DRIE LINKSE BEWEGINGEN IN ZUID-AMERIKA LEZERS Nieuwe protocollen op E.D.G.-pact Dag Hammarskjoeld gekozen tot secretaris-generaal MINISTER STAF keerde zich tegen afbrekende critiek op het leger Wilscum bestaat wel degelijk Ontzilting van de overstroomde gebieden E1 Vliegtuigen vlogen door paddestoel vragen het woord 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 8 APRIL 1953 ZUIVERING ONDER ZWEEDSE COMMUNISTEN Een van de meest vooraanstaande figuren van de Zweedse communistische partij, Set Persson, is na een verhit debat op het 16e congres van de partij van al zijn functies ontheven. Hij is ontslagen, omdat hij weigert „de jongste partij instructies" te volgen, aldus een welinge licht wooi-d voerder. Verwacht wordt, dat nog meer hoog geplaatste Zweedse communistische autoriteiten ontslag zullen krijgen. Het congres, dat wordt bijgewoond door ongeveer 350 gedelegeerden en ver tegenwoordigers van buitenlandse com munistische partijen, wordt met gesloten deuren gehouden. Set Persson heeft 25 jaar lang deel uitgemaakt van de communistische partij van Zweden. Guatemala treedt uit de organisatie van staten in Midden-Amerika De minister van Buitenlandse Zaken van Guatemala dr Osegueda heeft be kend gemaakt, dat zijn land zich uit de organisatie van Midden-Amerikaanse staten heeft teruggetrokken wegens „in menging in zijn binnenlandse gelegenheden" door een of meer der andere leden der organisatie, El Salva dor, Costa Rica, Nicaragua en Honduras. De regeringen van deze staten zijn in nota's,' welke in krachtige bewoordingen waren gesteld, van het besluit op de hoogte gebracht. De klacht betreffende inmenging binnenlandse aangelegenheden heeft be trekking op de gebeurtenissen in het afgelopen weekeinde, toen de regering van Guatemala een complot van de oppositie om in het Noorden van het land een gewapende revolutie te begin nen ontdekte. De regering van Guate mala is op dit punt zeer gevoelig, omdat zij er door andere Amerikaanse landen van wordt beschuldigd communistisch te zijn. Meer dan 100 oppositieleiders wer den in hechtenis genomen. Barlos Simons, een vooraanstaande anti-com munist, kreeg Maandagavond politiek asyl in de ambassade van „een Centraal- Amerikaanse staat". Dinsdag stonden de ambassades van Mexico en de andere Centraal-Amerikaanse landen onder strenge politiebewaking teneinde te ver hinderen, dat leden der oppositie daar hun toevlucht zochten. Sinds 1823 is negenmaal gepoogd, tot een Centraal-Amerikaans blok te komen. De huidige organisatie wilde een ge meenschappelijke munteenheid invoeren, een programma voor buitenlandse be trekkingen opstellen en tot een vrij handelsverkeer komen. De interim-commissie, bestaande uit functionarissen en militaire des kundigen uit Frankrijk, West-Duits- land, Italië, België, Nederland en Luxemburg, bestuderen thans te Parijs twee nieuwe amendementen of protocollen op het Europese leger- verdrag, zo heeft de voorzitter, de Fransman Alphand, Dinsdag mee gedeeld. Deze kwesties betreffen de status van de troepen van het Euro pese leger, wanneer zij niet in hun eigen land zijn en militaire hulp der Ver. Staten. Uit de mededeling van Alphand blijkt dat de kwestie der protocollen op het E.D.G.-verdrag nog niet is geregeld. Naar verluidt beoogt een der twee nieu we protocollen aan de Franse en Bene- lux-troepen, wanneer deze in Duitsland zijn gelegerd, dezelfde rechten te geven, als de Britse en Amerikaanse troepen in de Bondsrepubliek genieten, terwijl de Westduitse troepen dezelfde voor rechten zullen genieten, wanneer zij in Frankrijk zijn gelegerd. Dit hypotheti sche geval heeft aanleiding gegeven tot critiek van de zijde der Franse tegen standers van het verdrag. Het protocol betreffende de Ameri kaanse hulp houdt een wijziging in van het voorstel dat deze hulp, wanneer het Europese leger eenmaal gevormd is, aan dit leger als geheel ten goede zal komen en niet aan de zes deelnemende landen afzonderlijk. KRANSEN BOVEN DE DUMLUPINAR Te Istanboel is Dinsdag een herden kingsplechtigheid gehouden voor de na gedachtenis van de 99 Turkse zeelieden, die tengevolge van het zinken van de duikboot Dumlupinar om het leven zijn gekomen. Op het zeewater boven de plaats waar het vaartuig is gezonken, zijn kransen uitgeworpen. De Zweedse gezant woonde de plechtigheid bij. Turkse burgerlijke en marine-autori teiten zetten het onderzoek naar de oorzaak van de aanvaring, welke het vergaan van de onderzeeboot veroor zaakte, voort. Iraans perschef vrij tegen borg van 1,9 millioen Bahram Sjahrohk. directeur van d€ Iraanse pers- en propagandadienst onder wylen premier Ali Razmara, is vandaag op borgstorting vrijgelaten na op be schuldiging van misbruik van regerings fondsen bijna twee jaar gevangen te hebben gezeten. Sjahrohk, die nimmer terecht heeft gestaan of is veroordeeld, zou om ge zondheidsredenen op vrije voeten zijn gesteld. De borg zou echter 1,5 millioen rial (ongeveer 1,9 millioen gulden) be dragen. In de tweede wereldoorlog was Sjahrohk in Goebbels' propaganda- organisatie directeur van de Iraanse af deling van Radio-Berlijn. Parkhideh, de verkoopleider van de nationale Iraanse oliemaatschappij, heeft aan de pers meegedeeld, dat het onlangs met de Italiaanse maatschappij E.P.I.M. gesloten contract voorziet in een maandelijkse aflevering van 400.000 ton Iraanse olie in het eerste halfjaar. Een tankboot van deze maatschappij laadt op het ogenblik in de Perzische Golf 5000 ton ruwe olie. Parkhideh ver telde, dat buitenlandse kopers nog drie tankschepen naar Iran hebben gestuurd, waarvan er één geraffineerde olie in Abadan zal laden. Dinsdag 2000 vluchtelingen uit Oost-Duitsland De dagelijkse stroom vluchtelingen uit de Russische zone naar West-Berlijn was Dinsdag met de 2.145 personen, die zich bij de vluchtelingencentra aanmeldden, dubbel zo groot als gewoonlijk. Hierdoor is het totale aantal vluchtelingen in de eerste zeven dagen van April tot circa 9000 gestegen. In dezelfde periode zijn ruim 10.000 vluchtelingen, die al vroeger naar West-Berlijn waren gekomen, per vliegtuig naar West-Duitsland over gebracht. Van officiële zijde toonde men geen verbazing over de nieuwe toevloed. Men veronderstelde, dat de meeste vluchte lingen hadden besloten de Paasdagen nog thuis door te brengen. Assemblee der V.N. aanvaardt aanbeveling van Veiligheidsraad DE Zweed Hammerskjoeld is door de algemene vergadering voor vijf jaar tot secretaris-generaal der Ver. Naties gekozen. Hij volgt als zodanig de Noor Trygve Lie op. Hammarskjoeld werd gekozen met 57 stemmen tegen éénbij een onthouding van nationalistisch China) en in afwezigheid van Guatemala. ATle afgevaardigden, onder wie ook de leider der Russische delegatie, Wisjinski, opplaudisseerden toen het resultaat bekend werd. Voor de verkiezing had voorzitter Pearson hulde gebracht aan de aftredende secretaris-generaal. Trygve Lie bij zijn heengaan warm gehuldigd behalve door Wisjinski De Amerikaan Lodge bracht hulde aan Die voor diens standpunt, toen de oorlog in Korea uitbrak. Vervolgens sprak de Britse vertegenwoordiger Sir Giadwyn Jebb. die o.m. zei; „Lie ver dient onze onbeperkte dankbaarheid voor de prestaties, welke hij heeft ver richt. en in het bijzonder voor zijn op treden ten aanzien van Korea.'' De lei der der Russische delegatie, Wisjinski, zegde Hammarskjoeld „volledige steun en medewerking" toe der Sowjet-Unie. „Moskou heeft er vertrouwen in. dat de heer Hammarskjoeld zich in zijn be langrijke functie door de beginselen van het Handvest zal laten leiden en gevrij waard zal blijven voor elke inmenging 'an buitenaf". Volgens de Russische preker had Lie een tijd lang de post van secretaris-generaal „op onwettige wijze bezet". De Sowjet-Unie heeft im mers geweigerd, zijn herbenoeming in dertijd te erkennen. Trygve Lie werd met veel applaus be groet, toen hij dank zegde voor de hem betuigde erkentelijkheid. „De spanningen van onze tijd zijn zo geweldig, da/t het onze plicht is, niets na te laten voor een vollediger gebruik van alle bronnen ter versterking van de vooruitzichten op vrede. Het was om Stoffelijk overschot van ex-koning Carol bijgezet Het stoffelijk overschot van ex-koning Carol van Roemenië is Dinsdag in de graftombe van het klooster van Sao Vincente op een van de zeven heuvels van Lissabon bijgezet. De Portugese regering had haar toestemming ge geven. het gebalsemde lichaam van de voormalige vorst in dit pantheon, reeds bijna drie eeuwen de laatste rustplaats van de leden van het Portugese vorsten huis, bij te zetten op grond van het feit, dat de overledene de achter-achter kleinzoon van koningin Maria de Tweede van Portugal was. Na een kerkelijke plechtigheid in het sterfhuis, de villa Mary Sol te Estoril. werd het stoffelijk overschot, gedekt door de Roemeense vlag, naar het nabij gelegen Lissabon overgebracht. In de eerste volgauto had prinses Helena plaatsgenomen, de voormalige mevrouw Lupescu, met wie ex-koning Carol in 1947 in het huwelijk was getreden. De enige broer van de overledene, prins Nicolaas, volgde in de tweede auto. De plechtigheid werd verder o.a. bijgewoond door de Spaanse troonpretendent, don Juan, aartshertog Francis van Habs- burg en prinses Margarida van Hohen- zollem. De zoon van de overledene, ex- koning Michael, was afwezig. Hij had een krans gezonden en laten weten dat hij. hoewel diep getroffen door de dood van zijn vader, er de voorkeur aan gaf in Zwitserland bij zijn echtgenote te blijven, die onlangs het leven heeft ge schonken aan een dochter. GEVECHTEN IN KENYA Bij gevechten in verscheidene delen m Kenya zijn gisteren wederom 21 leden van de Mau Mau gedood. 12 in heemsen, die worden verdacht van moord, zijn gearresteerd. (Ingez. med.-advertentie) VOORJAARSMOEHEID ...1 Versla dal lome gevoel direct met: u de gelegenheid te geven, een deur te openen, die reeds sinds 1950 was geslo ten, dat ik vier maanden geleden mijn ontslag indiende", aldus Lie. ..Ik ben er van overtuigd, dat de V.N.-organisa tie door de leden met veel groter ge volg kan worden gebruikt dan in het verleden". De voorzitter der algemene vergade ring Lester Pearson heeft een prece dent geschapen, door de naam van de nieuwe secretaris-generaal op zijn En gels uit te spreken als „Harwner-shMd" hetgeen betekent „hamer-schild" Men zoekt weer naar de schat van Alarik r\R wordt weer gezocht naar de schat van Alarik I, die 1500 jaar geleden in de nabijheid van de Zuid- Italiaanse plaats Cosenza zou zijn begraven. Alarik, de koning der West- Gothen, die Rome plunderde en daar na naar het Zuiden afzakte, blykbaar om Sicilië aan te vatten, is in de buurt van Cosenza gestorven. Jaren lang heeft men aangenomen, dat hij is begraven in de bedding van de Busento, welker loop tijdelijk werd gewijzigd omde begrafenis mogelijk te maken en men vertelt, dat met de oude krijgsman een fabelachtige schat aan de aarde is toevertrouwd. Prof Adolfo Greco, een radiodes- kundige, is er van overtuigd, dat hij de plek, waar Alarik en zyn schat in 1,10 zijn begraven, heeft ontdekt. Meer dan een jaar lang heeft hij lei ding gegeven aan opgravingswerk op ongeveer 6i km afstand van Co senza. Tot dusver zijn slechts stenen te voorschijn gekomen, maar de pro fessor gelooft de juiste plek te heb ben gevonden langs de weg van Co senza naar Carolei; hij heeft nl. uit gerekend, dat de Busento 1500 jaar geleden over deze plek moet hebben- gestroomd. Sindsdien hébben volgens hem overstromingen, aardbevingen, enz. de rivier uit haar oude bedding verdreven. Christelijk-Historische Unie te Amsterdam in vergadering bijeen (Van een onzer verslaggevers) 'N de hedenmorgen te Amsterdam be- gonnen algemene vergadering van de Christelijke Historische Unie heeft de voorzitter, het lid van de Tweede Kamer de heer H. W. Tilanus, een rede ge houden waarin hij na een welkomst woord tot de ministers prof, dr Kern kamp en ir Staf en dr K. Kraske als vertegenwoordiger van de Duitse Chris ten-Democratische Unie allereerst in herinnering bracht de ramp, die over ons land is gekomen en daarna i dacfht wijdde aan de gebeurtenissen op politiek terrein tijdens de bestaans- periode van het huidige kabinet. Spr. herinnerde daarbij aan hetgeen op het laatste congres van de Partij van de Arbeid is gesproken over het huma nisme. Er is op dit congres ook aan dacht besteed aan de lange duur van de kabinetscrisis. De heer Tilanus achtte inmenging in het werk van een forma teur, als de fracties eisen gaan stellen omtrent zetelverdeling en persoons keuze,, staatsrechterlijk onjuist. Sprekende over de herdenking van het feit. dat honderd jaar geleden in Nederland de bisschoppelijke hiërarchie werd ingesteld, zei spr. dat de Ohriste- lrjk-Historlschen nimmer uit het oog dienen te verliezen, dat in overeenstem- Gemeenschappelijk doel: Bestrijding van VS en van kapitalisten en landeigenaren" (Van een correspondent) Buenos Aires, April PEN van de belangrijkste aspecten van Pérons recente bezoek aan Cbil is de duidelijke toenadering van de drie Zuidamerikaanse bewegingen, die gelijktijdig campagnes voerden tegen de V.S. en tegen de „kapitalisten en landeigenaren", maar die elkaar tot dusverre als rivalen hebben be schouwd. Deze drie bewegingen zijn: het internationale Communisme, het Peronisme en de linkse pro-Indiaanse groepen in Bolivia en Peru. Onder de intellectuelen, die de Argentijnse president in Chili verwelkomden en onder wier auspiciën hij zijn lezing in de Universiteit van Santiago hield, waren de bekendste Chileense communist Pablo Neruda, dichter en voor malig senator, en een van de drie leiders van de linkse pro-Indiaanse Aprista-partrj, die in Peru buiten de wet is gesteld. Deze laatste werd bovendien door generaal Perón ontvangen en beloofde bij die gelegenheid zijn steun aan de „bevrijding van Zuid-Amerika". De delegatie van het Argentijnse Instituut voor Economische en Sociale Studie, die naar Santiago ging, telde bovendien verscheidene personen die als communisten worden beschouwd. De communistische beweging- in Zuid- Amerika is belangrijk om haar infil tratie in andere politieke partijen. Ner- in Zuid-Amerika is de communis tische partij in het Parlement vertegen woordigd met een sterkte, die te verge lijken is met die in Frankrijk of Italië. Ook in Argentinië heeft de partij slechts weinig leden en bij de verkiezingen ver krijgen de communisten steeds slechts weinig stemmen. Men kan hieruit echter niet de con clusie trekken, dat in Argentinië alle beginselen van het communisme weini; sympathie ontmoeten. De meeste per sonen die worden gearresteerd, omdat zij communistische vergaderingen heb ben bezocht, zonder dat daarvoor toe stemming was o-ekregen. hebben Slavi sche namen. De communisten van Ita liaanse of Spaanse afkomst worden over het algemeen geen lid van partij, omdat deze naar hun mening teveel onder Russische invloed staat. Vele oud-communisten zijn leden van de Peronistisehe partij en van de door de regering beheerste vakbond. De radi calen hebben onlangs besloten een onderzoek in te stellen naar de commu nistische infiltratie in hun partij. In andere Zuid-Amerikaanse landen, vooral in Bolivia. Brazilië en Chili, 'heeft het communisme meer aanhang. Ook daar is het echter belangrijker om zijn invloed op de arbeiders dan om het ledental. Wïveliscombe, een plat telandsgemeente van 1255 zielen in Sometset- shire (Eng.), heeft een verontwaardigde brief gestuurd naar de Ver enigde Naties om te ver tellen, dat zij echt be staat. De brief is geadres seerd aan Sir Giadwyn Jebb, de Britse delegatie leider bij de V.N., die twee weken geleden in de Algemene Vergade ring zeide, dat hg nog nooit van de plaats had ehoord. In verwijtende bewoor dingen deelt de gemeen teraad van Wiveliscom be (uitgesproken als Wilscum) mede, dat er echt een dorp van die naam bestaat; hij nodigt Sir Giadwyn uit zich er van te komen overtuigen en eens een paar piep kuikens te komen eten. Sir Giadwyn zeide van het bestaan van Wivelis- combe niet af te weten, bij de bespreking van het Praagse spionnageproces van Vavru Had ju, een Tsjechisch adjunctminis ter van Buitenlandse Za ken. Hadju zou hebben verklaard, dat hij kort na de oorlog door de Eritten in Wiveliscombe als spion was aangeno men. De gemeenteraad schrft'ft: Wiveliscombe is een dorp aan de spoor weg Taunton-Barnstaple. Wij hebben hier drie ban ken, twee advocatenkan toren en een brouwerij, waarop wij zeer trots zijn. Wij zullen u gaarne ontvangen op iedere tijd die u schikt Een vrouwelijk ge meenteraadslid heeft be loofd en dinertje te zul len arrangeren, wanneer Sir Giadwyn op de uit nodiging ingaat. De voornaamste andere Zuidame rikaanse bewegingen, die een grote aanhang hebben en twee doeleinden van de communisten in dit wereld deel ook nastreven te weten oppositie tegen de T-S. en tegen de kapitalisten en landeigenaren zijn het Peronisme in Argentinië, de APR A in Peru en de twee Boliviaanse partijen, de extreem linkse PIR en de NMR, die op het ogenblik de rege ring vormt. De peronistisehe partij moet op het ogenblik zonder twijfel als links wor den beschouwd, hoewel zij vroeger fas cistisch werd genoemd, wegens de har telijke relaties van de regering met de R.-K. Kerk en met het regiem van Franco en bovenal, omdat Perón be ïnvloed was door het fascistische Italië, waar hij militair attaché is geweest. In tegenstelling tot het fascistische Italië, heeft generaal Perón de arbeiders ech ter herhaaldelijk tot strijd tegen liet kapitalisme aangezet. Zelfs voor hij een „derde positie" in de internationale politiek aanbeval, gebruikte hij uitdruk kingen als het ..kapitalistische imperia lisme" en de „agenten van Wall Street" Het is van belang, dat bij de relletjes van October 1945 toen Perón in de ge vangenis zat, de peronisten bijzonder heftig optraden tegen personen, dassen droegen. De das wordt immers beschouwd als het symbool van de klasse, die van het begin af aan de animositeit van de peronisten heeft op gewekt. Toen Perón in 1946 candidaat was voor het presidentschap kon hij rekenen op de welwillendheid van de kerk, om dat de communisten toen met de radi calen en de socialisten de Democratische Unie vormden. Argentinië en Spanje hadden toen beide critiek te verduren overwinnaars in de tweede Wereldoorlog om hun neutraliteitspoli tiek en Perón werd beschouwd als een vertegenwoordiger van de rechtervleu gel. Medio 1946 aanvaardde Argentinië echter een Russisch aanbod de diploma tieke betrekkingen te hervatten. Maar het keerpunt kwam eerst bij het uit breken van de Koreaanse oorlog, regering verklaarde aanvankelijk, dat zij haar internationale verplichtingen zou nakomen en wellicht troepen zou zenden om Zuid-Korea te steunen. Anti- oorlogsdemonstraties van arbeiders F EN rekensommetje leert, dat wanneer de grond van een hectare slechts één voet (30 cm) onder zee water heeft gestaan, er na enige dagen ongeveer 90 ton keukenzout in de grond kon doordringen. Nu wordt voor bepaalde planten wel eens zoutbemesting toege past, maar dan strooit men i.v. zowat 1,25 ton per ha. Men mag die twee groot heden dus niet vergelijken. Als zandgrond door zee water overstroomd is, dan kan het zout er in een of twee seizoenen door de regen uitspoelen. Bij de meeste kleihoudende gron den ligt de zaak echter ge heel anders. Klei bevat zo genaamde „ïonen-uitwisse- Iende" bestanddelen. Om te begrijpen wat dit betekent, is een kleine uitweiding nodig. Wanneer zouten, zuren of logen in water oplossen, vallen de moleculen geheel of gedeeltelijk uiteen in een positief en een negatief ge laden deel. Deze delen wor den „ionen" genoemd. Nu zyn er talrijke stof fen, waaronder bestandde len van klei, die b.v. cal- cium-ionen vrij los gebon den bevatten. Komen die stoffen nu in aanraking met oplossingen, die b.v. na- trium-ionen bevatten, dan verwisselen deze laatste van plaats met de calcium- ionen. Als men nu weer een oplossing met een overmaat van calcium-ionen daar- normale omstandigheden is dat niet gemakkelijk het ge val. Men kan echter cal cium-ionen in de grond brengen door er een aan zienlijke hoeveelheid gips (calcium sulfaat) over uit te strooien. Gips is n,L in geringe mate in water op losbaar en geeft dan cal cium-ionen af. Bij regenval dringen die ionen in vol- TECHNISCHE SNUFJES mede in aanraking brengt, dan zullen die op hun beurt de natrium-ionen weer ver drijven. na het droogleggen van een overstroming door zeewater overhoudt, is bijna niet te bewerken. Bij nat weer is ze taai en kleverig en bij droog weer wordt ze steenhard. Sterke regenval kan in de loop van vele ja ren al die natriumklei wel weer doen veranderen tot de andere soort, maar dan moet de grond ook een vol doende hoeveelheid calcium- ionen kunnen afstaan. In doende mate door, zodat ze de natriumklei weer kunnen omzetten tot calciumklei, die steeds vrij gemakkelyk te bewerken is. Dit is de reden dat men op de overstroomde en weer droog gelegde gronden in ons land, België en Enge land. aanzienlijke hoeveel heden gips gaat uitstrooien. De aldus behandelde gron den worden veel sneller weer bruikbaar, dan wan neer men alles maar aan de natuur zou overlaten. >R zijn nog wel boeren, voor hen Uit den boze is. Men dient echter te beden ken, dat de kennis van de tegenwoordige tijd heel wat verschilt met die van b.v. een halve eeuw geleden. Wat toen misschien hoge geleerdheid was. is tegen woordig elementaire kennis, zonder welke men niet be grijpen kan wat in tal van gevallen moet gebeuren, om het hoogste rendement van de grond te, krijgen. Wij bezitten gelukkig landbouwdeskundigen ge noeg, die leiding kunnen ge ven. Alle Nederlanders die nen echter te begrijpen wat de overstromingsramp bete kent, hoe men de schade probeert te verminderen en hoelang dat wel zal duren. Als belastingbetaler mag men dat heus wel weten, omdat grote offers gemak kelijker te dragen zijn, als men de noodzaak ervan In ziet en begrip heeft voor de onvermijdelijk lange periode, die moet verlopen eer de schade van de grote ramp ingehaald kan zijn, ook zelfs wanneer ervaren deskundi gen de zaak in handen heb ben. namen toen echter zulke proporties aan, dat de regering ze niet kon onderdruk ken. Omdat de meeste demonstranten peronisten waren, was het regiem genoodzaakt zijn buitenlandse politiek te herzien. De politiek van de „derde positie" is een neutraliteitspolitiek, maar de regeringsbladen vallen de V.S. aan en schijnen vaak het Russische stand punt in internationale aangelegenheden na Stalins dood in Rosario 37 commu nisten gearresteerd, omdat zij zondei toestemming een vergadering hielden. INE Aprista-beweging in Peru en de twee linkse partijen in Bolivia zijn aan elkaar verwant; in beide landen worden zij gesteund door de Indianen. De arme groepen in Peru hebben veel Indiaans bloed, terwijl de bewoners van de Boliviaanse hoog vlakten over het algemeen zuivere Indianen zijn, die in plaats van Spaans, Quechua en Aymara spreken. De drie genoemde partijen zijn niet alleen tegen de „kapitalisten en grondeigenaars", maar pro-Indiaans en tegen alles wat buitenlands is, met een ondergrond van verzet tegen blanke overheersing. Zonder dit openlijk te zeggen trachten zij de Spaanse veroveringen teniet te doen. Een Boliviaan of Peruviaan, die politiek links is spreekt met trots van zijn Indiaans bloed, terwijl een mestizo van de rechtervleugel zich als blanke be schouwd. De A.P.R.A. in Peril en de M.N.R. in Bolivia hebben hun affiniteit met de communisten nimmer toegege ven. Tot Peróns bezoek aan Chili was ook nimmer gesproken over banden tus sen Peronista's en Aprista's. Paz Estensoro, de Boliviaanse presi dent en leider van de M.N.R., was zeei bevriend eerst met de militaire regering van Argentinië en later met Peróns re gime. De M.N.R. zou aan de macht ge- :omen zijn, met behulp van Argentijnse wapenen en geld. De president behoort tot de rechtervleugel van de partg, maai de werkelijke macht is in handen van de meer linkse Lechin. De Peronisten hebben altijd aanhan gers gezocht onder de arbeiders van na burige landen. Nog onlangs hebben zij een poging gedaan de steun van alle Zuidamerikaanse arbeiders te winnen, door een nieuwe arbeidersorganisatie te vormen de A.T.L.A.S. (Agrupación de Trabajadores Latino-Americanos Sindi- calistas). De secretaris-generaal hiervan is Espejo, die vroeger leider was van de door de regering beheerste Argentijnse vakbondfederatie. Er bestonden reeds twee Zuidamerikaanse Vakbondsbewe gingen, namelijk de semi-communisti- sche C.T.A.L.. die is aangesloten bij de door de communisten beheerste Wereld Federatie van Vakvei-enigingen en de anti-communistische O.R.T.T. Een belangwekkend voorbeeld van de Peronistisehe methode is het volgende: tijdens Peróns bezoek aan Chili overhan digden twee Argentijnse vrouwelijke parlementsleden een grote som gelds van de Eva Perón Stichting aan Chileense geloofgenote, welke soms liefdadige doeleinden moest worden be steed. voorwaarde was echter, dat twee Chileense vrouwenpartijen zich zouden verenigingen. Het fonds van de Eva Perón Stichting wordt gevormd ten dele door bijdragen van de regering, maar ten dele uit een zogenaamd vrijwillige bijdrage van alle werkers. Men kan daarom zeggen dat Argentijnse openbare fondsen werden gebruikt om te inter veniëren in de Chileense politiek. (Handelsblad-Times-dienst.) PERON BESTRIJDT hoge VLEESPRIJZEN Minister afgetreden De Argentijnse minister van Arbeid en Sociale verzekering, José Freyre, en president Peróns particuliere secreta ris, Juan Duarte. broeder van de over leden echtgenote van de president, zijn Maandagavond afgetreden om gezond heidsredenen. Zij verklaarden „niet sterk genoeg te zijn om de president te helpen bij het in evenwicht brengen van de lonen en prijzen", President Perón heeft senator Giavarini tot op volger van Freyre benoemd. Hij heeft scherpe critiek op speculanten uitge oefend en drastische maatregelen tegen inflatie aangekondigd. Overleg van de regering met leiders van de handel en van de vakbonden heeft nog geen resul taten opgeleverd. Volgens welingelichte kringen is er een grotere tegenstelling dan ooit tussen genoemde leiders. De meeste slachthuizen in Buenos Aires en omgeving zrjn gesloten. BORNEMANN MELDT ZICH AAN Dr Friedrich Bornemann, voormalig districtsleider van de Hitler-jeugd. die door de Westduitse autoriteiten werd gezocht in verband met het nazicom plot van dr Werner Naumann, heeft zich Dinsdag overeenkomstig zijn vroe gere aankondiging by het federale ge rechtshof te Karlsruhe aangemeld; hij is in bewaring genomen. Bornemann hield zich sedert Januari, na de arrestatie van Naumann en zes andere voormalige nazi's, verborgen. ming met de historische ontwikkeling van het Christendom op Nederlandse bodem ons land bestuurd moet worden als een christelijke staat in Protestant se zin. Op voorstel van de voorzitter werd een telegram van hulde gezonden aan H. M. de Koningin, waarin met eerbied en dankbaarheid wordt herdacht hoe H. M. met warmmensLelijke gevoelens medeleeft met de door de waterramp getroffenen en Ihoe de Koningin vol zorg het pleit voert voor de verdrevenen van huis en haard in de wereld, die ook hunkeren naar vrede, vrijheid en wel vaart. Na de rede van de voorzitter heeft minister ir C. Staf gesproken. Hij zag in de opbouw van de N.A.V.O, een ver steviging van vrede en veiligheid en uit te de hoop, dat de verwachtingen, die op de recente pogingen om de spanning in de wereld te doen verminderen zgn gevestigd, gewettigd mogen zgn. De minister keerde zich tegen af brekende critiek op het leger van me dewerkers en bijzondere medewerk van dagbladen, welke critiek een ge zagsondermijnende invloed heeft. Op bouwende critiek juichte h\j toe. De minister zeide, dat er thans een openhartig en aangenaam contact tus sen de minister en de drie chefs van staven bestaat. Internationale bevel hebbers hebben meermalen hun waar dering voor de Nederlandse soldaat be tuigd. De minister van Overzeese Rijksdelen, prof. mr dr W. J. A. Kernkamp, zeide, dat Nederland de volledige verantwoor delijkheid op zich neemt voor een goed rechtvaardig bestuur in Nieuw- Guinea. Met betrekking tot de Unie zeide de minister, dat de voorlich- in de partg nog ten achter staat bij andere partijen. Hij uitte zijn waar dering voor het concept-gemeente-pro gramma, dat 's middags in de verj ing aan de orde werd gesteld. ATOOMEXPLOSIE Maandag is boven de proef terreinen de Amerikaanse staat Nevada voor de vierde maal dit jaar een atoomproef ge houden. De ontploffing was ditmaal sterker dan de vorige keren. De bom werd door een vliegtuig uitgeworpen en niet zoals tot dusver op een toren tot ontploffing gebracht. Kort na de explo sie vlogen twee onbemande, maar uit moedervliegtuigen bestuurde straalvlieg tuigen op 10.000 meter hoogte door de haard. Een groot aantal muizen en twee apen waren aan boord van deze toestel len. 20 Minuten na de explosie landden deze vliegtuigen ongedeerd, maar er if nog niets bekend gemaakt over de toe stand van de dieren. Twee Sabre-straal- jagers begeleidden de onbemande toe stellen op een afstand om ze onmiddel lijk neer te kunnen schieten, indien de moedervliegtulgen er de controle over zouden verhezen. NIEUWE HULP VAN V.S. VOOR JOEGOSLAVIË De V.S. hebben een bedrag van 11 millioen dollar ter beschikking van Joegoslavië gesteld voor de invoer van voedsel en grondstoffen als hulpver lening in verband met de droogte, D: leider van het bureau voor wederzijdsi bevelling (M.S.A.) in Joegoslavië heeft echter op een persconferentie medege deeld, dat het mogelijk is, dat Joego slavië in het in Juli beginnende begro tingsjaar minder hulp zal krijgen en daarna in het geheel niets meer. Met het bedrag van 11 millioen dollar is de bijzondere hulp, die in ver band met de droogte van verleden jaar zomer door de V.S. aan Joegoslavië if verleend, op 31 millioen dollar geko men. Daarnaast ontving Joegoslavië nog 7s millioen dollar als Amerikaans aandeel in de hulp van 99 millioen dol lar, welke in het lopende jaar door de V.S.. Engeland en Frankrijk Is ver- Formosa ontkent gezag over troepen in Burma Yeh, de minister van Buitenlandse Zaken van nationalistisch China, heeft voor een commissie van buitenlandse zaken van het parlement verklaard, dat de V.S. nationalistisch China hebben verzocht, de nationalistische troepen uit Burma terug te trekken. Zij hadden aangeboden het transport te bekostigen. Volgens Yeh is het Amerikaanse ver zoek afgewezen, omdat de betrokken nationalistische troepen geen opdrachten van Formosa aanvaarden. Overigens had de regering van Burma niet het recht, nationalistisch China te beschul digen, meende Yeh. daar haar gezag zich niet buiten de hoofdstad en de grote steden uitstrekte. De rest van het land zou worden beheerst door „de com munisten of him aanhangers". Joegoslavische documentaire over mgr Stepinatsj Te Zagreb is de laatste hand gelegd aan een documentaire film over kardi naal Stepinatsj. die binnenkort in de Joegoslavische bioscopen te zien zal zijn onder de titel .,De misdadige kardinaal". De film beoogt een overzicht te geven van het optreden van de kardinaal tijdens de oorlog, in het bijzonder onder de regering van Pawelitsj. het hoofd van de indertijd met Duitsland verbon den ..onafhankelijke staat Kroatië". Men ziet de aartsbisschop van Zagreb her haaldelijk in gezelschap van Pawelitsj. onder meer bij het zeaenen van diens troepen. Verder worden beelden gegeven van wreedheden die door de Oestasjis. de aanhangers van Pawelitsj. begaan zouden zijn tegen de orthodoxe bevolking die weigerde tot het rooms-katholicisme over te gaan. Ten slotte willen de makers van de film aantonen, dat de aartsbisschop tot het einde van de oorlog met Pawelitsj heeft samenge werkt. door diens archief en vermogen in de kelders van zijn residentie te Drie Turkse ministers hebben hun ontslag Ingediend. Dit maakt het moge lijk, dat een reeds lang verwachte re organisatie van het kabinet eindelgk zal worden uitgevoerd. De Amerikaanse minister van Defen sie Wilson heeft medegedeeld, dat hg zijn aandelen in de General Motors Corpora tion heeft verkocht, zoals hij aan de Senaat by zgn benoeming had moeten beloven. Vergiftiging van houtduiven HET bericht in het Handelsblad van 31 Maart getiteld „Massa-vergiftiging van vogels" vereiste m.i. wel enige commentaar. Ik stelde een onderzoek ter plaatse in en won informaties in bij de Rijkslandbouwconsulent voor Utrecht. 1. Aan dat uitstrooien van vergiftigd jraan te Cothen heeft de betrokken landbouwer part noch deel. Het geschied de door een assistent van de Landbouw- voorlichtingsdienst met vergunning van en in overleg met de Plantenziektekun- dige Dienst. 2. Het uitstrooien werd beperkt tot drie kleine „voederolaatsen" op een in gezaaide erwtenakker ter bestrijding van de in die omgeving bij duizenden voorkomende houtduiven. De kans, dat ook beschermde vogels konden worden vergiftigd, is niet geheel te voorkomen, maar was zeer gering door de keuze der .voederplaatsen". 3. De vermelding, dat de omgeving be zaaid lag met dode en stervende hout duiven, patrijzen, fazanten, postduiven en zelfs een eend. is zeer overdreven. Bij een door de Rijkslandbouwconsulent ingesteld onderzoek bleken het nl. onge veer uitsluitend houtduiven te zijn, waar het juist om begonnen was. Een jacht opziener verklaarde echter, 5 dode fa zanten en 2 patrijzen te hebben gevon den. De fazanten had hij dadelijk ver brand, de patrijzen neergelegd op een plek, waar ze de volgende dag waren verdwenen. Het is te betreuren, dat de jachtopziener de dieren niet heeft kun nen tonen ter bevestiging van zijn ver klaring en ter onderzoek van de doods oorzaak. Het bericht spreekt van eerst 87, en later enige honderden dode vogels. De Rijkslandbouwconsulent ir Tj. Groen- dijk kon bij zijn onderzoek geen beves tiging krijgen van een groter aantal dan 80 k 100, gelukkig allemaal houtduiven. Eveneens onjuist is het, dat de dieren onbeschrijfelijke pijnen zouden hebben geleden. Strychnine is nl. een voor dui- "?n snelwerkend gif, dat de dieren onge- ïer ogenblikkelijk doodt. Dat de „betrokken landbouwer" in het bezit zou zijn van een vergunning, om vergiftigd zaad uit te strooien is onjuist. Alleen de Voorlichtingsdienst mag dat doen. Deze dienst zal daarmee doorgaan, omdat met de bestrijding van de duizen den holenduiven en tienduizenden hout duiven in deze provincie grote landbouw belangen zijn gemoeid. A. C. T. POLEE, Red. Utrechts Landbouwblad. Gevaarlijk export-spel DANK zij de gevolgde regeringspoli- tiek in Nederland is het prijspeil er lager dan in België. Het betreft hier niet zozeer de groothandelsprijzen als wel de detailprijzen. De winstmarges waarmee de Nederlandse winkelier kan en moet werken zijn belangrijk kleiner dan in België. Deze lagere detailprijzen verleiden reeds vele Belgische touristen hun bezoek aan Nederland niet uitslui tend als een vacantie te beschouwen, doch eveneens als een inkoopsreis, waar mee hun vacantie zichzelf betaalt. De Belgische winkelier voelt deze gang van zaken terdege in zijn porte- monnaie. Gevaarlijk spel wordt echter gespeeld door officiële propaganda te maken om buitenlandse touristen aan te zetten hun aankopen van gebruiksarti kelen in Nederland te doen, gelijk ge schiedde in het artikel „Haarlem wordt koopstad voor 200.000 buitenlanders" Nederlands industrie doet alles wat haar vermogen ligt om buitenlandse relaties te kweken en zoveel mogelijk van haar producten aan buitenlandse importeurs te verkopen. Aan de andere kant wordt door officiële instanties, in dit geval de „Stichting Haarlems Bloei", propaganda gemaakt om de buitenlandse consument te bewegen aldaar tegen lagere prijzen te kopen dan in eigen land. Dit is radicaal fout! Men wil dus op twee paarden tegelijk spelen. Exporteren langs de gebruike lijke wegen, maar eveneens dezelfde ïoederen aan buitenlandse particulieren verkopen. Dit gaat niet! Het resultaat hiervan kan alleen maar zijn dat de Belgische importeur zijn aankopen bij voorkeur zal gaan doen in die landen, welke hem geen directe concurrentie aandoen. Of de Nederlandse export naar België hierbij zal winnen is een tweede vraag. Brussel, W. LEEUWIN Mond- en klauwzeer 3 minister heeft bevolen, dat thans alle runderen moeten worden inge ënt tegen mond- en klauwzeer. Uit tweeërlei oogpunt. Ie. Handhaving van vlees- en melkproductie; 2e. Voorko ming van de mogelijkheid, dat het buitenland zijn grenzen gaat sluiten voor de import van ons vee. In dit verband doet het al heel vreemd aan, dat onze regering nu al jaren on verlet elke week de invoer van Duitse paarden toestaat. Van de herkomst van die paarden weet men niets. Komen ze van het met mond- en klauwzeer be smette of onbesmette stallen? Ze zwer ven van markt tot markt, reizen het hele land door in vrachtauto's, waarin zij vandaag, morgen Nederlandse runde ren worden vervoerd. Den Haag spant op deze manier het paard achter de wagen. J. MEINSMA Onbevoegde leerkrachten in Sowjet-Unie De „Prawda" heeft vandaag scherpe critiek geleverd op de benoeming van leraren aan wetenschappelijke instellin gen in ,de Sowjet-Unie. De betrokken ministers hebben deze kwestie jaren lang verwaarloosd, aldus het blad. Vele leraren werden aangesteld uit vriend schapsoverwegingen of wegens familie betrekkingen. Meer dan 70 procent van de candidaten voor de bevoegdheid van leraar beginnen hun paedagogisch werk zonder hun diploma behaald te hebben. Meer dan de helft van deze candidaten legt niet binnen de vastge stelde tijd het examen af. C Algemeen Handelsblad Toezending per luchtpost Om een vluggere ontvangst te bevor deren, kunnen onze lezers aan hun vast of tijdelijk (reis-)adres in het buitenland ons blad per luchtpost ontvangen. Kosten luchtrechten voor Europa 7.15 per 3 maanden of 0.55 per week boven de gewone portlkosten voor toezending naar het buitenland Voor landen buiten Europa vrage men tarieven aan bij de ADMINISTRATIE ALGEMEEN HANDELSBLAD AFD. ABONNEMENTEN 1

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2