NIEUWE APELDOORNSE COURANT u Zweed Hammarskjöld zal Trygve Lie gaan opvolgen Engeland zal bondgenoot zijn van Zuid-Slavië CAfscheid van Agent vond Christie langs Theems-oever Gelders Dagblad Woensdag 1 April 1953 50e Jaargang No. 16334 Aborrn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct, „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. Q. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 Plotselinge overeenstemming tussen grote vijf NEW YORK. De grote vijf hebben overeenstemming bereikt over een opvolger van Trygve Lie als secretaris-generaal van de Verenigde Naties. De candidaat over wie men het eens geworden is, is de Zweed Dag Hammarsk Jöld. De Veiligheidsraad besloot Hammarsk Jöld voor te dragen voor de post van secretaris-generaal der Verenigde Naties. Hammarsk Jöld is 48 jaar. Hij maakt deel uit van de Zweedse delegatie bij de V.N. en is minister zonder portefeuille in de Zweedse regering. De Veiligheidsraad was plotseling bijeengeroepen, nadat de „grote vijf", (Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en nationalistisch China) overeenstemming hadden bereikt over deze voor dracht. De candidatuur van Hammarsk Jöld was gesteld door Frankrijk. De voorzitter van de Veiligheidsraad, prof. Bokhari (Pakistan), deelde mede, dat de aanbeveling reeds is doorgezonden naar de voorzitter van de Algemene Vergadering, Pearson. In de Veiligheidsraad werden tien stemmen voor Hammarsk Jöld uitgebracht. Eén lid onthield zich van stemming. Wachten is op goedkeuring Algem. Vergadering Het nieuws, dat de grote mogendhe den overeenstemming hebben bereikt over de opvolging van Trygve Lie, wordt in kringen van de Verenigde Naties toegejuicht als een belangrijk punt in de koude oorlog. De betekenis die aan het bericht over de overeenstemming van de grote mo gendheden wordt gehecht, wordt nog vergroot, doordat 1 et onmiddellijk na het Chinese aanbod tot uitwisseling van krijgsgevangenen is gekomen. De meeste waarnemers zijn het er over eens dat Vysjinsky uit Moskou is teruggekomen met de opdracht zo spoedig mogelijk tot overeenstemming met het Westen te komen. De impasse waarin de benoeming van een opvolger van Lie was geraakt, scheen zo diep dat men in zeer goed ingelichte kringen in de Verenigde Na- tics sedert lang de hoop had opgegeven dat het Westen en de Sovjet-leiding het eens zouden worden. Hammarsk-Jöld is twee weken gele den naar Zweden teruggekeerd, nadat hij had gefungeerd als voorzitter van de Zweedse delegatie in de algemene Vergadering. Hammarsk-Jöld was, totdat hij twee weken geleden naar Zweden vertrok, waarnemend voorzitter van de Zweed delegatie. Hij is een deskundige op economisch gebied. Prof. Bokhari heeft Hammarsk-Jöld Gezin van 9 personen dakloos door brand DEURNE. Door onbekende oorzaak is brand uitgebroken in het huis van de heer J. Kusters, vrachtrijder, te Deurne. Hoewel de brandweer spoedig Ier plaatse was, brandde de woning geheel af. De volledige inboedel is verloren gegaan. Het gezin van de heer Kusters bestaat uit man, vrouw en zeven kinderen. VAN HET VLIEGVELD Londen Airport vertrokken negen Amerikaanse journalisten om jze; zoek te brengen aan Moskou, visum verkregen zij van de Sovjet Ambassade in Londen. Foto: de negen journalisten, terwijl zij zich aan boord begeven van het vliegtuig, dat hen naar Moskou zal brengen. inmiddels telegrafisch meegedeeld dat met het oog op het grote belang van deze post, in hel bijzonder op het hui dige ogenblik, de leden van de Veilig- hiedsraads hopen, dat Hammarsk-Jöld de benoeming zal aanvaarden, als deze, naar zij hopen en geloven, binnenkort door de Algemene Vergadering zal worden gedaan. De aftredende secretaris-generaal, Trygve Lie, verklaarde, dat de alge mene vergadering zeker de voordracht van de Veiligheidsraad zou goedkeu ren. Lachend gaf hij als commentaar op de benoeming: „Ik ben nu weer een vrij man". Grootse loopbaan. Dag Hammarsk-Jöld is op 29 Juli 1905 in de Zweedse stad Jönköping ge boren. Hij behaalde graden in de rechtswe tenschappen en de politieke economie aan de universiteit van Upsala. In 1933 werd hij plaatsvervangend hoogleraar in de politieke economie aan de uni versiteit te Stockholm. Van 1936 tot 1945 was Hammarsk- Jöld secretaris-generaal van 't Zweedse departement van Financiën. Hij was voorzitter van de raad van commissa rissen van de Nationale Bank van Zweden (van 1941—1948) en vice-voor- zitter van de uitvoerende commissie van de organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking (O.E.E.S.). In 1946 werd hij deskundige voor fi nanciën met de rang van gezant bij het Zweedse departement van Buiten landse Zaken en in 1950 minister van slaat. Op de zesde zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties trad hij op als vice-voorzitter van de Zweedse afvaardiging. Thans, op de zevende zitting, is hij voorzitter van deze delegatie. In geval van oorlog Tito in Belgrado teruggekeerd BELGRADO. „In geval van oorlog z(jn wij bondgenoten, dit heeft mi nister-president Churchill tegen mU gezegd, toen ik hem te Londen sprak", verklaarde de Zuidslavische regerings leider, maarschalk Tito, in een toe spraak lot een juichende menigte, die hem buiten het voornaamste spoor wegstation van de Zuidslavische hoofdstad Belgrado opwachtte. „Op de besprekingen te Londen heeft het Zuidslavische volk een ge ruststellend antwoord ontvangen op een vraag, waarmede het zich bezig hield en waarover het zich wel onge rust heeft gemaakt, namelijk deze: zal het in'de toekomst nog mogelijk zijn dat er plaatselijk oorlog wordt ge voerd? Deze ongerustheid is thans weggenomen", vervolgde maarschalk Tilo. „Premier Churchill heeft tegen mij gezegd: wij zijn uw bondgenoten en in geval van oorlog zullen wij tezamen strijden. Dit is voldoende voor' ons. Wij hebben geen geschreven verdragen nodig." (gejuich der menigte). Verkla ringen als die, afgelegd door de Britse minister-president, zullen het gevaar voor oorlog doen afnemen. De menigte, die Tito opwachtte, was meer dan honderd duizend man sterk. Hun De maarschalk was met een speciale trein uit Split in Belgrado aangeko men. Zijn vrouw was de eerste, die hij met een kus begroette. De Zuidslavische premier deelde verder mede dat te Londen was over eengekomen dat Groot-Brittannië en Zuidslavië met alle landen, die zich tegen agressie verzetten, zullen sa menwerken. „Waarschijnlijk zal de koude oorlog voortduren, doch een koude krijg is goedkoper dan de echte. Bovendien is het economische vermogen van de vredelievende landen groterZuid- Slavië ziet de toekomst kalm tege moet. Wij zijn thans sterker dan in 1948, ons prestige is vergroot", ver klaarde hij. Meine Pot krijgt nu vier jaar DEN HAAG. Het gerechtshof heeft vanochtend uitspraak gedaan in zake de aanslag op de luitenant-kolonel Harjono. De hoofdverdachten, M. Pot en F. A. Colson, werden respectievelijk veroor deeld tot 4 jaar met aftrek en tot 3 jaar met aftrek. De andere verdachten in deze zaak werden conform de eis vrijgesproken. Kabinet in Oostenrijk WENEN. Volgens berichten uit ge woonlijk welingelichte regeringskrin gen is de kabinetscrisis in Oostenrijk, die een maand heeft geduurd, thans op gelost. Er komt binnenkort een coali tieregering van conservatieve volks partij en socialisten. De Prins een hitch hiker NEW YORK. Prins Bernhard kan er sinds Maandag op bogen een „hitch-hiker" te zijn, of zoals het in het Nederlands heet, een lifter. Het gebeurde na de kerkdienst in New York, toen de Prins zich ver gezeld van zijn secretaris per auto naar het omstreeks veertig kilo meter van New York verwijderde forendsendorp Greenwich, in de staat Connecticut begaf om daar met zijn broer, prins Aschwin, de lunch te gebruiken. Op enkele kilo meters afstand van de plaats van bestemming gekomen kreeg de auto een lekke band. Prins Bern hard besloot de rest van de weg te wandelen. Het woonhuis van zijn gastheer bleek echter verder ver wijderd dan hij gedacht had en toen het na een kwartier lopen tot overmaat van ramp begon te rege nen, deed de Prins wat millioenen Amerikanen voor hem in zulke om standigheden gedaan hebben: hij maakte de bekende duimbeweging over de schouder en had reeds bij de tweede passerende auto succes. Tot op heden weten de hulpvaar dige autobestuurder en zijn mede inzittenden niet dat het wel een zeer bijzondere „meerijder" was die ze zo vriendelijk bij die mooie villa in Greenwich afzetten. Beschuldigd van moord op echtgenote LONDEN. John Reginald Christie, de bewoner van het lugubere huis aan Rillington Place, waar zeven vrou wenlaken werden gevonden en naar wie de Londense politie al een weck lang gezocht heeft, werd gisteren ge arresteerd. Christie werd ontdekt door agent Thomas Ledgcri toen eerstgenoemde naar werklieden keek, die op een houtschniit werkten. Drie agenten voegden zich by Ledger, die Christie had aangehouden. Zij zeiden hem zijn hoed af te nemen, waarna zij zijn ge zicht nauwkeurig bekeken. Vervol gens namen zij hem mee in een politie-auto. Christie zag er bü zün arrestatie uit, alsof hü de nacht(en) buitenshuis, mogciyk in een naburig park, had doorgebracht. John Christie is in slaat van be schuldiging gesteld naar aanleiding van de moord op zyn 54-jarige echt genote Ethel. Hij zal vandaag voor de rechter verschijnen. In de aanklacht staat, dat Noord-Korea steunt Chinees voorstel LONDEN. In de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang, is een verklaring van premier en opperbevelhebber. Kim il Soeng, uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat hel voorstel van Tsjoe En-lai voor regeling van de krijgsgevange- nenkwestie was uitgewerkt met mede werking- van de Noord-Koreaanse re gering, die dit voorstel geheel steunde. De premier verklaarde, dat Noord- Korea een einde wilde maken aan ver der bloedvergieten. Het nieuwe voor stel verzekerde de terugkeer van alle gevangenen die gerepatrieerd willen worden en de regeling van de repa triëring der andere gevangenen, die aan een neutrale staat zullen worden overgedragen, aldus de verklaring. hij op of omstreeks 14 December zijn vrouw heeft gedood. Zodra het nieuws van de arrestatie bekend werd, verzamelde zich een grote menigte voor het politiebureau, in de hoop een glimp te zien van de man, die de afgelopen week zozeer in het middelpunt der belangstelling heeft gestaan. Later op de dag werd Christie met een politie-auto overgebracht naar de politiepost van Notting Hill, nfibij de plaats van de moorden. Hier werd hij opnieuw ondervraagd. Uit berichten blijkt, dat Christie de gehele week zich niet meer dan slechts enkele kilometers van het do denhuis heeft verwijderd, terwijl de politie overal naar hem zocht, 's Nachts sliep hij in leegstaande schuitenhuizen langs de rivier of op banken. Minister Zijlstra naar de West? WILLEMSTAD. Naar het ANP in Willemstad verneemt, zou de minister van Economische Zaken prof. dr J. Zijlstra het plan hebben deze maand een bezoek te*brengen aan de Antil len, Suriname en de Ver. Staten. Het bezoek aan de Verenigde Staten zou o.m. lot doel hebben enige mogelijk heden tot vergroting van de Neder landse export te bestuderen. Het ver blijf in de beide rijksdelen zou slechts enkele dagen kunnen duren. F 92.8 millioen in Rampenfonds DEN HAAG. Het Nationale Rampen fonds heeft thans een bedrag ontvan gen van 92.8 millioen gulden. Sinds eergisteren is er dus weer 4.9 millioen bijgekomen. By dit bedrag is inbegre pen 4.500.000 van de radioactie Beurzen open, dyken dicht. Om admi nistratieve redenen kon nog niet '*c gehele opbrengst van deze actie wor den overgemaakt. Een overzicht van de plechtigheid in de St George Kapel in Windsor. Voor het altaar staat de Aartsbisschop van Canterbury, Dr Fisher. Voor de baar v.l.n.r. de Hertog van Kent, de Hertog van Gloucester, de Graaf van Alh- lone en de Hertog van Windsor. Koningin in Nederland teruggekeerd DEN HAAG. Gistermiddag om 17*40 uur is Koningin Juliana uit En geland teruggekeerd.' Zij landde per. vlïegtuig^op Soestërberg. Prins terug uit V.S. SCHIPHOL. De grote „goodwill" die Nederland in de V.S. geniet be vindt zich nu op haar hoogtepunt, verklaarde Prins Bernhard vanmorgen op Schiphol toen hij tegen 9 uur met het K.L.M.-vliegtuig uit New York was teruggekeerd. Deze atmosfeer heeft mijn gehele reis beheerst en' is tot uiting geko men in nieuwe giften aan geld en goederen. Koninklijk paar gaat naar Noorwegen en Denemarken DEN HAAG. Thans wordt bevestigd dat de koningin en de prins een offi cieel staatsbezoek op uitnodiging van de hoven van Noorwegen en Denem; ■- ken aan deze landen zullen brengen. De eerste voorbereidingen hiertoe zijn reeds voor de watersnood getroffen. Het bezoek aan de koning van Noor wegen zal gebracht worden van 6 tot 8 Mei, dat aan de koning en de konin gin van Denemarken van 19 tot 22 Mei.. Geen tapvergunning voor 's Koonings Jaght ARNHEM. Ondanks langdurige dis cussies en een uitvoerig pleidooi van burgemeester Matser, is de meerder heid van de Arnhemse Raad niet be reid gebleken om medewerking te verlenen, dat het nieuwe, met Marshall-hulp tot stand gekomen ho tel „s'Koonings Jaght", een tapver gunning krijgt. Met 22 tegen 17 stem men werd het voorstel van B. en W. cm aan de minister voor dit doel machtiging te vragen, verworpen. De argumenten van de tegenstan ders waren, dat het nieuwe hotel geen bijzondere inrichting is voor maat schappelijk verkeer, dat er door de afgelegen ligging geen politietoezicht zal kunnen zijn en tenslotte, dat men in het belang van de verkeersveilig heid er voor moet waken, dat er geen dronken autobestuurders op de weg komen. Burgemeester Matser zei, dat de meerderheid van het college zich heeft laten leiden door het gemeente belang en dat de persoon van de ex ploitant er borg voor staat, dat geen van de genoemde excessen zullen plaats vinden. Van welingelichte zijde werd ver nomen, dat de gemeente het plan heeft om in het hotel haar byzondere gasten onder te brengen. Degrelle weer actief Internationale fascisten steunden Naumann BONN! D.ë gróep-Naumann ontving geld"van Franse, Britse en Belgische fascisten, dit heeft de Westdüitse Bondskanselier Adenauer verklaard op een persconferentie met Amerikaanse journalisten. De bedragen waren „niet onaanzienlijk". Hij noemde met name sir Oswald Mosley (Engeland) en Leon Degrelle (België). De groep had een vierjarenplan en hoopte op politieke ën economische ontbinding in West- Duitsland, zódat zij de macht over kon nemen. (De Britse autoriteiten in Duitsland arresteerden Naumann en zijn zes medewerkers op 14 Januari onder ver denking van samenzwering tegen de staat: 'Degrelle is de ter dood veroor deelde leider der Belgische 'tscisten.' Hij vluchtte in 1945 naar Franco- Spanje dat weigert hem uit te leve- ren.) Het weer in Europa Weerrapportcn van hedenmorgen 7 u. Steden Weer Wind Temp. m. s. en neersl. (mm) Helsinki zw. bew. n 2 -8 9 Oslo onbew. windstil -11 0 Kopenh. zw. bew. wnw 1 2 0.2 Londen zw. bew. zw 7 7 0 Amsterdam regen zw 9 6 \2 Brussel zw. bew. zzw 6 5 0.2 Parijs onbew. zo 2 2 0 Bordeaux geh. bew. zo 2 8 6 Nice zw. bew. nnw 3 9 0 Warschau zw. béw. wzw 2 5 1 Berlijn 'zw. bew. wzw 2 4 l Frankfort hlf. bew. zzw 1 2 '0 Münclien zw. bew. zw I 4 Zürich nevel windstil 6 1 Wenen licht bew. windstil 6 0 Ver w ach ling Tot Donder dagavond: ZUIDELIJKE WIND Overwegend zwaar bewolkt mei enige regen. Meest matige Zuide- lüke wind. Iets hogere tempera turen dan vandaag. 2 APRIL. Zon op 6.14, onder 19.15. Maan op 23.18, onder 6.38.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1