NIEUWE APELDOORNSE - COURANT Turkse duikboot door Zweeds schip geramd Drukte in de bollenstreek Overeenstemming bereikt te Panmoendjon De Jonge (uit Breda ontsnapt) in Leer (D) gearresteerd Padvmd(st)ers-actie gestart in Soestdijk Dagblad i T V I—1 JL-jA-il—X V_>/ V^/ A VI No, 16337, Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener'» Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn, Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lflnen). Giro 1418 Scherpe koersdaling in New York NEW YORK. Als gevolg van de jongste „vredesstappen" der commu nisten heeft zich Maandag opnieuw een scherpe prijsdaling op de effecten- markt van New York voorgedaan, waardoor vooral aandelen in vlieg tuigindustrieën werd getroffen. De tot stand gekomen noteringen waren de laagste sinds November 1952. Walther Reuther, voorzitter van het congres van industriële organisaties één der twee grote Amerikaanse vak verbonden heeft in een brief aan president Eisenhower aangedrongen op het zo spoedig mogelijk houden van een representatieve conferentie voor het opstellen van een program van volledige productie en werkgelegen heid. Hij voegt hieraan toe: „Het is fantastisch en wreed, dat men in Wall- street vrees kan hebben, dat de vrede uitbreekt en een economische crisis hiervan het gevolg zou zijn". Verwachting Tot Woensdag avond: NACHTVORST Flinke opklaringen en bijna overal droog weer. Koude nacht met wei nig wind en plaatselijk in het bin nenland zware nachtvorst. Morgen overdag zwakke tot matige wind draaiend naar richtingen tussen Zuid en Oost en iets hogere tem peraturen dan 'vandaag. 8 APRIL Zon op 6.00, onder 19.25. Maan op 3.44, onder 12.44. durende de twee Paasdagen ongeveer 50.000 bezoekers uit binnen- en buiten land. Keukenhof te Lisse boekte er 12.000. Opvallend was het grote aantal bui tenlanders, dat op de beide tentoon stellingen aanwezig was. Vooral Duit sers, Fransen en Belgen. Talrijke tou ringcars uit Duitsland, België en Frankrijk, maakten de reis door het buiige weer en toerden door de bollen streek, waar de traditionele kransen- verkopers goede zaken maakten, on danks het feit dat nu en dan hagel- en regenbuien de bezoekers de restau rants binnen joegen. De bollenvelden, waar vooral het felle geel der narcissen op het ogen blik overheerst, hebben nog zelden zo'n slechte Pasen beleefd wat het weer betreft, doch even zelden zijn er zo vroeg al zoveel bezoekers geweest. In de beide toegangssteden tot de bol lenstreek, Haarlem en Leiden, was de drukte goed te merken en vooral „Haarlem Lichtstad", profiteerde van de aantrekkingskracht, die de bloe menvelden en de beide tentoonstel lingen dit jaar blijkbaar vooral op het buitenland uitoefenen. Het Perzisch olie-conflict Mossadek waarschuwt Sjah voor ingrijpen TEHERAN. Dr Mohammed Mossa dek, de Perzische eerste minister, heeft in een radiorede verklaard, nooit voornemens geweest te zijn de monar chie in Perzië te vervangen door een republiek waarvan hijzelf president zou worden. Hij voegde er aan toe, dat de vorst in constitutionele monarchieën geen regeringsverantwoordelijkheid heeft. De Perzische premier deed voorts een beroep op de Tweede Ka mer, een rapport van een commissie goed te keuren, waarin gesteld wordt, dat de Sjah zich niet in de leiding van staatszaken mag mengen. Het rapport is opgesteld door acht afge vaardigden, die genoogd hebben de geschillen tussen het hof en de rege ring bij te leggen. Volgens Mossadek bestonden er voor de nationalisatie van de olie-industrie geen geschillen tussen de regering en het hof: Daarna echter werd er hoe langer hoe meer geïntrigeerd. Enge land was volgens hem de aanstoker. Hoewel het waar was, dat hij het hof niet op de hoogte gesteld had van zekere zaken, was het verkeerd te zeggen, dat hij zich in de aangelegen heden van het hof had willen mengen, aldus Mossadek. Na het uitspreken van de redevoering door de premier wer den uitgebreide demonstraties in de straten van Teheran gehouden. Het weer in Europa Weerrapporten van hedenmorgen 7 n. Steden Weer Wind Temp. m. s.' en neersl. (mm) Oslo mist z 2 1 10 Stockholm nevel zo 2 1 9 Kopenh. regenbui zzw 6 6 0.5 Londen onbew. w 2 2 0.4 Amsterd. geh. bew. w 9 6 3 Brussel zw. bew. wzw 4 5 3 Parijs onbew. wzw 4 5 1 Bordeaux geh. bw. w 2 10 0.1 Nice zw. bew. nnw 1 7 0 Warschau mist z 4 4 10 Berlijn zw. bew. zzw 2 7 1 Frankfort geh. bw. zw 7 6 2 München zw. bew. zw 5 6 2 Zürich licht bew. wzw 2 6 0.1 Wenen zw. bew. n 4 10 0 Helsinki mist zzo 2 2 4 Na hun besprekingen met de Russische commandant van Oost-Duitsland over de Berlijnse luchtcorridor, poseren hier de drie hoge commissarissen van West-Duitsland. V.l.n.r. Conant (Ame rika), André Frangois-Poncet (Frank rijk) en Kirkpatrick (Engeland). Alle hoop op redding der 99 opvarenden is thans opgegeven Directe repatriëring van zieken en gewonden NEW YORK. New Yorkse radio stations melden, dat de onderhande laars der verbondenen te Panmoend jon een Noordelijk voorstel voor uit wisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen hebben aanvaard. Schout-bij-nacht John Daniel, de voornaamste onderhandelaar der ver bondenen, zei, dat het voorstel werd aanvaard op voorwaarde, dat geen enkele gevangene tegen zijn wil zou worden gerepatrieerd. De onderbandelaars kwamen van ochtend vroeg voor de tweede maal bijeen. De voorstellen waren gedaan op grond van de artikelen 109 en 110 van de Conventie van Genève. Deze voor zien in een directe uitwisseling van de ernstige zieken en gewonden (art. 109), de verdeling in categorieën en het overbrengen naar een neutraal land van diegenen, wier lichamelijke of geestelijke gezondheid hierdoor voor uit zou gaan (art. 110). Admiraal Daniël deelde generaal Lee Sang-Tsjo, de leider der Chinese delegatie mede, dat hij uit diens op merkingen afleidde, dat deze niet al leen de ernstig zieke en gewonde ge vangenen, doch ook de militairen die vallen onder de bepaling van artikel 110 en die normaal in neutrale landen zouden moeten worden ondergebracht, direct via Panmoendjon wilde repa triëren. Er zullen maximaal 500 zieken per dag worden uitgewisseld in groepen van 25. Toestand zeer gunstig. De verbondenen kunnen zich mei deze interpretatie verenigen, zo zei admiraal Daniël, op voorwaarde dat geen enkele militair zal worden ge repatrieerd tegen zijn wil, (in para graaf drie van artikel 109 over uitwis seling van ernstig zieke en gewonde gevangenen is voorzien, dat geen mi litairen tegen hun wil zullen worden gerepatrieerd, zolang de vijandelijk heden nog gaande zijn). Na de besprekingen verklaarde ad miraal Daniël: Ik zou willen zeggen, dat de communistische houding op dit ogenblik zeer gunstig is. INSTANBUL. De Turkse duikboot Dumlipinar is Zaterdag na een. aan varing met 't Zweedse vrachtschip Naboland in tweeën gebroken en ge zonken, waarbij 99 opvarenden de dood vonden. De ramp deed zich voor in de Dardanellen, drie mijl ten Noorden van Canakkale, voor de Westkust van Turkije. De duikboot had een bemanning van 101 koppen aan boord, onder wie tien officieren. Vijf man bevonden zich op het ogenblik van de aanvaring op het dek. Eén werd onmiddellijk gedood. De anderen werden naar het ziekenhuis overgebracht, waar inmiddels twee zijn overleden. De overige 99 vonden de dood op zeventig meter diepte. Alle reddingspogingen moesten als gevolg van de storm en de sterke stroming worden gestaakt. Slechts twee man overleefden de ramp. Alle hoop op redding is verder opgegeven. De Naboland liep enige schade op. Ondanks wisselvallig Paasweer HAARLEM. Ondanks het wisselval lige Paasweer hebben duizenden bet afgelopen weekeinde een bezoek ge bracht aan de bollenvelden en de beide tentoonstellingen Flora 1953 en Keu kenhof. De internationale expositie Flora 1953 te Heemstede, waarin het blocmenpaleis de producten der Aals- meerse kwekers tot en met Maandag avond tentoongesteld waren, trok ge- Koningin ontving de gast-arbeid(st)ers SOESTDIJK De hoofdcommis saris van de Nederlandse Padvinders mr J. M. Ravesloot, zat Zaterdag niet in z\jn burgemeesterskamer in Alme lo, maar op een kamer in het paleis Soestdijk. Hy ordende daar een ar chief. Bij hem zat verkenner Hans van Houten uit Nijmegen een gra naathuls te poetsen, die destijds de saluutbatterij van II-R.V.A. op de ge boortedag van prinses Marijke van Buitenzorg naar Soestdijk had gezon den. De actie van de Nederlandse pad vinders en padvindsters, „een heitje voor een karweitje" begon op het paleis Soestdijk. Twaalf vertegen woordigers en vertegenwoordigsters van de Nederlandse padvinderij pak ten speelgoed in, ordenden archieven, Scheepskapitein in arrest Hel laatste wat men van de inge sloten mannen hoorde was een ver zoek om de groeten aan hun familie leden over te brengen en het zeggen van gebeden. Daarop werd de tele foonlijn, waardoor nog verbinding met de buitenwereld bestond, door de stro ming verbroken. De mannen verklaar den nog, dat zij moedig wachtten. In dien wij sterven, geef dan onze laatste groeten aan onze familieleden. Lang leve ons vaderland, aldus de laatste woorden van een der officieren. Zaterdagavond waren nog slechts man in leven. Zij hadden zuurstof tot Zondag. Duikers konden niet langer dan vier minuten achtereen werken. Wegens het slechte weer en de stroming kon ook geen reddingsmateriaal naar de diepte worden neergelaten. Verschei dene schepen, Turkse en Amerikaanse, namen aan de reddingspogingen deel, De Dumlupinar (1-526 ton) kwam met de Naboland (4000 ton) in aanva ring, toen zij op weg naar Instanbul opdook. Zij had in de Middellandse zee deel genomen aan oefeningen van de Noordatlantische verdragsorganisatie. De duikboot, aanvankelijk Bumper geheten, werd in 1950 door de V.S. aan Turkije geschonken. De Turkse autoriteiten hebben de kapitein van de Naboland Lornstzon, gearresteerd.. Hij heeft protest aange tekend tegen deze maatregel en vrij lating verzocht. Lornstzon was van mening, dat het ongeluk aan de Turkse duikboot te wijten was, daar deze, zo zeide hij, de internationale scheep- vaartregels niet had gevolgd. Door het overlijden van twee op varenden in een ziekenhuis is het aan tal doden, veroorzaakt door het ver gaan, na een aanvaring van de Turkse onderzeeboot Dumlupinar tot 99 ge stegen. Dit slachtoffertal is even hoog Eindelijk weer één AURICH. Te Leer in Noord-West- Duitsland is Zaterdag de 32-jarige Jacob de Jonge gearresteerd, een der uit de Bredase gevangenis ontsnapte oorlogsmisdadigers. Hij trok de aandacht van de Duitse, politie, toen hij in de nacht van Vrij dag op Zaterdag schijnbaar doelloos door de straten van de stad slenterde. Hij zei dat hij uit Neurenberg naar Leer was gekomen om een kennis op te zoeken. Van de zeven gevluchten zijn thans drie aangehouden1 in West- Duitsland. De beide anderen zijn de 37-jarige Bikker en de 30-jarige Faber. Voort vluchtig zijn nog, W. v. d. Neut, A. Tousseuil, W. A. Polak en S. Borgers. Omejoop, krantenverkoper lijstaanvoerder ARNHEM. De resten van de uiteen gevallen Middenstandspartij te Arn hem hebben zich na de opzienbarende overgang van het enige raadslid van deze partij naar de V.V.D. opnieuw geformeerd. Zij zijn zelfs van plan voor de aanstaande gemeenteraadsver kiezingen met een stunt voor. de dag te komen. De Arnhemse Middenstands partij is namelijk van plan om Joop Legerstee, bijgenaamd „Ome Joop" lijstaanvoerder te maken. Ome Joop is niet alleen zeer bekend in de Gel derse hoofdstad door de waarlijk zeer talentvolle wijze, waarop hij kranten en tijdschriften in de straatverkoop aan de man weet te brengen; hij is daarnaast populair geworden door zijn werk om de straatjeugd een bezigheid te geven via de organisatie van straat- voetbaltournooien e.d. Ome Joop heeft reeds te kennen geven dat hij de can- didatuur zal aanvaarden, terwijl het bestuur van de Middenstandspartij kennelijk zeer tevreden is over de idee voor deze stunt, zoals zij het zelf .noerpt. Fijnaart protesteert bij minister ROOSENDAAL, De. gemeenteraad van Pijn aart (West-Brabant) heeft eenstemmig besloten een motie te zenden, aan de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, om te protesteren tegen het feit, dat de minister tijdens de watersnooddebat ten in de Tweede Kamer de indruk zou hebben gevestigd, dat het over grote deel van de bewoners van de buitenpolders van Fijnaart bij de ramp gewaarschuwd werd, doch weigerde de woningen te verlaten en op zolders bleef wonen. In de 'motie zegt de raad, dat hierdoor een blaam van onvoorzichtigheid en eigen schuld op de slachtoffers is geworpen. Daar de mededeling niet overeenkomstig' de werkelijkheid is, verzoekt de raad de minister zijn woorden te willen rectificeren. Op Van Gogh-expositie al de lO.OOOste bezoeker DEN HAAG. Zondagmiddag pas seerde de lO.OOOste belangstellende de toegang tot de Vincent van Gngh- tentoonstelling in het Gemeente museum. Het was mevrouw Parqui uit Wassenaar, die dit ronde getal zo spoedig na de opening hielp berei ken. De directeur van het museum, mr L. J. F. Wijsenbeek, hield een korte toespraak en bood haar de Van Gogh-penning en de catalogus van de tentoonstelling aan^ als dat van de andere ergste ramp in vredestijd, waarin een onderzeeër was betrokken, namelijk de ondergang in 1939 in de haven van Liverpool van de Britse duikboot Thetis, waarbij eveneens 99 opvarenden om het leven kwamen. Koning Gustaaf van Zweden heeft president Celal Bajar van Turkije een telegram gezonden, waarin hij, namens hemzelf en het Zweedse volk, zijn deelneming betuigt met het verloren gaan van de Dumlupinar, aldus meldt radio-Ankara. „Een heitje voor een karweitje" poetsten koper, pelden maiskolven, hakten hout en naaiden knoopjes aan. Dit alles deden zij onder het wakend oog van „Movavedo" (moeder van vele dochteren), de naam, die H.M. de Koningin als beschermvrouwe van het Nederlandse Padvindersgilde draagt. De Koningin verwelkomde in padvinderscostuum haar gasten, en direct daarna toog men aan het werk. Marijke Steenpoort uit Utrecht zette onder, grote belangstelling van prin ses Marijke, knoopjes aan eén' hemdje.. Twee maanden geleden was zé ~nog kabouter in Zïerikzee. De watersnood bracht haar naar Utrecht en vandaar naar Soestdijk. Het was een grote dag voor haar en voor de gehele Nederlandse padvinderij, die voorts vertegenwoordigd was door mevrouw J. van Nispen-van Wely, presidente van het Nederlandse Padvindersgil- de; mej. mr B. C. M. J. Twaalfhoven, nationaal commissaresse van de Ne derlandse Gidsenbeweging; mr J. M. Ravesloot, hoofdcommissaris van de Nederlandse Padvinders en dr A. H. Starmans, hoofdkwartier-commissa ris-training en waarnemend hoofd commissaris van de verkenners der Katholieke Jeugdbeweging. Ongeveer een uur was het gezel schap in het paleis werkzaam en zel den zal een „heitje" dankbaarder in ontvangst zijn genomen dan dat de Koningin aan allen persoonlijk als beloning voor de arbeid uitreikte. EEN HEITJE VOOR EEN KARWEITJE Zaterdag heeft een aantal valide en invalide padvinders(sters) op het pa leis Soestdijk voor H. M. de Koningin wat karweitjes opgeknapt. Na de ver richte arbeid trad H. M. als betaal- meesteresse op.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1