ZORG OVER TOENEMENDE WERKLOOSHEID Noodklok luidde Bouw dertig woningen in het nieuwe dorp Sclieerwolde Het conflict bij de Ommelanden „Westen gedwongen tot bezinning" Prof. Waterink half jaar naar Amerika Familieberichten Bouw beursgebouw begonnen Plan voor tweede Geref. kerk op Urk Prov. Bondsdag te Nijver dal op tweede Paasdag CHR. STICHTING VOOR SCHOOL- EN BEROEPSKEUZE OPGERICHT 2 TROUW DINSDAG 31 MAART 1953 Congres P.v.cl.A. in Den Haag Het Tierde congres van de P.v.d.A. heeft een gedeeltelijk nieuw bestuur gekozen. Voorzitter blijft de heer J. J. Vorrink, secretaris-penningmeester de heer E. F. Albrecht en secretaresse mej. R. de Bruyn Ouboter. In een resolutie over de sociaal-eco nomische politiek stelde het congres met voldoening vast, dat zowel de uit roer als de deviezenpositie in 1952 een bijzondere verbetering hebben ver toond. Het constateerde anderzijds met grote bezorgdheid, dat de ontwikkeling van de werkgelegenheid in 1952 ongun stig is geweest en dat de werkloosheid zich op een dreigend hoog niveau is bliiven bewegen. Het congres sprak als zijn oordeel uit, dat een eenzijdig program van belas tingverlaging voor het bedrijfsleven niet aan de economische ontwikkeling van het land ten goede zal komen, en sociaal de verhoudingen in levenspeil tussen de verschillende bevolkings groepen zou verstoren. Watersnood Ter bestrijding van de kosten van dr watersnood achtte het congres een pro gram noodzakelijk, waarvan naast an dere middelen, zowel een lenlngspoli- tiek als een verkleining van het be drag, dat oorspronkeliik ter belasting verlichting zou worden aangewend, deel uitmaken. Een huurverhoging, uitgaande boven het peil. waarbij voor de voor 1940 bouwde woningen de hogere lasten van onderhoud e.d. worden opgevangen dient gepaard te gaan met een afdracht van dit meerdere aan de overheid, voor het vormen van een fonds, waaruit toe slagen op nieuw te bouwen woningen kunnen worden bekostigd. Gewaarborgd dient te worden, dat de huurverhoging mede bestemd wordt voor onderhoud van de woningen. Het congres van de Partij van de Ar beid is van oordeel, dat het sociale be leid zich ten doel moet stellen: Handhaving van de geleide loonpoli tiek. Geleidelijke afschaffing van de ge meenteclassificatie, voor zover deze niet berust op werkelijke verschillen in kosten van levensonderhoud. Invoering van een definitieve ouder domsvoorziening. bestaande uit een bo dempensioen. dat verband houdt met de kosten van levensonderhoud en een aanvullend verplicht bedrijfspensioen terwijl 'n afwachting van deze defini tieve voorziening de vereveningshef fing dient te worden gehandhaafd. Verhoging van het bedrag, dat vrij Is van aftrek bij de berekening van de uitkeringen voor de Noodwet-Drees tot f200 per jaar, herziening van de In validiteitswet en wettelijke regeling van het ziekenfondswezen, waarbij ge lijke rechten voor alle verzekerden be neden een bij de wet vast te stellen in komensgrens worden gewaarborgd er waarbij ook dekking van grote risico'? voor verzekerden met hogere inkomen? Korea-vrijwilligers terug Met het K.L.M. vliegtuig uit Tokio zijn 21 Korea-vrijwilligers in Neder land teruggekeerd. De le luitenant F J. F. M. Weijn Banningh uit Groenlo arriveerde op Schiphol met, 18 man van zijn detachement en bovendien zetten nog de t.wee gebroeders De Ronde uit Baarlo voet op Nederlandse bodem. De laatste twee keerden terug in verband met familie-omstandig heden. Na hun aankomst verzamelden zij zich in een lokaal van de Koninklijke Marechaussee, waar de majoor S, da Costa, wn. commandant van het Reg Van Heutsz, hen namens de minister van Oorlog en de chef van de generale staf verwelkomde. Hij bracht voorts de bijzondere erkentelijkheid van de re gering over voor de in UNO-verband bewezen diensten. De majoor speldde de meeste militai ren, die in April 1952 naar Korea wa ren vertrokken, het kruis voob recht en vrijheid op de borst. Een aantal hunner is reeds in het bezit van deze onderscheiding aangezien zij voor de tweede keer uit Korea terugkeerden. Aan allen werd voorts de United Nations Service Medal geschonken. (Van onze correspondent) Eén-en-vijftig arbeiders van ,,De Ommelanden" te Groningen, die heb ben deelgenomen aan de staking, moe ten zich hedenmiddag 31 Maart om één uur aan de fabriek melden. De directie dient er voor te zorgen, dat deze arbeiders om drie uur aan het werk zijn gesteld. Hierbij mag geen enkele discriminatie worden toegepast. In overleg met de A.N.A.B. kunnen eventuele afwijkingen bij de herplaat sing geschieden. Dit is de uitspraak, die de arbitrage commissie heeft gedaan op het hoger beroep, <Aat de directie van „De Omme landen" had ingesteld tegen een be slissing van de dispensatiecommissie- Biewenga. De directie van de fabriek had nl. voor 55 van de 65 arbeiders dispensatie gevraagd van de verplich ting tot herplaatsing. De commissie- Biewenga wees deze dispensatie-aan vrage af voor 53 arbeiders. mogelijk wordt gemaakt. Streven naar het invoeren van een voor het gehele volk bereikbare rege ling voor gezinsverzorging. Zorg voor de minder-validen, met name door het uitstrekken van een aan tal bepalingen van de sociale verzeke ringswetten tot deze groep. Vergroting van de mogelijkheden voor opleiding o a. door afschaffing der schoolgelden, ruime verstrekking van studietoelagen en het aanbrengen van belastingfaciliteiten voor gezinnen met studerende kinderen. De resolutie werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Ivleine landen offerden voor rampgebied Luxemburg met zijn 300.000 inwo ners, heeft een prachtige bijdrage ge leverd tot het lenigen van de nood der slachtoffers van de romp in Ne derland Bij ihet gezantschap der Ne derlanden is t/m 24 Maart bmnenge- komen frs 498.867, bij de Nederlandse vereniging frs 1.220.000. bij het Luxemburgse Rode Kruis frs 1.256.337 en bij de vereniging Caritas .rs 3.600.000. Verzonden zijn 43 wagons kleren, dekens enz. Ourie-Tonge Werd geadopteerd door Esch sur Alï-Hle Raamsdonk door Differdange en de stad Luxemburg zond, behalve geld een vijftal pompen met bedienings manschappen voor het leegpompen van kelders. De Luxemburgse rege ring zond dekens. In IJsland, dat nog geen 1.5.000 in woners heeft, bedroeg op 3 Maart het totaal van de bijdragen voor de slacht offers van de watersnood 346 000 kro nen. Er werden 1.000 wollen dekens gezonden. Toen de inzameling o-p 13 Maart sloot was het totaalbedrag kr 578.675. Er blijven echter toch nog giften binnenkomen, zodat verwacht wordt dat het uiteindelijke bedrag de 600.000 kronen zal overschrijden. TBC-VRIJE VEEMARKT TE ALKMAAR De veemarkt te Alkmaar zal op 22 April a.s. gesplitst worden in een tbc- vrij en een niet tbc-vrij gedeelte. Tot dusver zijn in Noord-Holland 21-000 reareerders geslacht. Als gevolg van de vintercampagne 195253 is het reactie, percentage wederom behoorlijk gezakt. Slachtoffer ontploffing te Grave overleden De soldaat. Holla, een der slachtoffers van de ontploffing in de Generaal de Bonskazerne te Grave, is in het; Canisius- ziekenhuis te Nijmegen overleden. De andere slachtoffers maken het naar omstandigheden zeer goed. In de Zaterdag te Utrecht voortge zette huishoudelijke vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie sprak het Kamerlid de heer H. A. Korthals over .Onze buitenlandse betrekkingen". Spr. constateerde, dat Europa in de V.N. niet meer het groot ste woord kan hebben, want aan de politieke macht van Europa is zeer geknauwd. En verder is er het drei gende communisme van Rusland. Dit alles te zamen vormt een triest wereld beeld, dat het Westen tot bezinning dwingt. Voorts zag hij een te geringe geneigdheid om te komen tut econo mische integratie. Komt die er niet, dan blijft er een mogelijkheid tot on derlinge Europese strijd. De liberalen moeten bedenken dat het in al deze dingen gaat om idealen, waarvoor het de liberaal past. propaganda te voeren. VAN GOGH-HERDENKING IN DEN HAAG (Van een onzer verslaggevers) De Van Gogh-herdenking van giste ren werd gesloten te 's-Gravenhage, waar in het gemeentehuis een samen komst is gehouden, in tegenwoordig heid van de grootmeesteres van H. M. de Koningin, baronesse Van Tuyl van Serooskerken, van de Franse en Bel gische ambassadeurs, van minister Beel, en van de voorzitter van de Eerste Kamer en talrijke leden van de Stalen-Generaal. Na de vertoning van de Van Gogh- film is daar het woord gevoerd door prof. dir. A, M. Hamaoher, directeur van het Kröller Muller Museum en door de secretaris-generaal van het departement van O., K. en W. De secretaris-generaal verklaarde vervolgens de tentoonstelling voor ge opend. Het gemeentebestuur van Den Haag bood daarna een ontvangst aan. Zeeman verdacht van moord op Duitse De Hamburgse politie heeft, bekend gemaakt, dat te Brunsbuttelkoog de 19-jarige Nederlandse matroos Van der H. is aangehouden aan boord van het Nederlandse schip „Prima". Van der H. wordt verdacht op 28 Januari jl. een 35-jarige vrouw 1e hebben vermoord. Volgens het Duitse persbureau DPA heeft Van der H. reeds bekend. Radioreportage vorstelijk huwelijk in Luxemburg Van de huwelijksinzegening van de erfgroothertog Jan van Luxemburg ?n prinses Charlotte van België zal Donderdagmorgen in het programma van de NCRV en de KRO een directe reportage worden gegeven, als geza menlijk programma van de Nederland se omroepverenigingen. Herman Fel- derhof en Paul de Waart zullen de reportage verzorgen. SuHid VC&Stktt FR zijn van die subtiele verschillen in het menselijk kunnen, waarmede wij pas kennis maken, als het met dat kunnen met meer zo gaat. Ik ontdektedat ik vergeetachtig werd, dat wat er gezegd werd niet meer zo tot mij doordrong. Het zal de soezerigheid van de lente zijn, dacht ik, doch toen de belasting al twee keer had opgebeld en ik nog geen reactie weggafbemerkte ik, dat er iets niet klopte, Ik ging naar mijn huisarts en deel de hem mijn kwaal mee. Die arts is een ouderwetse, goede dokter. Hij houdt niet van die mo derne uitvindingen, als hij er van overtuigd is dat de eenvoudige pana cee s ook helpen. „Ga daar eens staan" verzocht h\i. Ik ging staan. Hij hield mij zijn hor loge bij het oor. Hoort u het tikken?" vroeg hij. Duidelijkdokter," zei ik, ..Goed", zei hij, „we gaan verder." H\j ging ook verder. Hij ging aan de andere kant van de. spreekkamer staan. Hij tilde het klokje in de lucht. „En vu?" vroeg hij geïnteresseerd. „Ik hoor het nog", antwoordde ik. „Uitstekend", zei de dokter. „We gaan nog verder." Hij ging naar de spreekkamer. Toen hij terugkwam vroeg hij of ik zijn horloge nog had horen tikken. Ik antwoordde bevestigend. Toen keek hij mij eens goed aan. „Uw gehoor mankeert, niets", vertel de hij, „maar uw luisteren deugt niet." Ik toeet nu ten minste wat het is. ALIAS Vervolg van pag. 1) lijk, dat de mensen willen terugkeren maar de kritieke situatie, welke wij vandaag onder de ogen moesten zien, wettigt dit niet. Men zal nog enkele weken geduld moeten oefenen." Burgemeester Michaelis, die de ge hele dag te midden van de dijkwerkers heeft meegewerkt en vooraan op de zandtreintjes te vinden was en in het eerste gelid was van de mannen op de dijk, zag de toestand eveneens nog ern stig in. Mevrouw Michaelis behoorde tot de vrouwen van Bruinisse, die gistermiddag meehielpen zandzakken te vullen. Weg Korheven-Krabbendijke heropend De verbinding met Zeeland via Noord-Brabant is weer in zoverre her steld, dat het weggedeelte Korteven Krabbendijke weer voor het verkeer is opengesteld. Voorshands zijn met in- ang van 4 April alle vergunningen oor het berijden van de verbinding KrabbendijkeIersek'e ingetrokken. Men zal trachten in veertien dagen tijd de noodweg të voltooien. Voor zeer speciale gevallen zal- nog vergunning kunnen Worden verleend om 's nachts van de in aanbouw zijnde no'odverbinding gebruik te maken. Deze vergunningen worden, naar de K.N.A.C. bericht, verleend door een commissie, welke zitting houdt in café Sinke, Dorpsstraat 82 te Krabbendijke. TEKKO TAKS EN DE NIEUWE UITVINDING De laohpil had haar werking gedaan en zelfs het ijzersterke gestel van de berenlemmer, had daarvoor moeten buigen. Grinnikend begon de man zich al vast te verkleden, voor de voorstelling. Daar kwam de di recteur aanlopen. ,.Hé. temmer van nietes!", schreeuw de de baas van het spul. ..Wanneer jij vanavond geen lachende beren vertoond, ik jou ontslaan. Die geëerde publikoem vraagt lachende beren, zij zullen bekomen lachende beren! Verstaan?" Maar inplaats van onder de indruk te geraken, van deze bedreiging, barstte de temmer in een schater lach uit. „Ha, ha, ha!", brulde hij, terwijl hij zijn jas met de gouden epauletten dichtknoopte. „Houd toch op, prutserige spullenbaas. ik lach om dat snertcircus van jou. Ontsla me maar! Mei dat onovertreffelijke berennummer kan ik overal terecht. Dag!". „Dat zal je berouwen!", schreeuwde de directeur kwaad. En daar had hij gelijk in. Want toen de pil bijna uitge werkt was en een piccolo de temmer een ontslagbrief kwam brengen, staarde deze toch wel erg droevig voor zich uit. Advertentie) )U1)V rxevv Zó wordt „Aspirin" in Japan geschreven. Ook in het land van de rjjzende zon wordt verkoud heid bestreden met Aspirin, evenals in Nederland. Aspirin is alleen echt met het Bayer- f 2_N kruis, het symbool vgw van vertrouwen. \i/ Aspirin (woXIHUS/ I(R0V™10 Adres van ds. Göndöcz (Van een onzer verslaggevers) Het adres van ds. K. Göndöcz, d Hongaarse predikant tot wie men zich kan wenden om een adres te krijgen van een Hongaars gezin of alleen staande vluchteling, die men in aan- sluiting op onze hulpactie „Voor de Hongaren" wil adopteren, is per 30 Maart veranderd. Het nieuwe adres is: ds. K. Göndöcz, Ungarischer Refor- mierter Seelsorgedienst. Albertstrasse 7a/II (bei F. Schneider), Regensburg, W.-Duitsland. Zoals bekend kan men met. ds. Gön döcz in de Nederlandse taal corres ponderen. Naar wij vernemen heeft prof. dr. J. Waterink van de Calvin Foundation te Grand Kaptds (Ver. Staten) een uit nodiging ontvangen om gedurende het eerste halfjaar van 1954 aan het Calvin Co-llege colleges te geven in paedago- giek en psychologie. Prof. Waterink heeft deze uitnodiging aanvaard en hoopt begin Januari 1954 raar Ame rika ie vertrekken Hij zal in de Ver. Staten bovendien verscheidene lezin gen houden Ds. G. H. Steijn overleden Ds. G. H. Steijn. emeritus-predikant, der Ned. Herv. Kerk is Vrijdag jl. te Epe in de ouderdom van 66 jaar over leden. Ds. Steijn werd 4 Juli 1886 te Amsterdam geboren en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1911 aanvaardde hij zijn ambt in zijn eerste gemeente Rottum, van Maart 1914 tot December 1915 was hij predikant te Sappemeer en van 1915 tot 1923 dien de hij de Hervormde Gemeente van Winterswijk. Daarna heeft ds. Steijn 28 jaar te Leeuwarden gestaan, waar hij werkzaam was in de Transvaalwijk. In Leeuwarden nam de thans ontsla pene een belangrijke plaats in in tal van besturen. Hij was voorzitter van de wijkveremging „De Zaaier", vice- voorzitter van het Diaconesseuhuis, predikant van het Nieuw Stadswees huis, adviserend lid van het bestuur van de vereniging van rechtzinnig Hervormden „De Bijbel" en voorzitter van de Prot.-Chr. vereniging „Chris telijk Hulpbetoon". Toen ds. Steijn in 1951 de 65-jarige leeftijd had bereikt, werd hem op 1 December van dat jaar eervol emeri taat verleend. Hij vestigde zich daar na te Epe. Gistermiddag om 1 uur heeft de ter aardebestelling plaatsgevonden op de Algemene Begraafplaats te Deventer. Gemeenteraad Steenwiikerwold Patot (Uit andere bladen) GETROUWD: J M. H Tissot en S G Boerlage. Baarn/Rotterdatn; P C E Benua en P A Camphula, Paterswolde; E Hang en G E P Konten. Baaro; H Peter» en H. W Steenberghe, Londen. BEVALLEN: mevr van t Huil—Ras. i.. A/dam; mevr VisserLyman, d.. Aerden- aout- mevr S'troinkBrouwer, i,Soest. OVERLEDEN: A Pereboom, 81 j Rot terdam; C Viiee. 47 J„ Rotterdam; W H de JongBosch, 68 j, 'a-Gravenhage; W J. H. van der Veenvan Griethuysen, 54 J, Lith; 1. Paass», 66 J., Rotterdam; r. Overste. 37 j„ A'dam: rit C. F M Pleck. 54 Leiden; C F Stroot, 66 J.. Utrecht. I G, Vieser, 47 J,, Amersfoort; .1 C. van Wij"*, 73 Hilversum; G. H. Steijn, 66 j., Epe; G. Senits—Scheepstra, Bussum, STEENW1JKERWOLD. Jn de tijd an I J uur is het Vrijdagavond gelukt, om de 19 punten lellende agenda af te handelen. Na een diensttijd van 43 jaar als onderwijzeres aan de school te Rasse rerd aan mej. J. Lunshof eervol ontslag erleend. Jol handworkonderwij/.eres aan de school le Willemsoord werd be noemd mej. A. Punter. Voor de ontwikkeling van het nieuwe dorp Scheerwolde werden 17 hectaren- land gekocht. In het nieuwe dorp, waar thans 16 woningen bijna gereed zijn. zullen nu opnieuw 30 woningen ge bouwd worden, waar de raad mee accoord ging. De financiële administra tie van het nieuwe dorp zal gescheiden worden gehouden van de algemene financiële administratie van de ge meente, om zodoende een joist beeld te krijgen omtrent de kostprijs van de gronden en het financiële resultaat van de exploitatie. In verband hiermede werd tot administrateur benoemd, de heer J. W. Vinke. commies ter secreta rie alhier. Z. h. s. werd goedgekeurd het bouwrijp maken en andere werk zaamheden in verband met de ontwik keling van het dorp. wat totaal op een bedrag van 530.480 wordt geraamd. Order deze kosten vallen o.a. aanleg wegen, begraafplaats, bosaanleg, plant soenen, wandelpaden, rioleringen, zui veringsinstallatie, sportterrein enz. Het rijk zal een subsidie verlenen van 156.802 en de provincie 125.441 Goedgekeurd werden enige aanvra F/MMELOORD. Vrijdagmiddag werd begonnen met het heien van beton- palen voor de houw van hof nieuwe beursgebouw aldaar. Dil gebouw, dat het oude beursgebouw zal vervangen, zal een monumentaal gebouw worden, waarvan de bouwkosten zijn geschat op ongeveer 1.000.000. Het oude beursgebouw is reeds jaren te klein geworden, en op Donderdag, wanneer naast de beurs ook de markt te Emmeloord wordt gehouden, Is het gebouw overbevolkt. Het gebouw wordt ebouwd op een terrein gelegen tussen ie Deel en de Kon, Julianastraat te Emmeloord. Gerestaureerde school spoedig in gebruik URK. Het ligt in de bedoeling de algeheel verbouwde en geheel gerestau reerde school in West half April in gebruik te nemen. Het schoolgebouw ls als verjongd, gezien het nu voor geen nieuw meer onder doet, Van de oude school, die voor ruim een halve eeuw erd gebouwd, in 1932 een bovenver dieping en een hal kreeg, ls thans niets meer over dan de grondvesten. Ze ls als het ware een beeld van de vergroting en vernieuwing van Urk In de eerste helft van de 20e eeuw. gen om bouwterrein beschikbaar te stel len aan personen, die in genoemd dorp een zaak willen vestigen. Voorts ging de raad accoord met een kasgeldlening aan te gaan voor 1953 tot een maximum van 260.000. Op verzoeken van de buurtverenigin gen Kerkbuurt en Plaatselijke Belangen Trek omtrent vergoeding en wijziging Jn de straatverlichting, werd gunstig be schikt. Gezellig Ramspol verdwijnt geheel EMMELOORD. Nu er ftikele wonin gen gereed zijn gekomer voor de mensen van de Waterstaat te Ramspol zullen ook de laatste barakken hier worden afgebro ken. Dit dorp dat eens zo gezellig" was, en waar veel vertier voor de kamparbe.l- ders was, zal dUB gpheel verdwijnen, Ren vreemd gezicht streks, als alles afge broken Is. en men de ramspolbrug pas seert Vooral voor degenen die hier zulke aardige herinneringen hebben, Gelden voor monument- Tante Riek bijeen De gelden voor een monument ter nagedachtenis van wijlen mevr. Kui pers—Rietberg (Tante Riek) zijn bij een. Van prinses Wilhelmina en H.M. de Koningin kwamen ook giften bin nen. Er is door het comité thans opdracht gegeven om een ontwerp le maken. Ncd. Herv. school hield ouderavond LUITEN Tjjdens de ouderavond van de Herv. sdhool is wel gebleken dat er door het personeel en de leerlingen actief gewerkt ls. Vorig jaar kon een radiotoestel worden aangeschaft door dat de leerlingen gingen aardappel- rooien. Dit jaar heeft men een filmtoe stel kunnen aanschaffen, doordat de leerlingen der hoogste klassen o.l.v. het hoofd der school de heer R, Kalter, een jar lang de school hebben schoonge maakt. Na opening werd een demon stratie gegeven met het nieuwe filmtoe stel en werde.n enige school films ge draald met levende beelden. De heer J. Kuiper demonstreerde het flanelbord en gaf uitvoerig uitleg van de mogelijk heden die dit bord geeft bij het onder wijs. Da Bardelooa sprak een slotwoord. -T TIRK. Op Tweede Paasdag wordt vanwege de Geref. Kerk een gemeente- vergadering gehouden, waarin gespro ken zal worden over de houw van eer nieuwe Geref. Kerk. Gezien het. tekort aan plaatsruimte acht de kerkeraad de houw van een nieuwe kerk voor de ge meente de gewenste weg. W IELRIJDER DOOR AUTO GESCHEPT ZWOLLE. De wielrijder H. B. al hier werd Zaterdagmiddag aangereden door een personenauto, bestuurd door M. v. O., toen hij vanuit de Papaver straat de Molenweg wilde oprijden. Hij kwam op de motorkap terecht en sloeg met zijn hoofd tegen de voorruit. De arts, die ter plaatse verscheen, achtte overbrenging riaar een ziekenhuis nood zakelijk en B., die vermoedelijk een hersenschudding heeft opgelopen, is per ziekenauto naar het Sophia Ziekenhuis vervoerd Het rijwiel werd zwaar be schadigd. Van de auto werden de voor ruit en de rechter-koplamp vernield. SIMAVI COLLECTEERT ZWOLLE In de week van 6—11 April doet het plaatselijk Simavl-co- mité een beroep op de offervaardigheid van de Zwolse burgerij. Groot is de huilp, die Simavi gedurende de 28 jaren van haar bestaan heeft verleend aan de bevolking van Suriname, Indonesië en Nieuw Guinea. Simavi's steun was In het afgelopen jaar zeer veelzijdig. Be halve grote zendingen medicijnen wer den medische Instrumenten, Röntgentoe stellen, wasmachines, polikliniektooten, een twaalftal mangels en vele andere middelen, waardoor de medische nood in de tropen gelenigd wordt, verscheept. In Surlname's Bosland werd met het geld van Slmaivi zelfs een watertoren gebouwd ten behoeve van het ziekenhuis aldaar. Simavi doet met klem een be roep op ons volk de schouders onder dit onbaatzuchtige werk van menslievend heid te zetten. Ring Ilcrv. Vrouwen van opgericht LUITEN Er Is een Ring Lutten van Ned. Herv. Vrouwenverenigingen in het leven geroepen, omvattende Lut ten, De Krim, Hardenberg, Gramsber- gen en Avereest. Tot presidente is be noemd mevr. Grolman te Balkbrug. Op 24 April zal ln Pro Rege de eerste rlng- vergadering worden gehouden. C.J.M.V. ZWOLLE. Voorafgaande aan de jubileumviering van CJMV zullen de Overijselse CJMV-ers op de Tweede Paasdag te Nijverdal bijeenkomen op de Provinciale Bondsdag, 's Morgens is er een Paasdienst in de Ned. Her vormde en in de Vrij Evangelische' kerk. In optocht gaan alle bezoekers hierna naar het bondsdagterrein ,,'t Slort". Aan deze mars wordt mede werking verleend door de Kon. Chr, Muziekvereniging „Advendo", het Tamboer- en Pijpercorps van de Chr. Gymnastiekvereniging te Nijverdal, het Tamboercorps van de Chr. Gym nastiekvereniging ..Achilles-WIL" Almelo en de drumband van het Tam boer- en Pijpercorps „Juibal", onder afdeling van de CJMV te Zwolle. In de middagvergadering zal onder meer het bondsonderwerp: „Tot vrij heid geroepen", dat op alle provinciale bondsdagen wordt behandeld, worden ingeleid door ds. H, A. Lentz, Ned. Hervormd predikant te Hellendoorn. Het middagprogramma wordt opge luisterd door muziek van een C.TMV- Krontjongclub en door declamatie. 's Avonds wordt het Eeuwfeestspel „Loes redt het toch", dat is geschreven door ds. H. W. Zegerius te Dordrecht voor zijn vertrek naar Canada, opge voerd. JAARFEEST GER. JEUGD LUTTEN In het gebouw Pro Rege hielden de Geref. Meisjes- en Jongens- cluhs haar jaarfeest o.l.v. ds J. Gorls. De jaai-verslagen getuigden van een bloeiend verenigingsleven. Roelie Sche pers hield een inleiding over ,,De blind geborene en G. J. Tempelman behan delde de vaderlandses geschiedenis, over het onderwerp; Van Alkmaar begint de victorie. Voorts werd de avond gevuld met een voordraohtenwedstrtid, zang stukjes en samenspraken. Het was een zeer geslaagde avond. ZWOLLE, Op initiatief van Chris telijke onderwijsorganisaties. Christe lijke Beslurenbonden, Christelijke Mid dens! andshonden, de C'hr. Boeren- en Tuindershond en de Chr. Jonge Boeren- organisatic is in Overijsel een Christe lijke Stichting voor School- en Beroeps keuze in het leven geroepen. Een werk- itê. samengesteld uil de samenwer kende organisaties zal de plannen ver der uitwerken. De Stichtingsakte is opgesteld die de notaris dezer dagen zal passeren. Met een Ohrlstel\jke beroepsadviseur en psycholoog is reeds het eerste contact gezocht en verkregen. Het werkcomité zal zich binnenkort tot alle schoolbesturen en Chr. maat schappelijke organisaties wenden en een beroep op hun medewerking doen. Het secretariaat is voorlopig gevestigd op het bureau van de C.B.T.B., Brink A 30 le Hardenberg. De Stichting wil adviserende hulp ver lenen aan ouders en aan jonge mensen bij het kiezen van school of beroep, pas send b\j hun aanleg en vermogen. Vele ouders en niet minder tal van jeugdige personen, weten niet de weg te vinden naar de voor hen geschikte school of het voor hen geschikte beroep. Hier door wil men trachten aan de Jonge mensen levensvreugde, arbeidslugt en arbeidsvreugde te geven. i Ongeveer twee duizend jongeren worden op Tweede Faasdag in Nijver dal verwacht. „RUUTVOO.RN" HOUDT WANDELMARS GENEMUIDEN - De wandelsport vereniging „Ruutvoorn' houdt; op tweede Paasdag een wandelmars. Het parcours omvat een afstand van 15 km voor kin deren en van 25 km voor oudere deel nemers. Men kan zich individueel of in groepsverband aanmelden. Na afloop van de tocht volgt de prijsuitreiking in de cocosfabrlek van T. Mol. Bejaarde dame aangereden ZWOLLE. Zondagmorgen, om streeks kwart voor elf is de 71-jarige voetga.ngster E. H. uit Zwollerkarspel op de Meppelerweg aangereden door personenauto, bestuurd door de Zwolle naar H. M. en vrjj ernstig' gewond. De voetga.ngst.er liep van rechts naar links de weg over, toen de automobilist naderde. De auto week naar links uit, hierbij remmend en signalen gevend. De vrouw begon echter harder te lopen, zodat een aanrijding niet meer kan wor den voorkomen. Zij werd door de voor zijde van de Riito geraakt en is per brancard naar het café Dijk overge bracht. Vandaar is zjj per ziekenauto néar het R.K. Ziakenhuis vervoerd. Zij had een hersenschudding en een hoofd wond. Prof. (Ir. Kernkamp spreekt voor de Cffl, ZWOLLE De minister voor Over zeese Rijksdelen, prof. dr W. .J. A, Kernkamp, zal Vrijdagavond 17 April, om acht uur, in het gebouw' De Dage raad voor de Chr. Hist. Unie spreken in verband met de in Mei te houden ge meenteraadsverkiezingen. PROPAOANDA-AVOND B.lï. GENEMUTDEN Op een propa- ganda-avond van de Bescherming Bur gerbevolking sprak de heer J. B. Vlam, burgemeester van Goor. Op duidelijke ij ze werd het doel van deze organisatie itoengezet. Ook werd een film ver toond, over het reddingswerk tijdens de oorlog. Een klein aantal aanwezigen gaf zich als vrijwilliger op. GENEMUtDEN. Dezer dagen te de nieuwe galerij in de Ned. Herv. Kerk gereed gekomen, waardemr hel zitplsalxen- tekont L" opgeheven, Ongeveen 14.0 per sonen zullen hier een plaats kunnen vinden ZWOLLE. Op ons bureau. Melk markt 34, ligt. voor belangstellenden ter inzage de passagierslijst van het m.s. „.Toihan van Oldenba.rneveM dat 5 Maarl van Tandjong Priok ia vertrokken. BURGERLIJKE STAND URK. Geboren: Si oor tie, d v. Jan Hendrik Eartlnk en Geertje PostDirk, z. .Telle T,oosman en Anna van Veen. Overleden en ondertrouwd: Gene. Geihuwd Leende.rt Jan Schouten Jannetje Ba arssen. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Losdorp cand. H. Riet- hergen, vicaris te Emmen. Te Gar deren, J. van Dijk te Gameren. Aangenomen: Naar Hardenberg (toez.) (vac.-J. G. Panhuise) R. J. Ybema te Nieuwleusen, Benoemd: Tot bijzonder hulppredi ker te Asten J. H. Denee, a s. em. pred. te Veghel. Emeritaat: Per 1 Mei a.s. is, wegens volbrachte diensttijd, emeritaat ver leend aan ds. F Anker te Goudriaan, ds. Joh. de Bres te St Maartensdijk en ds. G. L. F. W B. H F. K. de Voogd van der Straaten te Haastrecht. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Halfweg dr. J. G. Aal- ders te Leeuwarden. —Te Westeremden cand. J.Wessel t.e Leiden-Te Toron to (Car.ada) (2e pred. pl.) bij de Chr. Ref. Churches dr. R. J. v. d. Meulen te Scheveningen. Aangenomen: Naar Leeuwarden (vac.-J, P. Prins) L. G. Pleijsant te Stadskanaal. Bedankt: Voor Hemelum Joh. de Boer te Amsterdam-Noord (Buiksloot). GEREF. KERKEN (Onderhoudende Art. 31 K.O.) Bedankt: Voor Hoogeveen A. Bos te Haarlem. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Haarlem-Centrum J. P. Geels 1e Rotterdam-Centrum en J. C, v- Ravenswaaij te Scheveningen. He rvormde Raad voor Kerk en School De Hervormde Raad voor de Zaken van Kerk en School hoopt op Vrijdag 10 April zijn jaarlijkse openbare ver- ?Ta. Tn? te houden in Esplanade te Utrecht. De secretaris geeft een overzicht van de werkzaamheden van de Raad. Zo wel de scheidende voorzitter ds. R. Dijkstra als de nieuwbenoemde voor zitter dr. D. N. van der Neut zullen het woord voeren. Des middags zal dr. T. Dokter van Odijk, gedelegeerde voor de Commis sie voor het VHMO, het onderwerp ..Vragen aangaande de kerstening der cultuur" inleiden. GEESTELIJKE VERZORGING GEDETINEERDEN HOORN De Doopsgezinde predikant van Hoorn en Enkhuizen, ds. W. Broer, is door het departement van Justitie aan gezocht om de gehele geestelijke ver zorging op zich te nemen van de Pro testantse gedetineerden in de strafge vangenis te Hoorn. De laatste twee jaar werd dit werk reeds gedeeltelijk door ds. Broer verricht. Nu de vroe gere Rijkswerkinrichting sinds kort de strafgevangenis is geworden voor po litieke delinquenten, wenste het de partement de geestelijke verzorging aa" ecn predikant op te dragen. Na overleg met de kerkeraden van zun gemeenten heeft ds. Broer besloten dit werk, naast zijn gemeente-arbeid, op zich te nemen. academische examens GRONINGEN. Geslaagd doet. ex. ge neeskunde mei. Kuitse le Sappemeer, A F. ae i-orbal te Nijmegen. C. E. M. Dinkla te Groningen. M. W. J M. Mudde te Valthe. A H. v. Drooge le Haren (Gr en R C. HorJrstra te Groningen; cand. Engels A J. H puynstee le Groningen; cand ex. rechten mej. C. M. Broek te Groningen, kerkelijk voorber. ex J A. Heldring te Groningen. LEIDEN Geslaagd doet. ex. Ind. recht mej. J. Jaarsma le Leiden; doel;, ex genees kunde mej. G H. Kraayevcid te Zwijn- drecht, mej. M. C. Raphael te Den Haag. mej. M Wabeke te Leiden, J R Bouma te Noordwijk. J. Bronsveld te Scheveningen. J. v. Toledo te Slledreeht en P J. M. Vos re Rotterdam; semi-arls-ex. me.) W. Mom te Den Haag, C. ,J. A Somers te Vlissingen, W. M- Vlaardingerbroek te Den Haag. P W. Vogelaar te Sassenheim: arts-ex mevr O. Vanags te Leiden. .1 A. Burgerhout re Den Haag, C. H. Hogewonlng te Rtlnsburg en S T Bok en J. J. v. d. Werft ten Bosch." bei den Leiden: cand, ex. geneeskunde mej. Th. Bakker te Den Haag. mej. H C. v Ineen te Overvee», mei. M. A v. d. Lelv de Lier. mej. L. ten Raa le Den Haag mej. C. F. Schuller te Lelden en mej N. A M. de Vries ie Onstvoorne, P B den Bakker te Vlaardingen. J A. Beer te Voorschoten. C. H de Beu* te Overveen A C F Blomme te Den Haag, D J Dronkers te Middelburg, P. K. v d Ent Rraa: te Miridelharnis C H. Gips te Noordw(jk a Zee. R W Immlnk te Den Haag N .T A Noorduyn te Gorin- chem, C. T. A Rozestraten te Auohen a d. Rijn en Tan Hoay Tjiang te Leiden AMSTERDAM, (Gem. Univ Geslaagd eand.ex. economie: S B Martokosoemo; ■nd.ex. Arische (Indo.Iraanse) tetteren evr. R A. H. Soehadlo-Noto Soehagio; d'oct.ex. klassieke lei teren mej. F R Wolfis. DELFT Geslaagd cand.ex. bouwk Ing A. A. Hiilïert, Dordrecht; cand ex vllegtuig- bouwk. ing J W Revn te Delft en J V v. d Veen en .T. P Moulijn. helden Den Haag; ing.ex. bouwk irng. H P Ahrens te Dronrijp, T A M. de Haan le F-indhoven. D H Kie- wiet de Jonge te Delft. F. ,T Knibbeler te Heerlen en J L Volders te Leiden; Ing.ex, vliegt pi ghowwk mg. E- Best en E B. v. Gel der, heiden Delft. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS Tot onderwijzerfes); Anis'erdam.West (Ju- ianaschonl. hoofd G J Vrljmoelhl mei H. v. d Sluys te Slledreeht. Emmeloord, Smeenk te Zelhem. Zwaagwestelnde, de Graaf te Emmeloord De kantoren van de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp te Den Haag worden met ingang van 1 April a.s. verplaatst naar Laan van Poot 204, telefoon 320330 te Den Haag. Het oude adres was Stadhouderslaan 148. Phillips Petroleum netto-winst 1952: *75.264 261 (73.711.220) of $.5.17 <5.111 per aandeel Republic Aviation Corp declareert een dividend van 0,75. Sinclair oil Co. netto-winst 1952: en 86 475,303 (81.898.490), of 7,08 16,78) per aandeel.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2