2000 zuivelexperts naar Scheveningen MELKWEG in Juni open SOCIALISTISCH COMMENTAAR 50e verlieslijst Huur en onderhoud Stalin-herdenking De beurzen en de vrede Verdedigers der democratie Kolenprijzen Tol weg Behoudt 5 Mei als een aparte gedenkdag „Ommelanden" moet uitspraak stipt naleven Tjalk zinkt op IJselmeer Halve dag vrij op Euwe biedt pion aan 1 ÉM* i i i i i i a m a 1 4 1 m»i Prof. Gielen met VARA accoord ft HET VRIJE VOLK ZATERDAG 4 APRIL 1953 PAGINA 2 ewaarborgd dient te worden, dat de huurverhoging mede bestemd j wordt voor het onderhoud van woningen. Dit zegt de congres resolutie van de Partij van de Arbeid over de sociaal-economische politiek. Maar hoe moet dit verlangen worden verwezenlijkt? Voor de huurverhoging is een wijziging van de Huurwet, waarin de percentages tot waartoe de huur verhoogd mag worden, zijn vastge steld, noodzakelijk. Wellicht kan nu bij deze wijziging een bepaling worden opgenomen, waarin staat dat de huur niet wordt verhoogd, wanneer de huurder aantoont, dat de verhuurder niet bereid is uit de hogere huuropbrengst het nodige onderhoud te verrichten. De huurder zou zich tot de bestaande huur-adviescommissies kunnen wenden met zijn klachten. Omdat de huurder de meest direct belanghebbende is bij een be hoorlijk onderhoud wordt aldus een doeltreffende garantie geschapen, dat de huurverhoging ten goede zal komen aan het belangrijkste doel, waarvoor zij wordt ingevoerd. O onze pogingen om de betekenis van de mens Stalin bij zijn dood zo nauwkeurig mogelijk te bepalen, hebben in de kringen der communisten geen algemene waardering gevonden. Thans weten wij echter hoe men de Geniale Leermeester en Vriend op de juiste wijze gedenkt. Het is ons namelijk gebleken, dat het programma van de Stalin-herdenking van de afdeling Siddeburen der C.P.N. als volgt luidde: Spreker: Wim Jansz Medewerking verlenen: Peter Rabindra, Hypnotiseur en Russische Dansgroep. Aanvang 8 uur. Entrée 0,50. BAL NA!! Wie bezwaar mocht hebben tegen een opgewekt begrafeniswalsje is een burgerlijke kniesoor, die de beginselen van de dialectiek nog moet leren. Om de stijlvolle plechtigheid bij Stalins dood volmaakt te doen zijn heeft men ook Peter Rabindra laten optreden, van wie men moet zeggen, dat zijn plaats bij de Waffen-S.S. niet meer vrij was. Bij de W.A. trouwens ook niet. Maar dat is misschien in het eerste oorlogs jaar geweest, toen Stalin en Hitier nog vrienden waren. En deze lieden willen ons de les lezen! De koersdaling op de internationale beurzen als gevolg van de vredesgeruchten van de laatste dagen heeft velen onaangenaam getroffen. Als de hoop op vrede toeneemt, neemt de hoop op grote winsten van de beurzen af. Toch zou het verkeerd zijn. juist de beurs deze gang van zaken kwa lijk te nemen. De beurs is hier immers slechts de lens. het vergrootglas, dat laat zien, wat er precies gebeurt. Als op een Zondag in Zeeland een ramp gebeurt, betekent dat werk en winst voor aannemingsmaat schappijen. Dus kans op hogere dividenden, dus hogere koersen. Als nu op Maandag de koersen stijgen, dan doet de beurs niet anders dan vooruitlopen op die hogere winsten. We zouden intussen niet graag willen zeggen, dat de beurs ook zuiver economisch gezien, altijd zuiver en verstandig reageert. En we zouden er ook op willen wijzen, dat er bij die beurstransacties winsten worden gemaakt, zonder dat daar enige reële productiever hoging tegenover staat. Deze winsten zijn vaak storende factoren voor de economie. Maar de kernfout zit toch in het feit, dat in onze kapitalistische maatschappij rampen (hetzij overstroming of oorlog) voor de gemeen schap kunnen leiden tot winsten voor bepaalde groenen, Die kernfout zullen we als socialisten moeten aantasten. De behandeling van de gewijzigde kieswet in de Italiaanse senaat is na dagenlange obstructie van communisten en neo-fascisten in een ordinaire vechtpartij geëindigd. De oppositie richtte een ravage aan onder het meubilair van de vergaderzaal, bestormde met stoelpoten gewapend de zetel van de voorzitter, bombardeerde met inktpotten en andere gebruiksartikelen en maakte zulk een oorverdovend kabaal, dat geen spreker zich verstaanbaar kon maken. Een foutje van de voorzitter kostte vijf en een half uur verlenging van het misbaar, een handigheidje van de voorzitter maakte totaal onverwacht de eindstem ming mogelijk. Doch toen volgde een tumult waarin het totaal onmogelijk was. de stemmen te noteren. Zodat de einduitslag waarschijnlijk foutief is vastgesteld, al lijdt het geen twijfel dat er een meerderheid was voor het regeringsvoorstel en dat ook bij een juiste telling het kiesrecht- ontwerp zou zijn aangenomen. President Einaudi heeft het dan ook ondertekent ongeacht protesterende delegaties en een voor meer dan de helft mislukte staking, die het communistisch vakverbond afkon digde. Toen het kiesrecht-ontwerp werd ingediend vond het nergens geest drift, omdat het een kleine meerderheid in stemmen kan belonen met een grote meerderheid aan zetels, een onevenredigheid die het recht vaardigheidsgevoel kwetst. Sindsdien heeft evenwel de oppositie wel heel duidelijk bewezen dat de getroffen maatregel, zoal niet fraai dan toch in elk geval noodzakelijk is om tot een parlement te komen, dat inderdaad een parlement is en geen proefkolonie voor straatterreur- praktijken. Zelfs is het een nogal triest geval dat de Italiaanse demo cratie niet meer directe maatregelen vond om de volksvertegen woordiging te zuiveren van de praktijken dergenen, die alle volksver tegenwoordiging om hals willen brengen. (Van onze landbouwredacteur) Op 22 Juni zal prins Bernhard twee duizend zuiveldeskun- digen uit bijna dertig verschillende landen verwelkomen bij de officiële opening van het dertiende Internationale Zuiveleon- gres te Scheveningen. Er is een merkwaardige toestand op de kolenmarkt ontstaan, nu de kolen die met ingang van 1 April in prijs zouden dalen, blijken te worden uitgevoerd naar het buitenland. Met als resultaat, dat voorlopig alleen de duurder geworden kolen hier verkrijgbaar zijn. De oorzaak van deze moeilijkheden is het halfslachtige systeem, waartoe de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap voor Nederland heeft besloten. Men heeft Nederland wel toegestaan een systeem van mengprijzen te handhaven (heffing op in binnenland ge produceerde kolen voor het geven van een toeslag op geïmporteerde), maar men heeft ons niet toegestaan een uitvoerbeperking voor kolen te handhaven. Het gevolg is dat onze goedkope kolen door het buitenland worden gekocht en dat de door ons betaalde subsidie ten dele aan het buitenland ten goede komt. De Nederlandse regering heeft daarvoor bij de onderhandelingen herhaaldelijk ge waarschuwd. maar de Hoge Autoriteit meende dat het zo'n vaart niet zou lopen en wilde voor het overige zo snel en zo ver mogelijk in de richting van de eenheidsmarkt gaan. En daarin is uiteraard voor uit- voerbeperkingen geen plaats. Het is te hopen, dat de zaak zich alsnog bevredigend zal ontwikkelen, maar de eerste ervaringen wijzen er op. dat de Nederlandse regering met haar bezorgdheid gelijk heeft gehad. Tg en jongeman in Maartensdijk, Jh gat van een dwangneurose blijk. De grootste vreugde van zijn leven was: bij de tol zijn geld te geven. Hij geeft als reden: ik erken dat ik aan 't nieuwe moeilijk wen. De tol ging weg. Toen dat gebeurde, was hij de enige die treurde. Dit congres, onder voorzitterschap, van de oud-voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Zuivelbond, mr dr J. J. Linthorst Homan, vindt plaats onder auspiciën van de Internatio nale Zuivelbond. Dit zuivelcongres, dat sinds 1907 het tweede in Nederland is, draagt een bijzonder karakter omdat het samenvalt met het gouden jubileum van de Internationale Zuivelbond. De jaarvergadering van deze vijf tigjarige bond, waaraan vertegen woordigers van de nationale zuivel- comité's van 22 landen deelnemen, gaat aan het congres vooraf. Voor dit Zuivelcongres bestaat grote belangstelling in de hele wereld. In totaal zijn er 325 rapporten, bijdra gen en mededelingen te behandelen. In vijf verschillende secties zullen technische, wetenschappelijke, orga nisatorische en economische vraag stukken rond de zuivel aan de orde komen. Een belangrijk onderwerp dat hier aan de orde komt, is o.a. de toekomst van de boter. In drie talen Om de besprekingen te vergemak kelijken zullen de congressisten de besprekingen naar keuze in Frans, Duits of Engels kunnen volgen door middel van directe vertalingen per koptelefoon. De deelnemers aan het congres zullen verder door excursies kennis kunnen maken met Nederland zoals het werkelijk is. al zal het schijn- Nederland van molens, klompen en kaasmarkten niet op het excursie programma ontbreken. In zuivelkrlngen acht men dit con gres over een van de voornaamste menselijke voedingsmiddelen en de uitwisseling van gedachten en erva ringen op zuivelgebied, van grote be tekenis voor ons land en de gehele wereld. In dezelfde tijd is er ook een zui- veltentoonstelling in de Houtrust- hallen in Den Haag en de Jaarbeurs te Utrecht houdt een internationale beurs voor zuivelwerktuigen. Langs Brabantse kust alle zeedijken dicht Het laatste van de vier grote stroomgaten bij Nieuw-Vossemeer is Vrijdagmiddag gedicht. De afdam ming van het zestig meter wijde gat vormt thans een stevige afsluiting. Nu is de keten van zeedijken langs de gehele kust van Noord-Brabant gesloten. Vele kilometers beschadigde dijkvakken bezitten echter nog slechts een voorlopige noodkering. Directeur De Boer van De Om melanden, die door de kantonrechter tot zes gulden boete was veroordeeld omdat hij met zijn auto postende stakers bij de fabriek had gehinderd, heeft weinig plezier beleefd van zijn appèl: de rechtbank legde hem ƒ50 boete subs. 25 dagen hechtenis op. In de laatste week van Juni ligt de melkweg voor iedereen open in de Haagse Houtrusth allen. Dan kan iedereen zien wat de zuivel voor Ne derland betekent en hoe en waarom Nederland zuivelland bij uitnemend heid werd en tracht te blijven, op de eerste grote nationale zuiveltentoon- stelling. Deze tentoonstelling is gelijk met, de vergadering van de Internatio nale Zuivelbond en het dertiende In ternationale Zuivelcongres in Sche veningen. De organisatie is in handen van het Nederlandse Zuivelbureau. Als architect treedt de kunstenaar H. Pieck op. In dit. bureau werken boe ren, industriëlen en handel samen ter bevordering van het verbruik van melk- en zuivelproducten in binnen- en buitenland. Behalve aan alle aspecten van de winning, de be- en verwerking van de melk. zal op de tentoonstelling ook aandacht geschonken worden aan de stormramp. Men zal de bui tenlanders vooral een indruk geven van wat er 1 Februari in ons land gebeurde en tonen welke vorderingen bij het herstel reeds gemaakt zijn. Advertentie LM. Nederhorst (P.v.d.A.): Wil de regering bevorderen da^S vijfde Mei als afzonderlijke gedenk dag van de bevrijding gehandhaafd blijft en is zij bereid, bijvoorbeeld op deze dag de overheidskantoren te sluiten? Dit is een van de vragen die het Tweede Kamerlid N e dier hor st (arb.) heeft gesteld aan de minister van Binnenlandse Zaken, met het oog op het advies van de Stichting van de Arbeid, aan het College van Rijksbemiddelaars, waarin ,.er in feite op wordt aangedrongen, de vie ring van de nationale feestdag van 5 Mei te verplaatsen naar 30 April, de verjaardag van de Koningin". Nederhorst vraagt ook. of de rege ring weet, dat deze maatregel door grote groepen van de bevolking zou worden gevoeld als een duidelijk be wijs van het verflauwen van de her innering aan de bevrijding uit on derdrukking en terreur. Meer accent Van regeringszijde wijst men er In tussen nadrukkelijk op, dat de feest viering op 30 April weliswaar een sterker accent krijgt, maar dat men de vijfde Mei als de nationale be vrijdingsdag zal blijven vieren. Op die dag zal dan ook worden ge vlagd. De radio zal worden verzocht een speciaal programma uit te zen den en de feestelijkheden die zijn voorbereid, kunnen doorgaan. De gemeente Ommen heeft de kampeerleges afgeschaft. Aavenentïe i.m. REEDS MEER DAN EEN HALF MILLI0EN MOBYLETTES IN GEBRUIK Antwoord op vragen van radio-luisteraars De luisteraar die aan de beschou wingen in de KVP-pers over de P.. v. d. A. en het humanisme geen touw kan vastmaken, vindt mij aan zijn zijde. Het is waarlijk verbijsterend in De Tijd een verhaal te lezen, waarin de schrijver zijn best doet duidelijk te maken, dat het de schuld van de P. v. d. A. is als er een politiek con flict over het humanisme ontbrandt. Want de P. v. d. A. weet immers, dat dé katholieken het humanisme niet als gelijkberechtigd met de ker ken kunnen beschouwen. Welnu, als de P.v.d.A. dat nu maar aanvaardt, dan is er geen kou aan de lucht. Maar als de P.v. d.A. dit katholieke standpunt wenst te verwerpen dan maakt zij hét conflict. En de Volkskrant redeneert at even duister, dat er in Nederland nu een maal drie aan zienlijke christe lijke partijen zijn én dat voor deze partijen, maar ook voor menig een in de P. v. d. A. het vraagstuk van het on-chris- door Humanisme KVP-pers en P.v.d.A. lelijke humanisme van het grootste gewicht is omdat het de grondtoon van ons nationale leven raakt. Dit zijn verwarde en verwarring stichtende woorden, die om de kern van de zaak heendraaien. Het gaat hier in wezen om de vraag of de staat door kerkelijke uit spraken en opvattingen gebonden kan worden. Niemand in de P. v. d. A. denkt er ook maar één ogenblik over het goed recht van de r.k. kerk te betwisten om het humanisme te ver werpen. Niemand denkt er over de schouders op te halen als de r.k. kerk of een andere kerk het huma nisme niet kan zien als een gees telijke richting, die op één lijn kan worden gesteld met het geloof. En niemand is zo dom om de verontrus ting van gelovige christenen over de activiteit van het humanisme niet te begrijpen. Aan de verontrusting heeft een der r.k. leden van de P. v. d. A., dr Al, aan de vooravond van het par tijcongres in een vergadering der drie werkgemeenschappen uiting gegeven en niemand heeft de gegrondheid van zijn verontrusting in twijfel ge trokken. Het kerkelijk oordeel over het hu- munisme is derhalve niet in het ge ding. Dit is een kerkelijke zaak, waarin niemand va,n buiten af zich heeft te men gen. Wat wel in het geding is, is de vraag hoe de staat zich heeft te gedragen. Moet de staat, moeten de politieke partijen, moet de volks» vertegenwoordiging het kerkelijk oor deel overnemen en zich daarnaar ge dragen? Moet een geestelijke richting op het staatkundige vlak worden achtergesteld, omdat zij onchriste lijk is? In de staat zijn al zijn burgers gelijk en gelijkberechtigd, zolang zij niet als staatsgevaarlijk moeten wor den aangemerkt. De staat behoort zich buiten de geestelijke strijd te houden. Doet hij dat niet. kiest hij voor een bepaalde geestelijke richting dan zijn we op een gevaarlijke weg. Het is niet alleen de P. v. d. A., die als politieke partij moet weigeren deze weg op te gaan. Hier zijn de grondslagen van de democratie in het geding. Maar daarover laten de schrijvers van de verwarrende artikelen in allerlei K.V.P.-kranten zich niet uit. Hoewel dat nu juist de kern van de kwestie Is. (Tot vanavond 10 uur) Het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond is, zo deelt het in een verklaring mede, diep teleurgesteld door de wijze, waarop de directie van „De Ommelanden" het bindend advies van de arbiters uitvoert. Het verwijst naar de uitspraak van de heer Ruppert. voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, in het officiële orgaan van deze vak centrale: „Arbitrage is arbitrage en een arbitrale uitspraak moet worden nageleefd". Wat het optreden van de heer De Groot betreft (een bestuurder van de Christelijke Landarbeidersbond, die de uitspraak van de arbiters onrecht vaardig had genoemt) is de A.N.A.B. van oordeel, dat deze functionaris niet bevoegd was mededelingen te ver strekken namens het hoofdbestuur van de N.C.L.B. De A.N.A.B. acht het van groter belang, dat het bindend advies wordt nageleefd dan dat personen, die niet in het bezit zijn van alle tassen de partijen uitgewisselde stukken, hun mening verkondigen zonder daartoe door hun hoofdbestuur gemachtigd te zijn. Mocht het bestuur van „De Omme landen" niet bereid zijn de moeilijk heden in overleg met de bond op te lossen, dan zullen de sanctiebepalin gen uit het bindend advies moeten worden toegepast. (Van een onzer verslaggevers) De 136 ton metende motortjalk „Harabe" is in de nacht van Don derdag op Vrijdag op het IJselmeer gezonken, ongeveer 7 km van Enk huizen. Het schip was met een lading pufkooï op weg van Groningen naar Amsterdam. De opvarenden: schipper Wijkstra met vrouw, kind en knecht, hebben zich per roeiboot in veiligheid ge bracht. Zij zijn te Enkhuizen aan land gegaan. Ook de scheepshond is gered. Het ongeluk is te wijten aan de harde wind. Door het afslaan van de motor kwam het schip dwars op de wind te liggen. Het voorschip maakte water, waarna het schip spoedig zonk. Een rijksbetonnings- vaartuig heeft een boei gelegd in de vaargeul waar het schip gezonken is. Het College van Rijksbemiddelaars heeft bepaald, dat op Koninginnedag van 1 uur 's middags af vrij mag wor den gegeven met behoud van loon. Deze vrije uren zullen niet in min dering worden gebracht op de vacan- tie. Wanneer in bindende regeling de middag van Koninginnedag als vacantiedag snipperdag) is aange wezen. vervalt deze aanwijzing. Be palingen met betrekking tot het vrij af geven op 5 Mei vervallen eveneens. Wil men in collectieve arbeidsover- eenkomsten de vrije middag op 5 Mei handhaven, dan moet een eventuele vrije middag op Koninginnedag in mindering worden gebracht op de vacantie. Het heeft ons niet verwonderd, dat niemand de 22ste zet van dr Euwe in de partij tegen dr Napo- litano heeft geraden. Die zet lag niet bepaald voor de hand. Het was: Pc3—e2. De stelling na de 22ste zet: Zwart: Napolitano ■Alls 6 k Wit: Euwe Een zorgvuldig berekend pion offer, zegt dr Euwe, een offer, dat bovendien strategisch goed gefundeerd is. daar Wit de zwart koningsstelling slechts kan bena deren. als hij erin slaagt, zijn paard naar h5 te brengen. En de kortste weg van c3 naar hö loopt nu eenmaal over e2, of de witte e-pion gedekt is of niet. Mogelijk was ook 22. fg7:, waar op zwart zich vermoedelijk op stelt met 22, Dg7:, benevens 23. ...Pe5, later misschien gevolgd door verdubbeling langs de g-lijn. Het was een zeer lastige keus en het is m.I. niet helemaal bui tengesloten. dat achteraf kan wor den vastgesteld, dat Wit hier de plank heeft misgeslagen en met 22.fg7: groter voordeel had kun nen bereiken. Ik houd dit evenwel toch niet voor waarschijnlijk, maar wat men na een week ana lyseren niet vmdt, kan men na een jaar zoeken misschien wel vinden. En nu de stand: G. T., R'dam 11. H. K, Slikkerveer. R. J. V„ R'dam en D. V.. A'dam 10, M. v. E. H'sum, B. P.. Leeuw., A. P.. Soestd., A. v. d. V.-B., A'dam en E. W„ H'sum 9, T. B.. Hallum, E. B„ Heng.. P. v. D R'dam. B. D.. Zd. Beyerl., N. M, M., 's-Gra- venh.. F. M., Zwolle J. S,.'H'lem, J. C. V., A'dam, P. W„ De Bilt, allen 8 enz. De volgende zet ontvangen wij graag uiterlijk Woensdag, 8 April. Adres: Sportredactie Het Vrije Volk, Hekelveld 15, Amsterdam. Prof. Gielen heeft het laatste voor stel van de VARA aanvaard, en zal dus Woensdagavond van vijf tot tien minuten over acht in de rubriek van Evert Vermeer „Op de korrel" de ge legenheid krijgen te antwoorden op Vermeers critische beschouwingen van 25 Maart over prof. Gielen en het humanisme. De VAR A-spreker zal, gelijk be kend. zich „zo enigszins mogelijk van commentaar onthouden". Het Nederlandse Rode Kruis heeft Donderdag de 50e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitge geven. DREISCHOR. Cornelia J. Kipvan der Maas, geb. 1914, echtgenote van J. Kip. FIJNAART. Georgine M. Mackay, geb. 1922 KORTGENE. Marinus de Regt. geb. 1948. Francina J. Timmer man—Van Strien, geb. 1921, echtgenote van Marinus Timmerman. Neeltje C. Wijs—Maar tense, geb. 1912. echtgenote van Jan F. Wijs. KRUININGEN. Dirk Balkenende, geb. 1900,echtgenoot van Neeltje H. de Dreu. Johanna B. j. Kosten—Paasse. geb. 1884, weduwe van Jan Kosten. Anton Goetheer, geb. 1917, echtgenoot van Willemina J. Rottier. Jan J. Goetheer, geb. 1951. MIDDELHARNIS. Adrianus K. van Gelder, geb, 1876. NIEUW VOSSEMEER. Franciscus J. Raamsdorrek, geb. 1881. NIEUWERKERK. Olivier A. H. van Nieuwenhuijzen, geb. 1888. Dirk Sies, geb. 1882. OUWERKERK. Gerrit van Damme. geb. 1939. ST PHILIPSLAND. Aanvulling van 3e verlieslijst d.d. 6-2-'53, thans geborgen: Laurens Vroegop, geb. 27-2-'40 te Steenbergen en Kruisland. Oudste inbreker 's Werelds oudste inbreker is in een tehuis voor ouden van dagen in de Engelse stad Lees overleden, Robert Woolridge was onlangs hon derd jaar geworden en had bij die gelegenheid ervarin gen uit zijn aan gevangenis straffen rijke leven opge haald Toen hij 94 jaar was, moest hij nog een keer voor de rechter verschijnen, be schuldigd van inbraak. Hij werd toen op grond van zijn leeftijd vrijgelaten, Woolridge groeide als kind op in zeer behoeftige om standigheden. Tdsmaanse tijger Een Tasmaanse tijger, een van de zeldzaamste dieren ter wereld, is in een konij- nenval bij Launceston ge vangen. Vijf en twintig jaar gele den werd de laatste Tas maanse tijger (ook wel Tas maanse wolf genaamd) op het eiland gesignaleerd. Het gevangen dier was 1.28 m lang en 75 cm hoog. De bij zonderheid is. dat het (net als de kangoeroe een buidel heeft. Geen duel De Italiaanse senator Emi lia Lussu heeft de uitdaging van de minister van Handel, Uga-la Malfa. niet aangeno men. La Malfa wilde met Lussa duelleren, omdat laatst genoemde hem een klap had gegeven. Maar, zegt de communist Lussu, die klap was niet per soonlijk doch politiek. Hij had de minister tijdens de debatten over de nieuwe Kieswet, die tot heftige to nelen aanleiding gaf, in het gezicht geslagen. 34 dagen op een vlot Een Brits schip heeft in de Golf van Bengalen een Fin opgepikt, die vertelde dat hij 34 dagen op een vlotje in volle zee had gedobberd. De man woog nog slechts 60 pond en was ernstig ziek door uitputting toen hij van zijn vlot gehaald werd. Op het, laatste ogenblik mislukte de redding nog bij na: terwijl men bezig was de Fin, Tiira Eusio geheten, aan boord te hijsen, sprong een grote haai zover boven water dat hij hem bijna te pakken had. Ensio vertelde, dat hij en een kameraad van een Frans troepenschip waren gespron gen in de verwachting dat zij vlak bij Sumatra waren. Zij deserteerden uit het Vreemdelingenlegioen waar de behandeling ondraaglijk slecht was. De wind blies hun vlotje echter de zee in en de twee de man overleed na een paar weken, waarin zij alleen op vis en visnat leefden. Bijbelse vondst De Oudheidkundige Dienst van Jeruzalem heeft bekend gemaakt, dat de resten van zeventig bijbelse geschriften zijn gevonden, die al twee duizend jaar oud zijn. Onder de geschriften zijn 38 origi nele manuscripten van het Oude Testament. Zij zijn gevonden op 40 km ten oosten van Jeruzalem. In 1947 waren hier in de buurt al fragmenten van ma nuscripten gevonden» o.m. van het boek Jesaja, Sedert de vondst van 1947 hebben Bedoeïenen stelsel matig alle grotten in dit ge bied afgezocht. De meeste stukken zijn verkocht aan de regering van Jordanië. Eindelijk herkend Dank zij de moderne cri minologie kan mevrouw Car- lin Muller (Evansville, In diana) haar twee dochters weer uit elkaar houden. Het ging om een tweeling, Carline en Norine Muller, acht jaar oud. Enkele jaren na de geboorte had men in een ziekenhuis de armban den inet de namen van de meisjes er op, afgedaan en niemand wist meer wie wie was. Mevrouw Muller noem de beide meisjes toen maar Susie. Experts van de dienst voor vingerafdrukken van de po litie in Evansville hebben de identiteit van de meisjes nu definitief vastgesteld aan de hand van voetafdrukken die bij de geboorte gemaakt waren. Schadevergoeding De weduwe van een Ita liaan. die zeven jaar geleden door de politie is doodge schoten ornaat men hem voor een bandiet hield, heeft ze ven millioen lire (een lire is iets meer dan een halve cent In Washington staan de kersenbomen in volle bloei. Zij inspireerden de United Press fotograaf Ed Alley tot deze foto, waarvan hij het „productie-proces" nauwkeu rig beschreef: „het ivas een opname van vijf minuien, ik had mijn camera ingesteld op 30 meter, met diafragma F 11. Ik liep vanaf mijn ca- waard) schadevergoeding ge kregen. De rechtbank stelde het ministerie van Binnenlandse Zaken verantwoordelijk voor het doodschieten van een on schuldige. mera 30 meter naar voren, telkens na ongeveer 3 meter een blitzlamp afstekend. Hierbij gebruikte ik negen lampen. Daarna stelde ik op nieuw in, nu op 3 meter, dia fragma F 32 en schoot nog drie lampen af. In totaal dus 12 lampen bij deze opname." Op de oorspronkelijke foto kan men op het pad onder de bomen om de drie meter een menselijke schim ontwa ren: Ed Alley zelf, die nu en dan beschenen iverd door voorbijrijdende auto's, en dan elke keer even op de foto zichtbaar werd. In de kran- tendruk vallen deze flauwe schimmen weg.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2