roept dek Minister Zijlstra alle hens aan Noodklok luidt Bruinisse m CHINA WIL BESTAND IN KOREA Toestand bij Stavenisse was kritiek In vijf jaar moet voor 9 milliard worden geïnvesteerd v.z Blikvanger INDUSTRIALISATIE BAART ZORG Regering zet haar koers uit Koningin vertrokken naar Engeland Zorgen om de binnendijk „Onwillige krijgsgevangenen naar een neutrale staaf' Het weer in uropa Opnieuw brand in balen katoen bi j „Sesam" te Ensebede Maarschalk Tito met gejuich in zijn land ingehaald Bende-overval bij Bandoeng DINSDAG 31 MAART 1953 r Redactie en Administratie. Apeldoorn: Hoofdstraat 102, telefoon 4089, Giro 192120. Arnhem: redactie-tel. 20405, advertentie-tel. 21493; agent Koningsstr, 69b, tel. 23673, adm, Hoofdstr. 102, A'doorn. Zwolle: Melkmarkt. 34, telefoon 7030, Giro 420473. Twenthe: redactie-tel. Enschede 4623; advert.-tel. Nijver- dal 834; adm.: Zwolle, Melkmarkt 34. Abonn.pr. 49 ct. p. week; 6.38 p. kw.; losse nmnm, 13 ct. Tuna* ELFDE JAARGANG No. 2428 (Geldig tot hedenavond). KOUDER. Enkele regen- of hagelbuien maar ook opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen Zuidwest en West. Kouder, vooral in het Zuidoosten van het land. Maan op 22.03 Onder 6.20 Morgen: Zon op 6.16 Onder 19.13 Directie: C. A. ICEUNING en Mr. K. VAN HOUTEN Hoofdkantoor: N.Z. Voorburgwal 225, Amsterdam Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT ELKE fabrikant is voorzichtig met zijn fabrieksgeheimen. Zijn groot ste vrees zijn- de bedrijfsspionnen. Maar Koos Vorrimk is geen fabri kant. Hij is voorzitter van de Partij van de Arbeid. Een democratisch so cialist, die niets van geheime democra tie moet hebben. Toch blijkt de P.v.d.A. ook een „fa brieksgeheim" te bezitten. Koos Vor- trink stale dat vorige weelc op het con gres van de P.v.d.A. helemaal niet on der stoelen of banken. Ook de heer Burger, de voorzitter van de socialis tische Tweede-Kamerfractie, gaf van dit „fabrieksgeheim" hoog op. „Wij hebben de verkiezingen er mee ge wonnen", zo riep hij Vrijdagmorgen triomfantelijk uit. Dat „fabrieksge heim" is de d o o r braa k. Wij wisten reeds -lang wat. de door braak is, maar onze nieuwsgierigheid werd geprikkeld, omdat geen der con gressisten de voor de hand liggende vraag stelde: hoe werkt nu deze door braakgedachte binnen de kring van de partij? Niemand was blijkbaar geïnte resseerd in dit „wonderprocédé". Telken-s als wij dachten „nu komt het", leek het congres op Psyche, „het meisje, dat altijd vlucht", uit „De berg van dromen" van Arthur van Schendel. EEN ogenblik durfden wij bijna niet opblikken naar de zelfbewuste rondborstige voorzitter van de Partij van de Arbeid. Niet dat wij ons „be trapte bedrijfsspionnen" voelden. De pers was immers de gast van het par tijbestuur. Maar welke gast voelt zich prettig wanneer de gastheer door zijn kinderen in heit nauw wordt gebracht? Dat pijnlijke ogenblik was er, toen de heer Vorrink sprak over het dage lijkse nauwe contact, dat volgens hem bussen de voorzitter van de partij ener zijds en de secretarissen van de Prot.- Ghr. werkgemeenschap en van de Rooms-Katholieke werkgemeenschap, de heren Scheps en Willems, ander zijds, niet kan worden gemist. Sommige partijgenoten hadden nl. voorgesteld deze secretarissen af be schaffen en het geld dat daarmee wordt uitgespaard, te gebruiken voor de noodzakelijke aanstelling vatn een aparte partij-pen ningmeester. De lieer Vorrink begreep aanstonds dat diie voorstel naar buiten een tipje van de sluier oplichtte. Er bleek im mers uit, dat velen in de Partij van de Arbeid geen werkelijke betekenis hechten aan de doorbraak-werkgemeen schappen en hierin niet meer zien dan een blikvanger, een' dure verpakking. Dat kon de voorzitter, van de P.v.d,A. natuurlijk niet op zich laten zitten. De heer Vorrink had thans de gele genheid om de grote principiële en praetische betekenis van de werkge meenschappen met voorbeelden uit de practijk aan te tonen. Zijn enige argument bleek echter te zijn, dat door hem geen enkele grote redevoering wordt opgesteld zonder dat daarover met de secretarissen van de werkgemeenschap overleg is ge pleegd. Bepaalde resultaten van dit overleg werden niet medegedeeld. Het congres ging uiteen zonder dat enig dieper inzicht werd verkregen- in de werking van de „doorbraak" bin nen de kring van de partij. Die wer king is blijkbaar geheim of het is zo dat men er liever niet mee voor de dag komt, omdat men met deze werk gemeenschappen in zijn maag zit. IN zijn openingsrede heeft de heer Vorrink veel krasse en lelijke dingen gezegd over de confessionele partijen, die verouderde partijen, wel ke „de gehate antithese prediken". Maar het geheim van de doorbraak, nl. hoe de synthese in de Partij van de Arbeid wordt gevonden, heeft de heer Vorrink in deze rede niet geopenbaard. Wel heeft hij nogmaals gezegd, dat de P.v.d.A. het innig verband tussen le vensovertuiging en politiek inzicht er kent en dat zij bet in haar leden waar deert als zij dólt verband ook in bun arbeid voor de partij duidelijk doen blijken. Maar het congres van de Partij van de Arbeid het hoogste partijorgaan is in deze dingen allesbehalve dui delijk. Zou het niet veel oprechter zijn, wanneer de heer Vorrink de volgende zinsnede uit zijn openingsrede ook van toepassing verklaarde op de Prot.-Chr. en Rooms-Kafch. werkgemeenschappen: „Er is in de huidige samenleving, die meer dan ooit zich manifesteert als een wereld in overgang, een veranderende wereld, in 'het geheel geen ruimte meer voor dogmatische standpunten, indelingen en kwalificaties. Etiquetten zijn waardelozer dan ooit te voren"? En zouden wij aan de leiders van de Prot.-Obr. werkgemeenschap en hun volgelingen mogen vragen of deze stel ling van de heer Vorrink, voordat zij werd uitgesproken, aan hen is voor gelegd en door hen is aanvaard? Zo ja, dan halen zij een streep door hun eigen levensbeschouwing en werk gemeenschap. Zo neen, dan horen zij in de Partij van de Arbeid niet thuis. H. Twintig (luizend vaten haring n. Rusland Een contract is gesloten tussen de Sowjel-Unie en de redersvereniging van de Ned. Haringvisserij voor de levering van 20.000 vaten ijle haring. Door deze order is de vangst van het jeizoen 1952 vrijwel geheel uitverkocht. (Van onze Haagse redactie) ,,Ons volk zal zich terdege voor ogen dienen te houden, dat de vaart van het na-oorloge industrialisatieschip tot dusver door goed weer is begunstigd, doch dat het er thans om zal gaan de koers ook in ruwe zee, zo niet in stormweer te blijven volgen. Dit zal slechts mogelijk zijn door de vereende krachten van de gehele scheeps bemanning, regering, ondernemers, arbeiders en eigenlijk van het gehele Nederlandse volk. Initiatief, bereidheid om risico's te aan vaarden, werklust, spaarzaamheid, zullen nodig zijn om ook wan neer voor nieuwe industriële projecten niet aanstonds een willige afzetmarkt gereed staat, toch de gestadige groei in de industrie te kunnen handhaven". Dit verklaart de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, in de vierde nota aan de Tweede Kamer over de industrialisatie. H. M. koningin Juliana is gister avond om 18.40 uur met de regerings- Dakota van het vliegveld Soesterberg naar Engeland vertrokken. Het ge volg van Hare Majesteit bestaat uit haar adjudant-generaal, vice-admiraal tit. N. A. Rost v. Tonningen, en mevr. Repelaer van Driel. Zoals bekend zal de vorstin vandaag tegenwoordig zijn bij de bijzetting van het stoffelijk overschot van koningin Mary. (Var. een speciale verslaggever). BRUINISSE, Maandagavond. Een nieuwe storm bedreigt Schouwen en Duiveland. Het zijn de kwetsbare bin nendijken, die de afgelopen weken reeds grote druk hebben moeten door staan en die thans weerstand moeten bieden aan eindeloze riien wilgekuifde golven, opgestuwd door de Zuidwester- storm. Gisternamiddag heelt Bruinisse de noodklok geluid'. Hedenmorgen tegen zonsopgang wor den 600 militairen aan de haven van Anna Jacobapolder verwacht, om in gescheept te worden naar Zierikzee. Deze militairen zullen onverwijld te werk gesteld worden aan de zeer vitale binnendijk, welke Noordgouwe en Zon- nemaire beschermt. Indien deze water kering het begeeft onder de druk der watermassa's, die door het zeer wijde Ten einde te voorkomen, dat de natuurlijke groei van de beroeps bevolking tot het ontstaan van een omvangrijke structurele werkloosheid leidt en om de noodzakelijke vervangingen in de industrie tot stand te kunnen brengen zal in het tijdvak 1952 1957 voor 9 milliard gulden (ge rekend in prijzen van medio '52) in de Nederlandse industrie ge ïnvesteerd moeten worden, zo deelt de minister mede. Dit betekent gemiddeld f 1800 mil- lioen per jaar, hetgeen gelijk is aan het investeringsvolume van het jaar 1951, waarin de na-oorlogse industriële investeringsactiviteit tot dusverre haar hoogtepunt bereikte. Sinds begin 1952 valt evenwel een verflauwing van de investeringsactiviteit waar te nemen. In dat jaar is circa f 185 millioen min der geïnvesteerd dan in 1951, terwijl uit de plannen valt af te leiden, dat het totale investeringsbedrag van de in dustrie in 1953 zal teruglopen tot f 1400 millioen. Een dergelijke teruggang verzwaart de taak in latere jaren en maakt de realiseerbaarheid van deze taak onze kerder. Daarom is ernstige overwe ging van hel te volgen industrialisatie beleid nodig, ten einde de ongunstige ontwikkeling zoveel mogelijk te stop pen en de investeringsactiviteit op een bevredigend peil te brengen. Minister Zijlstra geeft verder in de nota een uiteenzetting van het beleid dat in de komende jaren ten aanzien van de industrialisatie zal moeten worden gevoerd. Dit beleid heeft o.m. betrekking op de financiering van de industriële in vesteringen. Het lijkt aannemelijk, dat een zekere schaarste aan risicodragend kapitaal ten behoeve van deze fi nanciering zich ook in de naaste toe komst zal voordoen. GARANTIEFONDS In dit verband deelt de minister mede, dat de studies, die op initiatief van zijn ambtsvoorganger, prof. Van den Brink, zijn verricht, geleid heb ben tot de opstelling van een wets ontwerp, dat de stichting van een ga rantiefonds van f 100 millioen beoogt. Dit bedrag zal zoals minister v. d. Brink indertijd reeds aan de Tweede Kamer meedeelde verkregen wor den uit de gelden van de zg. tegen waarderekening. De bedoeling is dat Zie verder pag. 3, 7e kol.) Houtsnijdend communistisch aanbod Voor de eerste maal sinds twee jaar en ondanks het voorbehoud, waaraan op officieel niveau uiting wordt gegeven, begint men in de Westelijke hoofdsteden ernstig te geloven aanycU mogelijkheid van eenwapenstilstand in Korea. Tsjoe en Lai, de premier van communistisch China, heeft gisteren een aanbod gedaan om het krijgsgevangenenvraagstuk, waarop de wapenstilstandsbesprekingen zes* maanden geleden schipbreuk leden, te regelen. Zijn voorstel is, „dat beide onderhandelende par tijen zullen overeenkomen, na het staken van de vijandelijkheden aile krijgsgevangenen, die zich in haar handen bevinden en die repatriëring' vragen, terug te laten keren en de overblijvende gevan genen over te dragen aan een neutrale staat, om een rechtvaardige oplossing van het vraagstuk te verzekeren". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Chinese communisten verzocht te Panmoenjon alle „construc tieve voorstellen", die zij denken te hebben voor regeling van de krijgsgevangonenkwestie, in te dienen. „Wij juichen natuurlijk alle aanwijzingen toe, dat de commu nisten thans belangstelling tonen voor de oplossing van de gehele krijgsgevangenenkwestie op een menslievende basis," aldus werd in een communiqué verklaard. Viking verongelukt in Afrika: 13 doden Alle dertien inzittenden van een Viking-toestel van de „Central Afri can Airways" dat Zondag in Tangan yika is nee'rgestort, zijn omgekomen. Het vliegtuig was Zondag uit Nairobi naar Zuid-Rhodesia vertrokken. Op de Azoren is een Amerikaanse bommenwerper van het type B-29 neergestort. Van de '15 inzittenden kwamen er zes om het leven. De negen andere militairen werden gewond. E Windricht. Max temp. en (gr C en snelheid neerslag Helsinki Oslo Slockh Kopenh, Londen A'dam Brussel Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfort München Wenen zw. bew ZO geh.bew WZW regen ZW t 1. bew. W 1 regen WZW regen W 1 zw. bew. WNW zw bew WNW 1. bew W 1. bew. ZW geh. bew. ZW zw bew. ZW 1 1 bew, ZW 1 bew. WZW zw. bew. Z Tsjoe en Lai's voorstel, dat liet nieuwsagentschap „Nieuw China" gis teren te Peking bekendmaakte, is het eerste houtsnijdende voorstel van com munistische zijde, sinds de besprekin gen werden afgebroken. Het kwam bin nen twee dage.n nadat de communisten een oud aanbod van de Verenigde Na ties, om zieke en gewonde gevangenen uit te wisselen, hadden goedgekeurd De Chinezen en Noord-Koreanen zei den, dal deze ruil de weg zou effenen voor de hervatting van het bestands- overleg. De Verenigde Naties hebben altijd volgehouden, dat geen gevangene onder dwang maar zijn land van her komst gezonden zou worden. Op dezelfde dag, dat Tsjoe en Lai zijn aanbod deed, riep de Engelse rege ring haar ambassadeur uit Moskou, Sir Alvary Gascaignc, terug voor over leg. Dit besluit schijnt gisteren pas ge vallen te zijn. Zijn vertrek naar Lon den, dal op heden is bepaald, heeft verrassing gewekt in Moskouse diplo matieke kringen. Nog vorige week zou hij zijn vertrek hebben uitgesteld, dat reeds vertraagd was door Stalins over lijden. Morgen wordt hij in Londen verwacht en vandaag in Berlijn. Op de Japanse beurs deed zich Maan dag, ten gevolge van vredesgeruehten, de meest scherpe val voor van na de oorlog, waarbij vooral de aandelen van bedrijven, betrokken bij de vervaar diging van ammunitie, scherp' daalden. Het Amerikaanse leger heeft het af gelopen jaar in Japan voor een bedrag van 300 millioen dollar aan bewape ningsorders geplaatst. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Tsjoe en Lai's voorstel „op het eerste gezicht een bemoedigende ont wikkeling" genoemd. Hij voegde hier aan toe: „Wij hopen, dat het een op bouwend voorstel zal blijken te zijn. Wij hebben gehoopt een dergelijk voorstel te zullen ontvangen." De eerste reactie onder de afgevaar- Verenigde Naties was „uiterst bemoe digend". De twee voornaamste vragen, die de afgevaardigden zich stelden, waren: 1. Aan welk land dacht Tsjoe en Lai, toen hij sprak over de „neutrale staat". 2. Zou het aan deze neutrale staat worden overgelaten „een juiste oplos sing voor dit vraagstuk te vinden"? Het feit, dat de Chinees-communis tische premier en minister van Buiten landse Zaken juist uit Moskou is teruggekeerd, wordt in kringen der V.N. beschouwd als een aanwijzing, dat Tsjoe en Lai zijn voorstel heeft gedaan met volledige instemming van de nieuwe heersers van het Kremlin. dijkgat bij de Schelphoek binnenstro men, dreigt Schouwen van Duiveland te worden gescheiden. Bruinisse verkeert intussen in grote zorg om zijn binnendijk ten Noorden en ten Zuidwesten van het oude vis sersdorp. Ook de vissers Na het luiden van de noodklok een uur voordat de vloed opkwam begaven alle mannen, die in het dorp vertoefden, ook de vissers, die wegens het stormweer waren binnengevaren, zich naar de bedreigde punten. De kassier van de boerenleenbank, de Hervormde predikant, de kapper, de slager, de bakker, het personeel van de secretarie, allen hebben te zamen gevochten tegen de binnenzee, die reeds tot aan de kruin van de Oude- dijk was geklommen. Deze binnendijk, welke stamt uit de 15e eeuw, be schermt thans Bruinisse. De ongeveer zeven kilometer lange waterkering, welke op acht plekken zwak is, is ge durende de afgelopen nacht bezet met een ploeg van twintig mannen, onder leiding van opzichter Neerven van de Grondmaatschappij. Na de arbeid van 300 man, die bij het vallen van de schemering moest worden geëindigd, is bij nacht constant patrouille gelopen. Hedenmorgen om zes uur zijn weder om alle weerbare mannen van het thans nog ongeveer duizend bewoners tel lende Bruinisse opgeroepen om de dijk verder te versterken. Men heeft alleen reeds gisteren ruim 10.000 zandzakken gelegd. „Aan zandzakken hebben we geen gebrek," zo vertelde ons de waarne mend burgemeester, de heer Van den Berg, die zich het meeste zorgen maakt over het afkalven van deze niet voor het keren van zeewater opgeworpen dijk. In de tramhaven werkt de zandzui ger gestadig om de zandvoorraad voor zakken op peil te houden. „Deze precaire situatie," aldus dc aarnemend burgemeester, „toont aan, dat de bevolking nog niet onmiddellijk kan terugkeren. Het is heel begrijpe er Zie verder pag. 2, 4e kol.) Op de eerste Februari spoel den zware vloedgolven in to meloze vaart en alles ver woestend wat in haai: weg kwam ook het landelijke Zuid land ten Z uiden van Rot terdam binnen. Er kwam een fotograaf, die een plaatje maakte van het overstroom de gebied. Dezer dagen ging dezelfde fotograaf nog eens poolshoogte nemen en wat hij toen zag, maakte zo'n indruk op hem-, dat hij, ter vergelij king met die vreselijke ramp nacht, het rechtse vredigeta fereel op de gevoelige plaat vastlegde. Intnauwelijks twee maanden wisten de Zuidlan- iers het water naar zijn eigen gebied terug te voeren. Voor waar een kranig staaltje van doorzettingsvermogen, dat echter ook elders in de ramp gebieden op treffende wijze gedemonstreerd werd WATER SPOELDE OVER ZANDZAKKEN De toestand van de dijk liij Stavenisse was gistermiddag zeer kri tiek. Het water spoelde reeds over de dunne rij zandzakken, die op het ogenblik de dijk vormt. Het waterwas door de opstuwing van de wind hoger dan normaal. Het kon nog net gekeerd worden. Men hoopt dat dit ook vannacht zal gelukken. Ook op verscheidene andere zand op hogere dijkgedeelten te ver- - °P plaatsen op de Zeeuwse en Zuid hollandse eilanden sloeg het zee water ten gevolge van de harde wind over de provisorisch herstel de dijken. Overal werkte men met man en macht om de gedichte ga ten tegen het water te beschermen. De provisorische dijk in het beruchte stroomgat bij Herkingen hield het. Hier is men met bulldozers bezig het ADENAUER IN MEI NAAR LONDEN Volgende week naar de V.S. Bondskanselier Adenauer zal in Mei een bezoek aan Engeland brengen, zo verneemt Reuter in de Engelse hoofd stad. Op 14 Mei zal hij een rede houden voor het internationale persinstituut te Londen. Men verwacht, dat hij ook minister Eden zal ontmoeten. De duur an het bezoek is nog niet bekend. BROEI DE OORZAAK? (Van onze correspondent) Maandagmiddag is bij de N.V. Las- en Laadbedrijf „Sesam", aan de haven in Enschede opnieuw brand ontdekt in twee stapels zwartgeblakerde balen katoen, die buiten de op 10 Januari jl. uitgebrande loods waren opgeslagen. Een A'an de stapels lag aan de haven kade voor verzending naar Engeland gereed. De belde kustvaartuigen die de ka toen zouden innemen, de „Ibis" uit Rotterdam en de „Br in da" uit Maarschalk Tito is Maandag uil Lon- •n in Joegoslavië teruggekeerd en heeft er op gezinspeeld, dat andere communistische landen hel voorbeeld Joegoslavië zouden kunnen volgen wat betreft het zaken doen met het Westen, Tito keerde terug in de haven Split met het Joegoslavische opleidingsschip „Galeb" van een bezoek van vijl' dagen aan Engeland. Hij verklaarde, dat zijn bezoek aan Londen het geloof heeft versterkt, dat Joegoslavië zijn huidige weg moet vervolgen van samenwer king. Er was geen spoor van de hoog hartigheid, die wij in het Oosten kon den waarnemen en die voor ons moei lijk te begrijpen was, zo zeide Tito. Hij voegde er aan toe, dat de Londense besprekingen zeer belangrijk waren digden der verschillende landen bij de voor Joegoslavië en voor Engeland en HUIDIGE KOERS IS DE AANGEWEZENE voor de wereldvrede in het algemeen. We waren het over alle kwesties eens. Ditbezoek heeft de warme, vriendschappelijke en nuttige samen werking van staten met verschillende sociale systemen aangetoond en ons er van overtuigd, dat de Britten de vrede lievende aspiraties van de Joegoslavi sche volkeren respecteren, aldus Tito. Tito gaf te kennen, dat de werkelijke mogelijkheden van een agressieve Sovvjet-politiek sedert Stalin's dood iets verminderd zijn. Tito, die klaar blijkelijk goed gestemd was, wuifde en lachte toen de menigte hem toeriep: „Held^Tito" en „Wij zijn van Tito" en „Tito is van ons". Hij sprak de menigte ongeveer een half uur toe. Heden zal Tito in een gro tere rede in Belgrado verder uitweiden over de bereikte resultaten. Groningen waren genoodzaakt aan de overzijde van de haven een ligplaats te kiezen. De schade die aan de in totaal dui zend balen werd toegebracht is gering en bedraagt niet meer dan enkele dui zenden guldens. Als oorzaak van de brand wordt broei aangenomen, De schade wordt door verzekering gedekt. Twee agenten van de verkeerspolitie, die bij de haven hun ronde maakten, zagen omstreeks kwart over twee plot seling kleine vlammetjes boven de beide stapels en waarschuwden de brandweer, die op allies voor bereid met drie series de strijd tegen het vuur aanbond, daarbij ge holpen door het personeel van de „Sesam". De blussingswerkzaamheden werden door de stormachtige wind, die het vuur steeds weer aanwakkerde, erg bemoeilijkt. Toch heeft men later op de middag het vuur bedwongen. De nablussing zal echter nog wel een dag in beslagnemen. Door het overwaaien van losse pluk ken brandende katoen en vonken ont stond ook in de in een loods opgesla gen balen brand. Doch deze had men al eerder onder de knie gekregen. Burgemeester Van Veen kwam zich persoonlijk van de situatie op de hoogte stellen. Ned. gezant in Moskon bood zijn geloofsbrieven aan De nieuwe Nederlandse ambassa deur in de Sowjet-Unie, jhr. Taxeira de Mattos, heeft gisteren op het Krem lin zijn geloofsbrieven aan president WorosjUof overhandigd. schuiven naar de gevaarlijke plaats. In St. Philipsland wil -net water nog maar niet zakken. Omstreeks het mid daguur gisteren was het water tot aan de zandzakken gekomen en op ver schillende plaatsen er zelfs overheen geslagen, meldt onze correspondent. In Kruiningen moet de binnendijk van de Sint Pieterspolder dienst doen als zeedijk, omdat de grote dijk van de Westerschelde onbruikbaar is. In tussen zijn in die binnendijk van de Sint Pietèrspolder verschillende gaten gezakt. Zaterdag, Zondag en Maandag beeft nien hieraan met man en macht gewerkt, doch de afgelopen nacht werd met zorg tegemoetgezien. Ieder tij stroomt Kruiningen onder water. Daardoor staan verschillende huizen weer op instorten. In Nieuw Vossemeer is de toestand eveneens zorgwekkend. Het water van de Eendracht wil daar nog niet zakken. In Stavenisse baart de toestand mo menteel geen zorg, aldus een nageko men bericht en in Rilland kan de toe stand eveneens gunstig genoemd wor den. Een Indonesische bende heeft Zon dagnacht bij een overval op het plaats je Tjiparaj (ten Z.O. van Bandoeng), 27 dorpelingen vermoord. De bende heeft bovendien een aantal woningen in brand gestoken. Het dorp werd om halfeen 's nachts overvallen. De aanvallers drongen het plaatsje schietend en moordend bin nen. Onder de doden bevonden zich verscheidene vrouwen, kinderen en bejaarden. Zeventien personen werden gewond en 31 huizen gingen in vlam men op. De leden van de bende gebruikten flessen benzine waarmee zij de wo ningen overgoten. Blijkens een officiële mededeling an het Indonesische leger gebruikte de bende vrouwen en kinderen als schilden. De bende werd direct door het leger achtervolgd. Tijdens een kort gevecht werden zeven bandieten gedood. De achtervolging werd voort gezet. BOERDERIJ UITGEBRAND Bij de landbouwer G. te Horst (Lim burg) in de buurtschap Veld-Oosten- rijk is door nog onopgehelderde oor zaak brand uitgebroken in diens boer derij. Vier koeien, 30 varkens, vele landbouwgereedschappen en machines ,'ingen verloren, terwijl de boerderij geheel uitbrandde.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1