Luxemburg sag twee vorstenkinderen in het huwelijk treden Voorlopig meer soepelheid bij de loonvorming IH1 ft'-rxen/ 0VERAL Drie-en-vijftigste lijst van slachtoffers watersnood TBC-BESTRIJDING BLIJFT NOODZAKELIJK ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 10 APRIL 1953 3 N eer geknield op de treden van het altaar van de Notre Dame te Luxemburg wisselen prinses Josephine-Charlotte van België 11 De kerkelijke plechtigheden zijn afgelopen, het jonge paar maakt zich op de kathedraal te verlaten; rechts de vader van en prins Jan van Luxemburg de gouden ringen. Rechts op de voorgrond koning Leopold III, die zijn dochter naar het I de bruid. Midden onder: H.M. koningin Juliana verlaat de kathedraal, vergezeld door kroonprins O lav van Noorwegen, altaar begeleidde, links prins Alexander, stiefbroeder van de bruid, die als sleepdrager fungeerde. Foto midden boven: Daarnaast Z.K.H. prins Bernhard met ex-koningin Marié-Josê van Italië, eveneens bij het verlaten van de Notre Dame. Rechts boven: een stralend jong paar op het balcon van het paleis omhet publiek voor de toejuichingen te danken. (Van onze militaire medewerker) VOOR de opbouw van onze strijd krachten te velde hebben we een nieuw Legerplan, dat op 1 October 1954 het gestelde doel moet hebben be reikt. Dan kan er bij mobilisatie één Legerkorps Worden gevormd, bestaande uit drie divisies plus legerkorpstroepen Hiervan is één divisie plus een deel van de legerkorpstroepen doorlopend paraat onder de wapenen, terwijl beide andere divisies en de rest der legerkorps troepen gemobiliseerd worden. Voor de vorming van de parate troepen wordt met ingang van de 1ste Juli a.s. een nieuw systeem ingevoerd, het z.g fillersysteem. Men zal zich herinneren hoe dit zal werken: Elke 2 maanden komt 1/6 deel van de jaar klas se bij de depots onder de wapenen, wordt daar vier maanden opgeleid en gaat dan over naar het veldleger, om in de parate divisie de opleiding In hoger verband voort te zetten en de rest van de eerste oefentijd, dus 16 maanden, daar uit te dienen.' Gelijktijdig gaat het oudste 1/8 deel met groot vérlof. Tweemaandelijks wordt aldus 1/8 deel van de sterkte van de divisie vervangen: het oudste 1/8 deel gaat met groot verlof en wordt mobilisabel, het jongste 1/8 deel treedt de parate divisie binnen en vult de ge lederen weer op. Dit systeem nu heeft zijn waarde bij de legers van onze NATO-partners be wezen. Ons mede daarop gebaseerde nieuwe Legerplan verwierf de hoge waardering van het militaire comité van de NATO', dit zijn de verenigde chefs van staven, een gezelschap, dat moei lijk van militaire ondeskundigheid kan worden verdacht. Nochtans werd dit nieuwe plan in een deel der publieke oninie aan een onverdiende critïek onderworpen. Behalve, dat het filler- svsteem wordt aangevochten en van slechter allooi wordt geacht dan het oude systeem, verkondigt men de fabel, dat dit systeem, zelfs al heeft het voor delen voor de parate divisie, de waarde van de mob'h'sabele divisies sterk naar beneden drukt. legerplan inderdaad juist zou zijn, dan zou zij een ernstige afweging van voor- en nadelen van het oude en nieuwe plan alsnog onontbeerlijk maken. Men zou zich dan slechts kunnen afvragen hoe het mogelijk is dat zulk een belangrijk nadeel als lïïer gesignaleerd, aan de aan dacht van de corypheeën der krijgs kunde, verenigd in het Militaire Comité der NATO, heeft kunnen ontsnappen. Gelukkig voor dit comité is de critlek echter ongegrond. Erger1 is, dat juist door deze critiek onwillekeurig het ver trouwen in het nieuwe legerplan wordt 'ondermijnd, hetgeen niet in het belang van het land kan zijn. Wij menen daar om in dit algemene Landsbelang goed te doen in het kort uiteen te zetten, hoe het systeem van de mobilisabele en van de parate troepen een sluitend geheel vormt. SER. adviseert over loonbeheersing: VOLGENS de hier aan het woord zijnde schrijvers zouden de mobili sabele troepen voortaan nie.t meer bestaan uit compagnieën, bataljons en remmentsgevechtsa'roepen, die gezamen- liik zrin opgeleid, gezamenlijk hun dïénsttvid' bij de parate troepen hebben vervuld, gezamenlijk voor herhalings oefeningen ziin ongekomen en ook ,in hetzelfde verband zullen mobiliseren D't wn= bij het oude svsteem wel het geval. Nu zou men slechts van de parate 'divisies een aantal losse dienstplichti gen van allerlei rangen kriigen, die men onnieuw zou moeten indelen en in het teamwork van peloton. compa.gnie zou moeten oefenen. Zulk een samenraapse' zon men nimmer meer tot een sluitend geheel kunnen maken in vredestijd, zodat dit eerst bü mobilisatie zou kun nen geschieden. Daarmede zou dan tijd gemoeid ziin. zodat men het uitgesloten zou moeten achten, dat een dergelijke e-Pinobd'seerde eenheid binnen enkele dn o en to*- een week, oorlogsgereed zou ].-imv,ori ziin, een els, waaraan de mobili- trneoen volgens het, oudp svsteem we' zouden hebben kunnen voldoen. Wanneer deze critlek op het nieuwe ZOALS gezegd gaat elke twee maan den 1/8 deel van de parate divisie met groot verlof en wordt dan mobilisabel. Om een concreet voorbeeld te noemen. Van een compagnie van circa 160 man gaan op 1 Januari 1952 20 man met groot verlof. Op 1 Maart wederom 20 man, op 1 Mei nogmaals, enz. De laatste 20 man dus op 1 Maart 1953. Te beginnen met de eerste ploeg worden de ploegen ingeschreven in de mobilisa- tie-registers van een mobilisabele divisie op dezelfde plaats en in de zelfdefunctie en in hetzelfde ream, waarin zij bij de parate troepen hebben gediend. Op 1 Maart 1953 is de gehele compagnie van de parate divisie dus overgegaan naar de mobilisabele divisie en daar in de registers ingeschre ven. Wordt de compagnie op dat mo ment voor herhalingsoefening opgeroe pen, dan treedt zij precies zo aan als zij sinds 1 Januari 1952 In ploegen met groot verlof is gegaan. Zij is dus een getrouwe copie van de compagnie bij de parate divisie. Nochtans met één verschil! De beroepskern van 20 van de officieren en het kader, is bij de parate divisie achtergebleven. Hun plaatsen worden ingenomen door offi cieren en onderofficieren, die reeds in deze functie bij de parate divisie zijn opgeleid en dus het team kennen, dat zij in de mobilisabele divisie te commande ren krijgen. Van 1 Maart 1953 af is dus de parate divisie, die op 1 Januari 1952 begon groot-verlof gangers af te stoten naar de mobilisabele divisies, weer als mobilisabele divisie bijeen, zodat deze bestaat uit compagnieën, bataljons, batterijen, regimentsgevechts groepen enz., die gezamenlijk in de parate divisie 16 maanden hebben gediend dus vier maanden langer dan volgens het oude systeem, toen men eerst na 8 maanden depotopleiding naar de parate divisie overging. In dit on gewijzigde verband kunnen de mobilisa bele divisies dus ook voor herhalings oefeningen opkomen en mobiliseren. Zjj zullen in het laatste geval niet minder snel oorlogsgereed zijn, dan hij het oude systeem. Het enige nadeel is, dat de mobilisabele divisie eerst in haar gehee.' mobilisabel Is 14 maanden nadat de eerste ploeg met groot verlof gaat. Dit is een nadeel, dat het oude systeem niet kende Het is echter van ondergeschikte betekenis, als straks het gehele systeem is doorgewerkt, d.w.z. wanneer zes jaarklassen grootverlofgangers beschik baar komen voor het veldleger en de oudere jaarklassen voor de territoriale verdediging. Doch tegenover dit geringe nadeel staan de grote, door het militaire comité der NATO terecht erkende voor delen. Een zo krachtie moeelijk parate divisie achten wij van het grootste belang. Op 20 Maart heeft de Sociaal-Econo mische Raad aan de minister van Sociale Zaken en Volkshuisvesting advies uit gebracht inzake het in de naaste toe komst te volgen systeem van loon beheersing. De kleinst mogelijke meerderheid van de Raad is voorstander van het invoeren van een marge-politiek, boven en be neden de richtlijnlonen, binnen welke marges de betrokken werkgevers- en werknemersorganisaties vrij zouden zijn de lonen vast te stellen. Een deel van deze meerderheid is van mening, dat de marge alleen boven de richtlijnionen dient te gelden. De grootst mogelijke minderheid van de Raad wijst een margepolitiek bij de loonbeheersing van de hand. Zoals blijkt is de S.E.R. verdeeld wat betreft de op langere termijn te voeren loonpolitiek. Wel is het mogelijk geble ken voor de naaste toekomst een gedragslijn vast te stellen, waarmede de S.E.R. zich in zijn geheel heeft kunnen verenigen. Voor de eerstkomende periode van 1 a 2 jaar kan naar de mening van de S.E.R. aan de wenselijkheid tot gro tere soepelheid in de loonvorming tege moet worden gekomen, door bij de beoordeling van de vaststelling van de basisionen, behalve met de bestaande algemene objectieve normen, zoals werk- classificatie, tarifiëring e.d. rekening te houden met de stand van de werk gelegenheid. Daarnaast zou de aanwezige lexibiliteit in de secundaire arbeids voorwaarden bestendigd dienen te blijven en in voorkomende gevallen ook nader toepassing dienen te vinden. Daarbij wordt gedacht aan toepassing van scho- lings- en omscholingspremies en het aan brengen van een differentiatie in de jeugdlonen in verband met de vakoplei ding. Ten slotte meent de S.E.R., dat de huidige organisatie van de loonpolitiek voorshands gehandhaafd moet worden. Een uiteindelijk besluit ter zake van het vaststellen van loonregelingen dient der halve nog door het college van rijks bemiddelaars te worden genomen. (Ingez. med.-advertentie) Zó wordt „Aspirin" in Japan geschreven. Ook in het land van de rgzende zon wordt verkoud heid bestreden met Aspirin, evenals in Nederland. Aspirin is alleen echt met het Bayer- f a kruis, het symbool van vertrouwen. Aspirin MOl&UtKUtï, TER WERElD Benelux-camité's vierden vorstelijk huwelijk Het comité Benelux, afdeling Utrecht heeft gisteren ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Josephine Charlot te van België en prins Jan van Luxem burg, in de Dietse Taveerne te Utrecht een „afternoon-party" en een Benelux- bal gehouden. In Den Haag gaf de afdeling 's-Graven- hage van het Benelux-comité gisteren een drukbezochte receptie. Als opvolger van kolonel A. Schouten, garnizoenscommandant Utrecht, is benoemd kolonel A. Rosmul- ler te Arnhem. Dronken automobilist gestraft (Van onze correspondent) Breda, 10 April Twaalf maanden gevangenisstraf, acht maanden voorwaardelijk, met aftrek van het voorarrest en een jaar intrekking van het rijbewijs, was de straf, welke de Bredase rechtbank gistermorgen gaf aan een verdachte uit Sleeuwijk, die veertien dagen geleden terecht stond wegens het veroorzaken van een dodelijke aanrijding op de Veer- scheweg onder Oosterliout. De man had zijn auto bestuurd onder invloed van al cohol, was plotseling het fietspad opge reden en had daarbij drie wielrijders ge raakt. Twee van hen kwamen om het leven. Eén dode, één gewonde Auto door trein gegrepen op onbewaakte overweg Gisteravond omstreeks acht uur is op een onbewaakte overweg bij Maarlant een bestelwagen gegrepen door de trein uit Luik, die op weg was naar Maas tricht. Een van de drie inzittenden van de auto, de 47-jarige G. Pennings uit Maastricht, werd gedood, de chauffeur werd in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De machinist van de trein heeft ver klaard, dat hij de koplampen van de bestelauto wel heeft gezien. De auto was voor de onbewaakte overweg gestopt, maar was daarna weer doorgereden. De locomotief heeft de auto aan de voor zijde gegrepen en enkele tientallen meters meegesleurd. Het lijk van P. werd later op de spoorbaan aangetrof fen. Het voorlopig onderzoek werd om half elf gesloten, waarna de trein de reis kon voortzetten. Het informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis heeft een 53e lijst van geborgen en geïdentificeerde slacht offers van de watersnood uitgegeven, luidende KRUININGEN Willem Rijkse, geb. 14.3.43 te 's-Heer Arendskerké, Grintweg 5. OOSTERLAND Karei Meerman, geb. 22.10.80, Bos- blokdreef A 303. OUDE TONGE Nieuwaal, geb. Jan van Stationsweg 77. OUWERKERK Adriaan de Valk, geb. 9.12.90, Nieuwerkerk, Ouwerkerk i 172. STAVENISSE Wlllemtje OosdijkDe Vos, geb. 28.6.23 te Stavenisse, echtg. van Mari- nus Oosdijk, Kerkstraat A 345 en Pieter Wielaard, geb. 10.6.47 te Stavenisse, Kerkstraat A 323 a. STELLENDAM Gerda Bilkes, geb. 8.3.43 te Stellen dam, Voorstraat 113. Abraham Breederveld geb. 19.9.34 te Ouddorp, Wijk II 5a. Teuntje Breederveld. gëb. 20.3.33 te Stellendam, dochter van Jan Breeder veld, Pr. Wilhelminalaan 2. Thomas Breederveld, geb. 20.10.93 te Goedereede, Wijk 2, 5a. Christoffel Jan Bijdevaate, geb. 4.1.78 te Ellemeet, Wijk 2. 8. Maarten van Oostenbrugge, geb. 29.1.44, Wijk 2, 17. Z1ERIKZEE Cornelia den BoerDe Ruyter, geb. 26.5.12 te Kerkwerve, Zuidhoek D 573. Leentje Hillebrandv. d. Hoek, geb. 25.7.18 te Nieuwerkerk, echtg. van Martinus Hillebrand, Gouwerveer D 609. 'S-GRAVENDEEL Aanvulling op de eerste verliesUjst 4.2.53: thans geborgen: Pletemella Prancijntie KraakStolk, geb. 16.8.31 te Strïien, echtgenote van Arie Kraak, Molendijk 80. Dr Muntendam: Sterftecijfer niet onbelangrijk gedaald (Van een onzer verslaggevers) Aan de vooravond van de Emma- •bloem-collecte, die dit jaar in de periode tussen 13 en 26 April wordt gehouden (in Amsterdam op 25 April en in Den' Haag op 18 April), heeft de Staats secretaris van Volksgezondheid dr P. Muntendam op een persconferentie enige mededelingen gedaan. Hij wees op de constante daling van de sterfte en óp de evenzeer duidelijke, hoewel veel minder sterk uitgesproken daling van de ziektecijfers, dus de nieuwe gevallen, die op de consultatiebureaux worden gevonden. Dit betekent echter geenszins, dat wij de situatie beheer sen. De tuberculose is in ons land gedaald tot een punt, dat de stoutste verwach tingen overtreft. Een sterfte van IS per 100.000 inwoners in 1952 is verbluf fend, als men bedenkt dat dit cijfer bij de eeuwwisseling om de 200 lag. Dit betekent echter, dat in 1952 nog altijd 1276 Nederlanders aan tuberculose overleden en dat t.b.c. nog steeds als de gevaarlijkste besmettelijke ziekte in ons land moet ivorden beschouwd. Ook bij de ziektecijfers is een daling /waar te nemen. Werden in 1948 onge veer 18.000 nieuwe gevallen op de consultatiebureaux ontdekt, in 1952 was dit aantal gedaald tot bijna 14000. Wat betekenen echter deze 14.000 gevallen? In de eei'ste plaats het per soonlijk leed en in de tweede plaats verlies aan productiviteit. Een juiste raming van het economische verlies is moeilijk te maken; het bedrag van 100 mil Hoen wordt echter gemakkelijk overschreden. Dr Muntendam deed een dringend be roep op het Nederlandse volk de Em- mabloem-colleete dit jaar een record opbrengst te laten opleveren ook al. omdat de Nederlandse Centrale Ver eniging dit jaar vijftig jaar bestaat en mede om te helpen een fonds in het leven te roepen voor de t.b.c.-bestrij- ding in de rampgebieden. Wij vernamen in dit verband, dat het t.b.c.-onderzoek in de rampgebie den, met name in Noord-Brabant, voor lopig moest worden uitgesteld, omdat de bewoners geëvacueerd waren ter wijl het onderzoek in Zeeland, waar de Inwoners van nog1 slechts enke'.e plaatsen moesten worden onderzocht, lit feite gedeeltelijk tevergeefs is ge- Ingez. med.-advertentie) Het malcen van een Limerick Eist dwaasheid van 'n slimmerik Tip nu geeft genoeg joiyt Dat wijs- met dwaasheid vrijt En dwaasheid wordt niet hinderlijk '/llf.Mfl weest. Ten slotte zij nog vermeld, dat ten behoeve van automobilisten dit jaar, naast de traditioneel geworden Emmabloem-clip een schildje en/of een vlaggetje verkrijgbaar zal worden gesteld. Tentoonstelling over documentreproductie (Van onze Haagse redacteur) Van 15 tot en met 18 April a.s. wordt in het Kurhaus te Scheveningen de der de tentoonstelling over documentrepro ductie gehouden, georganiseerd door het Genootschap voor Documentreproductie, waarin de handelaren zijn verenigd te zamen met overheidslichamen en be drijfsleven, die van de documentrepro ductie op een of andere wijze gébruik maken. Wie schrijft, die blijft, aldus een oud gezegde, maar het geschreven en gedrukte stuk staat aan vele gevaren bloot. De oorlogsjaren hebben dat wel ondubbelzinnig bewezen en de jongste stormramp heeft nog eens aangetoond, dat men met archieven e. d. niet voor zichtig genoeg kan zijn. Maar in menig bedrijf en in vele archieven en biblio theken begint meer en rpeer nog een ander probleem een belangrijke rol te spelen, namelijk het gebrek aan plaats ruimte. Het verloren gaan van belang rijke documenten is evenmin lang niet denkbeeldig en het is dan ook te begrij pen, dat er naar middelen is gezocht om aan al deze problemen het hoofd te bie den. De microtechniek o. a. heeft een oplossing gebracht voor het gebrek aan plaatsruimte. Maar op het gebied van documentreproductie zijn er no1- ver scheidene andere mogelijkheden en daar van zal de aanstaande tentoonstelling een duidelijk beeld geven. Tijdens dc ex positie zullen ook lezingên worden ge houden en films worden vertoond. Doodslag door Ambonees in hoger beroep Voor het gerechtshof te Leeuwarden heeft de procureur generaal ln hoger beroep tegen de 37-jarige Ambonees, die in het woonoord Geesbrug een mede-kampbewoner met een aantal pistoolschoten van het leven beroofde, bevestiging van het vonnis van de Asser rechtbank namelijk zes jaar gevangenisstraf geëist. FINS SCHIP VAN STAPEL GELOPEN Op de scheepswerf De Biesbosch te Dordrecht is gistermiddag het voor Finse rekening gebouwde vrachtschip Martti Lagnar van stapel gelopen. Het schip is gebouwd in opdracht van de Lovisa Rederi Aktiebolag in Lovisa en bestemd voor algemèen vrachtvervoer. Het is 113 meter lang en heeft een draagvermogen van 4900 ton.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1