ALGEMEEN HANDELSBLAD I Op 5 Mei geen halve vrije dag JTrieuirc Jims tc r 6 amsdjc gourattf r~ Bemoedigende verrassing van Peking: Tsjou En-lai doet constructief voorstel tot wapenstilstand in Korea Ex-koning Peter op de Flora CHRISTIE VANOCHTEND GEARRESTEERD Honderden soldaten naar Duiveland ontboden STRIJD TEGEN DE WIND Bijsetting Koningin Mary INTIEME PLECHTIGHEID IN KASTEEL VAN WINDSOR rp DOET U AL MEE 126e JAARGANG No. 41062 IVaam. directeur: mr H. M. PLANTEN DINSDAG 31 MAART 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Krijgsgevangenen, die niet naar Naord-Korea of China willen repatriëren, souden naar een neutraal land moeten worden overgebracht, om daar in vrijheid hun definitieve keuse te bepalen V>REMIER Tsjou En-lai van communistisch öhina heeft Maandagavond een compromisvoorstel gedaan ter regeling van de krijgsgevangenenkwestie, het voornaam ste struikelblok op de weg naar een bestand in Korea. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verzocht de Chinezen daarop constructieve voorstellen in te dienen te Pan Moen Jon, de plaats van de bestands- besprekingen in Korea. Tsjou En-lai stelde voor alle krijgsgevangenen, die willen repatriëren, naar hun land van herkomst terug te zenden en de anderen ter be schikking te stellen van een neutrale staat „teneinde een juiste oplossing van de kwestie van repatriëring van deze gevangenen te verzekeren." Dit voorstel werd ge daan twee dagen nadat de communisten een voorstel der verbondenen van 22 Februari, dat zieke en gewonde gevangenen dienden te worden uitgewisseld, hadden .aanvaard. De communisten stelden toen tevens hervat ting der bestandsbesprekingen voor. Het Amerikaanse State Departement heeft verklaard: „Wij juichen natuurlijk alle aanwijzingen toe, dat de communisten thans b Langstelling tonen voor de oplos sing van de gehele krijgsgevangenenkwestie op een mens lievende basis." In Londense diplomatieke kringen verklaart men, dat Tsjou En-lai's voorstel twee beginselen bevat, welke ook waren vervat in de meeste aanvaarde aanbevelingen, ral. 1. dat de in Korea strijdende partijen onverwijld alle krijgsgevangenen, die dit wensen,, naar hun landen van herkomst zullen terugzenden; 2. dat de krijgsgevange nen, die niet teruggezonden willen worden, naar neutraal gebied zullen worden overgebracht, waar zal worden nagegaan of zij hun beslissing wel vrijwillig hebben ge nomen. TSJOU EN-LAI, de Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken, heeft, volgens het persbureau,, Nieuw China" verklaard, dat de tijd rijp geacht moet worden om de gehele kwestie der krijgsgevangenen te regelen, ten einde de beëindiging van de Koreaanse oorlog te verzekeren, en dat een regeling van de krijgsgevangenenkwestie zou leiden tot het sluiten van een wapenstilstand. ■Hij bood een compromis-oplossing.van het vraagstuk der gevangenen aan door voor te stellen, dat alle gevangenen, die terug wilden keren, teruggezonden zouden worden en dat de anderen aan een neu traal land overgedragen zouden worden, om hen in de gelegenheid te stellen in vrijheid hun keuze te bepalen. De pre mier verklaarde letterlijk: „Er is geen sprake van een prijsgeven van ons be ginsel, dat de krijgsgevangenen na het tot stand komen van een wapenstilstand op vrije voeten gesteld en naar hun lan den van herkomst teruggezonden moeten worden. Wij geven niet toe. dat er on- der onze krijgsgevangenen zijn, die niet teruggezonden zouden willen worden. Wij hebben deze nieuwe stap gedaan, omdat het tot stand brengen van vrede en veiligheid in het Verre Oosten en in de gehele wereld verbonden is met een beëindiging van de bloedige Koreaanse oorlog en een vreedzame regeling van het Koreaanse geschil. Indien de Ver. Naties oprecht naar het tot stand bren gen van vrede streven, zal ons voorstel worden aanvaard". Tsjou En-lai vervolgde„Indien de wapenstilstandsbesprekingen in Korea niet gedurende ruim vijf maanden onder broken waren geweest, zou wellicht reeds sinds lang een oplossing zijn gevonden voor het vraagstuk van de terugzending der krijgsgevangenen naar hun landen van herkomst". Hij was van mening dat, wanneer eenma.al een redelijke oplossing voor het uitwisselen va.n zieke en ge wonde krijgsgevangenen was gevonden, „het geheel in de lijn ligt, dat het gehele vraagstuk van de uitwisseling der krijgs gevangenen zal worden opgelost, mits aan beide zijden welgemeende bereidheid bestaat, in èen geest van wederzijds De Westduitse bondskanselier Aden auer zal in Mei een bezoek brengen aan Londen. In Antwerpen is de staking van de 6000 scheepsherstellers, die reeds 8 dagen duurde,- gisteren geëindigd. De redacteur-buitenland van het Britse communistische dagblad de Daily Worker Derek Kar tun is uit Frankrijk gezet enkele uren- nadat hij in Parijs was aangekomen. compromis, tot het sluiten van een wapenstilstand in Korea te komen". De Chinese premier zeide verdei-, dat „na het staken der vijandelijkheden diegenen der communistische krijgsgevangenen, die onder intimidatie en druk bevreesd zijn huiswaarts te keren, naar het grond gebied van een neutrale staat moeten worden overgebracht. Daar moeten zij in de gelegenheid worden gesteld, verkla ring-en van afgevaardigden van beide partijen aan te horen". Tsjou En-lai be sloot als volgt: „Wij zijn er van over tuigd, dat deze nieuwe stap in volledige overeenstemming is met de vitale belan gen der volken wier zonen in Korea strijden. Zij is tevens in volledige over eenstemming met de fundamentele be langen van alle volken ter wereld". GENERAAL CLARK NAAR KOREA DEopperbevelhebber van de ge allieerde strijdkrachtengeneraal Mark Clark, heeft in een brief aan de communisten in Pan Moen Jon ge zegd, dat over de hervatting van de bestandsbesprekingen gesproken zou worden, naclat bijzonderheden over de uitwisseling van zieke en gewonde gevangenen zijn geregeld. De brief van generaal Clark is gericht aan generaal Kim II Soeng, de bevelheb- ger van het Noord-Koreaanse leger, en aan generaal Peng Teh-Hoeai, be velhebber van de Chinese strijdkrach ten in Korea. Generaal Clark ver zoekt de Noordelijken, hem zo spoe dig mogelijk omtrent de tijd van samenkomst tussen verbindingsgroe- pen van beide partijen op de hoogte te stellen. De twee voornaamste punten van de brief van Clark waren: 1. De verbin dingsofficieren komen zo spoedig moge lijk in Pan Moen Jon bijeen, om de nodige gedetailleerde regelingen te treffen'; 2 lark is bereid zijn verbindingsofficie ren opdracht te géven om ook regelin gen te treffen voor een hervatting van de wapenstilstandsonderhandelingen. Ge neraal Clark voegde hieraan toe: „Wij nemen aan, dat uw suggestie wat dit be treft inhoudt, dat u bereid bent de voor stellen van het geallieerde opperbevel te r - -^pipFip .W lw* Lt Besnoeiing buitenlandse hulp van V.S. verwacht Senator Tal't, de leider van de Repu blikeinse fractie in de Amerikaanse Se naat, heeft vandaag bekendgemaakt, dat dc Amerikaanse hulp aan het buitenland in het belastingjaar 1953/54 minder zal bedragen dan de 7>/2 milliard dollars, die president Truman heeft voorgesteld. Hij deelde dit mede na besprekingen, die hij en andere leidende persoonlijkheden uit het Congres vandaag met president Eisenhower en de directeur van het bu reau voor wederzijdse bijstand Stassen hebben gevoerd. Naar senator Taft voorts mededeelde heeft Stassen opdracht gegeven tot een drastische beperking van het personeel der buitenlandse bureaux van de M.S.A. De grote staf van Amerikaans personeel van het bureau te Parijs zal worden ge halveerd. Tijdens de vandaag gehouden besprekingen heeft Stassen verklaard, dat hij niet in staat is een beslissing ten aanzien van 'de begroting voor de hulp verlening aan het buitenland tc nemen voor de in April te Parijs tc houden bij eenkomst van de Atlantisch raad. EX-KONING PETER van Joegoslavië kwam Vrijdag voor een privé-bezoek ons land aan; hij verbleef hier streng incognito en is gistermiddag naar Pa rijs teruggekeerd. De ex-koning bezocht dc Flora te Heemstede, waar een foto graaf hem met de burgemeester van Hillegom jhr mr Ar O. F. A. II. van Nispen tot Pannerden Clinks) ontmoette. Dr A. Winsemius heeft ontslag gevraagd Als directeur-generaal voor de Industrialisatie Naar wij vernemen heeft dr A. Winsemius, directeur-generaal voor de industrialisatie, per 1 Juli ontslag uit zijn functie gevraagd. Met ingang van die datum zal hij adviserende commissariaten van industriële onder nemingen op zich nemen. aanvaarden of een soortgelijk construc tief voorstel zult doen, dat een goede basis biedt voor de hervatting van de bij eenkomsten der delegaties". Hedenmiddag om twee uur plaatselijke tijd zijn de verbindingsofficieren reeds bijeen "geweest. Generaal Clark, die vol ledige machtiging heeft van Washington wat betreft de uitwisseling van de krijgs gevangenen, vloog van Tokio naar Korea. Hij werd vergezeld door de Ame rikaanse minister van het leger, Robert Stevens. W eersverwach ti n g Wisselende bewolking De Bilt verwacht tot Woensdag avond: Wisselende bewolking met plaatselijk enige buien. Overwegend matige wind tussen West en Zuid west. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u.. 6.7 C. luchtdruk J00S.7 millibaren of 756.7 mm, windrichting en -kracht W.Z.W.-5, max. temp. gisteren 15.9 min. temp. 5.3 neerslag 2.-1 mm. Zon heden onder 19.12 u.. morgen "TSN op 6.16 u.maan morgen onder 3^ 6.38 u., op 22.03 u. Laatste kwar tier 7 April. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer A B C D E Helsinki sneeuw ONO 4 0 5 Oslo sneeuw N 6 11 —3 3 Stoekh. sneeuw NNO 5 9 —1 1 Kopenh. WZW 9 8 4 6 Londen onbew. W 4 11 4 3 zw. bew. WZW 10 16 6 2 Brussel zw. bew. ZW S 19 5 2 Parijs ZW 4 '3 1 Bord. W 1 25 12 0.1 Nice NNW 2 15 6 0 Warschau WZW 4 18 14 0 Berlijn zw. bew. WZW S 19 7 0.2 F rankt'. zw. bew. WZW 7 22 6 1 München zw. bew. W 10 22 18 0 Zurich regen W S 22 12 0.1 Wenen geh. bew. KW 4 25 6 0 A: windrichting; B; windsnelheid meter p. sec.; C; max. temp. gisteren; D: tempe ratuur hedenochtend; E: neerslag afgel. 24 u. in mm. ('Alle gegevens voor Amster dam opgenomen op Schiphol.) WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 266 0.02). Trier 164 (—0.09), Koblenz (onv.), Keulen 182 (onv Rulirort 3S6 (onv.). Lobith 939 (—0.02). Nij megen 769 (+0.01). Arnhem 7S2 (+0.01). Eefde 307 0.02), Deventer 214 (+0.01). Borgharen 4015 (+0.26). Belfeid-beneden 1108 0.02). Gravc-beneden 476 (—0.02). Vreeswijk 0.77 (+0.03). Verdacht van massamoord te Londen "\7ANOCHTEND heeft de Londense politie de 55-jarige kantoorbediende, John Reginald Christie, de voormalige bewoner van het huis in de Lon dense wijk Notting Hill, waar de stoffelijke resten van ten minste zes met geweld om het leven gebrachte vrouwen werden aangetroffen, gearresteerd. Christie wordt verdacht aan deze massamoord schuldig te zijn. Tot de slacht offers behoort Christie's echtgenote, Ethel Christie. De arrestatie geschiedde niet ver van de plaats der moorden. Een patrouil lerende politie-agent, die in de wijk van Putney zijn ronde deed, herkende Chris tie. Deze liep gewillig mee naar het diohtst-nabijzijnde politiebureau, waar onmiddellijk een begin werd gemaakt met de ondervraging. De jacht c£> Chris tie heeft zeven dagen geduurd. Tot dusver zijn de volgende slacht offers door de familie geïdentificeerd: Hectorlne McClennan (27 jaar), Kath leen Maloney (26 jaar), Rita Elizabeth Stichting van dc Arbeid adviseert Alle feesten geconcentreerd op Koninginnedag Zoals wij reeds de vorige week meld den, heeft het bestuur van de Stichting van den Arbeid besloten aan het College van Rijksbemiddelaars te verzoeken dit jaar op de 30e April een halve vrije dag te geven ter viering van de Koninginne dag. Het streven van het bestuur is er op gericht in ons land te komen tot één feestdag van waarlijk nationaal karak ter. Naar wij thans vernemen besloot, het bestuur van de Stichting van den Arbeid in het verzoek aan Rijksbe middelaars tevens te vragen de ver- j gunning van een halve vrije dag op de 5e Mei (herdenking van de bevrij ding) in te trekke/., opdat de ge dachte van één nationale feestdag op 30 April tot werkelijkheid, zal komen. De Centrale Werkgevers Organisaties zullen bij hun leden krachtig aandringen op een algemene toepassing van de te •erwachten vergunning van het College an Rijksbemiddelaars. Nelson (2-1 jaar), en mevrouw Ethel Christie (51 jaar). Mevrouw May Lagrldge, de zuster van Rita Nelson, verklaarde in de loop van het onderzoek dat haar zuster ten tijde van haar dood In verwachting was en binnen drie maanden moeder zou zijn geweest. Zij werkte als serveuse in de buurt van Notting Hill. Critiek van Montgomery op de N.A.T.O. Veldmaarschalk Lord Montgomery, plaatsvervangend geallieerd opperbevel hebber in Europa, heeft in een rede voor de nationale persclub te Washington.ge pleit voor een algehele opfrissing van de N.A.T.O. Deze is volgens hem bedol ven onder „nodeloos papierwerk" en vastgeraakt in een „moeras van com missies, conferenties en besprekingen". De veldmaarschalk ontvouwde een programma voor de verdediging van het Westen tegen het „positieve en agres sieve" beleid van de Sowjet-Unie. Dit behelsde onder meer de oprichting van en enkele organisatie met een practisch en eensgezind politiek beleid en vastge stelde militaire strategie om in de gehele wereld het initiatief te nemen bij de ver dediging van de niet- communistische wereld. De N.A.T.O. kon de gehele last niet dragen en dient slechts een van de regionale organisaties te zijn, die teza men de groep ter bepaling van de al gehele strategie vormen. De Amerikaanse Senaat, waarvan1 overigens slechts 6 leden aanwezig waren, heeft Eisenhowers voorstel voor de instelling van een nieuw departement1 van gezondheid, onderwijs en sociale zaken) goedgekeurd. Maarschalk Tito is gisteren in zijn land teruggekeerd van zijn bezoek aan Engeland. Het bestuur van de Panamakanaal maatschappij heeft plannen gemaakt voor de verbetering van het kanaal, waarmee ongeveer 26 millioen dollar ge moeid zou zijn. 23 Tsjechen naar hun land teruggebracht De 23 Tsjechoslowaken, die in het de vorige week naar West-Duitsland ge vlogen toestel zaten, zijn vandaag met een bus van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken naar Tsjecho- slowakije teruggekeerd. Acht dagen lang hebben de 22 mannen en een tien jarig meisje in Amerikaanse militaire verblijven gewoond op het vliegveld Rhein-Main, bewaakt door politie van de luchtmacht, terwijl diplomaten over hun terugkeer hebben onderhandeld. De mannen zeiden geen klachten te hebben over het voedsel of de onder komens, maar zij beklaagden er zich over, dat zij zoveel waren ondervraagd. Eerder hadden de Tsjechen er tegen ge protesteerd, dat hun papieren waren af genomen, maar vanochtend zeiden zij, dat hun alles weer was teruggegeven. Gisteren was de Amerikaanse ambas sadeur in Praag bij premier Siroky ge roepen om te'spreken over de vier met een Dakota naar Frankfort gevluchte Tsjechoslowaken, die volgens Praag als terroristen aan de Tsjechische autoritei ten moeten worden uitgeleverd. De Tsje- choslo'waakse regering had dit reeds in een nota geëist, evenals de teruggave van het toestel. De Amerikaanse am bassadeur deelde mede, dat de 23 Tsje chen, die tegen hun wil in Frankfort terecht waren gekomen, terug zouden worden gebracht (hetgeen dus vandaag is geschied. Of het vliegtuig zal worden terugggeven is niet bekend. Wel is het waarschijnlijk, dat aan de zes inzitten den, die dit hebben gevraagd, politiek asj'l zal worden verleend. In Zieriksee is de toestand niet verontrustend, in Noord-Gouwe echter vrij precair (Van een onzer verslaggevers) VIER a vijfhonderd militairen waren gistermiddag onderweg naar Zierikzee om behulpzaam te zijn hij de versterking van "een der gevaarlijkste punten van de Schouwsedijk, ter hoogte van Bakkersweel. De hoot, waarmee ze van Nu mans dorp kwamen, kon echter wegens de rumoerige zee de haven van Zierikzee niet binnenlopen, en moest naar Zijpe terugvaren. Vandaag zouden de soldalen zich naar de bedreigde plaats begeven. De toestand in Zierikzee werd gisteravond niet verontrustend genoemd. Van de Binnenkant liep echter weer wat water de stad binnen. De wethouder van Owwer- kerk is des middags per vlet je naar zijn dorp gevaren, maar de overtocht over het woelige binnenmeer bleek riskant; doornat bereikte hij zijn doel. De politiéboot bleef in Zierikzee. Per mobilofoon werd uit Ouwerkerk meegedeeld, dat de golven door de krach, tige wind opgezweeptweer een aantal verlaten huizen ten val hébben gébracht. De toestand van de mensen, die op het dorpspleintje wonenis onveranderd. Zij blijven vol goede moed, vooral nu de Prov. Zeeuwse Electriciteits Mij hun een noodverlichting in uitzicht heeft gesteld. De P.T.T. zal binnen enige wéken een telefoonverbinding met Ouwerkerk tot stand brengen. De toestand in Noordgouwe aan de weg van Zierikzee naar Brouwershaven, is vrij precair. De wnd. burgemeester, ds Barendregt, heeft terugkeer van de be volking naar het dorp sterk ontraden zolang de dijk daar nog door de woeste wateren, die aan beide kanten razen, wordt bedreigd. TEGEN DE WIND IN op de boule- \mee, maar het doel je goed, zo'n wan- vard te Scheveningen! Het valt niet]deling naar de door de wind opge zweepte zee. ONZE correspondent te Zierikzee meldt, dat te Bruinisse de water voorziening nog een probleem is, maar Gorsel brengt hulp in de vom van tankwagens, die in Anna Jacoba Polder het water inladen, het water hierheen vervoeren en dan tappen voor wie er be hoefte aan heeft. De padvinders komen te Bruinisse hun Paasvacantïe doorbren gen. Zij zullen helpen bij de schoon maak. Een onzer correspondenten in Zee land telefoneerde vanochtend: In Stave- nisse op Tholen, waar de situatie Maan dagmiddag zeer kritiek was, had men vanmorgen, toen bleek dat de wind weer afnam, weer hoop dat het gevaar be langrijk zou verminderen. In Bruinisse werd vanmorgen om 4 uur wederom de noodklok geluid en honderden bur gers snelden naar de dijk. In Zierikzee was het vanmorgen in de stad „hoog water". Op St. Philipsland spoelden weer zandzakken weg. maar de daar door ontstane bressen konden direct worden gedicht. De dienst Dijkherstel van de Rijks waterstaat te Middelburg heeft ver klaard, dat nergens in de provincie reden bestaat tot ernstige ongerustheid. Vanzelfsprekend wacht men echter met enige spanning af hoe de zwakste dijken het zullen houden. TWEE VLIEGRAMPEN Gisteren is het wrak gevonden van een Viking van de Central African Air ways, die Zondag in Tanganjika is neer gestort. De acht passagiers en vijf leden van de bemanning kwamen allen om het leven. Een van de passagiers was Louis Yudkin, regisseur van het Royal Opera House en van Sadlers Wells ballet te Londen. Op een Amerikaans-Portugese vlieg basis op de Azoren is een Amerikaanse B29 neergestort. Het toestel was op weg van het Hunter-vliegveld in Georgia naar Afrika. Van de 15 inzittende kwa men er zes om het leven. De negen anderen werden gewond. H. M. de Koningin heeft benoemd tot officier in de huisorde van Oranje de heer Ja. L. Blom, hoofdarchiteet van de rijksdienst voor de monumentenzorg. Britse Koninklijke familie en la! van vorstelijke genodigden doen de geliefde dode uitgeleide TOEN hedenochtend vroeg, om vier uur, de deuren van de Westminster Hall werden gesloteh, waren totaal ongeveer 120.000 mensen langs de baar van koningin Mary geschreden. Vóór het aanbreken van de dag werd de kist met het stoffelijk overschot in alle stilte naai- Windsor overgebracht. De lijkauto had motorpolitie als uitslui tend escorte en bereikte een uur later Windsor, waar vanochtend om 11 uur (12 uur Ned. tijd) de uitvaartplechtig heid in de St. George Kapel een aanvang nam. Deze plechtigheid was strikt intiem en werd slechts bijgewoond door HET voorstel van dc Chinese premier Tsjou En-lai, dat door radio-Peking is bekend gemaakt, maakt een ver dijk mogelijk over de Chinese en 'oordkoreaanse krijgsgevangenen in do geallieerde kampen, omdat het instemt met het beginsel van de vrijwillige repa- trëring. Tsjou betoogt, dat hij overtuigd is van de wens van alle gevangenen, om naar hun land terug te keren, en dat alleen Amerikaanse druk en intimidatie, benevens valse voorlichting, schuld zijn aan het feit, dat zo velen hebben te ken nen gegeven, dat zij niet onder commu nistisch bewind willen leven. Misschien tracht Tsjou op deze wijze „zijn gezicht te redden", misschien ook méént hij in derdaad gelijk te hebben. Voorzover men kan beoordelen lijkt zijn voorstel het meest op dat van Mexico, welk plan toen in de assemblee der V,N. is ver vangen door dat van India. Mexico en Tsjou spraken van een njider onderzoek van de gevangenen, die niet willen terugkeren, en zij wensten de zorg over deze mannen op 'te dragen aan een neu trale staat. Of Tsjou En-lai bedoelt, dat deze categorie zal worden overgebracht naar een neutraal land. of dat dit laat ste slechts in een neutrale zone de ver zorging en controle op zich zal nemen, is niet bekend. Het voorstel van India bedoelde een repatriëringscommissie in te stellen van gedelegeerden van vier landen (Zweden, Zwitserland, Polen en Tsjechoslowakije) die een neutrale voor zitter zouden kiezen. Binnen zestig da gen zouden degenen huiswaarts moeten keren, die dat wensen. De anderen zou den dertig dagen tijd hebben, zich te be zinnen, na van beide zijden te zijn voor gelicht. Wie dan nog zouden overblijven kwamen onder de hoede van de reeds genoemde repatriëringscommissie. De Assemblee der V.N. aanvaardde dit plan op 3 December met 54 tegen vijf stem men en met de onthouding van nationa listisch China. DAAR in beginsel het Chinese voorstel niet afwijkt van dat van India, vraagt men zich af, wat er intussen is gebeurd. In het najaar had India de indruk, dat Peking het Indische plan wilde aanvaarden. Wisjinski wees het echter af, en daarna volgde de verwer- dagelijks commentaar ping door Peking. Er was dus reden om aan te nemen, dat Peking zwichtte voor Russische druk. Men vermoedde inder tijd reeds, dat Moskou bevreesd was van een te innig samengaan van China en India. Het is inderdaad waar, dat de Russen het meeste voordeel meenden te hebben van de voortzetting van de oor log in Korea, die China afhankelijk maakte van Moskou en grote Ameri kaanse strijdkrachten bond op een on dergeschikt front. Het voordeel voor de Chinezen bestond in de moderne uitrus ting en training van een millioen man met Russische hulp. in het verkrijgen van een sleutelpositie in Korea (voor heen ccn Russische vazalstaat) het spe len van dc hoofdrol door Mao Tse-toeng in de communistische bewegingen van Azië en de mogelijkheid voor Peking, in het binnenland aan te dringen op natio nale eenheid tegen de gehate „imperia listen". Het toegenomen gezag van Mao, vooral na de dood van Stalin, van wie Malenkow geen gelijkwaardige opvolger is, moet Moskou echter nu. met zorg hebben vervuld. Voor de Chinezen waren de nadelen van de oorlog, dat de indus triële opbouw werd vertraagd. De zware oorlogslast leidde tot toenemende onte vredenheid en tot hernieuwde inflatie. De buitenlandse handel over zee werd zeer beperkt. En terwijl Rusland in de V.N. een grote rol speelde zag China zich de toegang daartoe versperd. Waarschijnlijk hebben wij dus te doen met een verminderd prestige van de Russen en met een poging der Chinezen, meer hun eigen belang te dienen, zich losser te maken van Moskou en betere betrekkingen aan te knopen met andere Aziatische landen, vooral met Japan. India, Cevlon, Pakistan en Burma. Het Kreml wiT ontspanning, om zich te kun nen wijden aan Russische problemen en aan de betrekkingen met de satellieten en met China. Dit laatste land zou thans ook nationale belangen doen overwegen, en meer een eigen politiek willen gaan voeren. Voor het Westen schuilt er winst in een eventueel losser verband tussen Moskou en Peking en gevaar in het aanlokken door China van andere Aziatische landen. Het beëindigen van de Koreaanse oorlog is echter dat risico yaard: een verstandige en delicate Wes telijke diplomatic kan ccn bevredigend compromis bereiken, als liet aanbod van Peking ernstig gemeend blijkt. leden der koninklijke familie, de vorste lijke genodigden, onder wie koningin Juliana, koning Boude wijn van België, kroonprins Olaf van Noorwegen, koning Hoessein van Jordanië, prins Felix van Luxemburg, ex-koning Umberto van Italië en verscheidene andere persoon lijkheden. De vrouwelijke leden der koninklijke familie waren allen gesluierd koningin Elizabeth, de koningin-moeder Elizabeth, prinses Margaret, de hertogin van Kent en de hertogin van Gloucester. In de koorruimte stonden de hertogen van Windsor, van Edinburgh, van Glou cester en de jonge hertog van Kent, als mede de graaf van Athlone, de 78-jarige broeder van koningin Mary. Om elf urn- precies werd de kist door leden van de Grenadier Guards, vooraf jegaan door de Lord Chamberlain, van de Albert Memorial Chapel, waar zij eerst was geplaatst de St. George Kapel binnengedragen. De aartsbisschop van Canterbury, bijgestaan door de deken van Windsor, leidde de dienst die kort duurde. Nadat de Carter-King-at-Arms de „Style and Titles" der overleden vorstin had uitgesproken, verliet de stoet de kapel, voorafgegaan door koningin Eli-, zabet'h, De plechtigheid droeg een uiterst soiber karakter en was niet voor het publiek toeganlcelijik. Het stoffelijk overschot van koningin Mary rust naast dat van haar gemaal, koning George V, en dn de onmiddellijke nabijheid van haai- zoon, - koning George VI. KONINGIN JULIANA, die gisteravond om 19.45 op het vliegveld Northol1: landde, werd door de hertog van Edinburgh begroet. Zij reed vervolgens naar Windsor Castle, waar koningin Elizabeth verblijft. Het gevolg van Hare Majesteit be stond uit haar adjudant-generaal vice- admiraal tit. N. A. Rost van Tonningen, en mevrouw Repelaer van Driel. Enkele uren tevoren was koning Bou- dewijn van België gearriveerd, die even eens door de hertog van Edinburgh wel- j kom werd geheten. De president van Italië. Einaudi, heeft andaag zijn goedkeuring gehecht aan de nieuwe kieswet, die door de Italiaan se Kamer en door de Senaat is goed gekeurd ondanks heftig verzet van communistische zijde. ROUWDIENST voor KONINGIN MARY In de Anglo-Amerikaanse episcopale kerk in Den Haag werd hedenmorgen een rouwdienst gehouden voor koningin Mary. De rouwdienst in deze nieuwe kerk, die slechts een beperkt aantal gelovigen kan herbergen, droeg niet het karakter van een officiële herdenkingsdienst. Hij was meer bedoeld voor de in ons land wonende leden van de landen van het Britse Gemenebest. Koningin Juliana en prins Bemhard waren vertegenwoordigd door mr W. C. baron Snouckaert van Schaüburg, groot officier, en l.t.z. der eerste klasse A. F. Eibers, adjudant van de Prins. De hoofden en vertegenwoordigers van de diplomatieke missies der landen van het Britse Gemenebest, alsmede enkele vertegenwoordigers van andere diplomatieke missies, woonden de rouw dienst bij. Deze werd geleid door rev. A. C. Austen. aan de nieuwe prijsvraag, die Vrijdag j.l. is begonnen Welke advertenties trekken het meest Uw aandacht? De voorwaarden, waaronder iedere abonné en zijn gezinsleden aan deze interessante adver tentietest kunnen deelnemen, vindt U in de grote aankondiging in ons blad van Maandag, Zaterdag en Vrijdag 1.1.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1