SKETCH is een blijver Adoptie-schenking en schadevergoeding zijn twee verschillende begrippen PRINSES JOSEPHINE NEEMT AFSCHEID VAN BRUSSEL Gevaar voor Schouwense dijk schijnt geweken PETJE AF VOOR SKETCH! NOODGEBIED IN AFWACHTING Bedrijvigheid in tunnelbouwput te Veisen ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 1 APRIL 1953 3 (Van onze militaire medewerker) BIJ twee Koninklijke besluiten is het Wapen der militaire luchtvaart formeel op hetzelfde niveau ge bracht als de andere onderdelen der strijdkrachten, Zee- en Landmacht. Van ll Maart af hebben we naast een Koninklijke Marine en Landmacht een zelfstandige, Koninklijke Luchtmacht. Met de zelfstandigmaking van de Luchtmacht is een stap op de histori sche weg van de ontwikkeling van het luchtwapen gezet, waarop reeds lang in ons land werd gewacht. De Lucht macht heeft voor dit bestaansrecht en deze autonomie" hard moeten vechten, zowel in de oorlog als tijdens de vrede. Geen ander deel der strijdkrachten heeft in zulk een kort tijdsbestek met zoveel offers dat bestaansrecht aangetoond. Geen werd zo koninklijk daarvoor ge waardeerd. Zowel de Militaire Lucht vaart van de Kon. Landmacht als die van het KNIL. dat andere deel van de toenmalige Staatslandmacht, ontvingen de Militaire Willemsorde. Uit deze met de hoogste militaire onderscheidingen begiftigde h u 1 pwapens is thans de zelfstandige Koninklijke Luchtmacht opgebouwd. Al is het dan het jongste lid der weermachtsfamilie, het is uit het beste hout gesneden. Moge de snelle vaart naar de top niet naar het hoofd stijgen en de samenwerking met de oude stam, met de Landmacht schaden! Want al heeft de Luchtmacht in de loop der jaren een zelfstandige taak ge kregen, welke de instelling van een apart luchtwapen rechtvaardigt, daar naast heeft zij de taak behouden, die haar in het leven heeft geroepen, die van steun aan de grondstrijdkrachten. DIT laatste is in andere landen die ons op de weg van de zelfstandig making van de Luchtmacht zijn voorgegaan, wel eens uit het oog ver loren, zodat scherpe tegenstellingen tussen Luchtmacht enerzijds en Zee- en Landmacht anderzijds zijn ontstaan. Deze tegenstelling is bijv. in Amerika hoog opgelopen. Zo weinig vertrouwen heeft men in de samenwerking tussen Lucht- en Zeemacht, dat deze laatste nog duizende vliegtuigen telt in de marineluchtmacht, terwijl zelfs het Korps Mariniers, dat toch zuiver een taak heeft die te land ligt, een eigen luchtwapen heeft. De oorzaak daarvan moet men zoeken in de ontwikkeling van de strategische luchtmacht in Amerika. De taak daarvan in strate gisch verband wordt, mede door de uit vinding van de atoombom, als zó alles overheersend beschouwd, dat daaraan al het andere werd opgeofferd. Dit ging zelfs zover dat, toen de Koreaanse oor log uitbrak, er wel een sterke Strate gische Luchtmacht bestond, uitgerust met de zware B-29 en de zwaarste B-36 bommenwerpers voor het afwerpen var de atoombom over duizenden kilometers afstand, doch dat er nauwelijks meer een tactische luchtmacht aanwezig was tot steun aan de grondstrijdkrachten. Lange tijd moesten de troepen op Korea dan ook gesteund worden door de voor deze taak niet gebouwde en daarvoor ook minder geschikte interceptor-jagers die bedoeld zijn voor locale luchtver dediging. Ook marinevliegtuigen van vliegdekschepen wier taak toch niet in de eerste plaats op het gebied van steunverlening aan de Landmacht ligt, werden ingeschakeld. Onder deze omstandigheden is het begrijpelijk, dat in Amerika, tal van stemmen opgaan, die bij de Landmacht evenals bij de zeemacht een deel van de lucht strijdkrachten tot directe steun willen indelen, derhalve aan de competentie van de zelfstandige Luchtmacht ont trekken. Een weg dus in omgekeerde richting dan wij hier thans bij onze Luchtmacht bewandelen. ZESHONDERD man van het 42ste bataljon Jagers zijn gisteren in Zierik- zee aangekomen en in Noordgouwe ondergebracht. De Schouwense dijk, die tot buitendijk is gepromoveerd nu de enorme watermassa's door het gat van de Schelphoek het eiland binnenstromen, is bij Noordgouwe met een tientallen meters lange dam van zandzakken versterkt. Het grootste gevaar lijkt thans geweken. In de komende dagen zal de dijk nog met een drie honderdduizend zakken zand worden versterkt. Een perszuiger ligt in Brou wershaven gereed om een zanddepot van 10.000 kubieke meter op te spuiten. HULP UIT WEST- DUITSLAND De Dreischorpolder zal binnen enkele eken droog zijn. Elke dag zakt het water 4 cm. Tal van lijken heeft men kunnen bergen. Tegen de binnenkant an de dijken liggen tientallen cadavers. Verwacht wordt, dat aan het einde an deze week een plan zal gereed ko men voor de dichting van het ruim 250 meter brede en 30 meter diepe gat bij de Schelphoek. Aan het herstel der Oude dijk tus sen Brutnisse en Oosterland wordt thans met man en macht gewerkt. De gehele dag hebben gisteren honderden vrijwil ligers tienduizenden zandzakken gevuld. Deze vrijwilligers worden 's nachts af gelost door ruim honderd militairen van commandotroepen- Men wil vóór Pasen met dit herstel zo ver gevorderd zijn dat de telkens terugkerende alarm toestand tot het verleden behoort. Het herstel van de Rampaartse dijk tussen Oosterland en Nieuwerkerk is opgedragen aan drie verschillende maat schappijen, namelijk de Grontmij. de fa. Zanen en Verstoen en de fa. Volker. In verband met de overeenkomst, die de vorige maand in Den Haag Is ge tekend en volgens welke de Westduitse regering steun zal verlenen bij het her stelwerk in het rampgebied met een bedrag van 5 millioen mark, hebben enige Duitse autoriteiten gisteren een bezoek aan Schouwen-Duiveland ge bracht. Eïet waren dr Bidder van hel Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken, dr Heck van Economische Zaken, dr Massar, eveneens van dit ministerie en belast met de uitvoering van deze hulpverlening, en de heer Brandau. die optreedt als zaakgelastigde voor de hulpverlening en hiertoe op het hoofd- T^"U is het gevaar voor een dergelijke 11 gang van zaken bij ons minder groot. Wij kennen geen deel van de Luchtmacht met zulk een belang rijke zelfstandige strategische taak als de strategische luchtmacht in Amerika. Wij zullen dus niet zo gauw in de ver leiding komen om het zelfstandige deel der luchtmachttaak te doen overheersen ten nadele van de niet minder belang rijke taak tot steun van de Landmacht. Doch niettemin bestaat dat gevaar, om dat het in de technische ontwikkeling van het vliegtuig verborgen ligt. De- strijd om het luchtoverwicht, waardoor men de beste waarborgen verkrijgt om aan de eigen grondstrijdkrachten steun te geven en hen van vijandelijke lucht aanvallen te vrijwaren, vraagt steeds snellere vliegtuigen. De bestaande typen overschrijden reeds een grens van 900 kilometer per uur en de nieuwste tvpen welke binnenkort zijn te verwachten doorbreken de geluidsbarrière. Men stelle zich voor hoe een vlieger in zulk een vliegtuig dicht over de grond sche rend, een klein doel in het terrein moet vinden, dat de infanterie ter bestrijding heeft opgegeven en, wanneer hij' het heeft gevonden, dan nog voldoende lang onder vuur kan nemen, zodat de infan terie wederom voorwaarts kan gaan. Vergissingen zijn onvermijdelijk en dan krijgt de infanterie het vuur van de eigen vliegtuigen op haar hoofd. Op Korea heeft dat ook reeds de nodige malen plaats gehad. In deze technische ontwikkelingsgang ligt dus een gevaar voor een verwijdering tussen de "Land macht en de Luchtmacht op het punt der innige samenwerking op het slag veld. Dat gevaar is kleiner wanneer beide delen in één hand zijn. Doch deze coördinatie stond en staat een goede en doelmatige ontwikkelingsgang van de Luchtmacht voor haar gehele taak (zelfstandige EN steunende! in de weg en heeft daarom terecht het veld geruimd voor de zelfstandigheid. De thans zelfstandig gemaakte Lucht macht zal er voor moeten waken niet in de fout van buitenlandse luchtmach ten te vervallen. De beste resultaten zullen worden bereikt, wanneer de Luchtmacht steeds in het oog houdt, dat ook samenwerking met de Land macht tot een van haar belangrijke taken behoort. Subsidies voor kanker bestrijding Het Koningin Wilhelmina-Fonds voor de Kankerbestrijding heeft wederom een tweetal subsidies verstrekt: het sub centrum voor de kankerbestrijding Mid delburg ontvangt een bedrag van 70.000 voor de aankoop van radium en bestralingsapparatuur. Het radio therapeutisch instituut te Rotterdam krijgt ƒ56.000 ten behoeve van de aan koop van een Röntgen-diagnostiek apparaat. Aantal slachtoffers van (Van een onzer verslaggevers) HS grote vraag, die velen en waarlijk niet alleen in de noodgebieden zich stellen, is deze: Hoe :ullen al die geteisterde plaatsen op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden op den duur aan hun trek komen wanneer de kwestie der schadevergoeding eenmaal officieel is geregeld? Het feit, dat de vraag .groot" is, houdt in dat zij door twijfel wordt ge stuwd. Er heerst nl. in brede kring ongerustheid over de manier, waarop het inderdaad moeilijke pro bleem van een zo rechtvaardig mogelijke verdeling watersnood nog gestegen Volgens laatste opgave bijna 1800 Naar het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis mededeelt, is sedert de laatste opgave, die 1751 slacht offers vermeldde, het aantal slacht offers van de watersnood gestegen tot 1783. Dit aantal is de laatste vier dagen stabiel gebleven. Van de^e 1783 slachtoffers staan er 13 te boek als vermist; 1150 zijn ge ïdentificeerd. Ten minste vijftig perso nen zijn begraven, die men niet heeft kunnen identificeren. Nog bijna iedere dag worden slachtoffers geborgen. Als vermist worden beschouwd de personen die de officiële instanties als omgekomen hebben opgegeven, doch wier stoffelijk overschot niet is ge vonden. De drie gemeenten, die, wat het aan tal slachtoffers betreft, het zwaarst zijn getroffen, zijn Oude Tonge (ruim 300), Nieuwerkerk (270) en Stavenisse (160). COMMERCIËLE OMROEP IN DE ANTILLEN Als gevolg van reorganisatie in de Nederlandse Antillen is daar thans naast de bestaande omroep, de Curom, een concessie aan een particulier ver leend. Blijkens mededelingen bestaat hel voornemen met een eigen zender en een eigen studio een dagelijks programma van zestien uren te brengen, De uitzen dingen, zowel voor F.M. als voor ge wone ontvangst op de 400 meter-band, zullen hoofdzakelijk bestaan uit heruit zendingen van Amerikaanse, Engelse en Nederlandse programma's. De kos ten worden bestreden door de uitzending •an advertenties. (lngez. med.-advertentie) Met een hoofd vol van zorg en van zaken, Is mijn man soms heel slecht te genaken. Maar 'n „Tip" het 'm flikt En zijn hart weer verkwikt Alleen „Bootz" doet hem in stemming geraken i'filU'MH kantoor van Rijkswaterstaat is gedeta cheerd. Van de door West-Duitsland toege zegde materialen zijn de laatste weken de eerste zendingen in Nederland aan gekomen. Hieronder zijn 62.000 bossen rijshout (van de toegezegde 300.000 bossen), 21 bussen voor het vervoer van arbeiders, 11 woonwagens, bazalt- blokken (waarvan er 500 wagons zullen komen) en smalspoormateriaal, waar van 30 km rails, 500 kipkarren en 30 locomotieven door de regering in Bonn zijn toegezegd. Verder komen uit Duits land draglines, plat boomvaartuigen, bulldozers, brandweerwagens en een pompschip. (lngez. med.-advertentie) Hoeveel merken er ook komen en hoeveel er ook weer verdwijnen, SKETCH blijft. Want SKETCH is de heerlijke, eerlijke Virginia zoals Nederland graag rookt. SKETCH is de favoriet van honderd duizenden, omdat hij nooit verveelt! 1 0 STUKS: F. 0.40 20 STUKS: 50 STUKS: F. 0.80 F. 2. - der beschikbare gelden zal worden opgelost. Wat zal er bijvoorbeeld gebeuren met het geld, dat steden in het buitenland aan geadopteerde plaatsen hébben ge. zonden? Laat ons hopen, dat deze extra-bedragen, die als extra'szijn bedoeld, niet in mindering wor den gebracht van de uitkering uit het Rampenfonds, want dit zou een grove onbillijkheid zijn en de bete kenis van het adoptie-doel ontkennen. Het geven van geschenken is een andere zaak dan het vergoeden van een geleden schade, ook al komt die vergoeding door vrijwillige bijdragen tot stand. Adoptie is ge grondvest op mensenliefde; schadevergoeding op burgerplicht. Deze twee begrippen mogen niet door elkander worden gehaald. De stelregel „gelijke mon niken gelijke kappen" is niet zo billijk als doorgaans wordt aangenomen. Dat het particuliere initiatief niet voldoende wordt gestimuleerd, bleek ons dezer dagen uit het verhaal van een boer, die een zijner koeien aan een gedupeer de collega wilde schenken doch dit loffelijk voorne men liet varen nadat hem ter ore was gekomen, dat het storten van een bedrag (gelijk aan de waarde van de koe) in het Rampenfonds voordeliger voor hem was omdat hij dan minder belasting zou behoe ven te betalen. En tóch.hoeveel meer zou de ge troffen boer met die koe-van-vlees-en-bloed geholpen zijn geweest! Want hoe die schadevergoeding zal worden geregeld? Niemand weet het nog precies. DIT zijn sombere woorden, maar zij rijmen op de mineurklanken, die gemeentebesturen en gedupeerden in het noo'dgebied van West-Brabani verleden week lieten horen tijdens het bezoek van een vijftal Brabantse Ka merleden van de K.V.P. De katholieke parlementariërs kwa men op hun reis ook in het dorp Nieuvv- Vossemeer. dat speciale aandacht ver dient van wie zich in het vraagstuk der adoptie verdiept. NIeuw-Vossemeer is nl. door een tiental kleine Nederlandse plaatsen en door één Franse stad (St. Etienne) geadopteerd. De Franse stad schonk een bedrag van 500.000 franc? (circa 5000), maar de Nederlandse plaatsen hebben nog geen kans gezien enigerlei hulp van belang te bieden. De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, in Den Haag, heeft reeds verschei dene malen getracht, hulpvaardige ge meenten voor Nieuw-Vossemeer te in teresseren, doch om de een of andere onverklaarbare reden bleef dit dorp met zijn 77 totaal verwoeste en 110 zwaar beschadigde panden) van hulp. waarop het krachtens de adoptie stellig aanspraak mocht maken, verstoken. Al leen Tilburg heeft wel eens wat gehol pen, zonder dat bet Nieuw-Vossemeer officieel heeft ..aangenomen". Merk aardig is in ait verband, dat terstond na de ramp het op Tholen gelegen Oud- Vossemeer door een groep Amerikanen werd geadopteerd en geholpen, ofschoon dit dorp voor grote verliezen bleef ge spaard. Maaraan Oud-Vossemeer is de naam Roosevelt onverbrekelijk verbondenOok Haamstede evenmin door de ramp getroffen werd door Amerika geholpen, op grond van (ver meende) verwantschap met Hempstead op Long Island (eigenlijk naar Heem stede vernoemd). WAARUIT de voordelen van buiten landse adoptie bestaan? Het is niet altijd duidelijk en waarschijn lijk heeft menige geadopteerde plaats nog niet eens contact met zijn onbe kende weldoenster of weldoener opge nomen Wat weet Zierikzee van Hayes (Kansas)? Wat Raamsdonk van Diffe- dange? Wat Haamstede van Kunga.lv? Wat Hekelingen van Villers Semeuse? Wat Den Bommel van de Parijse voor stad Malakoff? Wat Halsteren van het Beierse Kaufbeuren O zeker, er zijn allerlei geldsbedragen geschonken: 10.000 Zweedse kronen van de oude binnenstad van Stockholm voor Zierik zee, 50.000 francs vande Farman-vlieg- tuigfabrieken te Billancourt voor Noordwelle, 70.000 Belgische franken van bioscoopbezoekers te Ixelles voor de gemeente Serooskerke op Schouwen, 100.000 francs van Ermont voor Stad GESTROFFEN PLAATSEN HEBBEN ALL-ROlJND-MANNEN NODIG aan 't Haringvliet. Mooie bedragen, die tot dankbaarheid stemmen, maar men vraagt zich tegelijk af: Wat is er nu eigenlijk met dat geld gebeurd? is he: in de „grote pot" terechtgekomen? of wordt het door de gedupeerde gemeen ten bewaard in de hoop dat het later niet van de schadevergoedingssom zal worden afgetrokken? Men leeft in on zekerheid en voorlopig is St. Philips- land blij met Salisbury (Maryland), Renesse met Bucklin (Kansas), Oude Tonge met Esch en New Canaan (Conn), Eikerzee met Flemalle, Elle- woutsdijk met de 700.000 francs van de Franse electriciteltsmaatschappij van Parijs, het dorp Waarde met de toege zegde hulp van de Compagnie Energie Atommique, Vlissingen met die van de, personeelsvereniging van Renault, Drei- schor met Courbevoie, Rilland-Bath met Gricquebeuf-sur-Seine, Brouwershaven met Bostone, Middelharms met Hoboken (N.J.), Stavenisse met Paterson (N.J.) en Easton (Penn.), Kruiningen met Ot tawa (Kansas). Kerkwerve met Bor deaux en Arnemuiden met heel Tasma- nië, ni plus ni moins. (lngez. med.-advertentie) I zalen geven 1 J cachelaanuwonivangsl! EEN MACHTIGE KRAAN zwaait en zwenkt haar arm hoven de bouw put van de tunnels te V eisen; 43 meter meet de langste arm, waar aan het betonijzer wordt neergelaten. Rechts in de put is de spoorwegtun- nel in aanbouw, links de verkeers- tunnel. Hoe komt het. zal men wellicht vragen, hoe die buitenlandse steden en emeenschappen juist voorkeur sche nen te hebben voor een bepaald Neder lands dorp of stadje? Het antwoord is eenvoudig: van voorkeur was meestal geen sprake, onz eambassadeurs heb ben veelal advies gegeven. Waarschijn lijk heeft Luik nooit van 's-Gravendeel gehoord, St. Servais nooit van Baar land, Meisbroek nooit van Nieuwe Tonge. Men wilde in het buitenland helpen, men wilde dit niet ,;in 't wilde doen en daarom had men namen nodig, plaatsnamen. Bij de binnenlandse adoptie was dit anders. De ene plaats ihad bijzondere voorkeur voor een bepaald getroffen dorp, hetzij doordat een burgemeester daar vroeger was geweest hetzij we gens gemeenschappelijk eoorlogsherin- neringen. De bedoeling van deze adoptie en dit is de kern van dit vraagstuk is niet zozeer het schenken van speciale ;iften als wel het bieden van technische f administratieve hulp. Van de on geveer duizend gemeenten in ons land hebben er tweehonderd besloten, tot adoptie over te gaan. Het potentieel van de getroffen en van de helpende gemeente verhoudt zloh als 1:10 a 15. kleinere plaatsen sloten zich aaneen om gezamenlijk een dorp In het ramp gebied te helpen. Die hulp bestaat uit het tijdelijk afstaan van technisch personeel (zoals Amsterdam gasfitters en straatmakers naar Zierikzee zond), van mensen die de schade moeten vast stellen maar ook van onmisbaar ma teriaal als brandspuiten e.d. Naar men ons meedeelde, heeft Rotterdam, nlet- enstaande bet zelf druk bezig is met de wederopbouw, bijzonder goed ge holpen met het zenden van bouwkundig- personeel. Over het alge-meen heeft het noodgebied echter vooral all-round- mannem nodig en die komen hoofd zakelijk uit kleinere gemeenten, omdat het personeel van de grote steden door gaans te veel gespecialiseerd is; dit geldt in het bijzonder voor administra tief personeel. Alles bij alles genomen kan men de toestand thans samenvatten onder dat ene woordje: afwachting. De komende wet op de schaderegeling wordt met spanning tegemoet "gezien. Dat spanning voor 100% hoopvol is, kan niemand beweren. Twee jaar omdat zij haar man aanbracht (Van een onzer verslaggevers) De bijzondere strafkamer van d rechtbank in Amsterdam heeft een •14-jarige vrouw uit Den Haag die in de 'bezettingstijd haar echtgenoot zou hebben aangegeven met het gevolg, dat hij werd gedeporteerd en in een con centratiekamp om het leven kwam, ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van negentien maanden voorarrest en ontzetting uit de burger rechten voor het leven. De officier had vier jaar geëist. De rechtbank heeft haar verweer verworpen dat zij door haar man zou zijn achtervolgd, en geen onderzoek naar haar geestvermogens nodig ge acht. In haar vonnis nam zij de ernst van het misdrijf verraad met dodelijk gevolg in aanmerking en anderzijds de sedertdien verlopen tijd. HERRINGEN VOELT ZICH VEILIGER De dam voor het beruchte stroomgat in de dijk brj Herkingen is thans zoda nig versterkt, dat er, wanneer zich geen abnormaal hoge waterstanden voordoen, geen gevaar voor doorbraak meer aan wezig is. Aan de versterking heeft men de afgelopen dagen met man en macht gewerkt. Thans zijn 150 arbeiders, die werkzaam zijn bij de Heidemaatschappij, ingeschakeld bij de ophoging van de zo genaamde kade, gelegen rond het gat, tot drie meter boven A,P. Indien deze hoogte is bereikt, acht men het gevaar nog zeer gering. Men is thans zeer waakzaam met het oog op de huidige hoge waterstanden. Voorbereidingen worden getroffen om het tweede gat, na bij Battenoord, voor verdere afbrokke- - te behoeden. Ir zal een houten bekisting worden aangebracht. Dieven met brandkast er vandoor V e n 1 o, 1 April. Tot dusver onbekend gebleven dieven hebben gisternacht een brutale inbraak gepleegd in het kantoor van de N.V. altex Maatschappij aan de Molensingel te Venlo. De indringers hebben de brand kast met inhoud, welke ongeveer ƒ3500 bevatte, meegenomen, Bij de diefstal moeten meer personen betrokken zijn geweest omdat er enkele mannen nodig zijn om het gevaarte te kunnen optillen. Waarschijnlijk is de brandkast verder per auto vervoerd. Een uitgebreid poli- tie-onderzoek wordt ingesteld. H.M. de Koningin terug in Nederland Gistermiddag om tien minuten over halfzes is Koningin Juliana uit Enge land teruggekeerd. Zij landde per vlieg tuig op Soesterberg. PRINSES JOSÉPHINE-CHARLOTTE VAN BELGIË EN PRINS JAN VAN LUXEMBURG (Van onze correspondent.) Brussel, 1 April DRINS Felix van Luxem burg, echtgenoot van de regerende Groot-Hertogin en zijn dochter Elisabeth zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard verwelko men, wanneer dezen op 8 April a.s. op het vliegveld van Finkei bij Luxemburg zullen landen. Bijkans alle genodigden voor het huwe lijk van Prins Jan en Prin ses Josephine-Charlotte van België zullen op 8 April te Luxemburg arriveren en aanzitten aan het grote ga ladiner, dat door Groot- Hertogin Charlotte toordt aangeboden. De Brusselaars zijn zeer ingenomen met de delicate attentie van Prinses José- phine-Charlotte om op 6 April, de tweede Paasdag, afscheid te nemén van de Brusselse bevolking. Alle Aan de vooravond van huwelijk le Luxemburs fanfares en „volksmaat- schappijeti" zullen van de part[j zijn en voor het Pa leis van Brussel defileren. Het wordtdus een gemoe delijk feest, want. ieder weet hoe vrolijk de Brussel se „sjocheteiten" haar oude Brabantse traditie weten op te houden. En een afscheid is het eigenlijk niet, nu de helicopter de afstand tussen Brussel en Luxemburg tot anderhalf uur gaat reduce ren. Een gemoedelijke Brusse laar zeide ons dat „Boude- w\jn van de gelegenheid moet profiteren om tussen al dat schoon vrouwvolk, dat hy te Luxemburg zal ontmoeten, een keuze te doen.Maar zover ons bekend is er van een huwe lijk van de jonge Vorst nog geen sprake. De Prinses heeft talrijke geschenken uit het, gehele land ontvangen, terwijl het Nederlandse Benélux-comi- té doende is om het prinse lijk paar eveneens een ge. schenk te offreren. Want ten slotte is het een Bene- lux-huwéljjk: een Belgische Prinses icordt in de echt verbonden met een Luxem burgse Prins van Nassau en Bourbon-Parma. In het stadhuis van Brussel is een tentoonstelling van foto's van de Prinses geopend, Oostende schonk haar een prachtig koffieservies in verguld zilver, Kongo een kostbaar diadeem van Kon golese diamant, en een ka tholiek dagblad overhandig de de Prinses een bedrag van 500.000 frs. voor de in richting van haar interieur. Het bruidstoilet bestaat uit 150 meter kostbare zijde en rijke Vlaamse kant, waarin duizenden uren vlijtig 'en nauwgezet handwerk van Vlaamse kantwerkstertjes zitten. Er zijn echter in Luxem burg en Brussel lieden die met de handen in het. haar zitten. Het zijn de verkeers. technici. Men voorziet na melijk dat de grote weg door de Ardennen op een bepaald moment zo vol auto's zal zitten, dat een deel va» de toeschouwers nooit de Groothertogelijke hoofdstad zal kunnen berei ken!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1