De president en TAFT hebben elkaar gevonden Von Balluseck critiseert Lie's personeelsbeleid Rome krijgt Rembrandtlaan Ontstemming over tumult in Romeinse Senaat JAPANSE KROONPRINS NAAR HET WESTEN VERTROKKEN 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 31 MAART 1953 EISENHOWER MAAKTE EEN GOEDE START „Mr Republican" wil een „honest guv" zijn en staat dichter bij Eisenhower dan bij McCarthy (Van onze correspondent) New York, 1 April IN de twee maanden sedert presi dent Eisenhower het Witte Huis betrok, heef hij millioenen bewonde raars gewonnen onder zijn politieke tegenstanders. Velen die zich be zorgd hebben afgevraagd of hij met de geringe politieke ervaring, die hij bezat, tegen zijn zware taak zou op gewassen blijken, zijn in deze eerste maanden van zijn bewind getroffen door twee eigenschappen, die zich steeds duidelijker aftekenen: zijn geestelijke soepelheid en zijn zelfbe heersing; de grote verrassing is, dat de generaal deze kwaliteiten, die de ware strateeg kenmerken, ook op politiek gebied ontplooit. Hieraan moet onmiddellijk worden toegevoegd dat ook de veel-verguisde senator Taft zich van een nieuwe kant laat kennen. Hij moge een verstokt con servatief zijn. misschien zelfs in zijn hart een isolationist zyn gebleven (of schoon hij het zelf ontkent), hy toont ontegenzeglijk eigenschappen die respect afdwingen: hij heeft zich ontpopt als een goed verliezer; hij heeft zich met gratie onderworpen aan de man, die de grootste ambitie van Tafts leven in rook deed opgaan: Eisenhower. Hij heeft zich, na enige aarzeling, gedistancieerd van het sinistere, machtige duo, dat hier de „McCarthyMcCarran Axis" wordt ge noemd... en het woord „axis" (spil), dat gedachtenassociaties opwekt aan de jaren 1940'45, is niet slecht gekozen. Wat komen dingen dikwijls anders uit dan men verwacht! Men had gevreesd, dat Taft, wrokkend over zijn nederlaag, de regering in de Senaat zou tegenwer ken waar hij maar kon. Het is heel anders gelopen. Het is niet geworden Taft contra Eisenhower, maar beiden tezamen contra een handvol verblinde „diehards", de twee genoemde Macs, Jenner, Styles Bridges en nog 'n paar. In het begin was er tussen Eisenhower en Taft een klein conflict. Het liep over de bekende resolutie, waarin de schen ding door Moskou van de verdragen van Teheran, Jalta en Potsdam werd ge laakt. Die resolutie, door de President voorgesteld, ging Taft niet ver genoeg. De Republikeinen wilden er onder zijn leiding, een zinsnede aan toevoegen die een verkapte critiek op Roosevelt en Truman inhield. Eisenhower weigerde en de resolutie werd, na Stalins dood, onafgedaan opgeborgen. Bü de tweede botsing tussen het Witte Huis en de Senaat, over de benoeming van Chaides Bohlen als ambassadeur in Moskou, heeft Eisenhower opnieuw voet bij stuk gehouden, en nu mèt hulp van Taft. Dat Bohlen in Jalta, als tolk, met Roosevelt had samengewerkt, was voor hen geen reden om van zyn diensten geen gebruik te maken, maar wèl voor McCarthy c.s. die in hun vendetta alles wensen' neer te maaien wat aan het Democratisch régime herinnert. Bij de felle strijd, die hierover dagen lang in de Senaat heeft gewoed, heeft Eisenhower, ofschoon nu voor het eerst persóónlijk aangevallen, zich voornaam op de achtergrond gehouden. Hij ge draagt zich of er geen McCarthy be staat. Hij weigert, hem tot martelaar te maken. Hy beidt zijn tyd: hij rekent erop, dat de man zichzelf wel zal ver nietigen. Hij laat zijn temperament niet de vrije loop; hij kookt niet over en ont ploft niet; zoals zijn voorganger in zulke gevallen placht te doen. Het prestige van hem en van John Foster Dulles is door hun beleid in de zaak Bohlen aan zienlijk gestegen. En McCarthy is er bekaaid afgekomen. vroegen correspondenten aan McCarthy, of hy Bohlen als een „secu rity risk" beschouwde. „Die teren is veel te zwak", antwoordde hij; „he is a b a d security risk". Vier dagen later ont kende hy, Bohlen „ooit" een security risk te hebben genoemd! J?EN ogenblik heeft er, in de aan vang, ook een conflict gedreigd tussen de -president en de pers. Na gedurende de campagne minder pret tige ervaringen met de journalisten te hebben opgedaan („Ik weet heel goed, dat jullie bijna allemaal tegen mij zijn," heeft hij eens in de trein gezegd) wilde hij aanvankelijk het karakter van de persconferenties wijzigen. Maar hij liet zich overtui gen, dat het niet verstandig zou zijn deze tot traditie geworden instelling aan te tasten. Zijn soepelheid zege vierde, en nu de conferenties weer net zo worden gehouden als onder Roosevelt en Truman, zijn de couran ten eenstemmig vol lof over de ernst, de openhartigheid, de gevatheid en volledigheid, waarmee hij iedere spontane vraag beantwoordt, zonder ooit zijn toevlucht te nemen tot een ontwijkend „No comment". Ook zyn beheerste reactie op de be kende uitingen van Malenkow verried een aangeboren diplomatiek talent. Hij wekte geen valse hoop, maar uitte ook geen woord, dat de misschien kiemende plant van hernieuwde toenadering zou kunnen beschadigen. Verder toont zijn benoeming van Lewis Douglas, oud ambassadeur te Londen, tot leider van een nieuwe groep die Amerika's buiten landse economische politiek aan een studie zal onderwerpen, om o.a. na te gaan in hoeverre de V.S. kunnen tege moetkomen aan de Europese leuze „trade, not aid", de brede kijk op de internationale verhoudingen, die men van Eisenhower kon verwachten. De tweede aangename verrassing on der het Republikeinse regime is de ver anderde houding van senator Robert Taft. Het is natuurlijk niet uitgesloten dat er in de toekomst wel weer eens een nieuwe strijd zal ontstaan over de leiding in de Rep. partij, maar voor het ogenblik lijkt het aannemelijk, dat Taft in de volgende vier jaar meestal trouw aan Eisenhowers zijde zal zijn te vinden. Op betrekkelijk ondergeschikte punten heeft hij al met Eisenhower van mening verschild, en hij pleegt van zijn hart geen moordkuil te maken, maar ..Mister Republican" is er duidelijk op uit om de eerste Republikeinse regering na twintig jaar tot een succes te maken, ook al hebben de omstandigheden hem er toe gedwongen, daarin een tweede viool te spelen. Dit bevestigt de reputa tie die hij had, dat „Bob is an honest guy". Uit niets blijkt, dat hij Eisenho wer zyn succes zou misgunnen. Zijn ne derlaag heeft hem niet bitter gemaakt, eerder meegaander. Als meerderheids-) leider in de Senaat, een functie die zijn voortdurende tegenwoordigheid in de soms dodelijk-vervelende zittingen ver eist. legt hij een goed humeur en een beminnelijkheid aan de dag, die hij als oppositieleider miste. Dit zyn karakter trekken. die des te meer in hem te waarderen zyn, als men weet, dat zijn vrouw invalide is en dat hij leeft als een asceet; Taft rookt niet en drinkt niet. Hij leeft geheel voor zijn werk. npAET heeft de verantwoordelijkheid op zich genomen, het program van Eisenhower door de Senaat te loodsen. „Het program is niet hele maal zoals ik het had gewild", zei hij onlangs tot een journalist, „maar in algemene trekken kan ik mij er mee verenigen. Als ik het eens niet kan, Is er sinds Truman wel veel veranderd? zal ik het ronduit zeggen, maar daar zal ik het bij laten." Dit tekent zijn nieuwe houding. „Ongelofelijk!" riep hij immers uit, toen de president de heer Durkin, een vakverenigngslei- der, tot minister van Arbeid benoem de; maar toen hij eenmaal zijn gal had geuit, stemde hij vóór hem. Wat hij niet heeft kunnen verhinde ren is, dat McCarthy een bron van ergernis voor Eisenhower werd. Taft vertelde aan vrienden, dat hij met McCarthy had afgesproken, dat deze zijn handen van ideologische kwesties zou afhouden, en zich tot lnvestigatie van corruptie zou bepalen. Als die af spraak ooit gemaakt werd, heeft McCarthy haar gebroken. Toch scheen Taft zich moeilijk van de „bekoring" van deze wildeman te kunnen losmaken, getuige Tafts uitlating in een televisie interview, dat de lnvestigatie van de Voice of America, door McCarthy nut tig was. Een kennis van Taft had daar deze curieuze verklaring voor: „Het McCarthy-isme is voor Taft, wat drank is voor anderen. Hij weer dat het ver gif voor hem Is, en hij zweert telkens opnieuw, dat hy het niet meer zal aan roeren... maar nu en dan bezwijkt hij er weer voor. Vraag me niet waarom. Ik weet alleen, dat hij het spul ha&t, maar er niet van af kan blyven." Toen McCarthy echter In de Senaat het denkbeeld opperde, dat Bohlen, „als hij een kerel was", zich aan een proef met een leugendetector zou onderwer pen, om te bewijzen dat hij betrouwbaar genoeg was om als ambassadeur naar Moskou te worden gezonden, zag men Taft rood worden van verontwaardi ging en voor het eerst uitte hij openlijk en nadrukkelijk zijn wrevel tegen „de geachte senator van Wisconsin". Nu scheen, „de kruik" toch haar einde naby te zyn! Kortom, nu Taft geen oppositieleider meer is, tracht hij opbouwend werk te verrichten. Hij beseft dat niet hij, maar Eisenhower door het volk geroepen is om het land te leiden, en dat hij als goed partijman verplicht is, de president niet in de wielen te rijden, hem niet zijn eigen ideeën op te dringen, maar hem zo goed als hij kan met raad en daad terzijde te staan. In weerwil van het kwade bloed, dat de campagne had ge zet, laten hun persoonlijke betrekkingen niets te wensen over. Taft verkondigt ook niet langer zoals hij jarenlang heeft gedaan dat de enige oplossing in Korea die is, welke door generaal MacArthur ivas voorgesteld; zijn standpunt is thans, dat er „geen enkele methode bestaat, waarbij de voordelen groter zijn dan de nadelen." En onlangs verraste hij geheel Amerika met een uitspraak, die McCarthy als een vloek in de oren moet hebben geklonken, nl. dat een professor, leraar of onder wijzer moet worden beoordeeld naar zijn paedagogische en niet naar zijn politieke inzichtendat hij geen be zwaar heeft tegen een professor die communist is, zolang liij het maar niet bij zijn onderwijs laat blijken De beide laatste voorbeelden mogen ons misschien tot de gevolgtrekking leidendat er sedert het aftreden van president Truman niet zoveel is veranderd als men geneigd zou zijn aan te nemen Vaor employes der VN behoren internationale maatstaven te gelden en geen nationale criteria (Van onze correspondent) New York, 31 Maart. gATERDAG is in de V.N.-assemblée een oniwerp-resolutie ingediend, waar in vertrouwen wordt uitgesproken betreffende het beleid van Trygve Die ten aanzien van het personeel van de V. N. Het was vooral de Amerikaan Lodge die Lie verderigde en hem uitnodigde voor de volgende zitting in September een rapport op te stellen, vergezeld van het advies der com,missie voor administratieve en budgetaire vraagstukken. Gisteren oefende de Nederlandse gedelegeerde von Balluseck critiek uit op het beleid van Trygve Lie, die volgens hem onvoldoende aandacht had geschonken aan het internationale karakter van de V.N.-organisatie, waarvoor geen bepaal de nationale maatstaven mogen worden aangelegd. Nadat Zaterdag de Arabisch-Aziati sche groep een onderzoek had voorge steld naar Lie's beleid bij het ontslag van employé's heeft Maandag de Neder landse gedelegeerde namens zrjn land, België en Luxemburg en gesteund door de drie Scandinavische naties, een amendement ingediend op de oorspron kelijke resolutie over de personeelspoli tiek. Daarbij wordt ook de mening ge- vraag'd van de leiders van de „speciali zed agencies" en voorlegging van hun opvatting aan de Assemblée. Het is geen geheim, dat verscheidenen van hen het niet eens zijn met Lie. De heer von Balluseck pleitte voor het strict gehand haafde internationale karakter van het secretariaat, niet onderworpen aan na tionale standaarden en criteria. Hij was het oneens met Lie, dat de Ameri kaanse leden van diens staf automa tisch ontslagen zouden moeten worden op grond van het feit, dat zij gebruik maakten van hun constitutionele voor recht. zichzelf niet te beschuldigen bij officiële Amerikaanse verhoren. De heer von Balluseck was ook verontrust, dat gebouwen van de V.N. worden gebruikt om zuiver nationale maatregelen van de V.S. uit te voeren, zoals het nemen van vingerafdrukken van Amerikaanse leden van de staf. Volgens vos Ballus eck behoorden de V.N. zich niet in te laten met de verdiensten of gebreken van het standpunt uit van nationale politieke partijen. Men moet eenzelfde internationale maatstaf aanleggen aan alle employé's. Het is duidelijk, dat geen van hen actief betrokken mag zijn bij het ondermijnen of in gevaar brengen van orde en veiligheid van enig lid van de V.N. Doch de secretaris-generaal be hoort steeds het recht te behouden con clusies te trekken en besluiten te Koningin en Prins naar Luxemburg Op 8 April zullen H.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard zich per vliegtuig naar Luxemburg begeven, om op 9 April het huwelyk tussen prinses Joséphine Charlotte van België en Prins Jean van Luxemburg by te wonen. Het koninklijk paar zal daarbij wor den vergezeld door Jkvr C. E. B. Röell en mr G. C. D. baron van Harden- broeck, opperceremonlemeester en grootmeester. Op de avond van de 8ste April zul len Koningin en Prins te Luxemburg aanzitten aan een diner. Op 9 Apri! zullen zij aanwezig zijn bij het huwelijk en het daarop volgend défilé, en die zelfde dag weer per vliegtuig naar Nederland terugkeren. Vaticaanse radio gemoderniseerd De Paus heeft pater Stefanicci S. J. tot directeur van de Vaticaanse radio benoemd; de installaties worden gemo derniseerd. zodat de zender ook verre gebieden achter het IJzeren Gordijn zal kunnen bereiken. Het werk aan twee krachtige zendstations bij Rome Is byna voltooid. nemen, onafhankelijk van enige autori teit buiten de V.N.-organlsatie, vrij van druk en zich baserend op tastbaar over tuigend bewijsmateriaal. De Neder landse gedelegeerde legde de nadruk op het feit, dat internationale functiona rissen niet in dienst staan van hun na tionale regeringen en Trygve Lie be hoorde zich te realiseren, dat hij uitslui tend verantwoordelijk is jegens de orga nisatie van de V.N. Eerder had de vertegenwoordiger van India nog gewezen op het feit. dat tal van naties optreden als gastlanden voor organen van de V.N. Indien zij het Amerikaanse voorbeeld zouden volgen, zouden zij weer hun eigen nationale maatstaven kunnen aanleggen bij het beoordelen van employé's. Gisteren hebben de Grote Vijf, die in de Veiligheidsraad het veto-récht heb ben. weer vergaderd over een opvolger voor Trygve Lie. Heden zetten zij hun overleg voort. JOEGOSLAVIË GEEFT DE BOEREN MEER VRIJHEID De Joegoslavische federale uitvoe rende raad heeft een decreet uitgevaar digd, dat het de boeren mogelijk maakt zich onder zekere voorwaarden terug te trekken uit de coöperatieve agrarische bedrijven en hun ingebracht bezit terug te krijgen. In het decreet wordt onder streept, dat de boeren vrije keus hebben wat betreft toetreding tot of het ver laten van die bedrijven en dat de leden thans zelf de coöperaties zullen bestu ren. De regering blijft echter de ge wenste grootte van de oogst bepalen en zal ook in de toekomst het crediet- wezen beheersen. Leden die zich terug trekken krijgen hun ingebrachte on roerende en roerende goederen terug. Indien dat niet mogelyk is krijgen zij ander land en compensatie in geld. De boeren kunnen zich met ingang van 1 October op dit decreet beroepen, dat wil zeggen nadat het seizoen achter de rug is. (Ingez. med.-advertentie) DE COGNAC MET HET MOOISTE BOUQUET Onze Romeinse cor respondent meldt: Ten Zuiden van Rome werd in de jaren on middellijk voorafgaan de aan de oorlog een geheel nieuwe wijk aangelegd, die voor namelijk bestond uit grote gebouwen, be stemd de „wereldten toonstelling 1942" te huisvesten. Die tentoon stelling, welke zou sa menvallen met het twintigjarig bestaan van het fascistisch re gime, kon tengevolge van de oorlog niet worden gehouden en jarenlang zag het er uit of de gehele nieuwe wijk zonder ooit te zijn voltooid, in puin zou vallen. Thans Is daar ver andering in gekomen. De bestaande gebou wen zijn hersteld, nieu we zijn er aan toege voegd en het werkelijk indrukwekkende geheel zal worden gebruikt voor tentoonstellingen, grote congressen, enz., terwijl een voorname, rustige villawijk bij het complex van grote ge bouwen zal aansluiten. Ten einde ook door de straatnamen duide- lyk te doen uitkomen, dat deze wijk een bij zonder karakter zal dragen, heeft men de pleinen en lanen ge noemd naar verschil lende takken van we tenschap en naar de beeldende kunsten. Van het hoofdplein, het Italiëplein, stralen stervormig vijf brede lanen uit. die genoemd worden naar de vijf werelddelen. En om het internationale karakter nog eens te onderstre pen, heeft men besloten, dat zes andere lanen naar grote buitenlan ders zullen worden noemd. De eerste op zet was niet zes, doch vijf en wel Shakespeare, Beethoven. Pasteur. Tolstoi en Lincoln, Dank zij een onder houd van de vertegen woordiger te Rome van „Nederland in den Vreemde", de heer A. H, Luydjens, werd een zesde laan, die van de Laan der Kunsten voert naar de Europalaan, aan Rembrandt gewya. Dit is voor het eerst, dat een straat te Rome naar een Nederlander wordt genoemd. Voormalig Egyptisch regent veroordeeld De voormalige Egyptische kolonel Mehanna, die na het aftreden van koning Faroek lid is geweest van de regentschapsraad, is tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Mehanna werd in October door premier Naguib ontsla gen als regent, omdat hij zich met rege ringszaken zou hebben bemoeid. In die dagen werd gemeld, dat hij tegenstander was van de door de regering voorge stelde agrarische hervorming. Medio Januari van dit jaar werd Mehanna ge arresteerd te zamen met een aantal anderen, omdat hij zou hebben gepoogd muiterij te verwekken in het leger. Het „tribunaal der revolutie", dat uit tien officieren bestaat, begon op 3 Maart met het proces. Nag'uibs rechterhand, luite nant-kolonel Nasser, trad als presi dent op. Diamantlaag in Koeweit ontdekt In de staat Koeweit is een alluviale laag aangeboord, waarin zich grote hoeveelheden diamant bevinden. De heerser van Koeweit Sjeik Abdoellah zal de exploitatie van deze diamantlaag waarschijnlijk in handen geven van de Middle East Diamond company, William Demouche, de president van deze maat schappij, die de aanwezigheid van diamant heeft vastgesteld, verklaarde dat het nog te vroeg is om definitief vast te stellen hoe rijk de laag is. Vol gens de eerste proefnemingen echter ziet de toekomst er rooskleurig uit. Demouche vertelde voorts, dat zijn maatschappij de Sjeik zal voorstellen de diamantmijnen te exploiteren op een basis van gelijke verdeling van de winst. De Sjeik van Koeweit is reeds een der rijkste mensen ter wereld door de op brengst van de oliebronnen in zijn land. VIT DE STAATSCOURANT Aan pref. dr if. J. H. Smeets te 's-Gra- venhage is op zjjn verzoek, met ingang van 1 April 1953, eervol ontslag verleend als regeringscommissaris b(i het Neder landse Beheersinstituut, met dankbetui ging voor de als zodanig bewezen dien- Nog steeds gevechten in Guatemala In tegenstelling tot de regeringsbe- richten, volgens welke de Zondag begon nen opstand in Guatemala reeds was on derdrukt, wordt nog melding gemaakt van voortdurende gevechten in het Noor den van de republiek. De opstandelingen zouden wegen versperren en bruggen op blazen om de aanvoer van regeringstroe pen te verhinderen. Vrachtauto's zouden worden gerequireerd om troepen naar het onrustige gebied te zenden. Volgens officiële berichten werden bij de mis lukte revolutie twee personen ge dood, zestien gewond en honderden ge arresteerd. Het hoofd van de strijdkrach ten Diaz zeide Maandag, dat het leger gealarmeerd is en klaar staat om het hoofd te bieden aan ieder oproer. Be richten betreffende de toestand In het gebied van Salama moeten, volgens Diaz, worden achtergehouden „om rede nen van veiligheid". Detailhandel in Februari Voor 20 tot 25 millioen minder omzet dan vorig jaar Uit de cijfers omtrent het verloop van de omzet in het midden- en kleinbedrijf over Februari 1953 blijkt dat de waters noodramp de omzet in verscheidene branches nadelig heeft beïnvloed, doch dat de invloed van deze ramp met moet worden overschat. Januari telde vijf Zaterdagen, en Februari slechts vier. Vergelijkt men Februari met dezelfde maand van verleden jaar, dan blijkt, dat vooral de verkoop van artikelen met een min of meer luxe karakter een aanzienlijke terugslag ondervond. In de detailhandel in meubelen en aan verwante artikelen, die in glas, porse lein, aardewerk en huishoudelijke arti kelen en in die in textiel bedroeg de omzetvermindering t.o.v. Februari 1952 resp. 15%, 12% en 8%. In geld zal naar schatting in de laatstgenoemde branche een daling zyn genoteerd van 7,5 tot 10 millioen, terwijl dit voor de andere twee branches tezamen ca 3 millioen heeft bedragen. De geldomzetten in de boekhandel lie pen, ondanks de boekenweek, terug met 12 en die in de kantoorboekhandel met 11 Alleen in de detailhandel in schoeisel (mogelijk tengevolge van een grotere verkoop van rubberlaarzen) alsmede in het rijwiel bedrijf waren de geldomzetten hoger dan die in Februari 1952. Aan de hand van de beschikbare om- ze tgegevens over een maand lean nog geenszins een volledig beeld worden ver kregen van de gevolgen welke de watersnood heeft gehad op het omzet- verloop in het midden- en kleinbedrijf. Naar schatting is het totale bedrag, dat in Februari jl. in de detailhandel is om gezet 20 tot 25 millioen lager dan dat Ln Februari 1952. KERKNIEUWS DE HERTOG VAN EDINBURGH, prins Philip, begroet koning Boudewi'jn van België op het vliegveld Northolt bij Londen. Koning Boudewyn is een van de vele gasten, die vandaag de begrafe nis van koningin Mary bijwoonden. Ds J. van Duyvenbooden overleden Te Hilversum is in de ouderdom van 78 jaar ds J. van Duyvenbooden over leden, em. pred. der Ned. Herv. Kerk, vroeger predikant, achtereenvolgens te Est, Heukelum, VI aardingen en (van 1914 tot 1941) te Rotterdam. Zijn stoffelijk overschot is hedenmid dag op Crooswijk te Rotterdam in het familiegraf bijgezet. Prof. dr J. Vester overleden Gisteren js tijdens een treinreis van Nuth. naar Heerlen plotseling de direc teur van de Nederlandse provincie der Zusters van de H. Vincentius, pater dr .T. Vester C.M., overleden. Lange tyd is hij werkzaam geweest als professor aan de groot-seminaries te Kamerrijk, Noto (Sicilië) en Helden-Panningenook is hij rector van de kloosters te Brunssum- Rumpen en Susteren-Mariaveld geweest. De laatste jaren van zijn leven heeft hij te Nuth doorgebracht, waar hij even eens rector was van het klooster der Zusters van de H. Vincentius. Ds J. Hettinga naar Canada Ds J. Hettinga, predikant van de Geref. Kerk (art. 31 K.O.) te Har- lingen, zal in Mei voor drie maanden naar Canada vertrekken om daar emi granten te bezoeken, predikbeurten te vervullen en medewerking bij de stich ting van nieuwe gemeenten te verlenen. Pasen: een meervoudsvorm Ds P. D. van Royen schrijft ons: Wij spreken van „Pasen", zonder er bij stil te staan, dat dit woord even als „Pinksteren" een meervoudsvorm is. Vanwaar dit meervoud? Dr Christine Mohrmann de kortge leden te Nijmegen aangestelde vrouwe lijke hoogleraar, heeft in haar inaugu rele rede van 23 Januarin j.l., gezegd, dat ook in het oud-Latijnse spraakge bruik religieuze feesten in meervouds vorm werden aangeduid. Zo bij voor beeld: „Saturnalia", een Romeins feest op 17 December en volgende dagen. De spreekster liet het echter na naar een verklaring voor het meervoud te geven. Het komt ons voor, dat een eenvoudige verklaring voor de hand ligt; het Franse spraakgebruik wijst ons de weg. ,,P a q u e s" betekent: het kerkelijke Paasfeest van twee dagen. „Paque" enkelvoud) duidt het Joodse Paasfeest van één dag aan (herdenking van de nachtelijke vlucht uit Egypte, Exodus 12 31 v.v.). „Pasen" is dus een meervoudsvorm, omdat het Christendom in overeenstem ming met de oude heidense gewoonte de kerkelijke feestdagen langer dan één dag liet en laat duren. Zo ligt achter „Pasen" als meervouds vorm een interessant godsdiensthisto risch gegeven, dat waard is beseft te worden. Predikanten met emeritaat Tegen 1 Mei hebben de Ned. Herv. predikanten ds W. G. Beerekamp te Nunspeet, ds H. van Wessel te Rotter dam-C. en ds mr F. C. M. Boender te O i ster wijk wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd eervol emeritaat ont vangen. VERGADERING MODERNE THEOLOGEN De 87ste vergadering van Moderne Theologen te Amsterdam is op Dinsdag 14 en Woensdag 15 April in de Vrije Gemeente bepaald. Referenten prof. dr J. Llndenboom, dr H. Faber en dr R. H, Apeldoorn. Uitnodigingen zijn verkrijg baar bij de secretaris, dr S. v. d. Woude, Reijnier Vinkeleökade 57, Amsterdam (Z.). Uitslag der stemming over kieswetsontwerp niet erkend (Van onze correspondent) Rome, 31 Maart. rPOT dusver is de algemene staking, wellke werd uitgeroepen als pro test tegen de aanneming van de wet op de kiesrecli fahervorm ing, zonder ernstige incidenten verlopen. In de binnenstad van Rome was een gewel dige politiemacht op de been, die de orde wist te bewaren. In de buiten wijken kwam bet tot enige schermut selingen. Te Turijn zijn twee commu- Reis van zes maandenwaarbij ook Nederland wordt bezocht (Van een correspondent) Tokio, Maart KROONPRINS Akihito Tsoegoe No Miya, de 19-jarige erfgenaam van de Japanse keizerstroonis Maandag SO Maart uit Yokohama vertrokken aan boord van het Amerikaanse luxe.passagiersschip President Wilson voor een reis naar West-Europa, waar h\j o.a. de kroning van Koningin Elizabeth II zal bijwonen. In 1921 heeft zijn vader Keizer Hirohito, toen nog kroonprins, een dergelyke reis gemaakt, hetgeen des tijds een heftig debat in Japan veroorzaakte. De ul tra-nationalisten in Japan namelijk achtten de reis een inbreuk op de kostbare tra dities van de God-Keizer-le- gende, die het de vorst noch zijn familie toestond zijn hemels domein te verlaten en naar een inferieur land te gaan. Twee-en-dertig jaar zyn sindsdien verlopen en de Tenno is niet langer godde lijk, zodat Kroonprins Aki hito ditmaal vertrekt met de volledige instemming van het grootste deel van zijn volk, dat verlangend is In het buitenland een goede beurt te maken. Toch zijn er nog kringen achter de zijden gordijnen van de pa leisvertrekken. die de oude tradities graag in ere her steld zouden zien. Zij heb ben tevergeefs hun best gedaan de kroonprin selijke reis te voorkomen. Zy-fluisterden dat de jonge Prins misschien op on-Ja- panse wijze zou kunnen worden beïnvloed en zij ach ten het beter dat hij wacht met zulk een reis tot hij geestelijk rijper (en meer onder de invloed van de hofkringen, hoopten zij er bij) zou zijn. Akihito's oom. Prins Sji- sjiboe en premier Josjida echter hebben, met andere liberale leiders, doorgezet dat de Kroonprins naar de Londense kroning werd af gevaardigd. Met de steun van de Keizer zelf ver klaarden zij dat de jonge Prins de wereld moet zien nu hij nog jong is en vat baar voor de indrukken van de buitenwereld. Prins Sji- sjiboe heeft jaren lang op de bres gestaan voor een liberale houding in Japan. Zelf heeft hij de Japanse keizerlijke familie vertegen woordigd bij de kroning van Koning George VI. Josjida is ambassadeur in Londen geweest. Sinds de vorige zomer is Akihitr meer en meer in openbare functies op getreden, Hij ontving buitenlandse dt. plomaten en hun dames op hofrecepties bijvoorbeeld. Met één traditie heeft hij echter niet gebroken; de Prins neemt nimmer deel aan danspartijen. Ook op zijn aanstaande reis zal zijn gevolg overal de gastheren de wenk geven dat Akihito niet zal dansen, ook al zal hij misschien bals bezoeken. Wel zal de Kroonprins tennissen, paardrijden wemmen, in welke sporten hij uitmunt. De Kroonprins is slechts door een dein gevolg van zes dignitarissen en Jrie bedienden vergezeld. Aan het hoofd van dit gevolg staat de Opperhofmaar schalk Takanoboe Mitani. De Prins heeft een grondige training ondergaan; zo heeft zijn vroegere gouvernante, de Amerikaanse Mrs Elizabeth Gray VP- ning, hem wegwijs gemaakt in de Wes terse manieren en gewoonten, terwijl de weduwe van een ambassadeur, mevrouw Noboeko Matsoedaira, hem heeft inge wijd in de geheimen van het diploma tieke protocol. Op zijn reis zal Akihito, behalve En. geland, d,e volgende landen bezoeken: de V.S., Frankrijk, Spanje, Italië, België, N ederland, West-Duitsland, Dene marken, Noorwegen, Zweden en Zwit serland. Begin October zal hij in Japan terug zijn. Handelsblad-U.P.-dienst. nische senatoren, die uit Rome terug keerden, op het stationsplein bij een botsing aan het hoofd gewond. De verontwaardiging der extremisti sche partijen over de Senaatszitting van Zondag is buitengewoon groot. De linkse bladen beweren dat de president van de Senaat, Ruini, een schandvlek heeft ge worpen op de parlementaire geschiede nis en een „politieke midsdaad zonder weerga" heeft begaan, daar hij zich tot voorzitter liet kiezen om als lijdzaam instrument der clericale meerderheid met minachting van het reglement het wetsontwerp bij verrassing te doen aan nemen. De Nenni-socialist Rizzo heeft a klaard dat hij geenszins had afgezien van het woord-voeren, maar dat hij in het tumult niet hoorde, dat de voorzitter hem het woord had verleend. Van de zit ting bestaat geen stenografisch verslag, daar de stenografen de vlucht namen en hun apparaten meenamen. Het verslag der stemming zou onjuist zijn, daar het vermeldt dat twee communisten, onder wie Socci Marro, vóór het wetsontwerp zouden hebben gestemd. Inderdaad kon niemand horen wat er werd gezegd. De secretaris-generaal van de Senaat, de communist Galante, die steeds links van de voorzitter is gezeten met als taak deze voor te lichten over kwesties, welke met de toepassing van de reglementen verband houden, werd van zijn stoel ge duwd en vervangen door een Christen- demoeraat. De communisten, Nenni- socialisten, fascisten, maar ook vele liberalen en onafhankelijken, weigeren de uitslag der stemming te erkennen. Acht vooraanstaande Senatoren, twee communisten, een Nenni-socialist, vijf linksliberalen, van wie er een, Parri, vóór De Gasperi minister-president was, bezochten de President der Republiek Einaudi om te protesteren tegen hetgeen zij een „staatsgreep" noemen. VOLGENS een verklaring, welke de Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken, Scelba, tegenover de pers heeft afgelegd, is de proteststaking op een mislukking uitgelopen. Het spoor wegverkeer was vrijwel normaal; van het personeel w&s gemiddeld ten minste 80 <fo op het werk verschenen. Alleen in het gebied van Genua en Bologna stonden enige treinen een uur stil. Volgens het communistische vakver bond is de staking echter een succes ge weest: gemiddeld 90 van de arbeiders is niét op het werk verschenen, aldus de communistische lezing. ALARMTOESTAND IN SCHELDEMONDING In de polders aan de Scheldemonding werd gisteren een alarmtoestand afge kondigd. nadat winden van stormkracht het hoge getijwater over de in allerijl herstelde dijken bij Melsele en Callo hadden gedreven. Dit gebied heeft sedert de storm ramp van begin Februari herhaaldelijk van overstromingen te lijden gehad. In sommige huizen in de twee dorpen kwam het water gisteren 75 centimeter hoog te staan. Voorzover bekend zijn er echter geen slachtoffers gevallen. Hulpploegen zijn met spoed naar het bedreigde gebied gedirigeerd om de dijken te versterken. Langs de dyken patrouilleren soldaten om bij eventuele dijkdoorbraak alarm te slaan. Ned. Herv. Kerk. Beroepen. Te Gar deren, J. van Dijk te Gameren. Te IJmul- den-Oost, J. H. W. Dickhout te Jutrijp Hommerts. Aangenomen. Naar Hardenberg, R. J. Ybema te Nieuw-Leusen. Geref. Kerken. Beroepen. Te Hol- wërd. R. Slertsema. cand. te Hilversum. Te Zaamslag, D. Middelkoop te St. Pan- Gere f. Kerken (Art. 31 K.O.). Be dankt voor Hoogeveen. A. Bos te Haarlem. Chr, Geref. Kerken. Tweetal. Te Haarlem-C., J. P. Geels te Roterdam-C. en J. C. van Ravenswaay te Scheveningen. E v e a n g. Luth. Ker k. Beroepen. Te Haarlem, G. Kroes te Zaandam. ONDERWIJS Humanistische Studenten vereniging Tijdens het afgelopen weekend heeft de Studentenvereniging op Humanis tische Grortdslag in de Lage Vuiurse een conferentie over haar beginselverkla ring gehouden, die zij vijf jaar geleden van het Humanistisch Verbond heeft ■overgenomen. Ter oriëntatie sprak dr B. J. Kouwer uit Utrecht over „Op welke principes kan een modem mens zijn levensbeschouwing grondvesten?". Spreker bracht het existentialistische mensbeeld naar voren, en zette uiteen dat Sartre slechts de volledige conse quenties tracht te trekken uit het woord van Nietzsche: „God is dood". Zondagmiddag behandelde men, voorlo pig enige concepten van een nieuwe be ginselverklaring. Het bestuur bestaat thans uit de heren H. Cohen, praeses; H. Koppius, vice-praeses; J. Hooge- werff, abactis I; en de dames J. Klein, abactis H, en .J. van Gendingen, quaestrix. Vereniging van Hoofden van Scholen De Vereniging van Hoofden van Scholen houdt as. Zaterdag haar alge mene vergadering; prof. dr R. Casimir zal er over„Zestig jaren gingen aan ons voorbij" spreken. Het hoofdbestuur zal een mandaat vragen om: 1. te stre ven naar een wettelijke regeling van het kleuteronderwijs; 2. te streven naar een verlaging van de 1 eerlingenschaal 3. er bij de overheid op aan te dringen dat men bij de sociale verzorging van het kind zich onthoudt van maatregelen die storend werken op het onderwijs of die speolaal liggen op het terrein van het gezin; 4. alle maatregelen te nemen die het nuttig en nodig acht om de be dreigde positie van de hoofden van scholen en de belangen van. de school, die hiermee zyn gemoeid, te verdedigen en te beschermen; 5. bii de regering op een verhoging der hoofdenmarges aan te dringen. Amerikaanse vacantiecursus Vanwege het Anglo-Amerlkaans In stituut van de Groningse universiteit en de U.S. Educational Foundation in the Netherlands zal tot 11 Aprii op het landgoed Vorbergen bij Gro ningen een „Conference of american studies" worden gehouden, waar Ameri- gaanse en Nederlandse hoogleraren en andere deskundigen colleges over aspec ten van de geschiedenis en de cultuur van de V.S. zullen geven. ACADEMISCHE EXAMENS Amsterdam. (Vrije Univ.) Cand. psy chologie niej. T. A. Langeman. Groningen. Bev. tot doctor in de rech ten de heer N. van der Wal, op proefschrift „Les commentaïres grecs du code de Ju3tl- nien".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3