Prof. G er ret son krijgt geduchte afstraffing Eén van zin 48e verlieslijst Luchtvaartkorps en mobilofoons nodig HUWELIJK De krijgsgevangenen Kop op! Koninklijk paar naar Noorwegen en Denemarken Buitenlandse Zaken in Eerste Kamer Gerretson: Geen commentaar 4-voudige werking CKefariae .4' Wensen van 't Rode Kruis: b Dr Winsemius neemt ontslag <s~ps> <^*s> HET VRIJE VOLK WOENSDAG 1 APRIL 1953 PAGINA 2 Van de drie resoluties die op het congres van de Partij van de Arbeid zijn aangenomen, heeft die over de sociaal-economische politiek de meeste aandacht van het congres gehad. Niet omdat op dit terrein grote meningsverschillen waren. Integen deel. Het beleid van de fractie vond algemene instemming en alle sprekers onderstreepten nadrukkelijk hetgeen Hofstra in zijn voor treffelijke inleiding had gezegd. Hoewel Hofstra nadrukkelijk verklaarde, dat zijn (critische) oordee, over de aangekondigde huur- en belastingplannen van de regering „voorlopig" was. bleek met name op dit punt de grootste eensgezindheid' En het feit, dat de voorzitter van het N.V.V., H. Oosterhuis (hoewel niet namens het N.V.V. sprekend), in dezelfde geest, en hier en daar soms feller, reageerde, geeft aan het voorlopige oordeel nog meer betekenis Intussen heeft het Congres terecht in haar resolutie geen uit drukkelijk oordeel over de regeringsvoorstellen gegeven. Men laat de Kamerfractie uiteraard de vrijheid, naarmate meer gegevens en bij zonderheden bekend worden, zelfstandig te oordelen. Maar de tekst van de resolutie is intussen duidelijk genoeg. Uit drukkelijk wordt een „evenwichtig werkgelegenheidsprogram" noodzakelijk genoemd en wordt „eenzijdige belastingverlaging voor het bedrijfsleven" afgewezen. Waarmee het Congres onderschreef, wat wij verleden week Dinsdag op deze plaats betoogden. Hetzelfde was trou wens op het gebied van de huurpolitiek het geval. Tegenover de geregeld oplaaiende pogingen om de geleide loon- politi&k de nek om te draaien, heeft het Congres krachtig stelling genomen. Terecht noemde Oosterhuis de geleide loon-noUtiek een onmisbaar onderdeel van de werkgelegenheidspolitiek. Met opneming van een aantal wensen op sociaal gebied in de resolutie bewijst de Partij van de Arbeid, dat ze het niet eens ls met diegenen, die vinden, dat er op dit gebied wei genoeg is gedaan. Zoals de aandrang op „verdergaande structuurveranderingen van de maat schappij" bewijst, dat de horizon van de Partij van de Arbeid verder ligt dan bij de maatregelen, die alleen voor vandaag en morgen van belang zijn. Belangrijker dan de concrete voorstellen en wensen is intussen de geest, die er achter zit. In dit verband sprak Hofstra van „het alle oude verhoudingen omwoelende besef van saamhorigheid en lots verbondenheid van alle mensen, klassen en volken", waarmee het socialisme de wereld doordringt. Deze gedachte liep als een rode draad door het heldere en zakelijke betoog, waaraan de vaagheid, die soms idealisten kenmerkt, geheel vreemd was. Er is nu een communistische koersverandering van gewicht te noteren: Peking, dat tot dusver alle Noordkoreaanse en Chinese krijgsgevangenen terug verlangde, onverschillig of ze wilden of niet en dat op die eis de onderhandelingen over een wapenstilstand in Korea heeft laten stranden, is plotseling met het denkbeeld gekomen de krijgsgevangenen, die niet terug willen, naar een neutrale staal over te brengen. Dat is een heel belangrijke concessie aan de Westerse opvattingen, omdat nu het feit dat 30.000 Noordkoreanen en Chinezen het recht hebben zich elders dan in hun vaderland te vestigen wordl toegegeven. Het ontkennen van dit recht door de communistische wereld, met Moskou voorop, heeft de oorlog in Korea nodeloos mei een half jaar verlengd. Tsjoe en Lai. de Chinese minister voor Buitenlandse Zaken, is mei zijn koerswijziging voor de dag gekomen na een vrij langdurig bezoek aan Moskou, waar alle kwesties omtrent het Verre Oosten wel terdege behandeld zullen zijn. Men mag dus aannemen dat de nieuwe Chinese tactiek van oorsprong een Russische is en dat zowel de Sowjet-Unie als de Chinese Volksrepubliek het hervatten van de hopeloos vastge lopen wapenstilstandsonderhandelingen in Panmoenjom wenst. Ir, dat geval behoeft men zich over de aangeboden concessie ten aanzien van de krijgsgevangenen ook niet te verbazen: zij was minimaa; noodzakelijk om het hervatten van de besprekingen over een wapen stilstand althans enige zin te geven. In het kader van alles wat we sinds Stallns dood uit Moskou hebben gehoord is dit nieuws uit Peking natuurlijk zeer geschikt om een zeker gevoel van optimisme in sommige Westerse kringen te versterken. Doen In Korea zelf, waar men ruim een jaar aan de conferentietafel heeft gezeten met de Noordkoreanen en Chinezen, is men weinig bereid om de geopende mogelijkheid tot een accoord te overschatten. De commu nisten zijn buitengewoon bekwaam gebleken in het slepend houden van onderhandelingen en zelfs in het onophoudelijk terugkomen op overeenkomsten, waaraan ze reeds hun goedkeuring hadden verleend. Zo gaan de onderhandelaars van de Verenigde Naties, na zes maan den onderbreking, naar Panmoenjom terug, allereerst met het besef dat de tegenpartij nu snel zal moeten tonen, dat het om een redelijke oplossing van het conflict en niet om tijdwinst te doen ls. Want nog altijd heeft de Russische tactiek twee kanten: met de verzoenings gezinde gebaren van Malenkow kan een nieuwe campagne met „de bacteriologische oorlog in Korea" heel wel gepaard gaan, zoals juist de laatste dagen gebleken is. En de terugkeer van Wisjinski in de Ver enigde Naties moeten we nog steeds afwachten, zodat we naar even tuele wijzigingen van betekenis in de Russische wereldpolitiek nog steeds moeten gissen. Duidelijk is alleen dat we een periode tegemoet gaan, waarin het Kremlin met kleinere en grotere concessies zal strooien. Om het westen te animeren zich machteloos te maken door onderlinge verdeeldheid? Of wil Malenkow werkelijk de bestaande spanningen in de wereld, althans voorlopig, wat temperen? Dan zal hij veel wantrouwen moeten wegnemen, ontstaan door het hermetisch afsluiten van de communis tische wereld, want dat is ten slotte de oorzaak, waarop iedere poging tot ontwapening faalt. En zolang West en Oost het daarover niet eens kunnen worden, is een ontspanning niet veel beter dan een illusie. Het blad van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond heeft een voorlopig oordeel over de nota inzake de huurverhoging gegeven. Het is ontevreden en moppert, dat de huurverhoging eigenlijk best op 1 Juli zou kunnen ingaan, als de regering maar wou. Als de arbeiders maar iets toegestopt moet worden, dan kan de regering wel haast maken! Nu behoeven wij De Onderneming niet te vertellen, dat een wijziging in de belastingwetten enige tijd vraagt en dat het dan ook nog tijd kost, voordat de consument van de verlaagde belasting iets merkt. Maar wij moeten De Onderneming er blijkbaar wel aan herinne ren, dat een consumptieverlaging in het verleden vlotweg tot stand kwam. De daarbij behorende belastingverhoging voor het bedrijfsleven daarentegen baarde omvangrijke moeilijkheden. Zodat wil maar zeggen willen, dat De Onderneming niet een gezicht moet trekken, alsof de werkgevers in het hoekje zitten, waar de slagen vallen. Kop op. heren! Zo erg is het nu toch ook weer niet. Het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeli Dinsdag de 48e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven: FIJNAART: Hendrikus C. van Opdorp, geb. 1917: Elizabeth A. J Weeda. geb. 1943. ST. MAARTENSDIJK: Martinus Hendrikse, geb. 1936. NIEUW-VOSSEMEER: Cornells P. Ooms. geb. 1925. NIEUWERKERK: Jacobus Folmer, geb. 1889. OOSTERLAND: Catharina Koopman-Goudzwaard, geb. 1920 ZIERIKZEE: Cornells de Ruiter, geb 1889 Koningin Juliana en prins Bern- hard zullen een officieel staatsbezoek aan Noorwegen en Denemarken brengen. De eerste voorbereidingen hiertoe ziin reeds vóór de watersnood ge troffen. Het bezoek aan Noorwegen is van 6 tot 8 Mei. dat aan Denemarken Van 19 tot 22 Mei. (Van onze parlementsredacteui) De Eerste Kamer schijnt langzamerhand genoeg te krijgen van het politieke onfatsoen, waaraan de christelijk-historische afgevaardigde prof. Gerretson zich in toenemende mate overgeeft. Gisteren althans hebben de KVP-er prof. B e a u f o rt en de liberaal prof. Molenaar deze Utrechtse afgevaardigde een ongezouten geestelijke afstraffing gegeven voor de insinuaties, waarmee hij minister Kernkamp zijn partijgenoot n.b.! op het lijf is gesprongen. Het werd ook wel hoog tijd, dat dit gebeurde. Want nadat in Februarie 1952 de toenmalige voorzitter van de socialistische fractie, de tegenwoor dige minister Van de Kieft, de heer Gerretson kort na zijn debuut als Kamerlid afdoende ontmaskerd had, hebben de afgevaardigden van de andere partijen er maar al te vaak het zwijgen toe gedaan. Thans hebben de heren Beaufort en Molenaar hem met felle veront waardiging verweten, dat zijn metho den de waardigheid van het, parle ment aantasten en in wezen tegen het parlementaire stelsel zelf ge richt zijn. De heer Molenaar constateerde on omwonden, dat prof. Gerretson zich de vorige week op dezelfde wijze had uitgelaten als de N,S.B.-er Van Ves- sem eens in de Eerste Kamer deed. De heer Gerretson heeft zich in derdaad geen moeite bespaard om deze reacties op te roepen. Sinds hij de oorlog heeft verklaard aan de politiek van minister Kernkamp in de onderhandelingen met de gebieds delen in de West. vervolgt hij deze bewindsman met de ene insinuatie na de andere. De vorige week betichtte hij hem ln de Kamer van het sluiten van „geheime overeenkomsten" en van „staatsverraad" En in een nota, we'ke hij bij de voorbereiding van het debat over de begroting van Buitenlandse Zaken had ingediend, deed hij een en ander nog eens dun netjes over. De behandeling van deze begro ting heeft, ook ir uister Kernkamp weer naar de Eerste Kamer ge voerd, aangp~ion hij zijn beide col lega's Beven en Luns moet bij staan voor de behandel -ng van die zaken, welke van zijn departement naar dat van Buitenlandse Zaken zijn overgegaan. En dus was er alle gelegenheid voor de Kamer, de affaire van de West waarin Advertentie I.ïv De Amerikaanse marine heeft een duikboot in dienst gesteld die een supersonisch en gericht projec tiel kan vervoeren, waarmee doelen ln het binnenland, met het geweld van een atoombom bestookt kunnen worden. Natuurlijk zouden wij deze partij gordijnstoffen ook zon der advertentie in enkele weken vlot verkopen, maar deze gordijnstoffen zijn zó volmaakt van kwaliteit, zó subliem van kleur en dessin en zó rijk gevariëerd, dat het onze bedoeling is, dat al onze klanten er van op de hoogte zijn en iedereen er van kan profiteren. En als er nog voor Pasen in diverse Rotterdamse wonin gen nieuwe overgordijnen worden opgehangen, mooier en rijker dan U eigenlijk kon verwachten, dan weet U wat het zeggen wil ,,een Jubileum- aanbieding gordijnstoffen". 1200 m. Dobbystol van_5r£5 1600 m. cretonne van 2000 m. moderne weefstof 4.£fT De originele uni Dobbystof waarvan wij U toch mets be hoeven te vertellen, artist eke cretonnes naar Engelse des sins en weefstof, die tot de modernste producten van weellechniek behoren, koopt U nu voor nog geen drie gulden per meter Dondei aagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze overgordijnstoffen, 120 cm. breed, geen goedkope maar rijke gordijnstolfen voor een lage prijs, en U koopt ze nu door elkaar per meter WINKELCENTRUM BINNENWEG, Tel. 29180 ook minister Luns van nabij be trokken is weer onder ogen te zien. Niet gevat Prof. Beaufort stootte zich er al aanstonds aan, dat prof. Gerretson in dezelfde nota allerlei bezwaren had gemaakt tegen het optreden van twee ministers op het departement van Buitenlandse Zaken. De daarbij gebezigde argumenten, zo vond hij, bevorderen het anti-parlementarisme. Frof. Gerretson stond toen al, soms sissend van woede, vlak bij het spreekgestoelte. Gevatheid tot inter rumperen bleek hij echter niet te oezitten. Zijn verontwaardiging werd nog groter, toen pater Beaufort zijn insi nuaties aan het adres van minister Kernkamp onder handen nam. „Ach terdocht. en wantrouwen kenmerken dit optreden. Het is jammer dat dit nauwelijks te qualificeren requisitoir n deze Kamer gehouden is." Moet deze onvervaarde bestrijding /an zijn unfaire tegenstander minis- ,er Kernkamp ongetwijfeld goed nebben gedaan, nog meer genoegen sal hii beleefd hebben aan de posi tieve verklaring waarmee prof. Beau- 'ort zijn betoog besloot. Alle vertrouwen Hij verklaarde nl, dat zijn fractie ille vertrouwen heeft in de persoon, het beleid en het karakter van deze minister. Een uitspraak die des te op merkelijker was, omdat de actie welke n December van het vorige jaar .«gen het door minister Kernkamp voorgestane beleid ontketend werd, lot stand kwam op initiatief van de Tweede-Kamer-fractie van de KVP! De minister had dan ook de begrij- oelijke behoefte, pater Beaufort na net einde van zijn speech de hand te Irukken. Al kon prof. Molenaar wel is waar iet beleid van de minister niet zon- ier meer goedkeuren, dat nam niet veg, dat hij de door prof. Gerretson .oegepaste methoden niet minder na- irukkelijk dan prof. Beaufort als on vaardig van de hand wees.vVoor wulk *en grievend requisitoir acht mijn fractie geen redenen aanwezig". De heer Molenaar sprak verdet j.m. van schromelijke overdrijving iet ernstig nemen van sprookjes, lichtvaardig reageren op krantenbe richten en van „opzettelijk puren naar iets dat er niet is". Hij vroeg ol 3e heer Gerreison er geen behoefte aan gevoelde, zijn optreden door een parlementaire ere-raad te laten be oordelen. V erkivikkend De afrekening met prof. Gerretson overschaduwde voor een deel de be handeling van de problemen va.n de buitenlandse politiek waarover het debat in de eerste plaats had te gaan. Prof. A n e m a (a.r.), de 81-jarige nes tor van de Kamer, leverde daarbij een verkwikkend geestdriftig betoog over de internationale samenwerking. „De critiek op de Verenigde Naties moge gerechtvaardigd zijn, omdat deze organisatie afgezakt, is tot het Deil van een „Dolitieke Iaarbeurs" toch mag en kan de volkerenbond niet verdwijnen, omdat, dat de erken ning zou zijn van de macht als hoog ste maatstaf in plaats van het recht." Prof. Anema wees ook de critiek van prof. Gerretson op het tweetal ministers aan Buitenlandse Zaken af. En hij was het ook met prof. Beau fort eens, dat „Buitenlandse Zaken" een actieve rol moet spelen, opdat er een menslievender vreemdelingenpoll tiek tot stand kome. Oud-minister Sassen (k.v.p.) in formeerde naar het oordeel van d< regering over het ontwerp voor eer Europese grondwet. Prof. Anema be treurde de z.i. overhaaste totstand koming van dit stuk, omdat er daar door van een deugdelijke behande ling niet veel terecht is gekomen. Alsjeblieft niet!" De heer Sassen vroeg de regering een nota over de integratie-politiek, maar uit de Kamer werd daarop zowaar geroepen: „Alsjeblieft niet!" Voorts zei deze afgevaardigde, dat bij de oplossing van h vraagstuk van de Schelde-Rijnverbinding niet het belang van een „bepaalde stad" boven het nationale belang mag wor den gesteld. De heren Molenaar (v.v.d.) en Re ij ers (chu.) gaven o.m te «eu- nen, dat de regering alsnog voor het zelfbeschikkingsrecht van de Zuid- Molukken in het, krijt dient te tre den. De heer Molenaar miste posi tieve resultaten in de politiek ten aanzien van Indonesië: de regering laat de tegenpartij de koers bepalen, zo vond hij. De heer Ruys de Beeren- brouck ik.v.pi wenste met het herzien van de R.T.C.-accoorden te wachten, totdat Indonesië een „wer kelijk democratische regering" zal kunnen vormen. „De liefde kan niet van een kant komen" zei hij o.m. zijn onafschei delijk. Samen verrichten zij een wonder besparing, ge1 L en smaak I Toen de Kamer hedenmorgen haar beraadslagingen voortzette, luisterde zi] een uur lang naar prof. Gerretson in afwachting van enig verweer van zijn kant tegen de hem toegediende afstraffing. De heer Gerretson zette echter rustig zijn kijk op het wereld gebeuren uiteen. Pas in zijn laatste woorden zinspeelde hij op het ge beurde van de vorige dag. Hij liet weten de rede van minister Kern kamp te zullen afwachten. Daarna zou hij alsnog overwegen, of het „zakelijke deel" van wat dan van de zijde der regering zowel als van die der Kamer tegen hem zou zijn aangevoerd, hr-m tot enig com mentaar zou kunnen nopen. Deze reactie verwekte bij de Kamer uiter aard de nodige verbazing. Maar het was niet de eerste keer, dat de pro fessor er de voorkeur aan blijkt te geven zijn insinuaties op schrift in te dienen. Aan de beantwoording in het openbare gesprek van man tot man heeft hij zich tot dusverre steeds trachten te onttrekken. En dat is dan de man, die zelf in zijn nota aan de Kamer heeft geschreven, dat hij, wanneer zou blijken van „licht zinnige verdichting en kwaadaardige insinuatie ten laste der regering" zijnerzijds, in de Eerste Kamer niet op zijn plaats zou zijn. Adv. LM. De vier beroemde genees middelen in één tablet Chefarine „4" werken beter dan één mid del afzonderlijk. Na een enkel tabletje - bij pijn of griep voelt U zich een ander mens! 'n jlflje doet wonderen! Vervolg van voorpae Het Rode Kruis in Nederland had ln navolging van verschillende an dere landen, plannen gereed voor de oprichting van een klein luchtvaar t- korps. Wegens gebrek, aan middelen heeft men dit plan nimmer kunnen uitvoeren. Maar de wenselijkheid er van is nu wel duidelijk naar voren gekomen, aldus werd betoogd. Ook ls gebleken, dat het Rode Kruis over mobilofoons zou moeten beschikken Zweden vooraan Wat de hulp uit het buitenland betreft deelde de heer Van Emden mede, dat Zweden aan de spits gaat, Men heeft daar tot nu toe meer dan twee kronen per hoofd van de be volking ter beschikking gesteld. Er zullen uit dat land o.a. 250 gepre fabriceerde houten woningen komen. Misschien zal dit aantal nog worden opgevoerd. Ook in andere landen overweegt men geprefabriceerde wo ningen te sturen. Er is thans overleg gaande op welke wijze deze woningen zullen worden gebruikt. Vermoedelijk zul len zij aan getroffen gemeenten ca deau worden cedaan. De moeilijkheid is echter de be stemming van de huuropbrengst. Het Rode Kruis wil daarbij een belang rijke stem hebben. Men denkt aan de oprichting van een stichting. Het t. .iielplan loopt en er komt ook schot in het plan tot levering van landbouwmachines en -gereed schappen Goederenstroom Er ls tot nu toe via het Rode Kruis uit het; buitenland voor een totaal van 30 millioen aan goederen ons land binnengekomen Een ruwe schatting leert, dat er nog 40 mil lioen aan goederen via het buiten landse Rode Kruis onderweg is. De heer Van Emden deelde voorts mede, dat het vraagstuk van de overtollige kleding thans wel zogoed als geliquideerd is. Een onbekende hoeveelheid kleding stukken is in het buitenland nog tegengehouden. Van wat hier nog aanwezig was, heeft men 10.000 m' aan charitatieve inst.ellinge'n in Ne derland ter beschikking gesteld. Vóórts heeft West-Duitsland 10.000 mJ gestuurd gekregen Er liggen nu nog fri Vollenhove 40.000 stuks bovenkleding als reser ve voor de slachtoffers. Nederland zal op de volgende in ternationale Rode-Kruisconferentie een ontwerp-resolutie indienen om in het vervólg bij dergelijke gebeur tenissen ingezamelde, gebruikte kle ding pas te sturen na overleg met het Rode Kruis in het land, waar de ramp plaats vond. Dr A. Winsemius. directeur-gene raal voor de industrialisatie, heeft per 1 Juli ontslag uit ziin functie ge vraagd. Met ingang van die datum zal hii adviserende commissariaten van industriële ondernemingen op zich nemen. België telt thans 45 inwoners van honderd jaar en ouder, onder wie 37 vrouwen. 39 van hen wonen in Vlaanderen en 6 in Wallonië. Advertentie Beschaafde vrouw van 30 jaar raapt al haar moed nu bij elkaar zij wenst een heer die saam met haar een huwelijk wil sluiten, maar met ringen van Leo Van Ierland West-Kruiskade 50 Sportkiekjes van I Waar u en ik niet zo maar de moed toe zullen opbrengen, dat durven tegenwoordig I de Culturele Sportbonders met zwier. Ze flf-Hl) huren de grote Ahoy'-hal af om daar op 26 April met een nationaal sportfeest weer 1 eens voor het grote publiek te treden. Het plan daartoe is gerezen in het actieve brein van Arma's voorzitter Jo Barends, die blijkbaar vond, dat de Culturele Sportbond in Rotterdam best weer eens goed voor de dag mocht komen. Arie Slaager van de hand bal- en atletiekvereniging Dynamo, die z'n leven lang ook al een man voor stoute plan nen is geweest, sloot zich rap bij Barends" plannen aan en toen de volleybalvereniging Hou Stand eveneens interesse voor de plan nen toonde, had men spoedig een basis, waar op men kon gaan bouwen. Men koos uit die drie clubs van de Cultu- rele Sportbond een Ahoy'-commissie van I negen voortvarende lieden, van wie speciaal de jonge secretaris Bohnen in staat bleek tot het verzetten van massale hoeveelheden werk. En die commissie wees de turnleraar Bos aan als technisch leider van het te organiseren feest. Toen moest er uiteraard ook nog een pro gramma gemaakt worden, waarin zoals ge wel begrijpt, als ge let op de aard van de ver enigingen handbal, volleybal en turnen een plaats zouden krijgen. Dat was vast niet gemakkelijk. Dat was zelfs uitermate moeilijk als men bij de massaal geachte opzet van het feest, zowel het publiek als de spelers en gymnasten in een aantrekkelijk geheel het volle pond wilde geven. De negen wijzen van de Ahoy' als 'k de commissie zo even mag noemen zijn aan het rekenen, passen en meten geslagen. En aldus hebben ze een lepe oplossing voor het gestelde probleem gevonden. 't Zal zo gaan: In de ochtenduren van 9 uur af zal de overvloed van wedstrijden en demonstraties verwerkt worden, waarbij men tevens een selectie toepast. Publiek is daarbij uiteraard van harte welkom. Maar men vindt het niet erg als van publieke zijde de grote toeloop pas 's middags om twee uur zal loskomen. Want dan begint het slotfeest, waarmee de organisatoren het werk van de Culturele Sportbond speciaal in het openbaar willen presenteren en waarby slechts die teams of groepen zullen aantreden, die zich 's morgens door al die selecties heen in de laatste ronden van de verschillende tour- nooien hebben geplaatst. Zy zullen de vaan deldragers van het prestatie-vermogen in de Culturele Sportbond zijn. En men mag dus gerust aannemen, dat zy waard zullen zijn gezien te worden. Hoe groot het aantal deelnemers zal wor den, valt nog niet bij benadering te schatten. Op het ogenblik is het aantal inschrijvingen de 700 reeds gepasseerd. Zij komen uit Am sterdam, Arnhem, Dordrecht, Enschede, Gro ningen, Den Haag, Rotterdam en Schiedam, Maar men verwacht er nog meer. En men rekent zelfs op deelneming van de sterke Sportbonds-handbalploeg uit Luik, terwijl ook de Fransen nadere inlichtingen hebben ge vraagd. Al met al meent men, dat het een goed feest zal worden, dat bovendien een Neder lands unicum van een gesproken, verbindende tekst tussen de verschillende wedstrijden zal brengen. De voorbereidingen gaan het laatste sta dium in. Als alles slaagt, zal het feest op z'n minst al een mooi afscheid worden voor Arma's Barends, die binnen afzienbare tijd wegens werkzaamheden Rotterdam zal moeten verlaten Spree u u eripraa t Toen de lage lan den bij de zee door ruziemakende herto gen, graven en bis schoppen werden ge regeerd, waren er nog geen kantonniers vari .- de waterstaat om de wegen in hun fatsoen te houden. Er waren evenmin stadsont wikkelaars, die bo ven wegennetten en stratenplannen puz zelden. De straten en stegen werden naar behoefte aangelegd en tot welke kronkelingen en situa ties men kwam kan men in de bin nenstad van iedere oude veste aan schouwen. Logica in de bebouwing is verre te zoeken. Gelukkig worden al deze zaken momenteel voor de goede burgers zoveel mogelijk „gepland". Vooral in de nieuwe wijken loopt men zo effi ciënt mogelijk en de tijd, dat de Hes- sische voerlui met hun zware piepen de karren Nederlands wegennet bij elkaar reden is een grijs verleden. Evenwel, in Rotterdams puinland het stemt tot vreugde, dat het steeds meer door nieuwbouw wordt opge slorpt) in dat puinland dan vindt men by nauwkeurige beschouwing de primitieve ontwikkeling van ons we gennet terug. Door het puin richten zich de stra ten. Zij verdelen de vlakte in keurige vierkanten, ruiten en veelhoeken, maar worden onofficieel verbonden door diagonale voetpaden, die langs distels en ander onkruid over de puinvlakte hobbelen. De haastige mens is geneigd de kortste weg te zoeken en die voetpaden bekykend kan men dus redeneren: „Daar is eigenlijk een weg nodig. Vort met die officiële wegen, maak daar een nieuwe straat". Pieter heeft de puinvlakte afge speurd naar belangrijke verbindings voetpaden. Een „vette" ontdekte ik van de ingang van het station Hof plein naar Katshoek, druk gebezigd door onze trouwe veeboeren. En wat te denken van de reeds belangryke puinweg van Groenendaal via kip- pebruggetje naar Vierleeuwenbrug? Iedere andere route lijkt overbodig. Stout koesterde ik het plan onze stadsontwikkeling te adviseren, deze platgetreden paden aan te houden en langs hun richtingen Rotterdams nieuw stratenplan te projecteren. Het idee is fout. vrienden. Want in de nieuwe rechthoeken en ruiten zouden nieuwe diagonalen ontstaan en stadsontwikkeling zou al maar aan het puzzelen blijven. En misschien hadden we kans Rotterdam tot een grote straat te ontwikkelen, Van die voetpaden maken we overigens gaar ne gebruik. Het kan immers in het snelle spreeuwenleven nooit snel ge noeg gaan. Voor Hennie Hennie is dertien jaar en woont in een dorpje van het Rampgebied. Hennie ligt al een paar jaar door een ernstige heupaandoening plat op bed en zoals het er nu uitziet, zal dat nóg wel lange tijd het geval zijn. Vóór de ramp op 1 Februari beschik te hij over een uitgebreide collectie mecanomateriaal waarmee hij zich buitengewoon plezierig vermaakte. Het was een lieve lust hem hijskra an en schepen te zien bouwen. Een groot deel van zijn mecano- speelgoed is door het water wegge spoeld en het materiaal dat niet verdween is door het zoute water onbruikbaar geworden. Vader en moeder kunnen zo een twee drie geen nieuwe dozen voor hem kopen. Er zijn immers zoveel andere dingen nodig? .Mijns inziens moet getracht wor den het kereltje weer aan zijn speel goed te helpen. Pieter, doe in je rubriek een schietgebedje voor hem" vraagt Hennie's vriend, die mij dit allemaal heeft geschreven. 't Wordt geen schietgebedje, maar wél een dringend verzoek aan de spreeuwenvriendeji om deze zieke, ernstig gedupeerde jongen weer aan prachtig mecanomateriaal te helpen. In kasten staan zo hier en daar vast nog wel vergeten dozen Mickey Namens de dierenbescherming het volgende oproepje „Mickey is weg gelopen. Mickey is een een Jaar oude Engelse sheepsdog (teef), ongeveer 55 centimeter hoog, zwarte rug, lang harig, witte poten met zwarte vlek ken, hangende oren, lange staart en een halsband met het. woord „Plaine". Mickey's baas is naar het buiten land vertrokken en kon onmogelijk op haar wachten. Dierenbescherming en Vreemdelingenpolitie zouden graag wat nieuws over deze sheepsdog ver nemen. Hij verdween Zaterdag of Zondag op de Schiedamsesingel en loopt (vriendelijk overigens) kinde ren achterna. Mus iu roos Juichkreten stijgen op uit het Perkziekenhuis aan de Honingerdyk, „Niet één maar drie damborden hebben we reeds ontvangen", meldt de heer B. enthousiast. Het eerst diende de zich mijn vleugelgenoot noemende heer Mus zich aan, die bang was dat een kleine spreeuw zo'n groot pak niet kon dragen en daarom zelf naar de Honingerdijk wandelde. „Mus heeft de roos getroffen", meldt de heer B. De andere borden werden in dank ontvangen van mevr. Van der H, en de fam. D. Er wordt momenteel gedamd dat de stukken er afvliegen, daar aan de Honingerdijk. Aanbod In ons Boek der Aanbiedingen hebben we vandaag opgeschreven: keukengerei van Van D. uit de Navanderstraat, kle ding van B. uit de Tak van Poortvllet- straat te Delft, een fornuis van S. van de Wllgenweerd, een aquarium (reeds bestemd) van M. uit de Heemskerkstraat, postzegels van N.N., een kinderledikant van Van der 8. uit de Paradljslaan, een lampekap van H. uit de Crooswijkse- straat, D,E.-punten van Van der B. van de Raam ln Gouda en van M. L. R. uit de Van Houtenstr., plakstrookjes voor postzegels ten slotte van het Passage Theater uit Schiedam. Iedereen hartelijk Spreeuwenpol Pieter ls altijd blij wanneer een van zijn oproepjes tot gevolg heeft dat een verloren voorwerp bij de eigenaar terug komt. De fam. Van der M. uit de Grote Llndtstraat bericht blijde, dat zoontjes verdwenen autoped weer veilig en wel ln huls staat en stuurt om deze vreugde te accentueren een gulden voor de Spreeu- wenpot. Nóg een gulden kregen we van M, L, R. uit de Van Houtenstraat. Vondst Op 17 Maart heeft de heer Klooster, Van Lennepstraat 23, ln de Bllderdijk- straat een sleutelbos lil groen étui ge vonden. Ben Hendriks en Frans Hazel- mach zijn de eerlijke vinders van een herenhoed, die zij Zondagmiddag In de struikjes aan de Vredenoordlaan hebben ontdekt. De hoed wacht op het adres Dr Zamenhofstraat 29 op de eigenaar. Verlies De vijfjarige NelUe Pleters, Fazantstr. 150a, was zo ongelukkig 21 Maart ln die straat haar blauw met wit geborduurde wantjes te verliezen. In de omtrek Hol dijk raakte mevr. Kornet, Zwaanshals 193. een polshorloge (erlst.uk) kwijt. Tus sen Mljnsherenlaan en Dordtselaan miste P. van Dijk, Hekellngenstraat 18b, een rtemportemonnaie met twee gulden. Rampenfonds Voor het Rampenfonds hebben we van N.N. uit Dordrecht en van N.N. uit Rot terdam een bedrag van tien gulden ge kregen. Deze twee tientjes zijn inmid dels al o\ ergemaakt PIETER SPREEUW.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2