Azis veroordeeld tot 14 jaar V onnis tegen Hamid wekt geen beroering Holland-Avond teKaratsji ten bate van het Rampenfonds Wessel flM/ Burgemeester van Stellendam legt noden aan adoptie-comité voor Evacuatiebevel KAN BURGEMEESTER ZICH OP GEMEENTEWET BFROEPEN? DE Productie van turf neemt snel af MENKES 52e Lijst slachtoffers watersnood ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 9 APRIL 1953 3 TELKENJARE sinds de bevrijding moeten er by het naderen van Ko ninginnedag en de herdenking der bevrijding „beslissingen" worden geno men. Dat wil zeggen, dat de Stichting van de Ai-beid, het College van Rijksbe- middelaars en de Regering moeten advi seren en moeizaam tot een besluit moe ten komen, welke gedragslijn men dit maal weer zal volgen. In de ontredde ring van de eerste jaren na de oorlog was het begrijpelijk, dat men zich over de viering van deze dagen telkens op nieuw moest beraden. Nu wij echter in Nederland tot een stabieler situatie zijn teruggekeerd, is het moeilijk aanvaard- baai-, dat men bij deze nationale hoogtij dagen met opportuniteits-decisies zou volstaan. Ook hier behoort men een vaste lijn te volgen. Het is dan ook de hoogste tijd om ten minste de grondslag te leggen voor een traditie. Wanneer men kijkt naar de simpele realiteit, moet men erkennen, dat het vieren van de bevrijdingsdag op de vijfde Mei geen algemeen weerklank heeft ge vonden in ons volk. Al heeft men dan fezucht onder de bezetting, al heeft men an gejuicht bij de bevrijding, niettemin heeft het Nederlandse volk blijkbaar niet het gevoel kunnen opbrengen om zijn dankbaarheid te projecteren in de viering van één nationale bevrijdingsdag. Na tuurlijk zijn hiervoor diverse „verzach tende'' omstandigheden. De bevrijding in het Zuiden, in het Oosten en in het Wes ten van ons land heeft op verschillende data plaats gehad. De verjaardag van koningin Juliana, de „officiële" bevrij dingsdag van de vijfde Mei, liggen, wat de kalender betreft, zeer dicht bij elkaar. En de economische omstandigheden, vooral van de eerste jaren na de oorlog, waven dusdanig, dat het productie-proces extra vrije dagen niet lijden kon. Wel licht zette het uitblijven van een werke lijke vrede en de zórgen over de koude oorlog ook een domper op het feestge juich van de bevrijdingsdag. Vaststaat, dat de herdenking van de doden op de avond van de bevrijding ieder jaar met eerbied en sober, indrukwekkend cere monieel geschiedt. DIT jaar heeft de Stichting van de Arbeid het College van Rijksbemid delaars verzocht, op de dertigste April een halve vrije dag te geven ter viering van de Koninginnedag. Het be stuur van de Stichting van de Arbeid gaat daarbij uit van het streven in ons land te komen tot één feestdag van waarlijk nationaal karakter. Op grond van dit verzoek heeft het College van Rijksbemiddelaars beslist, dat de tot nog toe geldende vergunning van een halve vrije dag met behoud van loon op de vijfde Mei, voortaan zal gelden voor de Koninginnedag. Intussen kwam er van de zijde van de regering een zeer vaag en zeer onduidelijk communiqué. Daarin wees de regering er op, „dat hiermede weliswaar een sterker accent wordt ge legd op de feestviering op 30 April, doch dat de 5de Mei als de nationale bevrij dingsdag zal blijven worden gevierd." Op die dag aldus de regering zal wor den gevlagd en de radio zal een speciaal programma uitzenden. Of bij deze ma gere vinding nog sprake is van een wer kelijk feest wagen wij te betwijfelen. In tussen heeft het Tweede-Kamerlid, de heer Nederhorst (P.v.d.A.) in een schrif telijke vraag aan de regering handhaving van de 5de Mei als feestdag bepleit. Van de in deze vraag tot uiting gekomen critiek kunnen wij vooral onderschrijven, dat een wisselend beleid ook in dit op zicht uit den boze is. DE vorige zomer op een bijeenkomst van Oranjecomité's te Breda en ook kortgeleden zijn er stemmen opgegaan om o.a. met het oog op de weersomstandigheden, te geraken tot één nationale feestdag, te plaatsen op het einde van de zomer. Al levert hier het bevriende Engeland een illuster voor beeld. toch kunnen wij slechts weinig sympathie gevoelen voor dit „rangeren" met Koninginnedag. Trouwens, op de vergadering te Breda kwam destijds dui delijk tot uiting, dat de suggestie van één Oranjedag op de 6de September, door het Koninklijk Huis was afgewezen. Hoe dit ook zij. de gedachte van een nationale feestdag op de 5de Mei, blijkt moeilijk wortel te schieten bij ons volk. Daarom menen wij, dat men met volledig intact laten van de indrukwekkende her denking op de bevrijdingsavond, in ieder geval de verjaardag van koningin Juliana, dus de 30e April, moet maken tot een waarlijk nationale feestdag. Maar laat men dan tevens breken met het systeem van een halve dag en half werk. Evenals vóór de oorlog behoren zowel de overheid als het bedrijfsleven op Koninginnedag „royaal" te zijn met het geven van een vrije dag. Wij be twijfelen ten zeerste, of het productie proces niet in staat is voor een werkelijk nationale gedenkdag deze volle „uitval"- dag te dragen. Trouwens, een werkelijk levende, nationale feestdag mag men niet met materiële maatstaven meten. In het Huis van Oranje ziet Nederland het symbool van de bescherming en de verdediging van zijn rechten en vrij heden. Aan het Huis van Oranie dankt Nederland zijn bestaan als zelfstandig volk. Het i3 ermede verbonden in een prachtige traditie. Daarom gaat de vie ring van de Koninginnedag uit boven het persoonlijke. Wat men ook moge be slissen over de herdenking der bevrij ding, wij vertrouwen dat, evenals vóór de oorlog, de Koninginnedag zal worden tot een feestdag voor het gehele volk. Maar dan ook geen halve maatregelen, doch een volledige feestviering als mar kant teken van onze nationale sar horigheid. De Amerikaanse ambassadeur in ons land. de heer Selden Chapin, reikte gis termorgen i» zijn ambtswoning in Den Haag een aantal Medals of Freedom uit aan personen, die zich in het verzet ver dienstelijk hebben gemaakt.. De direc teur van het Kabinet der Koningin, Verzoek om gratie wordt ingediend Met een pijl in het oog geschoten „Zal ik je petje eens van je hoofd schieten?", vroeg een met een pijl en boog gewapend meisje van negen te Delft aan een jongetje van vijf jaar. „Ja", zei het jongetje en het meisje schoot. Zij raakte echter niet het petje, doch een oog van het ventje en wel zo danig dat het door een oogarts in be handeling moest worden genomen. De oogarts deelde mee dat dit reeds het vijfde geval was van die aard, dat hij onder behandeling kreeg. Vakschool voor kleermakers bestaat halve eeuw De Vakschool voor Kleermakers te Utrecht (sinds enkele aren „technische school voor het kledingbedrijf" geheten bestaat 15 April vijftig jaar. De school telt thans ongeveer honderdtwïntig leer lingen en de avondschool vijf en zestig. De opleiding op de dagschool duurt vier jaar: de vakgroep kleermakerij neemt de examens af. Plannen voor de bouw van een nieuwe vakschool verkeren een vergevorderd stadium. Er moeten nog enkele zaken met het rijk geregeld worden. Het is de bedoeling dat begin 1954 met de bouw zal worden begonnen Deze nieuwe school komt in het zoge naamde plan-Lauwerecht, ten zuiden van het W. van Abcoudeplein te Utrecht De kosten zullen ruim zes ton bedragen, Ter gelegenheid van het gouden feest sal een tentoonstelling worden gehouden. In vele Indonesische kringen acht men AZIS te zwaar gestraft mej. mr M. A. Teilegen, zien wij hier de onderscheiding in ontvangst nemen. Geheel links de directeur-generaal van de PTT, de heer L. Neher, geheel rechts de commissaris der Koningin in Zee land, jhr mr A. F. C. de Casembroot, die beiden eveneens deze medaille ont- DE Krijgsraad te Djokja heeft Woens dag Andi Abdul Azis, tegen wie 16 jaar was geëist, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 14 jaar met aftrek van het voorarrest. In het vonnis over woog de rechter, dat als verzachtende omstandigheid in aanmerking kon wor den eenomen. dat destijds de staat van oorlog en beleg in Oost-Indonesië niet van kracht was. Voorts duidde de rech ter er op. dat Azis in een Nederlands milieu was opgevoed, waardoor hij ver vreemdde van de Indonesische nationali teit. Hij had bovendien onder de invloed gestaan van de federalisten en van voor aanstaande leden van het K.N.I.L. Bovendien had verdachte het ten laste gelegde eerlijk bekend. Volgens het vonnis gold als bezwaren de omstandigheid, dat Azis, die een militaire opstand voerde, enkele malen weigerde gevolg te geven aan de oproep naar Djakarta te komen. Hjj pleegde in- surbordinatie en voerde zijn actie kort na de overdracht van de souvereiniteit toen de A.P.R.I.S. juist tot taak had de veiligheid te handhaven. De naam var Indonesia in de internationale werelc' Kon. Shell laboratorium bestond kwart eeuw Zeer velen kwamen gisteren prof. ir J. J. Broeze en diens naaste medewer kers gelukwensen met het zilveren ju bileum van het Koninklijke Shell labora torium te Delft. Dit laboratorium, waar ongeveer 200 personen werken, hield zich oorspronkelijk in hoofdzaak bezig met technische problemen rondom het ver- brandings- en smeringsonderzoek. La ter volgden mechanische vraagstukken voor raffinaderij- en andere installaties. Studie over de techniek van aardolie winning en verbetering en ontwikkeling van apparaturen behoren thans mede tot zijn taken, alsook de techniek van het verwerken van aardolieproducten, in het bijzonder stromingsproblemen en raagstukken betreffende stof- en •armte-overdracht. Personeel voor het regelen en meten in productieprocessen wordt in het laboratorium opgeleid Het personeel van het laboratorium heeft ter gelegenheid van het jubileum door de Delftse kunstenaar G. L. M. de Brauwere in het trappenhuis van het hoofdgebouw twee wandschilderingen laten maken. Het zijn symbolische vi stellingen van de bevrijding en opgang van de menselijke geest en van de daar aan gepaard gaande technische ontwik keling en beheersing van de hulpbron nen in dit geval aardolie van Moeder Aarde. Burgemeester Reuter over brief van de Koningin „Een teken van menselijke gevoelens, dat de Duitsers bijzonder treft zo heeft de burgemeester van West-Berlijn prof. Ernst Reuter, de brief van koningin Juliana aan de president der Verenigde Staten genoemd, waarin zij verzocht heeft een internationale hulpactie ten behoeve van de Oostduitse vluchtelingen te organiseren. In een brief aan de Nederlandse con sul-generaal in Berlijn, de heer A. Mil- lenaar, zegt de burgemeester: „De brief van Hare Majesteit zal er zeker toe bij dragen, dat de toenemende bereidwil ligheid van de gehele wereld om het vluchtelingenprobleem als een verschijn sel van de crisis, waarin wij leven, te zien verder wordt gestimuleerd." Prof. Reuter spreekt ten slotte de overtuiging uit, dat dit vraagstuk op den duur niet slechts als een Duits, maar ook als een internationale kwestie moet worden be schouwd. Kind speelde met lucifers: Boerderij in de as gelegd Gistermiddag is te Steentil, gemeente Aduard, een boerderij in de as gelegd. Slechts het woonhuis bleef gespaard. Ook het vee, de landbouwgereedschap pen en het meubilair uit de boerderij konden worden gered. De brand is ont staan doordat het vierjarig dochtertje van de bewoner in de schuur met een doosje lucifers het hooi in brand had gestoken. De schade is zeer aanzienlijk. Neem, als U last hebt van een SLECHTE SPIJS VER TERING 's avonds vóór hel slapen gaan, VICHY PILLEN Zij regelen de galafschciding en rorgen voor normale ontlasting. Let vooral op de juiste naam en het blauwe doosje VICHY PILLEN had hij besmeurd. De rechter herinnerde in dit verband aan de uitspraak van nu- Van Kleffens in de Veiligheidsraad, vol gens welke duizend sultans Indonesië niet veilig konden maken. Hetgeen Azis deed was even erg, als hetgeen Wester ling in West-Java volvoerde, al ver klaarde Azis ook, dat er tussen beide gebeurtenissen geen verband bestond. Dj verdachte had. naar de rechter meen de. op de hoogte moeten zijn van het streven om de beweging van Westerlin; uit te breiden tot Oost-Indonesië. Azis deelde mede, dat hij zich zou neerleggen bij het vonnis en niet in hoger beroep zou gaan, maar de Presi dent gratie zou vragen. Generaal Hasselman naar de V.S. Luitenant-generaal Hasselman, chef van de generale staf, zal in Mei a.s. een bezoek van drie weken aan de Verenig de Staten brengen, zo vernam A. P. Hij zal besprekingen voeren op het Ameri kaanse ministerie van Defensie over het programma voor de wederzijdse veilij, heid. Hij zal generaal Omar Bradley, voorzitter van de gezamenlijke staf chefs, en generaal L. Lawtin Collins, staf che£ van het leger-, ontmoeten. Ver der brengt hij een bezoek aan het National War College te Washington en aan verschillende militaire werken el ders in de Verenigde Staten. (Van onze correspondent) Djakarta, 9 April HET vonnis, dat het Hooggerechtshof over Sultan Hamid II heeft uitge sproken veroorzaakte te Djakarta generlei beroering. Wel tracht Merdeka de indruk te vestigen, dat het vonnis onrust verwekt, doch daarvoor is geen enkel teken aanwezig. Merdeka oefende destijds scherpe critiek uit op de eis van 18 jaar gevangenisstraf, die het blad veel te laag achtte. Het blad gaf thans een suggestief verslag van de eind zit ting. waardoor het de schijn wekte, alsof het te verwachten zou zyn. dat het vonnis grote beweging zou veroorzaken. De commentaren van de pers weer spiegelden uiteenlopende meningen, doch zij verraden al evenmin enige op gewondenheid. De Mimbar Indonesia noemt het vonnis vrij redelijk, doch meent, dat het enigszins aan de zware kant is uitgevallen vergeleken bij de vonnissen, die destijds tegen de aan hangers van Tan Malakka werden ge wezen. Het blad meent, dat een juiste vergelijking pas dan mogelijk zal zijn, wanneer de aanstichters van de 17 Oc tober-affaire worden gevonnist, hetgeen thans helaas nog niet het geval is. Abadii achtte het vonnis redelijk, doch aan de lichte kant. Het blad prijst het Hof voor de correcte behandeling. Pemendangan gispt de houding van de President als te zacht en het vonnis als te licht. Het blad maakt een oryp- tische toespeling op de gang van het proces door te zeggen, dat ter terecht zitting bleek, dat er in Indonesië nog vele aanhangers van Westerling werden gevonden, zelfs in regeringskringen. De reacties van de pers geven de pu- Dr POS KOMT NAAR NEDERLAND De vertegenwoordiger van Suriname in Nederland dr Pos, die is aangezocht voor het premierschap in Suriname, zal zich op 16 April naar Nederland be geven. De fractie van de nationale partij Suriname heeft medegedeeld, dat zij zich pas na de behandeling van de be groting zal uitspreken over het door dr Pos opgestelde regeringsprogramma. „Het Nieuws" vernam, dat de be groting waarschijnlijk pas na de ope ning van het nieuwe zittingsiaar zal worden behandeld, dat is na 12 April. Het blad levert critiek op de fractie die dr Pos zes maanden in Suriname liet verblijven, alvorens deze mededeling te doen. President Perón heeft een nieuwe mi nister van Arbeid benoemd, namelijk Giavarini. een oud en verdienstelijk vak verenigingsleider en vanouds een pero nist, aldus het communiqué. blieke mening vrij goed weèr. De alge mene verwachting was intussen dat er een lichtere straf zou vodgen. Deze in druk heerste ook ter terechtzitting, toen bleek dat het Hof niet bereid was de primaire tenlastelegging als bewe zen te aanvaarden. Sommige waarne mers zijn de mening toegedaan, dat het Hof niet onwelwillend zou staan, te genover een eventueel door Sultan Ha mid II in te dienen verzoek om gratie. Opvallend was inderdaad de nadruk waarmede de President de Sultan op deze mogelijkheid wees. De algemene indruk is dan ook, dat een dergelijk ver zoek niet kansloos zou zijn. Dieper indruk dan het vonnis, dat over Sultan Hamid werd gestreken maakte het vonnis tegen Azis. Welke reacties dit in het nog altijd onrustige en sterk provincialistische Zuid-Celebes zal maken, valt op het ogenblik uiter aard niet te zeggen. Terwijl Hamid slechts weinig persoonlijke populariteit genoot en zijn zaak wel grote belang stelling wekte, doch de gevoelens vrij wel onberoerd liet, geniet Azis in be paalde kringen wel populariteit en deze is door zijn houding voor de Krijgsraad niet gedaald, doch eerder nog versterkt. Velen achten het vonnis tegen Azis dan ook bepaald zeer zwaar. Echter ook in zijn geval rekent men met de mogelijk heid van het verlenen van gratie. HERINNERINGSPENNING WATERSNOOD De firma C. J. Begeer te Utrecht heeft een herinneringspenning van de beeldhouwer Maarten Pauw in brons en in zilver uitgegeven. De netto-opbrengst komt geheel ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De uitgave is een groot succes geworden. Op de voorzijde van de penning is de waterwolf afgebeeld met het randschrift „na harde, ongelijke strijd", dat op de keerzijde wordt ver volgd:" „bouwt Holland met verbeten heid" om de afbeelding van twee arbei ders die een zandzak vullen. (Ingez. med.-advertentie) en de Gauss'se kromming Eeuwenlang had de meetkunde geteerd op het 5e axioma, maar„Hoe zit dat met gebogen vlakken?" zei toen Gauss. Voor ons niet zo best. Want prompt stond er in onze leerboeken, dat de som der hoeken van een drie hoek niet altijd 180" behoeft te zijn. Hoeveel aangenamer zijn ons dan de verrassingen van WESSEL. Ook een meetkundige, maar een die veel meer in onze „lijn" ligt. Zie bijv. nu Wessel's uitgebreide collectie multicolor- costuums. Het nieuwste van het nieuwste in Engelse kamgarens en met de rijke, vlotte snit, die elk Wessel- costuum kenmerkt. Wessel's prijs kaartjes missen echter elke „rijkdom". Bewijs: Multicolor-costuums v Sportcolberts vanaf Sportpantalons vanaf naf f. 145. - f. 56. - f. 39.75 Exclusieve herenkleding Kalverstraat 208, Amsterdam (Van een c verslaggevers) In de gistermiddag in de Oude Raad zaal van het stadhuis op de Groenmarkt te 's Gravenhage gehouden vergadering van het Haagse adoptiecomité Goede- reede-Ouddorp-Stellendam heeft de bur gemeester van Goedereede en Stellendam J. baron van Knobelsdorff een kort overzicht gegeven van de ramp, die op 1 Februari zijn beide gemeenten heeft ;etroffen. Stellendam is nu geheel droog _n bevrijd van modder, wrakhout en cadavers, zodat binnenkort 60 procent van de inwoners kan terugkeren. De rest van de bevolking zal nog moeten wach ten in verband met de ontstane woning nood. Men hoopt hiervoor een oplossing te vinden, door voor ongeveer veertig ge zinnen woonbarakken op te zetten. Een ander probleem betreft het meubi lair. 99 procent van de inwoners van Stellendam heeft zijn meubilair ver speeld. Aan onmiddellijke vervanging kan in deze gemeente, waar geen meubel zaken zijn, niet gedacht worden, ook al omdat de woningen, die bijna twee maanden onder water hebben gestaan nog vochtig zijn. zodat nieuw meubilair spoedig weer zou bederven. Tenslotte zijn er nog de problemen van electrici- teit, gas en watervoorziening. Een ander vraagstuk van de eerste orde betreft de recreatie. Er zijn plannen om, in samenwerking met de plaatse lijke afdeling van het Groene Kruis, een recreatiehuis te bouwen; voor de inrich ting hoopt men op steun van het Rampenfonds. De burgemeester van Den Haag M. A. Schokking verklaarde, dat Den Haag bereid is in de ruimste zin des woords te helpen bij de wederopbouw. Tijdens de korte discussie, die op de uiteenzetting volgde, werd besloten het vraagstuk van de meubelvoorziening van de terugkerende Stellendammers en de bouw en inrichting van woonbarakken en de mogelijke hulp, die Den Haag daarbij kan verlenen, in een vergadering van het kleine adoptiecomité onder het oog te zien. De grote vraag is echter nog steeds: Wat geeft het Rampenfonds en wat vergoedt het Rijk, want adoptiehulp moet alleen aanvullende hulp zijn. Hier over zal op korte termijn met het Rampenfonds overleg moeten worden ge pleegd. In de aanvang van de vergadering had de'burgemeester van 's-Gravenhage nog meegedeeld, dat de Haagse Maatschappij voor Pharmacie deze week zal beginnen met de herinrichting van de apotheek van de plaatselijke arts in Stellendam, opdat deze onmiddellijk na de terugkeer van de bevolking zijn praktijk zal kunnen hervatten. Ten aanzien van de gemeente Ouddorp deelde mr Schokking mede, dat de hulp van Den Haag zich hier wj schijnlijk in de naaste toekomst zal be perken tot technische hulp van het Ge meentelijk Waterleidingbedrijf voor de aanleg van een waterleiding die Oud dorp niet bezat. De ramp heeft dus voor deze gemeente ook nog een verbetering opgeleverd. De Nederlandse kolonie te Karatsji, ongeveer honderd man, heeft 19 Maart een Holland Evening gehouden ten bate van het Rampenfonds. Er werden een straatje met zeven Hollandse huisjes en een herberg „gebouwd", waarin echte jenever werd geschonken. In de huisjes werden typisch Nederlandse artikelen verkocht, waarvan vooral de Goudse pijpen en het Delfts Blauw onder het Pakistaanse publiek belangstelling von den. De avond bracht ongeveer fl8.l/00 den. De avond bracht ongeveer 18.400 op. Argumenten in hoger beroep (Van onze Haagse redacteur) TAE noodzaak van het ogenblik eiste evacuatie. Het gemeentebestuur van Zierikzee is volkomen te goeder trouw tot de conclusie gekomen, dat evacuatie nodig was. Aldus F. W. Adriaanse, die voor het gemeentebestuur van Zierikzee ais pleiter optrad in het kort geding, dat gisteren in hoger beroep diende voor de civiele kamer van het Haagse gerechtshof. Vóór de advocaat van het gemeente bestuur echter na de schorsing aan het woord kwam, heeft de pleiter van de middenstanders, die het kort geding hadden aangebonden, mr K. A. Keuning nog een aantal juridische argumenten tegen het evacuatie-bevel naar voren gebracht. Hij betoogde, dat de burge meester gebruik heeft gemaakt van bevoegdheden, die hem in de verste verte niet toekomen. De gemeentelijke overheid heeft gezocht naar een middel om de evacuatie te bewerkstelligen en men heeft daarvoor gegrepen naar de Gemeentewet, met name, waar bevoegd heden aan de burgemeester worden toegekend met betrekking tot de hand having van de openbare orde. Volgens pl. heeft de burgemeester zich ten onrechte op de gemeentewet beroepen. De burgemeester heeft zich van argumenten bediend, waarop de Gemeentewet niet doelt. Indien art. 217 van deze wet Inderdaad de panacée zou zjjn voor alle omstandigheden met be trekking tot de openbare orde, waarom heeft de wetgever dan de wet regelende de Staat van oorlog en beleg, de wet Bul- H tengewoon burgerlijk gezag en de wet Verplaatsing burgerbevolking in het leven geroepen, zo vroeg mr Keuning zich af; het kwam hem vreemd voor, dat de burgemeester onder geringere omstandigheden, dan in deze wetten voorzien, meer bevoegdheden zou heb ben. Volgens pl. heeft de burgemeester van Zierikzee dan ook gehandeld ln strijd met de bedoeling van art. 217 van de Gemeentewet. Mr Keunings' t%veede grief was, dat ln deze kwestie sprake Is van détourne- ment de pouvoir. De burgemeester heeft als doel evacuatie gehad en toen gegre pen naar de Gemeentewet. Maar die wet is er niet voor evacuatie. Bij verstoring van de openbare orde geeft men het bevel: „Gehoorzaamheid aan de wet, naar huis of geweld zal worden ge bruikt", maar in dit geval luidde het bevel niet naar huis, doch van huls. 1AD mr Keuning betoogd, dat ln wezen bij de wijziging van de Gemeentewet in 1931 geen ver andering van opzet bedoeld ls, mr Adriaanse, voor het gemeentebestuur van Zierikzee pleitende, was van een tegenovergesteld oordeel. Hij sprak als zijn mening uit, dat ln de wét regelende de Staat van oorlog en beleg, aan het militaire gezag bevoegdheden worden toegekend, die ln eerste aanleg zeker ook bij de burgemeester liggen. Er was wel degelijk van een noodtoestand sprake, volgens mr Adriaanse. „Als vijfentwintig halve garen blijven zitten, moet de burgemeester dan niet zeggen, dat zij uit hun huizen moeten gaan?" Mr Adriaanse beantwoordde deze vraag bevestigend. Er zou volgens pl. wel degelijk verrtorlng van de openbare orde zijn opgetreden. Indien de burgemeester had toegelaten, dat de bevolking van Zierikzee op een klein deel van de stad was samengedrongen. Er zouden aller lei ongewenste toestanden uit voortge komen zjjn. Openbare orde dient als een zeer ruim begrip te worden opgevat en zéker moet daaronder worden gerekend de veiligheid van het maatschappelijk leven. De gemeentewet spreekt van bewaring van orde, rust en veiligheid. Als geheel zal men moeten aannemen, dat de Gemeentewet evacuatie toestaat. Uitvoerig ging mr Adriaanse vervol- Eens na, dat de toestand' ln en om lerikzee Inderdaad evacuatie vereiste. Ter staving van dit betoog legde mr Adriaanse aan het hof talrijke kaar ten van de Rijkswaterstaat en door hem zelf gemaakte foto's van de toestand ln Zierikzee voor. Zierikzee verkeerde op de tweede dag reeds ln een uitzon deringspositie en er was voor het ge meentebestuur dus zeker alle reden voor grote bezorgdheid. Tijdens het hoogtij op Maandag 30 Maart jl. stond het water al weer tot aan de kerk. Volgens opgave van het Centraal bureau v. d. Statistiek is nog maar een kwart van het aantal woningen ln Zierikzee be woonbaar. Het zou onverantwoord zijn geweest, de bevolking daarin samen tr brengen. Inderdaad ls het thans In Zierikzee rustig, maar dat komt, omdat de burgemeester tjjdlg heeft Ingegrepen De pleiter van de middenstanders heeft de uitvoeringsmaatregelen van het evacuatie-bevel gecrltiseerd, maar in wezen gaat het alleen om de rechtma tigheid van dit bevel. Men heeft betoogd, dat de verzanding van de haven niet is doorgegaan. Inder daad, maar een waterstaatsautoriteit had de burgemeester op dit gevaar ge wezen. Had de burgemeester dit advies ln de wind moeten slaan? De nu ln aanleg zijnde zakkendam om de stadskern van Zierikzee betekent niet, dat er voldoende bescherming tegen het buitenwater ontstaat. Deze zakken dam kan wellicht de nog bewoonbare hulzen tegen verder verval beschermen. Of er noodzaak tot evacuatie was, was een zaak ter beoordeling van het bur gerlijk gezag en niet van de bewoners. Na re- en dupliek bepaalde de presi dent van 'het hof de uitspraak op 13 Mei a.s. Ds A. H. Algra visum voor Indonesië geweigerd Aan ds A. H. Algra, die door de zes samenwerkende Geref. kerken (art. 31 K.O.) in de provincie Groningen als missionnair predikant naar West-Borneo zou worden uitgezonden, maar wegens insubordinatie werd afgezet, is een visum voor Indonesië geweigerd. VERBLIJFSVERGUNNING NEDERLANDERS IN INDONESIË (Van onze correspondent) S o e r a b a j a, 9 April. De Nederlandse gemeenschap te Soe- rabaja heeft met bevreemding kennis genomen van de uitlating van minister Luns in de Tweede Kamer, volgens welke hem geen gevallen bekend waren, waarin Nederlanders, die voor de over dracht van de souvereiniteit in Indonesië hun dienstplicht vervulden, de toegan: of het verder veiblijf in Indonesië wei- ontzegd. De Vrije Pers schlijft, dat de minister merkwaardigerwijs de oorlogs vrijwilligers geheel en al buiten be schouwing laat. Juist aan oud-militairen van deze groep werd in verschillende gevallen het z.g. re-entry permit gewei gerd, dan wel de verblijfsvergunning in getrokken. Het is trouwens ook niet zeker dat dit bij dienstplichtigen niet het geval is geweest. Zo was bijv. de planter Dumas, die enkele maanden leden in Tandjong Priok van de iir gratiedienst te horen kreeg, dat hij terug moest keren naar Nederland, of schoon al zijn papieren in orde waren, een oud K.N.I.L.-man en geen oorlogs vrijwilliger. Het blad schrijft, dat het zeer benieuwd is te vernemen of de Kamer met het in elk geval onvolledige ministeriële antwoord genoegen Ernstige bezorgdheid in Emmen (Van onze correspondent) Emmen, 9 April In vervenerskringen te Emmen zijn. besprekingen gaande om te komen tot een aanzienlijke productiebeperking ge durende het komende seizoen. 89 van de verveners in het middenrayon heeft zich inmiddels bereid verklaard de pro ductie tot 60 in het noordelijk en 40 in het middenrayon te beperken. Deze maatregelen zijn nodig, doordat de afzet van de turf voortdurend en in snel tempo slechter wordt. De voorgestelde productieverminde ring komt neer op een verminderde werkgelegenheid van ruim 38.000 man- weken in de gemeenten Emmen, Odoom en Schoonebeek. De hieruit voort vloeiende werkloosheid zal men dit jaar in Emmen nog voor een belangrijk deel kunnen opvangen door het uitvoeren van een groot aantal belangrijke werken. Voor de toekomst baart deze ontwikke ling echter ernstige zorgen. NEDERLANDER TE SOERABAIA VERWOND (Van onze correspondent) Soerabaja, 9 April. Dinsdagavond is op de 30-jarige Neder landse employé van de B.P.M., de heer Lank Schuurman, ten huize van een kennis door een onbekende, vermoe delijk een Indonesiër, met een revolver geschoten, nadat op hem een poging tot afpersing was gedaan. De heer Elink Schuurman werd getroffen in de rech terarm en in de rug. Zijn toestand is niet ernstig. De aanslag was te midden van de bijna volmaakte rust die in Soerabaja heerst, als men de in verband met de Lebaran toenemende diefstallen niet mederekent, een verrassing. In het Banjoewangise is enige onrust gewekt door een overval op de rubberonderne ming van Francis Peek, waarbij 3500 roepia werd geroofd, maar waarbij niemand werd verwond. Deze aanslag zou, naar men zegt, uitgevoerd zijn door dezelfde bende, die onlangs de Neder landse planter Timmermans vermoordde, Gemeenteprogram van de C.H.U. vastgesteld In de gisteren te Amsterdam voortge zette vergadering van de Christelijk- Historische Unie is het ontwerp gemeen teprogram. zoals dat na verwerking van de verscheidene amendementen der kiesverenigingen was samengesteld, aangenomen. In de plaats van de af tredende hoofdbestuursleden de heren W. J. van Muiswinkel, W. Nauta en prof. dr G. C. van Niftrik, werden ge kozen de heren J. Richter (Rijswijk), M. Gerbrandy (Nijland-Fr.) en ds van Harten (Delft). Prof. Van Nif trik werd tot adviserend lid van het be stuur benoemd. De vergadering nam het voorstel van de kiesvereniging in de C.H. Kamer kring Den Helder aan. dat een commis sie zal nagaan welke de mogelijkheden zijn voor de Unie om een eigen dagblad te verkrijgen. Het hoofdbestuur had in zjjn advies op dit voorstel o.m. opge merkt, dat het gezien de ervaringen in het jongste verleden het weinig vrucht dragend achtte thans een dergelijk onderzoek te doen instellen. Voorts kwam nog aan de orde een voorstel van de kiesvereniging Wassenaar om de mogelijkheid te onderzoeken van de oprichting van een studiecentrum. Het hoofdbestuur had geen bezwaar, hoe wel het de voordélen niet aanstonds vond opwegen tegen de aan een studie centrum verbonden nadelen van een zijdige politieke voorlichting, om aan het verzoek van Wassenaar te voldoen. Kasteel Twickel aan een Stichting overgedragen (Van onze correspondent) D e 1 d e n, 9 April. Op 7 April is ten overstaan van nota ris Zwart te Amsterdam de schenkings- acte gepasseerd, waarbij het kasteel Twickel met de daaronder behorende grondeigendommen in de gemeenten Ambt- en Stad Delden, Hengelo en Borne door Vrouwe M. baronesse van Heeckeren van Wassenaar geboren gravin Bentlnck van Zuvlestein. werden overgedragen aan de „Stichting Twickel". Het doel hiervan is om kasteel, park en landgoed, de waarde volle inhoud van het kasteel en het om vangrijke archief, als één samenhangend geheel als een historisch en natuur monument voor het nageslacht te be waren. De Vrouwe van Twickel wordt presidente van de Stichting. Dr J. H. van Heek te *s Heerenberg heeft in October een beroep gedaan op de minister van Financiën om vrijstel ling van schenkingsrecht te verlenen, aan welk verzoek de minister heeft vol daan. Zes jaar geleden zijn de besprekingen over deze zaak begonnen. De vrees be stond, dat het gehele bezit van Twickel, dat 4000 ha bedraagt, het lot zou onder gaan van. zovele andere landgoederen in Nederland. Het kasteel is ontstaan in verschil lende bouwperioden, maar de rijkdom der 18e eeuw is dominerend. In dat ttfd- nerk is ook de zeer belangrijke biblio theek ontstaan. f Ingez. med.-advertentie) Het informatiebureau van het Rode Kruis heeft de 52e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. DREISCHOR Janna Maart je Goemans-Verhulst, geb. 30-1-20, echtgenote van J. H. Goemans. laatste adres: Helleweg P 85. ELLEMEET Margaretha de Kater-Gast. geb. 29- 4-83 te Ellemeet, echtgenote van Nico- laas de Kater, laatste adres: no. 63. 's GRAVENDEEL Willem Gijs Heyden, geb. 22-3-40 te 's Gravendeel, laatste adres Molendijk 90; Maria Verdonk, geb. 24-5-10 te 's Gravendeel, gescheiden van Herman Jacob Heijden, laatste adres: Molendijk 70. KRUININGEN Neeitje Hendrlka Balkenende-de Dreu, geb, 10-8-02 te Driewegen, echtgenote van Dirk Balkenende, laatste adres; Wittesteeweg 1. OUDE TONGE Herbert Fris, geb. 16-5-03, laatste adres B 66; Nelly Groenendijk, geb. 13- 11-31, laatste adres: Julianastraat 2; Jacomina Holleman-Gebraad, geb. 7-6- 98. echtgenote van Laurens Holleman, laatste adres: Julianastraat 5; Adrianus van Peperstraten, geb. 21-11-83. laatste adres B 69; Hubertus van Peperstraten, geb. 23-8-35, laatste adres: B 54 HONTENISSE Aanvulling op de le verlieslost, dd. 4-2-53. Thans geborgen. Agnes Maria de Smit, geb. 25-9-28 te Hontenisse, laatste adres: Hulst, Langebellingstraat 44; Desiré de Smit, geb. 19-11-S4 te Graauw en Langendam, laatste adres; Dulvenhoehseweg 9; Réné Geraphus de Smit, geb. 24-2-15 te Hontenisse, laatste adres Dulvenihoekseweg 9; Louisa de Smit-Maas, geb. 2-6-86 te Hontenisse, laatste adres: Duivenhoekseweg 9.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2