SMANTÖSa NIEUWE JUBILEUM-PRIJSVRAAG STRIJDLUSTIGE JEUGDPLOEG DOOR DUBIEUZE GOAL UITGESCHAKELD Minister wenst financiële gelijkstelling voor het nijverheidsonderwijs Caissons voorliet rampgebied Prof. Gerretson liet critiek onbeantwoord Weer sensationele vondst bij de Dode Zee Tol van Maartensdijk opgeheven Delft verleent ere-doctoraat aan H. J. van Doorne AI 125 jaar 'n levende krant! ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 1 APRIL 1953 7 Internationale wapenschouw van 17-jarige voetballers Sterke verdediging hield Ierse Coppens volkomen in bédwang (Van onze sportredacteur) Antwerpen, Dinsdagavond yESTIEN naties met Argentinië als vertegenwoordiger van Zuid-Amerika hou den deze week in België een wapenschouw over haar zeventienjarige voetbal lers, de spelers derhalve, die over enkele jaren gereed moeten zijn om hun plaats in de nationale ploeg te kunnen innemen. In dat elk jaar terugkerende toernooi van de FIFA, ditmaal wel zeer sterk bezet, heeft de Nederlandse ploeg op de eerste dag een uitstekend figuu. geslagen. Men vindt die ploeg niet bij de acht winnaars en wellicht nemen de Nederlandse jongens, die nu verder zullen uitko men in het varliezerstoernooi, straks in het eindklassement maar een bescheiden plaats in, doch de eerste indruk van dit inderhaast samengestelde elftal was toch, dat er in ons land heus nog wel jonge spelers met aanleg zijn, die, dis de wil er is om zich verder te ontwikkelen en die wil van boven af wordt gestimuleerd, kunnen uitgroeien tot volwaardige internationals. De elf verloren van de Ieren, maar zij vochten voor de overwinning met inzet van alle krachten. Zij kenden periodes van overwicht, zagen tot tweemaal toe een schot door de paal gekeerd en de kans op de zege was er tot drie minuten voor het einde. Toén ontging de scheidsrechter een scherp geval van buitenspel en de Ierse Coppensde kwajongen op de midvoorplaats, die tot dan toe geen schijn van kans had gekregen, profi teerde daarvan. Echt sneu voo* dat leuke stel vechters, die tezamen alle districten van ons land vertegenwoordigden. IN vergelijking bijvoorbeeld met de Argentijnen, die uniform gekleed gaan, die een maand voor dit uitstap je naar België hebben uitgetrokken en die voor eigen rekening hun intrek heb ben genomen in een der goede hotels, omdat het bescheiden hotelletje, waar alle ploegen zijn ondergebracht, hun niet beviel, leek dat Nederlandse ploeg- je, dat zich overigens koestert in de toewijding van de heren Slingenberg. Van der Veen en Kaufman, op een leu tig stel knapen, dat een dagje uit was. Maar het moge dan waar zijn, dat in het algemeen gesproken de Nederlandse voetballer nu niet bepaald ljjdt aan een meerderwaardigheidscomplex als hij te genover buitenlanders komt te staan, toch was er bij deze knapen geen spoor van ontmoediging of iets van die aard. Zij gingen naar het veld van het Ant werpse Beerschot om er te winnen van de Ieren. Zii namen zich voor onmiddel lijk na het beginsignaal te proberen die Ieren terug te dringen en toen dat in derdaad lukte, kwam er in hun spel iets. dat sprak van een groeiend zelfvertrou wen. Er was er bij die elf Nederlanders niet een, die zich wat technische kwali teiten betreft kon meten met de Ierse reehtsmidden Ryan of de rechtsbinnen Whelan en er ontbrak ook een enfant terrible gelijk die kleine, aalvlugge mid- voor Lowe, maar wat zij aan techniek tekort kwamen, vergoedden zij door een stijgend enthousiasme. En als'wij dat zo stellen, mag daar zeker niet dc gevolg trekking uit worden gemaakt, dat die techniek dus in dat ploegje veel, zo niet alles te wensen liet. Het tegendeel was zelfs waar. Want tegenover die Ierse voorhoede, die dat toch altijd zo drom mels gevaarlijke wapen van de through- pass uitstekend hanteerde, vormde zich een verdediging, die schier onpasseer- baar was. Zwakke uittrappen SPIL Bruys (MOC) profiteerde tegen, over Lowe van zijn lengte en had tenslotte dat kwieke manneke vol komen in bedwang en naast hem zag men van de achterspelers Beekman (Vi tesse) en Kraay (DOS) keer op keer voortreffelijke staaltjes voetbal. Wat daarbij vooral opviel, was het ingrijpen op het juiste ogenblik en het gemak, waarmede zij de bal over grote afstand verplaatsten. En kwam het al eens tot- een Iers schot, dat toonde doelman Schouten (OSV), een speler met een groot reactievermogen, zijn kwaliteiten. Jammer alleen, dat zijn uittrappen zo slecht waren, want daardoor ontstond er enige keren gevaar en daardoor ook kwam indirect het enige doelpunt tot stand. Een sterke verdediging dus, het geen wij in lange tijd niet meer hebben mogen schrijven over een internationale afvaardiging en ook een vaak zeer vlot spelende voorhoede. Handig was rechts buiten Asmussen (DWV) bij het passe ren, van groot gewicht was het doorzet tingsvermogen van midvoor Van Braam (Hillegom), ofschoon hij de bal soms te lang bij zich hield en bij de opbouw van de aanvallen toonde zich linksbinnen Erkens (Sittardia) een in dit milieu on misbare kracht. Goede dingen deed ook herhaaldelijk linksbuiten Bovcnius (Ensch. Boys) en eigenlijk bleven alleen rechtshinnen Blom, (WW) die zich moeilijk beweegt en reehtsmidden Loos (Vitesse) een tikje onder de maat. Als gevolg van dat zwakke spel van Loos moest Blom misschien ook wel te veel werk doen, terwijl het aan de linker zijde juist omgekeerd was. Daar kon linksmidden Kreyermaat (Elinkwijk) zich volkomen aan zrjn taak wijden door de grote steun van Erkens. Maar alles bijeen keek men met ge noegen naar deze ploeg, die in deze sa menstelling nauwelijks tijd heeft gehad om te oefenen. Als de plannen om de leeftijd voor dit toernooi met een jaar te verlengen werkelijkheid worden en deze ploeg het komende jaar een beetje kan trainen, dan kan de KNVB in 1954, ver moedelijk in Zwitserland best voor de dak kofhen! Strafschop gemist DAAR de doelverdedigers het niet 2 bijster druk hadden, valt er van de wedstrijd zelf eigenlijk weinig te vertellen, ofschoon zeker niemand zich zal hebben verveeld. In de eerste helft was Nederland sterker, maar de Ieren kregen een strafschop, die Lowe echter miste door naast te schieten. Na de her vatting was er meer evenwicht en tel kens. als het er op leek, dat de Ieren ~ot een beslissend offensief zouden komen, herstelden de Nederlanders zich. Bove- nius kwam alleen voor doelman Lowry. maar zag zijn schot door de paal gestuit en aan de andere kant redde Loos, toen doelman Schouten door de kopbal van Whelan reeds was gepasseerd. Dat viel dus tegen elkaar weg. Men bereidde zich voor op een verlenging van de strijd, toen andermaal een uittrap van Schou ten mislukte en Whelan de lfal bemach tigde. De kleine Lowe, die al vele malen buitenspel had gestaan, liep ook nu iets te snel om in vrije positie de pass van Whelan te ontvangen en toen de bal werd geplaatst, stond Lowe andermaal juist even buitenspel. Uitlopend trachtte Schouten nog te redden, maar hij hield de voeten niet gesloten en tussen zijn benen door trof de schuiver van Lowe doel. En na dat doelpunt was er nog tijd voor een schot van Loostegen de De verdere uitslagen zijn: SpanjeSaarland 50 (rust 10); EngelandBelgië 20 (na verlenging) (rust 00); ZuidslaviëNoord-Ierland 51 (rust 20); TurkijeFrankrijk 10 (rust 10); HongarijeZwitser land 40 (rust 2—0); LuxemburgOos tenrijk 43 (rust 13); Duitsland Argentinië 32 (rust 22). Minister Cals onthult Motie over onderwijzers- salarissen nimmer ontvangen Minister Cals koestert de hoop, dat het vraagstuk van de ontknikking van de onderwijzerssalarissen dit jaar voor de laatste keer in de Staten-Generaal in bespreking zal zijn geweest. Hij deelt dit mede in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer en voegt daaraan toe, dat hij van de salarismotie, aanvaard in de laatstgehouden algemene vergadering van de Nederlandse Onderwijzersvereni ging, alleen door de publicatie ervan in het Schoolblad kennis heeft kunnen ne men. Het komt hem niet juist voor, vooruitlopende op de besprekingen, zijn standpunt ten opzichte van deze blij kens de tekst wel tot hem gerichte maar in feite nooit door hem ontvangen motie thans kenbaar te maken. De min der gelukkige toon dezer motie, die hem mét ettelijke Kamerleden onaangenaam heeft getroffen, meent hij verder buiten beschouwing te kunnen laten. Minister Cals voorstander verhoging aantal studiebeurzen De verhoging van hét totale bedrag van de studiebeurzen, die op grond van de Hoger-onderwrjswet worden gegeven, met ongeveer 75 pet, zoals in deze be groting is geschied, is te beschouwen als een stap op de weg naar een verruiming van het beurzenstelsel en geenszins te zien als een definitieve maatregel, zo verklaart minister Cals in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. De minister stelt zich voor de indiening van een wetsontwerp te bevorderen, waardoor het maximum bedrag van een beurs, dat thans bij de wet is vastgesteld op ƒ1500, in de toekomst bij algemene maatregel van bestuur kan worden .vast gesteld. De minister is voorshands van oordeel, dat aan een verruiming van het beurzen stelsel boven algehele afschaffing van collegegeld, dat slechts een klein deel van de totale studiekosten uitmaakt, de voorkeur dient te worden gegeven. Pleidooi voor verdere onderwijspacificatie Ook voorbereidend hoger, middelbaar en kleuteronderwijs in het geding Blijkens het voorlopige verslag over de begroting van O., K. en W. hebben verscheidene leden van de Eerste Kamer er op gewezen, dat de financiële gelijk stelling tussen het openbare en bij zondere lager onderwijs naar hun mening in de loop der jaren relatief van minder betekenis is geworden, enerzijds doordat een steeds groeiend nercentage van kinderen na het bezoe ken der lagere school niet meer ter stond het leven Ingaat en anderzijds, doordat door het vervroegen van het tijdstip van overgang van het lager onderwijs naar het niet ln de Lager- Onderwijswet 1920 geregelde voortgezet onderwijs laatstbédoeld onderwijs een deel van de taak van het lager onder wijs heeft overgenomen. Minister Cals blijkt deze opvatting te delen. In zpn memorie van antwoord wijst hij er op, dat deze situatie nog wórdt verscherpt, doordat de leerplicht enige jaren geleden met een jaar is ver lengd en doordat het, als gevolg van de stijging der kosten, aanzienlijk moei lijker is geworden een school zonder subsidie van overheidswege te stichten en in stand te houden. De minister heeft voor dit vraagstuk een open oog zo verklaart hij. Te meer houdt deze aangelegenheid hem bezig, omdat het karakter van het onderwijs aan de nijverheidsscholen zich in de loop der jaren heeft gewijzigd en wel in deze zin. dat niet meer het aanleren van be paalde technieken maar de algemene vorming op de voorgrond is komen te staan. Naar de mening van de minister zouden de aangevoerde bezwaren worden ondervangen, indien de finan ciële gelijkstelling tussen het open baar en het bijzonder lager onderwijs naar het daarboven gelegen voortge- VIER CAISSONS IN AANBOUW aan de Merwehaven te Rotterdam, vier van 73 stuks van zes meter hoogte, elf meter lengte en een breedte van acht meter, die door een aantal firma's gezamenlijk worden gebouwd en later zullen worden gebruikt bij het dichten van gaten in de dijken in het rampgebied. Op de voor grond. reeds gestorte vloeren voor drie caissons; daarachter een bijna gereed gekomen exemplaar. zou worden doorge zet onderwijs trokken. Het zoeken is naar een stelsel van subsidiëring, aldus de minister, waarin het subjectieve inzicht geheel of althans zoveel mogelijk is geëlimineerd. Bij de nadere bestudering van de wetsontwer pen nopens het voorbereidend hoger onderwijs en algemeen middelbaar onderwijs zal de minister zeer bijzondere aandacht aan deze kwestie wijden. De minister achtte het noodzakelijk de mogelijkheid van het totstandbrengen van de financiële gelijkstelling bü het nijverheidsonderwijs in ernstige studie te nemen, hetgeen evenzeer geldt voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, en voor het kleuteronderwijs. Ned. basketbalploeg tegen Luxemburg en Zwitserland (Van onze basketbalmedewerker) De nieuwe Technische Commissie van de Nederlandse Basketbalbond heeffc de samenstelling bekend gemaaki van de Nederlandse ploeg, die op 10 en 11 April a.s. tegen Luxemburg en Zwitserland speelt resp. te Luxemburg en te Lausanne. Van het team, dat op 29 November jl. te Antwerpen de Bel gen bestreed, ontbreken thans Van Llng, Koemans, Kryl en Hllle. (Koe mans is nu zelf lid van dé T.C. en de cadet Hille krijgt geen verlof). Van der Ven en Zandt Scholten debuteren: Cupido en Van der Valk maken hun rentree in deze ploeg. De opstelling is: Van der Broek. Gootjes en Zandt Scholten (A.M.V.J.); Oudorland en Cupido (D.E.D.); Al- berda (Blue Stars): Van der Ven (Thor); Sibeyn en Sibilo (U.S.); Van der Valk (The Arrows). Leider is de heer G. den Boef. Tennisnederlagen aan de Riviera (Van onze tennismedewerker) In het sterk bezette internationale tennistoernooi te Monte Carlo, waaraan inej. F. ten Bosch, mej. Tekelenburg. mej. Mühlemeister en Dehnert als oefe ning voor het komende seizoen onder auspiciën van de K.N.L.T.B. deelnemen, hebben de eerste ronden voor de Neder landers reeds enkele nederlagen ge bracht. Mej. Ten Bosch en Dehnert kwamen door de eerste ronde van het enkelspel heen. Dehnert won van Bazin (Fr.) 63. 75. doch in de tweede ronde stuitte hij reeds op de sterke nummer zes van de Zweedse ranglijst Stockenberg. De Zweed was veel te be heerst ln zijn spel voor de onstuimig doch niet al te vast spelende Dehnert en won 63, 61. Mej. Fanny ten Bosch kon zich in spelen tegen mevr. Monnot, welk in spelen wel nodig was, want de banen zijn, zoals bekend, langzamer dan hier Zij 'won van deze onbekende Franse speelster met 75, 6'2, kwam daarna tegen mevr. Bucaille, nummer zeven van de Franse ranglijst. En deze had een betere controle over de drives en een constanter lengte, waardoor mej. Ten Bosch niet tot haar netaanval kon Minister Zijlstra naar de West en Amerika (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen, zal minister Zjjl stra een oriëntatiebezoek brengen aan Suriname en Curasao, alsmede aan de Verenigde Staten, teneinde zioh op de hoogte te laten stellen van de export mogelijkheden voor de Nederlandse industrie en van de mogelijkheden tot vestiging van Amerikaanse industrieën in Nederland. De datum van zijn ver trek is nog niet definitief vastgesteld, maar zal vermoedelijk tegen het eind van deze maand zijn. Minister Zijlstra zal ongeveer een week of drie weg blijven. De lieer Algra dringt op daden in Indonesische kwesties aan (Van onze parlementaire redacteur) *s-G ravenhage, 1 April VANOCHTEND heeft de Eerste Ka mer het debat over de begroting van Buitenlandse Zaken voortgezet. De heer De Dreu (arb.) meende, dat bet geen zin meer heeft de Unie-verhou- Bijbelfragmenteu enz. ontdekt yOLGENS een pers bericht uit Jeruza lem heeft de directeur van de Oudheidkundige Dienst dr Harding mede gedeeld, dat er weer resten van zeventig twee duizend jaar oude manuscripten zijn ge vonden, die of bijbelge deelten of geschriften met betrekking tot de bijbel inhouden. Deze vondst is enige kilometers ten Noordwesten van de Dode Zee en otigeveer veertig kilometer ten Oosten van Jeruzalem gedaan, dus in hetzelfde gebied waar in 191/ 7 fragmenten van ma nuscripten, o. a. van het boek Jesaja, zijn gevon den. Acht en dertig van de nu gevonden ma nuscripten hebben be trekking op negentien boeken van het Oude Testament; de andere bevatten commentaren en bewerkingen. Bedoëinen, die sedert 191/7 stelselmatig alle grotten in het gebied doorzoeken, hebben de nieuwe ontdekking ge daan. Terstond na het bekend worden er van hebben militairen van het Arabische Legioen de wacht bij de grot be trokken, waarin de ma nuscripten zijn gevon den; de Bedoëinen heb ben een gedeelte van de manuscripten aan de Jordaanse regering ver kocht en hebben nog ongeveer twintig pro cent er van in hun bezit. komen. Zij verloor (46, 62, 16) Mej. Tekelenburg trof het niet: in de eerste ronde verloor zjj reeds van de Zwitserse mevr. WavreCharbonnier, 36, 16. Ook mej. L. ten Bosch ver loor, en wel van mej. Baun (64, 46. 2—6). LEGER DES HEILS OP GOEDE VRIJDAG Generaal Osborn te Amsterdam Vrjjdag zullen generaal A. Osborn. van het Leger des Heils, en zijn echt genote in de grote zaal van Krasna- polsky te Amsterdam drie bijeenkoms ten van het Leger leiden: om tien uur 's morgens, drie uur des namiddags en 8 uur des avonds, alle onder het motto „Dag bij het Kruis" (Goede Vrijdag). De commandant in ons land, de heer E. Thykjaer, en zijn echtgenote zullen met vele andere hoge officieren aan wezig zijn Herv. Kerk bracht bijna 1.7 millioen bijeen voor de ramp De Ned, Herv. Kerk heeft thans aan het Rampenfonds een bedrag overge maakt van 1.594.208.70, zijnde de op brengst van de collecte, dte op 8 Febru- •i in de kerken is gehouden. Rechtstreeks werd door de gemeenten een som van ƒ96.743.91 overgemaakt, zodat in totaal de bijdrage van de Ned. Henv. Kerk aan het Nationaal Rampen- fonds 1.690.952.61 bedraagt. (Van onze correspondent) Er zat iets weemoedigs in het plechtige moment, waarop burgemeester Schuller van Maartensdijk vanmorgen de weg van Utrecht naar Hilversum tol vrij verklaarde door zoals hij het uit drukte „de duurste boom van Neder land" omhoog te duwen. Veel tijd voor een sentimentele terugblik was er ove rigens niet, want de autorijdende ge tuigen zorgden voor een oorverdovend claxonconcert. Zij konden overigens de zon in het water zien schijnen, want de tolgaarders werden getracteerd op siga ren en versnaperingen. Ten bate van het Rampenfonds werden certificaten verkocht, waarop het historische besluit staat vermeld en welke vlot van de hand gingen. Onder de aanwezigen bevond zich ir E. J. M. Boogaerts namens de minister van Verkeer en Waterstaat, alsmede vertegenwoordigers van onder scheidene toeristen- en verkeersorgani- saties. (Ingez. med.-advertentie) VORMING BUITEN SCHOOLVERBAND Dit jaar geen verdere verhoging van rijkssubsidie Het is de minister van O., K. en W., naar hij in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer mededeelt, tot zijn leedwezen niet mogelijk voor 1953 behal ve de reeds voorgestelde aanzienlijke verhoging het bedrag van het rijkssub sidie aan de organen voor de lectuur voorziening nog verder te verhogen. Hij is echter gaarne bereid voor het jaar 1954 een verhoging van het subsidie te overwegen. Regering overweegt Snellere aanvulling tekort aan scholen Watersnood doorkruiste uit werking der plannen Blijkens zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer is minister Cals van oordeel, dat de voor scholenbouw opgestelde urgentielijst niet voldoende is om te voorzien in dc bouw van alle scholen waaraan dringend behoefte be staat. Het bouwvolume, dat thans voor de bouw van scholen beschikbaar is, laat echter niet toe aan deze lijst als nog scholen toe te voegen. Evenmin is het mogelijk daarop een groter aantal kleuterscholen en gymnastieklokalen te plaatsen dan reeds is geschied. De minister betreurt dit ernstig er doet wat hij kan om het volume, beno digd voor scholenbouw, te vergroten. Hij kan hieraan toevoegen, dat de re gering in Januari van dit jaar de vraag in overweging heeft genomen of te de zer zake wellicht een ander, voor de scholenbouw gunstiger, beleid mogelijk is. Deze overweging is echter doorkruist door de watersnood. Pas wanneer de ge volgen van deze ramp voldoende kun nen worden overzien, zal de regering een definitieve beslissing over de mogelijk heid tot verruiming van het bouwvolume voor de scholenbouw kunnen nemen. Geen staatscommissie voor algemeen onderwijsplan Minister Cals verklaart in zijn memt rïe van antwoord aan de Eerste Kamer van mening te zijn, dat het, rekening houdende met de denkbeelden, welke in en naar aanleiding van de nota-Rutten zijn gepubliceerd in het bijzonder aan gaande de algemene middelbare school en haar verhouding enerzijds tot het voorgestelde athenaeum en anderzijds tot het uitgebreid lager onderwijs het niet noodzakelijk is alsnog een staats commissie met de opstelling van een algemeen onderwijsplan te belasten. Helicopters naar Rotterdam In beginsel accoord over landingsterrein (Van onze correspondent) R o tterdam, 1 April De directeur van de Sabena, de heer A. V. J. Vernieuwe, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Rotterdam en ten stadhuize besprekingen gevoerd met he tgemeentebestuur over een ver binding BrusselRotterdam per heli copter. Zoals reeds eerder uit Brussel is bericht heeft de Belgische Maat schappij plannen om het internationaal verkeer me thefschroefvliegtuigen be langrijk uit te breiden. De besprekingen hadden een zeer vlot en aangenaam verloop. Het meentebestuur van Rotterdam heeft van de Belgische voornemens met in stemming kennis genomen. Reeds kon in beginsel overeenstemming worden verkregen over een lndingsgelegenheid in de binnenstad. Het terrein zal in zeer .korte tijd in gereed kunnen worden bracht. In Barnsley in Engeland heeft Labour bij tussentijdse verkiezingen zijn zetel weten te behouden. De stemmenmeerder- heid was echter gedaald. (Van onze correspondent) Delft, 1 April I AE senaat der Technische Hoge school te Delft heeft aan de heer H. J. van Doorne te Deurne, presi dent-directeur van Van Doorne's Automobielfabriek N.V. en van Van Doorne's Aanhangwagenfabriek N.V. te Eindhoven, op grond van zijn uit stekende verdiensten voor de ontwik keling van de Nederlandse nijverheid op het gebied van de bouw van motorvoertuigen en aanverwante constructies in zijn hoedanigheid van constructeur en aannemer, het doctoraat in de technische weten schap honoris causa toegekend. De heer Van Doorne is 1 Januari 1900 te Horst (L.) geboren, is als jongmens als bankwerker in fabrieken en als chauffeur-monteur werkzaam geweest en heeft daarna een klein reparatie bedrijf voor motorrijwielen en fietsen gesticht; omstreeks 1925 werd hjj be drijfsleider van een kleine machinefa briek, die hij van 8 tot 65 man perso neel opwerkte. In 1928 begon hij een eigen bedrijf H. van Doorne's Machine fabriek, tezamen met zijn broer, de heer W. A. V. van Doorne als commercieel leider. Deze fabriek breidde zich zeer snel uit; in 1932 werd haar naam in Van Doorne's Aanhangwagenfabriek D.A.F. gewijzigd. In 1940 had het bedrijf 9000 ir.2 oppervlakte en en zeer goede repu tatie in binnen- en buitenland. In dé jaren 1940-1945 heeft het o.a. prototypen van vjjf- en tientons vrachtauto's ont worpen; in 1950 heeft de minister van Verkeer en Waterstaat de automobiel fabriek geopend. Het totale bebouwde oppervlak is thans circa 60.000 m2. De heer H. J. van Doorne is tevens presi dent-commissaris van de O.-Brabantse Automobielmaatschappij en van de Me taal Comp. N.V. te Eindhoven, commis saris van de Terneuzense Scheepsbouw maatschappij te Terneuzen en directeur van de S.A. Remarque te Antwerpen, verder voorzitter van de R.K. Werk geversvereniging in het bisdom Den Bosch en van de kring Eindhoven der Ned. Herv. Kerk. Beroepen. Zandvoort, D. van Krugten te Soest. Te Harlingen, W. H. den Ouden te Buren. Te Zwijndrecht, H. A. van Slooten te Wier den. Te Vlissingen, C. Jongeboer te Lisse. Aangenomen. Naar Valkenburg (Z.H.), D. Lekkerkerker te Scharnegoutum. Bedankt. Voor Putten, H. Harkema te Zeist. Voor Kampen, F. J. Sinke te Hete- ren. e r e fKerken. Beroepen. Te Mar ken. K. Vegter te Noord-Scharwoude. Chr G e r e f. Kerken. Bedankt. Voor Doesburg. H. U. Westerterp te Lutten de Dedemsvaart. emonstr. Broederschap. Aan bet seminarium is mei. A. Chr. Dorhout Mees te Utrecht tot proponent bevorderd. Aan het einde van de derde dag var ijfde tnetswedstrijd tegen India ha.dWest- Indie 400 gescoord voor het verlies van 3 ■ickets, dank zij centuries van Frank Worrell f171 no) en Everton Weekes (101) Samen brachten ze 197 runs binnen voor het derde wicket. India had in zijn eerste innings 312 ge scoord, zodat de gastheren met nog zever wickets in handen, thans met 88 runs lei ding te handhaven, die nooit tot werke lijkheid is geworden. De verhouding' tot Indonesië zal op de normale basis moe ten worden opgetrokken, zoals deze tus sen democratische staten behoort te be- aan. Prof. Gerretson (c.h.), hierna aan het woord komend, stelde voorop, dat van de oplossing van het vraagstuk van Ver enigd Europa de toekomst van Neder land afhangt. Deze is echter niet te be reiken uitsluitend met bet maken van een Europese grondwet. Het zou een grote illusie zijn te verwachten, dat En geland bereid zou zijn zich bij een con tinentaal Europa aan te sluiten. De ge dachte van een Verenigd Europa met Engeland en zijn Scandinavische adep ten moeten wij 'loslaten. Een klein Euro pa onder Franse leiding is thans de enige oplossing, maar tegelijk zullen voor Engeland alle poorten voor samen werking open moeten blijven. Het ver schil met de tijd van Napoleon is, dat het eenheidsstreven thans gesteund wordt door een der grootste wereld machten: Amerika. Wij zullen, zo betoogde prof. Gerret- soif verder, moeten streven naar een echte en duurzame federatie. Het ont werp voor een Europese grondwet is echter unitair en daar zullen wij ons krachtig tegen moeten verzetten. Het' zou wenselijk zijn, dat de drie Benelux- landen daarin een subfederatie zouden vormen. Vastgesteld zal ook moeten worden, welke souvereine rechten Nederland zich in leder geval wil reserveren. Het zou. zo meende spreker, wenselijk zijn, hiervoor een onafhankelijke commissie te benoemen geen staatscommissie, die in dit opzicht leiding zou kunnen geven aan de openbare mening in Ne derland. Tot slot merkte prof. Gerretson ten aanzien van zijn nota omtrent de ach tergronden van de secessie-kwestie op, dat deze aan haar bedoelingen reeds ge heel had beantwoord. Over de opmerkin gen, door prof. Beaufort (k.v,p.) en prof. Molenaar (v.v.d.) aan zijn adres gemaakt, zei prof. Gerretson tot ieders verbazing echter niets en hij verliet na zijn rede onmiddellijk de vergadering. De heer Algra (a.r.) richtte zich te gen het betoog van de communistische woordvoerder, de heer Geugjes, die, zo merkte spreker op, tot de regering ge sproken had als de procureur-generaal in het proces-Slansky. Komend tot de Unie-aangelegen heden bracht de heer Algra in her innering, dat de ministers thans in hun memorie van antwoord hadden medegedeeld, dat zij na hernieuwde overweging omtrent de zaak van de Blitar en de Talisse opnieuw stappen zouden doen bij de Indonesische regering. Dit nu wijst op een groot gebrek aan besluitvaardigheid der regering, want deze zaak dateert al van 1951. En is de gedachte van het voorleggen van deze aangelegenheid aan het Uniehof nu geheel van de baan Sprekend over de Nederlandse mili taire missie zei de heer Algra, dat deze hulp kennelijk niet meer op prijs wordt gesteld en de goede verhouding blijkbaar niet meer bevordert. Zelfs president Sukarno heeft dat verklaard en daaruit dient men de consequentie te trekken. Met de heer De Dreu was de heer AlgTa het eens, dat ook zonder de Unie nog wel een bijzondere samenwerking met Indonesië mogelijk zou blijken. De heer Brandenburg (comm.) ver dedigde de Sowjet-Unie tegenover de ..aanvallen", welke de heer Algra op dit land zou hebben gedaan. Bij het hoofdstuk ambtenarenzaken bepleitten de heren De Dreu (arb.) en Molenaar (v.v.d.) met nadruk, dat nu. na zeven jaar. eindelijk eens aan de onzekerheid een einde moest worden gemaakt, waarin de oud-Indische amb tenaren ten aanzien van achterstallige betalingen, oorlogsschaderegeling, e.d. nog leven. Hierna werd de vergadering voor enige tijd geschorst. abonnë's kunnen 'óók deelnemen aan de door ons uitgeschreven fnipprtp van het Algemeen Handelsblad Aan het Alg. Handelsblad, N.Z. Voorburgwal 234240, Amsterdam NAAM: STRAATNAAM: WOONPLAATS: wenst zich te abonneren op het ALGEMEEN HANDELSBLAD A 7.50 per kwartaal - a 0.58 per week Handtekening: met 14 dagen gratis levering R.K. Werkgeversvereniging en bestuurs lid van vele sociale organisaties en in stellingen. In een hedenmorgen in de directie kamer van Van Doorne's Automobielfa briek gehouden bijeenkomst, waarin hi; het 25-jarig bestaan ervan werd stilge staan. is een deputatie van de Seinaav der Technische Hogeschool te Delft ver schenen. die b(j monde van de rector- magnïficus, prof. dr O. Bottema, mede deling van het Senaatsbesluit deed! De ere-promotie is op 21 September bepaald. Jn het huis van Sir Laurence en Lady Olivier is ingebroken. Zilver voor een waarde van 2000 gulden, kleding en een Oscar worden vermisL ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. (Vrije Univ.) Doet. rech ten de heren P. W. Hulzinga, J. Th. War- naar en G. A. v. d. Veen. UTRECHT. Doet, ex. veeartsenijkunde de heer G, H. den Daas. Cand. wis- en natuur kunde (J) de héér E. J, Wodman. Id. rechten do heer A. M, Rottier en de dames C. M. H. Kolstee en A. Burger. Doet, Ind. recht de heren H. R. van Hoff, J. H. Cramer. H. van Soest. L. J. de Vries en J. P. J. van Gorkum en mej. R. van Donselaar. De promotie van D. P. Erdbrlnk jl. Maandag Is cum laude geschied. GRONINGEN. Doet. dierkunde mej. H. S. Heikens. De promotie van de heer N. v. d. Wal in de rechten is cum laude geschied. GRONINGEN. Doet. rechten de heer K. Y. de Boer. Cand. econ. de lieer II. H. Faber. Id. wis- en natuurkunde: (A) mej. M. C. A. de Boer. tB) de heer J. Borgman en (F) de heren H. J. Boonstra en \V. II. N. Vriezen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2