CETREX betten... wég zijn de smetten! C LüXsLüXsmd JEUK e van 't .En ten slotte... 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 9 APRIL 1953 (Ingez. med.-advertentie) OVERHEMDEN NAAR MAAT G.A.J. JANSSEN - Singel 413 hoek Spui - Amsterdam - Tel. 30291 MEER INDUSTRIE TE NIJMEGEN (Van onze correspondent) Ngmegen, 8 April De gemeenteraad van Nijmegen werk te hedenavond in een vlot tempo een zeer lijvige agenda af. Slechts weinig punten ontlokten commentaar en hier van was nog wel het uitgebreidste het voorstel van B. en W., dat de vaststelling van een verordening op het vervoer van personen met huurauto's en taxi's be oogde. Mr Beets (v.v.d.) had hiertegen ern stige bezwaren; voornamelijk omdat B. en W. aandrongen op samenkoppeling van de éénmansbedrijfjes tot firma's mot ten minste vier auto s. Spreker achtte dit een aantasting van de vrijheid van het Individu. Omdat dit voorstel pas enige dagen geleden de raad bereikte en omdat het verweer hiertegen van de taxichauffeurs pas gisteren binnen kwam. vroeg spreker om aanhouding van tilt voorstel, opdat de raad deze materie eerst grondig kan bestuderen. Nadat verscheidene raadsleden dit voor stel hadden ondersteund, werd besloten het aan te houden, Opnieuw kon de wethouder voor do. industrialisatie, dc hoer Duyves, mede delen overeenstemming te hebben be reikt met een firma tot vestiging van een fabriek in Nijmegen. Het overleg mot deze firm :i. Is echter pas enige dagen gaande, .i hoewel reeds principi ële overeenstemming is bereikt, kon spreker op het ogenblik toch nog niet meer mededelen dan dat een honderd arbeiders in dit bedrijf werk zal vinden. De raad besloot vervolgens een credlet van vier ton beschikbaar te stellen voor de verbetering van de Marialaan. Deze weg ontsluit behalve een groot terrein voor woningbouw, ook het nieuwe haven- en industrieterrein. Voorts is het een van de belangrijkste verbindingen tussen Nrjmegen-West er en het Centrum. BLINDENPROCESSIE TE MAASTRICHT De Limburgse Blindenbond St Odilia heeft te Maastricht zijn 25-jarig bestaan gevierd. Aan de viering hebben 180 blinden deelgenomen, onder wie 17 over levenden van de 76 oprichters. Gedurende hêt gezamenlijke ontbijt heeft o.a. de heer Coppes, voorzitter van de landelijke bond. het woord gevoerd. Hij uitte bittere klachten over het ge brek aan sociale zorg voor de blinden vanwege de regering. Spreker meende, dat het tot massaal optrekken der blin den moet komen, tot gebruik maken van politieke macht. De viering van dit merkwaardige jubi leum werd besloten met een plechtig lof. opgedragen in de O. L. Vrouwe-basillck door mgr Lemmens, bisschop van Roer mond. Hierna aanschouwde Maastricht een treffende gebeurtenis: de blinden deden gezamenlijk de legendarische pro cessie, de welbekende O. L. Vrouwe- beeweg door een gedeelte van oud- Maastricht. Voorjaarsmarkt te Zuidlaren had goed begin (Van een correspondent) De enorme belangstelling, welke iedere derde Dinsdag in October bestaat voor de beroemde Zuidlaarder paarden markt, de grootste van West-Europa, -is voor het gemeentebestuur van deze femeente aanleiding geweest de in de turen dertig opgeheven voorjaars markt in ere te herstellen. Zuidlaren mocht gisteren tevreden zijn en ge meentebestuur en marktcommissie waren dat dan ook ten volle. De oude 'brink was geheel ingenomen door paar den, koeien en varkens, mitsgaders tal rijke kramen met handelswaren en eet waren. Bovendien was op het Tammens- plein (dat ter gelegenheid van deze eerste voorjaarsmarkt aldus werd ge doopt) een braderie ingericht, waar het orgel uit Zuidlaren's oude stoomcarous- sel opgewekte klanken liet horen. Standwerkers deden in een speciaal voor hen georganiseerde wedstrijd hun uiterste best elkaar in welsprekendheid te overtroeven. De aanvoer va.n paarden en vee voor deze eerste voorjaarsmarkt zeer goed te noemen. Er waren 271 paarden, 154 koeien en 120 varkens. De hande laren. die de grootste aantallen tei markt aanvoerden ontvingen uit handen van de burgemeester een zilveren medaille. Het bestuur van de Zuidlaar der Landbouwbeurs', welke met veel succes tijdens de grote herfstmarkt wordt gehouden, had thans de stand houders in de gelegenheid gesteld op de brink een expositie te houden vaji land bouwwerktuigen enz. Hiervan was op ruime schaal gebruik gemaakt. Extra bussen uit Groningen, Assen en Leek voerden drommen marktbe- zoekers aan, kortom de Zuidlaarder voorjaarsmarkt had een uitermal stig begin, welke een schone belofte inhoudt voor de toekomst. Dodelijke aanrijding te Oss Op de Rijksweg 's-Hertogenbosch Nijmegen, ter hoogte van het woon wagenkamp onder de gemeente Oss, stak gisteren het zevenjarig jongetje van de kampbewoner Reuvers de weg over. juist toen uit de richting Nijmegen met grote snelheid een personenauto naderde. Het kind werd aangereden en vele meters meegesleurd. In zorgwekkende toestand ia het naar het ziekenhuis vervoerd, waar het in de namiddag overleed. Het aanvankelijk op 18 Februari vastgestelde opera-concert van de Kon. liedertafel Zang en Vriendschap te Haarlem wordt thans uitgevoerd Vrij dag 8 Mei in het Concertgebouw te Haarlem. De H.O.V, zorgt voor de be geleiding. Medewerking verlenen sopraan Erna Spoorenberg en de tenor Leo Larsen. De leiding berust bij J. Loorij. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Getrouwd: J. Westerveld en P. Vidal, Nimes; F. B. A. M. Venhagen en A. M. A. J. Mannaerts, Tilburg; A. L. M. Lomans en C. J. van den Beid, Deventer; A. J. C. Wijnen en M. C. L Grol, Groningen. Bevallen: Simons CohenHage, d„ Hilversum; WalterHenning, zoon, Delft; VonckenRobroeks, z., Heer len; RakersVan Ommen, d,. Amster dam; v. d. Velde—Smid, d., Upper-Hutt. Overleden: H. B. Schotanus Steringa ïdzerda, m. k., 's-G raven hage; A. Keur, m., 62 j., Rotterdam; A. E. Geers, v„ 74 j., idem; C. M. A. van der BreggenBergsma, 74 j., Hengelo; M. M. J. Kostde Vries. 59 j., Amsterdam; A. Bos. m., Zeist; J. Arfinan. m.. Hol ten; G. MatseLoos. 59 j.. Meppel; H. TalsmaPel, 62 j.. Oosterbeek; H. J. Schumacher—Sonnega, 77 j., Leeuwar den. V.V.V. Wesopa ontvouwt plannen De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer „Wesopa" te Weesp heeft haar plannen voor het jaar 1953 bekendge maakt. Op 29. 30. 31 Juli en 1 Augustus zal wederom een braderie worden gehouden. Zondag 2 Augustus worden motorboot races gehouden op de Vecht. Op 4 Juli hot drumfcstlvAl van Solt Deo Gloria, waaraan zeer waarschijnlijk een Schotse kapel, in traditionele uniformen en metN doedelzakken zal deelnemen. Op 15 en 16 Augustus volgt het concours voor boerenkapellen. uitgeschreven door de muziekvereniging Jubal. Het aantak leden groeide in 1952 van 79 tot 154. Ten slotte deelde de voorzitter, de heer A. Hamstra, mede, dat met de Ned. Spoorwegen was overeengekomen, foto's van Weesp beschikbaar te stellen, welke ln de treinen zullen worden aan gebracht. opdat ln ons land propaganda voor Weesp zal worden gemankt, ten einde meer vreemdelingen te trekken, RIJWIELPADENPLAN VOOR MIDDEN-BRABANT De streok-V.V.V. Brabants Centrum, omvattende twintig gemeenten, heeft in nauwe samenwerking met de provinciale Planologische Dienst, Staatsbosbeheer en de N.V, Gront Mij een plan in voor bereiding om midden-Brabant van een uitgebreid net van rijwielpaden te voor zien. Een gedetailleerde begroting van kosten ls opgemaakt. Het traject strekt zich uit over een lengte van 167 km. Tevens kwam een plan gereed tot be planting van de toekomstige paden, welke een breedte zullen hebben van 1 Vi m en die van asphalt-beton zullen worden voorzien. Binnen enige weken zal aan de aan gesloten gemeenten een gemeenschappe lijke regeling worden voorgelegd. Gezien de te verwachten subsidies, zullen de gemeenten slechts een fractie der werke lijke kosten te betalen krijgen. Voor de beplanting heeft Staatsbosbeheer een belangrijke financiële bijdrage toe gezegd. KERMIS OF BRADERIE? De kermis te Almelo is, zolang dit tra ditionele volksgebruik heeft bestaan, een twistappel geweest voor de vroede vade ren der gemeente. Nog altijd is het kermisvraagstuk daar ter stede actueel, in verband waarmee het college van 3. en W. aan drs F. J. M. van Rïel, JOCiografisch ambtenaar der gemeente, opdracht heeft verstrekt tot het instel len van een onderzoek naar de sociale betekenis van de kermis met betrekking tot de burgerij. Dit onderzoek is door middel van een enquête tijdens de ker misdagen van September 1952 ingesteld. De enquête heeft een schat van cijfer en feitenmateriaal opgeleverd. Uit de bestudering hiervan is gebleken, zo con cludeert drs Van Riel. dat een objectieve beoordeling van het kermisvraagstuk op zuiver verstandelijke overwegingen vrij wel onmogelijk is. De beslissing omtrent het al of niet handhaven van de kermis wordt dientengevolge nagenoeg geheel beheerst door niet te bewijzen, maar evenmin te weerleggen gevoelsargumen ten. Nauw verwant met het kermisvraag stuk is de vraag, of de braderie zich. in de loop der jaren zal handhaven en eventueel in de naaste toekomst de ker mis van het toneel zal verdringen. De enquête heeft uitgewezen, dat de Almeloërs over het algemeen echter de voorkeur geven aan de braderie, als het om de keuze braderie of kermis. De 79-jarige fietsende C. Sumtheim, uit Gilsa über Borken, ls gistermiddag op de Soestdijkerstraatweg nabij Groot Kievitsdal tussen Hilversum en Baara door een auto aangereden. Met een schedelbasisfractuur is de man naar de R.K. Ziekenverpleging te Hilversum overgebracht, waar ritj des avonds is overleden. (Ingez. med.-advertentie) Niet krabben.De helder vloei bare D.D.D.kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN DDD Een historisch uurwerk eindigt zijn dienst (Van onze correspondent) Rotterdam, 9 April Het uurwerk in het torentje van het Museum van Land- en Volkenkunde ver toont erge tekenen van verval. Het is geheel versleten en bovendien van zo'n verouderde constructie, dat het geen zin heeft om kosten te maken voor repa ratie. Besloten is daarom tot vervanging over te gaan. Een voor Rotterdam historisch uur werk eindigt hiermee zijn dienst. Het was veel ouder dan het gebouw, dat, zoals men weet, eertijds de zetel was van de Koninklijke Jachtclub. Het uur werk is afkomstig van de z.g. Witte Poort, de westelijke hoofdpoort bjj de ingang van de Leuvehaven. Toen deze in 18o4 werd gesloopt is het uurwerk overgebracht naar het in die dagen nieuwe gebouw van de Jachtclub. Dat heeft toen heel wat voeten in de aarde gehad. De Jachtclub had namelijk één voorwaarde gesteld. Er moest een minuutwijzer worden aangebracht. De klok had oorspronkelijk alleen maar een uurwijzer. De verplaatsing van de klok kostte in die dagen 400, maar daar kwam dan voor de minuutwijzer nog ƒ800 bij. Dit was oen aantal vroede vaderen te machtig. Er waren zes tegen stemmen, maar het voorstel kwam er met een aanzienlijke meerderheid door, Byna een eeuw lang heeft het oude uur werk nog dienst gedaan. Nu het wordt vervangen verdwijnt ook de laatste her innering aan de Witte Poort uit het Rotterdamse stadsbeeld. Den Haag op 4 en 5 Mei Evenals vorige jaren zal de Haagse Jeugdactle de Haagse jeugd op 4 Mei op het Binnenhof bijeenbrengen voor een herdenking van de slachtoffers van de tweede Wereldoorlog. Alle deelnemen de deputaties' van scholen en jeugdver enigingen ontvangen ditmaal 'een schrif telijke boodschap van de commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Spreker zal zijn de heer J. B. Oosterwelder. De plechtigheid zal worden opgeluisterd met koraalmuziek van het Leger des Heils en door een groot koor, bestaande uit leerlingen van het St. Aloysiuscol- lege. Na afloop zullen deputaties worden afgevaardigd naar de stille tochten naai de Waalsdorper vlakte en de begraaf plaats West-duin. Op bevrijdingsdag zal des ochtends de Haagse jeugd wandelmarsen houden. Des namiddags wordt in Houtrust een toneelspel opgevoerd en voorts geeft het jeugdcircus Elleboog in de Dierentuin een voorstelling. Ook in het Zuiderpark wordt een toneelvoorstelling gegeven, nl. door De Witte Vogel. Hier wordt op gevoerd het sprookje van Andersen De nieuwe kleren van de Keizer. Voor de ouderen wordt die middag verder nog een lekespel op het Binnenhof opge voerd. Des avonds zijn er zang, volks dans en lekespel op het Binnenhof. Van de traditionele fakkeloptocht is dit jaar afgezien. WAT TE MUIDEN GAAT GEBEUREN De kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Muiden kantte zich in een brief, ge richt tot het bestuur der Vereniging voor openbare feesten, tegen de feest viering ter gelegenheid van het 1000-ja- rige bestaan van Muiden, wegens de stormramp. Het bestuur wenste echter niet terug te komen van het besluit der vorige vergadering, waarmee de verga dering zich kon verenigen. Medegedeeld werd, dat het bestuur der V.V.V. een culturele avond zal orga niseren in het Muiderslot. De vereniging „Elckerlijck" zal een historisch spel op voeren, dat zo mogelijk zal worden her haald op het Slotplein Zaterdagmiddag 25 Juli. Vermoedelijk in samenwerking met de middenstand zal de V.V.V. tevens een braderie met attracties organiseren, Er werden voorts enige mededelingen gedaan betreffende de historische op tocht. Taferelen zullen worden uitge beeld, zoals de stichting van Muiden, de gevangenneming van Florls V door de edelen, de Muidertol, de sage van de Zeemeermin, enz. De Christ. Hist, Unie te Weesp komt voor de gemeenteraadsverkiezin gen met de volgende lijst uit: 1. J. Vroon, 2. F. Nordemann, 3. A. Timmer. 4. B. Heineman, 5. A. Tukker. 6. E. van Diggelen, 7. W. F. van Kassei, 8. B. Ruarus, 9. W. van Oosten, 10. D. Bos, 11. T. de Beus, 12. N. Dalmulder. 13. J. Albus, 14. G. J. van Asselt, 15. G. D. Oostenga, 16. K. H. Zevering, 17. H. Luijer. Cl AUDIO ARRAU SPEELDE IN DEN HAAG Het laatste van de drie Beethoven- recitals van Claudio Arrau in Den Haag bracht ons uitvoeringen van de sonates in es op. 7, in A op. 101, in D op. 31 no 2, en op. 27 no 2 in cis. Meer nog dan de vorige maal bleek dat Arrau zijn visie op Beethoven voor al richt op de ernst en de tragiek van diens wezen, waardoor hij soms de blij moediger stemmingen enigszins voorbij ziet en ook daarin donkere kleuren aan brengt. Daardoor hebben zy'n interpre taties dikwijls iets krampachtigs en stugs, hetgeen zich sterk manifesteerde in de sonate waal-mede hij de avond begon. Het werk kreeg iets verbetens en sombers, waardoor het de juiste stemming ontbeerde. Zeer veel mooier van sfeer was op. 101. want hier verenigden zich de zeld zaam mooie pianïstiek en de tragische inslag in dit spel tot een indrukwekken de climax in de finale, waar de ruige kracht der polyphonie van waarlijk grootse allure werd. Ook in de sonate in D dezelfde tegen strijdigheden: een haast te gespannen adagio, direct echter gevolgd door een subliem gespeeld allegretto, dat in dit rustige tempo volmaakt helder en prachtig van suggestie tot ons kwam. Ten slotte de Monscheinsonate, die zuiver werd getroffen in de droomsfeer van het eerste deel en vol van inge houden kracht was in het presto, dat nimmer tot een virtuozenstuk werrl, doch bovenal in lyrische stemming werd gezien. Langdurige ovaties volgden na dit superieure pianospel. F. K. Museumkamerorkest speelde in Den Haag Onder leiding van de heer Balfoort opende het Müseumorkest in Diligentia het programma met een Ouverture van Spangenberg, een Haags componist uit de 2de helft van de 18de eeuw. Het levendige stuk is geheel geschreven in de stijl van de Mannheimerschool en is sterk verwant met het oeuvre van Johann Stanitz. Van J. Schmitt een symphonie in Es; deze toondichter was o.a. een van de dirigenten van Felix Meritis te Amsterdam, waar hij ook muziekuitgever was. Vooral het an dante van dit opus doet aan Hayden denken en boeit hier ook het meest Willem Noske speelde het vioolconcert in A van Hurlebusch; bieden de boek delen weinig kansen aan de soloviool, des te rijker van melodische vinding is het heel mooie adagio. Erg gelukkig was de solist ditmaal niet; de toon bleef schraal en soms onwillig, ook was er een ontsporing in het tweede deel. ter wijl de begeleiding eveneens veel te wen sen liet. De symphonische werken wer den gelukkig veel beter gespeeld ^,de..pa^ze drie Spaanse liederen van Martha Bernstein, kort na 1900 ge schreven. Aantrekkelijke schetsen, soms wat larmoyant, doch goed geschreven een door Joop van den Andel met smaak en krachtig basgeluid gezongen. Tenslotte de svmfonietta van Ver haar; speciaal voor dit ensemble ge schreven. Pittige muziek met soms aan trekkelijke harmonische en melodische vondsten. Het Museum-orkest toonde zich hierin van zijn beste zijde, HAARLEM VERZETSSTAD De Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezettings tijd houdt 18 en 19 Juni haar zevende congres in Dreefzieht te Haarlem. Aan de vooravond van het congres wordt een opebare meeting tegen het concentra tie- en slavenkampsysteem gehouden Tot de sprekers behoort de 'heer David Rousset uit Parijs, die met enige Nederlandse Expogé-ers de Initiatief nemer was tot bet vormen van het inter nationale comité. Deze meeting wordt belegd ln samenwerking met de Natio naal Federatieve Raad, welke organisa tie eveneens op dezelfde data te Haar lem oongresseert.Voor deze organisatie zal op de meeting (behalve de heer Rousset het woord voeren mr B. W. Stomps en voor de N.V.E.P.G. en Na tionaal Comité de heer K. R. van Staal. Voor beide congressen ls een ere- comité gevormd met als ere-voorzitter dr J. E. baron de Vos van Steenwijik, commissaris der Koningin ln Noord- Holland, en als voorzitter mr P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haar lem. Belde congressen zullen door vele buitenlandse gasten uit het verzet wor den bijgewoond. De eerste congresdag wordt besloten met een concert van de H.O.V. in het Concertgebouw. Haarlem zal door het gemeensdhap- 'peiyk naar bulten treden wel ln het teken van het verzet staan. OLIE KAPOEN EN DE ROTSREKELS HET kereltje spartelde en jammerde, maar Olie stoorde zich er niet aan en gaf hem een paar flinke tikken. ,.Au! Oh! Laat me los! Je doet me pijn!" jammerde het mannetje. ,,Ik zal niet meer zo lelijk doen en je de weg wijzen! Maar sla me dan niet meer!" .Goed", zei Olie, ,,ik geloof wel, dat je nu een lesje hebt gehad! Probeer voortaan een beetje beleefder te wezen!" En hij zette het kereltje weer op de grond en vroeg: „Wil je me nu de weg naar huis wijzen? Ik woon aan de andere kant van het bos, achter de rivier." „Dat heb ik je beloofd, ga maar mee", antwoordde het mannetje. En even later liepen ze samen door het bos. „Hoe heet je eigenlijk?" vroeg Olie, nadat ze al een heel eindje hadden gelopen. „Ik heet Rotsrekel!" antwoordde het kereltje. En nu maakte het paadje een scherpe bocht en plotseling zag Olie een vreemd soort dorpje voor zich. „En ik wooh hier! Bèè. ik heb je lekker voor de gek gehouden!" voegde het mannetje er schaterend aan toe. Leraren handels-avond- onderwijs Te Rotterdam is gistermorgen de jaar vergadering van de Bond van Directeu ren en Leraren by het Handelsavondon- derwys begonnen. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer J. Robijn uit Rotterdam o,m„ dat de wijze, waarop het ministerie van Onderwijs de bepalingen van de Wet op het Middelbaar Onderwijs meent te moeten toepassen, geen reke ning houdt met de bijzondere en belang rijke plaats, die de handelsavondscholen in de onderwijswereld innemen. Met betrekking tót de subsidiëring van de handelsavondscholen met keuzesy steem en van die met een middenstands- opleiding ging spr. de vragen na, die enige Eerste Kamerleden aan de rege ring hadden gesteld en het antwoord van de minister hierop in de memorie van Antwoord; verder sprak htj van onpret tige gevoelens over de salarisregeling voor de leraren bij het handelsavondon- derwijs; hij noemde deze regeling onbillijk omdat leerkrachten bij andere middelbare avondscholen een hogere be zoldiging per lesuur ontvangen. De vergadering herkoos de heren J. Robijn en M. J. Vermeulen te Den Haag, resp. tot voorzitter en tot lid van het hoofdbestuur. (Zie verder pag. 9 Gemeente kan Velserbad kopen Bij de gemeenteraad van Velsen is thans een voorstel ingediend tot aankoop van het overdekte Velserbad, tot de ont- ;ning waarvan de raad zich 4 Decem- 1951 uitsprak. De sedertdien opnieuw gevoerde besprekingen hebben thans tot overeenstemming geleid. De verkoopwaarde van de inrichting met toebehoren is getaxeerd op 110.000, wat gelijk staat met een aandelenkoers van 69,37 B. en W. hebben er in toe gestemd een aandelenkoers van 80 aan te houden. Voor de aankoop van de geplaatste aandelen zal daardoor ƒ38.800 nodig zyn, voor de vereffening van het nadelige saldo 81.200, zodat voor de aankoop in totaal 120.000 wordt gevraagd. Om aan de eisen van een goede exploitatie te kunnen voldoen zullen de uit te voeren bouwkundige herstellingen een bedrag van 91.000 vergen, terwyi de voorzieningen van de technische installaties begroot worden op 176.000. Op grond van deze ramin gen menen B. en W., dat met het alge hele herstel een bedrag van in totaal 270,000 zal zijn gemoeid. Het college verheelt niet, dat voor de wederingebruikstelling van de inrichting grote financiële offers moeten worden gebracht. Gezien echter het nut van de Inrichting voor de bevolking, acht het deze uitgaven verantwoord. Het voorstel van B. en W. komt in de vergadering van Dinsdag a.s. aan de orde. Voor de bouw van 40 woningen aan de Karei Doormanlaan te Huizen is aan J. Matser uit Hilversum een bouterrein van 8806 m2 verkocht voor 55.037, Aan de woningbouwvereniging Huizen is 23.447 m2 grond verkocht voor 128.958. De vereniging zal 160 woningen bouwen. (Ingez. med.-advertentie) Met VLEKKENWATER VAN CETA-BEVER Oóf Dagelijks feuilleton door GUY TRENT ROOSJE ging viytig door met haar dansoefeningen, steeds met één oor luisteren of ze misschien een draai orgel hoorde, zodat ze muziek had. Mevrouw Gubbins die wou dat 't „lekker rustig" was in haar huis. schreeuwde nu de hele tijd: „Rosie. schei uit met dat lawaai", wanneer de heldere stem van het meisje door het hele huis weerklonk. Al haar vrije avonden bracht ze door in Als portiershokje achter in het theater, waar ze op 'n laag stoeltje ge zeten was vlak achter het houten wandje dat de loge in tweeën deelde. Voor Al was ze nu een ernstig probleem ge worden. Daar hij zich even verantwoor delijk voor haar voelde alsof ze z'n eigen dochter was geweest, had hij er weinig zin in haar bloot te stellen aan de ver leidingen, die zich natuurlijk aan haar zouden voordoen van het ogenblik waarop ze voor 't voetlicht verscheen: ze was zo'n lief, vrolijk wezentje. Hij wenste met heel z'n hart dat Roosje een „net meisje" blijven zou en had haar oneindig veel liever met het keurige mutsje en schortje van een kamermeisje bij rijke lui gezien, dan met haar mooie benen in 'n maillot gestoken hoog in de lucht, een gemakkelijke prooi voor de eerste de beste lady-killer, die naar haar gunsten dong. Maar Roosje werd steeds ongeduldiger om een begin te maken met de carrière, die ze gekozen had. „Toe nou, meheer Higgins, zegt u nou wat ik doen moet om in de Géjetie te komme", plaohit ze hem te smeken. En dan plaagde hij haar: ,,Je moest maar eens 'n briefje schrijven aan de directeur en hem laten weten dat je vrij bent om 'n engagement bij hem af te sluiten." Maar toen ze eenmaal haar eerste operette gezien had was er geen houden meer aan! Te laat besefte Al wat voor 'n fout hij begaan had door haar mee te nemen naar een matinée van de Mikado in Blrxton. als 'n uit-je op haar zeventiende verjaardag. ..Meheer Higgins, u weet dat ik net 5 zo goed ken danse as die meissïes. Ik zing net zo goed ook waar wacht ik nog op?" had ze ademloos gevraagd, terwyi ze samen na afloop thee zaten te drinken. Hij monsterde haa.r eens, zoals ze daar tegenover hem zat en voelde wat er van haar uit kon gaan, zelfs terwijl hij zijn geweten inslaap probeerde te sussen. „Ze komt toch nooit dichter bij 't toneel dan ze vanmiddag is geweest. Waarom zou ze 't maar niet 's proberen?" Hard op begon hij voorzichtig: „Nou, je zou bijvoorbeeld de impresario's eens kunnen lopen." Haar ogen schitterden. „Naar wie zou lk 't eerst toegaan, meheer Higgins? U heb 't 's gehad over een meheer Bladkmore „Dat is te hoog gegrepen voor 'n be ginneling, Roosje." .,Wie dan? Wie dan?" in haar opwin ding beukte ze met haar vuistjes op de tafel. „Nou, bijvoorbeeld naar Eddle Whlte- man in Qharing Cross Road. Ik heb horen zeggen dat hij een beginneling heel handig op weg kan helpen..." Roosje moest een volle maand wachten tot haar volgende vrije middag voor ze zich in Eddie Whiteman's kantoor, boven een muziekwinkel, meldde, Hier kreeg ze te horen van een brutaal-ultzlende jongen met rood haar. nadat ze gezegd had geen afspraak te hebben, dat ze maar wachten moest. Misschien zou meneer Whiteman haar die dag te woord staan, misschien ook niet, •,Maar ik kan eerst over 'n maand weerom kommen", jammerde Roosje, „Nou, ik denk dat meneer Whiteman dat wel te boven zal komme, Sarah Bernhardt", was de repliek van de rood harige en de vier of vyf wachtenden, die allemaal, net als" Roosje, hoopten op 'n woordje met meneer Whiteman, grinnikten. Maar ze bofte, want dat waren alle maal „vaste klanten", waar de eerste frisheid al jaren geleden af was gegaan, zodat Eddie, toen hij zijn hoofd om de hoek van de deur stak. als enig nieuw gezicht dat van Roosje zag en met zijn kin in haar richting wees. „Jy ja. ji). kom maar 's hier." Het gemompel van verontwaardiging van de anderen liet Roosje yskoud. Ze: sprong haastig op, doodsbang dat hij van idee veranderen zou en ging achter hem een kamer binnen waar een groot bureau stond, een gewone piano en een paar armstoelen. Wat de meeste indruk op Roosje maakte waren de foto's aan de muur, allemaal van beroemde ac teurs en actrices; er stonden hartelijke opdrachten op: Aan mijn lteve Eddie, liefs van Marie. Voor m'n ouwe kameraad. Harte- 1y k e groeten. Dan. Eddie Whiteman, die de verrukte uit drukking op haar gezicht zag terwijl ze haar blik gevestigd hield op die bewijzen van hoogachting van cliënten, die het nu tot sterren hadden gebracht, had haar dóór: „Je hebt nog helemaal geen er varing aan 't toneel, hè?" ,,Eh nee meheer. Maar lk ken danse en zinge. Dat ken ik werkelijk." •,Dat kunnen ze allemaal. Laat me je benen maar 's zien, kind", com mandeerde Eddie. „Wat?" schreeuwde Roosje. „Je wilt toch 'n baan hebben, of niet? En je wilt toch geen Shakespeare spelen Roosje giechelde, 't Was een laag, allerliefst geluid. „Ik wil voorui'tkomme by 't Géjetie- tiheater, mekeer." „Nou, nou, laat die ster daar dan maar oppassen." Eddie begon sarcas tisch te worden en ondertussen namen zijn zwarte, kraal-achtige oogjes Roos- je's frisse, onberispelijke gezichtje scherp op, ook de mooie lijnen van haar figuurtje, dat zelfs haar ruwe, vaal- bruine mantel 'n afleggertje van me vrouw Gubbins en haar vele maten te groot niet verbergen kon. „Nou, schiet op. Ik kan hier niet de hele dag zitten. Laat je benen zien!" beval hij kortaf. „Of heb je o-benen?" „Nee, zeker niet, meheer." Roosje trok haar rokken op tot boven haar knie en vertoonde haar slanke, goed-gevormde benen, en beeldige enkels zelfs in haar lompe knoopschoenen. Haar wangen kleurden zich donkerrood. Whiteman knikte achteloos. „Dat kan er mee door. Je boft kind, want ik heb nog geen half uur geleden een telegram gekregen van de directeur van het Grand Theatre in Plymouth. Een van zijn meisjes heeft haar enkel verstuikt en hij moet meteen een plaatsvervang ster hebben voor de pantomime. Jc krijgt dertig shilling per week en je be gint Tweede Kerstdag, dat wil zegj over tien dagen. Maar als je die baan hebben wilt, moet je morgen per eerste gelegenheid naar Plymouth. Kun je voor je eigen reisgeld zorgen Hij keek veel betekenend naar Roosje's sjofele kleren. „Je moet ook je eigen maillot betalen." „O ja meheer. Makkelijk", stemde ze roekeloos toe. Ze had niet meer dan een shilling en wat kopergeld ïn haar beursje, terwijl ze eerst over twee weken salaris zou krij gen. Maar nu ze zeker was van het vorstelijke inkomen van dertig shilling Eer week (mevrouw Gubbins betaalde aar twintig shilling in de maand en daarvan moest ze nog haar eigen muts jes en schorten kopen) durfde ze haar vriend Al Higgins zonder gewetensvvroe-" ging vragen haar wat te lenen. ,',Goed. Dan sein ik Joe Hopkins dat hij je morgenochtend kan verwachten. Hij is de regisseur. Je moet je by hem in het Grand Theatre melden. Dat's waar ook hoe lieet je?" „Roosje, meneer Roosje Torrent.' Whiteman krabbelde de naam op zijn. schrijfblok en stond op; hij was zo klein dat 't niet veel scheelde of hij was 'n dwerg geweest met 'n reusachtige kromme neus en kroezend, zwart haar, met een scheiding in het midden, stijf van de brillantine. „Dat is dan alles. En laat me niet stikken, hoor juffie Torrent!" „Wat dacht u nou, meneer!" Roosje keek verontwaardigd by dat denkbeeld. Ze ging verlegen van de ene voet op de andere staan. „Ik weet helemaal niet hoe ik u bedanken moet, meneer." „Vergeet dan maar niet wie je voor 't eerst 'n kans gegeven heeft wanneer je bovenaan 't affiche staat van 't Gaiety Theater", zei Eddie by wijze van grap, maar Roosje nam dat in volle ernst en beloofde hem: „O, dat zal ik zeker!" En ze heeft die belofte inder daad ook nooit vergeten. Toen ze eenmaal op straat stond en op de paardenbus was geklommen die haar. terug zou brengen naar Kenning- ton, kon ze eenvoudig niet geloven, dat dit gesprek werkelyk had plaats gevon den. Dat ze naar een impresario gegaan was een heer die er zich blijkbaar alleen maar van hoefde te overtuigen, dat je rechte 1 enen had om je dan zo maar het toneel op te sturen... Maar vóór ze op weg ging naar dat heerlijke avontuur, moest ze zorgvuldig overleggen hoe ze uit Kennington kon verdwijnen zonder dat iemand haar zou tegenhouden. (Wordt vervolgd) ONDER DE KEIZERSKROON WIJZE KATER njn Hél was goed zó: het sprookje uifljj van Heijermans boosaardig sprookje, zei hy zelf op zich in tê laten werken, daar in 't Nieuwe De La Mar Theater, nadat het weelderig-rode gordijn was open gegaan. De kater van Cas Baas blies cn slikte zijn schoteltjes melk leeg, keek met verbazing naar het „God zy met ons" op de zilveren munten en zei aan 'sKonlngs hof te vele waarheden, die de mensen onder elkaar zo gaarne verzwijgen. Er was een talrijk publiek, dat zich met recht enthousiast toonde over de wyze waarop Puck toneel groep van en voor jonge mensen, zoals gy weet, maar Alle lceftjjden bleken in het De La Mar Theater er evenveel ge noegen aan te beleven deze Wyze Kater voor het voetlicht bracht. Wie ooit do wyze kater van Jan Musch zag, mag zich de gelegenheid niet laten ont gaan, die van Cas Baas te horen bla zen en de spitse wijsheden te horen ver kondigen, die Herman Heyermans het dier ln de mond heeft gelegd. PARTICULIEREN prai Een grijze vlakte van opgehoogd lui bouwterrein, door half aanigeleg- de voorlopige straten doorsne den en met stampende het-ma- crames doorspikkelt!, opent zich voor het oog" wannéér men de Rlngispoom baan in Amsterdam West door een van haar openingen passeert. Over een luttel aanraad jaren zal deze dijk de uiit de grond verrezen tuinstad Sloter- rneer begrenzen"; laait ons hopen dat hij dan inderdaad een spoorbaan zat zijn. Want Amsterdam groeit in een heel snel tempo, en aan zijn drie sta tions van nu heeft het zeker na enige 'tyd niet meer genoeg. De Haarlemmerweg" begrenst de Slo- ternieer aan de Noordkant. Het Noord- Oostelijke deel van de tuinstad is voor de particuliere bouw en eigendom ge reserveerd. Dwars door dit deel komt de Burgemeester Vending Meineszlaan te lopen, als de voortzetting van de Wiltzanglaan-binnen-de-veste, oftewel binnen de Ringspoorbaan. Wie er een kijkje neemt zal zich door de grote bedrijvigheid getroffen voelen: er wordt hard gewerkt, en verscheiden complexen zijn er al een verdieping of iets meer uit de grond. Wat hier komt zijn allemaal ééngezinshuizen of kleine herenhuisjes, die voor de verkoop worden gebouwd. De bouwers werken er op eigen risico, en zy hebben, naar wij horen, tot dusvere niet te klagen. Noch over de spoed waarmede men opschiet noch over de belangstellenden uit het kopers-publiek. MODERN GERIEF 1 Twee firma's werken aan de j opheffing van de woningnood mede. De ene bestaat uit een vrij grote groep van bouwonder nemers, die zich in de „Firma Particu liere Woningbouw" hebben verenigd, en die in totaal 223 woonhuizen op hun programma hebben staan; deze worden voor een deel in bouwstroken (met plansoenen er tussenen voor een deel in z.g. „hoven" gebouwd, open blokken ■met gemeentelyke tuinen binnen hun grenzen. De andere firma, de N.V. Bouw-, Exploitatie- en Administratie- maatschappij Suriname I, is bezig ze ventien huizen van ongeveer hetzelfde type te stichten, zodat het totaal aan- KINDEREN... r; W ij Voor een stampvolle zaal gaVen Kalf gisteravond in Bellevue Berry xEi/ Kievits en Gerald Walden ten oate van de Mytyl-stichting „Voor het Gebrekkige Kind" hun nieuwe revue en muzikale show „Per Expresse". De avond was georgani seerd door het initiatieföomité van het Amsterdams Onderling Ziekenfonds. welks personeel, zoals men weet, zich het lot van de lichamelyk gebrekkige kinderen heeft aangetrokken. Een cheque van drieduizend gulden kon do heer F. B. G. W. Spit, voorzitter van het initiatiefcomité alvast aan dr D Willebrand, die er was namens de Mytyl-sticlitlng. overhandigen, als dankbaar resultaat van de door liet comité uitgeschreven loterij en avon den. De rest, aldus de heer Spit, ls nog in aantocht. Bovendien wil het comité in November van dit jaar weer een aantal avonden ten bate van de Mytyl- stichting geven. De Mytyl-stichting, zo zei dr Wille brand ir. zijn dankwoord tot de zaal, zal dit geld gebruiken voor het op- en inrichten van een internaat, waar kin deren .die lichamelijk zo gehandicapt zijn, dat zij de gewone school niet kunnen bezoeken, worden onderge bracht. In Amsterdam heeft de stich ting een dagschool, de Mytylschool. De patientjes worden met taxi's gebracht en gehaald en zij krygen onderwQs aangepast aan hun lichamelijke om standigheden. In de kleinere plaatsen van ons land zijn echter nog tiental len kinderen, die tengevolge van kin derverlamming en analoge ziekten geheel of gedeeltelijk verlamd, ge dwongen zijn liet bed te houden. Voor hen is'een internaat de enige oplossing. H. W. BILLE 60 JAAR ®De eigenaar van een van de oud ste Amsterdamse slagersbedrij- ven aan het Frederiksplein, de heer A. W. Bille, is vandaag zestig jaar geworden. De heer Bille stond in de moeilykste en zorgeiykste tijd die het slagersbedrijf-ooit heeft be leefd, in de tijd, dat de bezetter hier de lakens uitdeelde, aan het hoofd van dc Vakgroep „Slagery" en de Amster damse vleestoewijzingscommissie. In die kwaliteit heeft hy over het gehele land duizenden slagerijen voor de on dergang in de smeltkroes van Duitse maatregelen weten tè bewaren. Tliahs is de "heer Bille, nog' vice-voorziittor van de Vakgroep „Slagerij", bestuurslid va.n de Amsterdamse Huidenclub én van de Amsterdamse Slagers Centrale, voorzitter van de Amsterdamse Paas- vee tentoonstelling en bestuurslid van het Slagers Vakonderwijs te Utrecht, Vanmiddag heeft de heer Bille hl het American Hotel gerecipieerd. B.B.-NIEUWENDAM uwjFi De afdeling Nieuwendam van ds UI Bescherming Bevolking (heeft nQ/ voor Donderdag 16 April des avonds adhit uur du heit PaJtiro- naat'Sgebouw aan het Meerpad een propaganda-avond georganiseerd. De opening zal worden verricht door de heer J. Huisman, wijkhoofd van de af deling, waarna de kapel van het fan farekorps Nieuwendam voor muziek zal zorgen. Voor de pauze wordt er een toelichtende film gedraaid, gevolgd door een propagandawoord. Verschil lende verenigingen verlenen verder, al le belangeloos, naar medewerking. Zo zullen de dames van de gymnastiek vereniging K.D.O. een demonstratie in knotszwaaien geven, de R.K. Toneel vereniging St. Alovsius staat op het programma met „Jenny in de boom gaard" en de Christelijke Reciteerver- eniging "Nieuwendam brengt „Getuige a décharge". tal woningen in dlit domein van de parblcuilitere ihiuiseiiigendom voorlopig 240 wordt. Bet is alles premie bouw, waarby de bouwers de premie in min dering van de verkoopprijzen brengen en de bouw zelf zo aantrekkelijk mo gelijk maken. Door een gevarieerde uitwendige architectuur, de woonka mers aan de zonzyde te bouwen, door moderne inrichtingen als eetkeukens en wat dies meer zij. Men hoopt tegen' het einde van dit jaar op zijn minst' drie kwart van het a.antal behuizingen gereed te hebben. In andere steden is een dergelyke woongelegenheid al op een grotere schaal aan de markt geko men; het werd inderdaad tijd dat het ook te Amsterdam zover kwam. KALENDER Op Zondag 12 April zal in I-Iet Rem- brandthuis, Jodenbreostraat 46 een open bare rondgang worden gehouden, waarbij een deskundige toelichting ?.al worden ge geven op de tentoongestelde etsen en teke ningen van Rembrandt. Begin half drie na middag. DE activiteit van de padvinders met hun „heitje voor een karweitje" is in de stad merkbaar; de zonnige Dam leverde srïsteren een aparte aan blik op, door de padvindsters in haar marineblauw uniform, die geknield lagen aan de grote voeten van een eveneens geüniformeerde chauffeur van een melkfabriek en ieder een schoen bewerkten. Een doos met bor stels, schoensmeer en wollen lappen stond naast de meisjes de Amster dammers bleven staan om het glan zende resultaat te bewonderen. Een Amerikaanse soldaat liet zijn schoeisel oppoetsen en betaalde met een dollar biljet. waarvoor bij geen wisselgeld wilde aannemen. Maar zo gelukkig zijn de karvvei-makers niet altyd; in Rijs- bergen byvoorbeeld troffen zij een boer, die één verkenner in één dag voor één heitje zijn akker wilde laten om spitten, een werlc dat een potige land arbeider veertien dagen kost... Maar in het Olympisch Stadion te Amster dam boften zij gisteravond weer: de spelers van beide elftallen in de wed strijd tussen het Nederlands Bonds- elftal eri Wacker lieten hun voetbal schoenen tijdens de rust onderhanden nemen. Een werkelijk karwei voorwaar en een grote voldoening voor hen die het opknapten, toen de spelers weer „netjes" in het veld verschenen. Een lezeres heeft namens vele huisvrouwen een verzoek. Zy vraagt of het zoeken naar karweitjes niet met wat meer onderling overleg kan ge schieden. „Huisvrouwen lopen ge noeg", schrijft zij, „na twee feestdagen is er extra werk, dat voor iedere bel moet worden onderbroken. De dag vóór Pasen liep ik 9 keer naar de deur om te zeggen dat ik al een karweitje had laten opknappen; de dag erna liefst... 23 keer! Een briefje buiten had'geen resultaat, ze bleven bellen. Ik woon in West en vernam van men sen in andere delen van de stad, dat daar niemand was geweest." En tenslotte geeft deze huisvrouw een wenk. Laten de padvinders tevoren overwegen of een bepaalde dag mis schien vooruitzichten op een speciaal karweitje biedt. In West bijvoorbeeld hadden ze j.l. Maandag, toen de op haaldienst van vuilnisemmers niet werkte, 's morgens vroeg de zware emmers de trap af kunnen dragen, een prachtig werkobject voor een paar stoere verkenners.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2