Tweede Jubileum-Prijsvraag Organisatie Rode Kruis Korps bleek in de praktijk te voldoen Ned. Roode Kruis sal evenwel over ruimere middelen moeten beschikken Minister Staf acht legerdagen voor de jeugd een dringende noodzaak Viervoudige werking Chefarine „4" De betekenis der Europese integratie Prof. Geiretsou krijgt het hard te verduren ALGEMEEN HANDELSBLAD WELKE ADVERTENTIES TREKKEN HET MEEST UW AANDACHT? het eerste vijftal uit te kiezen EN NU DE PRIJZEN ALGEMEEN HANDELSBLAD A.R.-partij hield conferentie 1 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 1 APRIL 1953 LES VAN DE STORMRAMP: (Van onze Haagse redacteur) T TJTTENANT-KOLONEL E. MEULEMAN, wnd. com- mandant van het Rode Kruis Korps, kon ons gisteren, nu de directe hulpverlening aan de slachtoffers althans voor een belangrijk deel geëindigd is, een over zicht verstrekken over het werk van de organisatie, in welke uiteenzetting hij werd aangevuld door lt.-generaal A. G. J. M. F. v. d. Kroon, kringcommissaris in Noord- Brabant, mevr. E. C. N. van Heelvan Dissel, gewes telijk ondercommandante van het R.K.K. in Zeeland en dr H. v. d. Houwen, voorzitter van de afd. Dordrecht van het Ned. Roode Kruis. Hun conclusie was. dat de oroganisatie van het R.K.K. in de praktijk heeft bewezen te voldoen. Vóór de oorlog kende het Ned. Roode Kruis geheel zelfstandige transportcolonnes, behorende tot de onder scheidene afdelingen van het Rode Kruis. Na de bevrij- Zweden aan de spits bij hulpverlening ding is één landelijk geheel: het Rode Kruis Korps gevormd, waarbij overigens de plaatselijke colonnes een grote mate van zelfstandigheid is gelaten. Deze zelfstandigheid heeft bij de stormramp haar nut bewezen. Immers, vooral in de overstroomde gebieden was het in den beginne uiterst moeilijk of zelfs onmoge lijk contact te krijgen met de commandant in Den Haag. Hun hulp werd trouwens terstond na het bekend worden van de ramp door de plaatselijke autoriteiten inge roepen. Op het vernemen van de ramp zijn bovendien tal van plaatselijke colonnes in de randgebieden, zonder eerst contact op te nemen met het hoofdbestuur in Den Haag, te hulp gesneld. In totaal waren op de rampzalige Zondag 55 kolonnes met ongeveer 2150 helpers en helpsters aan de slag, waarbij er ook enkele waren uit de verder-verwijderde delen van het land. aanwezig, die in reserve worden ge houden en die ter beschikking blijven van de Prov. Opbouworganen in de getroffen gebieden. Men zal een DE commandant van het R.K.K. in Den Haag: kreeg: intussen op 1 Fe bruari en volgende dagen uit tal van andere provincies, die niet direct bij de ramp betrokken waren, aanbiedin gen om hulp te verlenen. Al deze colon nes heeft de commandant, generaal Van Oyen. echter in reserve gehouden, het geen een verstandige maatregel is ge bleken. want nu konden deze reserve eenheden voor ander werk worden in geschakeld. Bovendien dreigde op 1 Fe bruari nog overstroming van grote delen van Zuid-Holland (o.a. het Westland). zodat de colonnes daar en in de om liggende streken in gereedheid moesten worden gehouden. Toen dit niet meer no dig was. konden deze reserve-colonnes en de overige in de lande, zoals gezegd, voor ander werk worden gebruikt, o.a. bij de kleding-inzameling en wat vooral belangrijk was in Zuid-Holland. Utrecht, Noord-Holland en Noord-Brabant bij de hulp aan de evacué's. In totaal zijn dan ook ca 6000 helpers en helpsters van het R.K.K. ingeschakeld geweest en voor een deel nog ingeschakeld bij de hulpverle ning aan de slachtoffers van de storm ramp. Ongeveer de helft van de beschikbare rampendepots (50) in en nabij de ramp gebieden. is volledig voor de hulpverle ning gebruikt. Ook zij hebben groot nut bewezen, maar wel is gebleken, dat de uitrusting van de rampendepots niet vol doende was. Er was te weinig materiaal; met name ontbraken mobilofoons, boten en bij deze ramp is ook gebleken hoe nuttig een luehtvaartkorns, behorende tot het R..K.K. zou zijn. Men had daar voor wel plannen (op papier), maar de geldmiddelen van het Rode Kruis ont breken om een dergelijk luchtvaartcorps naar het Franse, Engelse en Ameri kaanse voorbeeld, op te richten. Ook is behoefte gebleken aan verplegingsarti- kelen. die nu nog in de uitrusting van de rampendepots ontbreken. Indien de calamiteit nog groter zou zijn geweest, zou bovendien gebleken zijn. dat het aantal rampendepots van het Ned. Roode Kruis te gering is. De voorzitter van het hoofdbestuur, baron van Tuyll van Zuylen, verklaarde in dit verband, dat honderd rampendepots nodig zouden zrjn in ons land. Maar zij kunnen niet worden ingericht, omdat het Rode Kruis de daarvoor benodigde geldmiddelen niet heeft. Door het ge bruiken van ca 25 rampendepots bij de stormramp zijn de voorraden daarvan volledig uitgeput. Zij zullen geheel op nieuw moeten worden opgebouwd. De kosten daarvan kan het Ned. Roode Kruis niet dragen, maar de directeur, de heer A. van Ernden. sprak de verwach ting uit, dat het Nat. Rampenfonds de kosten daarvan voor zijn rekening zal willen nemen. In dit verband meende de heer Van Emden er goed aan te doen er op te wijzen, dat de anderhalf millioen. welke het Ned. Roode Kruis tot nu toe van het Rampenfonds heeft ontvangen, niet aan de geldmiddelen van deze organisatie ten goede zijn gekomen, maar slechts de ver goeding vormen voor de enorme kosten, die het Rode Kruis tijdens de hulpver lening heeft gemaakt. Het Ned. Roode Kruis is er zeker niet beter van ge worden. aldus voegde de heer Van Em den er veelbetekenend aan toe. Men be denke bijv. alleen maar eens. dat in een oogwenk een informatiebureau uit de grond moest worden gestampt, waarvan de kosten een bedrag van 50.000 stellig zullen overschrijden. Daarvoor zal het Ned. Roode Kruis geen vergoeding ont vangen, in tegenstelling tot de vergoe ding die men voor het informatiebureau ontving, dat werd ingericht na de be vrijding. maar dat juist kort voor de stormramp was geliquideerd. WAT de buitenlandse hulp betreft, een volledig overzicht over de hulp verlening van het Rode Kruis in andere landen is er nog niet. In de eer ste weken is via de liga in Geneve voor een bedrag van ca 30 millioen aan goederen naar Nederland gezonden. Het testielprojeet. dat via de liga van Rode Kruis-verenigingen ten uitvoer wordt gebracht, kost f millioen. Op stapel staan nog projecten voor pre-fabricated huizen en voor de verschaffing van landbouwwerktuigen. Misschien krijgt het Rode Kruis ook via de liga nog de beschikking over een of twee helicopters. Het textielplan wordt verwezenlijkt met hulp van het Rode Kruis in Zwitserland. Italië, Luxemburg, Zweden. Canada. Frankrijk, Ierland en Denemarken en vermoedelijk ook nog West-Dultsland en IJsland. Zweden heeft een eerste toe zegging gedaan voor de levering van 250 pre-fabribated huizen; misschien komen er nog meer uit dat land. Ook het Rode Kruis in Canada, Denemarken, Noorwegen en Zwitserland heeft plan nen om pre-fabricated huizen naar Ne derland te zenden. Deze huizen zullen over de verschillende getroffen gemeen ten worden verdeeld. In studie is nog aan welke slachtoffers deze huizen zul len worden beschikbaar gesteld. Een probleem is uiteraard de huur. welke daarvoor zal moeten worden gevraagd. Immers deze huizen zijn een geschenk. Daarom wordt overwogen een stichting voor de exploitatie in het leven te roe pen. Wat er met de gelden (huurop brengst) zal gebeuren is eveneens nog in studie. Projecten voor landbouwwerktuigen uit Zweden zrjn reeds geaccepteerd. Met het Rode Kruis in West-Duitsland. Ca nada. Denemarken. Frankrijk en Zwit serland zijn over de levering van landbouwwerktuigen nog besprekingen gaande. De keer Van Emden kon intussen loei verklaren, dat wat de Rode Kruis- hulpverlening betreft, Zweden van alle landen wel aan de spits staat. Per hoofd der bevolking is daar twee kronen ingezameld door het Zweedse Rode Kruis. De les. welke het Ned. Roode Kruis uit deze stormramp heeft getrokken is. dat over veel middelen moet kunnen worden beschikt om calamiteiten als die van 1 Februari het hoofd te kunnen bie den. Bij de aanstaande. Rode Kruis- campagne zal daarop stellig de aandacht worden gevestigd. Zoals bekend, heeft de inzamehnj van gebruikte kleding in de onderschei dene landen het Ned. Roode Kruis voor een ernstig probleem gesteld. Een deel van de enorme stroom heeft men nog kunnen afdammen en die is o.m. naar West-Duitsland (voor de vluchtelingen) gezonden en verder naar Venetië, terwijl vermoedelijk ook een deel naar Turkije zal gaan. voor de slachtoffers van de aardbeving. Het kledingprobleem heeft het hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis doen besluiten op de Mei-vergadering van de liga een resolutie in te dienen, beogende, dat in de toekomst geen gebruikte kle ding naar enig land. dat door een ramp is getroffen, zal worden gezonden dan na aanvraag van de nationale Rode Kruis-organisatie in het getroffen land. Van de voorraad gebruikte kleding, in ons land aanwezig, is 10.000 m3 aan Ned. charitatieve instellingen geschonken. Nog eens 10.000 ton is naar West-Duitsland gegaan. In het pand Vollenhoven in Amsterdam zijn thans nog 40.000 stuks mannen- en vrouwen-bovenkleding (le kwaliteit) Scholieren maken kennis met de K.M.A. (Van onze correspondent) Breda, 1 April. Drie honderd leerlingen van middel bare scholen in Den Haag, Arnhem, Nijmegen en Oud-Beierland hebben gisteren een bezoek gebracht aan de K.M.A. en de Trip van Zoutlandkazeme te Breda. Tijdens een reeks jeugddagen, welke tot doel hebben het Nederlandse volk nader tot het leger te brengen, zullen veertienhonderd scholieren ken nis kunnen nemen van de opleiding van de Nederlandse officieren op het kasteel van Breda. Gouverneur K. Puffius heette de jongelui welkom „op historische grond". „Vroeger", aldus de gouverneur, „was een kazerne voor de burger een gesloten boek, vandaag staan de deuren open". De tactische opleiding op de K.M.A.. en de technische opleiding in de Trip van Zoutlandkazeme kregen daarna de volle aandacht. Een lunch in de eetzaal, een filmvertoning en een vlaggen- parade, vormden de overige onderdelen van het programma. Contact werkt in veel gevallen zeer verhelderend De jeugddagen zijn ingesteld, teneinde verbetering te brengen in het onvol doende aanbod van gegadigden voor de opleidingen tot beroepsofficier en be roepsonderofficier. Er wordt naar gestreefd, de leerlin gen vam een school een legeronderdeel te doen bezoeken in de nabijheid van de plaats, waar de school is gevestigd, xiet kan evenwel voorkomen, dat noodge dwongen een verder afgelegen onderdeel wordt bezocht. Gebleken is, dat de leerlingen het conr tact, dat bij de jeugddagen wordt ge legd, op prijs stellen en dat dit contact in veel gevallen zeer verhelderend werkt. Een bijkomende, maar zeker r/et te verwaarlozen gunstige factor is voorts, dat ook de leerkrachten, die een belangrijke taak hebben bij de opvoeding van de Nederlandse jeugd, ln nauwe aanraking komen met de Land- en Luchtmacht, aldus de minister. De minister acht daarom de kosten van deze jeugddagen volkomen verantwoord en ziet hierin geen gebrek aan zin voor efficiency en zuinigheid, maar wel een dringende noodzaak. Hij ziet dan ook geen aanleiding de bestaande plannen te herzien. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Ruys de Beerenbrouck betref fende over de zgn. jeugd-legerdagen heeft de minister van Oorlog en van Marine, ir C. Staf, mede namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr Cals, geantwoord dat het departement van Oorlog jeugd- legerdagen organiseert met medeweten van het departement van O., K. en W. Deze" jeugddagen worden eveneens bij de Luchtmacht gehouden. De leerlingen van de examenklassen van H.B.S.-en, Gymnasia, M.T.S.-en, radio-instituten, U.L.O.- en ambachts scholen komen voor deelneming aan een jeugddag in aanmerking. Een gemiddeld aantal deelnemers per jaar kan nog niet worden geraamd. Aan deze jeugddagen wordt slechts deelgenomen, indien de hoofden van onderwijsinrichtingen daar op prijs stellen en de schoolbesturen en de ouders toestemming verlenen. Uit het bovenstaande blijkt, dat de pan de jeugddagen verbonden kosten nog niet nauwkeurig kunnen worden begroot. Zij komen voorshands ten laste van de post wervingscampagnes van het ministerie van Oorlog. (Ingez. med.-advertentie) De vier beroemde geneesmiddelen in één table! Chefarine „4" werken beter dan één middel afzonderlijk. Ha een enkel tabletje bij pijn o( griep voelt U zich een ander mens IllMiilM 'n xftje doet wonderen belangrijk deel van deze voorraad nodig hebben voor de bewoners van Schouwen-Duiveland, zodra die naar hun haardsteden zijn teruggekeerd. Verklaring over buitenlands kapitaal in Indonesië De woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken vestigt er de aandacht op, dat de thans door de minis ters van Economische Zaken, van Finan ciën en van Verbindingen opgestelde verklaring over de investering van bui tenlands kapitaal, nog niet aan het kabinet is voorgelegd en derhalve ook nog niet door het kabinet is goedge keurd. BUITENLANDSE ZAKEN IN DE EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) WIE kaatst, moet de bal verwachten. Dit moest gistermiddag ook prof. Gerretson (c.h.) in de Eerste Kamer ondervinden bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken, al kreeg hij die bal dan ook teruggespeeld uit een waarschijnlijk niet verwachte richting. Immers, niet alleen prof. Beaufort (k.v.p.) sloeg terug, maar ook en zelfs nog veel scherper gericht, een der woordvoerders van de V.V.D.-fractie, prof. Molenaar. PROF. Gerretson heeft zich de laatste tijd nogal doen gelden, zowel bij het jongste debat van Overzeese Rijks delen als in een afzonderlijke nota bij het voorlopige verslag over de begroting van Buitenlandse Zaken en in artikelen in het dagblad De Telegraaf. En al deze en dergelijke uitlatingen plegen zich big" deze senator te kenmerken door een wel zeer bijzondere strijdlustigheid. En nu is strijdlustigheid op zichzelf zeker niet af keurenswaardig, maar zij zal zekere ruim getrokken grenzen toch niet mogen overschrijden, wil zij niet gaan lijken op querulantie. Prof. Beaufort noemde de gehele, tegen minister Kernkamp gerichte nota picuwe <|lmsterbamscF>e (Sourant Met het nummer van Vrijdag j.L is onze tweede grote Jubileum-prijsvraag begonnen, die een week zal duren. Indien U nog deel wilt nemen en mededingen naar onderstaande prijzen, dient U bij onze krant van Vrijdag j.l. te beginnen en gedurende die week de adver tenties Uw speciale aandacht te geven om ons tenslotte te antwoorden op de vraag: Wij verzoeken Uw speciale aandacht voor de advertenties, die in de week van 27 Maart tot en met 2 April in het Algemeen Handelsblad zullen worden geplaatst. Wij willen nl. graag weten welke vijf advertenties U in die periode het meest zijn opgevallen. Het gaat niet in de eerste plaats om de mooiste, de grootste of de geestigste advertenties; de wijze van beoordeling laten wij geheel aan U over. Geeft U ons maar op welke advertenties U het meest zijn opgevallen, welke annonces U het best, het aardigst vindt. Om een goed overzicht te krijgen van alle in die week geplaatste advertenties, kunt U natuurlijk elke dag de beste advertenties van die dag uitknippen, maar dan moogt U niet vergeten de uitgeknipte annonces van de datum van plaatsing te voorzien. U kunt ook de kranten van de week van de prijsvraag bewaren om eerst op de avond van 2 April Uw eindkeuze te bepalen en Het gehele gezin van de abonné kan meedoen. Wij herhalen, dat wij geen aanwijzing omtrent de beoordeling geven. Wel leggen wij er de nadruk op, dat kleine advertenties een even goede kans hebben als grote en dat z.g. Ingezonden Mede delingen, d.w.z. annonces op een tekstpagina, natuurlijk ook meedoen. De advertentie die door een inzender nr. 1 wordt geplaatst, krijgt vijf punten, aan nr 2 worden vier punten toegekend, nr 3 drie punten enz. De annonce die het grootste aantal punten in totaal verwerft, wordt nr 1 geplaatst, de daarop volgende in aantal punten nr 2, enz. Diegene, die het op deze wijze verkregen vijftal in dezelfde volgorde weergeeft of het dichtst nabij komt, heeft de eerste prijs en zo vervolgens. Het kan zich voordoen dat twee of meer inzenders de juiste op lossing inzenden. In dat geval worden de geldprijzen gelijkelijk gedeeld en bij de luxe voorwerpen de keus aan de winnaars (essen) overgelaten. Het Algemeen Handelsblad looft uit aan geldprijzen: een Eerste Prijs van f 500. een Tweede Prijs van f 250. 5 Prijzen 10 Prijzen 10 Prijzen van f 100. van f 50. van f 25. Verder worden de navolgende luxe-gebruiksvoorwerpen uitgeloofd, waarvan de eerste drie genoemde artikelen van hogere waarde zijn dan de laagste geldprijzen 5 kostbare geheel geitenlederen sigarettendozen 10 luxueuze schrijfmappen, donker krokodlllenleder 10 moderne plastic sigarendozen, groot formaat 10 fraaie geheel lederen poederdozen (ritssluiting) 20 practische lederen portefeuilles ln diverse kleuren 20 originele lederen kam-étuis, met spiegel, kam, vijl en llpstickhouder 10 portefeulle-portemonnales in nieuwe moderne uitvoering 25 handige naai-étuis, lichtrood plastic, gevuld met schaartje, naalden, naai vlecht, etc. 50 lederen adresboekjes met uitgesneden alphabet 100 solide vulpotloden c In totaal 307 prijzen ter gezamenlijke waarde van pl.m. 6000,en voorts een. aantal aardige troostprijzen. Donderdagavond 2 April wordt een invulbiljet geplaatst, dat men voor de opgave kan bezigen. Alle leden van een gezin kunnen meedoen. Daar het invulformulier natuurlijk slechts door één persoon kan worden gebruikt, verzoeken wij iedere deelnemer uit het zelfde gezin, die ook onafhankelijk wil deelnemen, terwille van de uniformiteit, dit formulier op een stuk papier over te schrijven en in te vullen. Deze test is ook interessant voor de adverteerders, die daardoor een inzicht krijgen in de smaak van het courantenlezend publiek. Inzendingen worden ingewacht tot uiterlijk 13 April a.s. (Voor abonné's in het buiten land uiterlijk 20 April a.s.) EXPLOITATIE van de heer Gerretson „doordrenkt achterdocht en wantrouwen en een grie vend requisitoir". Prof. Molenaar, op zijn beurt, achtte de gehele problematiek van deze nota zeer bedenkelijk en een door elkander halen van zaken betreffende Nieuw-Guinea en die betreffende Suri name. Veel scherper liet de V.V.D.- woordvoerder zich echter nog uit over het artikel van prof. Gerretson in De Telegraaf, getiteld: Bamboozling the Commons, door de schrijver vertaald als: Het parlement verlakken. Prof. Gerretson gewaagde daarin var „bedenkelijke verschijnselen van parle mentair verval". Men heeft, zo zei prof. Molenaar, precies deze zelfde woorden vóór de oorlog in deze Kamer gehoord, maar toen kwamen ze vanmr Van Vessem, van de N.S.B.-fractie. ,,Ik pro testeer degen deze schromelijke over drijving" aldus prof. Molenaar ,,en tegen dat gehele betoog, dat voet geeft aan anti-parlementaire stemmingen". Wat de heer Gerretson doet is spijkers oplaag water zoeken. Prof. Molenaar ging op vele punten niet accoord met het beleid van de regering, maar hij pro testeerde tegen de term verlakken. Het is ook onjuist, dat er geen principiële oppositie zou worden gevoerd, zoals prof. Gerretson in dat artikel had beweerd. De V.V.D. bijvoorbeeld voert wel degelijk oppositie, maar zij doet niet mee aan onrechtvaardige beschuldigingen. Prof. Gerretson had in zijn nota mede gedeeld, dat hij door de wijze, waarop minister Drees hem destijds had beant woord, zich „door de regering gekrenkt (voelde) in zijn achtbaarheid als volks vertegenwoordiger". Welnu, als dat zo is, zo riep prof. Molenaar de heer Gerret son toe, dan moet ge om een ereraad vragen, rRUGKOMEND op prof. Beaufort viel het op, hoezeer het betoog van de woordvoerder van de Eerste Kamer-fractie van de K.V.P. op het stuk van de kwestie der bekende vijf punten van minister Kernkamp betref fende zijn besprekingen met Suriname en de Ned. Antillen afweek van de aanval. welke immers juist K.V.P.-woordvoerder in de Tweede Ka mer, dr De Kort, tegen minister Kern kamp had ondernomen en met nadruk verklaarde prof. Beaufort dat zijn fractie vertrouwen had in de persoon, het ka rakter en het beleid van deze bewinds man. Van de punten ,die meer in het bij zonder op Buitenlandse Zaken betrek king hadden, noemen wij in de eerste plaats dat van de Europese integratie. Mr Wendelaar, de eerste woordvoerder van de V.V.D.-fractie merkte op, dat ten aanzien van de buitenlandse politiek bij voorkeur een eenheidsfront dient te be staan. Welnu, dat eenheidsfront bestaat (wanneer wij de communisten uitzonde ren, die de hele Europese eenwording natuurlijk verwerpen) zeker ten aanzien van deze stelling, dat politieke integratie zonder economische integratie een slag in de lucht is, zoals de heer Wendelaar het uitdrukte. Prof. Anema (a.r.) zei het aldus, dat politieke en economische integratie samen moeten opgroeien. Er is, zo zeide de A.R.-woordvoerder, bij de andere staten op dit punt veel verzet en de strijd zal moeilijk zijn, maar de regering zal hier zeker moeten vol houden. Prof. Anema moest helaas vaststellen, dat de organisatie der Verenigde Naties was afgezakt naar „Het standpunt van een politieke jaarbeurs". Niettemin hield deze oude strijder voor het internatio nale recht zijn hoop op deze organisatie gevestigd. Opheffing, zo riep hij uit, zou immers betekenen, dat men terug zou vallen op de macht als de hoogste maat staf, want hoe onvoldoende deze organi satie nog moge werken, principieel stelt zij zich toch op het standpunt van het récht. De figuur van het ministeriële twee lingschap vomj ook hier uiteraard be- belangstelling. Mr Wendelaar had er weinig bewondering voor, doch anders dan prof. Gerretson was hij bereid de kans te geven „to make the best of it". Prof. Anema stond aanmerkelijk posi tiever tegenover deze figuur er achtte de voordelen (o.a. dat bijna altijd een der twee ministers beschikbaar zal zijn) groter dan de nadelen. Vrouw trachtte haar man te vergiftigen (Van onze correspondent) Kerkrad e, 1 April In Kerkrade heeft een 59-jarige vrouw getracht haar 64-jarige echtgenoot, de taxihouder Th. Henkelman, door middel van arsenicum te vergiftigen. Zij deed Maandagavond van dit vergif een dosis in de koffie, doch toen de man thuis kwam en van de koffie dronk, merkte hij dat deze bitter smaakte. Het ge volg was, dat er een lang twistgesprek ontstond, in de loop waarvan de vrouw zich liet ontvallen, dat zij inderdaad haar man had willen vergiftigen. De taxihou der begaf zich naar een arts, die hem in het ziekenhuis liet opnemen, waar het vergif nog tijdig uit zijn maag kon wor den verwijderd, zodat hij geen nadelige gevolgen ondervond. De vrouw, die een overspannen indruk maakte, heeft giste ren voor de politie een bekentenis af gelegd. Mr Sassen (k.v.p.) ging eveneens uit voerig op de kwestie van de integratie in en stelde het aldus, dat een politieke gemeenschap slechts aanvaardbaar is als die de welomschreven taak heeft, dat de heer Sassen nog eens duidelijk op de voorgrond stelde, dat bij de Europese integratie niet alleen het eigen volks bestaan, maar ook het eigen staatsbe- staan zal worden gehandhaafd, hetgeen voor ons land betekent: met handhaving van de constitutionele monarchie onder het Huis van Oranje. Gezien de vele nota's, die over allerlei onderwerpen ver schijnen, leek het mr Sassen niet kwaad, wanneer de ministers van Buitenlandse Zaken zouden overwegen, ook over het vraagstuk der Europese integratie eens een nota te doen verschijnen. Mr Sassen, maar ook verscheidene andere leden, betuigden hun leedwezen, dat het met de Benelux nog steeds niet naar wens gaat en de heer Sassen be pleitte, mede in dit verband, de spoedige tot standkoming van een parlementair Benelux-orgaan. Ook de heren Reyers (c.h.) Schermer hom (arb.) en Ge'ugjes (comm.) voer den nog het woord èn toen de Eerste Kamer op een voor haar doen zeer laat uur uiteenging, was de sprekerslijst nog niet uitgeput. De ministers zullen dus zeker niet eerder dan hedenmiddag aan het woord komen. UITSPRAAK AANSLAG OP OVERSTE HARJONO Pot tot vier en Colson tot drie jaar veroordeeld Het Haagse gerechtshaf heeft van ochtend uitsprak gedaan inzake de aan slag op de Indonesische militaire attaché luitenant kolonel Harjono. welke aanslag het vorige jaar werd gepleegd. De hoofdverdachten Pot en F. A. Col son werden respectievelijk veroordeeld tot 4 jaar met aftrek en tot 3 jaar met aftrek. De procureur-generaal had tegen Pot twee jaar met aftrek geëist en tegen Colson tien maanden met aftrek. Het hof achtte bewezen dat Pot zich aan mishandeling en poging tot afpersing had schuldig gemaakt. Colson werd ver oordeeld wegens poging tot afpersing. De andere verdachten in deze zaak. namelijk C. A. van Delden. W. J. Spek en L. J. A. Arts, werden, conform de eis, vrijgesproken. Kapitein Broere Officier Oranje Nassau In een bijeenkomst aan boord van de Johan van Oldenbarnevelt heeft jhr S. G. van Weede als vertegenwoordiger van de minister van Verkeer en Wa terstaat gistermiddag medegedeeld, dat de scheidende gezagvoerder, kapitein H. A. Broere, bevorderd is tot Officier in de orde van Oranje-Nassau. De oudste directeur van de Mij Neder land mr D. A. Delprat zei, dat kapitein Broere een legendarische figuur zal worden. Ook de inspecteur van de nau tische dienst, kapitein A. Steen, nam in hartelijke bewoordingen afscheid van de met pensioen gaande gezagvoerder. Kapitein Broere wees;' er m zijn dank woord op, dat een gezagvoerder alleen zijn taak naar behoren kan vervullen als hii weet dat zijn bemanning achter hem staat. Schade door stofstormen valt mee (Van onze correspondent) Kloosterhaar, 1 April De storm, die dezer dagen boven ons land woedde, heeft blijkens voorlopige berichten aan de landbouwbedrijven in het veenkoloniale gebied van N.O.-Over- ijsel niet zoveel schade aangericht als êen jaar of vijf zes geleden het geval was. Hier en daar zijn de sloten dicht- gewaaid en havergewassen, die pas waren ingezaaid, bloot komen te liggen. De eventuele schade kan pas na verloop van tijd worden geconstateerd aan de hand "van de kale plekken, die in de akkers ontstaan. De aardappels zijn over het algemeen niet bloot gewaaid. E beperking van de aardappelteelt heeft geleid tot het verbouwen van groenvóergewassen, waardoor de grond thans meer vezelhumus bevat en een grotere samenhang bezit. Ook de aanleg van kunstweiden, als gevolg van de uit breiding van de veestapel, heeft ertoe bijaedragen dat de verstuiving op het eerste gezicht niet zo'n ernstige om vang heeft aangenomen als enkele jaren geleden. Boerderij uitgebrand bij Winterswijk Gisteravond is brand uitgebroken in de boerderij Bouwers van de landbouwer D. W. T. te Lintum in de buurtschap Miste bij Winterswijk. De brand ont stond in het varkenshuis. IJlings toege schoten buren wisten de 25 varkens en 15 runderen en een paard bijtijds naar buiten te brengen. De vlammen sloegen weldra over op het overige deel van de boerderg, die in een minimum van tijd in lichter laaie stond. Hoewel de Win- terswrjkse brandweer vrij spoedig arri veerde kon zij niets anders doen dan de smeulende resten blussen. Een gedeelte van de inboedel kon worden gered. In" de boerderij was slechts een bescheiden hoeveelheid hooi en stro aanwezig. Do schade wordt door verzekering gedekt. Bevordering werkgelegenheid in het brandpunt Aan het slot van de partijconferentie van de Anti-Revolutionaire Partij heeft de voorzitter dr J. Schouten een aantal conclusies getrokken, die repre sentatief waren voor hetgeen was be handeld. Deze conclusies luidden: lo. De economische en bevolkings positie van ons land en het voortdurend dreigend tekort aan werkgelegenheid vragen de uiterste inspanning van volk en overheid, gericht op de uitbreiding van de werkgelegenheid. 2o. Voor de verwezenlijking van dit doel ls het nodig alle bronnen van wel vaart te activeren, doch in het bijzon der de uitbreiding van de industrie te bevorderen, aangezien deze de meeste mogelijkheden voor verruiming van de werkgelegenheid biedt. 3o. De steun van de overheid zg er ten deze op gericht het bedrijfsleven de gelegenheid tc geven zich onder zo gunstig mogelijke voorwaarden te ont wikkelen, waaronder o.m. moet worden verstaan; het scheppen van een gunstig Industrieel klimaat, voorlichting bij het zoeken van afzetgebied in het buiten land, bevordering van een doelmatig technisch en handelsonderwijs en zorg voor een belastingpolitiek, welke de in vesteringen in bedreven stimuleert. 4o De steun van de overheid kan in bepaalde gevallen ook financiële steun Inhouden. 5o. De spreiding van de Industrie over het gehele land verdient o>n geeste lijk-zedelijke en sociaal-economische redenen te worden toegejuicht. 6o. De inschakeling van de gemeente besturen bij de bevordering van de uit voering van plannen tot uitbreiding van de industrie is wenselijk. Deze besturen kunnen voorts op verschillende wijzen medewerken aan de verbetering van het industriële klimaat. 7o. Ten aanzien van de verruiming van de werkgelegenheid op korte ter mijn moet de aandacht van de gemeen ten zijn gericht ln het algemeen op de uitvoering van openbare werken en in het bijzonder o.a op verbetering van straten, wegen en pleinen, op de sane ring van oude stads- en dorpswijken, op de opruiming van krotwoningen en de voorziening in de woningbouw. De vergadering werd voor een deel door de ministers Zijlstra en Algera bijgewoond.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2