ENGELAND NEEMT AFSCHEID VAN KONINGIN MARY c m m ee m Met VELPON zie je er geen barst van! Britse tegenactie tegen Mau Mau Parkeergelden te Amsterdam afgeschaft lot uit de loterij. C .En ten slotte. 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 31 MAART 1953 (Ingez. med.-advertentie) ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT s omgeving; van Beilen is gister- een dodelijk ongeval gebeurd, Britse militairen in Kenya hebben een grootscheepse tegenactie ingezet tegen de Mau Mau, die de laatste dagen zeer actief is geweest. Dit weekeinde wer den drie leden van de Mau Mau gedood bij aanvallen op Britse patrouilles. Op een van hen werd een gestolen machine pistool aangetroffen. In het district Fort Hall werden twee Kikoejoe's ge- dood bij een aanval van de rebellen op een loyaal hoofdman, terwijl in Zuid- Nyeri 10 leden van de burgerwacht werden vermoord. Zeven kilometer van Nairobi doodden leden van de Mau Mau. die met een taxi uit de hoofdstad waren gekomen, nog drie Kikoejoe's van de burgerwacht. Vrijwilligers hebben het gehele weekeinde gewerkt aan prik keldraadversperringen rond de politie posten. In een mboorlingenwijk van Nairobi zijn 1200 personen aangehou den, die in een speciaal daarvoor Inge richt kamp worden onderzocht. Van ruim 200 van de gearresteerden heefi men reeds kunnen vaststellen, dat zij aan de massamoord In Lari hebben deelgenomen. Het Britse ministerie van Luchtvaart heeft medegedeeld, dat vliegtuigen van de R.A.F. naar Kenya zullen worden gezonden om te assiste ren bij de bestrijding van de Mau Mau. Gisteren werden wederom 6 personen door de Mau Mau vermoord. 11 aanval lers werden door militaire patrouilles neergeschoten. Cursussen vlasrepelen in Friesland (Van onze correspondent) H a r 1 i n g e n, 31 Maart. De Friese Maatschappij van Land bouw heeft een speciale vlascommissie ingesteld, die in het Friese landbouw gebied cursussen organiseert voor het met. de hand repelen van vlas. Vroeger werd dit werk ln de wintermaanden verricht door werkloze landarbeiders. Als huisarbeid verdienden zij zo, vaak met behulp van de kinderen, op don kere zolders of in stoffige hokken een schamel stuk brood. Mede door de mechanisatie is dit werk gelukkig uit de tijd geraakt. Toch is het gewenst, dat. de handvaardigheid niet verloren gaat en daarom worden met subsidie van de overheid deze cursussen ge houden. Motor met auto in botsing In avond een waarvan de 31-jarlge agent van politie J. Bouwmeester uit Hilversum het slachtoffer is geworden. Hij ls met zijn motor met een auto in botsing geko men en ter plaatse overleden. Zijn vrouw, die op de duo de tocht mee maakte, liep zeer zware wonden op. Zjj ls ln het Provinciaal Ziekenhuis te Assen opgenomen. SPOORWECWERKEN TE EINDHOVEN Opnieuw credieten verleend De gemeenteraad van Eindhoven heeft gisteren besloten aan de reeds in de loop der laatste jaren verleende credieten met een totaalbedrag van 16,5 millloen gulden voor het Wederop bouw- en Spoorwegwerkersfonds" een nieuw erediet van 16.2 millioen toe te voegen. Uit dit fonds worden, in af wachting van de totstandkoming van een definitieve regeling der kostenver deling tussen gemeente, rijk en spoor wegen, de werkzaamheden gefinancierd voor het „hoogspoor" te Eindhoven en de daarmee direct of Indirect ver band houdende werken van zuiver ge meentelijke aard. Voorts verleende de gemeenteraad een credlet van 3.8 millloen voor de bouw van 304 woningwet-woningen in het stadsdeel Gestel, Candidatenlijst V.V.D. Harlingen (Van onze correspondent) Voor de komende raadsverkiezingen neeft de afdeling Harlingen van de J. A. C. LeeuwVan Rheenen, 3. Jelle van Drooge, 4. J. Hannema, 5. M. E. A. Poldervaart, 6. D. Palstra, 7. mevr. A. van Drooge-Gercama, 8. D. de Boer, 9 R. Brandsma, 10 Tj. P. Wind. Thans heeft de V.V.D. één zetel ln de raad, welke bezet wordt door de heer Janzen. Oranjewoud te Heerenveen verkocht Gisteren is besloten tot de verkoop van Huize Oranjewoud te Heerenveen. Het gedeelte ten Noorden van de be kende Lindenlaan, bestaande uit het slot met de tuin, is verkocht aan het Instituut voor Landbouwcoöperaties te Leeuwarden. Het gedeelte ten Zuiden van de Lindenlaan, omvattende acht hectare grond, alsmede de orangerie en de tuinmanswoning ls, behoudens goedkeuring van de gemeenteraad, aangekocht door de gemeente Heeren veen. die het tot recreatieterrein zal bestemmen. De bossen die bij Oranje woud behoren, zyn niet verkocht. Genootschap „Onze Taal" Zaterdag heeft het Genootschap ,,Onze Taal" zijn jaarvergadering ge houden. Het jaarverslag van de secre taris, lr J. Smits, vermeldde, dat het bestuur er ln het afgelopen jaar ln is geslaagd voor het genootschap een hechtere basis te scheppen en voor het maandblad een goede redactie te vin den. De voorzitter, mr J. Duyvis, her innerde aan het werk van de raad van deskundigen, bestaande uit de hoog leraren ln het Nederlands aan de uni versiteiten. De belangstelling ln België voor het genootschap ls ook groeiende Voor de snel wassende bevolking van ons land is het streven van „Onze Taal" zeker niet minder noodzakelijk geworden, aldus besloot spr. Onderling Kunstgenot een halve eeuw (Van onze Haagse redacteur) Het oudste politie-muziekkorps ln ons land bestaat in het najaar een halve eeuw, nl. Onderling Kunstgenot, dat op 4 November 1903 op initiatief van enige Haagse politiemannen werd opgericht naar het Londense voor beeld. In tegenstelling tot b.v. de Am sterdamse Politiemuziekkapel ls onder ling kunstgenot geen beroepskapel; zij bestaat uit een aantal vrijwilligers uit het Haagse politiekorps. Dank zij financiële steun van leden van het Koninklijk Huis konden de nodige in strumenten worden aangekocht en een jaar na de oprichting werd de eerste openbare uitvoering gegeven. Van stonde af aan bleek de Haagse burgerij met de politie-muziek ingenomen en als bewijs van waardering werd in 1906 een vaandel aangeboden. Tot 1939 werden de dirigenten van het muziek korps steeds van buiten het politie korps aangenomen, maar in genoemd jaar werd de hoofdinspecteur Lade- 'stein met de directie belast. Thans is directeur, de heer Joh. P. Koch. Het vorige jaar bereikte O.K. de hoogste afdeling van de Federatie van Har monie- en Fanfare- Gezelschappen, nl. de vaandelafdeling. De gouden jubila- resse hoopt nu hij haar 50-jarlg be staan de eerste prijs ln deze afdeling tc- behalen. Een aantal autoriteiten, ere-leden en •rtegenwoordigers uit de burgerij willen een geschenk aanbieden, waar toe zich een werkcomité heeft ge vormd.' waarvan de heer N. D. C. de Jong, Thereslastraat 426, secretaris- penningmeester is. Het is de bedoeling, dat Onderling Kunstgenot in November een gala-concert zal geven. Stormschade aan pieren van IJmuiden bedraagt een ton De stormschade aan de pieren te IJmuiden bedraagt ruim 100.000 en de schade aan de slulsellanden meege rekend. heeft de Rijkswaterstaat hier op de eerste Februari een schadepost van rond 200.000 te Incasseren ge kregen. Van de beschermende beton blokken rond de pieren, die elk 20.000 kilo wegen, werden er ongeveer tach tig weggeslagen, waarvan er twintig over de pieren werden gezet, daarbij vernielingen toebrengend aan het met selwerk. Ook het water heeft brokken uit de pieren weggeslagen. Het herstel Is thans ter hand geno men. Het beschadigde metselwerk zal door beton worden vervangen. De Zul- derpier is daartoe reeds enige weken voor het publiek geheel gesloten. Voorts zal de ene pier een betonstuk tot kop krijgen; op de andere pier wordt op de kop een deklaag van as falt aangebracht. Heidebrand bij kamp Laren In de omgeving van het militaire kamp Laren te Hilversum heeft gister middag een felle heidebrand gewoed. Arbeiders van de D.U.W. waren bezig met het afbranden van vliegdennen, toen vonken oversloegen naar een aan grenzend heideveld. De krachtige wind werd oorzaak, dat binnen enige minu ten een groot stuk heide ln brond stond. Met behulp van de Hllversumse brand weer slaagde men er na ruim een uur in het vuur te bedwingen. Ongeveer zes Am. heide ging verloren. MUIDEN GAAT BOUWEN Ten einde een beslissing te nemen over de aankoop van gronden, was de gemeenteraad van Muiden Maandag avond in spoedeisende vergadering bij eengeroepen. Overeenkomstig de voor stellen van B. en W. besloot de Raad: 1. tot aankoop van de percelen Zee straat 117 en Stadssteeg 118. Op de door afbraak van de opstallen vrij komende gronden zal ruimte worden geschapen voor het bouwen van een brandweergarage en een centrale ge meentewerkplaats; 2. tot aankoop van het perceel Amsterdamsestraat 93, waardoor de gemeente de gelegenheid krijgt de hoek Amsterdamsestraat-Zee straat te verruimen; 3. tot aankoop van een gedeelte van het terrein van ie Kon. Ned. Springstoffenfabrieken N.V., groot ongeveer 800 are, ten be hoeve van de woningbouw. V.V.D.-candidaten te Arnhem Op de ledenvergadering van de V.V.D. te Arnhem is dc candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen vastgesteld, onder voorbehoud van een kleine wijzi ging in de volgorde van de candidaten. De lijst ziet er als volgt uit: 1. mr J. G. B. Dommering; 2. M. Visser; 3. ir Win kelman: 4. R. P. L. A. Hoedt; 5. ir H. H. Rieuwerts de Vries; 6. mr N. M. Mul ler; 7. J. Roostee; 8. A. Roelofsen; 9 mevr. J. H. J. Ebens de Vries; 10. Chr, Engelberts; 11. ir J. H. Zwart; 12. C. H Tromp Meesters; 13. M. J. van Zoe- i; 14. Chr. G. Blankert; 15. P. J. de Booys; 16. H. de Haas; 17. D. M. Doris- sen; 18. ir A. Pahbruwe; 19. K. H. Hof- steenge. - In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer W. H. E. Struben is, benoemd verklaard tot lid van de Provinciale Staten va.n Limburg, de heer W. M. Drlessen. te Venlo. - De C.-H.U. te Amersfoort heeft volgende candidatenlijst voor de raadsverkïzlngen opgemaakt: C. van Zwol (aftr.); J, v. Stek (a.); mej G- Stienstra a.)D. G. Sanders, J. D. H. v. d. Neut, G. Timmermans (a.); G. Westerink, P. Kalkman a.)G. Wiebink, mej. W. Teunis, G. v. Nieu- wenhuis. A. VonS. S. Barendregt. A. J. Borgman. C. Boeschoten. H. M. Wate- ler. H. Gevtenbeek. F. J. P. v. Geet, J. v As, B. v. d. Kolk. (Van een onzer verslaggevers B. en Wr. van Amsterdam hebben de parkeergelden op de vaste verkeersplaat- sen voor auto's afgeschaft. Deze tarieven waren jaren geleden vastgesteld doch werden zeer soepel toegepast. De rege ling was zo, dat de eerste vier uur gratis geparkeerd mocht worden, het vijfde uur Kostte 0.50 en daarna moest voor ieder uur 15 cent worden betaald. Dit was indertijd gedaan omdat B. en W. vreesden dat de automobilisten de vrjje parkeerplaatsen als openluchtgara ge zouden gaan gebruiken en zy hun auto er dus dag en nacht zouden laten staan. Thans zijn deze tarieven afge schaft, maar vanzelfsprekend geldt dit niet voor de beloningen, die de automo bilist aan de autowaohters geeft, die het verkeer regelen op de parkeerplaatsen en een oogje in het zeil houden bij de ge parkeerde auto's. De gemeenteraad van Hilversum komt niet op 7 April doch op Dinsdag 14 Anrll om acht vergadering bijeen. De K. v. P. te Muiden, komt by de gemeenteraadsverkiezingen met de volgende candidaten uit: 1. Joh. Brouwer (zittend raadslid); 2. S. C. v. Dlest. (idem); 3. J. W. Ruiter; 4. J. J. A. Beukeboom; 5. C. J. v. d. Water: 6. H. v. Nes; J. P. Egmond; 8. G. N. v. Wees; 9. N. Veen man. WONINGBOUW TE HILVERSUM Federatie van woningbouwverenigingen wijst verantwoordelijkheid af Omvang der woningen afhankelijk van beschikbaar gestelde grond In de laatstgehouden gemeenteraads vergadering van Hilversum ls van vele zijden critiek geleverd op de grootte en de indeling van de 109 door de bouwvereniging van Erfgooiers en door Patrimonium te bouwen wo ningen. Wethouder Vorstman beant woordde deze critiek toen: de bouw verenigingen zijn geheel vrij in het op stellen van haar bouwplannen. De ge meente 'kan moeilijk anders doen dan aannemen, dat de bouwverenigingen zelf het beste zullen weten, aan welk soort woningen de grootste behoefte bestaat. De gemeente doet dus in feite niets meer dan de grond ver kopen en de plannen goedkeuren. De Federatie van Hllversumse Wo ningbouwverenigingen heeft thans in een brief aan B.enW. de verantwoor delijkheid voor de ruimtelijke indeling van door de bij haar aangesloten ver enigingen gebouwde woningen afgewe zen en het gemeentelijk grondbedrijf aansprakelijk gesteld voor de bouw van woningen, die zeer klein, zo niet të klein zijn! Ten onrechte, zo wordt gezegd, zou men uit de verklaring va.n de wethouder de conclusie kunnen trekken, dat de bouwverenigingen vrij zijn. in het bepalen van de ruimtelijke indeling en dat zij dus ook grotere woningen zouden kunnen bouwen als zij dat wensten. De bouwverenigingen zijn bet roerend eens met minister Witte, die een huls met drie slaap kamers als normale woning voor een jong gezin beschouwt. Als de bouw verenigingen dus komen met plannen, waarop de raadsleden critiek hebben, zo vervolgt het schrijven, is dit niet uit vrije wil, maar omdat zij hiertoe worden gedwongen. Voorheen omdat werd getracht uit het beschikbare bouwvolume zoveel mogelijk woningen te bouwen, thans omdat de beschik bare grond zodanig is verkaveld, dat noodgedwongen de woonruimte kleiner moet worden. Het kan niet de bedoe- (Inges. med.-advertentie) ling van B. en W. zijn geweest moed willig een blaam te werpen op de bouwverenigingen, aldus de federatie. Zrj meent te moeten geloven, dat het college niet bekend ls met de wyze, waarop de beschikbare grond door het grondbedrijf is verkaveld. De federatie spreekt het vertrouwen uit dat voort aan aan de bouwverenigingen zal worden overgelaten vast te stellen hoeveel woningen op de ter beschik king gestelde grond zullen kunnen worden, gebouwd, opdat weer normale woningen aan het totale wonlngbezlt kunnen worden toegevoegd. OLLE KAPOEN EN DE POT MET GOUD EVEN later kwam Olie weer te voorschijn en in zijn armen hield hij de pot met goud. Manestraals ogen werden groot van verbazing, maar voordat ze iets kon zeggen, had Olie haar de pot al overgereikt. ..Alsjeblieft", zei hij, „hier is je goud al. Ik heb het in de beek gevonden doordat het schitterde, toen de zon er op scheen. En ik wist natuurlijk niet dat het van jou was, anders had ik het niet meegenomen!" ,,01i, wat lief van je!" zei Manestraal en nu straalde ze werkelijk weer. Maar de anderen keken wei een beetje boos. „Waarom moest Olie dat nou doen?" fluisterde Puk. „Hm. hij heeft al een gouden hart, dus hij heeft geen goud meer nodig!" bromde Verk zachtjes en Uil kraste ver ontwaardigd: „Daar had hij eerst wel eens met mij over kunnen spreken!! Ten slotte ls dit mijn woning en de pot stond onder mijn tafel!" Ze durfden geen van allen hard te praten, maar terwijl ze zo fluisterden, wierpen ze voortdurend boze blikken naar Olie en Manestraal. Ingez. med.-advertentie) -m Krnbhen en peuteren maakt d« Hlllfa- kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep llllSldQ in de poriën door, zuivert, ont- 3 smet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Tl TOT) m JSLÏr. JbJtd JLT« LINKS PASSEREN VAN VLUCHTHEUVELS In drie grote steden wordt onderzoek ingesteld (Van een onzer verslaggevers) Meer dan eens gebeuren er ongeluk ken, doordat op zeer vele plaatsen ln de grote stad met tramverkeer de auto's links van de vluchtheuvel mogen pas seren. In verscheidene gevallen rydt de auto dan tussen twee vluchtheuvels door en meer dan eens is een voetganger, van een vluchtheuvel af de straat wilde oversteken, slachtoffer geworden van dit verkeer. Over het algemeen staat de Verkeerspolitie op het standpunt, dat deze regeling noodzakelijk is om ver keersopstoppingen te voorkomen. Het publiek echter ls nog niet gewend aan het feit, dat op de meeste plaatsen deze regeling is ingevoerd en de halteplaats dan gekenmerkt ls door een zuil met een groen licht. Indien de automobilist de vluchtheuvel rechts moet passeren staat op de verkeerszuil een witte pijl naar rechts gericht. Naar wij vernemen heeft de thans toe gepaste wijze van passeren de aandacht van de Verkeerspolitie te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Er wordt door deze drie steden een onderzoek Ingesteld of een eventuele wijziging wenselijk ls. (Ingez. med.-advertentie) Van morgenochtend 9 uur af t De overbrenging van het stoffelijk overschot naar Westminster Hall. HANDELSBLAD H EG ULIERSBREESTRA AT ks feuilleton door MANNING COLES FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Bevallen: MetzSchneider, z„ Rotterdam; Van der PoolStofkoper, z., idem; Bruns—Wehrenberg, z„ fs-Gra- venhage; HofstedeDijkshoorn, z„ Am sterdam; PouwSchillemans. d., idem; SmeetsVan den Putten, z., Eindhoven. Overleden: H. W. BeitsmaWalt- haus, 74 j., 's-Gravenhage; C. J. Meijer Storer, idem; n. KooijmanBuijs, 60 j., idem; J. C. M. Elsingervan Loocke, 65 j., idem; W. J. Tromp, m., 81 i., Voor burg; S. M. Bekker, v., 85 j„ Rotterdam; C. KaiserVink, 68 j., Utrecht; E. C. M. KahmannLuger, 60 j., Haarlem; W. E. P. Monhemius, m., 75 j.. Amsterdam: W. Beckers, m„ 54 j., idem; T. G. Dijk, v„ 47 j., Wolvega; B. Onkenhoul, m., 80 j., Hilversum. Nieuwsgierig liep Hambiedon achter hem aan. Toen hoorde hij een geluld, dat het midden hield tussen gehinnik en gebalk, het typische geluid van een muildier. „Ik kom al", riep Mateo, die als een aal door het kreupelhout kronkelde, „Mia mula! Mio tesoro!" „Dat noem ik sterk!" riep Hambiedon. „Is Angelica daar?" Hij kreeg de beves tiging van zijn vermoeden, toen hij een paar grote flaporen tussen het gebla derte zag verschijnen en de grijze snuit van het trouwe dier over een omgeval len boom zag kyken. Angelica had zich blijkbaar weten los te rukken en haar heil in de vlucht ge vonden. Het pakzadel was echter van haar rug gegleden en hing nu onder haar buik. Er liep een diepe wond langs haar linker zijde, die ernstig gebloed had, maar nu stond het dier lustig bel len te blazen in Mateo's nek, terwijl haar meester bezig was het pakzadel los „mijn ijjn slim dier", zong Mateo, dapper dier!" „Kun je haar los krijgen, Mateo?" vroeg Tommy. „Een geluk, dat je haar hoorde, Mateo. Anders was Angelica van honger omgekomen. Haar hoofdstel zat vast in de takken." „Zij heeft ons eenvoudig geroken, senor, en toen geroepen!" „Wat zeg je? Op die afstand? Het is waar, ik ben in geen week in 'n geweest..." Mateo wierp hem alleen maar een verwijtende blik toe. Zij bevrijdden daar op de ezelin en kwamen samen met het dier bij de colonne terug. „Dat geeft hoop", was Don Angelo van mening, „dat we ook nog soldaten 40 terug zullen zien. Als een muildier er door komt, kan 'n soldaat dat ook." Aan de avond van de derde dag be reikte een koerier het hoofd van de colonne. Vermoeid maar opgewonden vroeg hij de patriottengeneraal te spre ken. Het bleek een van De Silva's ge heime agenten uit San Martin te zijn, die het leger tegemoet was gesneld. Hambiedon en De Silva zaten toe vallig met Don Angelo aan de kant van de weg. terwijl hun nachtverblijf in ge reedheid werd gebracht. .Cristol! Wat voor berichten brengt ge?", vroeg De Silva. „Groot nieuws, excellentie. Er is een geweldige vulkaan tot uitbarsting ge komen..." Zeker, dat weten we." ,De mensen in San Martin voelden de aardschokken en zijn verschrikt straat opgevlucht. Massimo was het bangste van allemaal. Hij en zijn vrouw zijn hard weggelopen. Niemand weet waarheen. Wij hebben alleen gehoord, dat hij in de algemene verwarring, als gewoon burger gekleed met in iedere hand een grote koffer, in de richting van het strand is verdwenen. Zyn vrouw holde achter hem aan en riep: „Niet zo vlug, wacht op me!" Nu heeft een visser naderhand zijn sloep niet weerge vonden"... Lag er een boot op de rede?", vroeg De Silva. „Ja, excellentie, een bananenboot, die gauw mogelijk onder stoom ging en in de algemene duisternis is uitgelopen naar zee. „Toen het gerucht zich verspreid had. dat de president gevlucht was, is het volk te hoop gelopen en naar het paleis getrokken. Alle schildwachten waren weg. In het paleis vond men alleen nog de stalknechts en lakeien, bezig zich toe te eigenen wat zij maar grijpen konden. Het gepeupel heeft toen meegeholpen excellentie; in minder dan tien uur tyds was het paleis schoon leeg. Er was zelfs geen ezel meer in de stallen te vinden." ,En hoe staat het met de paleis wacht?", informeerde De Silva leven dig. „Die hebben zich cocardes van groen met goud op de borst gespeld, excel lentie, de kleuren van uwe excellentie. Zij komen u onderweg tegemoet om hun diensten aan te bieden. De bevolking steekt de vlaggen uit en versiert de straten met spandoeken, waarop te lezen staat „Viva De Silva", „Welkom aan de Bevrijder!" De Silva kreeg er een kleur van, maar het enige wat hij zei was: „Nu Hambie don, wat zegt ge daarvan?" „De wijn staat klaar... ge behoeft hem alleen nog maar op te drinken!" De feestelijke triomftocht van de patriottengeneraal in de hoofdstad San Martin leek precies op alle vooraf gaande intochten van dergelijke aard. De kerkklokken luidden, de bevolking juich te en de muziek speelde de ene vrolijke mars na de andere, terwijl Rodrigo de Silva op een schimmel onder erebogen en vlaggen doorreed, aan het hoofd van zijn gewapende troepen. Hambiedon was er in geslaagd een onopvallend plaatsje in te nemen tussen de jonge Garcia's, Mendoza's en Argo's, die als erewacht te paard achter de nieuwe president aan reden. Toen de op tocht het leeggestolen paleis had bereikt, kon hij ongemerkt wegslippen en naar het Britse consulaat rijden. Daar zag Tommy van de hoogten op de feestvierende stad en zei hoogst vol daan bij zichzelf: „Zie zo, dat is dat. Nu koffertje pakken en. per eerste gelegen heid naar huis." Hij reed de voortuin van de consul in en stapte af by de voordeur, waar een peon zijn paard overnam en de in het wit geklede butler hem op de koele galerij bij de heer Grant bracht. Hier zat een lange, magere man met een diep doorgroefd gelaat en wit haar, dat op de kruin erg dun werd. De Britse consul introduceerde hem als „Mijn collega, de Amerikaanse consul- generaal. Lanyon, ik heb het genoegen je nier de heer Hambiedon voor te stéllen." „Een genoegen en een voorrecht de heer Hambiedon te ontmoeten. U heeft dus, al net als wij, de vlucht genomen uit de benedenstad met haar kinderlijke vermaken. Hier vindt ge koelte 'en Olympische rust!" „Dat is ongetwijfeld een van de be weegredenen van mijn komst", bekende Hambiedon. „Zulke familiefeestjes geven een buitenstaander altijd een onbel lyk gevoel. Een koele dronk en een ge makkelijke stoel zijn dan bijzonder aanlokkelijk." „Wij hebben in elk geval een geldig excuus voor onze afwezigheid. Onze regeringen hebben de nieuwe bewinds lieden van Esmeralda nog niet officieel erkend. Wjj kennen de patriotten-gene raal officieel nog niet. De volgende week..." „Dan hoop ik weg te zijn", zuchtte Hambiedon, „want ik heb hier niets meer dat mij bindt." „Wel, meneer Hambiedon", hernam de Amerikaanse consul, „wanneer u er wer kelijk op gesteld mocht zijn hier zo snel mogelijk weg te komen... vanavond komt een torpedojager van de Verenigde Staten onze agent Hobkirk oppikken. Ik zou het buitengewoon op prijs stellen indien ik u de overtocht aan boord mocht aanbieden." „Dat aanbod aanvaard ik dolgraag", gaf Hambiedon ten antwoord. „Vooral ook, omdat ik dan eindelijk eens gelegen- 1 krijg mijn collega Hobkirk te c moeten. U weet, dat hij en ik in deze affaire in Esmeralda eigenlijk samen hadden moeten werken." „Ja, hij is een eigenaardig man, die zo zijn eigen methodes heeft", antwoord de Lanyon voorzichtig, „tenminste, dat weet ik ook alleen maar van horen zeg gen. Ik heb hem ook nog nooit te zien gekregen. Hobkirk is de allerbeste kracht die mijn land bezit, zodra er iets in Zuid- of Centraal Amerika valt op te knappen voor onze inlichtingendienst. Ik heb gehoord, dat hij een zoon is van een Amerikaanse vice-consul in Nica ragua, die met een Spaans-Amerikaanse gehuwd is geweest. Hun zoon heeft zijn leven lang in deze streken gewoond en is een expert op 't gebied van land en volk. Op reis zult u vele gemeenschap pelijke „hobbies" kunnen bespreken, meneer Hambiedon." Hambiedon stemde beleefd toe, of schoon zijn geestdrift voor Hobkirk langzamerhand het vriespunt naderde. Toch was hij benieuwd naar de kennis making. Maar het allerbelangrijkste vond hij de snelle reisgelegenheid, die hem hier geboden werd. Er zou een sloep van de Amerikaanse oorlogsbodem omstreeks zeven uur ln ae avond op een bepaald punt aan het strand Hobkirk komen ophalen. Zij 5 den, als Hambiedon zorgde present te zijn, ook hem mee aan boord nemen. Een hut zou voor de Engelsman worden .gereserveerd, (Slot volgt.) ONDER DE KEIZERSKROON MORELE SCHOK 3 Hebben wij daar vanochtend even een morele schok gekregen! Een 7 hecht bouwsel, dat wy in gedach ten hadden opgetrokken, is inge stort; slechts wat puin is overgebleven. Het gebouw heette „Vertrouwen": ver trouwen in de onfeilbaarheid van de gemeentelijke administratie. En nu is het weg; "nu weten wij, dat ook die administratie fouten kan maken; erger, zij kan slordig zijn. Slordigheid is een ondeugd en zij zou onvergeeflijk zijn als niet de schuldige zijn fout ruiterlijk zou erkennen. Aan die ruiterlijkheid ontbreekt het niet. B. en W. zeggen het ronduit in een voordracht aan de ge meenteraad; een voordracht betreffen de een bezwaarschrift naar aanleiding van het opbouwplan-Weesperstraat, het twaalfde in de reeks. De raad heeft in Februari het plan a.l goedgekeurd; op elf bezwaarschriften was niet inge gaan. En nu, ruim een maand later, hebben B. en W. plotseling een afschrift van een twaalfde bezwaarschrift ont dekt. Het was tijdig ontvangen, maar.., het origineel is op onver klaarbare wijze in het onge rede geraakt. Dat zoiets kan ge beuren heeft ons pijnlijk getroffen; dat B. en W. het eerlijk erkennen is echter balsem voor ons gewonde hart. Voor het overige blijkt het erbij, dat in de oorspronkelijke voordracht elf wordt vervangen door twaalf; aan het aan vaarde plan verandert niets, zo stellen B. en W. voor. AMSTELODAMUM cmi Het Genootschap Amstelodamum lg| j heeft zyn Algemene Ledenverga- nQf dering gehouden in het Rijks museum. Wegens ziekte van mr tïA. Ie Cosquino de Bussy de verga dering zond hem een telegram en een stoffelijk blijk van medeleven werd de bijeenkomst gepresideerd door de tweede voorzitter, de heer W. Voov- beijtel Cannenburg. Het jaarverslag" constateert dat in Amsterdam nog steeds ontbreekt een onbevooroordeelde gemeentelijke in stantie, die de belangen der monumen ten behartigt. Het door A. E. d'Ailly samengestelde repertorium van de plattegronden der schutterswijken en van de profielen der stad Amsterdam, waartoe in 1949, mede door Amsteloda mum, het initiatief werd genomen, zal als uitgaaf van het Gemeente Archief verschijnen. Door ruiling met de Lon don School of Economie and Social History verkreeg het Genootschap de beschikking over een microfilm van de negentiende-eeuwse consulaii'e berich ten van de Britse consul te Amsterdam. Deze film is gedeponeerd op het Ge meente Archief, waar een leesapparaat raadpleging mogelijk maakt. Het afge lopen jaar leed Amstelodamum een verlies van veertig leden, zodat het aantal thans 1370 bédraagt. In de vacature, ontstaan door het aftreden van de heer J. E. J. Bonnike, die het Genootschap sinds 1930 als be stuurslid aan zich heeft verplicht, werd bij acclamatie mr J. H. A. Rin geling gekozen, SPEELTUINEN L £4 (n het Maartnummer van V W J ••Rondom de speeltuin", het MS-' maandblad voor de leiders van het speeltuinwerk, is het jaarver slag van de werkzaamheden van het Amsterdams Speeltuinverbond over 1952 opgenomen. Een jaarverslag dat van een grote activiteit van het ver bond getuigt. Het ledental (huisgezin nen) gaat langzaam maar zeker om hoog. De kinderen der leden hebben het afgelopen jaar ondanks de ongun- Opvallend ls dat onder de buitenland se gasten zich ook bevonden twee Social Welfare Fellows van de United Nations, die een uitgebreide studie van de Nederlandse en wel zeer spe ciaal van de Amsterdamse speeltuinen maakten en rapport uitbrachten aan het bureau van de United Nations in Genève. Een verheugend verschijnsel ls ook de toenemende belangstelling van de kinderen voor de wandelsport. De zes tochten die de commissie traditiege trouw organiseert naar de overkant van het IJ, het Bosplan, naar Ouder kerk en de bootwandeltocht en ande re hadden een groot succes. Het aan tal deelnemers was steeds boven de zeshonderd. In de jaarvergadering van de N.H.W.B. wist het Verbond te be reiken dat meer tochten in de provin cie konden worden georganiseerd waaraan de jeugd tegen sterk geredu ceerde inschrijfgelden kan deelnemen. VIADUCT mwi, De bewoners van de Realen- Wil buurt en omgeving zijn niet bijs- \J3y ter ingenomen met de toestand, waarin het snoorwegviaduct, dat leidt van het Haarlemmerplein naar de Planciusstraat, verkeert. Wij lezen in „De Gouden Rea.el", het or gaan van het ook zo geheten wijkcen trum „Opnieuw heeft het bestuur zich tot de Wethouder gericht met het verzoek nu eindelijk toch eens maatregelen te nemen, waardoor dit gevaarlijke punt wordt weggenomen. Een aparte door gang voor voetgangers en fietsers moét er komen, zodat voor het snelle verkeer, dat zodra de pon tverbin ding DistelwegTasmanstraat gereed zal zijn, veel intensiever zal worden, de te genwoordige rijweg overblijft. Hoewel we begrip hebben voor de moeilijkheden, die aan de oplossing van het probleem zijn verbonden, me nen we toch, dat het Gemeentebestuur een te passieve houding aanneemt. Waarom maken de autoriteiten de buurtbewoners niet duidelijk, waarom niet. of nog niet tot de gewenste ver betering wordt overgegaan. Indien er plannen zijn, zouden we het op prijs stellen indien men bekend maakte in hoeverre deze de uitvoering naderen. Afwachten zonder meer ka.n niet, onze buurt heeft er recht op te weten wat het Gemeentebestuur zal gaan doen. De dood loert bij bet viaduct elke dag elk uur elke minuut In deze situatie past geen stilzwijgen-'" stige weersomstandigheden 2.817.961 bezoeken aan de speeltuinen gebracht, de schoolklassen kwamen met 429.082 kinderen openluchtspelen beoefenen en 63, door het verbond op eigen cursus gevormde, spelleiders en -leidsters hiel den na schooltijd bijna zesduizend kin deren met buitenspelen bezig. Boven dien kwamen 9949 kinderen in de 423 clubs van het Verbond voor muziek, zang, gymnastiek, rhythmisch dansen enz, In tal van speeltuinen heeft de dienst der Publieke Werken dit jaar belang rijke verbeteringen aangebracht; de verenigingen Mercator Osdorp en Vo geldorp richtten met eigen krachten en middelen voorlopige speeltuinen Jn, waarbij de gemeente steun verleende. UITGAAN Centraal Theater: Vanavond om 813 uur Daar Moet je 'n vrouw voor zijn; Morgen om 8.15 u. Amsterdamse première van' Welkom thuis, Helena; Concertge bouw: Vanavond om 8,15 u. speelt de pianist Thomas Richner ln de kleine zaal; Morgen om 7.15 u. dirigeert. Theo van der Bijl de Matthaeus Passion: Kleine Komedie: Dagelijks om 8 u. De Appels van Eva; Leidseplein Theater: "Vanavond om 8 u. het ABC-ca,baret 1n Bibelonië; Nieuwe de la Mar: Elke avond nm 8 u. Winn Sonnevelds Bloemlezing; Ronde Lutherse Kerk: Morgen om 7 u. dr Matthaeus Passion o.l.v. Benbus van Dier; Stadsschouwburg: Vanavond om 8 u. geeft de Ned. Opera De Parelvissers. D1: tyd dat we, om naar het zwembad te gaan. Zeeburg om liepen ten einde de cent van het pontje te verdienen en die te ver brassen, is voorbij" verzucht een le zeres uit Am sterdam-Oost, „de kinde ren van de nieuwe generatie gebruiken hun centjes liever om voorai niet te hoeven lopen". Dan vertelt zij, hoe haar oudste zoon van 13 jaar was uit genodigd om met zijn jarige vriend en nog enkele andere uitverkorenen naar de Cineac te gaan. Voor de tweede zoon. van 10 jaar, was dit wat sneu en daarom werd overeengekomen dat hij mee mocht als „betalende logé". De moeder van de vriend fuifde boven dien nog op één tramrit per kind. Dit betekende dus dat de heren heen of terug moesten lopen, hetgeen zeer ge zond is en goed gezien van de moeder van dat jarige vriendje. Het moet per slot niet allemaal zo gemakkelijk gaan. De jongens kozen onmiddellijk: heen met de tram. Met zoiets van „wie straks leeft, die dan zorgt, dan zien we wel weer verder". Toen zij uit de bioscoop kwamen keken zij elkaar eens aan. De weg Reguliersbreestraat Amsterdam-Oost lag voor hen, een heel eind voor mensen in de bezadigde leeftijd tussen 10 en 13 jaren. Zij besloten hun portemonnales na ta kijken. Zij bleken net genoeg te hebben voor het gezelschap; op één rit na. Wie moest lopen Zij dachten er over te loten en stonden op de tramhalte te delibereren, toen één van hen hoe treft het zo een kindertram- kaart vond. met zowaar nog een rit er op. De jongste, de 10-jarige zoon van onze lezeres, moest vanwege zijn ge ringe lengte voor „kind" doorgaan. Het stel stapte op, liep met de nodige brani de tram in, betaalde. De houder van het kinderkaartje sloot de rij; hij had het wel een beetje benauwd. De conducteur nam de kaart aan. Hij keek over zijn bril eens onderzoe kend naar de jóngen en vroeg: „Zeg Tan, hoe oud ben jij?" De knaap, nü helemaal van zijn stuk gebracht, stot terde Iets. Maar zijn metgezellen, die het incident hadden bemerkt, logen vlot: „Hij is negen, conducteur!" De conducteur stempelde het kaartje, dreigde met zijn vinger en zei vader lijk: „Pas jij maar op, broer, dat jij onderweg niet jarig wordt!" „Toen ik het opgewonden verhaal had aangehoord", aldus onze lezeres, „trachtte ik nog iets in het midden te brengen van dat het bedriegen was en niet behoorlyk en dat het niet meer mocht voorkomen. Maar ze riepen triomfantelijk: „Die conducteur wist het en hij vond het goed!" „En wat begin je dan ten slotte als moeder met je paedagogie, wan neer zo'n indrukwekkende figuur ln uniform een oogje dichtknijpt'?"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2