ALGEMEEN HANDELSBLAD S Prins Jan van Luxemburg en Prinses Joséphine van België heden gehuwd gUieuTPC Jlmstcröamscbe ffiourant Treffende plechtigheid in hoofdstad van Groothertogdom Eisenliower voor grote beslissingen D° Wisjinski wil meerderheid der V.N, halverwegen tegemoet komen Uitwisseling in Korea RAMP IN LONDENSE ONDERGRONDSE Negert doden, vijftig gewonden Lange stoet van vorstelijke personen trekt op naar de kathedraal Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN (Van een onzer redacteuren) Luxe in burg, 9 April 4 OM HALF ELF hedenochtend verscheen idoor de poort van het Groothertogelijk palei-. het zestiende-eeuwse Renaissance- gebouw, dat oorspronkelijk stadhuis is geweest, daarna zetel van het Luxemburgse parlement, tot het in 1890 tol paleis werd bestemd, de glorieuze bruidsstoet, die zich op weg begaf naar de vlakbij gelegen kathedraal. Ten paleize had de burgemeester van Luxemburg, de heer Hamilius, zo juist het burgerlijk huwelijk tussen Jan van Luxemburg en Josephine Charlotte van België, zoals zij zonder vermelding van hun vorstelijke titels werden genoemd, vol trokken. Prins Karei van Luxemburg was getuige voor zijn broeder. Prins Albert van België voor zijn zuster. Een detachement gendarmerie brengt de eerbevAjzen en langs de weg staan manschappen van het Luxemburgse leger geschaard, waarvan de sterkte sinds de tweede wereldoorlog 5.000 man bedraagt. De klokken beieren over de stad, men hoort de wapens der troepen kletteren, de Brabanqonne zet in ais de bmidsstoet de kathedraal heeft bereikt. Hij wordt geopend door een lange reeks van jonge prinsen en prinsessen, de namen dragend van illustrere vorstenhuizen, zonen en dochters van hen, die thans regeren of hun troon hebben moeten prijs geven, o.a. Prinses Maria Pia van Savoyeeen Prins van Napels, Prinses Ragnhild van Noorwegen, die spoedig zelf in het huwelijk zal treden, de regerende Prins van Lichtenstein, Kroonprins Olaf van Noorwegen, de Prinsen en Prinsessen van Bourbon-Parma van Luxemburgeen eindeloze variatie van toiletten en gala-uniformen. WIJ zien allereerst ex-koning Urn- berto van Italië voorbijgaan; dit doet de herinnering herleven aan de nog zo recente ineenstorting van het fascistisch regiem in Italië, welke eerst zijn vader. Koning Victor Emma nuel. diens troon kostte en na luttele weken ook hem tot aftreden dwong. Hij wordt gevolgd door zijn gemalin. ex- Koningin Marie-José (zuster van Ko ning Leopold van België), die door Prins Bernhard in de gala-uniform der Blauwe Huzaren wordt begeleid. Hier na trekt de Prinses de Réthy, thans geheten Prinses Liliane, Prinses van België, aller aandacht. Zij bevindt zich aan de zjjde van Prins Karei Berna- dotte, die de Koning van Zweden ver tegenwoordigt. Onze blik wordt even vastgehouden door Aartshertog Otto van Oostenrijk, zoon van Karl I, de laatste Habsburgse keizer-koning, die over de Donau-monarchie regeerde. Prinses Margaret, die niet aanwezig kon zijn wegens de hofrouw in Enge land, wordt vervangen 'door de Britse gezant Sir Geoffrey Allchin, die Ko ningin Elisabeth II vertegenwoordigt. Het corps diplomatique, waaronder de Nederlandse buitengewone Volkshulp geeft 20 mille voor Schouwen-Duiveland Het landelijk Comité voor Volkshulp heeft besloten om binnen het raam van de adoptie van Schouwen Duiveland door de gemeente Amsterdam, voor dit doel 20.000 aan goederen ter beschik king te stellen. Na een bespreking met burgemeester d'Ailly is besloten voor dit geld werkkleding te kopen. Werkbroe ken, schorten, klompen en overalls zullen dezer dagen voor getroffenen van Schou wen-Duiveland aan de burgemeester worden overhandigd. Deze hulp is mogelijk door de giften van buitenlandse vakorganisaties, via het Wereld-Vakverbond en de Confede ration General des Travailleurs. Dijk rondom Brouwershaven (Van onze correspondent) Srouwershaven, 9 April De gemeenteraad van Brouwershaven besloot na een geheime zitting over te gaan tot het aanleggen van een water- kerende dijk rondom de gemeente. De Noordstraat en Zuiddijkstraat dienen als waterkering tegen het opkomende water uit Schouwen, waar het gat in de Schelp- hoek, bij vloed, geregeld voor toevoer zorgt. Blijft deze toestand voortduren, dan zal niet alleen het westelijk deel der gemeente, dat regelmatig onder water staat, maar ook het overige deel der ge meente ten onder gaan, Door het aan leggen van een dijk ten westen der ge meente zal Brouwershaven voor een zekere ondergang bewaard blijven. Door de samenvoeging van de ministe ries voor de strijdkrachten in de Sowjet- Unie is het blad de Rode Vloot opgegaan in de Rode Ster, tot dusver het orgaan V3n het Rode leger. Joegoslavië heeft een begin gemaakt met de aanbouw van een cyclotron, die is bestemd voor het onlangs opgerichte instituut voor atoomonderzoek. AAN DE VOORAVOND van het huwelijk straalde in'de Grande Rue te Luxemburg de feestverlichting. (Telefoto) zant en gevolmachtigd minister, mr H. A. Hooft, en de hier uiterst popu laire Amerikaanse ambassadrice me vrouw Perle Mesta, is aanwezig. THANS Is er een tussenruimte van enkele tientallen meters. Vooraf gegaan door de opperhofmaar schalken van het Belgische en het Luxemburgse Hof nadert Koningin Juliana, in een parelgrijs toilet met een grijze hoed met witte struisveren, be geleid door Koning Boudewijn van België, strak voor zich uitstarend. On middellijk daarop de Koningin-weduwe Elisabeth van België, aan de arm van Prins Felix van Luxemburg. Nu wordt het bruidspaar zichtbaar. Groothertogin Charlotte begeleidt haar zoon, Erfprins Jan, tot bij het altaar, Koning Leopold III zijn dochter Prinses Joséphine Charlotte. De bruid is gekleed in een japon van tule. zijde en organdie, met een sleep van Brusselse kant. De sluier is op het kapsel bevestigd met een diadeem van platina, vervaardigd uit 850 uit Kongo afkomstige diaman ten. Haar bruidsbouquet is van witte lelies en orchideeën De bruidegom draagt de kolonelsuniform. Achter hem loopt als sleepdrager de kleine Prins Alexander, zoon van Koning Leopold uit zijn tweede huwelijk. HET Wilhelmus, dat niet het Luxem burgse volkslied is, maar de hymne van het Groothertogelijk Huis, ruist door de geheel gevulde kathedraal, die In de 17e eeuw door de Jezuitenpaters in Gothische stijl werd gebouwd, maar sterk de invloed der Italiaanse Renais sance toont. Ergens In het kerkschip bevindt zich de cenotaaf van de ver maarde Graaf Jan van Luxemburg, de blinde Koning van Bohemen, wiens ge beente pas in 1946 naar hier werd over gebracht. Zijn devies luidde: ,.A Dieu je sers", thans overgenomen door Erfprins Jan, Het kerkelijk huwelijk wordt ingeze gend door de Pauselijke Nuntius mgr. Cenito in een purperen ambtsgewaad met een brokaten cappa magna, bijgestaan door rnigr Joseph Philippebisschop van Luxemburg en een groot aantal leden der hoge geestelijkheid. Het „Veni Creator" leidt de dienst In, waarna de ringen worden gezegend. Thans begint de huwelijksceremonie, waarbij de brui degom en de bruid om beurten met een ,,Oui Monseigneur" antwoorden, wan neer hun de vraag wordt gesteld of zij elkaar in naam van „Le Dleu toutpuis- sant" tot echtgenoten wensen. Het Symphonie-orkest van Radio Luxemburg speelt zacht een Nocture van Fauré. terwijl de jonggehuwden elikaar de ring aan de vinger schuiven. De huwelijksmis wordt gecelebreerd met de luister van de katholieke ritus op hoogtijdagen. De sacrementele gebeden volgen elkaar op, onderbroken door koor zang en orgelspel. Tweemaal betreedt het jonge paar het altaar om er de zegen te ontvangen. Een boeiend schouwspel speelt zich af in de koorruimte, die door schijnwerpers hel is verlicht. In de kerk zelf valt een gedempt licht door de eeuwenoude gebrandschilderde vensters. Het slot wordt gevormd door de onder tekening der huwelijksakte. Alle aan wezigen rijzen op en achtereenvolgens worden de Bra.bangonne en het Hemecht, het Luxemburgse volkslied gespeeld. EEN vol uur heeft de dienst geduurd. Langzaam verlaat de stoet de ka thedraal. De jonggehuwden, thans tezamen voorop, hun ouders en tal van vorstelijke gasten vertrekken voor een rijtoer door de stad in open auto's, waar tienduizenden op tribunes, aan open ven sters op de daken of op de begane grond juichen en jubelen. Helaas valt plotse ling een stortregen neer, wanneer de auto's de kathedraal verlaten. De opstel ling van de stoet is lichtelijk gewijzigd. Het jonge paar voorop in een open wa gen. gevolgd door koning Boudewijn naast zijn grootmoeder koningin Elisa beth. Koningin Juliana heeft aan haar zijde kroonprins Olaf van Noorwegen. Prins Bemhard zit thans wederom met ex-koningin Marie-José. Het is een hoog tepunt van de dag, deze uiting van liefde en waardering van de Luxemburgers voor hun dynastie. Tijdens de rit dondert het geschut boven op een der heuvels'en 16 Thunderjets en 16 Meteors van de Belgische Luchtmacht gieren door de lucht. De geestdrift laait nog meer op, wan neer het jonge paar bij zrjn terugkeer op het balkon van het paleis verschijnt. Gisteravond reeds aan het galadiner ten paleize. waaraan 190 personen deelna men, moest het bruidspaar zich verschei dene malen op het balkon vertonen. Vooral de Belgen hielden niet op met zingen en juichen. Hier en daar poogden Leopoldisten een kleine betoging ten gunste van Leooold III te organiseren, doch de feeststemming leent zich niet voor een politieke manoeuvre. De Luxemburgse politie heeft het verkeers- vraagstuk drastisch aangepakt: er rijden geen trams en geen bussen en autobus sen worden de stad niet binnengelaten. Honderden journalisten uit alle landen zijn voor de gelegenheid overgekomen en zij telefoneren, seinen en spreken voor de radio de hele wereld rond. ,OOR het communistische „vredes offensief" staat Eisenhower voor grote beslissingen. Er is geen reden, aan te nemen, dat hij niet alles wil doen, om ontspanning in de wereld te bevor deren. Hij stuit echter op moeilijkheden, die met gering zijn. zodra hij van zijn kant „de Russen halverwege tegemoet komt", zoals hij heeft toegezegd. Het wantrouwen tegen de Sowjet-Unie is diep, de vrees om te worden overrompeld door communistische diplomatieke ma noeuvres is groot. Een deel der Republi keinse senatoren richt zich vooral tegen Peking, waarmee juist onderhandelingen moeten worden gevoerd, als het tot een bestand in Korea komt. Binnen drie maanden zou dan op een conferentie de toekomst van Korea ter sprake komen. Reeds is bericht, dat de V. S. hereniging zullen bepleiten van alle Koreanen. Doch het is een lange weg om daartoe te komen, en alleen een accoord met China zou iets kunnen opleveren. Op de lange duur moet Eisenhower, bij het voort duren van de betere stemming, bepalen in hoeverre hij Peking tegemoet wil treden. Resultaten zijn voorlopig niet te verwachten, maar het gaat om de rich ting der te volgen politiek. Bovendien moet. zowel in het Westen als in het Oosten, onder het oog worden gezien, of de vrije wereld zich moet instellen op een snel dreigend gevaar of op duur zame paraatheid, ton einde een politiek evenwicht te verzekeren. Tn het laatste geval moet de defensie berusten op de economische mogelijkheden der toe komst, zonder noodoplossingen met Amerikaanse dollars. Zij moet rekening houden met diep-ingrijpende weten schappelijke omwentelingen in de wa pentechniek, welke steeds kostbaarder wordt. Amerikaanse woordvoerders ma ken zich nu reeds tot tolk van be schouwingen, zoals de Franse generaal de Monsabert die op 25 Januari in het Franse parlement heeft gegeven. Vol gens hem is het ondoenlijk, massalegers op de been te houden, die volledig zijn uitgerust met de steeds duurdere wape nen. Hij bepleitte de vorming van klei nere parate eenheden, met snel mo'bili- seerbare reserves naar Zwitsers voor beeld, met de mogelijkheid van eei nationaal verzet, een guerrilla tegen een ^Dagelijks commentaar agressor. De Amerikaanse atoom- en andere projectielen, vervoerbaar met de luchtmacht, zouden een aanval dan moeten breken. In elk geval zal de Nato zich met nieuwe plannen moeten bezig houden. E R zijn evenwel ook andere moeilijk heden voor Eisenhower, en daarin weerspiegelt zich een Amerikaans gebrek aan zelfvertrouwen, o. a. in de vrees, dat Japan en West-Duitsland bij ontspanning zich meer tot- de Sowjet- staten zouden wenden met het oog op de handelsbetrekkingen. Dit commer ciële verkeer behoeft de defensieve een heid in de Atlantische en Grote Oceaan geenszins te breken: Bonn en Tokio zullen zich eerder sterker voelen in hun contacten met Moskou en Peking, indien Bruiloftsgasten verwelkomd Prinses Elizabeth van Luxemburg, zuster van de bruidegom van van daag geheel rechts), icas op het station aan wezig ter venvelkoming van van links naar rechtskroonprins Olav van Noorwegen en zijn echtgenote, prinses Ragnhild, prins Harald van Noorwegen, prinses Ingeborg van Zwe den, grootmoeder van orinses Joséphine-Char- lotte van België en prins en prinses Axel van Denemarken. KALME SFEER IN NEW-YORK Drie Sowjel-voorstellen, waarvan er twee tegen de V.S. waren gericht, verworpen /"MSTEREN heeft de assemblée van de V.N. de volgende besluiten ge- nomen: 1. de Tsjechische klacht wegens Amerikaanse aanmoediging van subversieve actie in Sowjetstaten is verworpen. 2. de resolutie in zake ontwapening, zoals de overgrote meerderheid van de V.N. deze reeds had aanvaard, is bevestigd, en slechts een van de twee Russische amendementen is aanvaard. 3. Besloten is, ondanks Russisch verzet, aan te bevelen een commissie van onderzoek in te stellen naar aanleiding van de beschuldiging, dat de V.S. zich aan bacteriologische oorlogvoering zouden hebben schuldig gemaakt. Wat de klacht betreft van Tsjecho- slowakije, dat op de Amerikaanse be groting voor wederzijdse veiligheid een bedrag is uitgetrokken tot steun aan anti-communisten, dienaangaande her haalde de Amerikaanse gedelegeerde, dat het hier steun aan réfugié's betrof en geen inmenging in binnenlandse aan gelegenheden van andere landen. Daar de Tsjechen hun beschuldigingen aan het adres van de Zionisten (die in dienst van de Amerikanen zouden staan) niet herhaalden, onthield Israël zich van felle commentaar. Het Tsjechische voorstel werd verworpen met 40 tegen 5 stem men (Sowjetblok) en 14 onthoudingen. Bij het debat over de ontwapenings commissie verklaarde Wisjinski, die zeer gematigd was, dat zijn land de andere halverwege wilde tegemoet komen, indien ook de niet-communisti- sche landen zulk een stap deden. Door daden had de Sowjet-Unie bewezen, dat zij een sfeer van vertrouwen wilde scheppen om ontwapening te bevorde ren. Rusland en Polen dienden hun eigen resolutie (eerst verbod van de atoombom en vermindering van alle strijdkrachten met een derde) niet in doch stelden twee amendementen voor. Wisjinski zeide, dat de vermelding van lof of dankbaarheid aan het adres van de V.N.-commissie voor ontwape ning. moeilijk door de Sowjet-Unie kan worden aanvaard omdat de Sowjet-Unie tegen de huidige ontweip-resolutie had gestemd. De Sowjet-Unie stelde voor. alleen nota van het verslag van de com missie te nemen. Ten tweede: wat de bevestiging van de ontwapeningsresolu tie van de zitting van 1952 aangaat zeide Wisjinski dat (daar de Sowjet- Unie toentertijd deze resolutie had ver worpen) zij nu moeilijk voor deze be vestiging kan zijn. Daai'op deelden de Britse en de Amerikaanse afgevaardig den mede, dat zij het eerste Sowjet- amendement zouden aannemen, maar dat zij zich tegen intrekking van de be vestiging van de ontwapeningsresolutie moesten verzetten. Het eerste Russische amendement werd daarop zonder stemming aan vaard, het tweede werd verworpen met 33 tegen 10 stemmen en 13 onthoudin gen. Ten slotte werd de door het Westen gesteunde resolutie bevestigd met 52 tegen 5 stemmen. Zij dringt aan op be perking der bewapening na instelling van degelijke contröle. Als derde punt is de klacht ter sprake gekomen tegen de V.S., die bacteriologische middelen zouden hebben gébruikt bij de oorlog Korea. Ondanks het Russische verzet tegen een onderzoek 'is besloten, een commissie van vijf (Egypte, Pakistan, Zweden, Uruguay en Braziliëver sterkt met geleerden van internatio nale faam, in te stellen. 52 Landen waren daarvoor, vijf Sowjetstaten tegen, terwijl India, Indonesië en Burma zich onthielden. Honderd tegen vijfhonderd per dag De Chinezen en Noordkoreanen hebben het geallieerde voorstel aan vaard, om per dag honderd zieke en gewonde gevangenen over te brengen naar het kamp der V.N., terwijl zij per dag 500 van hun eigen zieke sol daten zullen ontvangen. Naar aanleiding van het aantal ge vangenen, dat de communisten hebben opgegeven, namelijk 12 tot 13.000, wordt van de zijde der V.N. opgemerkt, dat dit getal onwaarschijnlijk laag is. In werkelijkheid zouden de communisten veel meer gevangenen hebben gemaakt, doch een groot deel der Zuid-Koreanen is na de gevangenneming weer vrij ge laten of ingedeeld in de Noordkoreaanse legers. Indien de geallieerden ook hun gevangenen, die niet naar communistisch gebied wilden repatriëren, als vrije men sen hadden beschouwd, zou zich'het ge hele probleem van de vrijwillige repa triëring niet hebben voorgedaan. Dan zouden de geallieerden niet 132.000 ge vangenen hebben opgegeven, doch slechts 82.000, omdat bijna 50.000 Noord koreanen en Chinezen niet terug willen keren. Zoals wij berichten, worden in eerste aanleg door de V.N. 5800 zieker, en ge wonden teruggezonden door de commu nisten 600, In het Turkse kabinet zijn de drie on langs afgetreden ministers vervangen, terwijl twee nieuwe ministers zyn toe gevoegd. zij de ruggesteun .hebben van de V. S. Dat deze meer moeten kopen en meer over zee moeten investeren, vooral in de onontwikkelde gebieden, en dat zij hun economische en ideologische banden met Europa en Azië moeten versterken, is natuurlijk een politieke wenselijkheid. De generaals Gruenther en Ridgway hebben uiting gegeven aan de vrees, dat Moskou de V. S. zou isoleren. Dat hangt van Washington zelf af. De V. S. zijn door hun enorme productie en door hun democratische opvattingen (waaraan lieden als McCarthy helaas al te veel schade hebben gedaan) een aanmerke lijk aantrekkelijker partner dan de Sowjet-Unie. En om gegronde redenen moeten de V. S. wel de handel en de buitenlandse beleggingen bevorderen, als er minder wordt uitgegeven aan be wapening. Naar aanleiding van de Rus sische stappen zijn zekere koersen ge daald en zijn er waarschuwingen geuit tegen vermindering der bewapening, omdat deze tot een economische crisis zou kunnen leiden. Gelukkig is van vele zijden in de V. S. toen gewezen op de enorme mogelijkheden van de vredes- productie, de bouw van woningen, scho len. wegen, verhoging van het levens peil der laagstbezoldigde groepen, enz. Niet minder aandacht zullen de V. S. echter moeten besteden aan de on ontwikkelde gebieden in Zuid-Europa, Afrika. Azië, Latijns-Amerika. Zij kun nen aldus een wereldomspannende een heid bevorderen, welke de gevaren voor hen zelf zeer zal verminderen. Dat is alles toekomstmuziek, want Moskou moet nog tonen, dat het zijn koers wil wijzigen. Indien Eisenhower voor dat geval van te voren een vaste politiek zal hebben bepaald, zal men de V. S. niet kunnen verwijten, dat zij de toenadering zouden hebben afgewezen. Het is te hopen, dat de president dan de invloed van lieden als McCarthy en van enige kortzichtige bedrijfsleiders zal hebben gebroken. De Russische vloot zal bij de vloot- schouw, die zal worden gehouden ter gelegenheid van de kroning van koningin Elisabeth II van Engeland, worden ver tegenwoordigd door de kruiser Swerd- low. OVERZICHT VAN DE PLECHTIG HEID IN DE KATHEDRAAL VAN LUXEMBURG. (Telefoto: helaas laat de kwa liteit van de foto door storin- ringen veel te Nieuw FRANS gericht projectiel De „Matra", een Frans gericht pro jectiel, heeft brj horizontaal afschieten een snelheid van 1800 km per uur be reikt. De Matra is ontworpen door een Franse ingenieur, zij ontwikkelt gedu rende 14 seconden een druk van 1250 kilogram. Afgeschoten van een vliegtuig van een vliegdekschip laat de Matra, alvorens de grond te bereiken, een doos met instrumenten los, die per parachute daalt. De proeven met het nieuwe pro jectiel vinden plaats op het proefveld Colomb-Béchar, ten Zuiden van Algiers. Voortvluchtige directeur aangehouden De directeur van het tehuis voor ouden van dagen „Levensavond" te Mdemblik, die sedert Vrijdag j.l. was verdwenen met medeneming van 3000 aan pensiongelden. is gisteren in Ant werpen gearresteerd. Een brief, die uit Antwerpen was verzonden, ondertekend door een ken nis van de directeur en geadresseerd aan een der bewoners van „Levens avond", had tot gevolg, dat Dinsdag nacht de postcommandant van de rijks politie te Medembliik met de districts recherche naar Antwerpen reisde, waar tot de arrestatie kon worden overge gaan. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft bekend gemaakt, dat een plan is aangenomen, dat het gebruik van atoomenergie door particu liere instellingen mogelijk maakt. - In de vacature van gemeente ontvanger te Huizen is benoemd de heer D. Kruimer, commies 2e klasse ter gemeentesecretarie aldaar. Cl ISTERAVOND, ongeveer 7 uur, zijn op een der drukste lijnen van de Londense ondergrondse spoorweg op 100 meter afstand van het station Stratford in Oostelijk Londen, in een tunnel nabij de plaats, waar de lijn weer boven de grond komt, twee stampvolle forensentreinen van achteren op elkaar ingereden. Om deze tijd, het spitsuur, rijden de treinen met tussenpozen van een minuut. Met grote spoed werden acht brand spuiten en acht ambulances met een groot aantal artsen en veel verplegend personeel naar de plaats van de ramp gezonden. Doordat er aan elke kant van de lijn slechts een smal voetpad is, kon men de vernielde wagens slechts moeilijk bereiken. Een uur na de bot sing zaten de passagiers nog steeds opgesloten ln de rijtuigen en pas om kwart voor tien werd de eerste ge wonde naar buiten gebracht. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Oslo Stookh. Kopenh. Londen Brussel Parijs Bordeaux Warschau Berlijn Frankfort München Ztirich Wenen windrichtingB: windsnelheid meter iren; D: tempe- neerslag af gel, -- -Alle gegevens voor Am sterdam opgenomen op Schiphol). WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden •anochtendMannheim 286 (-1-003). Triei 90 (-rOOS). Koblenz 221 l—0011. Keulen 197 (—0021, Ruhrort 407 (4-001). Lobith 1014 (4-001) Nijmegen 792 (4-002). Arnhem 801 (4-003). Eefde 333 (—004). Deventer 2"7 (—003). Borgharen 400S (4-010). Belfelrt 1138 002), Grave 473 (onv.1, Vreeswijk .47 (—015), Lith 0.40 (—005). Politie en brandweer maakten ge bruik van walkie-talkies om het red dingswerk te leiden en van fakkels voor de verlichting, daar de electrische stroom was uitgeschakeld. De reddingsploegen hebben de ge hele nacht doorgewerkt, vanmorgen be vonden zich nog reizigers in een der rijtuigen. Volgens de laatste berichten zijn ne gen personen bij de ramp om het' leven gekomen en zijn er vijftig gewond, van wie acht ernstig. Dit is het tweede ongeluk op deze lijn sinds 1946, toen op de dag na de opening één persoon om het leven kwam. Een woordvoerder van de spoorweg maatschappij verklaarde, dat het signaal-systeem niet behoorlijk had ge werkt, maar hij voegde er aan toe. dat er dagelijks storingen in het stelsel voorkomen, waarvoor extra veiligheids maatregelen zijn getroffen Het ongeluk is dus niet aan de weigering van het signaal te wijten. W eersverwachting VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht tot Vrijdagavond. Zwaar bewolkt met plaatselijk, hoofd zakelijk in de zuidelyke helft van het land wat lichte legen. Overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen. Vannacht nergens nachtvorst. Overi gens weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 u.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) S.40 u., 7.5 CC. luchtdruk 10007.0 milliharen of 755.3 mm. windrichting en -kracht N.O.-3. max. temp gisteren 12.3, min. temp. 4.9. neer slag geen #Zon heden onder 19.27, morgen op 5.55 Maan morgen op 4.24. onder 15.11 Nieuwe maan 13 April. 126e JAARGANG No. 41068 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1