Eisenhower: „Vredes offensief voorlopig aanvaarden" MEILEUZE Mannen en vrouwen in Duitsland gelijk PAUZE IN HET GEVECHT Na Stalins dood. Goedkope kolen zijn moeilijk leverbaar Ook de nieten in de krant 'Gevaar niet geweken', waarschuwt Dulles moeilijk Fransen door N.-Koreanen vrijgelaten Hammarskjöld is veel te Dulles kondigt beknotting van hulp aan Voor hen: het Leven, voor ons: Lente! Prijs van gas moet stijgen 94,1 millioen Bewolkt en vrij koel Narcissen in volle bloei Vrij koud 4 Gehoor gevend aan de verzoe ken van talloze abonné's hebben wij besloten met ingang van de volgende trekking van de Staats loterij, ook de NIETEN te publi ceren. Tevens zullen de trekkingslijsten voortaan op duidelijker wijze wor den afgedrukt dan tot dusver mogelijk was. Directie Het Vrije Volk V J Op Maandag, Tweede Paasdag, zal Het Vrije Volk niet ver schijnen. DE DIRECTIE VJ llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het Landelijk Mei-Comité, samengesteld uit vertegen woordigers van N.V.V. en Partij van de Arbeid, heeft de Meileuze als volgt vastgesteld: Welvaart voor Nederland - Eenheid voor Europa - Vrede voor de Mensheid Zaterdag 4 April 1953 Achtste Jaargang Nummer 2414 HetVrtjeVolk H. V. kuilenburg enT'TWSRS™ QïJr DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL De mijnen gaan nu weer „huis brand vieren" leveren. Deze soort valt door de meeste roosters heen. De afmetingen, die tot. nu toe bij de parelnoten gerekend werden vallen dan onder de drieën en leveren dan een hogere prijs op voor de mijnen. De officiële prijsbeschikkingcu, die de kolenhandelaren nu hebben ont- vangen vermeldt uitdrukkelijk, dat de prijzen, die daarin opgenomen zijn, gelden gedurende de maand April. Paashaas Dag Ham.marsk.jold, de Zweedse opvolger van Trygve Lie als secretaris-generaal cler V.N., lieelt, nog voordat hij in zijn nieuwe junctie is geïnstalleerd, voor een nieuw internationaal probleempje gezorgd: zijn naam is zo lang en zo moeilijk uit te spreken, dat sommige bij de V.N. geaccredi teerde persvertegenwoordigers hem hebben verzocht, de laatste letter greep er maar van af te hakken. Zo ongeveer van „Zegt u maar Hammar". En mocht hij dat niet willen, dan geven,genoemde persvertegen woordigers hem in overweging, zijn naam dan ten minste te ver engelsen. en zich Hammershield te noemen, hetgeen, evenals Ham- marskjöld in het Nederlands Hamerschüd betekent. Hammarskjöld zelf heeft zich over deze_ kwestie nog niet uit gelaten. Hij zegt alleen, dat. hij een beetje zenuivachtig is. En de pers heeft hij gevraagd: „Geef mij twee maanden de tijd om mijn baan te leren kennen, voor dat u over vredesplannen praat." Piep, daar zijn we! Nog net op tijd J broedmachine voor Pasen is dit gele klaverblaadje- Een handjevol van-vier ergens in een Barneveldse\Maar van een uit het ei gekropen. loosheidVoor hen is zojuist het geel dons. meer niet. leven begonnen voor u en ons: ontwapenende hulpe-1 het voorjaarI Amerika zal belangrijk kunnen be zuinigen op het programma voor hulp aan het buitenland, zonder de veiligheid van het Westen in gevaar te brengen, zo verklaarde Vrijdag avond de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles. Op het ogenblik bedraagt de om vang van dit nog door Triunan voor gestelde programma 7.6 milliard-dol lar. Dulles zei niet,, met hoe.cel nu dit bedrag wil verminderen. Dulles deelde tegelijkertijd mee, dat hij jegens de Fransen heeft laten doorschemeren, dat zij meer hulp zullen krijgen voor de oorlog voering in Indo-China. Om te voorkomen, dat de beknot ting van het hulpprogramma de ge stelde doelen nadelig beïnvloedt, zou er volgens Dulles groter gebruik ge maakt kunnen worden van de fond sen voor aankopen in het buitenland, o.a. door Amerikaanse militaire or ders te laten uitvoeren door Euro pese fabrieken. President Eisenhower heeft Donderdag tijdens zijn perscon ferentie verklaard, dat de Verenigde Staten het communisti sche vredesoffensief voorlopig moeten aanvaarden voor wat het schijnt te zijn, zolang de feiten niet bewezen hebben, dat het zonder waarde is. De president meende, dat een spoedige uitwisseling van de zieke en ge wonde krijgsgevangenen in Korea er een duidelijk bewijs voor zou zijn, dat men van communistische zijde daden wil en niet alleen maar woorden. Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, waar schuwde Vrijdagavond evenwel, dat de -imp-istische vredes-gebaren geen wijziging hebben gebracht in u gevaar, dat de Sowjet- Unie voor de wereld betekent. Dulles, die eveneens sprak tijdi een persconferentie, achtte het moge lijk, dat men tot de een of andere schikking zal komen met de commu nisten. Maar Rusland is een zwaar bewapende totalitaire staat en zijn leiders zijn het Westen fundamen teel vijandig gezind. Dulles achtte het daarom nood zakelijk voor het Westen voort te gaan met zijn herbewapeningspro gramma en met name het verdrag in zake de Europese Defensiegemeen schap zo spoedig mogelijk te onder tekenen. ,,l\iet in strijd Hij meende niet, dat zijn verkla ring in strijd was met die, welke Eisenhower Donderdag heeft afge legd. Eisenhower verklaarde in zijn persconferentie voorts niet te zullen antwoorden op de vraag of hij een speciale boodschap voor premier Malenkow zal meegeven aan de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Charles Bohlen, die bin nenkort vertrekt. De president, meende, dat. men al leen maar kan raden naar de be doeling, die de communisten met hun vredeS'-iT^'t-i. hebben. Maai de mogoi.ji.i. iu oe- ctt-i. er iets bereikt, kan worden. De Verenigde Staten zijn bereid alle eerlijke stappen tot toenadering van Rusland en de andere landen van het communistische blok onder ogen te zien, indien deze stappen in de richting van de wereldvrede gaan. BIJ GEBREK AAN WETTEN: (Van onze correspondent te Bonn, L. J. van Looi) Op de eerste April is in West-Duitsland de volledige gelijkbe rechtiging van man en vrouw van kracht geworden, zij het op ietwat ongewone wijze. De Duitse grondwet bevat een artikel waarin gelijk recht voor mannen en vrouwen wordt gewaarborgd. Een ander artikel bepaalt, dat uiterlijk 1 April 1953 alle wetten die de rechten van de vrouw beperken moeten zijn opgeheven. De Weslduitse regéring heeft nu verzuimd deze wetten door andere te vervangen, zodat van Woensdag af automatisch alle wetsbepalingen, die op mannen betrekking hebben, in het huwelijksrecht zowel als op econo misch terrein, nu op dezelfde wijze voor vrouwen gelden. De gehuwde vrouw heeft door deze gang van zaken bijvoorbeeld het recht gekregen over haar eigen ver diensten naar eigen goeddunken te beschikken. Zij hoeft zich ten opzichte van de opvoeding der kinderen niet meer naar de wensen van de man te voe gen. Zij is niet meer „verplicht de man te volgen waar hij gaaf'. Zij mag. als zij wil, haar meisjesnaam blijven voeren. En zo zijn er talrijke dingen meer die nu vrij zijn, maar toch eigenlijk in een wet behoren te worden v as In gelegd. Voordat er echter over zulk een wet overeenstemming in de Bondsdag kan worden verkregen, zal er zoveel tijd verstreken zijn, dat de practijk van de tegenwoordige toe stand noodgedwongen wettelijk zal moeten worden gemaakt. iruenther, de staf-chef mse strijdkrachten in Europa, ia~Van mening, dat de jong ste gebaren van de Sowjet-Unie het moeilijk zouden kunnen maken de geallieerde bondgenoten bij elkaar te houden. Volgens hem tracht Rusland Amerika te isoleren van zijn bond genoten en zijn de Russische stappen een „uitdaging aan het Amerikaanse leiderschap". Gruenther, die sprak tijdens een persconferentie in Washington, meen de, dat de Navo „een doorn in de flank Van Rusland" is. ondanks on doelmatigheden en mogelijke zwak heden. Bij de begrafenis van Stalin ver klaarde de nieuwe Russische pre mier Malenkow, dat landen met verschillende politieke sys temen vreedzaam naast elkaar kunnen leven. Daarmee zei hij uicts nieuws, want ook Slahll had iets dergelijks herhaaldelijk gezegd. Maar een week later, op 17 Maart, begon er iets te gebeuren: toen maakten de Russische auto riteiten bekend, dat het kanaal van Berlijn naar West-Duitsland voor het scheepvaartverkeer werd heropend. De gebeurtenissen volgden el kaar daarna snel op: 18 Maart Molotow belooft te bemiddelen voor vrijlating van Britse burgers in Noordkoreaan- se gevangenschap. 19 Maart Russisch voorstel voor een bespreking over het lucht verkeer boven Duitsland. 27 Maart Rusland verleent visa aan tien Amerikaanse journa listen. Molotow bemiddelt ook voor Franse gevangenen in Korea, 28 Maart Noord-Korea bereid zieke en gewonde gevangenen uit te wisselen. 30 Maart China bereid krijgs gevangenen, die niet naar huis willen, in een neutraal land on der te brengen. 31 Maart Rusland stemt toe in benoeming van Hammerskjöld tot secretaris-generaal der V.N. 1 April Molotow schaart zich achter het Chinese voorstel van 30 Maart, Rusland geneigd wes ters ontwapeningsplan to over wegen. 2 April Rusland nodigt ook Fransen en Amerikanen voor luchtvaartconferentie in Berlijn uit. Op de laatste dag van Maart viel er over het Koreaanse front een vreemd aandoende stiltede gevech ten. die in de dagen daarvoor met verbitterde hardnekkigheid ivaren gevoerd, verflauwden. Aan de sol daten werd een korte rustpoos ge gund. Onze foto werd genomen i'achter het front van de Vegas- heuvels, in een medische post, waar de vorige week talloze geivonden door doktoren en ziekendragers waren ge holpen. De stilte aan het front ga) de uitgeputte medici enige rust; hoe zeer zij deze nodig hadden valt af te leiden uit hun vermoeide en vol komen ontspannen houdingen. Een korte rust: voor hoelang? Minister in nota: (Van onze parlementsredactie) Minister Zijlstra heeft de mogelijkheid van een gasprijs- verhoging met een cent per kubieke meter aangekondigd. De gaskolen worden in prijs ver hoogd, maai- omdat de prijs van gascokes onveranderd moet blijven, zal deze verhoging op de gasprijs moeten drukken, aldus schrijft de minister van Economische Zaken in een nota aan de Tweede Kamer. Minister Zijlstra verwacht echter niet, dat alle gasfabrieken in het land hun prijs zullen verhogen. In dezelfde nota wordt het ver schijnen van een nieuwe nota aange kondigd. waarin de minister nadere mededelingen zal doen over de in de toekomst te verwachten prijsbeweging van de kolen in Nederland. In die nota zal ook de gemeen schappelijke markt voor staal wor den behandeld. Het Nationaal Rampenfonds heeft tot Donderdag een be drag ontvangen van 94.1 mil lioen gulden. Sinds Woensdag is er dus weer één millioen gul den bijgekomen. (Van onze weerkundige medewerker YTet ts helaas niet mogelijk een op- #-ƒ timistische beschouwing over het vermoedelijke weer tijdens de aanstaa7ide Paasdagen te gevenOns land bevindt zich juist in het gebied, waar warme lucht van zuidelijke breedte afkomstig en koude lucht uit de poolstreken elkaar ontmoeten. Dit gebied, dat de meteorologen een frontale zone noemen, is gekoppeld aan een uitgestrekt la gedrukgebied van vrij ingewikkelde structuur, waarvan het zwaarte- Over het punt zich ten noorden van Schotland bevindt. ppr In de frontale zone is het overal zwaar be- nrnLpn wolkt. terwijl er uitge- gesprotten breide gebieden van regenval voorkomen. In deze zone bewegen zich af en toe kleine storingen, die de wind tijdelijk tot flinke kracht doen toenemen. De slechte-weerzone beweegt zich slechts uiterst langzaam oostwaarts, zodat het waarschijnlijk lijkt dat wij gedurende de Pasen onder invloed er van zullen verkeren. Wij moeten dan ook op bewolkt, vrij koel weer met af en toe regen rekenen. De kans op opklaringen neemt later wel weer toe. maar het karakter van het weer blijft voorlo pig onstandvastig. H. Het aanstaande week-end zullende narcissenvelden in de gehele bollen streek, van Noord tot Zuid en van Warmond tot. Noordwijk, in volle bloei staan. Hier en daar beginnen de hyacinten te kleuren. Op beschutte plaatsen, zoals in de Keukenhof, bloeien reeds hyacinten en verschillende vroege tulpen-varië teiten (bv. de tulipa's). Het zgn. bijgoed in zijn talrijke variaties bloeit volop. De grote kas van Keukenhof, die een oppervlakte heeft van 200 m2 biedt een prach tige aanblik door de bloei van hon derden soorten tulpen. Veertien Franse burgerlijke ge ïnterneerden zijn in Noord-Korea vrijgelaten en zullen binnenkort in Moskou aankomen. Onder hen be vindt zich de voormalige Franse zaakgelastigde in Seoel. Dit nieuws werd Vrijdag aan de Franse ambassadeur in Moskou mee gedeeld door een ambtenaar van het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken. Verleden week had Rusland dé Fransen beloofd in deze kwestie te zullen bemiddelen. Bij de voorbereidende besprekin gen in Korea hebben de Noordelijken verzocht Maandag een bijeenkomst te houden van de verbindingsofficie ren. Dezen zouden dan moeten spre ken over de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen en ook een datum moeten vaststellen voor de hervatting van de volledige wa penstilstandsbesprekingen. De Russische a 'tori 'm in Duits land hebbin Amërikainidt. en Franse ambtenaren uitgenodigd de Brits- Russische besprekingen bij te wonen, die Dinsdag in Berlijn zijn begonnen over de veiligheid van het luchtver keer. De weersverwach ting van het KNMI te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Mees tentijds matige wind tussen west Vnj en koud en zuid Vrij koud. Zondag: Zon op 6.07. onder 19.20; maan op 1.38, onder 8.27. Wie op het ogenblik goedkope kolen wil bestellen, komt be drogen uit, want juist de soorten, die goedkoper worden volgens de dezer dagen gepubliceerde prijsvoorschriften, zijn niet lever baar. De mijnen leveren bijvoorbeeld geen parelnoten meer. En volgens de prijsvaststelling zou juist deze soort o.a. 20 tot 50 cent per mud in prijs dalen. De groothandel heeft alle lopende contracten geannuleerd en de klein handel krijgt vrijwel geen kolen aan. JP'einig voorraad De allerbeste kwaliteiten antharciet zijn vrijwel niet leverbaar op het ogenblik. De voorraad kolen, die bij de handel aanwezig is, blijkt zeer ge ring. De detailhandelaren zitten ook met moeilijkheden, want in het vooruit zicht van de zomerprijzen, zijn ver schillende bestellingen over April ge annuleerd. Aan de andere kant zijn er klanten, die zich bedrogen voelen, nu zij kort geleden kolen hebben ingeslagen, die volgens de laatste voorschriften goed koper geworden zijn. Zij vragen nu aan de leverancier het verschil in prijs terug. Daarbij vergeten zij, dat de hande laar die kolen ook nog voor de oude prijs heeft moeten inkopen. Eerst Donderdag heeft de handel officieel bericht gekregen over de nieuwe prijs stelling voor kolen. Export Men heeft de indruk, dat een groot deel van de kolensoorten, die voor huisbrand veel gevraagd zijn, naar het. buitenland gaat. Nu de Kolen- en Staalgemeenschap een feit is, mag de Nederlandse rege ring. volgens het inzicht van de Hoge Autoriteit van deze gemeenschap, géén uitvoerverbod afkondigen. Men verwacht echter dat in Mei, na de afkondiging van nieuwe prij zen de toestand zal verbeteren en de handel weer een wat regelmatiger verloop zal hebben.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1