Wyhahd Fockink Tentoonstelling in zijn voormalig paleis: HET MA URITSHUIS Een dwergolifant ontdekt Klachten uit rampgebied in Brabant Rampschadebureau wil controleren en stagneert nu wederopbouw WARM WELKOM VOOR ADENAUER IN WASHINGTON Sultan Hamid veroordeeld tot tien jaar Bezwaren tegen voordracht in het openbaar over territoriale verdediging ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 8 APRIL 1953 Belastingdienst werkt vlotter, een activiteit die echter niet wordt gewaardeerd (Vanonze correspondent in westelijk Brabant) Zevenbergen, 8 April "WAN Klundert begint de victorie, moeten de K.V.P.-Kamerleden Van den v Heuvel, Van Vliet, Fens, v. d. Zanden en Van Meel gedacht hebben, toen zij gisteren op bezoek waren in het overstroomde noordwestelijk deel van West-Brabant. ,,Nog deze week gaan wij officieel de eerste steen leggen voor veertig woningwetwoningen, die als vergoeding voor de rampschade alvast werden toegewezen en waarvoor de plannen eerst na 1 Februari zijn ontworpen en goedgekeurd", deelde burgemeester Draayer niet zonder rechtmatige trots mede. Klundert, dat voor negentiende onder water heeft gestaan is dus de eerste Nederlandse gemeente waar de wederopbouw reeds flink op gang komt. Als wy de burgemeesters van de overige getroffen gemeenten in West- Brabant zo horen, dan zal het helaas voorlopig ook wel de enige gemeente zijn waar dat het geval is. Ook gisteren was in Fijnaart, Zevenbergen, Moerdijk en Hooge-Zwaluwe dé algemene klacht, dat het allemaal zo lang duurt, aleer men enige zekerheid heeft over de bedoeling/n van de regering. ..Help ons alstublieft spoedig", zei dr Vlak in Hooge-Zwaluwe tot de Kamerleden. ..Snelle hulp is belangrijker dan perfecte hulp, die te laat komt. De regering zou een beetje meer vertrouwen moeten heb ben ln de gemeentebesturen, dan zou de herbouw sneller kunnen geschieden. Men weet wat er kapot is; laat ons die woningen nog deze zomer bouwen. Ze moeten er tóch komen. Mensen en mate rieel zijn in voorraad; de gemeente Utrecht helpt me uitstekend bij de tech nische voorbereidingen, het hoeft dus maar een kwestie van weken te zijn. En het zou een niet onbelangrijke besparing op ambtenarensalarissen geven als hier nu eens een versnelde procedure kon worden toegepast." Dr Vlak ls niet de enige, die er zo over oordeelt. Burgemeester Scliaminee van Zevenbergen klaagt, dat hij nog al tijd ongeveer vijftig tijdens de oorlog vernielde panden moet opbouwen. Men foegrjjpt, dat juist hem het wachten nu wel erg slecht uitkomt. In Fijnaart heeft burgemeester Ter Haar de plannen voor een respectabel aantal woningen gereed. In principe is hem volume voor 89 woningen toegezegd, alhoewel de storm er 140 woningen wegvaagde. Maar tot bouwen kan men voorlopig niet komen. De raad heeft zijn goed keuring aan Woningwetwoningen ont houden; hoe moet dat straks met par ticulieren, die willen herbouwen, vroegen de raadsleden. Daarop kan geen burge meester antwoord geven, omdat hier voor de richtlijnen nog niet bekend zijn. En geen particulier waagt zich aan bouwen voordat hij zekerheid heeft om trent de schade-uitkering. De raad van Fijnaart houdt dus voorlopig om begr:" pelijike redenen de Woningwetwoning bouw tegen. Maar dat betekent, dat burgemeester Ter Haar nog geen gi'onden kan aankopen en verdere voor bereidingen kan treffen. De wederop bouw stagneert er dus. DE witte raaf, die Klundert ls, bewijst bijna de chaotische toestand, welke er in het rampgebied heerst. Terwijl Klundert begint te bouwen, wachten an dere nog op hun volume en terwijl ir Klundert de huisraadsohade wordt ge taxeerd door eigen mensen, is juist de taxatie in andere gemeenten een punt van debat tussen Rampschadebureau en gemeente. Een middenstander ln Fijnaart weet niet waar hij zijn voorschot kan halen en de burgemeester kan de man niet helpen, omdat hij zelf geen richt lijnen heeft. Hoe men zich de schade- uitkering hoven 3.000 denikt, heeft deze burgemeester uit een krantenbe richt opgevist en naarstig, maar zonder succes, vroeg hij de Kamerleden om meer bijzonderheden. In Moerdijk beschikt men niet eens over stoelen. Wethouder Matthee heeft de hele inventaris van het patronaat aan terugkerende gezinnen uitgeleend om deze mensen alvast aan een stoel te helpen. En burgemeester Vlak heeft op een gegeven moment een bejaard echt paar eenvoudigweg mee naar een winkel genomen en daar op kosten van de gemeente een bed gekocht. „Wij hebben 'prachtige lijsten in gevuld om goederen van het Rode Kruis te kunnen krijgen," zegt deze burgemeester. „Maar het Roode Kruis in Den Haag, dat alles heeft klaar staan en dat personeel voldoen de heeft om de zaak af te wikkelen, heeft in totaal slechts 35 van deze formulieren ontvangen tot nu toe. Ze blyven hangen op het Rampschade bureau, dat nu alles nog eens wil controleren. Men heeft ons verteld, dat er na onze opgave nog weer eens drie formulieren aan te pas moeten komen." Dit ls de klaCht van vrijwel alle bur gemeesters. De Rampschadebureaux kunnen bij gebrek aan personeel, zeker niet bij gebrek aan goede wil, het werk niet aan. Maar aan de gemeentelijke taxaties wordt geen geloof gehecht. Zo is het ook met het taxeren van de schade aan de woningen zelf. In Hooge Zwaluwe zijn van de acht honderd schadegevallen er twintig ln drie weken behandeld; slechts van vijf is nu de schade definitief geregeld. Maar de be trokkene krijgt dat cijfer niet te horen. De man wil 't huis wel herstellen, maar de aannemer, die ook iets van oorlogs schaderegelingen afweet en jarenlang op zijn geld heeft moeten wachten, wil niet beginnen voordat hij weet waar hij aan toe is en waar en wanneer hij zijn loon kan ontvangen. „Wij vrezen!', zo zeiden verschillende burgemeesters, „dat als er geen spoed wordt betracht, we straks de winter in- gaan met nog niet herstelde woningen. Het resultaat zal zijn, dat wij volgend jaar om nog meer bouwvolume zullen moeten vragen, afgezien nog van de ellende, die door de woningnood zal ont staan." In Fijnaart was men zeer ontstemd over „Financiën". „Er is ons hier een geschenkzending vee aangeboden door Tietjerksteradeel", zo vertelde de voorzitter van de N.C.B., de gevers zijn nu op hun besluit terug gekomen. Want hun menslievende daad zou beloond worden met een ingevolge het Schenkings recht." ,Dat zit onze mensen hoog", zei de voorzitter, die nog wist te vertel len, dat er boeren zijn, die reeds aan slagen voor de inkomstenbelasting thuis hebben over bedragen ingevolge oorlogsschadevergoeding, die zij nog altijd niet hebben ontvangen. De Kamerleden hebben de bezwaren wederom ijverig genoteerd en de ge troffenen om nog een weinig geduld gevraagd. „Hopelijk komt het Wets ontwerp binnen een dag of veertien ter tafel", troostte mr dr v. d. Heu vel. KONING HOESSEIN VAN JORDANIË danst met de 21-jarige Egyptische prin ses Dina Abdoel Hamid; deze foto werd kort geleden in Engeland gemaakt. De jonge koning heeft de bekendmaking van de Jordaanse legatie te Kairo, dat hij na zijn kroning op 2 Mei met deze prinses zou trouwen, tegengesproken Brand in Ziekenhuis te Hilversum Pas na een uur was het vuur bedwongen (Van onze correspondent) Hilversum, 8 April Met groot materieel is de brandweer te Hilversum vanmorgen tegen 5 uur ïn actie gekomen voor een felle brand in de R.K. Ziekenverpleging aldaar. De brand, die in de aula annex toneel zaal op de hoogste verdieping van het ziekenhuis was ontstaan, werd ontdekt door enkele verpleegsters, cfie zich ln de slaapkamers op de tweede étage bevon den. Rector en enkele verpleegsters trachtten aanvankelijk het vuur te blus sen met behulp van de brandinstallatie van het ziekenhuis, doch spoedig bleek dat het vuur zich met grote snelheid een weg door het dak naar buiten had gebaand. Toen de brandweer met twee motorspuiten en een ladderwagen arri veerde, sloegen de vlammen reeds hoog uit het dak. Het blussingswerk ondervond moei lijkheden door grote rookontwikkeling waardoor het zeer lastig was de brand haard te benaderen. Met rookmaskers verrichtten de brandweerlieden hun taak. Pas na ruim een uur en nadat grote watermassa's uit zeven slangen op de vuurzee waren gespoten, was men het vuur meester. Het nablussingswerk vergde nog geruime tyd. De aula brandde geheel uit. ook een deel va,n het dak ging verloren. De schade wordt g eraamd op 50.000. Over de oorzaak is nog weinig bekend. Gisteravond was in de aula een repe titie gehouden van een uitvoering die de verpleegsters morgenavond tijdens een ouderavond zouden geven. Men ver moedt dat een brandend eindje sigaret tussen de décors is gevallen, die later in de kast zijn opgeborgen. In het ziekenhuis hebben de patiënten nauwelijks iets van de brand gemerkt De verpleegstersvertrekken hebben grote waterschade geleden. De Amerikaanse politie heeft een jongeman gearresteerd, verdacht van het vermoorden van vijf personen, om zijn huwelijksreis te kunnen betalen. President Eisenhower zal op 16 April te Washington een belangrijke toespraak houden, d'le door al'le Amerikaanse radio- en televisiestations zal worden uitgezon den. De ring van Jeanne d'Arc, welke zij droeg toen zij naar de brandstapel ging, zal ln La Turbie worden ten toon ge steld. Zaak-dr Samuels sleept zich voort (Van een onzer verslaggevers) De rechtbank in Amsterdam heeft de zaak tegen de 47-jarige monteur, op wiens aanklacht de Amsterdamse chirurg dr J. Samuels door het me disch tuchtcollege en in hoger beroep door het gerechtshof na een vrij sprekend requlsltor van de procureur- generaal werd veroordeeld tot een schorsing van zes maanden, maar die later op een aanklacht van dr Samuels zich verantwoorden moest wegens meineed en zes maanden gevangenis straf tegen zich hoorde eisen, aange houden en ln handen van de rechter commissaris gesteld voor een nader onderzoek. De rechtbank achtte nl. het horen van drie door verdachte genoemde ontlastende getuigen ge wenst. De tenuitvoerlegging der schorsing van dr Samuels was op zijn verzoek opgeschort tot in deze meineedzaak vonnis zou zijn gewezen. Luidt dit ver oordelend, dan zal dr Samuels herzie ning van zijn vonnis pogen te ver krijgen. G. H. Bührmann overleden Gisteren is de heer G. H. Bührmann, oud-directeur, later commissaris van G. H. Bührmann's papiergroothandel N.V., 73 jaar oud. overleden. In 1895 kwam de heer Bührmann als procura tiehouder in de zaak van zijn vader en werd een jaar later diens compagnon. N,a een hevige aardbeving blijken bij Haohijojlma bij Japan drie nieuwe eilandjes te zijn gevormd. (Ingez. med.-advertentie) stralend te pronken. Ie bloem je dronken vandaan. Felicitatieregisters op Belgisch consulaat Bij het Belgische consulaat te Amster dam, Keizersgracht 572, zullen op de huwelijksdag van prinses Josephine Charlotte van België en erfprins Jan van Luxemburg, Donderdag 9 April, van 1012 en van 1516 uur felicitatie registers ter tekening liggen. (Ingez. med.-advertentie) OUDE GENEVER I. 7.75 Geen fundamentele wijziging in Russische politiek geconstateerd (Van een correspondent) Washington, 8 April ADENAUER, de eerste Duitse kanselier, die een bezoek brengt aan de V.S., is gisteren in het particuliere vliegtuig van president Eisenhower in Washington aangekomen. Hy werd daar verwelkomd door de vice-presi dent Nixon en minister van Buitenlandse zaken Foster Dulles, welke laatste onder meer verklaarde, dat de hoop van de V.S. op het tot stand komen van de Europese eenheid voor een belangrijk deel is gevestigd op Adenauer. De gehele wereld kan dankbaar zijn, dat u en uw land leiderschap aan Europa hebben gegeven in deze kritieke periode, aldus de minister. Nixon herinnerde er aan, dat millioenen Duitsers naar de V.S. zijn geëmigreerd om daar bij te dragen aan de Amerikaanse cultuur. Hij hoopte, dat de conflicten tussen de twee landen voor goed voorbij zouden zijn. Adenauer beloofde in zijn antwoord, dat Duitsland een loyaal partner zal blijven van de V.S., die de wereld naar vrede en vrijheid leiden. De warme woorden van welkom be hoorden niet bij de formaliteiten, maar geven het algemene respect weer van de regering en van een groot deel van het Amerikaanse volk voor de moe dige steun van de bondskanselier aan de idee van Europese eenheid. Zijn per soonlijk prestige als groot Europeaan, dat in de V.S. wellicht slechts onder doet voor dat van Churchill, verzekert de kanselier een enthousiast welkom op zijn Amerikaanse tournee, die oorspron kelijk was opgezet als een gelegenheid voor Duitsland om de V.S. te bedanken voor de hulp sinds de oorlog maar zich schijnt te ontwikkelen tot een serie Te Nijkerk ls een nieuwe partij jgericht: de Algemene Christelijke Politieke Partij die bij de gemeente raadsverkiezingen met een eigen lijst zal uitkomen. Verzoek tot gratie zal niet worden ingediend HET Indonesische Hoge gerechts hof heeft sultan Hamid II ver oordeeld tot tien jaren gevangenis straf. Het hof achtte de bewijzen voor het primair tenlaste gelegde niet geleverd, maar het bevond de beklaagde schuldig aan het misdrijf van voorbereiding van een opstand en het overhalen van andere perso nen tot het uitvoeren van dien op stand, ten tijde, dat het land zich in staat van oorlog bevond. Van de straftijd, die op 22 April in gaat. zullen de drie jaar. die de sultan reeds in voorarrest heeft doorgebracht, worden afgetrokken. Hij werd op 5 April 1950 gearresteerd. Sultan Hamid werd mede veroordeeld tot het betalen van alle kosten van het geding, hierbij inbegrepen de kosten, die gedurende het vooronderzoek zijn gemaakt. Hij heeft veertien dagen gelegenheid MAURITS DE BRAZILIAAN (Van onze Haagse redacteur) TfEN ietwat ongebruike- Ijke tentoonstelling is gisteravond geopend in het Koninklijk Kabinet van schilderijen, het museum, dat meer als Mauritshuis bekend is en dat ten on rechte vaak aan de stad houder Prins Maurits wordt toegeschreven, doch waarvan in feite diens oom zegger Johan Maurits van Nassau-Siegen, die van 1636 tot 16j6 gouverneur van Brazilië is geweest, de bouwheer was. Die tentoon stelling is namelijk gewijd aan deze Johan Maurits de Braziliaan, zoals deze Nas sau als nationale figuur in Brazilië wordt genoemd. De expositie draagt dan ook meer een cultuur-historisch dan een artistiek karakter, vormen schilderijen er het hoofdbestanddeel van, maar die zal men toch niet geheel op één lijn kunnen stellen met de kunstschat ten, die het normale bezit van dit rijksmuseum uit maken. Johan Maurits, officier in het Staatse legerwerd door de West-Indische Compagnie naar Zuid- Amerika uitgezonden om daar als gouverneur de be langen van de Hollanders te behartigen, d.w.z. zoveel mogelijk suiker te doen aanplanten en te versche pen. Maar. hij deed meer. Hij toonde grote belang stelling voor de Tapuya's, een nog vrijwel in natuur staat levende Indianenstam en voor de Tupi-Indianen, voor de negers en de mulat ten, kortom voor die men gelmoes van volken, die zich in zijn gebied ophiel den. En evenzeer schonk hij aandacht aan flora en fauna. Hij had dan ook in zijn gevolg de landschaps schilder Frans Post en de dierenschilder Albert Eek- hout, de kaartentekenaar Marcgraaf en de naturalist Piso. En uit werk van deze „medewerkers" van Johan Maurits is deze tentoon stelling opgebouwd, waar aan is toegevoegd het een en ander uit de geschiede nis van het Mauritshuis zelf. Het plan deze tentoon stelling in te richten, kon mede ten uitvoer worden gebracht door de aanwezig heid in ons land van een van de beste kenners van ■Johan Maurits, de Brazili aanse gezant J. de Sousa Leao, die over Frans Post een belangwekkende studie schreef en van wie op deze expositie ook verscheidene schilderijen hangen, en die in de fraaie catalogus een beschouwing aan Post en Eckhout wijdde. om een verzoek tot gratie bij de presi dent van de republiek in te dienen. Volgens het vonnis achtte het hof sultan Hamid schuldig aan het subsi diair ten laste gelegde, dat hij 24 Jan. 1950, dus tijdens de staat van oorlog en beleg, in Hotel des Indes met het oog merk opstand voor te bereiden of te vergemakkelijken, gepoogd heeft Wes terling en/of Najoan over te halen door hun op te dragen een aanval te onder nemen tegen de ministerraad, de minis ters gevangen te nemen, de minister van Defensie enz, dood te schieten. Het hof bevond verdachte niet schul dig aan het primair ten laste gelegde, omdat er voor 24 Januari 1950 nog geen organisatorisch verband bestond tussen hem en Westerling. Verdachte kan dus niet verantwoordelijk worden gesteld voor de aanslag o-p Bandoeng. Het hof is voorts van mening, dat er na 24 Jan. wel een organisatorisch verband be stond. Als bezwarende omstandigheden noemt het hof, dat de acties van ver dachte plaatsvonden gedurende eer periode, waarin de vrijheid van Indo nesië in gevaar was; dat 'hij zulks deed in zyn functie van lid van de regering; dat hij bij de acties gebruik heeft ge maakt van een vreemdeling en dat hij deze heeft gevoerd ten eigen bate, namelijk met het doel de functie van minister van Defensie te verkrijgen. Als verzachtende omstandigheden wordt o.a. aangemerkt, dat verdachte door zijn bekentenissen het onderzoek heeft vergemakkelijkt; dat hij blijk heeft -gegeven van 'berouw over zijn ge dragingen; dat hij gedreven werd door zijn ideaal van het federalisme; dat door verdachtes acties geen slachtoffers zijn gevallen en dat verdachte teleurge steld was over het feit. dat zijn bevoegd heden niet in overeenstemming waren met zijn functie van minister. Verdachte werd ontslagen van rechts vervolging ten aanzien van het in art. 108 ten laste gelegde, doch schuldig verklaard aan het in artikel 110 i schreven misdrijf. In het vonnis werd nog bepaald dat de veroordeelde niet buiten de muren de gevangenis zal mogen worden te werk gesteld. Vóór de sultan het gebouw van het hooggerechtshof verliet om naar de ge vangenis Tjipinahg te worden overge bracht. deelde hij de pers mede, dat hij nog zou overwegen of er inderdaad redenen aanwezig waren voor het in dienen van een verzoek om gratie. Hij voegde hieraan toe. dat gratie iets an ders is dan vergiffenis. Indien hij tot het besluit zou komen geen verzoek in te dienen, dan zou dit gegrond zijn op de overweging, dat zijn zaak volgens zijn overtuiging niet crimineel, maar politiek van aard is. Intussen weet Antara in een iets later gekomen bericht reeds te melden, dat er volgens sultan Hamïds raadsman, mr Surjadi. geen verzoek om gratie zal worden ingediend. De echtgenote van de sultan deelde mede. dat zij naar Nederland zou reizen om daar een regeling te treffen ten aan zien van haar beide zonen. Zjj is voor nemens daarna naar Indonesië terug te keren. DE tentoonstelling zou niet compleet zijn geweest zonder enkele portret ten van Maurits de Braziliaan. Men treft er o.a. het bekende schilderij uit het raadhuis van Vianen, waarvan de vervaardiger niet met zekerheid bekend is. al schrijft de gezant het aan Eckhout toe. Uit het Rijksmuseum te Amsterdam en uit het Louvre zijn er verscheidene landschappen van Post, evenals uit de collectie van de Braziliaanse gezant en uit het museum Boymans. Dank zij de medewerking van de directie van het Nationaal museum te Kopenhagen kre gen de inrichters van de tentoonstelling ook de beschikking over een elftal schil derijen van volkstypen, door Eckhout geschilderd. Deze schilderyen, waar onder een merkwaardige Dans der Tapuya's en een paar prachtige Congo- negers, heeft Johan Maurits indertijd aan koning Fredrik Hl van Denemar ken geschonken en óm in het bezit te komen van een landgoed aan de Rijn schonk hy ook een deel van zijn col lectie aan de Keurvorst van Branden burg. Ook Lodewijk XIV ontving een aantal schilderijen met de bedoeling dat daarnaar gobelins zouden worden ver vaardigd. Dat is ook gebeurd, maar Maurits heeft die zelf niet meer mogen aanschouwen. Enkele van deze gobelins zijn thans op de tentoonstelling te zien, afkomstig uit het Mobilier National. Verder treft men op deze expositie o.m. een fraai bewerkte verguld zilve ren schaal, door Maurits indertijd aan de Gereformeerde kerk te Siegen als doopschaal ten geschenke gegeven, als mede een aantal tekeningerti prenten, archivalia, zoals de aanstelling van Johan Maurits tot gouverneur van Brazilië (Kon. Huisarchief) en een brief NEGERIN MET KIND van Albert Eck hout. Wellicht een negerin van de stam der Ashanti's uit de Goudkust van Gui nea, na de inneming van San George del Mina in 1637 door de Hollanders naar Brazilië overgebracht. Men lette op de Goudse pijp in de ceintuur. van de gouverneur aan cd Staten-gene- raal (Aïg. Rijksarchief). Wie belangstelt in dit deel van onze „koloniale" geschiedenis en in land en volk, die daarmee zijn verbonden, mag een bezoek aan deze tentoonstelling niet verzuimen. Om een duidelijk begrip van het geëxposeerde te krygen, dient men zich echter wel van de catalogus te voorzien, die overigens een goede bij drage tot vermeerdering van kennis over deze periode van onze geschiedenis vormt. Baron de Gruber is benoemd tot eerste Belgische ambassadeur te Bonn. De Engelse Comet heeft het traject LondenTokio afgelegd in minder dan 36 uur. waarvan 25 uur en 24 minuten is gevlogen over een afstand van 16.500 km. Het toestel maakte negen tussen landingen. Op de jaarbeurs te Milaan zal Enge land een in wenking zijnde atoomzuil op stellen voor het vervaardigen van isoto pen. Een Franse postbode, uit Savemnière, is na 32 jaren gepensionneerd, Hij heeft volgens zyn berekening in düe jaren 350.000 km afgelegd en by één en de zelfde wijnbouwer in totaal 1800 liter wijn gedronken. Amerikaanse dankbetuigingen voor de Duitse steun aan de Amerikaanse poli tiek in Europa. Dadelijk na zyn aankomst in Wash ington ging Adenauer naar het Witte Huis voor een eerste bespreking met president Eisenhower. Leek het enige tijd geleden nog of de ratificatie van het E.D.G.-verdrag het belangrijkste onderwerp van gesprek zou zijn. thans ls het accent verlegd door de nieuwe koers van het Kreml. Het belangrijkste probleem is thans wat de toekomst is van het verdrag voor het Europese leger indien het wordt geratificeerd), wanneer de Russische regering ernstig van plan blykt te zijn over de eenwor ding van Duitsland te onderhandelen. Dit probleem raakt niet alleen de toe komst van Duitsland, maar ook de Europese gemeenschap voor kolen en staal, het Atlantisch pact, kortom het gehele door het Westen opgebouwde di plomatieke systeem, aldus Lippman ir de N.Y. Herald Tribune- "M"A de eerste dag van onderhande lingen werd bekend, dat men het er over eens was, dat nog niet kan worden gesproken van een fundamen tele wijziging in de Russische poli tiek, waaruit wordt geconcludeerd, dat het streven naar de Europese eenheid en aansluiting van West- Duitsland bij een Europees leger voorlopig doorgang zal vinden. Een belangrijke hinderpaal op deze weg ls echter de Saarkwestie. De Ame rikaanse regering zal een Europese op lossing voorstaan, zoals reeds is geble ken uit het gezamenlijke communiqué na het bezoek van de Franse premier Mayer. Verwacht wordt echter, dat zij er niet op zal aandringen, dat de bondsL P.T.T. volgt ontwikkeling helicopter nauwkeurig In antwoord op een brief van de voorzitter van de K.v.K. te Amsterdam heeft de directeur-generaal van de P.T.T. zijn reeds bekende bezwaren tegen verzending per post per helicopters nogmaals uit een gezet, doch hij voegt er aan toe, dat een door de Belgische posterijen genomen proef in samenwer king met de Sabena zftn volle aandacht heeft. De directeur-generaal zegt dan: „alle beschikbare gegevens wijzen erop. dat de kosten belangrijk hoger zijn dan die van andere transportmiddelen. Er moet rus bijzondere redenen bestaan om des ondanks de helicopter voor postvervoer te gebruiken." .Het voorgaande sluit echter niet uit. dat bij de verdere ontwikkeling van dit type vliegtuigen ongetwijfeld een con- stuctie kan worden gevonden, die het als vrachtvliegtuig voor het relatieve korte-afstandverkeer en voor passagiers toevoer naar grote vliegvelden econo misch verantwoord zal doen zijn. De Nederlandse P.T.T. volgt dan ook nauw keurig de verdere ontwikkeling en neemt kennis van hetgeen terzake wordt ge publiceerd. Indien te eniger tijd de helicopter een plaats krijgt in het vrachtvervoer zal de P.T.T. niet nalaten daarvan eveneens gebruik te maken, mits daarmede een verhoging van het dienstbetoon binnen economische ver antwoorde grenzen kan worden bereikt. kanselier zich in een communiqué zal uitspreken voor europeisering van het Saargebied. omdat dit zijn binnenlandse positie zou verzwakken, Na de bespreking met de president had de kanselier nog een onderhoud met minister Dulles, dat vandaag zaïl worden voortgezet. Adenauer zal mor gen weer een ontmoeting hebben met de president. Duitse hospitaaleenheid voor Korea Voor de aanvang van de besprekin gen op het Witte Huis deed Adenauer het aanbod een volledis uitgeruste hos pitaaleenheid naar Korea te zenden. Deze zal dan onder meer kunnen wor den gebruikt bij de behandeling van uit gewisselde zieke en gewonde krijgs gevangenen. Elsenhower heeft dit aan bod „met gevoelens van grote dank baarheid" aanvaard. Vijfde r.k. parochiekerk te Leiden (Van c i correspondent) De r.k. bisschop van Haarlem heeft tot assistent van de St Petrusparochie te Leiden de heer M. A. Jansen, profes sor aan het Philosophicum te Warmond, benoemd met de opdracht de oprichting voor te bereiden van de St Lodewijks- paroehie. De St Lodewijkskerk dateert reeds uit 1477 en is gesticht als kapel van het St Jacobsgasthuis, dat diende als doorgangshuis voor pelgrims naar het graf van de H. Jacobus de Meerdere in Compostella in Spanje. De middel eeuwse pelgrims, die de heen- en terug reis overleefden, verenigden zich in een broederschap, die te Leiden een eigen bedehuis kreeg. Het gasthuis werd naar de heilige apostel genoemd, en men meent, dat eerst in de Franse tijd de kerk van patroon veranderde en de naam van Sint Lodewijkskerk kreeg. In 1547 werd het gasthuis verkocht aan de armbestuurderen van de St Pie- tersparochie en twintig jaar later ver kochten zij het aan het stadsbestuur, dat •de kapel tot graanpakhuis degradeerde. Bij het ontzet van Leiden in 1574 werd het gebouw als opslagplaats voor het door de Geuzen aangevoerde brood enz. gebruikt; later werd de kapel tot saaihal bestemd, daarna tot looy- en fustenhal, waarin het Leidse laken werd gekeurd en gelood alvorens het verkocht mocht worden. De Buskruitramp van 1807 dreigde een eind te maken aan het bestaan van de St Jansgast-huiskapel. Het gebouw bleef echter staan, hoewel het deerlijk gehavend werd. Het gemeentebestuur besloot het gebouw af te doen breken, en reeds was de velling van de afbraak gehouden, toen koninklijke inmenging op het laatste moment de afbraak voor kwam. Keizer Napoleon had zijn broer Lode wijk uit Frankrijk naar ons land ge zonden om namens hem het koning schap uit te oefenen, en deze koning trok zich het lot van de kerk aan. Hy stelde een bedrag van 35.000 beschik baar voor restauratie en droeg de in Italië geboren Rotterdamse architect Carlo Giovanni Francesco da Giuduci op het gebouw in een kerk te veranderen. Dit was de eerste r.k. kerk na de Her vorming. Op 17 October 1809 werd zij met veel plechtigheid in gebruik geno men. Toen Leiden na het herstel der bis schoppelijke hiërarchie in 1S53 een nieuwe parochie-indeling kreeg, verrees de St Petruskerk in de nabijheid van de St Lodewijkskerk. en deze werd toen als bij-kerk gebruikt. Na de brand van de Petruskerk evenwel deed de Lodewijks kerk weer volop dienst, totdat een nieuwe stadsdeel verrees, waarna zij alleen nog gebruikt werd als studenten kapel. Pastoor Jansen, die nu benoemd is om de St Lodewijkskerk weer als parochie kerk in gebruik te nemen, heeft met de architecten ir H. A. van Oe-rle en J. J. Schrama d( restauratieplannen bespro ken. UIT DE STAATSCOURANT Bij K.B. is benoemd tot substituut-grif fier bij de rechtbank te Haarlem, mr C. Diederiks. beëedigd kelrk ter griffie van voormelde rechtbank. B(j K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau D. Bleeker te Wor- merveer, directeur van Bloemendaal en Laan N.V. (Rystpellerij Hollandia) en van de N.V. Oliefabrieken De Toekomst. (Van een onzer verslaggevers) JJE territoriale bevelhebber luitenant-generaal D. C. Buurman van Vree den zou binnenkort in een openbare vergadering van de Vereniging ter beoefening van de Krijgswetenschap spreken over de territoriale ver dediging van ons land. Naar wij van bevoegde zijde thans vernemen heeft de generaal op 31 Maart jl. aan de chef van de generale staf mondelin°- medegedeeld, dat hij bij nader inzien overwegend bezwaar had om in een openbare vergadering van deze vereniging het woord te voeren over het aangekondigde onderwerp. De Chef van de generale staf heeft zich met de zienswijze van de Neder landse territoriale bevelhebber verenigd en deze laatste heeft, niet medeweten van de Chef generale staf, het bestuur van zyn besluit om niet te spreken op de hoogte gebracht. Voorts heeft de Chef van de generale staf by het bestuur der Vereniging aan de orde gesteld de onwenselijkheid om het onderwerp „territoriale verdediging" jfEN Italiaansche we- t-J tenschappélyke expe ditie heeft in Afrika een olifant van een kleine, tot dusver onbekende soort geschoten. Kapitein Antonio Zic- cardi, leider van de ex peditie, heeft telegra fisch uit Zuid-Somaliland naar Rome geméld, dat „de expeditie een van de zeldzaamste dieren heeft ontdekt, die ooit ter we reld gevonden" zijn. Vol gens hem was de olifant ruim 100 jaar oud, maar slechts 1-80 meter hoog en nauwelijks 200 kg zwaar. Eerst dachten wy, dat het een jonge olifant was, verklaarde de ka pitein; toen wy naderden zagen wy, dat hy slag tanden had, dat het een volwassen dwergolifant wasde eerste van zijn soort, waarvan wij ooit hadden gehoord. Toen wy lawaai maakten zette de olifant het op eeji lopen. Wij konden hem niet la ten gaan en moesten hem neerschieten. Het dier zal zo spoedig mo gelijk, waarschijnlijk met een speciaal vliegtuig, naar Italië worden over gebracht. in een openbare bijeenkomst der ver eniging te behandelen. Generaal Hassel- man heeft dat gedaan in een brief van 7 April, luidende: „Het ls mij bekend, dat het in uw voornemen ligt in een binnenkort door uw vereniging uit te schrijven byeenkomst het onderwerp „territoriale verdediging" aan de orde te stellen waartoe de luitenant-generaal Buurman van Vreeden, Nederlands ter ritoriaal bevelhebber, als spreker ls uit genodigd. „Bespreking van het onderwerp „ter ritoriale verdediging" zou. indien zy zich beperkte tot een min of meer theo retische, academische behandeling der stof. naar mijn inzicht weinig belang wekkend zijn, terwijl een bespreking van de territoriale verdediging van Neder land zich zou begeven op een terrein, dat naar mijn gevoelen buiten de doel stelling uwer vereniging valt doch bovendien en bovenal zich niet eigent voor een behandeling ln het openbaar. „Het is daarom, dat ik mij verplicht zie u mede te delen, dat ik behandeling van het onderwerp „territoriale ver dediging" in een openbare vergadering uwer vereniging ongewenst acht" Nog vernemen wij dat de minister van Oorlog met de opvatting van de Chef van de generale staf instemt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1