1 l<4\rijeNolL Gierende wind vindt Nederland paraat Wel schade, geen nieuw onheil Overval mislukt - rover gepakt m Jacht op >/aanzieke moordenaar neemt in felheid toe VN en Noordelijken gaan weer praten f 87.400.000 Koningin Mary in Westminster Hall opgebaard Beurzen wijd open: ruim vijf millioen froyERffiiffe Strijd tegen de elementen gewonnen Schotten willen kroningsstoet „bombarderen" Dispensatie- aanvragen afgewezen Proces op komst tegen Joden in Roemenië? Vrouw gilt na greep in geldla Rusthuis brandt af; 35 doden Munitietrein in VS ontploft; stad verwoest Fietser gedood bij aanrijding 'ABBRICIfl Maandag 30 Maart 1953 Achtste Jaargang Nummer 2401 UITG. N.V. DE ARBEIDERSPERS, DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. v. d. YVAERDEN. PRIJS 47 ct. per week, 6.10 per kwartaal. LOSSK NUMMERS 10 ct. GIRO 28333. BUREAU JACQ. PERKSTR. 9. ROTTERDAM TEL 111030 - REDACTIE 28693, 113949, 24412 Democratisch-socialistisch dagblad HOOFDREDACTEURK. VOSKUIL advertenties: 28446 assu 28*02 niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' Luchtmacht thans Koninklijk (Van onze verslaggevers) DE GIERENDE WIND tijdens het afgelopen weekeind heeft Nederland in spanning gehouden. Wie vroeger rustig achter de ruiten placht te kijken hoe de bomen zwiepten, begreep nu dat er veel op het spel stond. Velen hebben angstig naar de radio geluisterd. Zouden de vele in derhaast versterkte dijken bet houden? De radio nieuws berichten gaven evenwel geen uitsluitsel. Pannen vlogen van de daken en Nederland leefde mee met de landgenoten in het zuiden. De spanning moest daar groot zijn. Toen echter in de loop van de Zondag de rapporten van onze verslaggevers binnen kwamen, bleek dat over het algemeen de wind geen verder onheil heeft aangericht. Wel is overal on afgebroken langs de dijken gepatrouilleerd, wel is op verschil lende punten de toestand kritiek geweest, wel zijn op enkele bedreigde plaatsen duizenden zandzakken inderhaast geplaatst. Maar het totale beeld is er een van een gewonnen slag. Er zijn gaten geslagen. Er is schade aangericht. Maar de omvang bleef beperkt. (Van onze Londense correspondent, R. Jokel) De Londense politie heeft in het vroegere huis van de ver dwenen John Christie, Rillington Place no. 10, de resten van een vijfde en een zesde vrouwelijk slachtoffer van de verdwenen massamoordenaar ontdekt. Beiden lagen in de tuin, diep onder de struiken begraven. De resten, die in de loop van de nacht gevonden werden, wijzen er op, dat het aantal slachtoffers misschien wel zeven of acht bedraagt. De politie heeft opdracht de tuin centimeter na centimeter af te graven, zelfs het vele jaren geleden gelegde betonnen pad. Het vijfde slachtoffer is nl. ongeveer zes jaar geleden begraven. John Christie, de 55-larige employé van een Londense transportonderne ming die door de gehele Britse poli tie gezocht wordt „omdat hi1 belang rijke inlichtingen zou kunnen ver strekken". is nog steeds niet gevon den. Het is een volkomen raadsel waar hij vertoeft, want aan de ene kant wordt ziin foto dagelijks in alle Britse kranten gepubliceerd, zodat iedereen zijn zeker opvallend gezicht met het volkomen kale hoofd kent en aan de andere kant staat het zo goed als vast, dat hii zonder middelen v*n bestaan is. De politie schijnt te vrezen, dat hij vandaag opnieuw een van zijn gru welijke daden zou kunnen begaan. Men veronderstelt nl. dat de volle maan een ongunstige invloed op zijn psychische toestand heeft. Alle ver loven van de politie zijn ingetrokken en Scotland Yard heeft honderden agenten uit de provincie naar Londen laten komen om naar hem te speu ren. In huis gelokt Van een van de slachtoffers staat thans vast, hoe Christie haar in zijn huis heeft kunnen lokken. Hij sprak haar aan toen zii raamadvertenties van te verhuren kamers bestudeerde en vertelde haar. dat hij nooit onbe kenden in zijn huis opnam en daar om de mensen grondig bekeek, die dit soort advertenties lezen. De vrouw bezichtigde daarop Chris tie's huis en de kamers, maakte een afspraak wanneer ze verhuizen zou Volgens het Britse weekblad „Reynolds News" bereidt het Schotse „republikeinse leger" plannen voor om de kroningsoptocht met roet en meel te „bombarderen". Een van de „generaais" van het Schotse „repu blikeinse leger" heeft tegenover een verslaggever van het blad verklaard, dat deze aanval slechts het belang rijkste onderdeel zal zijn in een reeks van ongeregeldheden, die in de weken voor de kroning veroorzaakt zullen worden. Het bombardement zou uitgevoerd worden met een klein vliegtuig dat zeer laag kan vliegen. Vele Schotten zijn van mening, dat koningin Elizabeth de eerste Eliza beth van Schotland is. en verdween daarna. Dit speelde zich in Januari af. Het lijk werd verleden week in het door Christie bewoonde huis gevonden. All bewoners van het huis zijn nu op wens van de politie vertrokken, omdat de politie het hele huls gron dig wil onderzoeken, o.a. hst aan Christie's woning aangrenzende huis. waar vier jaar geleden een dubbele moord gepleegd werd. John Evans, die wegens de moord op zijn vrouw en kind terechtgesteld werd. had Christie tijdens het vooronderzoek zwaar belast, maar Christie protes teerde zo heftig en Evans kon geen bewijs voor ziin beschuldigingen bren gen. dat niet eens een serieus onder zoek werd ingesteld. De tuin achter de woning van de „maanzieke" moordetiaar John Chris tie wordt door de politie zorgvuldig onderzocht, nadat men er de stofje lijke resten van een vijfde en een zesde slachtoffer had gevonden. De harde wind, waarvan de weer berichten spraken, had hier en daar toch wel de kracht van een storm. Die wind kwam gelukkig uit een nog al gunstige hoek: hij was zuidwest en daardoor kreeg het water in de zeegaten niet de gelegenheid op een noodlottige manier op te waaien. De bevolking van de Zuidhollandse eilanden heeft deze nieuwe proef in een bijna ijzingwekkende kalme ge latenheid en grote rust afgewacht Slechts op enkele plaatsen, zoals in Herkingen op Goeree en bij Nieu- wenhoorn nabij Hellevoetsluis ont stond een zekere angststemming. Dreigend gevaar Bij Herkingen vooral was de zorg groot. Daar heeft de burge meester reeds Zaterdagavond de ge hele bevolking opgeroepen om de voorlopig herstelde dijk verder te versterken. Binnen 24 uur werden hier tot Zondagavond weer 15.000 a 16.000 zandzakken op het zwakke dijkstuk gelegd. Want hier dreigde wezenlijk gevaar voor een nieuwe catastrophe Het enorme gat, dat de stortvloed van 1 Februari in de zeewering had geslagen, was tegen de aanval van storm en springtij niet helemaal op gewassen. Het zand tussen de grote basaltstukken, die in het dijkgat wa ren gestort na de jongste doorbraak, dreigde weg te spoelen. Tij ongunstig Het tij was weer zeer ongunstig. Het was, zoals men dat in Waterstaat kringen noemt opnieuw een astrono misch tü, onder de werking van zon en maanstanden, evenals op 1 Fe bruari jl. het geval was. Maar nu joeg geen zware N.W. storm het wa ter in de zeegaten op. Zie verder pag. 2 """I „De Ommelanden" (Van een onzer verslaggevers) Ook de arbiters hebben de dispen satie-aanvragen van „De Ommelan den" van de hand gewezen. Dinsdag middag om twee uur moeten zich 51 stakers melden aan de fabriek. Dit waren er eerst 53, maar „De Omme landen" heeft op verzoek van de ANAB dispensatie gekregen voor twee arbeiders, die inmiddels elders werk hebben gevonden. De stakers moeten, zo hebben de arbiters bepaald, uiterlijk 1 uur na dat ze zich hebben gemeld, te werk zijn gesteld Discriminerende maatregelen mogen niet worden toegepast. Afwijkingen van het bepaalde zijn slechts toege staan na overleg met de ANAB. Uit deze uitspraak in hoger beroep van de arbiters blükt, dat „De Ommelan den" volkomen in het ongelijk is ge steld en dat de directie ondanks de verklaring van de vorige week, dat de staking ten einde was, toch nog ge poogd heeft een aantal stakers buiten de poort te houden. In de Mariakerk te Wolfenbuettel (Neder-Saksen) is een waardevol schilderij van de Nederlander Hans Vredeman de Vries ontdekt, dat meer dan 200 jaar aan het oog ont trokken is geweest. Het dateert uit 1590 en stelt de kruisiging van Chris tus voor. Joodse kringen in Wenen hebben berichten uit Roemenië ontvangen, volgens welke er aldaar voorberei dingen worden getroffen voor een proces tegen istig vooraanstaande Joden, leiders van Jrodse organisa ties in Roemenië. De beklaagden zouden worden beschuldigd van „zionisme, spionnage en sabotage". Een aantal hunner zou reeds ver scheidene jaren gevangen hebben gezeten. (Eigen nieuwsdienst) „HANDEN OMHOOG!", zei Zaterdagmiddag om halfvijf de 28-jarige Apeldoornse bankwerker J. K., toen de vrouw van kruidenier Konij nenberg in de Brinklaan hem de rol pepermunt, waarom hij gevraagd had, wilde overreiken. Hij bedreigde haar met een revolver, verze kerde, dat zij er aan zou gaan als ze een mond opendeed en deed vervolgens een greep in de geldla. Vyf en dertig inwonenden zijn om het leven gekomen toen Zondag in Largo in Florida een tehuis voor ouden van dagen volkomen uitbrand de. In het tehuis werden ongeveer zestig ouden van dagen verpleegd. In Korea staan hefschroefvliegtuigen klaar om verbindingsofficieren der V.N. naar het onderhandelingsoord Panmoenjom te brengen, ten einde met de communisten te gaan spreken over een uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen. In het hoofdkwartier van generaal Te Poesan zijn Vrijdagochtend door brand bijna 500 huizen verwoest. Een meisje kwam om het leven. Mark Clark te Tokio ls echter nog niet het stilzwijgen verbroken over het communistisch aanbod, waarin tevens een voortzetting van de onder handelingen over een wapenstilstand werd voorgesteld. Het voorstel van 22 Februari van generaal Clark, waarop de communisten nu hebben gerea geerd, sprak namelijk slechts van een uitwisseling van gevangenen en niet van een voortzetting der wapenstil standsbesprekingen. Waarschijnlijk wacht Clark oj instructies uit Washington hoever hij kan gaan wat betreft hervatting dezer bestandsbesprekingen, die zijn afgebroken na de weigering der V.N. de gedwongen repatriëring van alle krijgsgevangenen te aanvaarden. De Japanse beurs vertoonde een diepe inzinking door de „vredesge- ruchten" Volgens schatting van eco nomische deskundigen zou het einde van de oorlog in Korea Japan jaar lijks een inkomen van 600 millioen dollars schelen. 4000ste dag eerder op de Waterweg Het Zondagmiddag binnengekomen Duitse s.s. „Konsul Nimtz", dat met een lading fosfaat van Billingham kwam en bestemd was voor de Vul- caanhaven in Vlaardingen, was het vierduizendste schip, dat in 1953 de Nieuwe Waterweg binnenkwam. Ver leden jaar kwam het vierduizendste schip op 30 Maart de Waterweg bin nen. Llbye is Zaterdag formeel toe gelaten tot de Arabische Liga. De Liga telt thans aoht landen. Mevrouw Konijnenberg begon ech ter te gillen. De indringer schrok, haastte zich naar buiten en sprong op zijn fiets. Het „Houdt de dief!" van de kruideniersvrouw had evenwel de aandacht getrokken van vele Za terdagmiddagwandelaars. Het kwam onmiddellijk tot een achtervolging. Een bankloper slaagde er in zijn fiets vóór de wegrennende man te werpen en een andere achtervolger, L. W., pakte hem in de kraag en bracht hem terug naar de winkel waar spoe dig de politie verscheen. Volgens zeggen van de politie was K. tot zijn daad gekomen omdat hij binnenkort wilde trouwen, maar niet beschikte over de nodige financiën om zijn toekomstige woning naar zijn smaak in te richten. Bij het Nationaal Rampen fonds is thans een bedrag van zeven en tachtig millioen vier honderd duizend gulden bin- (Van onze Londense correspondent, R. Jokel) Koningin Mary, die langer geleefd heeft dan enige koning of koningin van Engeland, is Zondagmiddag van Marlborough House, haar paleis, naar WestminsterHall, de bijna duizend jaar oude zaal van het parlement gebracht, waar zij tot Maandagavond zal liggen opge baard. Vier hertogen volgden het stoffe lijk overschot van de gestorven ko ningin Mary, toen het gisteren van haar paleis naar Westminster Hall werd overgebracht. Het waren de hertog van Edinburgh, de echtgenCat van koningin Elizabeth, de hertog van Wüidsor en zijn broer, de hertog van Gloucester, en de jonge hertog van Kent, de oudste zoon van een in de oorlog omgekomen broer. Veel mensen waren uitgelopen om de plechtige overbrenging, die een typisch Engels, groots schouwspel opleverde, gade te slaan. Van de gelegenheid in Westmin ster Hall langs de baar te defileren is door veel minder mensen gebruik gemaakt dan men had verwacht. De oorzaak daarvan moet gezocht wor den in de televisie, die tien millioen mensen de gelegenheid gaf in hun huiskamers hetzelfde te zien. Vele extra-treinen, die waren ingelegd, bleken volkomen overbodig te zijn. Zaterdag is bijna de gehele stad lewis, een kolenmijnstad in Indiana (Amerika), ten gevolge van het in de lucht vliegen van een munitie- trein in een ruine herschapen. De wagons ontploften de een na de ander. De schokken waren op een af stand van vijftig kilometer te voe len. Een grote brand was het gevolg van de explosies. Twee mensen worden vermist. Men vreest, dat zij in hun branden de woningen omgekomen zijn. Wisselkoersen In- en verkoopkoersen Engels pond 10.5610.57 Franse frank1.07951,0815 Zwitserse frank 86,7986,89 Zweedse kroon 72,8672,96 Amerik. dollar 3,79 5/16—3,79 13/16 Belgische frank 7.59Vt7.60 (Van een pnzer verslaggevers) Triomfantelijk hielden Zaterdagavond in het Amsterdamse Concertge bouw kleine meisjes in witte jurkjes gekleed en getooid met de wapens van alle provincies grote borden omhoog, die te zamen het enorme bedrag van 5.212.960,83 toonden. Dat was de totale opbrengst van de actie der omroep verenigingen „Beurzen open, dijken dicht", die in de muziektempel van onze hoofdstad zijn bekroning heeft gevonden. Mr Schokking namens prins Bernhard, de regering, vertegenwoordigers van andere overheidsinstanties en van niet minder dan twintig landen, woonden deze in alle opzichten glorieuze avond bij. Geen wonder dat de vertegenwoor diger van prins Bernhard, mr Schokking zeide, dat dit resul taat der radioverenigingen wijst op verantwoordelijkheid, maar ook op macht. Want aan de radio hebben ook duizenden die in de overstroom de gebieden in nood verkeerden hun leven te danken. En in zijn dank woord namens de regering, zei d< minister voor Maatschappelijk Werk mr F, J. F. M. van Th iel. dal deze radio-actie de grootste inzame ling is geweest, die in Nederland ooil is gevoerd. „De beurzen", zo besloot de minis ter, „zijn niet alleen wijd open ge gaan, maar de dijken gaan nu dicht I". (Van een onzer verslaggevers) Zondagmiddag om halftwee is op de Kanaalweg te Jutphaas een wiel rijder bij een aanrijding met een personenauto op slag gedood. De fietser, de 35-jarige landarbei der C. A. Broekhuizen uit Vleuten, werd door een zware windstoot tegen de auto geworpen. HU sloeg met zijn hoofd door de voorruit en overleed ter plaatse. De stoet trok in minder dan een half uur van Marlborough House naar het Parlement. Vooraf mar cheerden 210 officieren, de onder officieren en soldaten van de R.A.F., 210 officieren, onder-officieren en soldaten van de Koninklijke Garde, soldaten van de koninklijke huis- houdcavalerie in lange zwarte man tels, gevolgd door officieren in rode mantels. Vanwege de rouw hielden de offi cieren hun degens op hun rug met de punt naar beneden. Mariniers met witte helmen volgden, evenals marine-afdelingen. Onmiddellijk daarachter volgde de affuit. Bij de kist liepen twee van koningin Mary's pages. De kist zelf was bedekt met de persoonlijke standaard van de overleden koningin. Achter de kist liepen langzaam haar twee overlevende zonen, de hertog van Windsor en de hertog van Gloucester, prins Philip van Edinburgh en de 17-jarige hertog van Kent, haar kleinzoon. De aandacht van het publiek concentreerde zich op de hertog van Windsor, de vroe gere koning Edward VIII, die sinds zijn troonafstand in 1936 hier voor de tweede keer in het openbaar ver scheen. Van de buitenlandse vorsten liep slechts prins George van Denemar ken in de stoet mee. De andere vorsten, onder wie koningin Juliana en koning Boudewyn van België, nemen Dinsdag aan de besloten be grafenisplechtigheid in Windsor deel. Klokken luidden Toen de stoet voor het plein, van het Parlementsgebouw in West minster arriveerde, begonnen de klokken van de Westminster Abdij te luiden. De kist werd van de affuit genomen en de Westminster Hall binnengedragen. Voor de poort wachtten koningin Elizabeth II, de koningin-moeder Elizabeth, prinses Margaret en alle andere vrouwen van de koninklijke familie. De aartsbisschop van Canterbury hield in de Westminster Hall een korte dienst. VIJF WILDE ZWIJNEN waren in de bossen van Vlodrop gesignaleerd. Enige leden van de plaatselijke ja gersvereniging trokken er op uit en slaagden er in drie van de vijf zwij nen neer te leggen, een prachtige prestatie. Eén van de jagers kreeg een vierde zwijn voor de loop en gaf onmiddellijk vuur. Het dier viel neer, maar toen de jager naderbij kwam, sprong het op en wilde er vandoor gaan. Dat nam onze Nimrod niet. Met een kloeke sprong belandde hij boven op het varken en stootte net als Tar- zan een overwinningskreet uit. Het wilde dier ging er toen met jager en al tussenuit. Gelukkig was er een bos wachter die met een bijl het zwijn definitief wist te vellen. Grote vreugde ln het jagerskamp en aan sterke verhalen geen gebrek. Een Haagse stoker verloor Zaterdag zijn weekloon. Een dame vond een deel van het geld en een ziekenbon met de naam van de tuinder er op, waar de stoker werkt. Zij belde de politie, de politie belde de tuinder, de tuin der gaf het adres van de stoker en deze verscheen op het politiebureau. Net op dat moment kwam er een eerlijke vinder binnen met de rest van het geld. Dolgelukkig ging de stoker naar huis. Er zijn maar weinig standaardwindkorenmolens in ons land. Eén van die weinigen, te Beuningen bij Nijmegen, zal behouden blijven omdat het gemeentebestuur van Beuningen er in is geslaagd de nodige subsidies van verschillende kanten bijeen te krijgen. De restaura tie zal binnenkort beginnen. EEN VOORBIJGANGER te Ash land, in de Amerikaanse staat Ohio, hoorde uit de bagageruimte van een geparkeerde auto roepen: „Laat mij er uit!" Hij riep de politie, die geen nieuwsgierig jongetje uit de bagage ruimte bevrijdde, zoals verwacht was, maar een nogal dikke dame. Het bleek de echtgenote van de eigenaar te zijn, die deze schuilplaats had geko zen om „haar man na te gaan". De politie heeft de naam van de nieuws gierige dame niet onthuld. Twee weken geleden verloor Roland Davies uit West Palm Beach in Florida (V.S.) zijn portefeuille met 49 dollar. Dezer dagen ontving hij de porte feuille per post terug, met 24 dollar er in. Er zat een briefje in van de volgende inhoud: ,,Ik deel uw geld in de helft. Beter een half ei dan een lege dop". Mevrouw Marian Barr Camer uit Stoke-on-Trent in Engeland, wier man in 1948 bij de tandarts is overleden, doordat hij by het trekken van een aantal tanden een rolletje gaas had ingeslikt, heeft een schadevergoeding toegewezen ge kregen van 48.000 gulden. De Bilt verwacht van Maandag avond tot Dinsdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en tijdelijk nog harde zuid westelijke wind. Morgen opklaringen maar ook enkele verspreid optreden de buien en krachtige tot matige wind tussen West en Zuidwest. Iets lagere temperaturen. I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1