Eenheid in verscheidenheid het ideaal bij de Europese samenwerking Gemeenteprogram 1953 vastgesteld Prins Bernhard pleit voor Europese samenwerking V.S. beloven Parijs steun in Indo-China en Mayer zal E.D.G. verdedigen DRIEVOUDIGE TREINBOTSING Burma ziet af van verdere Amerikaanse hulp Brabantse Staten willen nog wachten met schenking aan Rampenfonds ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN MAANDAG 30 MAART 1953 Ten HET beroep, dat koningin Juliana op president Eisenhower heeft gedaan, ter oplossing van het nijpende vluchtelingenprobleem, is blijkbaar gegeven èn door menselijkheid èn door een zuiver Inzicht in de realiteit. Het feit, dat er in Europa op dit ogenblik nog meer dan 400.000 vluchtelingen in kampen vertoeven en dat een steeds voortdurende stroom vluchtelingen uit de Oostduitse zone de Westberlijnse autoriteiten voor bijna onoplosbare moeiltjkhedefl plaatst, kan en mag men niet stilzwijgend aanvaarden. Voor al deze paria's der internationale samen leving vraagt koningin Juliana thans de aandacht van de nieuwe Amerikaanse president. Inderdaad, het oude en geteis terde Europa kan hier slechts zeer ge deeltelijk soelaas bieden. Het is immers juist de economische integratie en assi milatie van deze vluchtelingen in de landen, waar hun een definitief verblijf wordt geboden, die hier uitkomst kunnen brengen. Naast het economisch aspect is hier de simpele menselijke waardigheid. Waardigheid, die noodzakelijkerwijze in het gedrang moet komen, wanneer „tienduizenden vluchtelingen gedoemd zijn nog vele jaren in kampen te leven zonder enige hoop voor de toekomst". In de Koninklijke brief wordt er dan ook met reden op gewezen, dat particuliere organisaties hoe loffelijk haar in spanning ook moge zijn door gebrek aan voldoende financiële middelen, dit tragische probleem der vluchtelingen nooit tot een oplossing kunnen brengen. Regerings-actie, de bereidheid in geza menlijk overleg nieuwe credieten ter be schikking te stellen, is hier onvermijde lijk. De vrijheid is een onschatbaar goed. Maar het principe van die vrijheid wordt slechts dan volledig gerealiseerd, wan neer men ook de zwakken en gebrekki- gen, de ouden van dagen en de kinde ren, niet tot een perspectiefloos leven in kampen veroordeelt. ANDERHALF jaar geleden, de 22e September 1951, heeft koningin Juliana zich met een analoog nobel appeèl tot president Truman gericht. Onze Koningin verzocht bjj die gelegen heid de toenmalige president van de Verenigde Staten het initiatief te ne men, teneinde „deze zieke plek uit het lichaam der mensheid te snijden, waarin het anders een dreigend politiek gevaar zou bljjven vormen". Ook toen wees Hare Majesteit op het risico, dat politie ke kwesties een scherper kant zouden kunnen krijgen door „de ontevredenheid en onrust van millioenen, die talrijk ge noeg zjjn om een groot land te bevol ken". Ook toen onderstreepte de Konin gin het feit, dat-te vaak de vluchtelin gen slechts worden benaderd „uit het oogpunt van hun waarde als arbeids factor". En allen aldus het vroegere appèl „leerden wij de les, hoezeer verbitterde mensen geneigd raken tota litaire ideologieën aan te hangen". Zowel de economische, als de psycho logische kant van dit vluchtelingen vraagstuk moeten dus bij een doeltref fende oplossing beide in beschouwing worden genomen. De Volkskrant van hedenochtend wist te melden, dat de brief van onze Koningin aan de presi dent de volle sympathie heeft van de Nederlandse regering. Deze sympathie bleek overigens ook duidelijk uit de spe ciale gift van 100.000. die de Neder landse regering in het bijzonder ten bate van de vluchtelingen uit Oost-Duitsland aan het vluchtelingen-noodfonds van de Verenigde Naties, dat onder leiding staat van de Hoge Commissaris Van Heuven Goedhart, ter beschikking heeft gesteld. Wij achten het trouwens van zelfsprekend, dat een dergelijke ingrij pende en belangrijke brief van staats hoofd aan staatshoofd de volledige in stemming heeft van het gehele kabinet. In het Nederlandse parlementair-consti tutionele bestel is een dergelijke verant woordelijkheid van het kabinet voor een regeringsdaad van de Koningin een staatrechterlïjk volmaakt natuurlijke zaak. Door de nobele en menselijke be wogenheid, die spreekt uit het schrijven van de Koningin, werd deze brief tevens tot een waarlijk Koninklijk appèl. Alban Bergs „Lulu" in Holland Festival Opera van Essen voert zelden gehoord werk uit (Van een onzer verslaggevers) Het programma van het komende Holland Festival is met een belangrijk evenement verrijkt, namelijk met de uitvoering van de opera Lulu, het laat ste werk van de in 1935 overleden Oos tenrijkse componist Aüban Berg. Deze opera is gebaseerd op de toneelstukken Erdgeist en Die Büchse der Pandora van Frank Wedekind. De voorstellingen zullen worden gegeven door solisten en orkest van de opera te Essen, en wel op 7 en 9 Juli te Amsterdam en op 10 Juli te 's-Gravenhage. Het gezelschap uit Essen heeft na langdurige voorbe reidingen op 7 Maart j.l. de eerste voor stelling van dit werk in Duitsland ge geven; daarvóór is het werk slechts in Zürioh (1937) en op het internationale muziekfeest van Venetië (1949) uitge voerd. In de voorstellingen in Nederland wordit de titelrol vertolkt door Carla Spletter; dirigent is Gustav König, regisseur Hans Hartleb. Men verwacht voor deze bijzondere voorstellingen in het festival grote belangstelling, ook uit het buitenland. Korea-vrijwilligers terug in ons land Zaterdagmiddag zijn met het lijn- toestei der K.L.M. uit Tokio negentien Korea-vrjjwilligers onder commando van de eerste luitenant F. M. Weijn Banningh op Schiphol aangekomen. Op 8 April 1952 waren zij uit Neder land naar Korea vertrokken. (Ingez. med.-advertentie TEGEN TRAGE STOELGANG is 't beste middel VICHY PILLEN Eén of twee VICHY PILLEN vóór het slapen gaan, zijn vol doende. Een geregelde ontlasting is de basis voor een goede ge zondheid. Lel vooral op de Juiste naam en hel blauwe doosje VICHY PILLEN DRS KORTHALS OP CONGRES V. V.D.: (Van onze parlementaire redacteur) /^EEN illusies, wel idealen. Dat is de geest, waarin wij, liberalen, ons laten leiden bij het bepalen van onze houding ten aanzien van de buitenlandse politiek. Aldus sprak het lid van de Tweede Kamer drs H. A. Korthals Zaterdagmiddag in een rede over onze buitenlandse betrekkingen op de jaarvergadering van de V.V.D. te Utrecht. De buitenlandse politiek heeft zich te richten op de realiteit. Die realiteit toont ons een triest wereldbeeld, dat ons dwingt te zoeken naar nieuwe vormen van samengaan om het streven van de mensen naar geluk naar vreedzame samenleving te dienen. tïngpolitiek niet wordt gediend. Ergens moet toch een grens liggen bij de aan tasting van de draagkracht. Met be trekking tot de Europese samenwerking vreesde hij, dat wij wel eens gedwongen zouden kunnen worden tot een nog gro ter dirigieme dan wij nu reeds hebben. Wij zullen ons door de „liedjes van de rode rattenvanger" niet mogen laten vangen. Mr Willinge Gratama (Hattem) bracht veel lof aan het werk van de Kamerfracties en prees in het bijzonder het optreden van de heer Ritmeester bij de behandeling van de Zondagswet. In synische bewoordingen gispte hij het radiobestel, dat het mogelijk maakt, dat de socialisten in de aether hun voortdu rende propaganda voei'en. Ir Van Raalte (Hilversum) achtte het wel erg bezwaarlijk, thans reeds een beslissing te nemen over aansluiting bij de Liberale Internationale. Wat ge schiedt als er in andere landen ver schillende pai-t.-.en z(jn, die zich liberaal noemen De heer De Haan (Rotterdam) meen de,) dat de politieke integratie aan de economische integratie vooraf zou moe ten gaan. Notaris Tom (Zwolle) vroeg, waarom uit onze bezwaren tegen de financiële politiek, nu de v.v.d. in de oppositie is, niet de consequentie is getrokken, tegen de begroting vam Financiën te stemmen. De igepens. generaal Schuurman (Den Haag) tenslotte viel de heer Korthals zeer bij, wijzend op de gevolgen van het feit, dat wij en anderen vóór de tweede wereldoorlog te lang aan onze onzijdig heid hebben vastgehouden (de „politiek van het angstige konijntje" noemde spr. dit). Als er een Europees leger komt, zal de bevelhebber boven zich moeten hebben een politieke organisatie, een politiek gezag. Anders lijdt hjj aan het gevaar van onzekerheid of hij zal zelf, dictatoriaal, moeten gaan handelen. Na tionaal gevoel, zo riep generaal Schuur man uit, is een g-root goed, maar natio nalisme is uit den boze en wij zullen niet uit een verkeerd nationalisme mo gen weigeren, iets van onze souvereinl- teit prijs te geven. Soepele toepassing van Zondagswet gevraagd Grote nadruk legde spr. er op, hoe zeer hij het betreurde, dat de Atlan tische samenwerking nog niet verder is gekomen dan tot een militaire samen werking. Deze verder uit te bouwen, ook op het economische en sociale terrein, gelijk ook minister Stikker steeds heeft nagestreefd, blijft ons ideaal, aldus spreker. Maar ook hier zullen wij ons niet aan illusies mogen overgeven en meer dan een bondgenootschappelijk verband is vooralsnog niet te ver wachten. In West-Europa zijn wij echter verder. De grote moeilijkheden op het gebied van de kolen en staal zouden nooit zijn overwonnen zonder een supra nationaal orgaan als de Hoge Autoriteit. Economische en sociale eenheid moe ten worden gedragen door een boven- statelijke gemeenschap. Dat is de zin van wat wij nu in Europa bezig zijn te bouwen. Dat is niet gemakkelijk en brengt risico's met zich, maar de libe raal houdt het ook hier op de mens, die risico's durft te aanvaarden. Vervolgens sprekend over het Euro pese leger verklaarde de heer Korthals niet te willen meebouwen aan lucht kastelen. Wij hadden het Europese leger liever gezien als een sluitstuk dan als een inleiding, en eveneens hadden wij gaarne meer dan zes landen willen zien meedoen. Spr. had zjjn mening over het Verdrag van de Europese Defensie Gemeenschap nog niet definitief gevormd. Wel echter vroeg hij zich nu reeds af, wat het alternatief van verwerping zou zijn. Zijn antwoord was: dat binnen enkele jaren in alle landen weer geheel los van elkander staande nationale legers zou den bestaan, met nationale staven en vervuld van wantrouwen tegen elkan der. Dan zal de tegenstelling Frankrijk- Duitsland weer verscherpen en de fatale vicieuze cirkel is weer gesloten! De heer Korthals toonde zich een be sliste tegenstander van het nu reeds invoeren van het directe kiesrecht voor de z.g. „volkskamer" uit het verdrag van de E.D.G. Er is immers nog geen Europese gedachte en geen Europese partijvorming. In dit verband kondigde spreker reeds aan, dat aan de algemene vergadering machtiging zou worden ge vraagd om de partij eventueel te doen toetreden tot de Liberale Internationale. De heer Korthals eindigde zijn met veel overtuiging uitgesproken en zeer toegejuichte rede met "de verzekering, dat het gaat om een samengaan der Westeuropese volken, waarbij de eigen aard en de eigen cultuur óók van volk volkomen behouden bljjven. Het gaat om: eenheid in verscheidenheid en dat is een ideaal, dat een liberaal zeker past te propageren. OP deze rede, welke in openbare ver gadering werd uitgesproken, volgde, eveneens in het openbaai', discussie, waarbij tegelijk het beleid van de Ka merfracties in het algemeen werd be trokken. Mevr. Buschkens-Dijkgraaf (Rijswijk) vroeg bijzondere aandacht voor de po sitie van de Indische gepensionneerden, van wie slechts ongeveer 40 voordeel zal hebben van de komende nieuwe wet telijke maatregelen en die grotendeels zullen vallen buiten de compensaties voor de huurverhoging. De heer Meijer (Enschede) waar schuwde dat Nieuw-Guinea nooit voor werp van politieke koehandel zou mogen worden. De rijstsituatie in Indonesië ontwikkelt zich z.i. op onrustbarende wijze en hij vroeg hiervoor aandacht in verband met de verhouding Nederland- Indonesië. Ds Rïtzema Bos uit Doetinchem, bracht voor de „Ambonese vrienden", vertoevend in de woonoorden aldaar, de dank over aan de Kamerfracties van de V.V.D. voor hetgeen zij getracht hadden voor het goede recht en de belangen van de Ambonezen te doen. Prof. dr E. H. s' Jacob (Groningen) bracht de heer Korthals hulde voor zijn rede. Persoonlijk kon deze spreker de hele Europese ontwikkeling echter nog slechts zien als een schip in de dikke mist, varend zonder radar. Mr Van Riel, uit Den Haag, meende, dat in Nederland de rechtvaardigheid, een der belangrijkste uitgangspunten van het V.V.D.-program, bij de belas- Nederlands gezag, tot de bevolking zelve in staat is, in volle vrijheid over eigen lot te beslissen. Uit een oogpunt van rechtvaardigheid noemde de heer Oud het „eenvoudig een schande" wat in Nederland in de aether gebeurt, Het zijn echter alleen de socia listen (de V.A.R.A.), die van hun positie misbruik maken en niet de K.R.O. en de N.C.R.V. WAT de eventuele toetreding tot de Liberale Internationale betreft lichtte prof. Oud toe, dat tot voor kort een groep Nederlandse liberalen tot deze internationale had behoord. Deze was door een conflict echter uitgetreden. Alvorens tot een beslissing voor de V.V.D. te komen, zou met hen overleg worden gepleegd en zou ook de partij raad worden gehoord. Deze zaak zal eerst van alle karaten worden bekeken. Men bedenke echter wel, dat toetreding in het geheel geen binding geeft, doch slechts betekent: meer gezamenlijk de heren Korthals, prof. Molenaar (na mens de Eerste-Ka m erf ra ctleen prof. Oud (namens de Tweede-Kamerfractie). Beide fractievoorzitters bestreden de gedachte, dat de fracties tegen de be groting van Financiën moesten stem men. Prof. Molenaar noemde dit een bot wapen. De betekenis van het stemmen voor de begroting is niet (meer) van politieke, doch van materiële aard. Prof. Oud was het hier geheel mee eens. Er ■is een tijd geweest, dat het niet zeker was, dat een minister of een Kabinet aftraden bij aanvaarding van een motie van wantrouwen. Toen had het stem men tegen de begroting om politieke redenen dus zin. Tegenwoordig niet meer. Bij aanvaarding van een motie van wantrouwen blijft niemand niet meer zitten. Ten aanzien van Nieuw-Guinea verzekerde prof. Oud, dat de V.V.D. nog altijd op het standpunt staat van het verkiezingsprogram van vorig jaar: Nieuw-Guinea blijve onder Hte hoofdbestuur werd daarna, zon der dat hoofdelijk werd gestemd, de machtiging verleend, hier naar bevind van zaken, de partijraad gehoord, te handelen. NA enige amenderingen is het Ge- meenteprogirama 1953 van de V.V.D. aangenomen. Het werd ver dedigd door de heren D. W. Dettmejjer en K. H. Brandt, resp. voorzitter en secretaris van de commissie van voor bereiding. Gezien de behandeling van de Zondagswet in de Tweede Kamer, werd, op voorstel van de commissie zelf, nog de volgende aanvulling in het nieuwe Gemeenteprogram aan gebracht: „Met eerbiediging van de gevoelens van alle groepen van ons volk is een zo soepel mogelijke toe passing van de Zondagswet door de gemeenteraden dringend geboden, (Ingez. med.-advertentiej 'uaaliliu- Deze vreemde lettertekens vormen het woord „Aspirin" in de Siamese taal. Men moge andere gewoon ten hebben in Siam, maar hoofdpijn wordt daar, even als hier, bestreden met Aspirin (alléén echt met het Bayer- AwtfAA**/, eR°W"R1 opdat de vrijheid der burgers zo min mogelijk beknot worde". De dagelijkse bestuursleden ir B. C. van Balera Walter te Leeuwarden en de heer J. M. F. A. van Dijk te Amersfoort, zomede de hoofdbestuursleden mevr. StemlerTj'adem te Bentveld era de heren D. W. Dettmeijer te 's-Graven hage, prof. dr J. Lindeboom te Gronin gen, G. Ritmeester te 's-Gravenhage en jhr mr W. J. Schorer te Rotterdam, die aan de beurt van aftreden waren, wer den bij schriftelijke stemming allen her kozen. Aan het slot van de vergadering wees prof. Oud nog op de. grote betekenis van de vrijzinnige eenheid, zoals die ook thans weer was gebleken. Nadat mr Wendelaar woorden van hulde tot de heer Oud had gericht, werd deze staande een langdurige ovatie gebracht, waar voor de heer Oud, kennelijk onder de indruk van deze demonstratie, getroffen dankte. Eerst economische dan politieke eenheid PRINS BERNHARD heeft Zaterdag middag in een rede tijdens een lunch inde University Club te New York verklaard, dat economische eenheid ln Europa vooraf dient te gaan aan politieke eenheid. De Prins waarschuwde, dat de vor ming van een Europese regering of van een Europees leger niet als het enige bewijs van het welslagen of de mislukking van een Verenigd Europa dient te worden beschouwd. De schep ping van een vrije gemeenschappelijke markt zonder interne handelsbelemme ringen in Europa is belangrijker dan en dient prioriteit te hebben vóór de opbouw van een Europese politieke structurele eenheid, welke zonder ge zonde basis van een gemeenschappelijke markt niet meer zou zijn dan „een reus met lemen voeten", aldus prins Bern- nard. „Geen enkele natie en vooral niet de kleine naties is thans nog vol ledig meester van haar eigen lotsbe stemming', vervolgde de Prins, maar „de reorganisatie van onafhankelijke, doch nauw verbonden naties in de N.A.V.O. heeft de overweldigende steun van de volkeren zelf". Prins Bernhard legde er de nadruk op dat nog grotere eenheid een noodzakelijkheid is, in het bijzonder onder de Europese Naties. Maar de politieke eenheid zou een lege dop blijven als zij niet zou samen gaan met grotere economische inte gratie. Daarom had de Nederlandse regering onlangs aan de regeringen van België, Luxemburg. Frankrijk, Italië en West- Duitsland het voorstel gedaan cm een Europese tariefunie te vormen als eerste stap naar een gemeenschappe lijke markt ln Europa. „Nederland als een traditionele vrijhandelsnatie heeft veel te winnen bij een gemeen schappelijke Europese markt, dooh als een kleine natie 'heeft het veel te ver liezen bij een politieke unie. Daarom Is het te begrijpen dat het er tegen opziet, zjjn politieke souverelniteït te verliezen voordat het de garantie heeft ontvan gen, dat een politieke unie hand in hand zal gaan met een economische unie", aldus prins Berohard. Hoe meer Europa economisch één wordt des te meer zal er behoefte ge voeld worden aan politieke integratie. Zonder twijfel zal de politieke opbouw waarop zovelen zo luide aandringen on der alle omstandigheden tot stand ko men. zij het ook wat later dan deze ongeduldigen wensen. Maar zij zal dan een veel gezonder fundering hebben dan wanneer we beginnen te bouwen op ijle lucht", aldus besloot de Prins. NA FRANS-AMERIKAANS OVERLEG: Washington sal niet toelaten, dat een bestand in Korea de druk op de Vietnamtroepen sal verhogen /"USTEREN zijn de Franse ministers, die onder leidng van premier Mayer Washington hadden bezocht, te Ottawa aangekomen om besprekingen te voeren, over de Franse moeilijkheden, over de onderlinge hulp van leden van de Nato, over de strijd in Korea enz. Mayer werd verwelkomd door de Canadaze premier St Laurent. De Franse premier zeide, zeer tevreden te zjjn over het resultaat van het overleg te Washington. Uit het com muniqué daarover blijkt, dat 5.3 geconcludeerd dat de V.S. en Frankrijk de oorlogen in Korea en in Indo-China nauw me tel'kaar verband achten en dat een eventueel bestand in Korea mag leiden tot meer Chinese hulp aan de Vietminh in Indo-China. Frankrijk zal nauwlettend toezien, dat geen strategisch materiaal naar rood China gaat. Wat Europa aangaat was men het er over eens, dat het verdrag in zake de Europese Defensie-Gemeen schap zo spoedig mogelijk dient te worden geratificeerd. In zake het Saargebied is het communiqué minder dui delijk: de Fransen achten oplossing van dit probleem voorwaarde tot schepping van een EDG, de Amerikanen widen het alls apart vraagstuk beschouwen, dat aanvaar ding van de EDG niet mag belemmeren. Frankrijk en de V.S. zijn het eens geworden over de volgende punten: L De aard van de Russische bedreiging van de niet-communistische wereld is niet gewijzigd als gevolg van de jongste ontwikkelingen in de Sowjet-Unié. 2. De ooxiogen in Indo-China en Korea houden met elkaar verband. 3. Er moet een grondige studie gemaakt worden van de kwestie hoe en in welke mate de V.c steun zouden kunnen geven om de oc log in Indo-China te winnen. 4. Strate- Geschil over levering van rubber aan Peking en over troepen van Tsjiang in het Chinees- Burmese grensgebied J~ïE regering van Burma heeft aan de V.S. meegedeeld, dat zij afziet van verdere technische hulp, nadat op 30 Juni het overeengekomen steunprogram zal zyn voltooid. Burma, dat tot nu toe ongeveer 13 millioen dollar zal hebben ont vangen, zal dan in totaal ruim 30 millioen dollar hebben opgenomen. In de V.S. verklaart men, dat geen diplomatiek geschil is gerezen, dat Burma meent zich zelf nu te kunnen helpen en dat men niet veronderstelt, dat Burma strategisohe materialen zal gaan leveren aan rood China. Dit werd door de voorwaarden tot de Amerikaanse hulpverlening verboden. Van andere zijde wordt evenwel opge merkt, dat Burma pas een contract heeft gesloten met Peking tot levering van rubber en dat de vermeende Amerikaanse steun aan de troepen van Tsjiang Kai-Sjek in het Burmees-Chinese grensgebied de verhouding tot de V.S. slechter heeft gemaakt. Zo men weet opereren sinds het voor jaar van 1950 uit Zuid-China verdreven troepen van Tsjiang Kai-Sjek, onder lei ding van Li Mi, op Burmees gebied. Zij beschikken over Amerikaanse wapenen, trotseren de Burmese regeringstroepen, doen invallen van Burmees gebied uit in Zuid-China en hebben een alliantie ge sloten met de opstandige Karens in Bur ma, waar zij ook burgers van Chinese herkomst pogen te ronselen. Burma heeft een klacht tegen Tsjiang ingediend in de V.N. en beweert foto's te kunnen over leggen van Amerikaanse instructeurs in dienst van Li Mi. Drie van hen zouden door de Burmese regeringstroepen zijn neergeschoten. Washington ontkent, dat d>ze Amerikanen in regeringsdienst zouden staan. Op het ogenblik maakt Nehroe met de Burmese premier een reis door het Burmees-Indische grens gebied, en hij heeft verklaard, dat India de klacht van Burma in de V.N. zal steunen. Ook minister Zafroellah Khan van Pakistan staat in dezen achter Burma. DE DRIEVOUDIGE TREINBOTSING bij Conneaut in de staat Ohio (V. S.j, waarbij twee personentreinen op een reeds ontspoorde goederentrein reden. Deze goederentrein zou uit de rails zijn gelopen door voorwerpen, die een vorige goederentrein had verloren. Boatrace Oxford met 8 lengten verslagen Cambridge heeft Zaterdagmiddag de traditionele boatrace op de Theems met 8 lengten verschil van Oxford gewon nen. De tijd was 19 minuten en 54 seconden precies. Het was de 54ste over winning van Cambridge in 99 races. De Cantabridgians namen onmiddellijk na de start de leiding. Oxford slaagde er niet in het juiste baantempo te vin den: het water was ruw, hetgeen de zware Oxford-ploeg meer hinderde dan de tegenstanders. In een rustig tempo liep Cambridge steeds meer uit en hoe wel belde stuurlieden nog vreemd manoeuvreerden, slaagde Oxford er niet meer in de winnaars te bedreigen. Het record voor de race staat op naam van Cambridge en is 17 minuten 50 secon den. Het slechte weer is echter voor een groot deel verantwoorde lijk voor de minder fraaie tijd. giseh moet materiaal worden onthouden aan landen, die de vrede en veiligheid bedreigen. De Franse regering is voor nemens het bunkeren van schepen, die strategische materialen naar communis tisch China vervoeren, te verhinderen. 5. Er bestaat een dringende noodzaak een Duitse militaire bijdrage tot de verdidiging van Europa mogelijk te ma ken en het bezettingsregiem in Duits land door contractuele overeenkomsten te vervangen". 6. Het is nodig de Euro pese Verdedigings Gemeenschap tot stand te brengen. 7. De V.S. en Frankrijk zullen met elkaar overleg plegen over niet-Europese vraagstukken, „in het licht van de internationale positie van beide landen". De verdere bestudering van het vraagstuk, hoe vorderingen ge maakt kunnen worden naar een even wichtiger en uitgebreider wereldhandel en de ïnwiseslbaarheid van valuta's is nodig. Te Parijs wordt vernomen, dat Mayer er over heeft „geklaagd" dat Groot-Brittannië zich niet nauwer met het voorgestelde Europese leger en het „kleine Europa" wil verbinden. Het communiqué zegt verder, dat het duidelijk is dat een wapenstilstand in Korea gesloten wordt in de hoop, dat hij een stap nader naar de vrede zal zijn. Mocht Peking een dergelijk bestand benutten om elders in het Verre Oosten een agressieve oorlog te voeren, dan zou een dergelijke actie de ernstigste gevol gen hebben. De beide regering hebben ook gesproken over de status van het Saargebied. Zij erkennen „het belang van een regeling van de Saarkwestie". Het comuniqué zegt evenwel niet of het Saarprobleem vóór de bekrachtiging van het verdrag voor de E.D.G. moet worden opgelost. De oplossing zou een Europese status aan "^et Saargebied moeten verschaffen". De Franse dele gatie meent, dat de verwijzing naar de beginselen van de E.D.G. en de K.S.G. (Schuman-pool) betekent, dat het Saar gebied als volwaardig lid in de E.D.G. de K.S.G. moet worden opgenomen. Betrekken van gemeenten in bestuur van waterschappen wordt overwogen gebleken Is, dat de plaatselijke ge meenschappen belang hebben bij goed dijkbeheer. De studie van het college zou moeten uitwijzen of het nood zakelijk is bij de regering stappen te doen ter bevordering van een wets wijziging waardoor gemeenten als zo danig in de omslagheffing kunnen wor den betrokken (volgens de huidige Waterstaatswetgeving wordt de hoe danigheid van Ingeland van een water schap ontleend aan eigendomsrecht of andere zakelijke rechten) dan wel of op een redelijke andere wijze repre sentatie der gemeenten bij het bestuur der dijkswaterschappen kan worden verkregen. (Van onze correspondent) Roosendaal, 30 Maart DINSDAG komen Provinciale Staten van Noord-Brabant ln een buiten gewone zitting bijeen, die verband houdt met de watersnood. Aan de hand van een drietal uitvoerige verslagen hebben de Statenleden zich alvast een beeld kunnen vormen van de werk zaamheden van het Provinciaal bestuur In de kritieke dagen van Februari, als mede van de situatie ln elk der ge troffen Brabantse plaatsen en van het waterstaatkundig aspect van de ramp. Gedeputeerde Staten hebben in een brief aan de Provinciale Staten mee gedeeld, vooralsnog niet te willen voor stellen een schenking te doen aan het Nationaal Rampenfonds. Het college acht het opportuun eerst te onder zoeken of er niet de voorkeur aan moet worden gegeven meer recht streeks bij te dragen in de leniging van Brabantse noden. Op dit moment kan dit nog niet worden uitgemaakt omdat nog niets over definitieve financiële o van Rijk en Rampenfonds bekend In de eerste gewone zitting van dit jaar zou Prov. Staten evenwel een af gerond voorstel hieromtrent bereiken. Men zou dan alsnog kunnen besluiten tot het doen van een schenking aan het Rampenfonds. Gedeputeerden zullen In deze buiten gewone zitting nog geen voorstellen doen omtrent de mogelijke concentratie van het dijkbeheer, waarom door ver schillende Westbrabantse waterschaps besturen ls gevraagd. Het college heeft de zaak ln studie genomen en hoopt op korte termijn zijn bevindingen te kun nen mededelen. De omvang van de ramp (47.00 ha Brabantse grond wer den overstroomd) heeft de vraag op geworpen, zo schrijven Ged, Staten, of de bestaande dijkswaterschappen niet te kleine gebieden omvatten en of hun grondensubstraat dus niet behoort te worden uitgebreid met meer land inwaarts gelegen gebieden. Voorts is de wenselijkheid bepleit dat de gemeenten als zodanig mede zeggenschap zullen krijgen ln het be stuur van de waterschappen, nu Vergoeding rampschade Ook Raad van Vlissingen bezorgd over afwikkeling (Van onze correspondent) Vlissingen, 30 Maart. De gemeenteraad van Vlissingen toon de zich in de laatst gehouden vergade ring ernstig bezorgd over de gang van zaken brj de rampschadevergoeding. Het tempo, waarin de afwikkeling geschiedt, werd te langzaam geacht en zell's sprak men van „ambtenarij". In dit verband toonde wethouder L. P. van Oorschot een formulier, dat gebruikt wordt voor de schadevaststelling aan huisraad. Vol gens dit formulier zou het o.m. gaan om ■de vaststelling van het aantal „forfai taire" goederen. B. en W. van Vlissin- jgen ziin na intensieve naspeuringen tot de slotsom gekomen dat forfaitaire een nieuw geschapen Beneluxwoord is. dat wellicht met „onmisbaar" vertaald moet worden. Men betreurde het ten zeerste, dat de van gemeentewege gehouden enquête niet als basis voor schadevergoeding zal dienen. De resultaten van deze enquête zullen door het Rampschadebureau slechts als controle worden gebruikt, hoewel zij wel aanvaard worden als basis voor het verstrekken van voor schotten. Engelse Yachtclub schenkt 100 voor getroffen vrienden in ons land De Koninklijke Nederlandsche Motor boot Club heeft van de Little Ship Club bericht ontvangen, dat een bedrag van 100 aan haar zal worden overgemaakt ten behoeve van Nederlandse maritieme vrienden, die op maritiem gebied schade hebben geleden door de overstromings ramp. Deze hulp, die geheel bulten de offi ciële inzamelingen valt, is voor de helft bestemd voor eigenaars van zeilschepen, de andere helft voo-- motorbootbezitters. 46e lijst slachtoffers watersnood Het informatiebureau van het Neder landse Rode Kruis heeft Zaterdag de 46ste lijst van geborgen en geïdentifi ceerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. FIJNAART Cornells Gellings, geb. 20.5.17 te Fijnaart, laatste adres d 236; Willemijn- tje Pieternella Lukas. geb. 11.2.21 te Fijnaart, laatste adres d 222: Gerrit Pieter van Mourlk. geb. 22.9.12 te Fijnaart, laatste- adres d 175; Ida van Mourlk, geb. 8.12.20 te 's Heer Arends- kerke, laatste adres: d 175. NIEUWE TONGE Pieter de Haan, geb. 12.11.19 te Oud Alblas, echtgenoot van Cornelia van Buuren, laatste adres Kerkring 19. NI EU WERKiTRK Jannetje Kooman-Brouwer, geb. 9-8-91 laatste adres Ooststr. 186^ Albert Gees- sinus Meijering. geb. 29.5.21 te Soest, echtgenoot van Wilhelmina J. Kleemans, laatste adres Stoofweg 149a; Jacomïna Jannetje Wandel-Nederhand, geboren 19-10-66. laatste adres Ooststraat 196. OOSTERLAND Maria C. Bolle, geb. 15-11-4S, dochter •an Marinus Bolle en Cornelia v. d. Werf laatste adres St. Joostdijk A 231; Lena M. Bolle. geb. 13-7-37, dochter van Ma rinus Bolle en Cornelia v. d. Werf, laat ste adres St. Joostdijk A 231; Willem Pieter Bolle, geb. 19-12-45, zoon van Marinus Bolleden Cornelia v. d. Werf, laatste adres St. Joostdijk A 231; Adriaan Hendrikse, geb. 11-3-49, laatste adres Lage Maireweg A 359. OUDE TONGE Algonda Helena van Kampen, geb. 16.9.32, laatste adres Zuiddijk 45: Leen- dert Los, geb. 4.1.82, laatste adres .Tozefsdreef 19; Franciscus Anthonie Muns, geb. 18.6.37, laatste adres <3 57; Machiel Tuns, geb. 21.6.06, laatste adres 57. STAVENISSE Adriaan Hage, geb. 2S.9.18 le Stave- nisse, echtgenoot van Maatje H. Klippel, laatste adres A 317; Jannetje Hage, geb. 4.10.40, laatste adres A 136; Jannis Ma rinus Leenhouts, geb. 4.5.46, laatste adr. Kerkstr. A 306; Marinus Oosdgk, geb. 15.12.75 te Stavenisse. echtgenoot van Pieternella Wesdorp, laatste adres Kerkstr. A 34o: Jan Johannes Vermaas, geb. 7.2.37 te Stavenisse. laatste adres Oudelandsedijk A 95: Neeltje Maria Wielaard-Hendrikse, geb. 14.4.26 te St. Maartensdijk, echtgenote van Gerard Wielaard, laatste adres B 13a. Zondagmiddag is bij de halte Frederik Hen drikplantsoen te Am sterdam een tramonge luk gebeurd, waarbij ne gen passagiers lichte verwondingen opliepen door glassscherven. Doordat de rem wei gerde reed een tramtrein van lijn 3 tegen een tramstel, eveneens van dezelfde lijn, dat juist de halte zou verlaten. Van de aangereden tram werden achter- en voor- balcon van de bijwagen zwaar beschadigd. De gewonde passagiers kon den na verbonden te zijn huiswaarts keren. Het tramverkeer ondervond ter plaatse anderhalf uur vertraging. Op de foto: Een be schadigde neus en ach- terbalcon.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1