft gisteren de motie Rondonuwu inzake het openen van een Indonesische vertegenwoordiging in Moskou aangenomen met 82 tegen 43 stemmen. NIEUWE MAATREGELEN IN ARGENTINIË Het hoofdbestuur van de Peronistische partij in Argentinië heeft acht toonaan gevende leden uit de partij gezet, daar zij onjuiste berichten zouden hebben verspreid, waardoor het vertrouwen in de nartij werd ondermgnd. De regering heeft maxlmumpryzen voor bepaalde levensmiddelen vastge steld en maatregelen afgekondigd tegen speculanten. Achter IJzeren Gordijn 8500 gevangenen (Van een correspondent) M de Verenigde Staten hebben de jongste Russische toenaderingspogin gen weer enige hoop doen ontstaan op de mogelijke bevrijding van de onge veer 8500 Amerikanen, die achter het IJzeren Gordijn gevangen zitten. Onge veer 2300 van deze gevangenen zijn militairen in Korea. Hun lot hangt nu af van de uitslag der besprekingen te Pan Moen Jon over de uitwisseling van krijgsgevangen. De overigen zijn bur gers, zoals b.v. de correspondent van Associated Press, William Oatis, die in Praag gevangen zit. De meesten hun ner ongeveer 6000 zijn mensen met „dubbele nationaliteit", Ameri kaanse staatsbuergers van Oosteurope- se afkomst, die gearresteex'd zijn tijdtens een bezoek aan hun gebooi'teland. Hun probleem is waai-schijnlijk het meest in gewikkeld. Hoewel zij genaturaliseerde Amerikaanse burgers zijn, eisen Sowjet-Unie en andere Oosteuropese landen hen op als burgers van hun eigen landen. Het vooi'zlchtige optimisme is ver hoogd door de jongste Russiche belofte om Franse burgers, die in Noord-Ko- rea -gevangen zitten, vrij te laten en door de belofte aan Engeland hulp te verlenen bij de vrijlating van Britse burgers in Korea. Ook voor de 13 Ame rikaanse burgers in Koi'ea spant zich nu opnieuw in. Behalve Oatis die in 1951 tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld houden de Tsjechische communisten nog de 25-jarige Amerikaanse student John Hvasta gevangen. Evenals Oatis is hij beschuldigd van spionnage. Onze kerheid heerst er omtrent het lot van drie andere Amerikanen in Tsjechoslo- wakije: Noel Field, zijn vrouw Herta zijn broer en zijn vrouw vei'dwenen op Augustus 1949 in Px-aag verdwenen, zijn bx-oe ren zijn vrouw verdwenen op even raadselachtige wijze bij pogingen Noel te vinden. De Amerikaanse rege ring is er niet in geslaagd te weten te komen wat er van hen is geworden. In Roemenië moeten nog ongeveer 40 Amerikanen wonen, van wie velen gedurende enige tgd niet meer met Ame rikaanse autoriteiten in contact zjjn ge weest. Van tenminste zeven van deze Amerikanen staat vast, dat zij graag naar hun land zouden terugkeren. Twee Amerikanen mevrouw Helen C. Kohn en Reverend John Pavel, een Grieks-Katholiek priester zitten waar- schgnlgk in een gevangenis in Roeme nië. In de Russische zone van Duitsland moeten nog vier Amerikaanse soldaten zijn, van wie de communisten beweren, dat zij daar politiek asyl hebben ge zocht en hebben geweigerd met de Amerikaanse autoriteiten in contact te treden. In China zitten 34 Amerikanen in de gevangenis, bovendien nog 105 tot 120 in China, weliswaar buiten de cel maar niet in staat te vertrekken. wat zjjn (Duarte's vijanden, aan schande over hem hebben gebi-acht. De zelfmoord van de broer van Evita Perón heeft te Buenos Aires sensatie verwekt en komt op een ogenblik, dat het land een ernstige economische crisis doormaakt en er zich onder de arbeiders moeilijkheden voordoen in verband met de sterke stijging van de prijzen. Sow jet-uitvinders bleken dilettanten r%E Soxojet-pers, die jarenlang heeft uit gebazuind, dat de Rus sische uitvinders de ge hele wereld vóór waren geweest, heeft nu haar lezers verteld, dat som mige Sowjet-uitvindin- gen noch nieuw noch goed waren. In een aanval op een tiental Sow jet-uitvin ders en functionarissen beschuldigde het blad van de jeugdbeweging Komsomolskaja Prawda, het ministerie van ver keer ervan l.J/OO.OOO roebels uitgegeven te hebben voor uitvindin gen, welke zonder enig practisch nut waren. Het blad betoogde, dat grote sommen geld be taald waren als belonin gen voor uitvindingen, welke reeds veel eerder door andere mensen vro ren gedaan. Volgens het artikel had één onbruikbare uitvinding de regering 100.000 roebel gekost en xoas dit een slechte na maak van een plaats- kaartenautomaat, welke reeds vóór de Russisch- Japanse oorlog van 100If/05 gepatenteerd was. Een- andere goed beloonde uitvinding was een water-koeler, vrelke uit het locomntiefloze tijdperk dateerde! (Ingez. med.-advertentie) ER IS HEEL WAT MEER NODIG...! Zon doet leven. Zonneschijn geeft nieuwe kracht, maarvertrouw er niet teveel op. Zeker niet op de uitwerking van de eerste schuch tere zonnestralen, waarin we ons af en toe eens mogen koesteren. In de achter ons liggende winter is onze reserve aan vex'schillende nood zakelijke vitaminen vx-jjwel of geheel uitgeput. En juist in deze dagen van zeer wisselvallig weer worden er hoge eisen aan ons weerstandsver mogen gesteld. Ons voedsel alléén bevat niet altyd voldoende vitaminen om in de dage lijkse behoefte te voorzien. Hoe moe ten dan de tekorten, die gedurende de afgelopen winter zjjn ontstaan, worden ingehaald? „Actifral-10", het universele vita mine-preparaat van Philips-Roxane brengt hier uitkomst. In de juiste verhoudingen en hoeveelheden zjjn de tien noodzakelijke vitaminen, die wjj thans meer dan ooit tekort ko men, in één dragée samengebracht. De prijs is laag: „Actifi-al-10" (voor nox-male gevallen) kost slechts 1.95 per 60 en 2.90 per 100 dragées; „Aetifral-Multi" (de sterke samen stelling voor bgzondex-e gevallen) kost slechts 2.90 per 60 en 3.90 per 100 dragées. Actifral-10" is gemakkelijk te herkennen aan de ORANJE ver pakking! K (Van onze correspondent) Djakarta, 10 April. Ofschoon het kabinet volgens de ge ijkte democratische spelregels zou moeten aftreden, na de aanvaarding van de motie Rondonuwu is het nochtans onwaarschijnlijk dat dit zal geschieden. De regeringspartijen stemden ten dele vóór zoals de P.N.I. de Paritindo, de P.S.I.I. en de Partai Moerba en ten dele tegen, zoals de Masjoeml en de Katho lieken. De voornaamste reden, waarom het wel niet tot een aftreden van het kabinet zal komen, ligt besloten in het feit, dat niemand met het oog op de aanstaande verkiezingen dit aftreden wenst. Tegen de vestiging van een Indonesi sche ambassade in Moskou bestaan geen principiële bezwaren, ofschoon de Mas- joemi bepaald geen voorstander van dit idee is. De praotisohe bezwaren gaan echter tegen het stellen van een termijn, volgens welke de vestiging van de am bassade voor het einde van het jaar zou moeten plaats v-lnden. De oplossing van de moeilglcheid zal waarschijnlijk worden gevonden door de motie eenvoudig te la/ten rusten. De voorstanders van een snelle aanknoping van de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie hebben nu van hun standpunt getuigenis ge geven en daarmede le de eer gered van degenen, die nu reeds geruime tijd hebben aangedrongen o.p het tot stand- komen van deze relaties met het oog op het evenwicht van het buitenlandse be leid, waardoor naar hun mening de zelf- standig'heldspoliitaek beter tot haar recht zal kunnen iltomen. - De gehele politieke ontwikkeling in dit geval toont echter opnieuw hoe zwak de grondslag van het kabinet eigenlgik is. iHet zou,' afgezien van de algemene wens, dat het op het ogenblik niet tot een crisis zal komen, bovendien zeer moeilijk zijn een nieuw kabinet samen te stellen indien de partijverhoudingen tot uitgangspunt moeten worden genomen. Indien de Masjoemi uit de regering zou treden en daardoor een crisis zou forceren, dan zou zij niet In staat zijn een nieuw kabinet te vormen. Anders, zijds zou ook de P.N.I. dit niet kunnen, tenzy zij bereid zou zijn zich met de uiterst linkse partijen te verbinden. Ofschoon er in de politiek wel m:t het denkbeeld van een samenwerking, die zich uitstrekt van de P.N.I. tot en met de P.K.I. wordt gespeeld, zou een feite lijke uitwerking van deze gedachte ten slotte toch vele leden van de P.N.I. af schrikken. ET bezoek van Adenauer aan Wash ington is een succes geweest. Er was meer hartelijkheid dan die, waartoe men beiderzijds formeel was verplicht. De verwijzing naar het aan deel, dat de Duitse immigranten hadden gehad in de schepping van het moderne Amerika, de aanvaarding dooi' Adenauer van de suprematie der V.S. (waarbij hij ietwat denigrerende opmerkingen maak te over het inboeten aan invloed d,oor Engeland en het Gemenebest) en de anti-Russische houding van de kanse lier moesten hem wel populair maken. Toch vermeldt het communiqué niets, dat opzienbarend is. De bestaande ban den zijn bevestigd, West-Duitsland is een trouwe bondgenoot van de V.S., en het zal van harte meedoen aan het scheppen van een Europese Defensie- Gemeenschap, waardoor de lasten der V.S. op den duur kunnen worden ver licht. Wel moeten de V.S. een prijs be talen: matei-iaal voor het nieuwe Duitse leger, financiële hulp voor de vluchte lingen in Bei-lijn, tegemoetkoming jegens de ooi-logsmisdadigers, meer off-shore- bestellingen en restitutie van een aan tal schepen en patenten. Op die basis ontstaat een Amerikaans-Duits bondge nootschap. waarover men zich in Frank rijk ongerust maakt. Men meent daar in sommige kringen, dat Adenauer wei nig belang heeft bij ontspanning op dit ogenblik, omdat de noodzaak, de Duit sers te ontzien en als militaire bondge noten tegemoet te komen, dan zou ver minderen. Een accoord tussen de grote mogendheden over de eenheid van Duitsland zou inderdaad de herbewape ning en het practische herstel van de souvereiniteit kunnen vertragen. Maar Adenauer is een realist, die weet, dat een accooi-d over zijn land thans on mogelijk is. Niemand wil het risico nemen, dat een hereend Duitsland „op de wip" gaat zitten en over het lot van Europa zou kunnen beslissen, zolang de koude oorlog duurt. De critisch-gezinde Fransen willen zelf ook niet zozeer een hereniging der Duitsei-s, als wel het be houd van hun dénxilitai'isatie. HOEWEL er echter thans geen andere mogelgkheid bestaat voor West- Duitsland, dan zich nauw te binden aan het Westen, Is (lit felt gemakke lijker te aanvaarden voor de Atlantische gemeenschap dan voor de Duitsers, die voorlopig van het eenheidsillusie moeten afzien, De leider van de socialistische oppositie, Olelnhauer, heeft op 19 Maart in de Bondsdag gezegd, dat zijn partij' integratie in een Atlantische defensie gemeenschap mogelijk acht op de vol gende voorwaaiden: 1. Men mag de toe komstige kans op hereniging niet onder geschikt maken aan de eisen van de Atlantische defensie. „Wat de Duitse eenheid betreft kunnen wij niet onder- woi'pen blijven aan onze verdrags- Dagelijk s commentaar partners"; 2. Volledige gelijkheid op bosis van de Duitse souvereiniteit moet worden gewaarborgd; 3. De veiligheid van West-Duitsland moet een gezamen- Hjke zaak zijn van alle deelnemers; 4 Engeland en Scandinavië moeten van een defensie-gemeenschap deel uit maken; 5. De sociale zorg mag door herbewapening niet worden aangetast. In feite is dit grotendeels ook het pro gram van de regeringspartijen. Het officiële Bulletin van de informatiedienst der regering heeft op 21 Februari een opmerkelijk artikel van dr Scheuner ge publiceerd. waarin werd betoogd, dat de conventies van Bonn, welke de bezet ting opheffen, aan West-Duitsland de vrijheid geven, om zonder toestemming van de Westelijke partners te onder handelen (ook over hereniging) met andere landen. Artikel 7 kan blijkbaar ruim worden geïnterpreteerd en zou aan Bonn de diplomatieke bewegingsvrij heid hergeven. Deze interpx-etatie moest tevens de regeringspartijen verzoenen niet de conventies en de E.D.G. Men kan er wel van op aan. dat de overgrote meerderheid der Duitsers in alle zones pro-Westers gezind is. doch in Bonn wil men de mogelijkheid open laten voor latere hereniging. Dat is begrgpelijk. Tegelijk moet men evenwel erkennen, dat thans de bestaande scheiding het machtsevenwicht en de vrede in Europa slechts verzekert, indien West-Duitsland volledig is geïntegreerd in de Atlantische wereld, en dat Bonn zelf daartoe bereid is. Ook Frankrijk heeft daar alle be lang bij. De Amerikaans-Duitse over eenstemming verhindert geen ontspan ning. peen betere verstandhouding te Berlijn en i et zoneverkeer, terwijl zij anderzijds een toe te juichen stabilise- ï-ende factor is. POLDERBESTUREN ZULLEN WORDEN INGELICHT Over dichting dijkgaten op Schouwen-Duiveland (Van een onzer verslaggevers) Goes, 10 April Gistermiddag, tijdens de excursie van de Watersnoodcommissie op Schouwen en Duiveland is besloten, dat Maandag te Zierikzee de polderbesturen zullen bijeenkomen tót het uit cle weg ruimen van verschillende misstanden. De pol derbesturen zijn namelijk niet geheel te vreden over de voortgang van het dijk herstel op Schouwen en Duiveland. Mi nister Algera heeft deze ontevredenheid niet gerechtvaardigd genoemd. Op de vergadering van Maandag zal ir J. F. R. van de Wall de polderbestu ren op de hoogte stellen van de plan nen tot dichting der dijkgaten- De be sturen van de polders kunnen dan naar hartelust vragen stellen De minister van Verkeer en Waterstaat heeft tijdens de boottocht naar Westschouwen de erzekering gegeven, dat Den Haag dit eiland niet vergeet en dat tot nu toe geen vertraging is ingetreden in het be spoedigen van een toekomstige schade- vergoedingsregeling. Overigens heeft Schouwen-Duivëland tooh ook reden tot dankbaarheid, meen de minister Algera, omdat de Bruinisse- polder, de polder Dreischor en de polder Burgsluis zijn drooggekomen. Men moet echter rekening houden met het feit, dat geen gebied zo zwaar is getroffen door de ramp als Schouwen-Duiveland. De problemen, zeide hij. die met herstel samenhangen, zijn moeilijker dan die destijds op Walcheren. Commentaar op vonnissen Hamid en Azis (Van onze correspondent) Djakarta, 10 April Pedoman verklaart zich door het von nis, dat het Hooggerechtshof over sultai Hamid II heeft gewezen, bevredigend Het acht het vonnis echter jui'idiscl zwak, omdat het te berde gebracht- feitenmateriaal zijns inziens onvoldoend- was. Minxbar Indonesia komt inzake he vonnis tegen Azis terug op de vraag o de verdachte destijds vrijgeleide is be loofd of niet. De beweringen van Azi op dit stuk zijn nimmer tegengesproker Indien Azis inderdaad vrijwaring is toe dan behoort deze belofte, naa het blad meent, ook te worden gehono reei-d. Het doet een beroep op de pi-esi dent om deze aangelegenheid in aanmer king te nemen bij de behandeling van ee: eventueel binnenkomend verzoek or gratie. Grootste haventopkraan van Europa in Rotterdam (Van onze correspondent) Rotterdam, 10 Apri De technische outillage van de H.A.I te Rotterdam is uitgebreid met ee haventopkraan, welke als de sterkst van het Eui-opese continent mag worde beschouwd. Deze kraan kan bij ee vlucht van 20 meter 20 ton hgsen en o dertig meter 10 ton. Gewone haver kranen hebben een hijsvermogen va 5 ton. Deze nieuwe, speciaal gecor strueerde kraan is veiTïjdbaar; hij ka behalve hgsen ook 360° zwenken e „toppen". De kraan is 58 m hoog en weegt 20 ton. Hij loopt op een 600 Volt gelglt stx-oommotor. Als test werd een vracli met 25 overbelasting gehesen. 1 f

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2