Eendrachtbode Een arme huid weer rijk'door Purol tepuq in öe moööep 9e Jaargang No. 19 TWEEDE BLAD 3 April 1953 Raadsverslag Scherpenisse. Tot aankoop bouwgrond voor de nieuwe school besloten. Ook grond en bijdrage voor de Landbouwschool. De gemeentebode en de gemeentehuisschoonmaakster eervol ontslag. Een tijdelijk wethouder. Tijdens de Dinsdag jl. gehouden open bare raadsvergadering, deelde de voorzit ter burgemeester D. C. Bouwense na ope ning mede. dat wegens ziekte verhinderd waren weth. v. d. Werf en dhr. L. v. d. Werff. Eerstgenoemde is al geruime tijd ^.ek. Hij hoopt dat beiden weer spoedig de vergaderingen mogen bijwonen. Notuifc. van 3 vorige vergaderingen worden door secretaris van Doorn gele zen en onveranderd vastgesteld. Er is binnengekomen een verslag van het E.T.I. over 1952 en een begrotings goedkeuring 1952 door het Prov. Bestuur. Verder een verzoek van een 13-tal be woners van de Bakkerstraat om te ver bieden door genoemde straat te rijden met zwaar vervoer. De huizen scheuren gr van, zo beweren de ondertekenaars. Gevraagd is bij de politie om advies en deze raadt aan om een dergelijk verbod niet uit te vaardigen. Men kan in die straat niet hard rijden en wanneer dit wordt verboden, is het hek van de dam. Het is immers bijna overal zo. dat het vervoer eigenlijk te zwaar is voor de stra ten. B. en W. stellen voor, het stand punt van de adviseur delende, om afwij zend te beschikken en de leden scharen zich achter dit voorstel. Het Prov. Bestuur heeft ook de heffing secretarieleges goedgekeurd. Van de dienst Wederopbouw is bericht ontvangen, dat inzake de verzoeken om premie vervan ging tonnenstelsel door closets, waarbij een premie zou worden verleend voor het aan brengen van een septictank, daaraan thans niet meer voldaan kan worden en deze faciliteit is ingetrokken. Dhr. J. E. Muller vraagt een perceel grond aan de Molenweg te mogen kopen voor bouwgrond. B. en W. kunnen tot inwilliging advise ren, zodra er een bouwaanvrage klaar ligt. Dhr. Hartog vraagt ook dan nog de raad er in te kennen. Het betreft een stuk grond van circa 225 m2. Het voorstel van B. en W. krijgt aller steun, terwijl met het ver zoek van dhr. Hartog rekening zal worden gehouden. De inwoners H. Jansen, Langeweg 162 en L. Bijnagte Molenweg 186 vragen ont heffing reinigingsrechten. B. en W. stellen voor dit aan te houden tot deze verorde ning opnieuw is goedgekeurd. Daartoe wordt besloten. Dhr. T. Brand vraagt per 1 April eervol ontslag als haven- en kademeester in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Het spijt de voorzitter dat dit ontslag moet volgen, nu men moeilijk zal zitten wie aan te wijzen, maar het verzoek kan overigens met algemene stemmen worden ingewilligd. Dhr. Hartog vraagt of dit ook voor zijn functie als gemeentebode geldt. De voorzitter antwoordt, dat dit tot de competentie van B. en W. behoort. Dhr. Hartog stelt voor de ontslagen ha ven- en kademeester iets aan te bieden als blijk van waardering voor het jarenlange werk, ook als gemeentebode. Besloten wordt dhr. Brand een gratifica tie te verstrekken, behoudens goedkeuring Ged. Staten. 32 jaar is dhr. Brand als ge meentebode werkzaam geweest. Aan mej. de Graaf wordt op haar ver zoek eervol ontslag verleend als schoon- houdster van het gemeentehuis. Ook voor haar, die dit werk 24 jaar vervulde, zal een gratificatie worden gevraagd. B. en W. worden gemachtigd in deze va catures tijdelijk te voorzien. BENOEMING TIJDELIJK WETHOUDER Zeer tot mijn spijt, aldus de voorzitter, is wethouder v. d. Werff nog steeds ziek en het laat zich aanzien, dat hij zijn werk voor de gemeente niet spoedig zal kunnen hervatten. De voorzitter vindt dit zeer jam mer, daar hij voor dhr. v. d. Werff grote sympathie heeft opgevat. Men moet echter verder en daarom zal men er beter aan doen. in deze leemte tijdelijk te voorzien. Dhr. Bijnagte heeft hier tevoren niet over gesproken met anderen, maar vindt het in de lijn liggend, dat nu het ziekte betreft, een fractiegenoot van weth. v. d. Werff als zo danig tijdelijk wordt benoemd. Na stemming blijkt dhr. v. d. Jagt 3 stem men te hebben verkregen en dhr. C. G. Her tog 2 stemmen. Eerstgenoemde neemt deze functie aan en hoopt de kracht geschon ken te worden eerlijk en naar waarheid de hem opgelegde taak te volbrengen. Daar sluit de voorzitter zich bij aan, die verder op een prettige samenwerking hoopt. AANKOOP BOUWGROND SCHOOL Over het onderwerp: de nieuwe school, zijn verschillende brieven ingekomen van de inspecteur l.o. dhr. Kuijpers en van he* Ministerie van Onderwijs. Hieruit blijkt dat de nieuwe school voor Scherpenisse op de urgentielijst 1953 staat, t.w. een school voor het o.l., het prot. chr. onderwijs en v.g.l.o. van in totaal 6 lokalen. Het Ministerie wijst er op, dat de financie ring met „lang geld" moet geschieden. Dit Ministerie vraagt de raad of men accoord kan gaan met de bouw van deze 6 lokalen. Opgemerkt wordt, dat wanneer mocht blij ken, dat er een zevende lokaal bij moet hierover ook nog wel te praten valt. De voorzitter zegt dat al contact is op genomen met het schoolbestuur van de te bouwen chr. school. Men was zeer redelijk en begreep volkomen de vertraging door de ramp. Dat vindt de voorzitter erg sym- phatiek van dit bestuur, maar nu is het ook plicht om te zorgen, dat de school er zo spoedig mogelijk komt. Om dan ook vlug tot aankoop, grond te kunnen overgaan, is een bespreking gevoerd met een deskundige voor taxatie gronden en schadeloosstelling. De secretaris geeft hierop een uiteenzetting op verzoek van de voorzitter. De aan te kopen 10 perce len hebben een totale oppervlakte van 78 are en 10 ca. Daarvan zo heeft men vastgesteld is thans 1500 m2 bouwrijp, waarvoor direct ƒ2,per m2 als basis aankoopbedrag kan dienen. 6310 ca is geen bouwrijpe grond en daar voor mag 60 cent per m2 worden betaald, of in totaal 6786. Voor winstderving moet aan de eigena ren 1500,per ha worden uitgekeerd, dat betekent hier 1171,50 per jaar voor 10 jaar, waarvan 10% moet worden af getrokken, zodat 901,16 overblijft. De schadeloosstelling bedraagt derhalve in to taal 10 jaar maal 901,16 is 9011.60. Met de koopprijs voor de grond wordt het een totaal bedrag van 15.787,60, wat uiteraard toch nog betekent, dat circa 2, per m2 wordt uitbetaald. Op grond van dhr. Slager zou de Land bouwschool komen te staan, welke grond van genoemde eigenaar gepacht wordt door dhr. P. Vrocgop te Poortvliet. Laatstge noemde zou als pachtvergoeding krijgen 550, per ha. Over 4 jaar betekent dat een vergoeding aan pacht van 1534,50 plus een bedrag voor bemestingsvergoeding, wordt totaal 1684,50. Met de vergoeding aan de eigenaar voor aankoop grond komt de aankoop ruimte voor de Landbouwschool dus op een 10.000, -• Alle leden zijn er voor hiertoe over te gaan. Omtrent het te volgen bouwsysteem zal nog overleg worden gepleegd met het chr. schoolbestuur, zodra haar adviseur be ter is. Destijds was het systeem Daalbouw reeds goedgekeurd. BIJDRAGE VOOR LANDBOUWSCHOOL Gelezen wordt vervolgens een schrijven van het bestuur der Z.L.M., zoals die ook aan de andere eilandgemeenten is gericht (en de inhoud in onze raadsverslagen ook al eerder vermeld red.) over kosten en exploitatie van de nieuwe Ambachtsschool. We herhalen nog even, dat de school op 40.000 zal komen, dat de Provincie 25 voor haar rekening zal nemen én de over blijvende 30.000 door geldlening wordt verkregen. Aan uitgaven zal men dan jaar lijks komen te staan voor een bedrag van 3000,Daarnaast schat men 750, aan schoolgeld en zal een paar duizend gul den uit gemeentelijke vaste en wisselende bijdragen moeten worden verkregen. De vaste bijdrage voor Scherpenisse komt op 500,de wisselende bijdrage, afhan kelijk van het aantal leerlingen uit de ge- ieente op maximaal 20,per leerling, aarbij voor Scherpenisse de eerste 5 leer lingen vrij zijn. Het Z.L.M. bestuur vraagt tenslotte aan Scherpenisse de bereidverklaring de 500, gedurende 40 jaar bij te dragen en even eens garant te zijn voor bijdrage per leer ling. De voorzitter ziet het als een gemeente belang, dat de Landbouwschool hier wordt gevestigd. Weth. Kleppe meent dat er hierdoor bij na de helft meer leerlingen uit Scherpenisse naar toe zullen gaan dan wanneer ze in een andere gemeente stond, maar dit acht dhr. Hartog wel wat overdreven. De voorzitter merkt voorts op, dat de gemeente al 10 jaar ƒ800,huur betaald voor het gebouw dat men er thans voor ge bruikt en men zal er dus als gemeente niet op achteruitgaan, ook al was de toestand tot op heden (dus betaling van die huur) ongezond. Weth. Kleppe vraagt of de Z.L.M. voor ue eventuele proeftuin huur zal betalen. De voorzitter zegt, dat gevraagd wordt bouw en tuingrond, dit laatste voor zover mogelijk. Na ampele bespreking gaat de raad una niem accoord met het voorstel van het dag. bestuur om dit verzoek in te willigen, zulks met ingang van 1 Januari 1954, mits de school dan in gebruik kan worden geno men. De verordening op de heffing van reini gingsrechten, die opnieuw moet worden vastgesteld gaat*" o-der de hamer door. Aangeboden wordt de gemeenterekening 1950, die i.cworden onderzocht door de raadsleden Hage, Hartog en L. v. d. Werff. Inzake verzekering gemeentegelden ver klaren de heren Bijnagte en v. d. Jagt zich tegen, de andere 3 stemmen voor. RONDVRAAG Dhr. Hartog heeft vorige vergadering de aandacht al gevestigd op het noodzakelijke de coupures op de haven te verbeteren. Waarom is dat 2 maanden na de ramp nog niet gebeurd. Weth. Kleppe antwoordt dat het volgens de districtsopzichter voor 15 Mei niet is toe gestaan. Dhr. Hartog: Dus dan moet de zaak maar onderlopen, als er iets opdoet. Dhr. v. d. Jagt vindt het ook geen werk, dat dit zo lang blijft staan. Weth. Kleppe is er voor, dat er een nieuwe coupure komt. Lhteindelijk wordt besloten, zolang geen definitieve verbetering mogelijk is als nood maatregel een stut te laten maken, terwijl zal worden onderzocht of werkelijk niet mag worden begonnen" voor 15 Mei. Dhr. Hartog vraagt of de mensen, die 's nachts aan de vloedplanken gewerkt heb ben daarvoor zijn uitbetaald. Weth. Kleppe antwoordt dat voor re kening van de gemeente dhr. Deurlo werkt en voor de Polder dhr. Bolier. Dhr. Hartog meent dat deze megsen ze ker iets extra's verdiend hebben. Weth. Kleppe vindt dat ook wel, maar wijst er op, dat er velen overgewerkt heb ben, zo bijvoorbeeld ook de secretarie. Dhr. Bijnagte zou hieraan liever maar niets doen. Anders gaat men toch veel te ver. Hij beschouwt het zoals iemand tegen hem zei: „Het was ook voor mezelf, dat ik hielp." De voorzitter wil hiermee ook maar voor zichtig aan doen. Er zijn heel veel mensen geweest op ons eiland, die dagen en nach ten hebben doorgewerkt en al komen ze dan iets extra's ongetwijfeld toe, als men er mee begint is het hek van de dam. B. W. zullen het nog eens bekijken. Dhr. Hartog vraagt ook het hoekje van de Kaaistraat opnieuw te herstraten, waar toe reeds eerder is besloten. Het zal wor den uitgevoerd. Dhr. v. d. Jagt zegt dat waterbouwkun dig ambtenaar Van Dijke hem geattendeerd heeft op verbetering van het verlengde van de Julianastraat en in overweging geeft om dit nu gelijk te teren. Als er een goede laag opkomt zal men niet zoveel gevaar voor de daar liggende waterleiding lopen. Ook dit zal door het dag. bestuur worden bekeken. Het loopt over circa 50 meter. Dhr. Hage zegt dat er van de opgeslagen klinkers bij het Nieuwe Dorp niet veel zullen overblijven. Men mag dat wel eens om heinen. Dhr. Bijnagte zegt dat tot op heden het bietenslijk in de Schoolstraat wordt opge ruimd door de gemeente. Heeft men al eens geprobeerd hieromtrent een regeling met de fabriek te treffen De Polder krijgt daar voor toch wel vergoeding. Ook dit zal men bekijken. Daarna sluiting. Raadsverslag St. Filipsland. Het was bijna middernacht, toen de laatste hamerslag klonk van deze bijzondere raadsvergadering, waarin uitzonderlijke besluiten werden genomen. Besluiten die voor St. Filipsland van verstrek kende betekenis zijn. Het Dag. Bestuur zowel als de Raadsleden gaan terecht van het standpunt uit, dat nu men toch voor herbouw en nieuwbouw staaf, het beter goed kan gebeuren. Daarom komt er een nieuw UITBREIDINGSPLAN, komen er 35 huizen om te beginnen, een school met centrale verwarming, een kleuterschool, een wijkge- bouw, een moderne rioleringsinrichting en wat meer nodig is tot herrijzenis van St. Filipsland. Voor de tweede maal kwam de gemeente raad te St. Filipsland onder leiding van burgemeester de Jonge in het groentewinkel tje bijeen voor een spoedeisende openbare raadsvergadering. De voorzitter hoopte dat het de laatste maal was, dat dit pand als idanig zou moeten worden gebruikt. Toch zullen hedenavond gewichtige besluiten ge nomen moeten worden Behalve de raads leden kon hij ook een welkomstwoord toe roepen aan de heren van de Centrale Dienst Noord Zeeland, de districtsopzichter Boot en de gemeenteopzichter Kloet. Beide heren waren tegenwoordig voor het geven van technische voorlichting. Allereerst worden enkele ingekomen stukken behandeld. Zo een schrijven van het Prov. Bestuur, dat de ziektegelden regeling voor besmette lijke ziekten zijn goedgekeurd, evenals de legesrechten. Dat is ook het geval met de begroting 1952, waarbij enkele richtlijnen worden ge geven voor de gemeenterekening van dat zelfde jaar. Afgewezen wordt het verzoek van de ver. •oor Kath. Mil. Tehuizen om subsidie. Het touringbedrijf Stouthart te Roosendaal vraagt betaling van de reparatie die aan een autobus nodig was door dropping van zandzakken. De voorzitter wijst er op, dat het dag. bestuur de eigenaar tegemoetko mend heeft behandeld. Aanvankelijk was de schade 1500.maar later bleek dat ook het motorblok stuk was, maar men zal toch eerst moeten onderzoeken of dit inder daad door de dropping is ontstaan en wie het betalen zal. UITBREIDINGS- EN HERBOUWPLAN Behandeld wordt vervolgens het nieuwe uitbreidingsplan in wording en het herbouw plan van de gemeente. De voorzitter wijst er op, dat het oude uitbreidingsplan vanzelf sprekend door de omstandigheden thans ten enemale tekort schiet. B. en W. vragen thans machtiging te verlenen om het uit breidingsplan te laten maken, zoals het voor ontwerp dit aangeeft en door dhr. Boot nader is toegelicht. De leden gaan hiermee accoord en geven de gevraagde machtiging. Verder wordt de raad een ontwerp ge toond voor het bouwen van 35 woningen, t.w. 30 in en om de Wilhelminastraat en 5 aan de Oostdijk. De raadsleden hebben het ontwerp gezien en ook dit heeft aller in stemming. De voorzitter merkt verder op, dat een paar heren van de chr. aannemersbond in een onderhoud met B. en W. hebben ver zocht de woningbouw" aan de ingezeten aan nemers in onderhandse besteding te doen plaats vinden. De Raad wijst dit eenstem mig af en neemt het principe-besluit de her bouw openbaar aan te besteden. Daartoe wordt besloten en de aanbesteding verder aan B. en W. overgelaten, beide blokken uit te voeren door de firma Rothuijzen en 't Hoofd. Weth. van Nieuwenhuijze deelt namens het dag. bestuur mee, dat wanneer genoem de woningen zijn aanbesteed er weer spoe dig een aantal op zal moeten volgen. BOUWGROND B. en W. hebben onderhandeld met de heer Bierens over de aankoop van bouw grond. Na uiteenzetting wordt het dag. bestuur gemachtigd tot aankoop over te gaan en ook om in onderhandeling te treden met de gebroeders Noordhoek voor een stuk bouw grond van ongeveer 6500 m2. Tenslotte krijgt het dag. bestuur ook machtiging om voor de 5 woningen aan de Oostdijk bouw grond te vérkopen aan de volgende per sonen: J. Maas, Wed. Joele, A. Westbroek en Koolaard. De prijs daarvan bedraagt 0.75 per m2 voor de bouwgrond zelf en voor grond achter de woning 40 ct. p. m2. Deze lage prijs, aldus de voorzitter komt vanwege het feit dat deze mensen oorlogs slachtoffer waren, wier woningen en grond onteigend zijn. Dhr. Stormezand vraagt of voor die wo ningen ook een straat wordt aangelegd. De voorzitter antwoordt bevestigend. Dhr. Kloet, gemeenteopzichter heeft hierop na dere toelichting, waaruit blijkt dat de straat grotendeels door het Rijk zal worden be kostigd. Op genoemde voorwaarden wordt tot ver koop van deze bouwgrond besloten. EN DE SCHOLEN We staan straks ook voor de taak, aldus de voorzitter op weer een ander belangrijk chapiter overgaand, om de lagere scholen die totaal verwoest zijn, te herbouwen. Het dag. bestuur heeft zich hiertoe in verbin ding gesteld met de Inspecteur van het La ger Onderwijs, wiens advies is een 6-loka- lige school te bouwen, t.w. 4 lokalen voor het chr. onderwijs en 2 voor het o.l.o. Er zal ook een gymnastieklokaal bij de school gebouwd moeten worden, evenals een kleuterschool. Dit alles wordt centraal ver warmd. Het is geen wonder, dat een breed voerige bespreking ontstond rond dit grote plan. Dhr. Stormezand vraagt zelfs nog naar de naam van de chr. school en of het school bestuur in de plannen moet worden gekend. De voorzitter antwoordt dat het een school is op de Oud Ger. en Ger. Gem.-grondslag en dat hierin inderdaad het schoolbestuur moet worden gekend. B. en W. zullen dan ook contact opnemen en met hun advies Chlorophyli-tandpasta PËPKA rekening houden, zover dat mogelijk is. De heren Bergman, ambtenaar van de gemeen- Hengelo, dhr. Boot en Kloet als des kundigen geven op een en ander nadere toelichting, waarna wordt besloten voor bereidingen te treffen om tot spoedige bouw van de school te komen. WIJKGEBOUW Wanneer men aan. wederopbouw bezig is, dient alles onder het oog te worden gezien en daarom heeft het dagelijks bestuur ook gedacht aan een gebouw voor gezondheids zorg. Ook het gemeentegebouw, waarin het Groene Kruis was ondergebracht is er niet zonder kleerscheuren afgekomen. Ieder weet dat de vereniging dus de plaatselijke af deling „Het Groene Kruis" -niet in staat is een nieuw gebouw te financieren. Daarom mag de gemeente zich daaraan niet onttrek ken. Gelukkig is dan ook, dat men in deze niet alleen staat. Misschien was het dan cnoverkomenlijk. Maar men mag op hulp in buitenaf rekenen, Weth. van Nieuwenhuijze wijst er op, dat een bezoek is gebracht aan de burge meester van Hengelo en aan die van Stad en Ambt Delden. Daar werd ook dit pro bleem besproken. De stad Salisbury in Ame rika. welke plaats deze gemeente adopteerde, zal door bemiddeling van de burgemeester van Hengelo worden gevraagd een bijdrage te leveren voor het wijkgebouw. Daartoe zal een bestek en tekening van het komende gebouw aan Salisbury worden gezonden. Onze verlangens, aldus wethouder van Nieuwenhuijze, die daarbij sprak als voor- ;r van de Groene Kruisafdelihg, voor dit gebouw zijn: een woning voor de zus wachtkamer, consultatiebureau (dit laatste een oppervlakte van 45 m2) 2 ka mers van 40 m2 voor de schoolarts en tand en bergruimte voor de Groene Kruis- artikelen. Tussen de zusterwoning en het Groene Kruisgebouw een hal, verder een badgelegenheid, in hetzelfde gebouw onder gebracht. Ruw geschat komt de uitvoering van dit-plan op 100.000, Dhr. Stormezand vraagt of er in het oude gebouw onvoldoende bergruimte was voor de materialen. Dit wordt ontkennend be antwoord. De voorzitter is van mening, dat, zelfs al zou Salisbury hierin niet kunnen bijdragen, dit als gemeente nochtans niet zou mogen laten. Ook hierover wordt menig woordje ge wisseld, waarbij de heren Boot en Kloet opnieuw toelichting geven. Uiteindelijk- wordt evenwel besloten aan architect L. Beije te Veere op te dragen een ontwerp te maken, zowel voor school als wijkge bouw. NOG MEER PLANNEN Het dag. bestuur is nog niet aan het eind an het plannenlatijn. Ze wil een principe besluit van de raad om te komen tot stich ting van een gebouw voor rioolzuivering en een installatie die nodig is voor de her bouw van de gemeente. Dat houdt tevens in, dat er geen septictanks behoeven te komen. De W.C.'s kunnen rechtstreeks op de riool- zuivering lozen. Dit alles houdt echter óók in, dat de gehele riolering moet worden aangepast aan het herbouwplan en dus zal moeten worden aangevuld, verlegd of ver nieuwd. Daarna moet dan worden aangeslo ten op bedoeld gebouw met inbegrip van de Sluisblok. Dhr. Kloet licht de technische kant van dit probleem nader toe. Dit plan zal bij uitvoering op ongeveer 150.000 komen, maar de raad besluit ondanks dat, Ln prin cipe tot uitvoering daarvan. Eveneens voor wat het bestratingsplan van de Sluisblok en herbestrating van de dorpskom betreft. Hiertoe zal men een plan laten ontwerpen bij de vereniging van Ned. Gemeenten. Dhr. Quist wijst er op. dat hij niet tegen al deze plannen kan zijn, maar financieel raakt het ook de mensen uit de Polder, die hier overigens weinig aan zullen hebben. Het gevolg van dit alles zal onder meer toch wel zijn, dat rioolbelasting moet wor den ingevoerd en dan is de vraag of de bewoners van de Polder hier ook in wor den aangeslagen. Deze opmerking ontlokt opnieuw een uit voerige bespreking. Uiteindelijk wordt be sloten, dat men bij deze aanslag rekening zal houden met de bewoners van de Polder vanwege het profijdoze der nieuwe riolering. OPSLAG WRAKHOUT Van de heer P. Kaashoek kan de ge meente een stukje geïnundeerde grond hu ren van 20 are voor opslag van wrakhout, enz. tegen de prijs van 100,plus beta ling van het ploegloon in de afgelopen win ter. De Raad besluit dit te aanvaarden, mits geen terrein te vinden is aan de Rijks weg. B. en W. stellen daarna voor om tijde lijk 2 ambtenaren te benoemen, nl. ten eer ste vanwege de langdurige ziekte van de lste ambtenaar de Rooy en in de tweede plaats vanwege de uitgebreide administratie. De voorzitter wijst er daarbij op, dat ook de besluiten die hedenavond zijn genomen, eer ze kunnen worden uitgevoerd, weer enorm veel administratie zullen vergen. En we zijn door de ramp reeds achtergeraakt met het normale werk. Duizenden formulieren moes- worden gestencild en uitgereikt en er komt nog zoveel meer bij. De Raad keurt dit goed, zodat tot tij delijke benoeming van twee personen wordt besloten, behoudens goedkeuring Ged. Sta- RONDVRAAG Dhr. Guiljam vraagt of er een regeling wordt getroffen voor de inwonenden, bij voorbeeld huurvergoeding e.d. Geantwoord wordt dat dit zoals in 1944 door de bewo ners zelf moet worden geregeld, evenals aterleiding, licht, etc. Wel zullen sommi gen voor evacuatiegeld in aanmerking ko men. Verder informeert dhr. Guiljam naar op ruiming wrakhout. De voorzitter zegt dat er hard aan gewerkt wordt. Het schiet goed p. maar er is zo enorm veel, zodat dit iet maar zo voor elkaar komt. Momenteel erken er een 100 man aan. Dhr. Quist zegt dat er in de vorige raads vergadering wel namen zijn genoemd van - hen die zich zeer verdienstelijk maakten, maar anderen, die zich minder goed gedroe gen, zijn niet genoemd. De Wethouders antwoorden hierop, dat wel namen zijn genoemd, ook openbare diensten, maar dat dit verder niet naar bui ten is uitgedragen en ook niet in het raads verslag voorkwamen. Dhr. Stormezand vraagt wanneer de dorpskern weer bewoond zal kunnen wor den. De voorzitter antwoordt dat de Com missaris hierover uiteraard de beslissing heeft. Dhr. Verwijs vraagt wanneer de groentewinkel, waar men thans vergadert, ordt ontruimd, daar er mensen op zitten te wachten. De voorzitter antwoordt, dat het nood- gemeentehuis volgende week Vrijdag kan worden betrokken (is vandaag red.). Dhr. Verwijs merkt ook op, dat over de verdeling der goederen in de gemeente nog al veel critiek is. De voorzitter weet dat ook wel, maar zegt dat zoiets wel een zeer moeilijke taak is. Velen hebben alles ver loren, anderen veel, een derde groep is weer heel wat minder kwijt en het valt niet meeprecies alles nu na te gaan. Het is dikwijls zo, dat het de mensen, die opdracht tot verdeling hebben, moeilijk wordt ge maakt. Hij erkent, dat er fouten gemaakt zullen zijn. Laat men zich evenwel niet te ongerust maken, niet te gauw gaan mop peren. Er komt nog zoveel, dat ieder wel genoeg zal krijgen om in zijn behoefte te kunnen voorzien. Tenslotte dankt de voorzitter de raad voor het vertrouwen, dat opnieuw aan B. en W. is geschonken, wat blijkt uit de he den verleende machtigingen. Ér zijn in dit primitieve zaaltje zeer verstrekkende beslui- genomen, zulks alles in het belang van de gemeente. Spreker hoopt dat de raad in deze moeilijke tijd. zoals hedenavond, een parig achter B. en W. kunnen blijven staan. door HENK VAN HEESW1JK naar een motief van L. K. v. d. Linden „Dat was een overbodige vraag en dat vond de portier ook, want hij snauwde: „Dat staat toch op het bordje Heb je al gewerkt als nageljongen „Nee... eh..." stotterde Nol, „maar ik zou het wel willen." De portier begreep nu, dat de jongen kwam sollici teren. „Hoe oud ben je?" „Veertien jaar, mijnheer," antwoordde de jongen. „Ben je al van school af?" „Ja, ik heb m'n loffelijk ontslag gekregen." „Laat eens zien." Nol, die nu weer een beetje op zijn gemak kwam, lachte even en antwoordde: „Ik loop er niet mee in m'n zak, mijnheer, maar ik wil het morgen wel even laten zien." „Waar woon je?" „In de Sint Nicolaassteeg." „Kom dan vanmiddag terug met je schoolbriefje." Bom, dicht ging het raampje. Nol draaide zich om en liep de weg terug. Dat be tekende dus, dat hij wellicht hier aan het werk zou kunnen gaan. Dus ging hij naar huis. pakte zonder een woord te zeggen het bewuste papier uit de doos onder het bed en ging na het eten weer naar de dok maatschappij. Daar aangekomen, tikte hij, ditmaal wat kalmer, aan het raampje en overhandigde het papier. De portier keek er even in en knikte. Toen nam hij een boek en vroeg: „Hoe heet je?" „Arnoldus van Veen." „Veertien jaar, niet En je woont in de St. Nicolaas steeg Nummer „Zestien, mijnheer." „Weten je vader en moeder ervan, dat je hier bent „M'n vader is dood, meneer, die was zeekapitein, en m'n moeder vindt het goed." Dit laatste was wel niet helemaal waar, doch ze had immers gezegd, dat hij mocht worden, wat hij wilde, dus in zekere zin was het ook weer wel de waarheid. „Nou, dan zorg je er voor, dat je Maandagmorgen om half zeven hier aan de poort bent. Als je te laat bent, krijg je een dubbeltje boete. Een blauwe kiel, manchester broek en vetleren schoenen. En je moet een pet dragen. Dat is voorschrift. Hier heb je een kaart. Maandagmorgen zit hier een ander en dan laat je je kaart mSar zien. Anders mag je niet binnenkomen, dus niet vergeten." Bom, het raampje ging weer dicht en Nol stond met een groene kaart in zijn hand. Ja, maar hij was nog niet klaar. Opnieuw tikte hij aan het ruitje. „Wat is er nou weer vroeg de portier nijdig. „Wat kan ik verdienen, mijnheer „Dat hangt van je werk af. Dat kan ik zo niet zeggen. „Ja, maar ik wil toch weten, of ik wat verdien, want anders kom ik niet. Ik ga niet voor niks werken." „Jij bent ook niet op je achterhoofd gevallen," zei de portier, verbaasd over zoveel brutaliteit. „Maak, dat je wegkomt. Aan het einde van de volgende week zie je wel, wat je krijgt." De portier wilde opnieuw het raampje dichtschuiven, maar Nol had de kaart alweer op de rand gelegd en zei: „Neem voor mij maar een andere, baas. Als ik niet vooruit weet, wat ik verdien, dan begin ik er niet aan." En Nol stapte, voor de portier van zijn verbazing bekomen was, weer vrolijk fluitend de straat in. Ja, ze namen hem. Moet je net geloven. Eerst weten hoeveel geld er mee te verdienen is, anders begon hij er niet aan. Teruggekomen op de Meeuwenlaan dacht hij: „Er zijn ook nog scheepswerven in Amsterdam; laten we daar eens gaan kijken." Hij liep kalm naar de sluizen over het Noordhollands kanaal, ging er over en sloeg de Van der Pekstraat in. Daar aangekomen, keek hij bij de eerste de beste werf, maar hier stonden geen bordjes. Maar daarom kon hij het wel eens proberen. Nol tikte aan en de man. die hem hier te woord stond, was jonger en vriendelijker. Nol maakte zijn wensen kenbaar en de man keek eens naar de sollicitant. On gevraagd haalde Nol het papier van de school uit zijn zak en liet het zien. De man knikte tevreden. Het viel Nol ook mee, want het bleek, dat nageljongens altijd wel geplaatst kunnen worden. Nol werd ingeschreven en kreeg ook weer een kaart, ditmaal geel. Hij kreeg dezelfde orders: Maandagmorgen half zeven, blauwe kiel, manchester broek, vetleren schoenen en een pet. Doch Nol was vastbesloten en vroeg: „Wat kan ik verdienen, baas „Dat hangt er van af, jongen. Een daalder, twee gulden, misschien nog iets meer. Dat zie je wel aan het einde van de week." „Dus in ieder geval minstens een daalder „Ja," lachte de portier, „dat zeker." „Top," zei Nol, de kaart in zijn zak stekend, „dan kom ik. Maandagmorgen half zeven ben ik present." Toen Nol die middag thuis kwam, zei hij, de gele kaart op tafel leggend: „Ik heb alvast maar een baas gezocht. Maandagmorgen om half zeven moet ik be ginnen. Ik word nageljongen op een scheepswerf." Moeder van Veen keek haar zoon verbaasd aan en een tikje gepikeerd antwoordde ze: „Dat had je me eerst wel eens mogen vragen." (Wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1