BRYLCREEM Raming der investeringen bijna bereikt CARRIERE IN DIENST VAN HET STEENK OOLREDRIJF Ü'S ®rf!!i;:S Einde van tollenmisère te Maartensdijk ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 31 MAART 1953 3 DE gemeenteraad-verkiezingen wer pen hun schaduw vooruit. Dit bleek zeer duidelijk op de congressen van twee politieke partijen, nl. de P.v.d.A. en de Y.V.D.. welke het einde van de afgelopen week respectievelijk in Den Haag. Utrecht zijn gehouden. Al is dan het doel bij verkiezingen voor de Tweede Kamer en de gemeenteraden niet het zelfde. heide vormen zijn politieke krachtmetingen. De politiek geïnteres seerden in Nederland zien dan ook met spanning de uitslagen van de komende gemeen teraadsverkiezingen tegemoet Het is Immers van het hoogste belang, of de verkiezingswinsten en -verliezen van 1952 in het komend voorjaar zullen worden geconsolideerd, of dat er nieuwe veranderingen zullen optreden. Al werd zulks op het P.v.d.A -congres naarstig- lijk betoogd, het schijnt ons barre over drijving te verklaren, dat er in 1952 een „aardverschuiving" heeft plaats ge had. Het creëren van deze „aardver schuiving" past natuurlijk wonderwel in de kraam van de P.v.d.A. Nothing succeeds like succes. Zeer vry vertaald- succes smaakt naar meer. De objectieve buitenstaander zal echter rustig moeten afwachten, of de bescheiden winst van de P.v.d.A. vooral ten nadele van de K.V.P. nieuwe winstmogelijkheden biedt, of dat de afvallige K.V.P.-kiezers „geschrokken zijn van hun eigen moed". Hoe de uitkomst zal zijn, zal de nabije toekomst leren. BESCHOUWT men de breedvoerige vergaderings-debatten van het P.v d.A.-congres in vogelvlucht, dan blijkt duidelijk, dat de P.v.d.A.-kop- stukken met geestelijke stoottroepen en tanks een waar offensief op de K.V.P. hebben geopend. Mr J. A. W. Burger, de P.v.d.A.-fractieleider uit de Tweede Kamer, gaf op zyn vriendelijkst te ken nen, dat „de K.V.P. haar koersloze zwerftocht over de politieke wateren" vervolgt. Prof. Rommealdus de P.v.d.A.-voorman „houdt de illusie van een stabiele middenpositie vast" Maar mr Burger, lustig, uitsluitend in zwart en wit redenerend, construeert een alternatief. Er zou in feite geen andere keuze zijn, dan hetzij een con servatieve, hetzij een progressieve con centratie. Dat er in de genuanceerde werkelijkheid A'an het politieke leven op zijn minst nog een tussenmogelijkheid voorhanden is, ontgaat de P.v.d.A.- fractleleider. Of juister, het past niet in zijn betoog, dat de in onze ogen be scheiden „doorbraak" van 1952 moet doen leiden tot een volmaakt federa tieve opbouw van de P.v.d.A., die zo veel mogelijk vroegere adepten der con fessionele partijen zou moeten omvat ten. Ook de V.V.D.-ers, die het niet eens zijn met de leiding van prof. Oud, kunnen onder des heren Burgers vleu gelen terecht. Moeten wij mr Burger ge loven, dan waart er, zelfs in de kringen van de V.V.D. „twijfel" rond. of de leiding van prof. Oud wel zo onmisbaar is. als hij zelf meent. Wij hadden in onze blijkbaar kinderlijke onschuld nooit iets van deze „twijfel" gehoord. Prof. Oud zal de laatste zijn om zich „onmis baar" te achten. Maar mr Burger, die zelf in politicis blijkbaar graag fanta seert, construeert deze „misbaarheid" om zijn federalistische opbouw van de P.v.d.A. vollediger en aantrekkelijker te maken. Veel misbaar en weinig wol... De Katholieke professor Duynstee en de liberale professor Oud zouden zich in hun voorkeur voor een „conserva tieve concentratie" „vlak naast elkaar" bevinden. De heer Burger is blijkbaar kort va.n memorie. Wellicht herinnert hij zich, dat de heer Oud herhaalde malen de gedachte van een derde macht als middengroepering tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. heeft verdedigd. Echter heeft men het in het P.v.d.A.-kamp blijkbaar veel te druk om de K.V.P.- nartner in de regeringscoalitie er van langs te geven. Die K.V.P. kan best zelf haar boontjes doppen. Maar de politieKe buitenstaander, die de uiterst moeizame resultaten der Kabinetsformatie en gehele regeringsbeleid met een behoor- liike dosis sceptis beziet, acht deze hef tige vechtpartijen tussen twee „coalitie partijen" weinig bevorderlijk voor een harmonisch en doeltreffend regerings beleid. De ondoorzichtige en weinig limver- tonende nota over de huren is er een der resultaten van. NOG een andere verklaring van mr Burger mogen wij niet stilzwijgend voorby gaan. In antwoord op de critiek op de dure uitvoering van de sociale wetgeving, welke onlangs is ge uit door prof. Van Esveld, werd het partjj-congres vergast met een staat kundige primeur. De minister van So ciale Zaken had namelijk de P.v.d.A.- voorman „zo juis gtemachtigd mede te delen, dat een nieuw, vereenvoudigings- ontwerp op het gebied der sociale ver zekering op het ogenblik bij de Raad van State om advies is". Nu gunnen wij, journalistiek gesproken, ieder op zijn tijd een primeur, Dat brengt immers leven in de brouwerij. Wat echter voor het dagbladwezen volmaakt acceptabel is, geldt niet voor een politieke vergade- T TIT de zo juist gepubliceerde vierde nota inzake de industrialisatie in Nederland, uitgebracht door de Minister van Economische Zaken, valt de toon te beluisteren, dat de samensteller niet ontevreden is over de tot nu toe bereikte resultaten, meer in het bijzonder over de door de industria lisatie geschapen nieuwe werkgelegenheid. Het zal er echter om gaan, dat het Industrialisatieschip ook bij ruwe zee, zelfs bij stormweer, de koers zal kunnen blijven volgen. De gehele bemanning, regering en het Nederlandse volk zullen daartoe moeten meewerken. Het tot nu toe gevolgde beleid wordt doorgetrokken. Nieuwe maatregelen werden ontworpen. Deze zijn afgestemd op het stimuleren van het particu lier initiatief en het aantrekkelijk maken van nieuwe investeringen. Het middel om de overheid in ruimere mate als ondernemer te doen optreden wordt principieel afgewezen, omdat de grote meerderheid van het Neder landse volk zich hiertegen verzet. Plan voor volgende vijfjaar MET voldoening wordt geconstateerd, dat in de 4V2 jaar, waarop de ra mingen van de vorige Nota betrek king hadden, de industrialisatie belang rijke vorderingen heeft gemaakt. In de verschillende hoofdstukken van de Nota worden deze vorderingen in details om schreven. Ondanks deze detaillering, die een nauwkeurige bestudering van het vraagstuk mogelyk maakt, heeft de overzichtelijkheid daaronder niet ge leden, omdat er verschillende samen vattingen worden gegeven. In de bij lagen komt veel belangrijk cijfermate riaal voor. In hoofdstuk II van de bij lagen worden de verschillende takken van industrie afzonderlijk besproken. In de volgende hoofdstukken van de bij lagen worden nog de technische vor ming, de stand van de uitvoering dei- ontwikkelingsplannen in een aantal pro vincies en ten slotte de werkzaamheden Ingez. med.-advertentie) Een 10 voor gezondheid Davitamon fu Hoge vitaminewaarde Flacon a 50 dragées: f2,25 Flacon a 100 dragees: f3,75 100 dragées vc'doendevoor3maanden VIERDE INDUSTRIALISATIE-NOTA Door verminderde bedrijvigheid kan aantal nieuwe arbeidsplaatsen niet ten volle worden benut ring. Wrj achten het dan ook volmaakt onjuist, dat minister Suurhof zijn party- genoot „machtiging" tot deze verkla ring heeft gegeven. Deze mededeling he- hoort niet te worden gedaan ten bate van één partij. ijlBkbaar heeft de minis ter van Sociale Zaken het voor de zui verheid van de staatrechterlijke zeden zo juiste adagium vergeten: „Hoe dich ter bij de Kroon, hoe minder partijman". OP het V.V.D.-congres heeft de partij voorzitter en fractieleider, prof. mr P. J. Oud, een historische, weten- schappelpke èn actuele uiteenzetting ge geven ov'er het begrip „vrijheid", welke zich verre hield van een louter „profes sorale" dus dorre cerebraliteit. Opnieuw heeft de liberale staatsman daarbij doen uitkomen, dat bij alle erkenning van dc zeker in deze tijd op tal van gebieden onvermijdelijke staatsbemoeiing „.bevor dering van zelfstandige kracht"tot op de huidige dag het liberale beginsel bg uitnemendheid is gebleken. Libera len anno 1953 men zie slechts naar hte beginsel-program van de V.VD. komen met overtuiging op voor sociale rechtvaardigheid. Nadrukkelijk bekende prof. Oud zich voor de juistheid van het standpunt, ingenomen door de' heer Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers; „de be drijfsorganisaties als organen van sa menwerking zullen moeten voortkomen uit de vrije initiatieven van de bedrijfs- genoten".' Tenslotte deed de heer Oud in zyn in simpele woorden vervat, doch met een yzeren logica opgebouwde be toog, duidelijk uitkomen, dat de ver schillen tussen dc socialistische P.v.d.A. en de liberale V.V.D. resulteren in een voorkeur voor en een afwijzing van een collectivkistisch en niet-collectivistisch jerichte maatschappy. Inderdaad, wan neer men hoort hoe ten P.v.d.A.-con- gresse de heer Hofstra het „ongeoor loofd" noemt, dat door de plannen tot belastingverlaging aan het bedrijfsleven „enkele honderden millioenen guldens in de schoot worden gegooid", biykt er een afgrond te bestaan tussen de socialisti sche en de liberale visie op de maat schappij. Bij de socialisten een belasting heffing- niet slechts als voorziening in de behoeften van de Staat, maar met het bewuste doel: verandering van de maat schappelijke structuur. Bij de socialisten staatsinmenging als systeem. By de li beralen: een zo sterk mogelijke sociale rechtvaardigheid en bovendien ruim baan voor het particuliere bedrijfsleven. Te lang heeft dit bedrijfsleven bloot ge staan aan de tendenzen van een koude of warme socialisatie. Hier behoort men duidelijk party te kiezen. Wij gevoelen alles voor een vrijzinnig, niets voor een socialistisch Nederland. (Ongecorrigeerd.) van de Hoofdcommissie voor de In dustrialisatie uitvoerig besproken. Wat de bereikte resultaten betreft, kan samenvattend worden geconsta teerd, dat in de genoemde periode van I/V2 jaar (medio 191/8 tot einde 1952be rekend in pr\jzen van 191/8 een bedrag van ruim 0V2 milliard door de Neder landse industrie werd, geïnvesteerd in kapitaalgoederen, dat is op basis van de thans geldende prijzen 7 milliard. Hier mede werd de raming nagenoeg bereikt. Dit investeringsvolume heeft het mo gelijk gemaakt, de werkgelegenheid be langrijk te vergroten. In genoemd t vak van 1/Vs jaar steeg het aantal te werk gestelde arbeidskrachten met 135.000 of 9 Hierbij moet nog in a merking worden genomen, dat niet alle de industrie beschikbare plaatsen zijn bezet en dat de thans beschikbare appa ratuur nog plaatsing biedt voor 30. werkkrachten. (Uit het vervolg van de Nota blijkt, dat deze reserve aan arbeidsplaatsen een gevolg is van de verminderde be drijvigheid" van de laatste tijd. Hierin kan dan een verklaring zijn gelegen voor het sterk vertraagde tempo, waarin zich de stijging A'an het aantal te werk ge stelde arbeidskrachten de laatste twee jaren heeft ontwikkeld, welke vertra ging wij in de Financiële Kroniek van jl. Zaterdag constateerden. Red. Hblad.) Er wordt op gewezen, dat de krach tige industriële ontwikkeling met een zienlijke stijging van de arbeids productiviteit gepaard ging en dat zij leidde tot een stijging van de productie met 31/ Voor een groot deel van productievergroting werd, afzet, gevon- I den in het buitenland. Het volume van de, industriële uitvoer steeg tot circa 280 van het in 191/8 bereikte peil. wijzigingen in de belastingheffing. Zy zullen het netto rendement kunnen ver hogen en de risico's van investeringen verminder en. DAARNAAST worden er nog andere maatregelen opgesomd. Voor een deel zijn deze gericht op een be vordering van de financiering. In dit verband wordt genoemd de aangekon digde afschaffing van de belasting van winsten uit verkoop van onroerend goed en effecten (speculatdewinst)Voorts het reeds lang voorbereide garantiefonds van 100 miilioen uit gelden van de tegenwaarderekening voor omzetting van risicomijdend in risico dragend kapitaal. ZoAvel grote als kleine onder nemingen zullen daarvan gebruik kun nen maken. Wat de credietverlemng door de Ned. Middenstandsbank met garantie van de staat betreft, werd in de begroting reeds rekening gehouden met een verhoging van de grens voor zulke credieten tot 100.000. Hierdoor zal een betrekkelijk groot aantal indu striële projecten verwezenlijkt kunnen worden. Op het punt A'an speurwerk op industrieel gebied wordt voorts beoogd om binnenkort een wetsontwerp ln te dienen, waarbij de financieringshulp voor industriële ontwikkeMngsobjecten aanmerkeiyk zal worden verruimd (op de begroting voor 1953 beliep het daar voor uitgetrokken bedrag niet meer dan 1 miilioen) Voorts heeft de wetenschappelijke research de aandacht der regering. Het ligt in het voornemen hiervoor 12 des kundigen aan te stellen, waarvoor middelen aangevraagd zullen Avorden ten laste van het voor productiriteits- doeleinden bestemde bedrag der tegen waarderekening. Uitvoerig wordt het AraagstUK van buitenlandse investeringen besproken. Op dit punt wordt een actieve politiek gevoerd door een voorlichtingsactie. Het zwaartepunt is gelegd in de V.S. Door het Departement Avordt samengewerkt met de particuliere stichting Instituut voor Nederlands-Amerikaanse Indu striële Samenwerking. De bereikte re sultaten geven reden tot teAredenheid. Aantal stimulerende, maat regelen bepei'kt, IN de slotbeschouwing wordt er nog de nadruk op gelegd, dat de middelen, die de regering ter beschikking staan om industriële initiatieven te stimuleren beperkt zyn. Daar bovenuit gaan be tekent, dat andere gewichtige belangen in het gedrang dreigen te komen, be langen als het monetair evenwicht, de sociale rust e.d. die eeD integrerend deel Wat volgende vijf jaar nndia zal zijn WAT betreft de toekomst zyn in de Nota ramingen opgenomen be treffende de noodzakelijke in dustrialisatie in de eerstvolgende vijf jaar, namelh'k voor het tijdvak 1953 tót en met 1957. Rekening Avordt gehouden met een natuurlijke aanwas a'an de be roepsbevolking (in die periode) 240.000. Een gedeelte a'an die aanwas kan afA'loeien in emigratie en door plaatsing buiten de. industrie. Voor bijna een derde deel, namelijk voor 75.000, zal plaatsing in de industrie moeten worden gevonden, waaiwoor nieuwe investerin gen zullen moeten plaatsvinden. Hierbij moeten nog worden geteld de investe ringen nodig geworden om bij de zeker te verwachten verdere stijging van de arbeidsproductiviteit, de thans aanwezi ge nersoneelbezetting in de nhVerheid te kunnen handha\'en. Daar komen dan nog bii de uitgaven voor de gewone a'er- nïeuwing en modernisering a'an de appa ratuur. Op grond van het bovenstaande, zullen naar schatting ln de komende vijf jaar Investeringen van rond f 9 milliard, ae- rekend naar de prijzen van 1952. nodig zijn. Dit betekent, dat de investarinas- hehr-afte in die periode, gemiddeld ner iaar op onaeveer de hoogte zal moeten komen te liggen, die In 1951 werd be reikt. Uiteengezet wordt op welke gronden deze taakstelling zwaar zal binken te zijn (weerstanden voor de afzet in binnen- en buitenland, verlaagde rende- mentsverwaohtingen voor nieuwe Inves teringen). Kon te voren worden volstaan met het wegnemen van bepaalde be lemmeringen A'an formele en materiële aard. thans zullen maatregelen van ver der strekkende aard nodig zijn, om de investeringsbereidheid op peil te houden. Een deel van deze maatregelen behoort tot het terrein van de fiscale faciliteiten, vervat in de kortelings gepubliceerde uitmaken van het klimaat waaronder het bedrijfsleven alleen kan gedijen. De maatregelen, die werden uiteengezet en toegelicht zijn er dan ook op gericht om het juiste midden te houden. De minister is van oordeel, dat de maatregelen een belangrijk gunstige invloed zullen heb ben op de geneigdheid tot het uitvoeren van nieuwe plannen. Er kan evenwel niet worden gegarandeerd, dat deze in vloed in ieder geval voldoende zal zijn om het noodzakelijke investeringspell te garanderen Greep uit het cijfermateriaal NOG enkele belangwekkende cijfers Avillen wij aan deze Nota ont lenen. Sedert de bevrijding hadden hier 80 deelnemingen van huitenlands kapitaal piaats. w.o. 30 belangrijke. Voorts werden er 36 dochteronderne mingen opgericht, w.o. 18 belangrijke. De gezamenlijke bruto productie dezer bedrijven beloopt 500 miilioen per jaar. Meer dan de helft viel toe aan de metaalnijverheid. Sinds 1 Januari 1950 hadden 79 ves tigingen plaats in de ontwikkelingsge bieden met totaal 3212 arbeiders. De totale industriële investeringen hier te lande beliepen A'an 1 Januari 1948 tot 1 Juli 1952 naar het prijsniveau van 1948: dn millioenen guldens) Totale Waarv. Blnnenl. Alleen Invoer invoer prod, uitbreid. 1948 1010 365 1949 1180 450 1950 1295 500 1951 1390 550 1952 le h. j. 655 255 Totaal n. prijzen: 194S 5530 2120 Tegen lopende prijzen gerekend be droegen de totale investeringen 6035 miilioen en naar de prijzen van medio 1952 7220 miilioen. In de tAveede Ind. Nota werden de investeringen voor de periode geraamd op 5800 miilioen ter wijl zij in werkelijkheid 5530 miilioen hebben bedragen. De personeelssterkte in de industrie verliep als volgt: (In duizendtallen! 1948 1492 1949 1552 1950 1617 1951 1654 1952 1630 De stijging van 30 Juni 1948 tot Juni 1952 beliep in de metaalindustrie 18%. chem. nijverheid 19%. hout 157r. mtjnbouw 15% nutsbedr. 10%. textiel 7%, kleding een daling van 2%, leer rubber 3%, papier 8%, voedingsmidde len 10%, grafische industrie 11%. (Ingez. med.-advertentie) geeft U glanzend haar OMDAT BRYLCREEM zuivere natuurlijke oliën bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorging. OMDAT BRYLCREEM geen gom. zeep of alcohol bevat en Droog naar weer gezond maakt. OMDAT BRYLCREEM het haar de gehele dag correct houdt zonder overdadige vettigheid. Vraag BRYLCREEM - de meest verkochte hairdressing ter wereld County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, England. Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Zandstorm op de Vel uwe (Van onze correspondent) E d e, 31 Maart. Maandagmiddag toen de storm nog feller aanwakkerde, leek de Veluwe in een zandwoestijn herschapen. Door de droogte van de afgelopen dagen werden enorme Avolken zand over bos en heide, maar ook over dorpen en buurtschappen gejaagd. Soms was de horizon gelig ver duisterd. als bij een opkomend nood weer. Het zicht bedroeg a'aak niet meer dan een paar honderd meter. In vele plaatsen op de West-Veluwe ondervonden voetgangers en wielrijders ernstige hinder van de zandstorm, die de mensen vrijwel voortdurend dwong de ogen gesloten te houden. De huis vrouwen, die de schoomaak er al op hadden zitten zullen voor een goed deel opnieuw moeten beginnen, want het fijne stuifzand drong ook tal van wonin gen binnen. Een West-Berlijns hof heeft tAvee Duit sers tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens anti-semietische uitlatingen. Rukwind velde steiger Wandelaars hadden gisteren moeite op de been te blijven en wiel rijders konden soms met moeite het rechte spoor houden of moes ten afstappen, want dc Zuid,westenwind kon verraderlijk uit de hoek komen. In het Westen van Amsterdam, waar tuindorp-Slottermeer in aanbouw is, wierp de stormwind de steiger van de gevel van een nog niet voltooid com plex woningen omver. Op de straat lag een wirwar van palen en hout, maar niemand heeft verwondingen op gelopen. BIJNA 88 MILLIOEN IN RAMPENFONDS Ongeacht opbrengst radio-actie Voor het Nationale Rampenfonds was tot gisteravond 87.9 miilioen gulden bij eengebracht. Om administratief-techni- sche redenen is de opbrengst van de radio-actie Beurzen openDijken dicht hierbij nog niet inbegrepen. Zaterdag Avas de stand van het Rampenfonds 87.4 miilioen. Bij het afscheid van Dr Ir Groothoff (Van een onzer redacteuren) MORGEN gaat dr ir Ch. Th. Groot hoff, president-directeur van de Staatsmijnen, met pensioen. Deze paar woorden bezegelen het einde van een carrière in dienst van het mijnbe drijf, die waard is nog even te worden gememoreerd. Ch. Th. Groothoff werd geboren te Manggar op het eiland Billiton, en het behoeft niet te verwon deren dat het eerste deel van zijn leven stond in het teken van het tin. In Delft behaalde hij de titel van mijn- bouwkundig ingenieur en wel met lof waarna hij in dienst trad van de Billiton Maatschappij. Het jaar 1916 zag hem terug in Nederland, toen hij promoveerde tot doctor in de technische wetenschappen. De band met Limburg dateert van 1919, want op 6 Januari van dat jaar trad dr ir Groothoff in dienst van de Staatsmij nen als aspirant-adjunct-ingenieur. Het lijkt een grote stap: van het tin naar de kool, Maar als men bedenkt dat de heer Groothoff een zwak had voor geologie, dan begrijpt men, dat DR IR CH. TH. GROOTHOFF het eigenlijk om het even was, tin dan wel steenkool. Eigenlyk is steenkool veel mysterieuzer dan tin, misschien is het dat wel, wat Groothoff aantrok. Dan volgt de etappegewjjs zich voltrekkende loopbaan bij de Staats mijnen. Hij werkte eerst op de Emma en de Hendrik, en werd daarna te werkgesteld als hoofdingenieur in al gemene dienst en belast met het alge meen toezicht op de technische dienst der mijnen. Zyn bevordering tot hoofd bedrijfsingenieur volgde op 1 Januari 1924. Sinds 1 April 1937 behoorde hy tot de directie van de Staatsmijnen. De oorlog veroorzaakte in zijn leven ver andering, omdat hij niet naar de pijpen van de Duitsers wilde dansen. Hij werd gearresteerd, maar de bevrijding van. het Zuiden bracht hem in de lei ding van de Staatsmynen terug, en op 8 Juni 1945 werd hij zelfs beheerder over alle st' mkoolmynen, ook de par ticuliere. Technisch-economische over wegingen schreven toon een beleid voor, dat de mijnen als een eenheid kon zien. Eind 1948 is dit beheer over de particuliere mijnen opgeheven en kon dr ir Groothoff zich weer wyden aan de Staatsmynen alleen. IAIIE wel eens met dr ir Groothoff gesproken heeft zal hem zich herinne ren als een fijnzinnig mens, die toch met grote beslist heid de koers volgde die hij als de juiste had geko, en. Het mijnbedrijf had zijn volle hart, een mijn was voor hem zowel studie- als een soort jachtobject. Zo iets a.ls de zee voor de scheepslui, die ha,ar moeten wederstaan, haar moeten veroveren en daarbij van haar listen en lagen moeten profiteren. Maar de mijn was hem meer dan alleen maar een bedrijf, dat steen kool levert. Het was ook, en niet minder, een bedrijf dat met mensen te maken heeft. De mens in de mijn, daar heeft hij heel wat over gesproken en geschreven. Om nog even te citeren wat hij ons daar eens dom zei: „Vertrouwen ontstaat daar waar de leiding dient. Dat is volstrekt geen onzakelijk en „ethisch" gepraat en al lerminst zwakheid, want bedrijfsleiding volgens dit beginsel eist meer kracht dan het regeren met de vuist op tafel en het aan jagen van angst. Bulten de realiteit staat het aller minst, want een bedrijdat rekent met de mensen die er werken, gaat het best, dat is realiteit." Meer waarschijnlijk dan de hoge onderscheidingen hem verleendhoe veel zij ook mogen betekenenzal het dr ir Groothoff voldoe ning geven bij zijn afscheid te kunnen zeggen, dat hij de mens in de mijn nooit heeft vergeten Vriendschapsverklaring van New Yorkse jeugd Prins Bernhard heeft gisteren een af schrift van een vriendschapsverklaring -hr ontvangst genomen, waarop 10.000 jonge mensen a'an New York hun hand tekening zullen plaatsen en die ter ge legenheid a'an de 300ste verjaardag van de verlening van de stadsrechten aan NeAv York aan de jeugd van Amsterdam zal worden gezonden. Het geschenk werd op de Nederlandse club overhandigd door een delegatie van tien kinderen, die de vier ontspannings centra Manhattan initiatiefnemers A'an het plan vertegemvoordigen. I11 de verklaring beloA'en de jonge mensen a'an New York plechtig te zullen „Averken voor broederschap in onze stad en op de wereld". Stuwenbouw in Nederrijn en Lek opgeschort (Van onze correspondent) N ij m e g e n, 31 Maart De regering heeft het voornemen nog dit jaar de uitvoering der Averken voor de kanalisatie van ae Lek en Nederrijn ter hand te nemen, opgegeven. Het aai de Rijkswaterstaat toegezegde bed ra;, voor de werken is ingetrokken. Wel zijn gelden beschikbaar gesteld voor de a'oorbereiding van de stmvenbouw en waarschijnlijk wordt het volgend jaar met de kanalisatie begonnen. Reeds door de in Juni van het vorige jaar afgetreden regering was een plan tot kanalisatie van de Nederrijn en Lek opgesteld. Dit plan, dat voorziet in de bouw van drie stuwen, namelijk by Doorwerth, Rhenen en VreesAVijk, werd overgenomen door de nieuwe regering- Drees en deze zegde in Januari van dit jaar gelden A'oor de uitvoering van dit 'plan aan de Rijkswaterstaat toe. De be doeling was dat de bouw van de drie stuAA'en en de bijkomende werken zeven jaren in beslag zouden nemen. Wegens de overstromingsramp heeft de regering dit plan opgeschort. Ambassadeur in Moskou bood geloofsbrieven aan De nieuAve Nederlandse ambassadeur in de SoA\rjet-Unie, jhr Teixeira de Mat- tos heeft gisteren op het Kreml zijn geloofsbrieven aan president Worosjilow overhandigd. aN de plechtigheid, die vol gens het protocol erliep, had de am bassadeur een bespreking met de pres - dent, welke „zeer vriendschappelijk" werd genoemd. Volgons A.P. zal de am bassadeur na een aantal diplomatieke bezoeken te hebben gebracht, naar Den Haag reizen voor het uitbrengen van verslag. Een delegatie van het I.V.V.V., het .internationaal verbond van vrije vak. verenigingen, is ontvangen door de Franse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Maurice Schuman. Het onderhoud ging over de vrijheid van de vakbonden Tunesië. De Rosenbergs hebben voor de derde maal het Opperste Gerechtshof herzie ning van hun A'onnis gevraagd. Geen gevaar meer voor HerkLngen Het gevaar voor het gedichte stroom- gat in de Battenoordscdijk bij Herkingen is voorbij. Zondagmorgen heeft de burgemeester vrijwilligers opgeroepen om de gevaarlijke .plaats te versterken. Tal van zandzakken, die als versterking dienden, waren reeds Aveggeslagen. Men heeft met man en macht aan de ver- steAdging gewerkt. Het electrische ge maal bij Battenoord zal vermoedelijk aan het eind van deze Aveek in werking tre den. Dezer dagen wordt in Herkingen een zandzuiger verwacht, die zand zal spuiten in het provisorisch gedichte stroomgat. Woonhuis in Coevorden in de as gelegd (Van onze correspondent) Coevorden, 31 Maart Maandagmiddag 4 uur brak brand uit in het perceel bewoond door de heer F. van der Velde, kantoorboekhandelaar te Coevorden. De vlammen sloegen hoog uit de bovenverdieping. In verband met de storm werd gevreesd voor de belen dende percelen. Bij enkele huizen aan de overzijde van de straat deed zich ook een begin van brand voor. De brandweer was echter spoedig ter plaatse en wist de brand te beperken tot het betrokken huis en de vuurhaarden in nabij gelegen percelen te blussen. Twee jaar voor het maken van ongewenste propaganda Het hoog militair gerechtshof heeft een huzaar uit Amsterdam wegens het maken van ongewenste propaganda ver oordeeld tot twee jaar met aftrek, ont slag uit de militaire dienst en ontzet ting uit de bevoegdheid om bij de mili taire macht te dienen. De eis was, con form het a'onnis van de krijgsraad, een jaar met ontslag uit de militaire dienst en ontzetting uit het recht om bij de ge wapende macht te dienen. Betrokkene had begin December 1952 waslokalen en privaten van het kamp Amersfoort strookjes aangeplakt met opschriften die bedoeld waren de lezers op te ruien tegen de Westeuropese De fensiegemeenschap en in het bijzonder tegen de militaire samenwerking met Duitsland. HERLEEFDE V.D.B. ZAL DEELNEMEN AAN RAADSVERKIEZINGEN De Vrijz. Democr. Bond heeft onder voorzitterschap van mr K. Bylsma (Franeker) te Utrecht een vergadering gehouden om vast te stellen welke vor deringen zijn gemaakt in de eerste drie maanden van zyn bestaan. Mededeling werd gedaan van de op richting van plaatselijke afdelingen. In een aantal gemeenten zal reeds worden deelgenomen aan de gemeenteraadsver kiezingen. MORGEN (1 APRIL) Voor gemeente schadepost van f 180.000 per jaar NEEN, een April-grap is het beslist niet, wanneer morgen ochtend de burgemeester Maartensdijk de straatweg naar Hilver- tolATy zal verkla ren. Een Kon. Besluit heeft goedkeuring ver leend op de gemeente lijke beslissing, om de verordening op de tol gelden op te heffen en daarmee komt dan een einde aan een verkeers- anachronisme, dat dui zenden automobilisten dagelijks heeft geïrri teerd! Van een „in stilte heengaan" der tollen kan men moeilijk spre ken. Er is in de loop der jaren OA'er de Maartens- dijkse tolbomen heel wat af geboomd en talrijk zijn de pogingen geweest om op meer drastische wijze de verkeersobsta kels te elimineren. Heftig waren soms de discussies in de gemeen teraad \ran Maartens dijk, anderzijds ook bil lijk de eisen die Averden gesteld. Want men moet niet vergeten, dat ge- midd d vijftienhonderd auto's per dag deze tol len passeerden, hetgeen betekent dat Maartens dijk in de toekomst ruim honderd-tachtig duizend gu'len per jaar zal der ven. Al heeft burge meester Schuller begrip voor de grote betekenis van het tolvrij verklaren en zal hii an ook sym bolisch één tolboom ope nen, hii maakt zle'h toch wel enige zorg over de toekomstige derving van inkomsten. Er zal nu een straat belasting Avorden inge- a'oerd en de burgervader a'oorziet dat hy nog wel eens tot bezuiniging zal moeten manen. Het zou overigens onbillijk zijn, om de gemeente Maar tensdijk a'an ondeugde lijk beheer der tollen te betrekken. Niet in de laatste plaats de „tolbe- stormingen" hebben a'er- beteringen tengevolge gehad. Voor zekere cate gorieën weggebruikers werden faciliteiten inge voerd, het tarief, voor vrachtwagens werd aan zienlijk verlaagd, de tollen werden 00 Zondag buiten bedrijf gesteld en wielrijders konden later vrij passeren. Alleen het gemotoriseerde verkeer bleef tolpiichtig. Verder kon de gemeente niet gaan, aangezien zy de inkomsten, mede in ver band met het onderhoud van de Aveg, niet kon missen. Maar met ingang A'an morgen zal dan ook het autOA'erkeer .onbelast" voortgang kunnen \nn- den. Géén feestelijk, wèl een historisch moment voor Maartensdijk: voor de automobilisten daar entegen zeker beide. De tolbazen Hannes van Rooyen en Govert Verheul hebben het in de loop der jaren zeker niet gemakkelijk gehad en als er twee mensen zijn die boekdelen kun nen verhalen over goede en slechte eigenschappen van weggebruikers dan zijn zij het zeker. Ge lukkig hebben de meeste autorijders wel begrepen, dat de tolgaarders per soonlijk geen verwijt verdienden, maar toch hebben deze veel moe ten horen. Een dank baar werk is het niet geAveest. soms zelfs niet zonder gevaar. Maartendyk zal dit Avegdcel a-oortaan niet alléén behoeven te on derhouden, omdat het in het provinciale wegen plan wordt opgenomen. Na. drie jaar zal de nieuwe rijksweg Amster damUtrecht deze ry- baan wel zo hebben ont last van het gemotori seerde verkeer, dat deze als een normale plaatse lijke weg zal kunnen worden beschouwd. Eén obstakel blijft voorlopig op deze weg van LTtrecht naar Hilversum bestaan: het is de zeer drukke spoorwegovergang in de President RooseveltAveg. Gedacht Avordt aan de bouw van een tunnel of een viaduct, maar dat zal zeker niet binnen de komende drie jaren ge beuren. Hoe het ook zy. a'oor het verkeer tussen het Sticht en het Gooi brengt de 1ste April in grijpende a'eranderlng. De ln het vuur a'an de discussies rondom het tol-probleem, aan de in woners van Maartens dijk gegeven bijnaam „Chinezen van Midden- Nederland" zal spoedig vergeten zijn!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2