Rode Kruis behoeft flinke versterking Hammarskjoeld (Zweden) gaat Lie opvolgen Radio's zonder lampen ALLEREERST NODIG: 100 rampendepots en 15.000 helpers Kolenprijzen deels lager, deels hoger Nu 4 jaar voor Pot en 3 voor Colson Laatste groet aan vorstin V rouw vanmoordop haar man verdacht Wat de watersnood leerde: Met ingang van vandaag: 92.8 millioen Geef Schieveen baan voor vrij vrachtvervoer Aanslag Harjono voor Hof ■XBERICH! Dodental is nu 1783 Doodsoorzaak: verstikking Van Fleet met pensioen Hoofdrol in Shakespeare binnen drie weken Democratisch-socialistisch dagblad Het Vrije Vol k HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Woensdag 1 April 1953 Achtste Jaargang Nummer 2403 UIIG. N.V. DE ARBEIDERSPERS, DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. v. d. VVAERDEN. PRIJS 47 ct. per week, 6.10 per kwartaal. LOSSE NUMMERS 10 ct. - GIRO 28.133. BUREAU JACQ. PERKSTR. 9, ROTTERDAM TEL. 111030 - REDACTIE 28693. 113949, 24412 ADVERTENTIES: 28446 28513 28302 Nederland moet industrialiseren (Van een onzer verslaggevers) DE WATERSNOOD HEEFT GELEERD, dat het appa raat van het Nederlandse Rode Kruis op een aantal punten versterking dient te ondergaan. Woordvoerders van het Rode Kruis hebben op een persconferentie in Den Haag verklaard: Er moeten minstens honderd rampendepots komen. Het aantal helpers en helpsters (geüniformeerd) moet met zeker 3000 tot in totaal 15.000 man worden opgevoerd. Ter instandhouding van de verbindingen is het noodzakelijk beschikking te hebben over mobilofoons. Het Rode Kruis zou voorts moeten beschikken over een klein luchtvaartcorps met o.a. twee hefschroefvliegtuigen. Hier maken we punaises". iiiiiiiiiiiiiniiiM 4ii De directeur van het Rode Kruis, de heer A. van Emden. deelde mede, dat het Rode Kruis door de ramp veel armer is geworden. Weliswaar krijgt het Rode Kruis uit het Ram- (Van onze parlementsredacteur) MET INGANG VAN 1 APRIL zullen voor verschillende kolensoorten de verbruiksprijzen iets dalen, zo heeft minister Zijlstra aan de Eerste Kamer meegedeeld. Dit is een gevolg van de maximumprijs vaststelling door de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Daarentegen zullen voor andere soorten verho gingen optreden. In totaal kan de last van deze wijzigingen in de kolenprijzen voor de industrie op ongeveer 15,9 millioen geschat worden. Voor de huisbrandgebruikers bedraagt deze last slechts 2,5 millioen. Bij de huisbrandkolen gaat slechts de prijs van de eerste kwaliteit anthraciet en superkwaliteit anthra- ciet omhoog met 0.25 a 0.30 per hectoliter Bij de eerste kwaliteit anthraciet gaan de parelnoten echter 0.20 per hl omlaag. Van de overige huisbrand kolen dalen de parelnoten in de groep anbhraciet in kwaliteit 2 met 0.50 per hl, de mijncokes 4 met 0.25 per hl en de bruinkoolbriket ten.met 0.45 per 100 kg. Evenals het vorig jaar zal een stelsel van seizoenprijzen gelden. Dit jaar is ook de anthraciet daarin op genomen. Voor de esskolen en eier- briketten geldt een voorjaarskorting van 0.65 en een zomerkorting van 0.50 per hl op de winterpryzen. Voor cokes en anthraciet bedraagt de voorjaarskorting 0.40 en de zomerkorting 0.20. Industriekolen De prijzen van industriekolen ver tonen voor bepaalde soorten stijgin gen tot 4.50 per ton en daartegen over dalingen tot 10.per ton. Ge middeld stijgt de prijs van industrie- kolen met 2,9 De stijging is voor geen enkele soort hoger dan 7 Minister Zylstra heeft aan. deze mededelingen toegevoegd, dat deze „zeer bescheiden verhoging" z.i. geen ernstige gevolgen voor de industrie zal hebben. Voor de particuliere ver bruikers, aldus de minister, is „de betekenis der prijsverhogingen vrij wel te verwaarlozen. De invoering van zomer prijzen voor de anthraciet Het Nationaal Rampenfonds heeft thans in totaal 92.8 mil lioen gulden ontvangen. Sinds Maandag is er dus 4.9 millioen gulden bijgekomen. Bij dit be drag is begrepen 4.500.000 van de radio-actie „Beurzen open, dijken dicht". Om admi nistratieve redenen kon nog niet de gehele opbrengst wor den overgemaakt. (Van onze parlementsrédactie) Wanneer zal de definitieve be heersvorm van de luchthaven Schip hol tot stand komen? zo vraagt de Eerste Kamer aan de minister van Verkeer en Waterstaat. In het voorlopige verslag wordt voorts gevraagd of het waar is. dat op Ypenburg met het aanleggen van een baan nog steeds niet is begonnen. Welk bezwaar is er dan nog om Rot terdam een vergunning te geven op Schieveen een baan voor vrij vracht vervoer aan te leggen?, zo wordt op gemerkt. vormt hier voldoende tegenwicht." De Eerste Kamer heeft gisteravond het wetsontwerp met betrekking tot de heffing ter egalisatie van kolen prijzen z.h.st. aangenomen. penfonds een bedrag van anderhalf millioen gulden, maar dit bedrag is bestemd als dekking voor de uit gaven van de afdelingen. De voorzitter van het Rode Kruis ir F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen deed naar aanleiding hiervan een beroep op het Nederlandse volk het Rode Kruis de middelen te geven om de gewenste aanschaffingen te doen. Het geld. dat het Rode Kruis uit het buitenland binnenkrijgt, gaat biina geheel naar het Ram penfonds. Meer mensen De leiding van het Rode Kruis is zeer tevreden over het werk van de nog maar kort geleden opgerichte Klaatseliike hulpcolonnes. Men zou et aantal colonnisten echter graag met drie duizend man zien uitgebreid. Deze uitbreiding kost. gezien de noodzakelijkheid var» uniformering (een uniform a 125.—) handenvol geld. Zo is het ook met de rampen depots. Men had een plan voor in totaal honderd van zulke depots. Door gebrek aan geld heeft men tot nu toe minder dan de helft van dit aantal kunnen oprichten. Een rampendepot bevat het nood zakelijke verzorgingsmateriaal, in clusief bedden en geneesmiddelen, voor dertig mensen. De depots zijn over het gehele land verspreid. Zie verder Pag- -m (Van een onzer verslaggevers) HET HAAGS GERECHTSHOF heeft vanmorgen in hoger beroep de plegers van de geruchtmakende aanslag op de Indonesische mili taire attaché overste Harjono veroordeeld tot aanzienlijk hogere straffen dan de rechtbank: Meine Pot kreeg vier jaar en Frans Colson drie jaar. Voor beiden werd het medeplegen van een poging tot afpersing bewezen verklaard. Bovendien vermeldt het vonnis van Pot de mishandeling (met een revolver) van de Indonesiër. Deze uitspraak is min of meer sensationeel: de procureur-generaal by het Haagse Hof, mr D. J. v. Gil- sen, had veertien dagen geleden te gen Meine Pot twee jaar en tegen Frans Colson tien maanden geëist. Hij was het in het geheel niet eens met de Haagse rechtbank, die Pot een jaar had opgelegd en Colson had vrijgesproken. De officier van Jus titie, mr dr Maris, had toen negen jaar geëist. Het Haagse Hof blijkt het nu niet eens te zijn met de rechtbank-vonnis sen, waartegen de officier hoger be roep had aangetekend. Colson zal tegen de uitspraak van het Hof in cassatie komen bij de Ho ge Raad. Verwacht wordt, dat ook Pot in cassatie zal gaan. Het Hof bevestigde verder de vrij sprekende vonnissen voor de LOOIS- voorzitter Van Delden en de LOOIS- leden Arts en Spek, die revolvers hadden geleverd. Zij waren door de rechtbank wel veroordeeld voor over treding van de Vuurwapenwet, doch dit valt buiten de bevoegdheid van 'n gerechtshof. De veroordelingen voor deze overtredingen blijven dus van kracht. COMMENTAAR: Ernst erkend De verbijstering, waarmee het vonnis van de Haagse reohtbank destijds werd ontvangen, is gerecht vaardigd door de uitspraak van het gerechtshof. De thans opgelegde straffen van vier en drie jaar laten geen twijfel bestaan aan de ernst van de feiten. Naar de Nederlandse maatstaf is vier jaar gevangenisstraf een straf, die slechts voor ernstige vergrijpen wordt opgelegd. Het Hof heeft met deze uitspraak de straf van één jaar en de vrij spraak door de rechtbank uitgespro ken, op duidelijke manier ongedaan gemaakt. Het is bovendien aanzien lijk boven de lage eis van de pro cureur-generaal uitgegaan. De bui tenlandse diplomaten ervaren thans ten minste, dat het Hof aanslagen op hun persoon weet te straffen. Dat ervaren de daders ook, De Veiligheidsraad heeft de wereld gisteravond een verras sing bezorgd door zonder tegenstem (en slechts één blanco briefje: van nationalistisch China) een nieuwe secretaris generaal van de Verenigde Naties aan te wijzen. De raad stelde de 47-jarige Zweedse diplomaat Dag Ham marskjoeld voor deze functie candidaat en het is wel zeker, dat de Algemene Vergadering hem tot opvolger van Trygve Lie zal kiezen. Met tien stemmen voor en geen enkele tegen nam de Veiligheidsraad het Franse voorstel aan, nadat hij wekenlang andere candidaten aan de lopende band had verworpen. In New York is men algemeen van oor deel, dat Wisjinski vorige week uit Moskou terugkeerde met instructies om mee te werken aan een spoedige oplossing. Hammarskjoeld is Zweeds minister van Staat, onderminister van Bui tenlandse Zaken en leider van de Zweedse delegatie bij de Verenigde Naties. Hij toonde zich in Stockholm buitengewoon verbaasd over zijn be noeming, die in New York niet voor het einde van de zitting was uitge lekt, al moeten de Grote Vijf het er al voor gisteravond eens over zijn geweest. Bijna Aprilgrap De nieuwe candidaat zei eerst over leg met zijn collega's te zullen plegen eer hij kan besluiten de benoeming te aanvaarden. „Als het bericht een dag later was gekomen, zou ik aan De Grote Vijf hebben overeenstem ming bereikt over de opvolger van Trygve Lie als secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Het is de Zioeed Hammarskjoeld. een Aprilgrap geloofd hebben", zei hy Dinsdagavond. Hammarskjoeld is hoogleraar in de rechtsgeleerdheid cn politieke econo mie te Uppsala geweest en bekleedde daarna verschillende ambtelijke func ties. In de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking heeft hij een grote rol gespeeld. In 1950 werd hij minister van Staat in de socialis tische Zweedse regering. Zuidelijke wind Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Meest matige zuidelijke wind. Iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon Maan April opk. ond. opk. ond. 2 6.14 19.15 23.18 6.38 In de kapel van St. Georges in het Kasteel van Windsor is Dinsdagmid dag het stoffelijk overschot van ko ningin Mary in de grafkelder bij gezet. Vele vorstelijke personen woonden de uitvaartdienst bij, die geleid werd door de Aartsbisschop van Canter bury. Achter de baar stonden (v.l.n.r.) opgesteld de hertogen van Kent en Gloucester, de graaf van Athlone, de hertog van Windsor en Elizabeths gemaal, de hertog van Edinburgh. Links en rechts waren de vrouwe lijke koninklijke gasten in de ban ken opgesteld. Op de rij die op de foto zichtbaar is, staan van links naar rechts koningin Elizabeth II, koningin-moeder Elizabeth, prinses Margaret, de hertogin van Glouces ter, de hertogin van Kent. prinses Alexandra en haar zoon Michael. (Van een speciale verslaggever) Philips Eindhoven heeft, naar wij vernemen, een radio- en versterker- apparatuur gefabriceerd, die geheel zonder electrische radiolampen werkt. Deze apparatuur is de vorige week gedemonstreerd te Delft voor een ge zelschap van technici. Dc kwaliteit van het geluid door het nieuwe appa raat geproduceerd, bleek uitstekend. Philips heeft bij de uitwerking van de „lamploze versterker" gebruik ge maakt van zg. transistors, stukjes metaal, die ongeveer zo groot zijn als een kwartje en die voornanielijk be staan uit germanium. Dit metaal neemt zonder dat het verhit be hoeft te worden, zoals de electronen- buis volkomen de functie van deze buis over. In de Verenigde Staten wordt reeds geruime tijd met transistors geëxpe rimenteerd. Er is reeds een televisie toestel gedemonstreerd, waarin de enige lampde beeldbuis was. Dat ook Philips er in slaagde in ons land dat systeem uit te werken, was tot nu toe niet bekend. Mocht men overgaan tot het ge bruik van transistors op grote schaal, dan zou dit een revolutie kunnen ver oorzaken in de electronische indus trie. Behalve in radio, televisie en ver- sterkerapparatuur zijn transistors ook te gebruiken in tal van andere apparaten en instrumenten, bijv. ge hoorapparaten die hierdoor zeer klein van afmeting zullen kunnen worden en voor de aanleg van onderzeese telefoonkabels, die met transistors veel minder kwetsbaar zullen worden. VOLGENS het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis is sedert de laatste opga ve, die 1751 slachtoffers ver meldde, het aantal slachtoffers van de watersnood gestegen tot 1783. Dit aantal is de laatste vier dagen stabiel gebleven. VAN DEZE 1783 slachtoffers staan er 633 te boek als vermist en waren er 1150 geïdentifi ceerd. Minstens vijftig perso nen zijn begraven die men niet heeft kunnen identificeren. Nog bijna iedere dag worden slacht offers geborgen. DE DRIE GEMEENTEN, die wat het aantal slachtoffers betreft, het zwaarst getroffen zyn, zijn Oude Tonge (ruim 300), Nieuwerkerk (270) en Stavenisse (160). IN DE NACHT van 18 op 19 Maart jl. is in Eindhoven de 51-jarige administrateur W. R. overleden, waarvan, zoals gebruikelijk, de dag daarop op de afdeling Bevolking van de gemeente kennis werd ge geven. Bij een later ingesteld onderzoek bleek, dat de heer R. een ge welddadige dood was gestorven. Als verdacht van moord is hiervoor thans aangehouden de 46-jarige echtgenote van de overledene. POSTDUIVENHOUDERS zullen in de periode van 1 April tot 15 Mei verstandig doen de dieren tot 's mid dags half zes binnen te houden. De landbouw ondervindt in die periode grote schade, doordat duiven de nieuwe uitzaai oppikken. Er zal dan ook op wilde duiven worden gejaagd. Postduiven die zich in deze periode voor het genoemde uur in het veld bevinden, lopen grote kans aan de bestrijdingsmaatregelen ten offer te vailen. \o? In de week na Pasen zul len alle Nederlandse padvinders en ditmaal ook de vrouwelijke collega's weer op pad gaan onder de leus: ,,'n Heitje voor een karweitje". De hoofd kwartieren der padvindersorganisa ties verzoeken om voor de verrichte karweitjes niet meer dan een rede lijke beloning te geven. Het „heitje" moet verdiend worden en niet ge kregen. \(yr Mevrouw v. d. Boon- Groenendijk te Bennekom heeft het leven geschonken aan een gezonde drieling. Twee meisjes, Iris en El vira, die sprekend op elkaar lijken, en een jongen die Willem werd ge noemd. v.o? Mevrouw Sweron-Meo- lenberg uit Weert in Limburg, heeft een tweeling het licht doen zien. Het is de derde maal dat het echtpaar Sweron met de geboorte van een tweeling werd verblijd. Zes jaar ge leden waren het twee meisjes, vier jaar later waren het twee jongens en thans zijn het weer twee meisjes die bij de Swerons wat leven in de brou werij komen brengen. it Reeds direct na het bekend worden van het overlijden van de heer R. werden de politie enige bezwarende omstandigheden bekend. Naar aan leiding hiervan werd contact opge nomen met de officier van Justitie in Den Bosch, die opdracht gaf tot het instellen van een onderzoek en het verrichten van een sectie op het lijk. Na de sectie kwam vast te staan, dat de heer R. ten gevolge van een verstikking om het leven was geko men, een verstikking, die op geweld wees. De recherche heeft hierna naar motieven gezocht, die deze misdaad eventueel zouden kunnen verklaren. Een antwoord vond men echter niet. Een minutieus onderzoek was hier van het gevolg, waarbij het bewijs materiaal zich sterk tegen mevr. R. opstapelde. Inmiddels is mevr. R. als verdacht van moord door de recher che aangehouden. Zij ontkent echter zich hieraan schuldig te hebben ge maakt. Vandaag wordt mevr. R. voor de officier van Justitie in Den Bosch geleid. Generaal Van Fleet, de 61-jarige voormalige bevelhebber van het Amerikaanse Achtste Leger in Korea, is Dinsdag na een militaire carrière van meer dan 37 jaar, gepension- neerd. lm: DE SURREALISTISCHE schilder Salvador Dali organiseert in Barce lona een stierengevecht, waarbij de dode stier niet na afloop door paar den uit de arena wordt gesleept, maar door een helicoptère omhoog wordt getrokken. „Ik beschouw de stier als een half-goddelijk dier", zei Dali. „Het moet niet na zijn dood door paarden worden weggesleept, maar naar.de hemel worden geheven". De heer William Ridler uit Kalama zoo V.S.) vindt er heel wat voor te zeggen honderd en drie jaar oud te worden (hij vierde enkele dagen ge leden zyn verjaardag in goede ge zondheid. „Ik kan vertellen wat ik wil over dingen, die gebeurd zyn toen ik kind was, zonder dat ik bang hoef te zijn, dat iemand me voor leuge naar zet", zei hij. Rosa Proto, een 87-jarige dienstbode te Rome, heeft een wereldrecord gevestigd, waarvoor zij van de Vereniging van Italiaanse Huisvrouwen een gouden medaille krijgt. Zij heeft onafgebro ken 79 jaar voor dezelfde familie ge werkt. (Het is blijkbaar niet bij de werkgevers opgekomen, dat zij op haar 63ste of 65ste jaar wel eens pen sioen had kunnen krijgen. Dan maar geen wereldrecord lang-werken!). (Van een onzer verslaggevers) Nog geen drie weken geleden zat Susan She n tall met haar ouders (ze is pas achttien) in Caprice, een keurig Londens restaurant, te dine ren. Volgende week Dinsdag begint zij in Rome met de opnamen van Arthur Ranks technicolor film Romeo en Juliet, naar Shakespeare's stuk. Drie weken geleden was Susan een Londens meisje, die een cursus volg de in steno en typen, teneinde „bi.i een krant" te kunnen komen, journa liste te worden... Maar i n dat restaurant kwam de gérant naar haai- ouders toe. Hij was goed bevriend met Joseph Janni. een filmproducer van de Rank Organizar tion, en meneer Janni zocht al maan den naar een meisje voor de hoofd rol in zijn nieuwste film, en als de ouders er niets op tegen hadden, wil de hij morgen graag even een telefo nische afspraak met hun dochtei maken voor de eerste tests. De tests verliepen naar genoegen Directeur Castellani was zeer tevre denSusan heeft nog nooit iets mei toneel te maken gehad, alleen op school in Kerstspelen meegedaan En Castellani prefereert onervarer spelers, waarmee hij kan doen wat hij wil. Vandaag was Susan op doorreis naar Italië even uitgestapt in Schip hol. Volgende week, als ze in Rome s, komt haar vader daar ook, om zijn iochtertje gezelschap te houden. Wij vragen haar. wat zij van haar Borneo (Laurence Harvey) vindt. Maar ze heeft hem pas één keer ont moet, dus dat wordt vcor haar nog een verrassing. De film wordt in verschillende delen van Italië opgenomen en dit zal on geveer een half jaar in beslag nemen.'

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1