NIEUWE APELDOORNSE COURANT Plaats voor nog dertig duizend man in de bedrijven -'-Ir China stelt compromis voor in Korea In vijf jaar moet voor negen milliard ivorden geïnvesteerd 87.9 millioen Koninklijk paar naar Luxemburg Christie gevat. Dijken hielden het ondanks de harde wind Helders Dagblad Dinsdag 31 Maar* 1953 50e jaargang No. 16333 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels f 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V.-Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 Vierde industrialisatie-nota DEN HAAG. Met voldoening wordt in de vierde industrialisatienota welke de minister van Economische Zaken prof. dr J. Zijlstra aan de Tweede Kamer heeft overhandigd, geconstateerd, dat in de afgelopen 4 /z jaar de industrialisatie van Nederland belangrijke vorderingen heeft gemaakt. In de genoemde periode werd ruim' f 5Vz milliard, gerekend volgens de prijzen van 1948, door de Nederlandse industrie geïnvesteerd in gebouwen, machines en dergelijke kapitaalgoederen. Op basis van de thans geldende aanzienlijk hogere prijzen van deze productiemiddelen is de waarde van deze investering op ruim f 7 milliard te stellen. Dit investeringsvolume heeft het mogelijk gemaakt, dat de werk gelegenheid in de industrie belangrijk werd vergroot. Van medio 1948 tot einde 1952 steeg het aantal tewerkgestelde personen volgens globale berekening met 35.000. Aangenomen mag worden, dat de thans beschik bare apparatuur nog wel de plaatsing van circa 30.000 arbeidskrachten maer toelaat. Nog in dit zittingsjaar wetsontwerp Garantiefonds Deze krachtige industriële ontwik keling, waarmede een aanzienlijke stijging van de arbeidsproductiviteit die het vooroorlogse peil bereikte gepaard ging, leidde er toe dat de productie-index van de Nederlandse industrie aan het eind van 1952 134 be droeg t.o.v. 1948. Voor een groot deel van de productievergroting werd afzet in het buitenland gevonden. Het vo lume van de industriële uitvoer steeg in 1952 tot circa 280V» van het in 1948 bereikte peil. In de nota zijn ramingen opgenomen betreffende de omvang van de indu strialisatie, die voor de eerstvolgende 5 jaar, nl. voor het tijdvak 1952 tot 1958, noodzakelijk geacht moet worden. Uitgaande van een natuurlijke aanwas van het aantal beroepsbeoefenaren ter grootte van 240.000 personen moet nadat rekening is gehouden met de te verwachten emigratie en met hetgeen buiten de industrie kan worden ge plaatst aangenomen worden, dat voor bijna een derde deel van deze aanwas, namelijk voor 75.000 personen, nieuwe investeringen in de industrie plaats zullen moeten vinden. Hierbij moeten nog worden geleld de om vangrijke investeringen, die nodig zul len zijn om bij de zeker te verwachten verdere stijging van de arbeidsproduc tiviteit de werkgelegenheid voor de thans reeds aanwezige personeelsbezet ting van de nijverheid te kunnen handhaven. Voegt men hier nog by hetgeen ter vervanging en modernisering van het bestaande apparaat moet worden ge daan. dan zal naar schatting in de ko mende vyf jaar vermoedelijk een in vestering in industriële gebouwen en apparatuur in de orde van grootte van t' 9 milliard nodig zün (gerekend tegen (lc prijzen van medio 1952). Zware taak. Het is duidelijk dat hel gemiddeld over 5 jaar handhaven van de inves teringsactiviteit op het peil van 1951 een zware taak voor ons land bete kent. Dit betekent gemiddeld f 1800 mil- lioen per jaar, hetgeen gelijk is aan het investeringsvolume van het jaar 1951, waarin de na-oorlogse industriële investeringsactiviteit tot dusverre haar hoogtepunt bereikte. Sinds begin 1952 valt evenwel een verflauwing van de investeringsactiviteit waar te nemen. In dat jaar is circa f 185 millioen min der geïnvesteerd dan in 1951, terwijl uit de plannen valt af te leiden, dat het totale investeringsbedrag van de industrie in 1953 zal teruglopen tot f 1400 millioen. Een dergelijke teruggang verzwaart de taak in latere jaren en maakt de realiseerbaarheid van deze taak onze kerder. Daarom is ernstige overwe ging van het te volgen industrialisatie beleid nodig, ten einde de ongunstige ontwikkeling zoveel mogelijk te stop pen en de investeringsactiviteit op een bevredigend peil te brengen. Minister Zijlstra geeft verder in de nota een uiteenzetting van het beleid dat in de komende jaren ten aanzien van de industrialisatie zal moeten worden gevoerd. Dit beleid heeft o.m. betrekking op de financiering van de industriële in vesteringen. Het lijkt aannemelijk, dat een zekere schaarste aan risicodragend kapitaal ten behoeve, van deze finan ciering zich ook in de naaste toe komst zal voordoen. In dit verband deelt de minister mede, dat de studies, die op initiatief van zijn ambtsvoorganger, prof. Van den Brink, zijn verricht, geleid heb ben lot de opstelling van een wets ontwerp, dat de stichting van een ga rantiefonds van f 100 millioen beoogt. Dit bedrag zal zoals minister v. d. Brink indertij I reeds aan de Tweede Kamer meedeelde verkregen wor den uit de gelden van de zg. tegen waarderekening. De bedoeling is dat dit garantiefonds bestaande of nieuw op te richten financieringsmaatschap pijen in de gelegenheid zal stellen ri sicomijdende middelen op de kapitaal markt op te nemen en deze middelen risicodragend in industriële onderne mingen uit te zetten. Dit wordt voor de betrokken spaarders aanvaardbaar gemaakt door garanties ten laste van het fonds. (Vervolg pagina één Derde Blad). DOORMNVESTERINGtTEiSCHEPPEN WERKGELEGENHEIO. Werkgelegen heid buiten de r-VTTS /|180 oool itimó.ooot -i4----- [Emigratie) DEN HAAG. Voor het Nationaal Rampenfonds is tot nu toe 87,9 millioen gulden bijeengebracht. Om administra- tief-tcchnische redenen is de opbrengst van dc radio-actie Beurzen open, Dijken dicht, hierbij nog niet inbegrepen. Za terdag was de stand van het rampen fonds 87.4 millioen. Troepen op weg naar Nairobi NAIROBI. Te Nairobi heeft Maan dag een regeringswoordvoerder mee gedeeld, dat twee leden van de Mau- Mau-groep, welke vorige week een overval op een politiepost te Naivasja liceft gepleegd, zyn aangehouden en een derde is gewond. Meer dan 50 van dc 173 gevangen, die by de overval uit hun cellen waren vrygclaten, bevin den zich weer in hechtenis De eerste militairen van de 1200 man tellende Britse afdeling, die als ver sterking naar Kenia wordt gezonden, zijn Maandagochtend per vliegtuig uit Zuid-Engeland naar Nairobi vertrok ken. De nieuwe versterkingen zullen de sterkte der Britse troepen in Kenia op 5500 man brengen. Een legerpatrouille heeft negen leden van de Mau Mau doodgeschoten ten Noorden van Nairobi. Allen hadden deelgenomen aan de jongste massa moord. HET HERSTEL IN HET VERDRONKEN GEBIED. Zuidland, ten Zuiden van Rotter dam op 1 Februari 1953: vluchtende mensen in roeiboten. Foto onder: Dezelfde plaats, doch nu twee maanden later genomen. "C.en van de belangrijkste on- J-'derdelen van de vierde in dustrialisatie-nota is het scheppen van nieuwe werkgelegenheid in de industrie. Men komt hierin tot de conclusie dat tot 1957 gerekend kan worden op een natuurlijke aanwas van beroepsbevolking met 240.000 personen. Na aftrek van het emi grantenkwantum en toevoeging van de nog te plaatsen werklozen en de in de agrarische bedrijven vrij komende werkkrachten tengevolge van de voortgaande mechanisatie, blijkt dat er 180.000 mensen em plooi moeten vinden. 75.000 van hen zullen buiten de industriële sector moeten worden geplaatst, zo dat de industrie 105.000 mensen zal moeten opnemen. De noodzakelijke stijging van de arbeidsproductivi teit vereist volgens de berekening nog eens 100.000 mensen, zodat in totaal in de Nederlandse industrie in de komende vijf jaar 205.000 mensen meer te werk gesteld moe ten worden. De bestaande opne mingsmogelijkheid is 30.000 men sen, zodat door de nieuwe investe ringen 175.000 mensen meer aan het werk moeten komen. Staking in België beëindigd ANTWERPEN. De zes duizend scheepsherstellers in Antwerpen, die acht dagen geleden in staken zijn ge gaan hebben gistermorgen het werk hervat. SOESTDIJK. Op 8 April zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard zich per vliegtuig naar Luxemburg begeven, om op 9 April het hmvelyk tussen Prinses Josephine Charlotte van België en Prins Jean van Luxem burg by te wonen. Het koninklijk paar zal daarby ver gezeld worden door jkvr. C. E. B. Röell en mr G. C. D. baron van Har- dcnbroeck, opperceremonïemcester en grootmeester. Op de avond van de 8ste April zul len Koningin en Prins in Luxemburg aanzitten aan een diner. Op 9. April zullen zij aanwezig zijn bij het huwe lijk en het daarop volgend défilé. Diezelfde dag keren zij per vliegtuig naarNederland terug. Reportages. Van de huwelijksinzegening zal Don derdagmorgen in N.C.R.V.- en K.R.O.- programma een directe reportage wor den gegeven, als gezamenlijk pro- pramma der Nederlandse omroepver enigingen. Herman Felderhof en Paul dc Waart zullen de reportages verzor gen. Koningin in Londen aangekomen DEN HAAG. Hare Majesteit de Koningin is gisteren om 19.45 uur En gelse tijd op Northolt geland. Zij is daar vandaan per auto naar Windsor Castle vertrokken. De Koningin werd begroet door de hertog van Edinburgh, de echtgenoot van Koningin Elizabeth. Koningin Eli zabeth verblijft ook op Windsor Castle. Voorts hebben op Windsor Castle o.m. hun intrek genomen Koning Bou- dewijn van België, Koningin Frederika van Griekenland, Kroonprins Olaf van Noorwegen.en de Hertog en Hertogin van Brunswijk. LONDEN. Dc politie heeft van morgen de 55-jarige kantoorbediende John Reginald Christie, dc voorma lige bewoner van het huis in de Lon- dense wyk Notting Hill, waar vorige weck dc stoffelijke resten van ten minste zes vrouwen ztyn gevonden, aangehouden. Incident in de Suez- kanaalzone SUEZ. In dc Suez-kanaalzonc zyn dc bestuurder van een Egyptische vrachtauto en zyn begeleider door een Britse patrouille gedood. Volgens de eerste berichten uit Britse bron, zou de chauffeur geweigerd hebben, ge hoor te geven aan een bevel tot stop pen. Krijgsgevangen zullen zeil mogen beslissen naar welk land zij willen LONDEN. Premier Tsjoe En Laï van communistisch China heeft gisteravond een compromisvoorstel gedaan ter regeling van de krijgsgevangenenkwestie, het voornaamste struikelblok op de weg naar een bestand in Korea. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verzocht de Chinezen daarop concrete voorstellen in te dienen te Panraoendjon, de plaats van de bestandsbesprekingen in Korea. Tsjoe-En-Lai stelde voor alle krijgsgevangenen, die willen repatriëren, naar hun land van herkomst terug te zenden en de anderen ter beschikking te stellen van een neutrale staat, teneinde een juiste oplossing van dc kwestie van repatriëring van deze gevangenen te verzekeren. Dit voorstel werd gedaan twee da gen nadat de communisten voorstellen der verbondenen, dat zieke en gewon de gevangenen dienden te worden uit gewisseld. hadden aanvaard. De com munisten stelden toen tevens hervat ting der bestandsbesprekingen voor. Leden der geallieerde onderhande lingsdelegatie zijn in Tokio bijeenge komen, ten einde de thans ontstane positie te bespreken en te beslissen wat nu onverwijld moet worden ge daan. Op het hoofdkwartier van generaal Mark Clark wilde men nog niet direct een officieel commentaar geven. Wel is bekend, dat men vandaag in Pan- mundjon een ontmoeting zal hebben Door de leiding van het internatio nale Rode Kruis is le Genève ver klaard, dat deze organisatie gereed is de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen in Korea te verge makkelijken, indien beide partijen haar zouden vragen hierin te bemid delen. Uit Londen wordt gemeld, dat eer. woordvoerder van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken Maandag avond Tsjoe en Lai's voorstel op her eerste gezicht een bemoedigende ont wikkeling heeft genoemd. Hij voegde Hulpploegen gehele nacht in touw HERRINGEN. Hoewel op verschil lende plaatsen op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden het zeewater ten gevolge van de harde wind over de provisorisch herstelde djjkcn sloeg, is van een kritieke toestand geen sprake geweest. Men werkt overal met man en macht om de gedichte gaten tegen het water te beschermen. Het be ruchte stroomgat bij Herkingen dat kortgeleden werd gedicht, heeft het ook gehouden. Men is thans nog bezig met bulldozers het zand op hogere dykgedeelten te verschuiven naar de gevaarlijke plaats. In dc nacht heeft men met hulpploegen doorgewerkt. Op verschillende plaatsen hebben dyk- wachten hun posten betrokken. In de Battenoórdsepolder is geen wa ter gevloeid, wel sloeg het water af en toe over de dijk heen. Bij Ouddorp en Stellendam was de situatie in de afgelopen nacht een ogenblik kritiek. Met inspanning van alle krachtèn is men er evenwel in geslaagd de herstel de gaten te versterken. In de Bokke- polder vloeide geen nieuw water. In de Klingelandpolder bij Herkingen is slechts weinig water gevloeid. Gisteren is ook de toestand bij Sta- venisse zeer kritiek geweest. Het wa ter spoelde reeds over de dunne rij zandzakken die op het ogenblik de dijk vormt. hieraan toe: Wij hopen, dat het een opbouwend voorstel zal blijken. Uit New-York wordt gemeld, dat de eerste reactie onder de afgevaardig den der verschillende landen bij de Verenigde Naties omtrent het Chi nees-communistische voorstel ter re geling van het Koreaanse krijgsgevan- genenvraagstuk was: uiterst bemoedi gend. Men hoopt thans allerwege, dat een middel zal worden gevonden om de impasse te doorbreken, welke tot nu toe het sluiten van een wapenstil stand heeft belemmerd. Twee vragen. De twee voornaamste vragen, die de afgevaardigden zich stelden, waren: 1. Aan welk land dacht Tsjoe en-Lai, toen hij sprak over de neu trale staat, waarheen de krijgsgevan genen zouden moeten worden ge bracht, die niet naar hun landen van herkomst terug gezonden willen worden? 2. Zou het aan deze neutrale staat worden overgelaten een juiste oplos sing voor dit vraagstuk te vinden? De man, die mogelijk antwoord haa kunnen geven op alle vragen der af gevaardigden, nl. Andrei Wysjinsky. de voormalige Russische minister van Buitenlandse Zaken en thans perma nent vertegenwoordiger der Sovjet unie bij de Verenigde Naties, heeft de bijeenkomst van de algemene verga dering niet bijgewoond. Het water was door de opstuwing van de wind hoger dan normaal. 1-Iet kon nog maar juist gekeerd worden. Ook uit andere delen van het ramp gebied kwamen soortgelijke berichten. Nergens is echter een doorbraak van betekenis gemeld. Alle hens op de dyk. Het gevaar voor het gedichte stroom gat in de Battenoordsedijk bij Herkin gen is voorbij. Zondagmorgen werden door de burgemeester vrijwilligers op geroepen om de gevaarlijke plaats te versterken. Een aantal zandzakken, dat als versterking diende, was reeds weg geslagen. Men heeft met man en macht aan de versteviging ge\yerkt. Tot zelfs de jongens en meisjes bo ven de veertien jaar toe, hebben aan de versterking medegewerkt. Dezer dagen wordt in Herkingen een zandzuiger, verwacht die zand zal spui ten in het provisorisch gedichte stroomgat. Hoewel de toestand van de Schouw- se dijk.de afgelopen nacht,, zeer „pre cair" is geweest, heeft de dijk het ge houden en de polder Noordgouwe is droog gebleven. Het weer in Europa Weerrapporten van hedenmorgen 7 u. Weer Wind Temp. en neersl. (mm) Helsinki sneeuw ono 4 0 5 Oslo sneeuw n 6 -3 3 Stockh. sneeuw nno 5 -1 1 Kopenh. zw. bew. wzw 9 4 6 Londen onbew. w 4 4 3 Amsterd. zw. bew. wzw 10 6 2 Brussel zw. bew. zw 8 5 2 Parijs licht bew. zw 4 3 1 Bordeaux regen w 1 12 0.1 Nice licht bew. nnw 2 6 9 Warschau zw. bew. wzw 4 14 0 Berlijn zw. bew. wzw 8 7 0.2 Frankfort zw, bew. wzw 7 6 1 München zw. bew. w 10 13 0 Zürich regen w 8 12 0.1 Wenen geh. bew. nw 4 6 0 Verwachting Tot Woensdag avond: WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Overwegend ma tige wind tussen West en Zuid- West. Weinig verandering in tem peratuur. 1 APRIL. Zon op 6.16, onder 19.13. Maan op 22.03, onder 6.20.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1